Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Διαδρομο-συζήτηση για το 2010

4Χ4, Enduro, Trophy & Trial, Rally κ.α.

Δημοσίευσηαπό PANIAIN » 08 Δεκ 2009, 16:45

Τελικά είναι παιχνίδια αυτά που κάνουμε? απο τη στιγμή που το roll cage πάει να γίνει υποχρεωτικό στην open τί κάνουμε?

-αγώνα ή παιδειά...??
-η Νορμαλ θα τρέχει πχ. με την ίδια μέση που έχει η όπεν?
Αν ναί κι αν κοιτάξουμε αποτελέσματα τα νορμαλ αυτοκίνητα είναι που πάνε πιο γρήγορα τις περισσότερες φορές, άρα το ρολλ κειτζ πρέπει να υπάρχει μόνο στην οπεν?
-ο νορμαλ που θα βάλει κειτζ θα πάει όπεν?

Χρειάζονται πιστεύω απαντήσεις ξεκάθαρες απο την ΕΠΙΤΡΟΠΗ.... :?
ΑρβανιτοΙωνοΠελοποννήσιος Ζωοκλέφτης σε Νηπιακή Ηλικία
Εικόνα

ZOOKACTION
Suzuki Samurai Owners Club
Και φράγκο να μην έχεις με το αμάξι πάντα τρέχεις......

Ίαν Παπανικολάου
Άβαταρ μέλους
PANIAIN
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: 21 Δεκ 2005, 17:19
Τοποθεσία: Στην Ταβέρνα απέναντι

Δημοσίευσηαπό superspy » 08 Δεκ 2009, 16:46

SUVord έγραψε:Υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος που η αρμόδια επιτροπή της ΕΘΕΑ για τα 4χ4 δεν συγκαλεί μία σύσκεψη και με τους ενδιαφερόμενους αγωνιζόμενους;


Εδώ.... δεν μπορούν να τα βρούν μεταξύ τους. Φαντάσου να ήταν και οι αγωνιζόμενοι :-)

Από ότι φαίνεται υπάρχουν δύο ομάδες μέσα στην επιτροπή το 90% και το 10%.

Αυριο Τετάρτη υποτίθεται ότι θα έχουν συνεδρίαση οπότε ίσως να μάθουμε πιο "επίσημα" τι θα γίνει το 2010.

Σε αναμονή :roll:
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό PANIAIN » 08 Δεκ 2009, 16:49

Δε θα έπρεπε να είναι οι αγωνιζόμενοι?....ψήφισα εγώ κανέναν απο τους εκπροσώπους της επιτροπής?
Λέω εγώ τώρα.....
τί μιλάω, μικρός είμαι ακόμα.... :lol: :lol:
ΑρβανιτοΙωνοΠελοποννήσιος Ζωοκλέφτης σε Νηπιακή Ηλικία
Εικόνα

ZOOKACTION
Suzuki Samurai Owners Club
Και φράγκο να μην έχεις με το αμάξι πάντα τρέχεις......

Ίαν Παπανικολάου
Άβαταρ μέλους
PANIAIN
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: 21 Δεκ 2005, 17:19
Τοποθεσία: Στην Ταβέρνα απέναντι

Δημοσίευσηαπό superspy » 08 Δεκ 2009, 16:54

PANIAIN έγραψε:Τελικά είναι παιχνίδια αυτά που κάνουμε? απο τη στιγμή που το roll cage πάει να γίνει υποχρεωτικό στην open τί κάνουμε?

-αγώνα ή παιδειά...??
-η Νορμαλ θα τρέχει πχ. με την ίδια μέση που έχει η όπεν?
Αν ναί κι αν κοιτάξουμε αποτελέσματα τα νορμαλ αυτοκίνητα είναι που πάνε πιο γρήγορα τις περισσότερες φορές, άρα το ρολλ κειτζ πρέπει να υπάρχει μόνο στην οπεν?
-ο νορμαλ που θα βάλει κειτζ θα πάει όπεν?

Χρειάζονται πιστεύω απαντήσεις ξεκάθαρες απο την ΕΠΙΤΡΟΠΗ.... :?


