Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

!!!Προσοχή στις μεταφορές υπολοίπων των τραπεζών!!!

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

!!!Προσοχή στις μεταφορές υπολοίπων των τραπεζών!!!

Δημοσίευσηαπό pino » 06 Δεκ 2007, 09:04

Το νέο κόλπο των τραπεζών με τις μεταφορές υπολοίπων δεν είναι και τόσο αγαθό όσο ακούγεται.
Αν μεταφέρετε π.χ. 2000 ευρώ σε μια τράπεζα που σας δίνει επιτόκιο 4.9% για δύο χρόνια και κάνετε μια αγορά π.χ. 200 ευρώ δεν θα μπορέσετε να αποπληρώσετε το ποσό των 200 ευρώ επιλεκτικά αλλά θα πρέπει να αποπληρώσετε πρώτα το ποσό της μεταφοράς και έπειτα θα έχετε το δικαίωμα να αποπληρώσετε το ποσό των 200 ευρώ, το οποίο φυσικά τοκίζεται με 17%!!

Το χειρότερο είναι ότι κανείς δεν θα σας ενημερώσει για αυτή την μικρή λεπτομέρεια.

Συνέβη στην τράπεζα Κύπρου και όταν πήγα και στην millennium η υπάλληλος με ενημέρωσε σχετικά μόνο αφού της έθεσα συγκεκριμένο ερώτημα.

Η λύση είναι να μεταφέρετε το ποσό που θέλετε και να μην χρησιμοποιήσετε την κάρτα σας για άλλες αγορές.
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

!!!Προσοχή στις μεταφορές υπολοίπων των τραπεζών!!!

Δημοσίευσηαπό BILLJEEP » 06 Δεκ 2007, 09:17

Σωστος! Αλλα θα προσθεσω και κατι αλλο. ΜΑΚΡΙΑ απο καρτες. Μια καρτα θα σου ειναι χρησιμη μονο στο εξωτερικο και πουθενα αλλου.

Προσωπικη μου αποψη.
The effort measures!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BILLJEEP
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 07 Αύγ 2007, 18:18
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ - ΑΘΗΝΑ

!!!Προσοχή στις μεταφορές υπολοίπων των τραπεζών!!!

Δημοσίευσηαπό santagt » 06 Δεκ 2007, 11:43

Μια καρτα που δεν εχει παγιο καθε χρονο και σου επιστρεφει και καποιο ποσο για μελλοντικες αγορες οπως Dynamic Carrefour,Bonus της Εθνικης .... ειναι χρησιμη οταν : 1. Δεν κανεις αγορες που δε θα εκανες εαν δεν την ειχες και 2. οταν εξοφλεις ολοκληρο το ποσο καθε μηνα .
Κατι που επαθα εγω : Δεν παρελαβα λογαριασμο ενα μηνα και τον επομενο πληρωσα και τον προηγουμενο με τοκο .Απο τοτε καθε μηνα ψαχνομε .
Και κατι αλλο , επιτοκιο 17% το εξαμηνο ? Επιτοκια αγορων πρωτου εξαμηνου 13,26 % , Λοιπων μηνων 16,11% , Υπερημεριας +2,5 μοναδες πλεον εισφορας Ν.128/75 .
Υπερημεριας δεν καταλαβαινω ,οσο για την εισφορα Ν.128/75 σιγουρα την ξερουν οι περρισοτεροι .Εγω παντως οχι .
Άβαταρ μέλους
santagt
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2007, 22:27
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτη

Re: !!!Προσοχή στις μεταφορές υπολοίπων των τραπεζών!!!

Δημοσίευσηαπό nignis » 06 Δεκ 2007, 18:15

pino έγραψε:Το νέο κόλπο των τραπεζών με τις μεταφορές υπολοίπων δεν είναι και τόσο αγαθό όσο ακούγεται.
Αν μεταφέρετε π.χ. 2000 ευρώ σε μια τράπεζα που σας δίνει επιτόκιο 4.9% για δύο χρόνια και κάνετε μια αγορά π.χ. 200 ευρώ δεν θα μπορέσετε να αποπληρώσετε το ποσό των 200 ευρώ επιλεκτικά αλλά θα πρέπει να αποπληρώσετε πρώτα το ποσό της μεταφοράς και έπειτα θα έχετε το δικαίωμα να αποπληρώσετε το ποσό των 200 ευρώ, το οποίο φυσικά τοκίζεται με 17%!!

