Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Πού φτάσαμε;

4Χ4, Enduro, Trophy & Trial, Rally κ.α.

Πού φτάσαμε;

Δημοσίευσηαπό superspy » 24 Νοέμ 2010, 23:37

Όπως με ενημερώσανε, υπεύθυνος τεχνικός έφορος δέχτηκε απειλές για τη σωματική του ακεραιότητα από μέλος της οργανωτικής επιτροπής και τελικά δεν παρέστη σε τεχνικό έλεγχο.

Αν αληθεύει αυτό είναι πραγματικά κρίμα για την κατάντια ορισμένων ανθρώπων.

Εντωμεταξύ αυτό σημαίνει ότι κανείς δεν έχει περάσει τεχνικό έλεγχο νομότυπα, καθώς ο Τ.Ε. δεν έγινε από κατάλληλο Τ.Εφ.

(Η πλάκα ήταν ότι μπορεί να πήγαινα παρατηρητής σε αυτό τον αγώνα, αλλά είχα κάτι άλλο να κάνω.
Να δούμε τώρα, εφόσον αληθευει το παραπάνω τι θα γράψει στο φύλλο ο υπεύθυνος παρατηρητής και πως θα χειριστεί το θέμα η ΕΘΕΑ - ΟΜΑΕ. )

Ντροπή και σε αυτούς που στηρίζουν αυτούς που τα κάνουν για να έχουν "θέση".
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Πού φτάσαμε;

Δημοσίευσηαπό fokion » 25 Νοέμ 2010, 21:33

Κυριε Κατσιμαλή καλησπερα σας


superspy έγραψε:Εντωμεταξύ αυτό σημαίνει ότι κανείς δεν έχει περάσει τεχνικό έλεγχο νομότυπα, καθώς ο Τ.Ε. δεν έγινε από κατάλληλο Τ.Εφ.


Ο περι ου ο λογος "ακαταλληλος" ΤΕ εδω...

Κι εγω ειμαι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ περιεργος να δω την εκθεση του παρατηρητη της ΕΘΕΑ τουλαχιστον οσον αφορά το πως ο Κος Φυτάς και εγω καναμε την "δουλεια" μας, καθοτι μεχρι το 20ο ( αν θυμαμαι καλα) τον ειχαμε ΑΚΡΙΒΩΣ διπλα μας, ωστε να βελτιωνομαστε.

Επείσεις, για μεγαλη μας τυχη καθοτι αγωνιζόμενος, ( εκτός κι αν τα πλοια αποφασισουν διαφορετικά...) είχαμε ακριβως διλπα στον Κο Αργυρίου, το ΜΕΛΟΣ της επιτροπής 4χ4 της ΕΘΕΑ Κο Σταθακο.

Σιγουρα προσωπικά θα ηταν μεγαλο μαθημα για μενα να εχω και την παρουσία σας εκει ( με οποιοδηποτε ιδιοτητα δεν εχει σημασία ) ως εναν απο τους ελαχιστους ΕΠΙΣΗΜΟΥΣ ΤΕ κατηγορίας Α' και μαλιστα ευρισκόμενο ΕΝΤΟΣ των σχετικών καταλόγων.

Παιρνωντας αυτη την ευκαιρία, θα ηθελα λογω της εμπειρείας σας να μου πειτε που ( ή αν ) σας μεταφερθηκε, καθοτι δεν εισασταν εκει αν δεν κανω λαθος να τα δειτε ιδιοις ομασι, καποιο αυτοκινητο που μας "ξεφυγε" και συμετεχει ενω δεν επρεπε και να μας υποδειξετε το λαθος μας ωστε στο μελλον να μην επαναληφει..

Οσον αφορά την νομοτυπη παρουσία μας εκει δεν θα ηθελα να επεκταθω σε αυτο το θεμα και να συζηταμε ποιοι ηταν ΤΕ σε ποιους - πρωταθληματικους - αγωνες χωρις να γινει ΚΙΧ, ποσο καιρο πριν εχει εγγριθει ο Ει.Κ απο την ΕΘΕΑ με το ονομα μου επανω του, και πότε και πως προεκυψε το ολο θεμα, δεν θα βγαλουμε ακρη και δη ιντερνετικά.

Στην διαθεση σας ( μετα τον αγωνα :D ) για ενα καφεδάκι. Αν το επιθυμητε, χαρα μου να σας στειλω με πμ το κινητό μου να επικοινωνησουμε.

