Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ-ΠΟΥ ΤΑ ΚΑΤΑΓΓΕΛΟΥΜΕ?

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ-ΠΟΥ ΤΑ ΚΑΤΑΓΓΕΛΟΥΜΕ?

Δημοσίευσηαπό Papasouzas » 14 Ιούλ 2007, 13:43

Πάνω αριστερά από το Κρυονέρι προς την μεριά της πηγής που αράζουμε για τσιγάρο στις εντουράδες έχουνε ξεπροβάλει στην μέση του πουθενά τρεις βίλες,η μία έτοιμη με την πισινούλα και το γκαζόν της και οι άλλες 2 είναι στα μπετά...
Στην μία κιόλας έχει κάνει 10 στρέμματα περίφραξή ο τύπος...
Πρέπει να κόπηκαν πολλά πεύκα για να χτιστούν μέσα στο δάσος οι βίλες αυτές...
Το ερώτημα είναι που μπορούμε να καταγγείλουμε τα αυθαίρετα αυτά?
Όχι πως πιστεύω ότι θα τους τα γκρεμίσουνε ποτά αλλά ακόμα και ένα κόλλημα να δημιουργήσουν στους βρομιάρηδες τους καταπατητές εμένα χαρά θα μου φέρει...
Ας μου πει όποιος ξέρει σας παρακαλώ...
Όσο υπάρχει τράπουλα,θα βγένουνε ρηγάδες
κι όσο υπάρχουν δάσκαλοι θα βγαίνουν μαθητάδες!

TEAM 65- !!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Papasouzas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 769
Εγγραφή: 18 Ιαν 2007, 18:36
Τοποθεσία: Κάτω από τις λάσπες και το μηχανάκι απο πάνω!

ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ-ΠΟΥ ΤΑ ΚΑΤΑΓΓΕΛΟΥΜΕ?

Δημοσίευσηαπό thanasisvr » 14 Ιούλ 2007, 16:04

Στο πολεοδομικό γραφείο που ανήκει η συγκεκριμένη περιοχή και -κυρίως- στο γραφείο της Δασικής υπηρεσίας.Πρέπει να γνωρίζεις όμως ότι αν η περιοχή δεν είναι χαρακτηρισμένη ως δασική και υπάρχουν τίτλοι ιδιοκτησίας για έκταση μεγαλύτερη από 4 στρέμματα, μάλλον έχει βγει νόμιμα η άδεια...
Άβαταρ μέλους
thanasisvr
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 12 Δεκ 2006, 19:09
Τοποθεσία: ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Δημοσίευσηαπό Papasouzas » 14 Ιούλ 2007, 18:54

Mα πως γίνεται να είναι ιδιοκτησία του το δάσος?
Εκεί είναι δάσος!!
Δεν γίνεται να μην είναι χαρακτηρισμένη σαν δασική περιοχή!!
Αν δεν είναι μάλον αυτό θα είναι το παράνομο!
Άσε που δεν υπάρχει περίπτωση να μην κόπηκαν δέντρα(που είναι πάντα παράνομο απόσο ξέρω) για να χτίσουν αυτά τα κάστρα...
Όσο υπάρχει τράπουλα,θα βγένουνε ρηγάδες
κι όσο υπάρχουν δάσκαλοι θα βγαίνουν μαθητάδες!

TEAM 65- !!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Papasouzas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 769
Εγγραφή: 18 Ιαν 2007, 18:36
Τοποθεσία: Κάτω από τις λάσπες και το μηχανάκι απο πάνω!

