Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

"Κλειστά" forum

Πείτε μας τις καλύτερες προτάσεις σας για το πώς μπορούμε να συνεχίσουμε να βελτιώνουμε το Off-Road.gr.
Επίσης εδώ είναι το κατάλληλο σημείο για τις δοκιμές σας!

"Κλειστά" forum

Δημοσίευσηαπό superspy » 11 Οκτ 2004, 09:40

Εξ ορισμού τα forum είναι ένας «ανοικτός» δικτυακός τόπος συνάντησης και ανταλλαγής απόψεων για διάφορα θέματα. Προσφέρουν πολύτιμες υπηρεσίες όχι μόνο στους χρήστες τους, αλλά και σε τυχαίους «περαστικούς» που αναζητούν διάφορες πληροφορίες.

Παρόλαυτα μερικά από αυτά είναι κλειστά!
ΟΚ είναι δικαίωμα του ιδιοκτήτη τους, εφόσον απαρτίζονται από συγκεκριμένες ομάδες και ... το πράττουν εξ αρχής.

ΟΜΩΣ, το δίκτυο ξεκίνησε ώστε να προσφέρει ελευθερία που στην εποχή μας, μερικές φορές, είναι αρκετά συνώνυμο με την δυνατότητα πρόσβασης στην πληροφορία και ταυτόχρονα την ανωνυμία των χρηστών του.

Η απαίτηση (αν δεν συντρέχουν λόγοι ασφαλείας) για υποχρεωτικό login, μου μοιάζει μάλλον παράξενη.

Αυτός είναι ένας από τους λόγους που με απογοητεύουν αρκετά forum!

Το φαινόμενο παρατηρείται πλέον και σε περισσότερα forum που αρκετές φορές ξεκινούν ως «ανοικτά» και μετά από λίγο καιρό …. κλείνουν τις πόρτες τους!

Φαντάζεστε ένα ωραίο πρωί να προσπαθήσετε να μπείτε στο forum του off-road και ξαφνικά να πρέπει υποχρεωτικά να δώσετε user name & password;

Ποια είναι η προσωπική σας άποψη;
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό IKE » 11 Οκτ 2004, 11:13

Κατ'αρχήν ο "ορισμός" δεν μιλάει ούτε για "ανοικτά" φόρουμ ούτε για "κλειστά".

Το θέμα είναι πως σε ένα φόρουμ η κατάσταση είναι αμφίδρομη μιας και ο "οικοδεσπότης" παρέχει τις συνθήκες για να αναπτυχθεί το περιεχόμενο απο τα μέλη.

Ο οικοδεσπότης έχει ανάγκη τα μέλη και το αντίστροφο, το σωστό είναι η σχέση αυτή να τηρεί τις ισορροπίες ωστε να είναι και οι 2 πλευρές χαρούμενες.

Οσον αφορά τα "κλειδώματα" φαντάζομαι το θέμα πάει στο to4x4 και στο jimnyclub. Επειδή πιστευω οι 2 περιπτώσεις δεν έχουν μεγάλη ομοιότητα θα μιλήσω για κάθε μία ξεχωριστά.


Ξεκινάω απο το jimnyclub του οποίου είμαι και μέλος, εκεί αποφασίσαμε να περιορίσουμε μία μόνο ενότητα (τα τεχνικά θέματα) για τα μέλη μόνο.Η απόφαση αυτή θα πρέπει να κριθεί με βάση τον σκοπό λειτουργίας αυτού του συγκεκριμένου φόρουμ ο οποίος είναι να διευκολύνει τα μέλη του στην επικοινωνία μεταξύ τους αλλα να αποτελεί επίσης και ενα πεδίο πρώτης γνωριμίας. Ακριβώς για αυτό το λόγο τα υπόλοιπα τμήματα του φόρουμ παραμένουν ανοιχτά προς τον καθένα αλλα ειδικά ο τομέας που αφορά τους κατόχους του συγκεκριμένου αυτοκινήτου και μόνο αποφασίσαμε να έχει περιορισμένη πρόσβαση. Για λεπτομέρειες αν θέλετε να σας παραπέμψω στο συγκεκριμένο θέμα στο φόρουμ μας οπου εκτός απο τις αντιδράσεις θα δείτε και εκτενέστατη ανάλυση επι του θέματος.