Φιλικά
Φωκίων Πετρίτης.
( Κρατησα απο την δημοσιευση σας μονο οσα θεωρησα οτι με αφορουν, αν σφαλω παρακαλώ διορθωστε με)
ΥΓ. Κράτησα - σκοπιμως - οτιδηποτε θα μπορουσε να θεωρηθει ως σχολιο προς οτιδηποτε και οποιονδηποτε. Ο λογος προφανως, να μην υποδαυλισω μια ηδη αρκετα τεταμενη κατασταση. Για τον ιδιο και παλι λογο δεν θα επιθυμουσα να το συνεχισουμε στο παρόν βημα, αλλα στην... "προταση" μου..
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Re: Πού φτάσαμε;

Δημοσίευσηαπό fokion » 25 Νοέμ 2010, 21:35

Σορρυ αντι για επεξεργασια μου βγηκε παραθεση..
Αφηνω τα οποια ορθογραφικά στην ησυχια τους... :)
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Re: Πού φτάσαμε;

Δημοσίευσηαπό GrandMaster » 25 Νοέμ 2010, 22:12

fokion έγραψε:Παιρνωντας αυτη την ευκαιρία, θα ηθελα λογω της εμπειρείας σας να μου πειτε που ( ή αν ) σας μεταφερθηκε, καθοτι δεν εισασταν εκει αν δεν κανω λαθος να τα δειτε ιδιοις ομασι, καποιο αυτοκινητο που μας "ξεφυγε" και συμετεχει ενω δεν επρεπε και να μας υποδειξετε το λαθος μας ωστε στο μελλον να μην επαναληφει..


Είτε ήσουν σωστός είτε όχι, στον πρωταθληματικό αγώνα ο επικεφαλής ΤΕ διορίζεται από την ΕΘΕΑ. Εφόσον λοιπόν ο επικεφαλής ΤΕ δεν παρέστη, ο τεχνικός έλεγχος δεν πρέπει να θεωρηθεί έγκυρος.
Αν είναι αλήθεια πως τον απείλησαν θα πρέπει να υπάρξουν ΚΑΙ κυρώσεις.

fokion έγραψε:Οσον αφορά την νομοτυπη παρουσία μας εκει δεν θα ηθελα να επεκταθω σε αυτο το θεμα και να συζηταμε ποιοι ηταν ΤΕ σε ποιους - πρωταθληματικους - αγωνες χωρις να γινει ΚΙΧ,


Για πεσ???
Άβαταρ μέλους
GrandMaster
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 07 Ιαν 2010, 16:16

Re: Πού φτάσαμε;

Δημοσίευσηαπό fokion » 25 Νοέμ 2010, 22:22

Αγαπητε μου κυριε οποιος κι αν ειστε, ειστε ισως ανενημερωτος ή απρόσεκτος.
Σας ευχαριστω για το ενδιαφερον σας αλλα το ποστ μου ηταν απαντηση στον Κο Κατσιμαλη.
Σας ευχαριστω για το ενδιαφερον σας.
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Re: Πού φτάσαμε;

Δημοσίευσηαπό superspy » 25 Νοέμ 2010, 22:37

Fokion ή κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις ή δεν καταλαβαίνεις στα αλήθεια.
Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο δυστυχώς. Για σένα σίγουρα έχει διαφορά.

Άσε τις δικαιολογίες γιατί στην πραγματικότητα αν σκάσει ένσταση μετά ή ακόμα και πριν όλα είναι στον αέρα.

Επίσης με τίποτα να μην γίνει καμιά στραβή... Τα "νομίζματα" σου δε θα σου φτάσουν τότε. Στα υπόλοιπα απάντησες μόνος σου κατευθείαν με την πρώτη σου πρόταση.


Y.Γ. Εκτιμητέα σίγουρα η καλή σου διάθεση να βοηθήσεις αλλά κάποιες φορές δε φτάνει μόνο αυτό. Πρέπει να τηρούνται και οι κανόνες, αλλιώς κινδυνεύεις να σε παρασύρουν σε επικίνδυνα μονοπάτια.
Τελευταία επεξεργασία από superspy και 25 Νοέμ 2010, 22:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Πού φτάσαμε;

Δημοσίευσηαπό fokion » 25 Νοέμ 2010, 22:52

superspy καλως ή κακως καταλαβαινω περισσοτερα απο οσο "δειχνω"...

Να "σκασει" ενσταση??? Χμ.... ενδιαφερουσα προοπτικη...

"νομισματα"???? Δεν ειμαι σιγουρος οτι αντεληφθην τι εννοεις.... Υποθετω... αλλα το περιμενω στην κατ' ιδιαν συναντηση αν βεβαιως το επιθυμεις.

Στραβη... Νομιζω ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ δεν το θελει...

