Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Χρήση ζώνης ασφαλείας στα αυτοκίνητα...

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Χρήση ζώνης ασφαλείας στα αυτοκίνητα...

Δημοσίευσηαπό gmav » 23 Οκτ 2007, 10:33

ένα βιντεάκι που έφτιαξε ένας φίλος για το θέμα της ζώνης ασφαλείας στο αυτοκινητο...


http://www.youtube.com/watch?v=6B1aV4QGCt4
JEANNEAU - SUN ODYSSEY 45' 2005 - "ELPIDA"
Εικόνα
www.sailman.gr
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Χρήση ζώνης ασφαλείας στα αυτοκίνητα...

Δημοσίευσηαπό BILLJEEP » 23 Οκτ 2007, 12:40

Γνωστο το θεμα, αλλα μην ξεχνας που ειμαστε!!
Στου κουφου ..................πορτα, οσο...........................βροντα!!!!
The effort measures!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BILLJEEP
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 07 Αύγ 2007, 18:18
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ - ΑΘΗΝΑ

Χρήση ζώνης ασφαλείας στα αυτοκίνητα...

Δημοσίευσηαπό fotisalp » 23 Οκτ 2007, 15:40

Πολύ καλή δουλειά, μπράβο του. Αναρωτιέμαι, τέτοια video προβάλλουν στα σχολεία άραγε?
Fotisalp
xrepia.gr-SCRAT team
_________________
fotisalp
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2006, 12:35
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 23 Οκτ 2007, 17:29

Θυμάμαι που μικρότερος είχε τύχει κανα 2 φορές να πάω να βάλω ζώνη και ο οδηγός να ρωτήσει "τι, δε μ' εμπιστεύεσαι; ".

Ευτυχώς αυτή η νοοτροπία έχει εκκλείψει, νομίζω. Μετά από πόσους θανάτους όμως...;

Αλλά και πάλι, όταν ακούω σαν δείγμα μαγκιάς τα 240χλμ. στον περιφερειακό της Θεσσαλονίκης, τότε τι να πεις; Εκεί, ούτε η ζώνη μπορεί να νικήσει την ανθρώπινη βλακεία!
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό dimitris-series2a » 23 Οκτ 2007, 17:50

την ζωνη πρεπει να συνηθησουν να την φορανε ολοι.

εγω την φοραω τα τελευταια 2 χρονια ακομα για αποσταση χιλιομετρου.
ειχα τρακαρει 1.5 χιλιομετρο πριν το σπιτι μου και με ταχυτητα 30 χλμ. με
αποτελεσμα να σπασω την μυτη μου επανω στο τιμονι της γιαγιας.

καλο ειναι να μαθαινει κανεις απο αυτα που βλεπει. πριν τα παθει!!
Άβαταρ μέλους
dimitris-series2a
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 22 Δεκ 2006, 19:37
Τοποθεσία: πατρα