Για όποιον ενδιαφέρεται το θέμα αναλύθηκε εδώ.



Οσον αφορά το θέμα για το to4x4 νομίζω το πρόβλημα είναι βαθύτερο και κυρίως διαφορετικό απο την απαίτηση για login ή τις "κρυφές" ενότητες. Αν όσοι ενδιαφέρονται για την επίλυση των όποιων προβλημάτων του εστιάζουν την προσοχή τους σε αυτά νομίζω κάνουν λάθος. Τα "προβλήματα" αυτά δεν είναι αυτούσια αλλα έρχονται σαν μέτρα για την επίλυση άλλων όπως είπε και ο ίδιος ο friar.

Πχ με την απαίτηση για login ο admin μπορεί να ξέρει ακριβώς τι διαβάζει ο καθένας και για πόση ώρα ενω αν κάποιος έμπαινε σαν επισκέπτης αυτό θα ήταν αδύνατον.
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό superspy » 11 Οκτ 2004, 12:00

Αφήνοντας απ' έξω τις "κλειστές" ενότητες που πιθανών να εξυπηρετούν κάποιους σκοπούς όπως στην περίπτωση του jimny club για να μοιραστούν θέματα που στο κάτω κάτω αφορούν το ίδιο το club, σε "γενικού" περιεχομένου forum όπως πχ το off-road.gr δεν νομίζω ότι ωφελεί κανέναν το login.

ΙΚΕ όπως γνωρίζεις ο admin μπορεί να ξέρει οποιαδήποτε στιγμή (αν θέλει) ποιος και πόση ώρα είναι μέσα στο forum και αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία για απαίτηση login.
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό pavlox » 11 Οκτ 2004, 12:29

Και βέβαια φίλε Σπύρο μέ τήν ευκαιρία που δίνεις για τα forums..πρέπει εδώ να κάνω και μία αναφορά στο απόρρητο τών pm.....που είναι κάτι που ούτε ο Admin, ουτε κανείς άλλος μπορει να διαβάσει .
Και κάνω αναφορά σε αυτό διότι η ημιμάθεια κάποιων(που είναι χειρότερη απο τήν αμάθεια) τους αφήνει να νομίζουν ότι ο Admin...η όποιος άλλος..εχει δυνατότητες ..θεου- Uri Geller.....
Των φρονίμων τα παιδιά, πριν πεινάσουν δεν πεινoύσαν!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
pavlox
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: 23 Δεκ 2002, 11:28
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό IKE » 11 Οκτ 2004, 12:43

ΙΚΕ όπως γνωρίζεις ο admin μπορεί να ξέρει οποιαδήποτε στιγμή (αν θέλει) ποιος και πόση ώρα είναι μέσα στο forum και αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία για απαίτηση login


Αν κάποιος μπαίνει χωρίς να κάνει login o admin δεν μπορεί να ξέρει ποιός είναι.

Και βέβαια φίλε Σπύρο μέ τήν ευκαιρία που δίνεις για τα forums..πρέπει εδώ να κάνω και μία αναφορά στο απόρρητο τών pm.....που είναι κάτι που ούτε ο Admin, ουτε κανείς άλλος μπορει να διαβάσει .
Και κάνω αναφορά σε αυτό διότι η ημιμάθεια κάποιων(που είναι χειρότερη απο τήν αμάθεια) τους αφήνει να νομίζουν ότι ο Admin...η όποιος άλλος..εχει δυνατότητες ..θεου- Uri Geller.....


Εσύ έχεις ημιμάθεια ή αμάθεια? :P
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 11 Οκτ 2004, 13:20

IKE έγραψε:Αν κάποιος μπαίνει χωρίς να κάνει login o admin δεν μπορεί να ξέρει ποιός είναι.

Δε βλέπω το λόγο να πρέπει να ξέρει ο administrator ποιός είναι ο καθένας που θέλει απλά να ρίξει μια ματιά χωρίς να μπορεί να γράψει.
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Δημοσίευσηαπό pavlox » 11 Οκτ 2004, 13:46

IKE έγραψε: Εσύ έχεις ημιμάθεια ή αμάθεια? :P


Φίλε ΙΚΕ άς μήν το κάνουμε καί εδω πεδίο αντιπαραθέσεων .

