Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

προτάσεις για βελτιώσεις

Πείτε μας τις καλύτερες προτάσεις σας για το πώς μπορούμε να συνεχίσουμε να βελτιώνουμε το Off-Road.gr.
Επίσης εδώ είναι το κατάλληλο σημείο για τις δοκιμές σας!

προτάσεις για βελτιώσεις

Δημοσίευσηαπό IKE » 10 Ιαν 2004, 22:39

καλησπέρα

έχω να κάνω μερικές γενικές προτάσεις που πιστεύω θα βοηθούσαν πολύ το φόρουμ:

-αναδιάρθρωση των κατηγοριών, έτσι όπως είναι τώρα έχουμε μερικές κατηγορίες κουλουβάχατα οπου εκει μέσα γράφονται τα πάντα και άλλες παραμένουν εντελώς άδειες.
Χωρίς να θέλω να μπώ σε λεπτομέρειες πιστευω πως για παράδειγμα η κατηγορία "γενικές συζητήσεις" θα έπρεπε να έχει μέσα ΜΟΝΟ ότι είναι άσχετο με 4χ4,offroad μετατροπές κλπ (πχ ανέκδοτα) ή θα μπορούσαν να φτιαχτούνε κατηγορίες ανα όχημα / μοτοσυκλέτα.
τα παραπάνω είναι τυχαία παραδείγματα αλλα αυτό που θέλω να πώ είναι πως οι κατηγορίες του φόρουμ δεν είναι λειτουργικές ώς έχουν.

-οι σελίδες είναι πολύ βαριές, ίσως έπρεπε να φτιαχθούνε με πιο μικρού μεγέθους γραφικά και χρειάζεται πιστευω ένα μικρό συμάζεμμα (υπάρχουν 2 κουμπιά για στατιστικά, ενα για προφίλ και αλλο ένα για settings που ενώ οδηγούνε σε αντίστοιχες ρυθμίσεις δεν έχουνε σωστή λειτουργία κλπ)

-χρειάζεται να κάνω login στην σελίδα κάθε φορά ενώ σε όλα τα άλλα φόρουμ που μπαίνω έχω ενεργοποιήσει το cookie και είμαι αυτόματα ήδη συνδεδεμένος μόλις μπώ.Αυτό είναι αρκετά ενοχλητικό και αναγκαζόμαστε να φορτώνουμε την σελίδα 2 φορές.


Αυτά προς το παρόν , εννοείται πως τα παραπάνω γράφονται καλοπροαίρετα απο ενδιαφέρον για το site και όχι απο γκρίνια :oops: .
Ας γράψουν και οι υπόλοιποι χρήστες τις παρατηρησεις τους εδώ με σκοπό να βοηθήσουμε τα παιδιά να βελτιώσουν την πολύ καλή δουλειά που κάνουν μέχρι τώρα. :D
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό panos » 11 Ιαν 2004, 01:17

O Ike είπε κάτι που εδώ και καιρό το σκέφτομαι και εγώ.
:roll: Η λειτουργικότητα πράγματι λείπει - το λέω αυτό όσο πιο καλοπροαίρετα γίνεται-και πιστεύω ότι το κυριότερο είναι ο τρόπος που εχουν διαρθρωθεί οι κατηγορίες.Ένα καλό ξεσκαρτάρισμα και μια αναδιάρθρωση , ρωτήστε καλού κακού, θα βοηθήσει.
Παρεπιπτόντως , το πρόβλημα που ειχα στο κατέβασμα της σελίδας έχει εξαφανιστεί. Το site κατεβαίνει πλέον πιο εύκολα ……όχι όμως και γρήγορα.

Φιλικά , πάντα
Πάνος
Εικόνα
ΥΠΟΓΡΑΦΗ
panos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 17 Ιαν 2003, 03:54
Τοποθεσία: Αθηνα Πεντέλη

Re: προτάσεις για βελτιώσεις

Δημοσίευσηαπό smokie » 11 Ιαν 2004, 20:22

IKE έγραψε:καλησπέρα

έχω να κάνω μερικές γενικές προτάσεις που πιστεύω θα βοηθούσαν πολύ το φόρουμ:

-αναδιάρθρωση των κατηγοριών, έτσι όπως είναι τώρα έχουμε μερικές κατηγορίες κουλουβάχατα οπου εκει μέσα γράφονται τα πάντα και άλλες παραμένουν εντελώς άδειες.
Χωρίς να θέλω να μπώ σε λεπτομέρειες πιστευω πως για παράδειγμα η κατηγορία "γενικές συζητήσεις" θα έπρεπε να έχει μέσα ΜΟΝΟ ότι είναι άσχετο με 4χ4,offroad μετατροπές κλπ (πχ ανέκδοτα) ή θα μπορούσαν να φτιαχτούνε κατηγορίες ανα όχημα / μοτοσυκλέτα.
τα παραπάνω είναι τυχαία παραδείγματα αλλα αυτό που θέλω να πώ είναι πως οι κατηγορίες του φόρουμ δεν είναι λειτουργικές ώς έχουν.