Από τη στιγμή που θα μπει εξοπλισμός ασφαλείας (όπως αναφέρει η επιτροπή) - άρα Roll Cage + πυρόσβεση, σε σοβαρή βάση τίποτα δεν σε εμποδίζει να βγάλεις εθνική homologation και να κάνεις αγώνα.
Βέβαια τότε, γιατί να μην χρησιμοποιήσεις τον ηδη υπάρχον κανονισμό της Τ1, Τ2;
Γιατί η επιτροπή να προσπαθήσει να επιβάλει cage στα "normal" αυτοκίνητα;

Γιατί κακά τα ψέματα, για πολιτικά αυτοκίνητα μιλάμε και απλώς υπάρχουν οι δύο κατηγορίες για να διαχωρίζονται τα "φτιαγμένα" από τα πιο "μαμά".

Τώρα με τα Cage στην Open, αυτό που θα γίνει θα είναι μισή δουλειά. Δηλαδή ούτε T1, T2 θα είναι ούτε πολιτικά αυτοκίνητα. Φυσικά θα σκάσει μύτη και μια νέα "επίσημη" κατηγορία πχ SuperNormal για να συμληρωθεί το παζλ... :wink:
Τελευταία επεξεργασία από superspy και 08 Δεκ 2009, 17:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό PANIAIN » 08 Δεκ 2009, 17:01

Απλά αυτό που λέω είναι για το θέμα της ασφάλειας.....εφόσων ο νορμαλ πάει με τον ίδιο ή πιο γρήγορο ρυθμο απο τον οπεν τί τον αποτρέπει απο το να πάθει το ίδιο, χτυπα ξύλο, ατύχημα με τον οπεν...κι αν γίνει τί τον προστατεύει? η λαμαρίνα?
το ξέρω είμαι λίγο παράξενος σ'αυτά αλλά με την ασφάλεια το έχω το κόλημα μου πάντα
ΑρβανιτοΙωνοΠελοποννήσιος Ζωοκλέφτης σε Νηπιακή Ηλικία
Εικόνα

ZOOKACTION
Suzuki Samurai Owners Club
Και φράγκο να μην έχεις με το αμάξι πάντα τρέχεις......

Ίαν Παπανικολάου
Άβαταρ μέλους
PANIAIN
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: 21 Δεκ 2005, 17:19
Τοποθεσία: Στην Ταβέρνα απέναντι

Δημοσίευσηαπό stavrosd » 08 Δεκ 2009, 18:09

Λογικά πιστεύω οτι θα τρέχουν με άλλους κανόνες!
Δηλαδή άλλη ΜΩΤ άλλη μέγιστη, περισσότερες ζώνες κ.α
Αν έχω καταλάβει καλά πλέον τα μέσα ασφαλείας δεν θα ορίζουν την κατηγορία αλλά η κατηγορία τα μέσα ασφαλείας!
Άβαταρ μέλους
stavrosd
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 20 Μαρ 2006, 13:46

Δημοσίευσηαπό PANIAIN » 08 Δεκ 2009, 18:17

Η άποψη μου είναι ακριβώς αυτή. Αν στην Οπεν έχουμε 42 μέση, στη νορμάλ θα ήταν πιστεύω σοφό να είναι 36-37......Σταύρο έχουν δει πολλά τα μάτια μας και καταλαβαίνεις γιατί επιμένω να μάθουμε λεπτομέρειες στο ζήτημα αυτό.
ΑρβανιτοΙωνοΠελοποννήσιος Ζωοκλέφτης σε Νηπιακή Ηλικία
Εικόνα

ZOOKACTION
Suzuki Samurai Owners Club
Και φράγκο να μην έχεις με το αμάξι πάντα τρέχεις......

Ίαν Παπανικολάου
Άβαταρ μέλους
PANIAIN
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: 21 Δεκ 2005, 17:19
Τοποθεσία: Στην Ταβέρνα απέναντι

Δημοσίευσηαπό stavrosd » 08 Δεκ 2009, 18:35

Απο ότι έχει ακουστεί στο διάδρομο , στο πρωτάθλημα του χρόνου θα παίζει μόνο η Open οπότε λογικά...
Άβαταρ μέλους
stavrosd
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 20 Μαρ 2006, 13:46

Δημοσίευσηαπό PANIAIN » 08 Δεκ 2009, 19:00

we'll see my friend
ΑρβανιτοΙωνοΠελοποννήσιος Ζωοκλέφτης σε Νηπιακή Ηλικία
Εικόνα

ZOOKACTION
Suzuki Samurai Owners Club
Και φράγκο να μην έχεις με το αμάξι πάντα τρέχεις......