Θεώρησε με σαν να είμαι στο χαμηλότερο σημείο τών γνώσεων....η ακόμα και αμαθή... :oops:

Εάν για κάποιο λόγω σε προσέβαλε το Post μου με συγχωρείς..... :cry: αλλά δέν το καταλαβα....

Για ότι άλλο θελεις σε προσωπικό επίπεδο....pm
Των φρονίμων τα παιδιά, πριν πεινάσουν δεν πεινoύσαν!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
pavlox
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: 23 Δεκ 2002, 11:28
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό giagoulas » 11 Οκτ 2004, 16:50

Κατά την αποψη μου , οπως εξαλλου την εχω διατυπωσει στο άλλο φορουμ, εξ' ορισμού τα φορουμ είναι ανοικτές κοινότητες.

Κλειστά φόρουμ νοουνται όταν οι συμμετέχοντες το έχουν αποφασίσει απο κοινου ή αφορούν επαγγελματικά θέματα. Οπως και να έχει αυτό είναι κάτι που πρέπει να ξεκινάει έτσι απο την αρχή.

Forum που ξεκινά ανοικτό και καταλήγει σταδιακά κλειστό με πλάγιες διαδικασίες δε θα ηθελα να το χαρακτηρισω.

Φυσικά ο ιδιοκτήτης κάθε Φορουμ έχει το δικαίωμα να το διαχειριζεται οπως θέλει , με τον κίνδυνο φυσικά να μείνουν τρείς και ο κούκος.

Ενα επίσης ιδιαιτερο χαρακτηριστικό των φορουμ είναι και η ΑΝΩΝΥΜΙΑ, η καλύτερα η επιλογή του να παραμείνεις ανωνυμος. Αυτό έχει την αξία του επειδή υπάρχουν αρκετά ατομα που μπορούν να εκφραστούν πολυ καλύτερα ανώνυμα .

Φυσικά τα ανοικτά φορουμ και η Ανωνυμία έχουν τις παρενεργειες τους (οπως κάθε τι δημοκρατικό και πολυφωνικό σε αυτό το κόσμο), αλλά αυτό δεν ακυρώνει την αξία τους.

Σίγουρα αυτές οι παρενέργειες δεν αντιμετοπίζονται με αστυνομικό τρόπο.

ΣΕ ότι αφορά το υποχρεωτικό login για να διαβάσω απλά σελίδες είμαι πλήρως αντίθετος. Το βρίσκω δυσλειτουργικό, προσβλητικό ,προκλητικό και πελατοαγρικό (σορρυ για τη λεξη).

Επίσης , εξ' αιτίας του επαγγελματος μου, μπορώ να γνωρίζω ότι τόσο απο τεχνικής πλευράς οσο και απο επχειρηματικής , δεν έχει να προσφέρει τιποτε, εκτός απο το να εκνευρίσει τους "πελάτες".

Πώς αντιμετοπίζεται ?

Με δύο τρόπους

α) Την κοπανάς, και ως γνωστόν "του φευγάτου η μάνα δεν εκλάψε ποτέ"


β) Αν έχεις κέφι το ξετινάζεις. Πώς ? Είναι απλό. Ενας απο τους πολλύς τρόπους είναι ο εξής.


1. Βρισκεις εναν anonymyzer (site ή software μεσα απο το οποίο περνάς ολα τα http request έστι ώστε να μη φαινεται το πραγματικο IP Address σου).

2. Φτιάχνεις ενα email account στο foufoutos.com


3. Ξαναεγρράφεσαι


4. Του αλλάζεις τα φωτα. (Ο διαχειριστής δεν έχει πλεόν ουτα τα στατιστικά ουτε τα στόιχεία που είχε πριν αποφασίσει να το παίξει πλανηταρχης. Ας μην ξεχναμε ότι ακομα και απλο σεργινγκ να κάνεις σε ενα site, ειναι τεχνικα εφικτό να εντοπίσεις το χρήστη).


Εγω μάλλον θα προτιμησω τον α τροπο.
-------------------------------------------------------
Ο ιπτάμενος Γιαγκουλας MIG 29
-------------------------------------------------------
Αν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πάς, Θα πάς εκεί που κοιτάς.

ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ

www.tataclub.gr
Άβαταρ μέλους
giagoulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 773
Εγγραφή: 21 Ιαν 2004, 00:21
Τοποθεσία: Bombay - Bollywood

Δημοσίευσηαπό xtrail » 11 Οκτ 2004, 16:52

Την συγκεκριμένη συζήτηση την είχαμε κάνει πολλές φορές με τα μέλη από Β. Ελλάδα. Η άποψη όλων ήταν κατηγορηματική, ότι δεν μπορεί ένα φόρουμ να είναι κλειστό και αναφέρομαι περισσότερο στις κλειστές ενότητες.
Θα μιλήσω όμως για μένα προσωπικά και όχι για όλους τους υπόλοιπους. Μπαινοντας γενικά σε όλα τα fora που υπάρχουν, ακόμα και αν το περιεχόμενο τους δεν ήταν της άμεσης προτεραιότητας μου, αυτό που με απωθούσε καταρχήν ήταν όταν μου ζητούσαν να "δηλωθώ" για να μπορέσω να παρακολουθήσω. Πως μπορεί κάποιος να δηλωθεί αν δεν γνωρίζει τι συζήτηση γίνεται στο συγκεκριμένο forum? Μπορώ να δεχτώ μοναδική δικαιολογία πως ο δημιουργός-admin θέλει να ελέγχει το περιεχόμενο ώστε να μην παρατηρηθούν φαινόμενα προώθησης ενεργειών-σελίδων κλπ που δεν αρμόζουν στο ύφος του forum. Επιπλέον θεωρώ πως ειναι καλό όταν πχ λέγεται κάτι, να είναι "επωνυμο" αφού έχουν παρατηρηθεί μερικές φορές φαινόμενα συκοφαντικών δυσφημίσεων, κάτι για το οποίο υπευθυνος -εκτός του δράστη- ειναι και ο admin. Αρα μόνο για αυτές τις περιπτώσεις θεωρώ απαραίτητο το login και δεν το κατακρίνω ιδιαίτερα.
Ως προς τις κλειστές ενότητες ειναι κάτι που δεν το καταλαβαίνω καθόλου. Επειδή αναφέρθηκε το forum του jimnyclub, θα πω πως με δυσαρέστησε και ευχομαι να μην υπάρξουν στο μέλλον άλλα τέτοια "φαινόμενα". Ως μη κατοχος του συγκεκριμένου οχήματος αλλά ως ανησυχος για τα περι αυτοκινήτου, με ενδιέφερε να διαβάζω γνώμες απόψεις κλπ και για άλλα αυτοκίνητα. Θεωρώ πως το κλειδωμα έχει να κάνει μονο με κερδοσκοπική τακτική καθαρά και κανεναν άλλο λόγο-Το Jimny Club όπως λέει και το καταστατικό είναι μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα :shock: -. Αν ήθελαν θα μπορούσαν να έχουν κάτι σαν helpdesk και όχι να κλειδώνουν μια συζήτηση η οποία γίνεται κατά βάση σαν παράθεση εμπειριών και όχι καθαρά τεχνική βοήθεια. Αν υπήρχε το δευτερο θεωρώ πως τότε θα ήταν θεμιτό, καθώς θα ήταν ο πολύτιμος χρόνος ενός τεχνικού-ειδικού αυτός που θα έπρεπε να πληρωθεί. Ας μην ξεχνάμε πως το συγκεκριμένο φόρουμ ανήκει σε σύλλογο και αν τα μέλη θέλουν κάποια πληροφορία-βοήθεια μπορούν να την έχουν απευθείας -έστω και με mail- από τον σύλλογο και οχι μέσω του φόρουμ.
Επιπλέον αν ήμουν νεος κάτοχος και ήθελα να δω μια συζήτηση περι βελτιώσεων και έβλεπα πως εκεί λέει ο καθένας απλα την γνώμη του χωρίς τεκμηρίωση, πιθανόν να μην γραφόμουν και μέλος στο club. Μηπως θέλουν να αποφύγουν κι αυτό? Από την άλλη, αν πχ γράφονται στο forum πράγματα που θα με βοηθήσουν, με κάνουν να γραφτώ στο club για να έχω πρόσβαση και σε άλλες παροχές?Απλές σκέψεις κάνω....