Δημοσίευσηαπό thanasisvr » 14 Ιούλ 2007, 20:48

Όσο περίεργο κι' αν σου φαίνεται, υπάρχουν πολλές εκτάσεις σε όλη την Ελλάδα που είναι δασικές αλλά ανήκουν σε ιδιώτες ( πχ τμήμα του Σειχ Σου, περιοχές γύρω από την Θεσσαλονίκη προς το Φύληρο, οι εκτάσεις γύρω από το Πόρτο Καρράς στη Χαλκιδική κτλ.). Επειδή δεν υπάρχει κτηματολόγιο, το ποιες περιοχές είναι δασικές και ποιες όχι δεν είναι πάντα ξεκάθαρο..(πάντα σύμφωνα με τους τύπους και όχι με την ουσία!).
Συμβαίνει όμως και το αντίστροφο: υπάρχουν περιοχές σε αστικά κέντρα που σήμερα είναι πυκνοκατοικημένες -μέσα στο σχέδιο πόλης των δήμων- αλλά στους χάρτες της δασικής υπηρεσίας φαίνονται σαν δασικές εκτάσεις!
Άστα-βράστα φίλε μου! Καλή τύχη πάντως αν συνεχίσεις με την καταγγελία!!
Άβαταρ μέλους
thanasisvr
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 12 Δεκ 2006, 19:09
Τοποθεσία: ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Δημοσίευσηαπό camelg4 » 14 Ιούλ 2007, 21:26

Παπασουζα μαζι σου ρε.Γ@ΜΗΣΕ ΤΟΥΣ.
www.tsernikoudis.gr

Αιρεύονται γάρ έν αντί απάντων οι άριστοι, κλέος αέναον θνητών οι δε πολλοί κεκόρηνται όκωσπερ κτήνεα.
Άβαταρ μέλους
camelg4
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1761
Εγγραφή: 26 Δεκ 2006, 19:52
Τοποθεσία: polikastro

Δημοσίευσηαπό mato » 15 Ιούλ 2007, 00:02

για να βγει άδεια σε εκτός σχεδίου περιόχή, εκτός του ότι χρειάζεται έκταση μεγαλύτερη από τέσσερα στρέμματα, χρειάζεται έγκριση και από Δασαρχείο και από Αρχαιολογία. Θεωρητικά το Δασαρχείο κάνει έλεγχο από αεροφωτογραφίες και αν υπάρχει αμφιβολία έρχεται και για αυτοψία. Στην Θεσσαλονίκη και στα πέριξ δεν μου έχει τύχει ποτέ, σε μια δουλειά στη Νάουσα όμως ήρθαν γιατί οι αεροφωτογραφίες ήταν παλιές.
Άρα παίζει καταγγελία στο Δασαρχείο, αλλά και ερώτηση για το αν τα συγκεκριμένα κτίρια έχουν έγκριση για την έκδοση άδειας. Αλλιώς τι καταγγελία να κάνεις ? Άλλωστε ακόμα και σε ιδιόκτητη έκταση, χαρακτηρισμένα δασικά δένδρα δεν κόβονται με τίποτα (σε μένα για αυτό ήρθαν, να δουν τι δένδρα ήτανε).
Σε πολεοδομία μπορείς να καταγγείλεις (επώνυμα, όπως σε όλες τις καταγγελίες) παραβάσεις πολεοδομικής νομοθεσίας, οι οποίες αν είναι αρκετά σοβαρές έχουν πλέον δυσβάσταχτα πρόστιμα (εφ' όρου ζωής πλέον και οχι άπαξ, όπως παλιότερα).
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Papasouzas » 15 Ιούλ 2007, 01:47

OK θα πάρω από Δευτέρα τηλέφωνο στα δασαρχείο να ενημερωθώ!
Ευχαριστώ για τις πλεροφορίες!
Όσο υπάρχει τράπουλα,θα βγένουνε ρηγάδες
κι όσο υπάρχουν δάσκαλοι θα βγαίνουν μαθητάδες!

TEAM 65- !!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Papasouzas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 769
Εγγραφή: 18 Ιαν 2007, 18:36
Τοποθεσία: Κάτω από τις λάσπες και το μηχανάκι απο πάνω!