Το χειρότερο είναι ότι κανείς δεν θα σας ενημερώσει για αυτή την μικρή λεπτομέρεια.

Συνέβη στην τράπεζα Κύπρου και όταν πήγα και στην millennium η υπάλληλος με ενημέρωσε σχετικά μόνο αφού της έθεσα συγκεκριμένο ερώτημα.

Η λύση είναι να μεταφέρετε το ποσό που θέλετε και να μην χρησιμοποιήσετε την κάρτα σας για άλλες αγορές.


παιδια οι τραπεζες ειναι οι μεγαλυτεροι ληστες στη σημερινη Ελλαδα!
για να μη μιλησουμε για τους πληστηριασμους, που σου παιρνουν ενα σπιτι για χρεος 1000€, τη στιγμη που εχεις ηδη αποπληρωσει το δανειο που πηρες πολλαπλασιες φορες!
Όλα είναι δρόμος...
Άβαταρ μέλους
nignis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 01 Οκτ 2006, 09:11
Τοποθεσία: όπου πάει το mountain bike...

Re: !!!Προσοχή στις μεταφορές υπολοίπων των τραπεζών!!!

Δημοσίευσηαπό BILLJEEP » 06 Δεκ 2007, 18:45

santagt έγραψε:Μια καρτα που δεν εχει παγιο καθε χρονο και σου επιστρεφει και καποιο ποσο για μελλοντικες αγορες οπως Dynamic Carrefour,Bonus της Εθνικης .... ειναι χρησιμη οταν : 1. Δεν κανεις αγορες που δε θα εκανες εαν δεν την ειχες και 2. οταν εξοφλεις ολοκληρο το ποσο καθε μηνα .
Κατι που επαθα εγω : Δεν παρελαβα λογαριασμο ενα μηνα και τον επομενο πληρωσα και τον προηγουμενο με τοκο .Απο τοτε καθε μηνα ψαχνομε .
Και κατι αλλο , επιτοκιο 17% το εξαμηνο ? Επιτοκια αγορων πρωτου εξαμηνου 13,26 % , Λοιπων μηνων 16,11% , Υπερημεριας +2,5 μοναδες πλεον εισφορας Ν.128/75 .
Υπερημεριας δεν καταλαβαινω ,οσο για την εισφορα Ν.128/75 σιγουρα την ξερουν οι περρισοτεροι .Εγω παντως οχι .


Φιλτατε φιλε μου. Το οτι μια καρτα δεν εχει παγιο ειναι αλλο ενα κολπο το οποιο αρχιζει σιγα-σιγα να εφαρμοζεται σε ολες τις τραπεζες. Αυτοι πονταρουν στις αγορες που θα κανεις, και που σιγουρα θα παρασυρθεις, και στο οτι δεν θα εχεις να τις πληρωσεις. Η τραπεζα ειναι ενα μαγαζι που πουλαει χρημα. δεν υπαρχει περιπτωση ουτε μια στο δις..... να κανει μια κινηση και να μην ειναι υπερ της.

Το τελευταιο το γνωριζω καλα, καθ'οτι η κουμπαρα μου ειναι προισταμενη στα Δανεια. Αν αρχισω και σου λεω δεν μας φτανουν οι σελιδες.
The effort measures!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BILLJEEP
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 07 Αύγ 2007, 18:18
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ - ΑΘΗΝΑ

Re: !!!Προσοχή στις μεταφορές υπολοίπων των τραπεζών!!!

Δημοσίευσηαπό typod » 06 Δεκ 2007, 19:27

Φίλοι ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΚΑΡΤΕΣ.Ολοι οι κάτοχοι έχουν να πουν και απο μία απατεωνιά που τους έκαναν.Προσωπικά 3 ανύπαρκτες χρεώσεις σε ένα χρόνο (χωρίς να κάνω εντοκες αγορές) 2 "λάθη" σε χρέωση του εταιρικού leasing και τέλος αφού έχω πρωπληρώσει όλες τις δόσεις για να την κλείσω με πήραν τηλέφωνο Σάββατο μεσημέρι στο κινητό για να διευκρινήσουν μια αγορά μου που φυσικά ποτέ δεν είχα κάνει...ΤΕΛΟΣ
Άβαταρ μέλους
typod
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 22:31
Τοποθεσία: Αγιος Δημήτρης


Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot]. Υπάρχουν 5 επισκέπτες