Αυριο μεθαυριο μπορεί να κάνουν το ίδιο κι άλλοι και με περισσότερο σκληρούς τρόπους "Κλειδώνω τα πάντα αν δεν δώσετε τόσα €"-κάτι σαν ομηρία, αφού πρώτα δημιουργηθεί ένας τόπος με τεράστιο υλικό που θα ήταν χρήσιμο στον οποιοδήποτε, ανα πάσα στιγμή.
Από την άλλη ο καθένας ειναι ελευθερος να χειρίζετε τον "χώρο" του όπως νομίζει. Δεν νομίζω πως εδώ χρειάζεται κριτική. Ελπίζω μόνο αυτή η συζήτηση να μην ειναι κάποιο ειδος δημοσκόπισης για αντίστοιχες ενέργειες(δεν το νομίζω πάντως). Συγνώμη και για το μακροσκελές μήνυμα.
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό superspy » 11 Οκτ 2004, 18:05

pavlox έγραψε:Και βέβαια φίλε Σπύρο μέ τήν ευκαιρία που δίνεις για τα forums..πρέπει εδώ να κάνω και μία αναφορά στο απόρρητο τών pm.....που είναι κάτι που ούτε ο Admin, ουτε κανείς άλλος μπορει να διαβάσει ....


Δυστυχώς θα πρέπει να σε πληροφορήσω, ότι αν κάποιος καταρτισμένος θέλει έχει πολύ μεγάλες πιθανότητες να «μπει» και να διαβάσει τα πάντα, ακόμα και αν δεν είναι ο πραγματικός admin, (ίσως να μπορεί να κάνει και παραπάνω απο τον admin) :lol:

IKE έγραψε:Αν κάποιος μπαίνει χωρίς να κάνει login o admin δεν μπορεί να ξέρει ποιός είναι.


ΙΚΕ στην πραγματικότητα ακόμα και αν κάνει login πάλι ο admin μπορεί να μην ξέρει ποιος είναι.... οπότε το μόνο αποτέλεσμα που φέρνει το login το πιθανότερο είναι να αποτρέψει τους χρήστες στο.... να χρησιμοποιήσουν το forum για πληροφόρηση!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό IKE » 11 Οκτ 2004, 23:24

Ηθελα να ποστάρω την απάντησή μου το πρωί αλλα ένα προβληματάκι δεν μου το επέτρεψε, ευτηχώς (?) την έσωσα και την παραθέτω εδώ:



Tα παρακάτω σύμφωνα με την προσωπική μου γνώμη και μόνο:

τι ζητάει ενας απλός χρήστης απο ένα φόρουμ:


-ζητάει ενα εύχρηστο περιβάλλον (εδω το παρών χρήζει βελτίωσης όπως έχω πεί και σε άλλο τόπικ)

-ζητάει σωστά ταξινομημένες κατηγορίες

-ζητάει αυστηρό και σωστό moderation.

Αυτό είναι ιδιαίτερα σημαντικό και πολλές φορές παραμελείται η σημασία του απο τους περισσότερους,
παρ'όλα αυτά είναι απαραίτητο.Κάποιο μέλος που υφίσταται μια άδικη επίθεση απο άλλα μέλη με την
(επιδεικτική πολλές φορές) ανοχή ή και συμμετοχή των υπευθήνων διαχείρισης σαν συνέπεια έχει να ρίξει
μαύρη πέτρα πίσω του. Ασήμαντη ή σημαντική η συνεισφορά ενος έστω μέλους είναι υπολογίσημη και δεν νομίζω
πως κάποιο φόρουμ έχει την πολυτέλεια να διώχνει χρήστες που δεν έχουν βλάψει την "υγεία" του φόρουμ στο ελάχιστο.

-ζητάει να μην γίνεται το φόρουμ πεδίο δράσης συγκεκαλυμένων συμφερόντων.

Εδω δεν κάνω κάποια "καταγγελία" μιας και το συγκεκριμένο θέμα είναι δύσκολο να εντοπιστεί και να διασαφηνιστεί,
Παρ'όλα αυτά κατα καιρούς είχα έντονη την αίσθηση πως με κοροιδευουν, ίσως είναι δικιά μου αυταπάτη αλλα αν το ίδιο
έχει συμβεί και σε άλλους ίσως και να μην είναι.