Φιλε ΙΚΕ, με βρίσκεις σύμφωνο! Θα σε παρακαλούσα όμως να μπείς και εσυ και οι υπόλοιποι φίλοι του portal σε λεπτομέρειες, πιστευω θα βοηθούσε πολυ...

IKE έγραψε:
-οι σελίδες είναι πολύ βαριές, ίσως έπρεπε να φτιαχθούνε με πιο μικρού μεγέθους γραφικά και χρειάζεται πιστευω ένα μικρό συμάζεμμα (υπάρχουν 2 κουμπιά για στατιστικά, ενα για προφίλ και αλλο ένα για settings που ενώ οδηγούνε σε αντίστοιχες ρυθμίσεις δεν έχουνε σωστή λειτουργία κλπ)



Ναι, οι σελίδες είναι βαριές, (100+ kb html κωδικας + images) μπορει μερικές φορές να ξεπερναν τα 200 kb...
Χρησιμοποιούμε τεχνικές συμπιεσης για να μειώσουμε τους χρόνους φορτώματος, αλλα δεν δουλευουν με όλους τους browser (ειδικά με τον απαράδεκτο IE 5). Μην ξεχνάς οτι το site σχεδιαστηκε για να είναι μια πύλη ενημέρωσης για το off-road και όπως όλες οι πύλες (in.gr ή flash.gr) εχει βαρια πρώτη σελίδα.
Αν πιστευεις ότι υπάρχουν περιττές πληροφορίες ή bug θα σε παρακάλουσα να τα αναφέρεις με λεπτομέριες. Το portal βασίζεται σε GPL software και βρίσκεται σε συνεχή αναπτυξη τα τελευταία 2 χρόνια.
Αλλα.... είμαστε ερασιτέχνες, αυτό σημαίνει ότι κλέβουμε χρόνο απο τις δουλιες μας για να το στηρίζουμε και ταυτόχρονα, αριθμητικά τουλάχιστον, ειμαστε λίγοι.
Πολλες φορές προτρεψαμε τους φίλους που μας διαβάζουν, να αφήσουν τα τιμόνια και τα grip και να γράψουν αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Τουλάχιστον ζωντάνεψε το forum αλλα αναπτύχθηκε άναρχα και έτσι είναι δύσκολο να βρεις κατι που ψάχνεις....
Υπάρχει ετοιμο module FAQ που αν αναπτυχθεί σωστά θα μπορούσε να εξελιχθεί σε online βιβλιοθήκη...

IKE έγραψε:
-χρειάζεται να κάνω login στην σελίδα κάθε φορά ενώ σε όλα τα άλλα φόρουμ που μπαίνω έχω ενεργοποιήσει το cookie και είμαι αυτόματα ήδη συνδεδεμένος μόλις μπώ. Αυτό είναι αρκετά ενοχλητικό και αναγκαζόμαστε να φορτώνουμε την σελίδα 2 φορές.



αυτό δεν είναι το θεωρώ πρόβλημα, και άν σου είναι τόσο ενοχλητικό μπορεις σε όλους τους browser (με χρήση password managers) να αποθηκευσεις το password σου ώστε να κάνει auto login.
είναι βαρύ για το σύστημα να κρατάει ολα τα sessions στην database του αιωνίως.... μην ξεχνας οτι σε εμας το forum ειναι ενα απο τα 20+ module του portal...
IKE έγραψε:Αυτά προς το παρόν , εννοείται πως τα παραπάνω γράφονται καλοπροαίρετα απο ενδιαφέρον για το site και όχι απο γκρίνια :oops: .
Ας γράψουν και οι υπόλοιποι χρήστες τις παρατηρησεις τους εδώ με σκοπό να βοηθήσουμε τα παιδιά να βελτιώσουν την πολύ καλή δουλειά που κάνουν μέχρι τώρα. :D

ετσι ακριβώς ΙΚΕ.... ευχαριστούμε πολύ για τις επισημάνσεις σου.
Άβαταρ μέλους
smokie
Site Admin
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2002, 20:22
Τοποθεσία: Δράμα

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 16 Ιαν 2004, 14:12

Η αναδιοργάνωση του site πιστεύω οτι είναι πολύ επιτυχής, μπράβο παιδιά :) :) :) :) :)
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Δημοσίευσηαπό IKE » 16 Ιαν 2004, 16:21

Νομίζω οι αλλαγές είναι στο σωστό δρόμο και πιστευω θα ωφελήσουνε πολύ την σελίδα.