Δημοσίευσηαπό ktmakis » 15 Ιούλ 2007, 18:42

Καταγγελία μπορείς να κάνεις και ανώνυμη στην πολεοδομία.
Εικόνα
Δίχρονο μέλος :dancing:
Άβαταρ μέλους
ktmakis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 14:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Μελίσσια

Δημοσίευσηαπό squirrel » 16 Ιούλ 2007, 07:53

επώνυμη θα την κάνουμε.
κ θα περνάμε κ συνέχεια απο εκεί να βλέπουμε τι γίνεται.
ΟΤΙ ΚΙ ΑΝ ΓΙΝΕΙ,ΜΗΝ ΠΕΤΑΞΕΙΣ ΠΕΤΣΕΤΑ.
Άβαταρ μέλους
squirrel
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 184
Εγγραφή: 13 Απρ 2007, 13:42
Τοποθεσία: Περιστέρι,Αθήνα

Δημοσίευσηαπό mytilini » 16 Ιούλ 2007, 08:07

Ωραία λοιπόν,κάνουμε την καταγγελία (το τοπικό πολεοδομικό γραφείο επειδή είναι σίγουρα "μιλημένο" απαιτεί να είναι επώνυμη) και μετά τρώμε κατακούτελα μια μηνυσάρα για ψευδή αναφορά στις αρχές,συκοφαντική δυσφήμιση κλπ,κλπ.Αφήστε τον σταυρό και πιάστε τα τσεκούρια.Λυπάμαι που το λέω έτσι χοντρά και αδιάντροπα αλλά πολύ φοβάμαι ότι διαφορετικά σ'αυτόν τον μπ#@$%*&τοπο δεν πρόκειται να γίνει τίποτε εάν δεν υπάρξουν δυναμικές αντιδράσεις κυρίως προς τους λεγόμενους "αρμόδιους" που λαδώνονται κλπ,κλπ.
Μόνη λύση αξιοπρέπειας η αναλυτική φωτογράφιση του χώρου και επίσημη αναφορά στην Εισαγγελία του Αρείου Πάγου (με τα γιατί και τα διότι της) τώρα που είναι προϊστάμενος ο Σανιδάς.
Επί τη ευκαιρία:ο "πολύς" δασάρχης Πάρνηθας που χρόνια είχε στην μπούκα τετρακίνητους,εντουράδες που είναι τώρα,δεν τον είδα να παραιτείται έτσι ρε παιδί μου από "ευθυξία".Α ρε στυλιάρι που χρειάζεται σε μερικούς :evil: :evil: :evil:
mytilini
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2004, 06:32
Τοποθεσία: AΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό squirrel » 16 Ιούλ 2007, 09:07

κ τι προτείνεις εσύ να κάνουμε?
ΟΤΙ ΚΙ ΑΝ ΓΙΝΕΙ,ΜΗΝ ΠΕΤΑΞΕΙΣ ΠΕΤΣΕΤΑ.
Άβαταρ μέλους
squirrel
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 184
Εγγραφή: 13 Απρ 2007, 13:42
Τοποθεσία: Περιστέρι,Αθήνα