Δημοσίευσηαπό Lepes » 24 Οκτ 2007, 06:14

ολα μια συνηθεια ειναι και εγω πιο μικρος δεν φοραγα ζωνη παρα μονο στην εθνικη,μετα τη συνηθισα και μεσα στη πολη .Το τεραστιο καλο ομως ειναι που η μικρη μου (4 ετων) εχει μαθει οτι χωρις ζωνη δεν παμε πουθενα(εχει δικο της καθισμα) και καμοια φορα εαν ειμαι αφηρημενος και δεν βαλω ζωνη εχουμε συναγιαρμο μεσα στο αμαξι,μπαμπα τη ζωνη σου φωναζει :).
Και μιας και υπαρχει αυτο το ωραιο θεμα να πω οτι εμενα ο πατερας μου δεν φοραγε ζωνη για αυτο μαθαμε και εμεις ετσι (ολοκληρη γενια ειμαστε),εγω ομως εχω βαλθει απο την πρωτη στιγμη να μαθω στη μικρη για τη ζωνη ,για τα φαναρια(ιδιαιτερα για πεζους σε αυτη την ηλικια),για της διαβασεις,για της ραμπες που ειναι για τα καροτσακια και τελος οτι δεν πεταμε το αμαξι οπου θελουμε εστω και για 5 λεπτα.Αφου δεν μου εδωσε εμενα κανενας τη σωστη παιδεια (και δεν κατηγορω τους γονεις μου γιατι ουτε και αυτη ηξεραν) εγω με νυχια και με δοντια θα μαθω στο παιδι μου τι ειναι σωστο (και ας μας λενε μ@λ@κες εμας που ΔΕΝ διπλοπαρκαρουμε και ψαχνουμε για θεση ή πληρωνουμε παρκινγκ ή το χειροτερο δεν παμε απο την λωριδα εκτακτης αναγκης στην εθνικη!!!!).
Μπραβο στον φιλο μας για τη δουλεια του :)
ΒRAT PRESIDENT
www.brat???.gr
Άβαταρ μέλους
Lepes
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 03 Μάιος 2004, 11:41
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό xtrail » 24 Οκτ 2007, 09:21

Νομίζω πως πλέον λίγοι ανεγκέφαλοι δεν φοράνε ζώνη (ίσως άνθρωποι μεγάλης ηλικίας ή αγράμματοι). Οπως είπε κι ο Lepes αν δεν μάθουμε στα παιδιά μας εμείς πως πρέπει να συμπεριφέρονται μην περιμένουμε να το κάνει άλλος (να πω και μια κακία....βρε Lepes θα τους πούμε ότι κατεβάζουμε -από το ίδιο τορεντ- παιδικά προγράμματα???? :) )
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό panmal » 24 Οκτ 2007, 13:24

Κι ένα παράδοξο.
Άκουσα ότι οι Ταξιτζήδες στην Αθήνα δεν είναι υποχρεωμένοι να φοράνε ζώνη και αυτό είναι ... κατοχυρωμένο και από τον καινούργιο κ.ο.κ. :shock: :shock: :shock:
Δεν το έχω επιβεβαιώσει αλλά με τόση μ@λ@κία που κυκλοφορεί σ’ αυτή τη χώρα δεν θα μου φανεί παράξενο :roll:
Άβαταρ μέλους
panmal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 213
Εγγραφή: 14 Μάιος 2005, 18:27
Τοποθεσία: ΜΕΛΙΣΣΙΑ, ΑΤΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό Papasouzas » 24 Οκτ 2007, 14:23

Στο επιβεβαιώνω εγώ...
Έτσι είναι...Όταν δεν βρίσκονται σε μεγάλες λεωφόρους δεν είναι υποχρεωμένοι...είναι προαιρετικό...και αυτοί είναι επαγγελματίες τώρα...
Όσο υπάρχει τράπουλα,θα βγένουνε ρηγάδες
κι όσο υπάρχουν δάσκαλοι θα βγαίνουν μαθητάδες!

TEAM 65- !!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Papasouzas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 769
Εγγραφή: 18 Ιαν 2007, 18:36
Τοποθεσία: Κάτω από τις λάσπες και το μηχανάκι απο πάνω!

Δημοσίευσηαπό gmav » 24 Οκτ 2007, 14:38

και επειδή δε νομίζω πως θα ασχοληθούν ποτέ στο να μας διδάξουν τι πρέπει να κάνουμε για την ασφάλειά μας
ίσως θα έπρεπε να αναλάβουμε εμείς να ενημερώσουμε όσο περισσότερο κόσμο μπορουμε...


το λινκ ειναι στη διάθεση του καθενός για να το προοθήσει σε όσους νομίζει...




Στου κουφου ..................πορτα, οσο...........................βροντα!!!!