Νομίζω αν τα παραπάνω τηρούνται (αν σκεφτώ κάτι άλλο θα το προσθέσω) τότε έχουμε όλες τις προυποθέσεις για την δημιουργία
μιας διαδικτυακής κοινότητας (που προσωπικά δεν θεωρώ 2ης κατηγορίας απο αυτές της "πραγματικής" ζωής).

Τα οφέλη για τους οικοδεσπότες εκτός απο την ηθική ικανοποίηση της δημιουργίας κάτι αξιόλογου είναι πιθανός και οικονομικά
μιας και ενα φόρουμ με μεγάλη κίνηση και καλή "ποιότητα" επισκεπτών μπορεί να πουλήσει banner και να βγάλει τα έξοδά του
ίσως και κέρδος. Το τελευταίο όχι μόνο δεν το θεωρώ κακό αλλα πιστευω πως βοηθάει στην ύπαρξη ευθήνης απο μέρους των οικοδεσπότων.

Σύμφωνα με τα παραπάνω δεν βλέπω τα γενικού ενδιαφέροντος φόρουμ να επωφελούνται απο κάποιου είδους κλείδωμα.

Πιο συγκεκριμένα:


Κλείδωμα που θα κάνει δυνατή σε ορισμένα μέλη μόνο την πρόσβαση σε μια συγκεκριμένου ενδιαφέροντος κατηγορία ίσως να εξυπηρετέι
αλλα θα πρέπει να υπάρχουν ειδικοί λόγοι για να αιτιολογηθεί η "απομόνωση" και επίσης σαφέστατα κριτήρια για το ποιός μπορεί ή όχι
να ενταχθεί εκεί. Με αφορμή τον σάλο (?) στο άλλο φορουμ νομίζω πως τα παραπάνω δεν τηρούνται γιατί όλοι είναι εν δυνάμει "αγωνιζόμενοι"
ή "οργανωτές".

Πχ εγώ έχω λάβει μέρος σε 2-3 αγώνες, θεωρούμαι αγωνιζόμενος? Αν μεθαύριο το Jimnyclub διοργανώσει ενα αγώνα θα είμαι "οργανωτής"?
(είμαι μέλος του ΔΣ)

Φυσικά είναι αναφαίρετο δικαίωμα του καθενός να κάνει ότι θέλει στο φόρουμ του αλλα υπάρχει ο κίνδυνος να εκφυλιστεί το τελευταίο απο μια
ανοιχτή διαδυκτυακή κοινότητα σε μια "παρέα" η οποία θα έχει εκδιώξει πιθανώς , αδικαιολόγητα, πολλά μέλη. Με λίγα λόγια μάλλον οι
οικοδεσπότες του φόρουμ θα ζημιωθούν.


Τέλος για την απαίτηση login για το browse του φόρουμ εγω προσωπικά θεωρώ πως ενοχλεί. Το μόνο που εξυπηρετεί είναι ο ακριβής έλεγχος του
"ποιος βλέπει τί" αλλα τα αρνητικά νομίζω το ανατρέπουν. Σαν αρνητικά θεωρώ την δυσχρηστία (πχ κάποιος απο την δουλειά του μπορεί να μην θυμάται
κωδικό), την ενόχληση πως κάποιος παρακολουθείται (για κάποιους πολύ σημαντικό) αλλα και την δημιουργία παρασιτικών λογαριασμών (κάποιος δεν
θυμάται κωδικό και ξαναγράφεται για να δεί κάτι).

Ελπίζω να είναι χρήσιμα τα παραπάνω, παρατηρήσεις και διαφωνείες δεκτές :)



Μερικές ακόμα παρατηρήσεις επι των νεοτέρων πόστ:

Φίλε ΙΚΕ άς μήν το κάνουμε καί εδω πεδίο αντιπαραθέσεων .

Θεώρησε με σαν να είμαι στο χαμηλότερο σημείο τών γνώσεων....η ακόμα και αμαθή...

Εάν για κάποιο λόγω σε προσέβαλε το Post μου με συγχωρείς..... αλλά δέν το καταλαβα....

