Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΕΓΓΥΗΣΗ PERSONAL BEST

ΕΓΓΥΗΣΗ PERSONAL BEST

Δημοσίευσηαπό panoshmGV2.0F » 03 Ιουν 2006, 09:03

Καλημέρα

Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με εγγύηση Personal Best

Έχω το GV 2.0 Freestyle (Ιούλιος 2005) και δυστυχώς κάποιο πρεζόνι μάλλον (έχει ξανασυμβεί στην περιοχή σε άλλον συνάδελφο) μου έσπασε το πίσω δεξί παράθυρο και μάλιστα χωρίς καν να ανοίξει την πόρτα απλά είδε ότι το αμάξι δεν είχε τίποτα μέσα το άφησε και έφυγε.

…. (κλαψ!!!) 170 € + 30€ η εργασία….

Εν τω μεταξύ όλος τυχαίως, με έτρωγε αυτές τις μέρες να δω τον συναγερμό που μου έχουν βάλει (από την Personal Best, μάρκας Silicon) και είχα διαπιστώσει ότι όταν βαράει, ΔΕΝ κόβει την παροχή βενζίνης (αντλία) (αν και στο ηλεκτρικό διάγραμμα του συναγερμού δείχνει ότι έχει αυτή την δυνατότητα), με αποτέλεσμα κάποιο (κάπως) έμπειρο κλεφτρόνι να μπορεί να το βάλει μπροστά και να σηκωθεί να φύγει, και ας βαράει ο συναγερμός. …… και μη μου πει κανένας για το γνωστό παραμυθάκι του immobilizer….

Το ερώτημά μου είναι το εξής:

Θέλω να βάλω έναν ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ (με GPS, ειδοποίηση στο τηλεκοντρόλ ότι βαράει και για πιο λόγο, κλπ) ο οποίος θα έχει όλες τις απαραίτητες Ευρωπαϊκές προδιαγραφές (από ότι μου είπαν θα μου δώσουν και έντυπο).

Υπάρχει περίπτωση, αν χαλάσει κάτι στην μηχανή του GV είτε μηχανικό είτε (κυρίως) ηλεκτρικό μέρος το οποίο να μην έχει καμία σχέση με την συνδεσμολογία του συναγερμού (υπ’ όψιν ότι είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός και αν και δεν γνωρίζω πολλά πράγματα από ηλεκτρικά των αυτοκινήτων, έχω φοβερή αντίληψη των πραγμάτων αν χρειαστεί να το ψάξω εκτενέστερα…), να γυρίσουν από την Personal Best και να μου πουν ότι επενέβη τρίτος στο ηλεκτρικό κύκλωμα και δεν με καλύπτει η εγγύηση;

Έχει κάποιος από εσάς καμία παρόμοια εμπειρία να μου πει πώς να κινηθώ;

Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
panoshmGV2.0F
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 21 Ιουν 2005, 15:36
Τοποθεσία: Αθήνα

ΕΓΓΥΗΣΗ PERSONAL BEST

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 03 Ιουν 2006, 20:52

Για την εγγύηση δέν νομίζω εφ' όσον γίνει βέβαια σε εξειδικευμένο κατάστημα, αλλά μπορείς και να το ρωτήσεις. Προσωπικά, δεν θα έκοβα ποτέ μέσω συναγερμού την αντλία βενζίνης, ούτε και την ανάφλεξη, μιας και φοβάμαι την πιθανότητα εμπλοκής του κατά την κίνηση του αυτοκινήτου και ειδικώτερα πάνω σε μιά προσπέραση οπότε θα ήταν καταστροφικό. Προτιμώ (έτσι έχω κάνει στο δικό μου) να κόψω την παροχή ρεύματος στη μίζα σαν πρόσθετη ασφάλεια στη σειρήνα.
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

ΕΓΓΥΗΣΗ PERSONAL BEST

Δημοσίευσηαπό jimnys » 04 Ιουν 2006, 12:44

Συμφωνώ με τον tasos953, μου έχει ενεργοποιηθεί ο συναγερμός κατά την κίνηση, και σε εθνική μάλιστα....
Χρειάστηκα αρκετό softex μετά....ακόμα και χωρίς να κόψει την παροχή βενζίνης ή ρεύματος....
Land Jimny Cruiser
Άβαταρ μέλους
jimnys
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: 20 Ιαν 2003, 17:32
Τοποθεσία: ΠΑΛΛΗΝΗ - ΠΙΣΣΩΝΑΣ

