Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΤΟ ΔΟΛΛΑΡΙΟ ΗΠΑ, ΤΟ ΕΥΡΩ, ΤΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΚΑΙ ΟΙ ΒΛΑΚΕΣ

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

ΤΟ ΔΟΛΛΑΡΙΟ ΗΠΑ, ΤΟ ΕΥΡΩ, ΤΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΚΑΙ ΟΙ ΒΛΑΚΕΣ

Δημοσίευσηαπό pantg » 09 Ιουν 2008, 14:24

όπου όπως αποδεικνύεται οι ΒΛΑΚΕΣ (με κεφαλαία) είμαστε όλοι μας.

Διαβάστε αυτό που μου έστειλαν. Η σκέψη είχε γίνει αλλά δεν είχα μπει στον κόπο να ελέγξω τις ισοτιμίες, μέχρι που το διάβασα και άρχισα να μουτζώνω τον εαυτό μου.......

Το 2000
1 $ = 1.2 Eur και 1 βαρέλι πετρέλαιο = 60$

επομένως 1 βαρέλι = 72 Eur

Σήμερα ( Απρίλιος 2008 )
1 $ = 0.62 Eur και 1 βαρέλι γύρω στα 115$.

επομένως 1 βαρέλι = 71,3 Eur


Η ερώτηση είναι:
Εάν στην Ευρώπη το βαρέλι, έχει την ιδία τιμή, με εκείνη του 2000, γιατί η τιμή της βενζίνης αυξήθηκε τόσο πολύ;

Η κρίση του πετρελαίου δεν φαίνεται τόσο απελπιστική για όποιον πουλά βενζίνη και για το κράτος που εισπράττει δυσανάλογους φόρους επί αυτής.

Ούτε για τους κρατικούς φορείς που χρησιμοποιούν το πετρέλαιο για παραγωγή ενέργειας, μεταφορές, κλπ που κι αυτοί αυξάνουν συνεχώς τους λογαριασμούς

Νομίζω πως μας δουλεύουν αγρίως . .


Παρακαλώ πολύ ανακυκλώσατε το παρόν μήνυμα σε όσο περισσότερο κόσμο μπορείτε:

- ίσως να καταλήξει στα χέρια κανενός «εγκέφαλου» που μας κυβερνούν και να έχουμε καμιά διευκρίνηση για το γεγονός ότι πληρώνουμε συνεχώς επαυξημένο, κάτι με την ίδια τιμή

- ίσως το δει κανένας δημοσιογράφος από αυτούς που κλαίνε κάθε πρωί στα παράθυρα για την άνοδο της τιμής του πετρελαίου σε δολάρια!!!! (αναρωτιέστε μετά τι κάνουν και παίρνουν τόσα πολλά λεφτά για αμοιβή!!!!)

- ίσως, έχοντας πλέον γνώση όλοι μας, οτι μας δουλεύουν αγρίως και μας κατακλέβουν (όπως πάντα), να μπορέσουμε και να βγούμε απ' τα ρούχα μας.

----------------------

Συνάδελφοι μήπως το βλάκες είναι λίγο?????

Μήπως πρέπει να ξυπνήσουμε????

Χαιρετώ
pantg
 

ΤΟ ΔΟΛΛΑΡΙΟ ΗΠΑ, ΤΟ ΕΥΡΩ, ΤΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΚΑΙ ΟΙ ΒΛΑΚΕΣ

Δημοσίευσηαπό vagelis » 09 Ιουν 2008, 14:48

Παντελη νομιζω οτι αυτο ειναι γνωστο ,καθε φορα που πεφτει το δολαριο εναντι του ευρω αυξανει η τιμη του πετρελαιου σε δολαρια περιπου οσο πεφτει το δολαριο.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

ΤΟ ΔΟΛΛΑΡΙΟ ΗΠΑ, ΤΟ ΕΥΡΩ, ΤΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΚΑΙ ΟΙ ΒΛΑΚΕΣ

Δημοσίευσηαπό tazmania » 09 Ιουν 2008, 22:05

Βαγγέλη, αυτό είναι όντως γνωστό. Δεν απαντά στο ερώτημα όμως!!

Tedouli ..... μες στην παράνοια σου δεν μας λες και την επιστημονική σου άποψη :-)
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 09 Ιουν 2008, 22:20

Δεν ξέρω ρε Παντελή, φαίνεται πολύ τραβηγμένο, παρότι φαίνεται λογικό, δεν μπορεί να είναι έτσι, κάποια άλλη εξήγηση θα υπάρχει, αλλά πρέπει να την μάθουμε από ειδικούς φαντάζομαι...

Μέχρι τότε μιά καλή ιδέα πίεσης προς τις εταιρείες (που εφόσον δουλεύουν με ποσοστά έχουν σίγουρα διπλασιάσει τα κέρδη τους τα τελευταία χρόνια) είναι μποϋκοτάζ διαρκείας σε συγκεκριμένες εταιρείες (γίνεται λόγος σε πολλά forum για SHELL-BP) αρχικά εφόσον δεν πουλούν ώστε να πιεστούν μήπως και χαμηλώσουν τις τιμές.