Ίαν Παπανικολάου
Άβαταρ μέλους
PANIAIN
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: 21 Δεκ 2005, 17:19
Τοποθεσία: Στην Ταβέρνα απέναντι

Δημοσίευσηαπό superspy » 09 Δεκ 2009, 13:15

Αγώνες με διαφορετική ΜΩΤ ανα κατηγορία έχουν γίνει και υπάρχει και η υποδομή για να πραγματοποιηθούν. Θα μπορούσαμε να το είχαμε κάνει και στο HRR. Δυστυχώς φέτος όπως ήταν η προκήρυξη θα ήταν αδικία να βάλεις μικρότερη ΜΩΤ στην normal τη στιγμή που και οι δύο μετρούσαν στο έπαθλο.


Πάντως να δούμε τι θα γίνει σήμερα το απόγευμα ;-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό SUVord » 09 Δεκ 2009, 13:40

superspy έγραψε:
SUVord έγραψε:Υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος που η αρμόδια επιτροπή της ΕΘΕΑ για τα 4χ4 δεν συγκαλεί μία σύσκεψη και με τους ενδιαφερόμενους αγωνιζόμενους;


Εδώ.... δεν μπορούν να τα βρούν μεταξύ τους. Φαντάσου να ήταν και οι αγωνιζόμενοι :-)

Από ότι φαίνεται υπάρχουν δύο ομάδες μέσα στην επιτροπή το 90% και το 10%.

Αυριο Τετάρτη υποτίθεται ότι θα έχουν συνεδρίαση οπότε ίσως να μάθουμε πιο "επίσημα" τι θα γίνει το 2010.

Σε αναμονή :roll:


Επομένως για να περιθωριοποιηθούν οι οποιεσδήποτε φατριές εντός και εκτός ΕΘΕΑ δεν νομίζω να υπάρχει άλλη λύση, εδώ που φτάσαμε, απο την ενδεδειγμένη σε Ελλάδα και εκτός αυτής, την δημιουργία ενός συνδέσμου πληρωμάτων παιδειών και αγώνων 4Χ4.
Το αντικείμενο θα είναι πάντα η συνεύρεση και πάντρεμα των απόψεων και οχι η αντιπαλότητα.
Ο άμεσα ενδιαφερόμενος που είναι ο αγωνιζόμενος ή ο <<παιδειοεμπλεκόμενος>> δεν μπορεί να είναι απών απο τα κέντρα ή και τους διαδρόμους των αποφάσεων.
Οι αγωνιζόμενοι θα βγάζουν την επιτροπή της ΕΘΕΑ...
Και επι τέλους αυτο το παραμύθι με τις <παιδειές>> κάπου θα πρέπει να σταματήσει.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Δημοσίευσηαπό superspy » 09 Δεκ 2009, 13:41

Σε μια.... ιδανική Ελλάδα όπου ο καθένας κοιτάει να παει μπροστά σα σύνολο ;-)

Μη πας μακριά.... Υπάρχει και ο ΣΟΑΑ.

Τώρα το θέμα με τις παιδειές ίσως να πάει καλύτερα με την υποχρέωση έκδοσης αγωνιστικής άδειας. :roll:
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό stavrosd » 09 Δεκ 2009, 16:27

Νομίζω οτι μία αναδρομή στο παρελθόν για τα σωματεία/επιτροπές που κατα καιρούς λειτούργησαν ή δεν τα κατάφεραν καθώς και μίας περιγραφή του τρόπου που παίρνονται οι αποφάσεις τώρα(τουλάχιστον επίσημα) θα ήταν σκόπιμο να γίνει.

