Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ-ΠΟΥ ΤΑ ΚΑΤΑΓΓΕΛΟΥΜΕ?

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Δημοσίευσηαπό ZID » 16 Ιούλ 2007, 11:48

Papasouzas έγραψε:OK θα πάρω από Δευτέρα τηλέφωνο στα δασαρχείο να ενημερωθώ!
Ευχαριστώ για τις πλεροφορίες!
Χμμ τι έγινε τελικά??Πήρες Δημοσθένη τηλ??
The sign in the road says we're goin' nowhere,Oh Yeahhh!!!!
Άβαταρ μέλους
ZID
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 03 Απρ 2007, 19:46
Τοποθεσία: Αχαρναί

Δημοσίευσηαπό Papasouzas » 16 Ιούλ 2007, 12:03

Δεν πήρα γιατί πρέπει να ξανανάβω να προσδιορίσω το που ακριβώς είναι,μιας και με τον Squirrel που είχαμε ανέβει δεν φύγαμε από τον δρόμο αλλά από μονοπάτια!(και τι μονοπάτια....!)
Και έτσι δεν μπορώ να τους πω "να είναι εκεί πιο πάνω από την τελευταία δύσκολη του αγωγού όπως πας προς την πηγή :lol: :lol: :lol:
Πάντως σίγουρα θα κάνω κάτι γιατί το θέαμα ήταν πραγματικά τραγικό...
Όσο υπάρχει τράπουλα,θα βγένουνε ρηγάδες
κι όσο υπάρχουν δάσκαλοι θα βγαίνουν μαθητάδες!

TEAM 65- !!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Papasouzas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 769
Εγγραφή: 18 Ιαν 2007, 18:36
Τοποθεσία: Κάτω από τις λάσπες και το μηχανάκι απο πάνω!

Δημοσίευσηαπό dimitris-series2a » 16 Ιούλ 2007, 14:40

οταν μια εκταση εχει χαρακτηριστει δασικη δεν μπορεις να κοψεις ουτε κλαρι.
οταν εχεις ενα χωραφι και συνορευει με δασικη εκταση και υστερα απο εγκαταληψη μερικων ετων πουρναρια, σκιντα η οτιδηποτε αλλο δασικο φυτο εχει φυτρωσει μεσα στο χωραφι σου για να το καθαρισεις και να το επαναφερεις στην αρχικη του μορφη χρειαζετε αδεια απο το δασαρχειο και πολλες φορες αυτοψια. φανταστειτε τωρα να κοψεις δεντρα για να χτισεις βιλιτσα!!
θα επρεπε να εχεις μαζι σου εισητηριο για τον κορυδαλο!
γιατι ομως αυτους δεν τους ενοχλει κανεις? ποιοι ειναι αυτοι? τι δουλεια κανουν? ποιος τους καλυπτει?
αν λαδωσεις εναν δημαρχο η κοινοταρχη περνεις μια αδεια κτισιματος αποθηκης. φτιαχνεις μια προχειρη κατασκευη με τουβλα και ελενιτ ερχετε η δεη σου βαζει ρευμα μετα το γκρεμιζεις και χτιζεις ανετα την βιλιτσα σου. να τονισω πως τα εξοδα μεταφορας ρευματος δλδ κολονες κλπ πληρωνει ενα μικρο ποσοστο ο ιδιοκτητης της βιλιτσας και τα υπολοιπα ο δημος - κοινοτητα.
μαγκας ετσι?
αεροφωτογραφιες εχει το δασαρχειο απο το 1920. τοτε που τα δασικα ησαν δασικα και οχι ιδιοτικα.
οταν λεμε οτι καποιος εχει υπο την κατοχη του - ιδιοκτησια του δασικη εκταση τι εννοουμε. τα χωραφια μου συνορευουν με δασικη εκταση. εγω λοιπον εχω το δικαιωμα να εκμεταλευτω αυτην πως? μονο για βοσκη αιγοπροβατων. σε καμια περιπτωση δεν μπορω να χτισω οτιδηποτε η να πουλησω τετοια εκταση αφου οπως ειναι φυσικο δεν εχω τιτλους ιδιοκτησιας. αν βρεθει καποιος με τετοιο χαρτι στα χερια του θελουν κρεμασμα πολλοι.
αυτα τα αναφερω γιατι διαβασα πριν ορισμενες αποριες.
ο συνηγορος του πολιτη σας λεει τιποτα? γιατι να μην γινει και ο συνηγορος του δασους? εμεις μονοι μας δεν μπορουμε να κανουμε κατι. χρειαζετε οργανωση και νομικες γνωσεις. εγω εδω απο την πατρα ειμαι μεσα.
αξιζει τον κοπο να χασουμε λιγο απο τον ελευθερο χρονο μας. θα μας βγει σε καλο!!
Άβαταρ μέλους
dimitris-series2a
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 22 Δεκ 2006, 19:37
Τοποθεσία: πατρα