Η αρχική ιδέα είχε ξεκινήσει από Γαλλία, διαβάστε παρακάτω:

Kι αν δοκιμάζαμε ... δε θα χάναμε πολλά πράγματα...
Έστω κι αν δεν έχετε αυτοκίνητο μπορείτε να αποστείλετε το μήνυμα αυτό σε φίλους σας διότι αφορά σε ένα έξυπνο πόλεμο κατά των εταιρειών πετρελαίου.
Λένε ότι οι τιμές της βενζίνης θα ξεπεράσουν σύντομα το 1,5 Ευρώ το λίτρο!

Θέλετε να κατεβούν οι τιμές? Πρέπει να αντιδράσουμε από κοινού.
Κάποιος πρότεινε μια φανταστική ιδέα πολύ πιο αποδοτική από αυτή, που μας ζητούν να μην αγοράζουμε βενζίνη κάποιες μέρες.

Τον τελευταίο Απρίλιο ή Μάιο οι εταιρείες πετρελαίου 'γέλασαν' με αυτά τα διαβήματα γιατί ήξεραν ότι δε θα μπορούσαμε να συνεχίσουμε για πολύ αυτή την τακτική. Θα ήταν μεγαλύτερη η ζημία , σ' εμάς παρά σε αυτές.
Όμως η ακόλουθη πρόταση θα μπορούσε να επαληθευτεί αν την ακολουθούσαμε με συνέπεια.

Ενωθείτε μαζί μας!

Οι εταιρείες πετρελαίου της ΟPEP μας έχουν πει ότι η τιμή που μας έχουν ορίσει είναι και η καλύτερη. Εμείς θα αντιδράσουμε αποδεικνύοντας ότι οι αγοραστές είναι αυτοί που ελέγχουν την αγορά. Βλέποντας καθημερινά την τιμή της βενζίνης πρέπει να αντιδράσουμε.
Ο μόνος τρόπος για να δούμε την τιμή να κατεβαίνει είναι να χτυπήσουμε το πορτοφόλι αυτών των εταιρειών, αρνούμενοι να αγοράσουμε τη βενζίνη τους και χωρίς ΕΜΕΙΣ να είμαστε οι χαμένοι. Άρα αφού χρειαζόμαστε τα αυτοκίνητα μας, δε μπορούμε να κάνουμε απεργία στην αγορά βενζίνης. Μπορούμε όμως να δώσουμε ένα << ΧΤΥΠΗΜΑ>> στην αγορά της βενζίνης δηλ. να αντιδράσουμε στον πόλεμο των τιμών .


Ιδού μια πρόταση:

ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΣΤΑΓΟΝΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΣΑΝ ΜΙΑ - (SHELL KAI ESSO).

Εάν δεν πουλήσουν βενζίνη θα υποχρεωθούν να μειώσουν την τιμή της.
Εάν συμβεί αυτό, οι άλλες εταιρείες θα αναγκαστούν να τις ακολουθήσουν. Για να προκληθεί ένα τέτοιο 'χτύπημα', θα πρέπει να εξασφαλίσουμε τη συνεργασία εκατομμυρίων πελατών της SHELL και της ESSO. Το διαδίκτυο μας δίνει τη δυνατότητα να το πετύχουμε.
Το μήνυμα αυτό εστάλη σε 40 περίπου άτομα. Εάν καθένας απ' αυτούς το διαδώσει σε γνωστούς θα γίνει 40 x 10 = 400 και 400 x 10 = 4000 άτομα κ.ο.κ. Το μήνυμα αυτό, λοιπόν, θα έχει βρει εκατομμύρια αποδέκτες στους καταναλωτές. Τώρα αυτό που έχετε να κάνετε, είναι να στείλετε αυτό το μήνυμα σε μερικούς δεκάδες γνωστούς που θα κάνουν κι αυτοί το ίδιο. Εάν πιστεύετε ότι μπορούμε να αντιδράσουμε έτσι, διαδώστε το μήνυμα αυτό σε γνωστούς και φίλους
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Δημοσίευσηαπό tazmania » 09 Ιουν 2008, 22:39

Εμένα τώρα, γιατί αυτό το mail μου μοιάζει κατευθυνόμενο; καμία προσωπική μομφή, αφού άλλωστε κυκλοφορεί εδώ και πολύ καιρό!
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό pitbullakos » 09 Ιουν 2008, 22:52

http://press-gr.blogspot.com/2008/06/bl ... _6845.html

διαβαστε τις απαντησεις.ιδιως την τελευταια
Άβαταρ μέλους
pitbullakos
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 412
Εγγραφή: 09 Ιαν 2008, 18:59
Τοποθεσία: πολιχνη,θεσσαλονικη

Δημοσίευσηαπό ZooL » 10 Ιουν 2008, 01:13

Ένα κείμενο ανάλογο με αυτό του Παντελή δημοσιεύτηκε πρόσφατα και στην Ελευθεροτυπία (Γ. Παπαδόπουλος Τετράδης - "Ο Καιρός", 16/3/2008), το οποίο μάλιστα στη συνέχεια αναδημοσιεύτηκε και στο editorial του περιοδικού 4WheelDrive (Ιούνιος 2008).