ΕΓΓΥΗΣΗ PERSONAL BEST

Δημοσίευσηαπό Dimis4X4 » 13 Ιουν 2006, 23:13

Αγαπητέ Πάνο (panoshmGV2.0F) όσο αφορά το συναγερμό που αναφέρεις τελικα τον εβαλες? εισαι ευχαριστημενος και αν ναι? που τον εβαλες γιατι θέλω να βάλω ακριβός τον ιδιο και εγω (ξερω σε ποιον αναφερεσαι δεν υπαρχουν αλλωστε και πολλοι ιδιοι) αλλά αυτό που φοβαμαι σοβαρα είναι το ξηλωμα απο τις πορτες και το ταμπλο μην παθω κανενα εγκεφαλικο στο καινουργιο μου GV
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Δεν υπάρχει δεν μπορώ..... Μόνο δεν θέλω....

Μια μέρα χωρίς χαμόγελο είναι μια χαμένη μέρα !!!
Άβαταρ μέλους
Dimis4X4
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 15 Φεβ 2006, 03:19
Τοποθεσία: Athens

ΕΓΓΥΗΣΗ PERSONAL BEST

Δημοσίευσηαπό xontros » 14 Ιουν 2006, 10:19

Είναι περίεργο πάντως που η ασφάλειά σου δεν σου καλύπτει θραύση κρυστάλλων...
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

ΕΓΓΥΗΣΗ PERSONAL BEST

Δημοσίευσηαπό panoshmGV2.0F » 14 Ιουν 2006, 21:54

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον παιδιά. Πραγματικά δεν περίμενα να το διαβάσουν πολλοί το θέμα μιας και πίστευα ότι μόνο εγώ είμαι «ψείρας» και το ψάχνω…

Dimis4X4:
Λοιπόν έπειτα από αρκετό ψάξιμο κατέληξα στον Clifford Matrix 10.5Χ.
Μερικά από τα βασικά και ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά του είναι:
• Τηλεχειριστήριο με LCD οθόνη για να βλέπεις για πιο λόγο κτυπάει ο συναγερμός
• Τηλεειδοποίηση, ακτίνα 500m (σε ελεύθερο πεδίο και ευθεία… αν είναι μέσα σε στενά και λοιπά, εξαρτάται από το πώς αυτά θα αντανακλούν την ακτίνα…)
• Αντικραδασμικό με ρυθμιζόμενη από το τηλεχειριστήριο ευαισθησία
• Ογκομετρικό χώρου και όχι αισθητήρες «μάτια»
• Κουμπί για αυτόματο άνοιγμα πορτμπαγκάζ (αν υπάρχει τέτοιο πορτμπαγκάζ στο αμάξι) αλλιώς το προγραμματίζεις να κάνει κάτι άλλο
• Φοβερή δυνατότητα προγραμματισμού των εξόδων του είτε από τον ίδιο τον συναγερμό είτε από τα πλήκτρα του τηλεκοντρόλ σου, (άναμμα προβολέων για το σκοτάδι, κόψιμο παροχής βενζίνης με το πάτημα συνδυασμού πλήκτρων σε περίπτωση που δεις το αυτοκίνητό σου να φεύγει με άλλον μέσα, φυσικά αυτόματο κόψιμο μίζας και ότι άλλο μπορεί να θελήσεις..)
• Δυνατότητα για σύνδεση εξαρτήματος GPS (+400€) και σου δίνουν δυνατότητα να βλέπεις το αυτοκίνητο είτε μέσω καρτοκινητού είτε μέσω προγράμματος στο PC σου. Δεν θα χρειάζεται δηλαδή συνδρομή σε εταιρίες και τέτοια… Απλά βρίσκεις μόνος σου το τουτού σου και αφού τους σπάσεις στο ξύλο, τότε φωνάζεις την αστυνομία (χε χε)
• Δυνατότητα για σύνδεση εξαρτήματος για άνοιγμα - κλείσιμο γκαραζόπορτας με την απλή παρουσία του αυτοκινήτου εκεί.