Δημοσίευσηαπό ZID » 16 Ιούλ 2007, 15:07

Papasouzas έγραψε:Δεν πήρα γιατί πρέπει να ξανανάβω να προσδιορίσω το που ακριβώς είναι,μιας και με τον Squirrel που είχαμε ανέβει δεν φύγαμε από τον δρόμο αλλά από μονοπάτια!(και τι μονοπάτια....!)
Και έτσι δεν μπορώ να τους πω "να είναι εκεί πιο πάνω από την τελευταία δύσκολη του αγωγού όπως πας προς την πηγή :lol: :lol: :lol:
Πάντως σίγουρα θα κάνω κάτι γιατί το θέαμα ήταν πραγματικά τραγικό...
Χμμ πότε θα ξανα πάτε μήπως κάνω και εγώ καμια εξόρμηση??έπεσε η θερμοκρασία λίγο ....!!!!! :D
The sign in the road says we're goin' nowhere,Oh Yeahhh!!!!
Άβαταρ μέλους
ZID
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 03 Απρ 2007, 19:46
Τοποθεσία: Αχαρναί

Δημοσίευσηαπό mytilini » 16 Ιούλ 2007, 16:47

Επανέρχομαι στην πρωϊνή μου καταχώρηση και εμμένω δοθέντος ότι την δουλειά την ξέρω από "μέσα" (είμαι δικηγόρος).Ας προσδιοριστεί με ακρίβεια το ακίνητο/τα,ας βγούν πανοραμικές φωτογραφίες και από όρεξη νάμαστε καλά.Στην θεωρία στην Ελλάδα όλα είναι καλά.Στην πράξη κολλάμε (εννοώ για τους "αρμόδιους").
mytilini
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2004, 06:32
Τοποθεσία: AΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό xtrail » 16 Ιούλ 2007, 19:02