θα "ανατρεξω" και αλλων παρατηρητων οταν ερθει η ωρα...

Την καληνυχτα μου και ευχαριστω για τις απαντησεις οσο κι αν διαφωνω - εξ αλλου κραταω τα..... "επιχηρηματα" μου για κατ' ιδιαν...
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Re: Πού φτάσαμε;

Δημοσίευσηαπό superspy » 25 Νοέμ 2010, 22:56

Δε μας είπες όμως τελικά.... εσύ δεν πήρες χαμπάρι τίποτα από ότι έγινε;
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Πού φτάσαμε;

Δημοσίευσηαπό johnfox » 25 Νοέμ 2010, 23:34

Και εδώ υπάρχει το ρητό "ο κερατάς το μαθαίνει πάντα τελευταίος" Ντροπή πάντως σε αυτούς που έπεσαν τόσο χαμηλά να "απειλούν" τελικά το ρητό "οι φελλοί και τα σκατά επιπλέουν" έχει και εδώ εφαρμογή
Άβαταρ μέλους
johnfox
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2008, 19:58
Τοποθεσία: Αμπελόκηποι , Αθήνα

Δημοσίευσηαπό fokion » 26 Νοέμ 2010, 07:40

το μεταφερω.

Από την οργανωτική επιτροπή

H τελευταία επίσημη ενημέρωση της οργανωτικής επιτροπής από την ΕΘΕΑ/ΕΠΑ αφορούσε την άδεια του αγώνα, που εγκρίθηκε στις 10 Νοέμβρη και έφτασε στα χέρια της στις 23 Νοέμβρη. Σε αυτή αναγράφεται ότι εγκρίνεται ο ειδικός κανονισμός στον οποίο σαν τεχνικός έφορος αναφέρεται ο κ. Φωκίων Πετρίτης.

Ανεπίσημες φήμες ανέφεραν σαν διορισμένο, από την τεχνική επιτροπή, τεχνικό έφορο τον κ. Στάθη Μανιάτη. Οι φήμες δεν επιβεβαιώθηκαν ποτέ από επίσημη ενημέρωση από τα αρμόδια όργανα. Η μη παρουσία του κ. Μανιάτη στον τεχνικό έλεγχο απλά τις διέψευσε.

Οπότε, με δεδομένα την άδεια του αγώνα και τη μη παρουσία του κ.Μανιάτη στον τεχνικό έλεγχο, ο κ. Πετρίτης έχει την έγκριση της ΕΠΑ/ΕΘΕΑ, άρα ο τεχνικός έλεγχος είναι απόλυτα νομότυπος, πόσο μάλλον τη στιγμή που έγινε παρουσία του προέδρου της Επιτροπής 4Χ4 της ΕΘΕΑ, που όπως δήλωσε στην οργανωτική επιτροπή θα είναι και ο παρατηρητής της ΕΘΕΑ στον αγώνα.

Η πρόεδρος της οργανωτικής επιτροπής
Κωνσταντίνα Κυριστιντζή
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Re: Πού φτάσαμε;

Δημοσίευσηαπό fokion » 26 Νοέμ 2010, 07:42

superspy έγραψε:Δε μας είπες όμως τελικά.... εσύ δεν πήρες χαμπάρι τίποτα από ότι έγινε;


Πολλά....

Αλλα ειπαμε, αν σε ενδιαφερει - απο κοντα....
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Re: Πού φτάσαμε;

Δημοσίευσηαπό superspy » 26 Νοέμ 2010, 08:01

Τα παραπάνω που αναφέρονται είναι για λαϊκή κατανάλωση και να ρίξουν στάχτη στα μάτια σε όσους δεν γνωρίζουν τους κανονισμούς.

Οι διαδικασίες των Τ.Ε. αναφέρονται λεπτομερώς στην Εγκύκλιο 10/2010. O επικεφαλής Τ.Ε. ορίζεται από την ΕΘΕΑ. Η άδεια αναφέρει αγώνας και όχι "παιδιά" όπως τα trial, κλπ




...
Σε όλους τους αγώνες ορίζεται Επικεφαλής Τεχνικός Έφορος με επιπλέον της συνήθους αποστολής των Τ.Ε. καθήκοντα: συντονισμό και καθοδήγηση (όπου χρειάζεται) των Τ.Ε. του αγώνα, και επικοινωνία με τους Οργανωτές, τους Αγωνοδίκες και τους υπόλοιπους Άρχοντες του αγώνα, καθώς και με την Τεχνική Επιτροπή της ΕΘΕΑ. Επίσης ο Επικεφαλής των Τ.Ε φέρει τη συνολική ευθύνη για τις δραστηριότητες των Τ.Ε. στον αγώνα, χωρίς αυτό βέβαια να απαλλάσσει τους υπόλοιπους Τ.Ε. από τη δική τους ευθύνη.
...