Οσον αφορά τις υπόλοιπες παρατηρήσεις επειδή δεν ξέρω πολλά απο phpBB και MySQL που φαντάζομαι χρησιμοποιείτε, το μόνο που μπορεώ να πώ είναι πως η σελίδα πιστευω θα έπρεπε να είναι πιο 'ελαφριά'
Eίδα πως υπάρχει php κώδικας σε κάθε σελίδα που υπερβαίνει τα 50kb . Eπίσης υπάρχουνε τα κουμπιά επάνω δεξιά για τις ρυθμίσεις και τα κουμπιά με τα άσπρα γράμματα λίγο πιο κάτω που θα έπρεπε να κάνουνε την ίδια δουλειά , οπότε τα 2 μπορούνε να συγχωνευτούνε. Αλλη μια ιδέα για ελάφρωμα είναι τα πλαίσια δεξιά με τα προσωπικά μυνήματα και τις αγγελίες που ίσως δεν θα έπρεπε να υπάρχουν σε κάθε σελίδα και να την επιβαρύνουνε.

Συνεχίστε την καλή προσπάθεια, ελπίζω να είμαστε χρήσιμοι με τις παρατηρήσεις :D
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό xtrail » 17 Ιαν 2004, 19:33

Επειδή είμαι άσχετος από σχεδιασμό σελίδων και προγραμματισμό, ρωτώ αν είναι ευκολο ο κάθε χρήστης να μπορεί να διαμορφώνει την αρχική σελίδα όπως αυτός θέλει (πχ pathfinder κλπ).
Πράγματι είναι δύσκολο κάποιος νέος χρήστης να βρει πολλά από τα ενδιαφέροντα που έχουν γραφτεί εδώ και που ίσως δεν θα τα βρει σε περιοδικά και ίσως είναι χρησιμο αρκετά από αυτά που έχουν κατατεθεί ως posts να γίνουν αρθρα σε ειδική σελίδα χωρίς σχόλια άλλων χρηστών (αλλά από τους ίδιους τους χρήστες που τα εγραψαν, ώστε να μην πεσει όλο το βάρος σε σας :D ).
Αρκετά posts Που έγιναν για να κανονιστούν εκδρομές καλό θα ήταν να μαζευτουν όλα μαζί σε έναν χώρο
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 17 Ιαν 2004, 20:36

Ουπς αυτό με τις εκδρομές έγινε!! Μου φάνηκε ή δεν μπορεί κάποιος να κάνει edit στα μηνύματά του?
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό smokie » 19 Ιαν 2004, 12:03

IKE έγραψε:Νομίζω οι αλλαγές είναι στο σωστό δρόμο και πιστευω θα ωφελήσουνε πολύ την σελίδα.

Οσον αφορά τις υπόλοιπες παρατηρήσεις επειδή δεν ξέρω πολλά απο phpBB και MySQL που φαντάζομαι χρησιμοποιείτε, το μόνο που μπορεώ να πώ είναι πως η σελίδα πιστευω θα έπρεπε να είναι πιο 'ελαφριά'
Eίδα πως υπάρχει php κώδικας σε κάθε σελίδα που υπερβαίνει τα 50kb . Eπίσης υπάρχουνε τα κουμπιά επάνω δεξιά για τις ρυθμίσεις και τα κουμπιά με τα άσπρα γράμματα λίγο πιο κάτω που θα έπρεπε να κάνουνε την ίδια δουλειά , οπότε τα 2 μπορούνε να συγχωνευτούνε. Αλλη μια ιδέα για ελάφρωμα είναι τα πλαίσια δεξιά με τα προσωπικά μυνήματα και τις αγγελίες που ίσως δεν θα έπρεπε να υπάρχουν σε κάθε σελίδα και να την επιβαρύνουνε.

Συνεχίστε την καλή προσπάθεια, ελπίζω να είμαστε χρήσιμοι με τις παρατηρήσεις :D


Φίλε IKE,
για την ώρα μπορεις να ελαχιστοποιήσεις τα blocks που δεν σε ενδιαφέρουν, όπως οι αγγελίες, κάνοντας κλικ στο - (μειον) εικονιδιο που υπάρχει πάνω στον τίτλο. Οι επιλογές σου αποθηκευονται σε cookies και θα είναι μονιμες όσο κάνεις login στο σύστημα.