Λοιπόν για να μην μπερδευεστε και λόγω μικρής ενασχόλησης λόγω επαγγέλματος, οι δασικές εκτάσεις χαρακτηρίζονται όπως ειπώθηκε.
Το δασαρχείο έχει αεροφωτογραφίες (παλιές-νέες) και χάρτες, τα οποία εξαφανίζονται εύκολα με μια "τυχαία" φωτιά (βλέπε δασαρχείο Θεσσαονίκης). Συνήθως επειδή στην Ελλάδα υπάρχουν συμβόλαια από τουρκοκρατία ή από χρησηκτησία κλπ τότε δεν κοίταζαν δάση κλπ. Ηταν μια αναμεικτη έκταση και επειδή δεν είχε εμφανιστεί το ωραίο σπορ της βιλλοκατασκευής δεν ενδιέφερε και τόσο.
Μετά από χρόνια το κράτος είπε να κάνει κτηματολόγιο...έλα όμως που κάποιοι έχουν εκτάσεις που ναι μεν ειναι δάσος αλλά όχι χαρατηρισμένο!!! Αυτό σημαίνει πως μπορεί να φαίνεται πως έχεις πχ συνολική έκταση 10 στρέμματα αλλά αν περάσει το δασαρχείο μπορεί να σου ξεκαθαρίσει πως τα 3 ή 4 είναι καθαρά. Τα υπόλοιπα είναι δάσος ακόμα και αν ειναι απλά πουρνάρια, σου επιτρέπουν μόνο με άδεια να κόψεις μερικά.
Ε λέει ο οικοπεδούχος σιγά να μην χάσω τόση έκταση και αφού δεν υπάρχει κάτι να με πιάσει τραβάω μια φωτιά και μετά άντε να βρούνε ππουρνάρια...δεν πάνε να καούνε και τα έλατα...μου κόβουν την θέα...
Αν το κτηματολόγιο είχε προχωρήσει με σωστούς ρυθμούς να βλέπατε πόσες εκτάσεις θα φεύγανε από τα χέρια μοναστηριών, βουλευτών, τσιφλικάδων κλπ...
Και τι να τα κάνει το κράτος το δάσος αφού δεν μπορεί να το διαχειριστεί?? Αστο σε μένα (τον "οικοπεδούχο") και θα στο κάνω κούκλα.
Η πολεοδομία ειναι υπευθυνη για παραβάσεις που σχετίζονται με κτιριακά και μόνο και δέχεται μόνο επώνυμες καταγγελίες.
Το δασαρχείο πιθανόν να ευθύνεται για να υποδείξει τη δασική έκταση αλλά δεν νομίζω πως υπάρχουν συγκεκριμένα πρόστιμα και σιγά μην πάει ο υπάλληλος. Να έχετε υπόψη πως μετά από άδεια σε κάποιες περιοχές δασικές μπορώ να τοποθετήσω ξύλινο σπιτι που το δίνει και το ίδιο το δασαρχείο
Η αρχαιολογία αν η περιοχή δεν έχει ενδιαφέρον να βρει αρχαία δεν την νοιάζει και τόσο.
Το ΙΚΑ μπορεί να ψάξει τα χαμένα του ένσημα, αλλά όλα λύνονται.
Η εφορία να ψάξει για χαμένους φόρους από αδήλωτο ακίνητο...
Αν κάνεις καταγγελία όμως πρέπει να κάνεις σε όλες τις υπηρεσίες, αν κάνεις σε μιά η άλλη δεν το ξέρει καν!!!!!!!!!

Ρευμα μπορεί να πάρει κανείς και σε άκτιστο οικόπεδο-αγροτεμάχιο, δηλώνοντας πως θα κάνει μάντρα (υλικών, αυτοκινήτων, ξυλείας κλπ) ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ

Γνωστή περιοχή της Χαλκιδικής που ήταν χαρακτηρισμένη δασική με τραπεζώματα, λαδώματα κλπ σε δημάρχους, νομάρχες κλπ μια χαρά βίλλες γίνανε!!! Κάπου εκεί είχε μια και η Ελένη που πίνει καφέ πρωί πρωί.....!!!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό mytilini » 17 Ιούλ 2007, 07:26

ΞΕΚΑΘΑΡΟ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟ:Η χρησικτησία δεν δημιουργεί "συμβόλαια" κτήσης αγαπητέ φίλε X-trail.Αναγνωρίζεις κυριότητα δυνάμει της με ειδική διαδικασία(ένορκες βεβαιώσεις και μετά μεταγραφή στο οικείο υποθηκοφυλακείο).Ακούστε αγαπητοί φίλοι να μαθαίνετε:τα υποθηκοφυλακεία Μαραθώνος (Καπανδριτίου) και Κρωπίας είχαν καταστραφεί σε μεγάλο μέρος τους κατά την διάρκεια της Κατοχής...Ετσι δόθηκε η ευκαιρία/δυνατότητα σε πολλούς μπιτσικόμηδες να εμφανιστούν κατά την δεκαετία του ΄60-΄70 και να αναγνωρίσουν "δυνάμει χρησικτησίας" εκτάσεις τις οποίες φυσικά και αξιοποίησαν ή αξιοποιούν δεόντως ."Ολως τυχαίως", οι καταπατήσεις γίνονται σε περιοχές όπου είτε δεν έχουν κτηματογραφηθεί ακόμη, είτε εμφανίζουν προβλήματα τίτλων."Ολως τυχαίως επίσης", οι κρατικές θέσεις (εφοριακοί,δασικοί,πολεοδόμοι)στις περιοχές αυτές αγοράζονται στις μεταθέσεις ιδιαίτερα ακριβά...!!! Ακόμη και στην περίπτωση των αεροφωτογραφήσεων υπήρξαν περιστατικά ενστάσεων οι οποίες έγιναν δεκτές...!!!
mytilini
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2004, 06:32
Τοποθεσία: AΘΗΝΑ

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 25 επισκέπτες