Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Αδεια πετρελαιοκίνητου αυτοκινήτου στην Αθήνα

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Αδεια πετρελαιοκίνητου αυτοκινήτου στην Αθήνα

Δημοσίευσηαπό HliasVrilisia » 29 Οκτ 2007, 20:58

Θα ηθελα να μαθω σχετικα με την πετρελαιοκινηση . Θέλω να παρω ενα Captiva diesel, να το δουλευω κυρίως στην Επαρχία. Αλλα μενω στα Βριλήσια και κανω Φορολογικη δήλωση στο Χαλάνδρι.
Επίσης θελω να το παρω σαν πολύτεκνος. Υπάρχει κανείς τρόπος να το βγάλω πετρέλαιο. Μεχρι στιγμής μου εχουν πεί οχι.
Άβαταρ μέλους
HliasVrilisia
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007, 20:44

Αδεια πετρελαιοκίνητου αυτοκινήτου στην Αθήνα

Δημοσίευσηαπό fokion » 29 Οκτ 2007, 21:01

εκτος και αν εχεις εξοχικο και το δηλωσεις μονιμη κατοικια εκτος την περιμετρου.. Λαυριο ας πουμε ή εχεις την δυνατοτητα να το αγορασεις leasing...οποτε η εταιρεια, οχι ολες μπορει να το παρει...
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Re: Αδεια πετρελαιοκίνητου αυτοκινήτου στην Αθήνα

Δημοσίευσηαπό HliasVrilisia » 31 Οκτ 2007, 18:11

fokion έγραψε:εκτος και αν εχεις εξοχικο και το δηλωσεις μονιμη κατοικια εκτος την περιμετρου.. Λαυριο ας πουμε ή εχεις την δυνατοτητα να το αγορασεις leasing...οποτε η εταιρεια, οχι ολες μπορει να το παρει...


Το προβλημα ειναι οτι εχω σπιτι στην Λευκάδα, αλλα επειδή υποβάλω δήλωση στην Δου Χαλανδρίου, το τελωνείο που θα πρέπει να εκτελωνίσει το αυτοκινητο στο ονομα μου κατευθείαν ( λόγω πολυτεκνικού) θα δεί οτι υποβάλω φορολ. δήλωση Αθήνα και δεν θα το εκτελωνίσει το πετρέλαιο. Ετσι μου ειπε ο εκτελωνιστής . Δεν καταλαβαίνω γιατί ενώ η δηλωση δειχνει που ειναι η εδρα της επιχείρησης, την θεωρουν οτι δείχνει και μονιμη κατοικία. Δεν μπορώ να εχω επιχείρηση στα Βριλήσια και να μενω Λευκαδα και να χρησιμοποιώ πετρέλαιο αυτοκίνητο?
Οποιοσδηποτε σκέψεις , ευπρόσδεκτες..
Ηλιας
Άβαταρ μέλους
HliasVrilisia
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007, 20:44

Re: Αδεια πετρελαιοκίνητου αυτοκινήτου στην Αθήνα

Δημοσίευσηαπό xtrail » 01 Νοέμ 2007, 10:34

Χωρίς να γνωρίζω τα των πολυτεκνικών, πετρελαιο βγάζεις με τον τρόπο που είπε ο fokion. Με υπευθυνη δήλωση οτι κατοικείς μόνιμα εκεί. Επειδή πράγματι η φορολογική δήλωση αφορά την έδρα της εταιρίας πιστεύω πως με την υπεύθυνη δήλωση (και έναν λογαριασμό) το ξεπερνάς.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Αδεια πετρελαιοκίνητου αυτοκινήτου στην Αθήνα

Δημοσίευσηαπό vagelis » 01 Νοέμ 2007, 10:45

Δεν υπαρχει κανενα προβλημα,εχω φερει απο Γερμανια πετρελαιο και ειμαι κατοικος Αθηνων.
Για το τελωνειο δεν τους νοιαζει που μενεις,για την εκδοση αδειας μετραει η κατοικια,λοιπον πηγαινεις στην εφορια και συμπληρωνεις ενα εντυπο αλλαγης κατοικιας,οχι εργασιας, βγαζεις αδεια στον τοπο που δηλωσες κατοικια και ολα ενταξει.
Αν εισαι ελευθερος επαγγελματιας δεν αλαζει τιποτα ως προς την φορολογικη δηλωση,κανεις εκει που εχεις εδρα,αν εισαι υπαληλος θα πρεπει να κανεις στον καινουργιο τοπο κατοικιας εκτος και αφου παρεις την αδεια ξανακανεις χαρτι αλλαγης κατοικιας,αυτα.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Re: Αδεια πετρελαιοκίνητου αυτοκινήτου στην Αθήνα

Δημοσίευσηαπό fokion » 01 Νοέμ 2007, 17:54

Να δευκρινισω κατι ...
Οταν ελεγα εταιρεία, εννουσα "εταιρεια Leasing"
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

DODGE

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 11 Νοέμ 2007, 22:38

Xωστο χυμα ρε , ποιος θα το καταλαβει ? Στην Ελλαδα ζεις !!!
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

DODGE

Δημοσίευσηαπό MIXOS » 20 Νοέμ 2007, 11:21

Καλημέρα κύριοι μια ερώτηση εγώ είμαι από Πάτρα αλλά ανεβαίνω συχνά Αθήνα δεν μετράει τι κατηγορία Euro είναι το αμάξι ?
π.χ Euro 1.2.3.4 ?
Άβαταρ μέλους
MIXOS
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2007, 11:10
Τοποθεσία: PATRA

Re: DODGE

Δημοσίευσηαπό vagelis » 20 Νοέμ 2007, 12:23

MIXOS έγραψε:Καλημέρα κύριοι μια ερώτηση εγώ είμαι από Πάτρα αλλά ανεβαίνω συχνά Αθήνα δεν μετράει τι κατηγορία Euro είναι το αμάξι ?
π.χ Euro 1.2.3.4 ?


Μετραει μονο στα τελη ταξινομησης,οσο πιο παλιο τοσο πιο πολλα τελη γιαυτο ειναι ασυμφορο να εισαγαγεις παλιο αυτοκινητο.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Re: DODGE

Δημοσίευσηαπό MIXOS » 21 Νοέμ 2007, 10:18

vagelis έγραψε:
MIXOS έγραψε:Καλημέρα κύριοι μια ερώτηση εγώ είμαι από Πάτρα αλλά ανεβαίνω συχνά Αθήνα δεν μετράει τι κατηγορία Euro είναι το αμάξι ?
π.χ Euro 1.2.3.4 ?


Μετραει μονο στα τελη ταξινομησης,οσο πιο παλιο τοσο πιο πολλα τελη γιαυτο ειναι ασυμφορο να εισαγαγεις παλιο αυτοκινητο.


Καλημέρα δηλ. για να καταλάβω ένα αμάξι πετρέλαιο euro 4 που οι ρίποι του είναι κατά πολύ πιο κάτω από ένα καταλυτικό βενζινοκίνητο δεν μπορεί να πάρει αδεία στην Αθήνα λόγω ρύπανσης ?????????

Ελλάς το μεγαλείο σου. :-x :-x :-x
Άβαταρ μέλους
MIXOS
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2007, 11:10
Τοποθεσία: PATRA


Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 33 επισκέπτες