μπορει ο κουφός να μην ακούσει και να μην ασχοληθεί....
αν ακουσει όμως ενας γείτονας και οφεληθεί????
μήπως θα έπρεπε να βοηθήσουμε και εμεις σε τέτοιου είδους ενημέρωση??? (πχ, σε φίλους και γνωστούς μας...)
JEANNEAU - SUN ODYSSEY 45' 2005 - "ELPIDA"
Εικόνα
www.sailman.gr
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό THANOS_KTM » 24 Οκτ 2007, 15:18

Eγώ πάντως ήδη το προώθησα σε όλους τους φίλους και γνωστούς . :wink:
Άβαταρ μέλους
THANOS_KTM
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 12:11

Δημοσίευσηαπό MOUTZOURIS-DRZ400E » 24 Οκτ 2007, 20:16

[quote="panmal"]Κι ένα παράδοξο.
Άκουσα ότι οι Ταξιτζήδες στην Αθήνα δεν είναι υποχρεωμένοι να φοράνε ζώνη και αυτό είναι ... κατοχυρωμένο και από τον καινούργιο κ.ο.κ. :shock: :shock: :shock:
Δεν το έχω επιβεβαιώσει αλλά με τόση μ@λ@κία που κυκλοφορεί σ’ αυτή τη χώρα δεν θα μου φανεί παράξενο

Οι ταξιτζηδες με τα σωματεια τους εχουν δυναμη κια πιεζουν με απεργιες κλπ. το κρατος και ο,τι θελουνε το περνανε.
το θεμα ειναι οτι δεν καταφεραν (γιατι δεν θελουν βεβαια) να κανουν μια σχολη ή ενα ιεκ για λιγη συμορφωση.(δεν ειναι βεβαια ολοι ιδιοι υπαρχουν και σωστοι επαγγελματιες που δυστυχως δεν φαινοντε πουθενα γιατι ειναι λιγοι).
Άβαταρ μέλους
MOUTZOURIS-DRZ400E
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 02 Οκτ 2005, 13:09
Τοποθεσία: ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ

Δημοσίευσηαπό xtrail » 29 Οκτ 2007, 14:30

Και κάτι ανάλογο με το θέμα http://www.youtube.com/watch?v=0ZO5R9gzAI4
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό ktmakis » 29 Οκτ 2007, 14:40

Ετυχε και είδα την εκπαίδευση που περνάν οι οδηγοί ταξί στο Λονδίνο στο ΣΚΑΙ και έπαθα πλάκα...
Και μετά λέμε για συμπεριφορά επαγγελματιών...Αυτό που αξίζουμε πέρνουμε σε όλα τα θέματα...
Και καλά το κεφάλι μας ας το φάμε. Οι άλλοι άνθρωποι δεν ξέρω τι μας φταίνε...
Και η τροχαία το χαβά της.. Τρακάρισμα γίνεται και φεύγει γιατί πάνε για καφέ...και μετά το ασθενοφόρο κάνει κύκλους τα νοσοκομεία γιατί δεν έχουν κρεβάτι στην εντατική.
Και πάει λέγοντας.... Δυστηχώς ότι και να κάνουμε δεν διορθώνονται τα παραπάνω...
Το σωστό είναι να μάθουμε τα παιδιά μας να φοράνε πάντα ζώνη και κράνος οπως είπε ο Lepes παραπάνω.
Από εκεί και πέρα ευτυχώς που έχουμε και την ιδιωτική ασφάλεια και δεν μας πετάνε στα ράντζα....
Συγνώμη για το μακροσκελές και το off-topic αλλά τα'χω π'αρει με αυτά που ζουμε καθημερινά.
Εικόνα
Δίχρονο μέλος :dancing:
Άβαταρ μέλους
ktmakis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 14:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Μελίσσια

Δημοσίευσηαπό drMel » 29 Οκτ 2007, 14:48

ktmakis έγραψε:Ετυχε και είδα την εκπαίδευση που περνάν οι οδηγοί ταξί στο Λονδίνο στο ΣΚΑΙ και έπαθα πλάκα...


ΠΑΙΔΕΙΑ
ΠΑΙΔΕΙΑ
ΠΑΙΔΕΙΑ
drMel
 

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 49 επισκέπτες