Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΚΑΚΑ ΜΑΝΤΑΤΑ

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

ΚΑΚΑ ΜΑΝΤΑΤΑ

Δημοσίευσηαπό mytilini » 04 Φεβ 2008, 17:55

Δυστυχώς οι φοβίες μου που είχαν εκφρασθεί σε προηγούμενο post επαληθεύθηκαν: άκουσα σήμερα το πρωΐ στην ραδιοφωνική εκπομπή του Αρη Πορτοσάλτε στον ΣΚΑΪ συνέντευξή του με τον υφυπουργό Γεωργίας ο οποίος δεσμεύτηκε για τον πλήρη αποκλεισμό της Πάρνηθας από κάθε είδους μηχανοκίνητη πρόσβαση (μοτο, 4Χ4) μηδέ της οικογενειακής βόλτας εξαιρουμένης...Τελικά πάλι για μερικούς μ@##@*ς θα την πληρώσει όλος ο κόσμος.Εντύπωση μου έκανε το μένος με το οποίο και οι δυό παραπάνω στρέφονταν κατά των εντουράδων. Τι να πώ
mytilini
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2004, 06:32
Τοποθεσία: AΘΗΝΑ

ΚΑΚΑ ΜΑΝΤΑΤΑ

Δημοσίευσηαπό heroicentaur » 04 Φεβ 2008, 18:37

Μηπως μπορουμε να μαζευτουμε οσοι ενδιαφερομαστε να κανουμε καποια κινηση να μαζευτουνε καποιες υπογραφες? Υπαρχη καποιο link για να διαβασουμε τα κακα μαντατα απο καποια εφημεριδα η νεα?
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
heroicentaur
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: Athina

Δημοσίευσηαπό alp » 05 Φεβ 2008, 11:46

κακα μαντατα για μας που ξεκ@βλ@@@μαι, καλα μαντατα για τα ζωακια (οσα εχουν μεινει) που θα βρουν την ησυχια τους.

και να σου πω και κατι συναδελφε? με την καφριλα των τζιπαδων που συναντησα τα τελευταια 2-3 χρονια πανω στο βουνο, μαλλον ΚΑΛΑ ΜΑΝΤΑΤΑ ειναι......

χωρις παρεξηγηση παιδες...
Άβαταρ μέλους
alp
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 15 Σεπ 2004, 09:54

Δημοσίευσηαπό nignis » 05 Φεβ 2008, 12:00

alp έγραψε:κακα μαντατα για μας που ξεκ@βλ@@@μαι, καλα μαντατα για τα ζωακια (οσα εχουν μεινει) που θα βρουν την ησυχια τους.

και να σου πω και κατι συναδελφε? με την καφριλα των τζιπαδων που συναντησα τα τελευταια 2-3 χρονια πανω στο βουνο, μαλλον ΚΑΛΑ ΜΑΝΤΑΤΑ ειναι......

χωρις παρεξηγηση παιδες...



+1

μερικες φορες, δεν εχεις αδικο
Όλα είναι δρόμος...
Άβαταρ μέλους
nignis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 01 Οκτ 2006, 09:11
Τοποθεσία: όπου πάει το mountain bike...

Δημοσίευσηαπό xtrail » 05 Φεβ 2008, 12:19

Θα απαγορεύσουν και την πρόσβαση στους κτηνοτρόφους?? Ποιος θα ελέγχει το μέρος γενικά?? Ποιο θα είναι το πρόστιμο (προτείνω να ειναι 2μήνες υποχρεωτική δενδροφύτευση)??
Δυστυχώς στην Ελλάδα είμαστε...αν και νομίζω πως θα έκανε καλό να ησυχάσουν κάποια μέρη μπας και φυτρώσει ξανά κάτι
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Researcher » 05 Φεβ 2008, 13:34

Ωρε μάνα μου!!! Χωρίς κυκλοφορία εκεί πάνω θα ανθίσει το κυνήγι!!! Πριν 1-2 βδομάδες που πήγα, στην πίσω μεριά πέφταν μπαλωθιές και όταν είδαν το αμάξι από μακριά που ερχότανε τους έβλεπα που τα μαζέυαν και φεύγαν άρον-άρον, εκτός από έναν που δεν πρόλαβε και σταμάτησα και τον κοίταξα και κρύος ιδρωτας τον είχε λούσει! Πιο πριν στα 10 μέτρα καθότανε και ο σκύλος του (καθαρόαιμο κυνηγόσκυλο με κουδουνάκι στο λαιμό) και τον ρώτησα αν ήταν δικός του ο σκύλος. Αυτός με βλέμμα χαμένο μου απαντησε ότι άκουγε απο το πρωί κάτι κουδουνίσματα αλλά δεν ήξερε από που προέρχονταν!!!!:D

Αλήθεια θα απαγορεύσουν και τα πούλμαν του καζίνου??? ή μήπως οι πλούσιοι ιατροί και ο γραβατωμένος κόσμος που διαμένουν στα δασωμένα πέριξ βρουν την ησυχία τους επιτέλους και μπορούν να κάνουν μια βόλτα πλεον ήρεμα στα δικά τους "άνωθεν βασιλικά κτήματα"?:D

Και ο κόσμος πως θα πηγαίνει?...χεχεχε, ΔΕΝ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ!!!!
Ποτέ μην αφήνεις τίποτα στην τύχη...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Researcher
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Μαρ 2007, 08:36
Τοποθεσία: Πατήσια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό ZooL » 05 Φεβ 2008, 15:04

Αναμενόμενο δεν ήταν πάντως?