Τουλάχιστον εμένα θα με βοηθούσε να καταλάβω γιατί κάποια πράγματα γίνονται όπως γίνονται καθώς και τί άλλο θα μπορούσε να γίνει :wink:
Άβαταρ μέλους
stavrosd
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 20 Μαρ 2006, 13:46

Δημοσίευσηαπό PANIAIN » 09 Δεκ 2009, 20:32

Άποψη μου είναι οτι η διαμόρφωση συνδέσμου αγωνιζομένων είναι αναγκαία. Γιατί? επειδή εμείς που τρέχουμε δεν έχουμε λόγο στα τεκτενώμενα. Εντάξει, θα μου πείτε εδώ τί κάνουμε στα φόρα αλλά και πάλι τί γίνεται...πουμε δε πούμε την άποψη μας αυτά που θα αποφασιστούν είναι αποτέλεσμα συζήτησης της επιτροπής (υπάρχει επιτροπή?). Έτσι λοιπόν εμείς που συμμετέχουμε και πληρώνουμε τα παράβολα μας, μαζεύουμε τα αυτοκίνητα μας για να τρέξουμε και στηρίζουμε τους θεσμούς των αγώνων 4χ4 είτε είναι Trial είτε trail ride, rally raid, enduro κτλ., πρέπει επιτέλους να έχουμε ΛΟΓΟ στις αποφάσεις. Το ξέρω είμαστε στην Ελλάδα, αλλά γιατί να μη προσπαθήσουμε να το κάνουμε, να προσπαθήσουμε να κάνουμε τον χώρο ένα καλύτερο και πιο φιλικό προς των αγωνιζόμενο. Να δώσουμε έναυσμα στον καινούργιο να τρέξει, να προωθήσουμε το sport με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Ακούγομαι σαν συνδικαληστής αλλά δεν είμαι. Λέω για κάτι που ισχύει σε όλες τις πολιτισμένες χώρες, γιατί ξέρουμε να μουρμουράμε και να κριτικάρουμε ο ένας τον άλλο αλλα δε κάνουμε τίποτα για να κάνουμε τα πράγματα καλύτερα. Λοιπόν κάποιοι πρέπει να κάνουν τη διαφορά, εμείς τουλάχιστον που τρέχουμε στους αγώνες 4χ4 και είμαστε σα μία οικογένεια, ξέρουμε ο ένας τον άλλο, γιατί να μη μπορούμε??? γιατί να καθόμαστε να περιμένουμε τις αποφάσεις μιας επιτροπής της οποίας τα μέλη περιμένουν τελευταία στιγμή να κάνουν κάτι και αυτό που κάνουν να είναι ημιτελές.

Προσωπικά δεν έχω τίποτα με κανέναν, άσχετα αν συμφωνώ με κάποιες στάσεις ανθρώπων και απόψεις γενικά. Μιλάω με όλους, δε κολάω και αν κάποιος δε θέλει να είναι φίλος μου επειδή συζητάω, τρώω, πίνω με κάποιον που δε συμπαθεί κακό της κεφαλής του, γιατί γνωρίζουμε ο ένας τον άλλο και θα είμασταν χαζοί, για να μη πω κάτι χειρότερο, αν δεν κάτσουμε όλοι μαζί να βρούμε λύσεις. Οι προσωπικές έχθρες δεν έχουν χώρο στην ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΑΣ.....αν κάποιος έχει πρόβλημα να το λύνει ευθέος με το άτομο το οποίο τον ενοχλεί. Έτσι έχω μάθει εγώ σπίτι μου.

Δε θέλω να φανώ κακός, την άποψη μου έγραψα. Άν ενοχλείτε κάποιος να μου το πεί.

Φιλικά ΠΑΝΤΑ
Ίαν Παπανικολάου
ΑρβανιτοΙωνοΠελοποννήσιος Ζωοκλέφτης σε Νηπιακή Ηλικία
Εικόνα

ZOOKACTION
Suzuki Samurai Owners Club
Και φράγκο να μην έχεις με το αμάξι πάντα τρέχεις......

Ίαν Παπανικολάου
Άβαταρ μέλους
PANIAIN
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: 21 Δεκ 2005, 17:19
Τοποθεσία: Στην Ταβέρνα απέναντι

Δημοσίευσηαπό superspy » 09 Δεκ 2009, 20:36

Ιαν ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.4tforum.gr/phpBB3/viewforum.php?f=3

και μετά εδώ: http://www.4tforum.gr/phpBB3/viewtopic. ... &start=255

Έτσι για να πάρεις μια ιδέα σχετικά...

Αντί να περιμένεις σε διαδικασίες μπορείς ήδη να γίνεις μέλος στο ΣΟΑΑ. ;-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αγώνες αυτοκινήτων

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 3 επισκέπτες