Για τα υπόλοιπα... θέλει πολυ δουλίτσα ακόμη.
Άβαταρ μέλους
smokie
Site Admin
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2002, 20:22
Τοποθεσία: Δράμα

Δημοσίευσηαπό smokie » 19 Ιαν 2004, 14:35

xtrail έγραψε:Επειδή είμαι άσχετος από σχεδιασμό σελίδων και προγραμματισμό, ρωτώ αν είναι ευκολο ο κάθε χρήστης να μπορεί να διαμορφώνει την αρχική σελίδα όπως αυτός θέλει (πχ pathfinder κλπ).
Πράγματι είναι δύσκολο κάποιος νέος χρήστης να βρει πολλά από τα ενδιαφέροντα που έχουν γραφτεί εδώ και που ίσως δεν θα τα βρει σε περιοδικά και ίσως είναι χρησιμο αρκετά από αυτά που έχουν κατατεθεί ως posts να γίνουν αρθρα σε ειδική σελίδα χωρίς σχόλια άλλων χρηστών (αλλά από τους ίδιους τους χρήστες που τα εγραψαν, ώστε να μην πεσει όλο το βάρος σε σας :D ).
Αρκετά posts Που έγιναν για να κανονιστούν εκδρομές καλό θα ήταν να μαζευτουν όλα μαζί σε έναν χώρο


Α Sorry, oχι για την ώρα...

Β συμφωνω οτι χρειαζεται χρόνος για να καταλάβεις την δομή του site... υπάρχει ομως η αναζήτηση απο το βασικο μενου που διευκολυνει αρκετά τα πράγματα.
Κάθε εγγεγραμμένος χρήστης μπορεί να στελνει αρθρα. Δεν μένει παρα οι αποστολείς των posts του forum να τα επεξεργαστουν και να τα συγκεντρώσουν σε άρθρα.
Η αποστολή άρθρου γίνεται, μετα απο login, με κλικ στο "Aποστολή άρθρου" του βασικό μενου.

Γ Εχεις δικιο.. πρέπει να γίνει

Ευχαριστώ για τις επισημανσεις σου
Άβαταρ μέλους
smokie
Site Admin
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2002, 20:22
Τοποθεσία: Δράμα

Δημοσίευσηαπό grvit » 20 Ιαν 2004, 22:13

Παντως τώρα ειναι κατα πολύ καλύτερο.Μπορω ευκολα να βρω αυτο που θέλω να τσεκαρω.Πολύ καλό.
Άβαταρ μέλους
grvit
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2003, 16:44
Τοποθεσία: Mytilene

Δημοσίευσηαπό mas4x4 » 21 Ιαν 2004, 19:12

Δεν εχω της γνώσεις για να κάνω προτάσεις

Ξέρω μόνο ότι είναι αργώ.

Ελπίζω σύντομα να βελτιωθεί
Άβαταρ μέλους
mas4x4
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 23 Ιουν 2003, 16:03
Τοποθεσία: ΠΕΡΙΣΤΈΡΙ-ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό IKE » 02 Φεβ 2004, 03:47

Συνεχίζω τις παρατηρήσεις μου :D

- αν μπορείτε φτιάξτε κάποια στιγμη τα settings ή απλώς αφαιρέστε τα κουμπάκια επάνω δεξιά που ούτως ή άλλως δεν έχουνε καμία επίδραση οι αλλεγές στα μενού τους

- μήπως έχετε φτιάξει υπερβολικά πολλές κατηγορίες ? πιστευω πως πολλές απο αυτές μπορούνε να εννωθούν.


κατα τα άλλα χαίρομαι που η σελίδα έχει όλο και περισσότερη κίνηση, συνεχίστε έτσι ,θα τα πούμε απο κοντά στο Ξυλόκαστρο :D
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό blackchris » 02 Φεβ 2004, 04:58

Και εγώ νομίζω ότι οι κατηγόριες είναι μάλλον πολλές εκτός και αν τις βλέπω διπλές από την νύστα :? :? :? :? :? :? :?
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό tedos » 03 Φεβ 2004, 08:07

Ερωτηση

ΠΜ μπορω να στειλω μονο απο ορισμενα σημεια και οχι απο παντου? Για παραδειγμα οταν ειμαι στο φορουμ και παταω πμ στην δημοσιευση καποιου μελους δεν μου επιτρεπει...κανω κατι λαθος?
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 03 Φεβ 2004, 09:15

tedos@teda έγραψε:Ερωτηση

ΠΜ μπορω να στειλω μονο απο ορισμενα σημεια και οχι απο παντου? Για παραδειγμα οταν ειμαι στο φορουμ και παταω πμ στην δημοσιευση καποιου μελους δεν μου επιτρεπει...κανω κατι λαθος?

Το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ (και όλοι δηλαδή), και ο smokie μου είπε πως το site δεν το επιτρέπει προς το παρόν. Αν θέλεις να στείλεις pm επέλεξε το άτομο από τους buddies (αριστερά) ή φτιάξε ένα καινούργιο μήνυμα (πρέπει να θυμάσαι ακριβώς το nick του φίλου).
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Επόμενο

Επιστροφή στο Προτάσεις, παράπονα και πεδίο δοκιμών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 4 επισκέπτες

cron