Θέλω να πω, στις περισσότερες χώρες της Ευρώπης απαγορεύεται να κινείσαι σε χωματόδρομους... Για να "κάνεις" motocross ή 4x4 πας στα ανάλογα "πάρκα": μεγάλες ιδιόκτητες, περιφραγμένες εκτάσεις, που προορίζονται για τον σκοπό αυτό (όπου και πληρώνεις βεβαίως).

Και στις χώρες αυτές (Αγγλία, Γερμανία, Ελβετία, κλπ), ενδεχομένως κάπως έτσι θα ξεκίνησε: απαγορεύτηκε αρχικά η πρόσβαση στο τάδε βουνό που είναι πολύ κοντά στο δείνα αστικό κέντρο και πάει λέγοντας...

Κι όσο κι αν δεν μου αρέσει ως ιδέα, την ίδια στιγμή δεν μπορώ να πω πως δεν μπορώ να δω και την λογική πίσω απ' αυτήν... όσο περισσότεροι γινόμαστε (οι άνθρωποι, γενικά), τόσο πιο ανεξέλεγκτοι, συνεπώς και τόσο πιο μεγάλη ανάγκη προστασίας έχουν κάποια αναντικατάστατα αγαθά...

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό alex23 » 05 Φεβ 2008, 15:05

Ρε παιδιά δηλαδή εμείς τις βάζουμε τις φωτιές?
Και τώρα τι να προστατέψουν τα καμενα?
Οι μπάρες και ο αποκλεισμός του χώρου περισσότερο κακό θα κάνει παρά καλό!
Γιατί τουλάχιστον τώρα διώχνουμε και κανένα κυνηγό.
Άβαταρ μέλους
alex23
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 05 Δεκ 2007, 10:58
Τοποθεσία: μαρουσι

Δημοσίευσηαπό Researcher » 05 Φεβ 2008, 19:44

Είναι σαν να μας λένε τώρα, ότι μετά τα τελευταία επεισόδια στο κέντρο των Αθηνών μεταξύ "κουκουλοαναρχοφασιστοαριστερών" ή όπως αλλιώς θελετε πέστε τους, ότι θα απαγορευτεί η πρόσβαση στο κέντρο για μην ξανασυμβούν τέτοια έκτροπα!:D:D:D
Για να σοβαρευτούμε λίγο! Η ελευθερία είναι κάτι που έχει πονέσει πολύ αυτός ο τόπος για να την αποκτήσει και τέτοιου είδους απαγορεύσεις αλλού αποσκοπούν και πρέπει πάντα να καταδικάζονται! Ο τόπος δεν έχει ανάγκη άλλες "μπάρες"! Από μυαλά και πολιτισμό έχει ανάγκη!
Ποτέ μην αφήνεις τίποτα στην τύχη...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Researcher
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Μαρ 2007, 08:36
Τοποθεσία: Πατήσια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό edelweisalexis » 05 Φεβ 2008, 23:21

Τί τους κοιτάτε εσείς που είστε καί δίπλα τους (στήν Αθήνα εννοώ).Πάρτε τα παλούκια,γιατί με τα λόγια δέν τα βγάζετε πέρα (τα έχουν σπουδασει αυτοί) και πλακώστε τους όλους στο ξύλο μέχρι να καταφθάσει και η υπόλοιπη Ελλάδα να το απολαύσουμε παρεα.
Άβαταρ μέλους
edelweisalexis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 11 Δεκ 2006, 00:17
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 05 Φεβ 2008, 23:38

Researcher έγραψε:! Η ελευθερία είναι κάτι που έχει πονέσει πολύ αυτός ο τόπος για να την αποκτήσει και τέτοιου είδους απαγορεύσεις αλλού αποσκοπούν και πρέπει πάντα να καταδικάζονται! Ο τόπος δεν έχει ανάγκη άλλες "μπάρες"! Από μυαλά και πολιτισμό έχει ανάγκη!


Συμφωνώ. Η υπερβολική ελευθερία που καταλήγει στο θράσος και την αναίδεια είναι όμως που μας έχει οδηγήσει εδώ που είμαστε.

Γιατί οι περισσότεροι "τζιπάδες" μπορεί να είναι υπεύθυνοι αλλά οι λίγοι και ανεύθυνοι είναι που δημιουργούν το πρόβλημα. Το ίδιο ισχύει και για τους "εντουράδες". Λίγη ησυχία δε θα βλάψει.