Αλλά το απίστευτο (εξτρά) εξάρτημα που μπορεί να μπει (γιατί το στάνταρ είναι μόνο για τον εσωτερικό χώρο του αυτοκινήτου), είναι το ογκομετρικό διπλής ζώνης (+80€). Δηλαδή μία ζώνη για τον εσωτερικό χώρο του αυτοκινήτου και μία για τον εξωτερικό. Το ρεζουμέ της υπόθεσης είναι ότι μόλις πάει κάποιος κοντά (κολλητά σχεδόν ή και όχι, εξαρτάται από την ευαισθησία που θα το ρυθμίσεις) έστω για να κοιτάξει μέσα στο αυτοκίνητο, χωρίς καν να το ακουμπήσει, ο συναγερμός τον προειδοποιεί με 3 μπιπ (τα οποία εννοείται ότι τα λαμβάνεις στην τηλεειδοποίησή σου) και αν παραμείνει εκεί, τότε ο συναγερμός βαράει κανονικά.

Όσον αφορά τον τρόπο εγκατάστασης, αυτή περιορίζεται μόνο στο χώρο κάτω από το τιμόνι, αφού εκεί καταλήγουν όλα τα καλώδια οπότε μην φοβάσαι ότι θα πειραχτεί το αμάξι.

Όλα αυτά στην τιμή των 800€… πολλά… το ξέρω αλλά αξίζει μιας και δεν θα ξανακυκλοφορήσουν άλλα τζιπ σαν το GV 2.0, βλέπε νέο SUV (!) GV, πλάκα κάνω δεν το εννοώ έτσι ??????? !!!!!!!!!!!!!!...........)

tasos953:
Όσον αφορά την περίπτωση «κολλήματος» και κόψιμο παροχής βενζίνης:
Ο οπλισμός των ρελέ του συναγερμού είναι με τέτοια φορά τοποθετημένα ώστε αν τυχόν και σπάσει το μικροσκοπικό ελατήριο που έχουν μέσα τους (μιας και όλα αυτά τα ρελέ είναι μηχανικά) πολύ απλά δεν θα λειτουργήσει. Δηλαδή το πολύ πολύ όταν χρειαστεί να ενεργοποιήσει ο συναγερμός το ρελέ επειδή θα είναι σπασμένο το ελατήριο απλά δεν θα κάνει τίποτα.

Όπως βλέπεις και αυτό το έψαξα… αλλά επειδή ο διάολος έχει πολλά ποδάρια, απλά το κόψιμο της παροχής βενζίνης δεν το κάνεις να γίνεται αυτόματα από τον συναγερμό αλλά από πάτημα συνδυασμού πλήκτρων από το τηλεκοντρόλ σου.

xontros:
Όσον αφορά το τζάμι ευτυχώς που είχα ανακαλύψει πριν δύο μήνες ότι οι μαλ…… ες της ασφαλιστικής δεν το είχαν βάλει και το ενεργοποίησα περίπου 20 μέρες πριν μου το σπάσουν… οπότε τα παίρνω όλα τα χρήματα (όποτε βέβαια δεήσει ο Θεός)

Τέλος όσον αφορά την Personal ρώτησα και μου είπαν αερολογίες ότι και καλά οποιαδήποτε εργασία πρέπει να γίνεται σε εξουσιοδοτημένο μαγαζί (δηλαδή σε αυτούς, λες και είμαστε χαϊβάνια και δεν καταλαβαίνουμε) αλλά απέφευγε να απαντήσει ευθέως. Ρώτησα λοιπόν φίλο που δουλεύει σε μαγαζί με συναγερμούς και audio και μου είπε ότι το έχουν ψάξει και η εγγύηση σε ΟΛΑ τα αμάξια ισχύει για τέτοιου είδους αλλαγές.
Grand Vitara Freestyle 2.0/5D/2005
Άβαταρ μέλους
panoshmGV2.0F
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 21 Ιουν 2005, 15:36
Τοποθεσία: Αθήνα

ΕΓΓΥΗΣΗ PERSONAL BEST

Δημοσίευσηαπό Dimis4X4 » 15 Ιουν 2006, 16:56

Συμφουριτη και GVαριτη Πάνο (panoshmGV2.0F) όσο αφορά το συναγερμό που αναφέρεις.....
Καταφερες και με εβαλες σε μεγαλυτερο προβληματισμο.... γιατί εγω νομιζα οτι μιλουσαμε για τον ιδιο, αλλα τελικα μιλαμε για αλλο.