...
Για τους αγώνες των Πανελλήνιων Πρωταθλημάτων και Κυπέλλων, θα ορίζονται από την ΕΘΕΑ οι Επικεφαλής Τ.Ε . Αντικατάστασή τους προβλέπεται μόνο σε περίπτωση κωλύματος, με τη σύμφωνη γνώμη της ΕΘΕΑ.

Στους λοιπούς αγώνες Πανελλήνιων Πρωταθλημάτων ο Επικεφαλής Τ.Ε ανήκει οπωσδήποτε στην κατηγορία Α. Ένας ακόμα Τ.Ε. ανήκει οπωσδήποτε στην κατηγορία Β. Τυχόν άλλοι Τ.Ε. μπορούν να ανήκουν σε οποιαδήποτε κατηγορία.

Δόκιμος Τ.Ε. μπορεί να υπολογίζεται στους Τ.Ε. του αγώνα, ακόμα και ως επικεφαλής, μόνο σε αγώνες – παιδιές σε κλειστούς – συγκεκριμένους χώρους (πχ. δεξιοτεχνίες, trial 4x4). Στους υπόλοιπους αγώνες, οι δόκιμοι Τ.Ε. δεν μπορούν να υπολογίζονται στους Τ.Ε. του αγώνα.
...



Υ.Γ.
Τι ακριβώς έγινε που πρέπει να μου το πεις από κοντά;
Αν πράγματι απειλήθηκε ο επικεφαλής Τ.Ε., όπως ισχυρίζεται και μάλιστα έκανε και σχετική αναφορά, είναι ντροπή και δε χρειάζεται να μου το πεις από κοντά.
Αν μάλιστα το γνωρίζεις αυτό, απορώ τι κάνεις αυτή τη στιγμή;
Το κουκουλώνεις;
Αν δεν το γνωρίζεις γιατί δεν παίρνεις τον Στάθη;
Σου τελείωσε ο "σεβασμός"; Παίζεις και εσύ διπλωματικά τερτίπια;
Τελευταία επεξεργασία από superspy και 26 Νοέμ 2010, 08:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Πού φτάσαμε;

Δημοσίευσηαπό fokion » 26 Νοέμ 2010, 08:49

Αντιλαμβανομαι - απο το υφος των απαντησεων - οτι ΔΕΝ θς να το συζητησουμε απο κοντα... Κριμα....

"Πιστευε και μη ερευνα...." για ολα τα αλλα...
Over and out!
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Re: Πού φτάσαμε;

Δημοσίευσηαπό superspy » 26 Νοέμ 2010, 08:53

Μεταφέρω εδώ το παραπάνω Υ.Γ.

Υ.Γ.
Τι ακριβώς έγινε που πρέπει να μου το πεις από κοντά;
Αν πράγματι απειλήθηκε ο επικεφαλής Τ.Ε., όπως ισχυρίζεται και μάλιστα έκανε και σχετική αναφορά, είναι ντροπή και δε χρειάζεται να μου το πεις από κοντά.
Αν μάλιστα το γνωρίζεις αυτό, απορώ τι κάνεις αυτή τη στιγμή;
Το κουκουλώνεις;
Αν δεν το γνωρίζεις γιατί δεν παίρνεις τον Στάθη;
Σου τελείωσε ο "σεβασμός"; Παίζεις και εσύ διπλωματικά τερτίπια;


Κάτι αντιλαμβάνεσε λάθος....
[Πιστευε και μη ερευνα....] είναι η λογική του σκοταδισμού....


Καλή τύχη ....
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Πού φτάσαμε;

Δημοσίευσηαπό fokion » 26 Νοέμ 2010, 08:59

Πηγα να κανω επεξεργασια αλλα προλαβες και απαντησες οποτε διορθωνω εδω

Το "πιστευε και μη ερευνα" ειναι για σενα..
Πιστευε αυτα που εχεις ακουσει και σου εχουν μεταφερθει χωρις να το ψαξεις... δικαιομα σου βεβαιως, αλλα αυτο εννοω
Οχι σκοταδισμους και αλλα τετοια "εντυπωσιακα"...
ΥΓ. Η εγγυκλιος 10 εχει κι αλλα ενδιαφεροντα σημεια...
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Επόμενο

Επιστροφή στο Αγώνες αυτοκινήτων

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 13 επισκέπτες

cron