Πρέπει όμως η απαγόρευση να επιτηρείται, να ισχύει για όλους και να συνοδεύεται από μέτρα πρόληψης και πλέον "θεραπείας" του δάσους, γιατί αλλιώς, η απαγόρευση απλά θα λειτουργεί σαν κάλυψη για όσους θέλουν να προβαίνουν σε αυθαιρεσίες (π.χ. όπως προαναφέρθηκε, κυνηγοί).

Η παιδεία είναι ο πιο σωστός και δόκιμος τρόπος να δημιουργήσεις σωστούς και υπεύθυνους πολίτες αλλά πλέον στην κοινωνία μας, έχει αρχίσει να θεωρείται δημοκρατία και δείγμα ελευθερίας το χάος, η αναρχία, η αλόγιστη αντίδραση.

===============================================

"Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία."

ΙΣΟΚΡΑΤΗΣ
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό peripatitis » 06 Φεβ 2008, 07:53

ΜΑΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΜΑΝΤΑΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΚΑ. ΤΟ ΒΟΥΝΟ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΤΟ ΜΗΧΑΝΟΚΙΝΗΤΟ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΚΑΙ ΠΑΜΕ ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΑΣ Η ΜΕ ΠΟΔΗΛΑΤΟ. ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΩΣΤΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ Η ΣΤΟ ΔΑΣΟΣ.ΤΑ ΜΗΧΑΝΟΚΙΝΗΤΑ Η ΥΠΕΡΒΟΣΚΗΣΗ ΚΑΙ ΠΡΟΠΑΝΤΟΣ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΥΟΒΑΘΜΙΖΟΥΝ ΜΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΙ ΟΧΙ Η ΜΠΑΡΕΣ. ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ ΒΟΥΝΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΝΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ.
Άβαταρ μέλους
peripatitis
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2007, 03:38

Re: ΚΑΚΑ ΜΑΝΤΑΤΑ

Δημοσίευσηαπό BILLJEEP » 06 Φεβ 2008, 09:39

mytilini έγραψε:Δυστυχώς οι φοβίες μου που είχαν εκφρασθεί σε προηγούμενο post επαληθεύθηκαν: άκουσα σήμερα το πρωΐ στην ραδιοφωνική εκπομπή του Αρη Πορτοσάλτε στον ΣΚΑΪ συνέντευξή του με τον υφυπουργό Γεωργίας ο οποίος δεσμεύτηκε για τον πλήρη αποκλεισμό της Πάρνηθας από κάθε είδους μηχανοκίνητη πρόσβαση (μοτο, 4Χ4) μηδέ της οικογενειακής βόλτας εξαιρουμένης...Τελικά πάλι για μερικούς μ@##@*ς θα την πληρώσει όλος ο κόσμος.Εντύπωση μου έκανε το μένος με το οποίο και οι δυό παραπάνω στρέφονταν κατά των εντουράδων. Τι να πώ



Τα λογια απο την πραξη απεχουν πολυ! Πολλοι ειναι αυτοι που ειχαν δεσμευτει για αλλα πραγματα και ακομα δεν εχει γινει τιποτα.

Γνωμη μου: Δεν θα γινει τιποτα :D
The effort measures!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BILLJEEP
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 07 Αύγ 2007, 18:18
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ - ΑΘΗΝΑ

Re: ΚΑΚΑ ΜΑΝΤΑΤΑ

Δημοσίευσηαπό mytilini » 07 Φεβ 2008, 07:31

BILLJEEP έγραψε:
Γνωμη μου: Δεν θα γινει τιποτα :D


Μακάρι, γιατί οι σωστοί χρήστες του δρυμού δεν φταίνε σε τίποτα. Εχω περιέργεια να δώ, τους λαθροκυνηγούς θα τους "αγγίξει" κανένας;
mytilini
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2004, 06:32
Τοποθεσία: AΘΗΝΑ

Re: ΚΑΚΑ ΜΑΝΤΑΤΑ

Δημοσίευσηαπό Jugulator » 07 Φεβ 2008, 08:29

mytilini έγραψε:
BILLJEEP έγραψε:
Γνωμη μου: Δεν θα γινει τιποτα :D


Μακάρι, γιατί οι σωστοί χρήστες του δρυμού δεν φταίνε σε τίποτα. Εχω περιέργεια να δώ, τους λαθροκυνηγούς θα τους "αγγίξει" κανένας;


Μην ανησυχείς.......θα σταματήσουν να πηγαίνουν από μόνοι τους , όπως και οι "νομότυποι" κυνηγοί για δύο λόγους :
Πρώτον δεν έχουν μείνει και ...πολλά πράγματα να κυνηγήσουν .
Και δεύτερον εάν απαγορευτεί η κίνηση στα 4Χ4 κ.λ.π. , και πρέπει να περπατήσουν.....δεν θα το κάνουν οι περισσότεροι τουλάχιστον .
Άβαταρ μέλους
Jugulator
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2004, 12:43
Τοποθεσία: Βέροια

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 20 επισκέπτες