Για ότι άλλο θελεις σε προσωπικό επίπεδο....pm


Δεν υπάρχει καμία αντιπαράθεση :oops: αυτό που ήθελα να πώ το είπε πιο αναλυτικά ο Σπύρος:

Δυστυχώς θα πρέπει να σε πληροφορήσω, ότι αν κάποιος καταρτισμένος θέλει έχει πολύ μεγάλες πιθανότητες να «μπει» και να διαβάσει τα πάντα


Αυτό ήθελα να σου πώ, πως αν κάποιος ξέρει απο phpbb (και θέλει) μπορεί να διαβάσει και τα πμ.


Οσον αφορά το jimnyclub πρίν μας κατακρίνετε κάντε τον κόπο να διαβάσετε (αν όντως ενδιαφέρεστε) το τόπικ που έδωσα πιο πάνω. Απλώς να θυμάστε πως ο σύλλογος είναι μή κερδοσκοπικός και πολλοί όχι απλώς δεν βάζουν ούτε μισό ευρώ στην τσεπη τους αλλα καταθέτουν εθελοντική εργασία εκεί.
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό IKE » 12 Οκτ 2004, 00:54

superspy έγραψε:
IKE έγραψε:Αν κάποιος μπαίνει χωρίς να κάνει login o admin δεν μπορεί να ξέρει ποιός είναι.


ΙΚΕ στην πραγματικότητα ακόμα και αν κάνει login πάλι ο admin μπορεί να μην ξέρει ποιος είναι.... οπότε το μόνο αποτέλεσμα που φέρνει το login το πιθανότερο είναι να αποτρέψει τους χρήστες στο.... να χρησιμοποιήσουν το forum για πληροφόρηση!



Η ταυτότητα κάποιου μπορεί να κρύβεται πίσω απο ένα username αλλα τις περισσότερες φορές είμαστε γνωστοί οπότε αυτούς που ενδιαφέρεται να ελέξει κάποιος θα τους ελέξει εκτός αν φτιαχτούν νέα username.
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό superspy » 12 Οκτ 2004, 10:54

IKE έγραψε:Οσον αφορά το jimnyclub πρίν μας κατακρίνετε κάντε τον κόπο να διαβάσετε (αν όντως ενδιαφέρεστε) το τόπικ που έδωσα πιο πάνω. Απλώς να θυμάστε πως ο σύλλογος είναι μή κερδοσκοπικός και πολλοί όχι απλώς δεν βάζουν ούτε μισό ευρώ στην τσεπη τους αλλα καταθέτουν εθελοντική εργασία εκεί.


ΙΚΕ όπως θα είδες σε παραπάνω post, προσωπικά, ΔΕΝ αναφέρομαι σε κλειστές ενότητες που σίγουρα μπορεί να υπάρχουν για διάφορους λόγους, αλλά στην απαίτηση για login ώστε να μπορεί να διαβάσει κάποιος γενικού περιεχομένου ανοικτές ενότητες. :P :P
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 12 Οκτ 2004, 11:04

Αγαπητοί συνforumίτες,

δυστυχώς το κακό μαντάτο του εξωπετάγματος χρηστών άλλων forum (forae) θα έχει κακές συνέπειες και στα υπόλοιπα ανοικτά :?

Ποια πιστεύετε ότι θα είναι η αντιμετώπιση των "παραμενόντων" από τους "εξωπεταγμένους" στα άλλα "ελεύθερα" forum. Νομίζετε ότι θα είναι όπως πριν :roll: Πιστεύετε ότι δεν υπάρχουν πικραμένοι :?:

Δεν παριστάνω την Κασσάνδρα, όμως επειδή η επικοινωνία μας δεν περιορίζεται στο διαδίκτυο, κι έχω δυστυχώς ακούσει πολλά από αρκετούς, πιστεύω ότι τα πράγματα δεν πάνε καλά :(
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό superspy » 12 Οκτ 2004, 11:20

Dr.Format έγραψε:...
Δεν παριστάνω την Κασσάνδρα, όμως επειδή η επικοινωνία μας δεν περιορίζεται στο διαδίκτυο, κι έχω δυστυχώς ακούσει πολλά από αρκετούς, πιστεύω ότι τα πράγματα δεν πάνε καλά :(


Τι ακριβώς εννοείς;
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Επόμενο

Επιστροφή στο Προτάσεις, παράπονα και πεδίο δοκιμών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 29 επισκέπτες