Η ουσία συνοψίζεται στις εξής ολίγες λέξεις:
...κάθε φορά που αυξάνεται η τιμή του πετρελαίου σε δολάρια, η Ευρώπη αυξάνει την τιμή του ευρώ έναντι του δολαρίου. Αποτέλεσμα; Η Ευρώπη δεν πληρώνει αυξημένη τιμή στο πετρέλαιο.

Προσωπικά δεν έχω την παραμικρή αμφιβολία για την ορθότητα της λογικής βάσης αυτής της πρότασης.

Και δεν είμαι ο τύπος που βλέπει παντού συνωμοσίες, κακούς Εβραίους, μοχθηρούς Εσκιμώους, επιτήδειους Αρειανούς και τα διάφορα άλλα γραφικά, σαν κι αυτά που κατά καιρούς ακούμε και διαβάζουμε...

Στην συγκεκριμένη περίπτωση όμως, για μένα είναι ξεκάθαρο πως το "παιχνίδι" είναι στημένο. Με τον πιο οργιώδη και ξεδιάντροπο τρόπο. Κάποιοι μας έχουν βρει μαλάκες και μας τα παίρνουν χοντρά...

Από το κράτος προσωπικά αισθάνομαι πως δεν μπορώ να περιμένω τίποτα... Είναι αποδιοργανωμένο και συνολικά ανίκανο. Είναι διαπλεκόμενο και διεφθαρμένο. Είναι μέρος του προβλήματος και όχι της λύσης...

Έτσι, όπως πολύ σωστά έγραψε και ο Παντελής στην αρχή, η μόνη αντίδραση /αντίσταση μπορεί και πρέπει να προέλθει από εμάς τους ίδιους.

Μόνο που γαμώτο, δεν ξέρω με ποιον τρόπο μπορεί να ξυπνήσει τελικά αυτή η αποχαυνωμένη κοινωνία... ΑΝ μπορεί κιόλας δηλαδή...

Χ.


links:
http://www.enet.gr/online/online_fpage_ ... 4,48571856
http://www.off-road.gr/article1286.html

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό Researcher » 11 Ιουν 2008, 00:10

Δεν ξέρω αν είναι ακριβώς έτσι φίλε Ζοολ (αν και δυστυχώς κυβερνητικός παράγοντας παραδέχτηκε ότι η ουσιαστική αύξηση δεν έχει επέλθει στη τιμή του πετρελαίου εδώ και ολίγον τι, μερικά χρονάκια) αλλά πρέπει να αισθανόμαστε περήφανοι για την τύχη μας, καθώς ως ευρωπαίοι κερδίζουμε έναντι του δολλαρίου και των αμερικανών καταναλωτών!
'Η δεν είναι έτσι?
Εδώ και μήνες μας πιπιλάνε το μυαλουδάκι μας με αυτή τη καραμέλα αλλά ξεχνάνε μερικές βασικές αρχές!
1 γαλόνι δεν αντιστοιχεί σε 1 λίτρο όπως αφήνουν να εννοηθεί, αλλά σε 3,45!
Ετσι όταν βλέπετε οι τιμές στο αμέρικα να έχουν φτάσει τα 4 δολλάρια, μην
τα συγχέεται με ευρώ!
Απλώς κάντε έναν υπολογισμό!
1 Γαλόνι = 3,45 Λίτρα
1 Ευρω = 1,54 Δολλάρια
Αρα όταν η τιμή του γαλονιού είναι 4 δολ, τότε το αμερικανάκι δίνει ουσιαστικά 2,60 ευρω τουτέστιν,
2,60 ευρώ για 3,45 λίτρα!
ΤΟΥΤΕΣΤΙΝ... 2,60 / 3,45= 0,75 ευρω (το λίτρο)!!!!
ΠΟΥ ΤΟ 1,20-30 που πληρώνουμε εδώ! και θεωρούμε και τους εαυτούς μας τυχερότατους!
Δηλαδή εγώ για να γεμίσω πλήρες το ρεζερβουάρ (60λ) εδώ θέλω 75 ευρωπουλάκια (με μέση τιμή τα 1,25) και στη "γη της επαγγελίας" θα ήθελα 45!!!! 30 ευρώ μείον και κέρδος στη τσεπούλα μου!!!
Και σκεφτείτε ότι εκεί ξεσηκώθηκαν, εδώ τι θα έπρεπε να κάνουμε?????

ΥΓ. και μην πει κανείς για το κόστος ζωής εκεί! ο αντίστοιχος (πάνω στη δουλειά μου) στην άλλη άκρη του ατλαντικού πέρνει 2,4-2,6 φορές πάνω τα λεφτά μου εδώ...

Τα συμπεράσματα δικά σας
Ποτέ μην αφήνεις τίποτα στην τύχη...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Researcher
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Μαρ 2007, 08:36
Τοποθεσία: Πατήσια, Αθήνα


Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 15 επισκέπτες