Δημοσίευσηαπό mato » 16 Ιούλ 2007, 10:00

Σιγά παιδιά… ψυχραιμία
Προσωπικά δεν ξέρω αν δέχονται ανώνυμη καταγγελία, εγώ ξέρω για επώνυμη σε οποιαδήποτε υπηρεσία.
Γενικά να πω δυό πράγματα: πρώτα απ’ όλα προσοχή. Για να κάνεις καταγγελία πρέπει να έχεις μια σχετική ακρίβεια σε αυτό που ζητάς για δύο λόγους, πρώτον για να διευκολύνεις τον έλεγχο (και να υπάρχει πιθανότητα να γίνει) και δεύτερον γιατί γενικές και αόριστες ερωτήσεις λαμβάνουν γενικές και αόριστες απαντήσεις, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι κάποιος είναι «μιλημένος» ή διεφθαρμένος. Απλά, βάλτε τον εαυτό σας στη θέση οποιουδήποτε ελέγχοντα και αναρωτηθείτε ποια υπόθεση θα «κυνηγούσατε» περισσότερο? σίγουρα όποια είναι καλύτερα τεκμηριωμένη.
Πράγμα το οποίο με φέρνει στο δεύτερο σημείο που θέλω να τονίσω, μην αρχίσετε καταγγελίες χωρίς κάποια τεκμηρίωση. Για κοπή δένδρων δεν είμαι σίγουρος για το ποιος είναι αρμόδιος, για πολεοδομικές παραβάσεις είναι μηχανικός. Αν υπάρχει σοβαρή υπόνοια για τέτοιες παραβάσεις, πάρτε έναν φίλο μηχανικό και κάντε μια βόλτα από τον «ύποπτο», συνήθως οι παραβάσεις βγάζουν μάτι. Έτσι θα είστε σίγουροι ότι δεν θα κάνετε και ζημιά πάνω στον ενθουσιασμό σας (τα λέω αυτά γιατί άνοιξε και άλλο topic με αυθαίρετη δόμηση). Η ζημιά δεν είναι τόσο στον καταγγέλοντα (αναφέρομαι σε «μήνυση για ψευδή αναφορά» που αναφέρθηκε, την οποία θεωρώ απίθανη) όσο σε αυτόν που δέχεται την καταγγελία. Μια απόφαση για παύση εργασιών μπορεί να πλήξει οικονομικά πολύ κόσμο, και θέλει προσοχή. Δεν λέω να μην γίνει, απλώς να γίνει προσεκτικά.
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό thanasisvr » 16 Ιούλ 2007, 10:34

Θα συμφωνήσω με τον mato στο ότι η καταγγελία πρέπει να είναι επώνυμη και τεκμηριωμένη. Σύμφωνα με αυτά που ξέρω:
Αρχικά πρέπει να διευκρινιστεί αν η Δασική έχει δώσει το ok για να εκδοθεί η άδεια από την Πολεοδομία. Αν έχει γίνει κάτι τέτοιο, τότε τα κτίρια πιθανότατα έχουν άδεια και το μόνο που μπορεί κανείς να κάνει είναι να ψάξει για διάφορες πολεοδομικές παραβάσεις (ημιυπαίθριους που έχουν κλειστεί, βοηθητικούς χώρους που μετατράπηκαν σε κύριους κτλ.). Σ'αυτή την περίπτωση θα πληρωθεί πρόστιμο...
Αν τώρα είναι καραμπινάτα αυθαίρετα (δηλ. ούτε από Δασική, ούτε από Αρχαιολογική έχουν ok και φυσικά δεν έχουν άδεια οικοδομής), μετά την καταγγελία και τους σχετικούς ελέγχους (αν γίνουν...) θα εκδοθεί πρωτόκολλο κατεδάφισης...Ξέρετε πόσα τέτοια σε όλη την Ελλάδα έχουν εκδοθεί και δεν έχουν εκτελεστεί εδώ και χρόνια;;;
Άβαταρ μέλους
thanasisvr
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 12 Δεκ 2006, 19:09
Τοποθεσία: ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Δημοσίευσηαπό ktmakis » 16 Ιούλ 2007, 10:36

Αν χτιστεί κάτι στην ελλάδα δεν γκρεμίζεται
Εικόνα
Δίχρονο μέλος :dancing:
Άβαταρ μέλους
ktmakis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 14:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Μελίσσια

Δημοσίευσηαπό sacram » 16 Ιούλ 2007, 11:31

βόλτα...φωτογραφίες...καταγγελία όπου χρειάζετε, αποστολή email-video σε όλα τα καναλια και σε όλους τους κοτσομπόλιδες της TV.
Αν δεν πιάσει και αυτό υπάρχουν και άλλοι τρόποι οχι ευγενικοί
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 46 επισκέπτες