Τον Clifford Matrix το ειχα ακουσει αλλα για το συστημα εντοπισμου της Clifford δεν το ειχα ακουσει.... (Υποψιν αν καταλαβα καλα στο site της Μαμας εταιριας πρεπει να πληρωνεις καποιο ποσο ετησιως -αν θελεις το λες συνδρομη ή αν θελεις συντηρηση το θεμα νομιζω ειναι οτι πληρωνεις- δες στο http://www.clifford.com/matrix/gps/gps_service.asp )

Τώρα εγώ αναφερομουν στον συναγερμο Elser Gold 4440 (περιπου 350 ευρω) με τα ιδια πανω κατω χαρακτηριστικα ( http://www.elser.gr/products.asp?cid=87&lg= ) σε συνδυασμό με το δορυφορικό εντοπισμό της (από 650-800 ευρώ). Οπου παλι εχουν τα ιδια χαρακτηριστικα και επιπλεον δυνατοτητα επικοινωνιας-ομιλιας μεσω τηλεφωνου με το αυτοκινητο μεσω κρυφου μικροφωνου και με τα ηχεια του αυτοκινητου.

Τέλος θελω να σε ρωτησω τον Clifford τον εβαλες και αν ναι σε ποιο μαγαζι ??? (για να ρωτησω και εγω πληροφοριες)
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Δεν υπάρχει δεν μπορώ..... Μόνο δεν θέλω....

Μια μέρα χωρίς χαμόγελο είναι μια χαμένη μέρα !!!
Άβαταρ μέλους
Dimis4X4
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 15 Φεβ 2006, 03:19
Τοποθεσία: Athens

ΕΓΓΥΗΣΗ PERSONAL BEST

Δημοσίευσηαπό panoshmGV2.0F » 15 Ιουν 2006, 21:23

Δεν έχω ξεκαθαρίσει ακόμα τι σημαίνουν αυτά τα ποσά στην σελίδα της clifford... Θα ρωτήσω το Σάββατο και θα σου πώ. Πάντως και για συνδρομή να πρόκειται 300$ για 3 χρόνια μάλλον είναι πολύ λιγότερα από συνδρομή σε εταιρία. Πάντως μάλλον μου φαίνεται ότι πρόκειται για το εύρος της κάλυψης που σου προσφέρει το GPS. Πάντως όπως και νά'ναι 400€ δεν έχω τώρα να τα δώσω. Του χρόνου μάλλον.
Τον Clifford τον έβαλα σε μαγαζί που δουλεύει γνωστός - γνωστού (ξέρεις πως γίνονται αυτά) και στοίχισε 800€ μαζί με το διπλόζωνο αγκομετρικό.

Πολύ καλός και ο Elser!! και με αυτοτροφοδοτούμενη σειρήνα.... και με κλείδωμα πληκτρολογίου που δεν τα έχει ο Clifford... κατά τα άλλα είναι ολόϊδιοι... απλά μετά παίζεις με την αξιοπιστία του κάθε συναγερμού και αν σκεφτώ πως ισχύει: "οτι πληρώνεις παίρνεις", θελω να πιστεύω οτι δεν ήταν τσάμπα τα λεφτά που έδωσα...
Δεν κατάλαβα όμως τι είναι αυτό με το μικρόφωνο? Δηλαδή ακούς τι λένε οι κλέφτες και τους μιλάς αμα θέλεις? Να τους πλακώσεις πρέπει όχι να τους μιλήσεις! χε χε
Grand Vitara Freestyle 2.0/5D/2005
Άβαταρ μέλους
panoshmGV2.0F
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 21 Ιουν 2005, 15:36
Τοποθεσία: Αθήνα

ΕΓΓΥΗΣΗ PERSONAL BEST

Δημοσίευσηαπό Dimis4X4 » 16 Ιουν 2006, 00:26

Συμφωνω απολυτως....

και μαλιστα μου ειπε οτι τυπας που βαζει τους συναγερμους οτι δεν τον προτεινει καθολου σε παντρεμενους που ξενο-νυχτοπερπατουν !!!!

Γιατί αν γνωριζει η συζυγος πως δουλευει ο συναγερμος μπορει να ξερει που εισαι ανα πασα στιγμη (μεσω GPS)..... και αν ακομα δεν σηκωνεις το κινητο θα μπορει να σε ακουσει ή ακομα και να σου μιλησει στο αυτοκινητο......
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Δεν υπάρχει δεν μπορώ..... Μόνο δεν θέλω....

Μια μέρα χωρίς χαμόγελο είναι μια χαμένη μέρα !!!
Άβαταρ μέλους
Dimis4X4
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 15 Φεβ 2006, 03:19
Τοποθεσία: Athens


Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 2 επισκέπτες