Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Δημόσιο

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Δημόσιο

Δημοσίευσηαπό DRAKOS » 14 Μάιος 2007, 12:05

Θα ήθελα να θίξω ένα θέμα, που μπορεί να είναι λίγο άσχετο με τη σελίδα μας, αλλά νομίζω πως αξίζει τον κόπο και δεν θα σας κουράσω.
Τον τελευταίο ενάμιση χρόνο μου συνέβησαν τρία γεγονότα τα οποία με έφεραν σε άμεση και διαρκή επαφή και συναλλαγή με τον ευρύτερο δημόσιο τομέα. Και πιο συγκεκριμένα , τον χώρο της υγείας και την ΔΟΥ. Με τον χώρο της υγείας ήρθα σε επαφή όταν έπαθε ελαφρύ εγκεφαλικό ο πατέρας μου και έγινε εισαγωγή σε κρατικό νοσοκομείο, και βαριάς μορφής έρπη ζωστήρα ο πεθερός μου. Και στις δύο περιπτώσεις , χωρίς να έχω κανένα γνωστό, χωρίς να δώσω κανένα φακελάκι, η εξυπηρέτηση και η φροντίδα ήταν από άψογη έως συγκινητική. Από την πιο απλή νοσοκόμα μέχρι τον πιο ειδικό καθηγητή.
Με την ΔΟΥ, ήρθα σε επαφή , όταν χρειάσθηκε να κλείσω το μαγαζί που είχα , και να κάνω κύρια την δεύτερη δουλειά που είχα. Επειδή δεν είχα λογιστή, ανέλαβα μόνος μου όλη την διαδικασία. Από τον πιο απλό υπάλληλο, μέχρι τον ελεγκτή και τον προιστάμενο, όχι μόνο δεν μου έφεραν δυσκολίες , αλλά αντικειμενικά προβλήματα που παρουσιάσθηκαν, εξήντλησαν όλη τη δικαιοδοσία τους για να τα επιλύσουν και να με ξεμπλέξουν. Και πάλι χωρίς γνωστό και ψου ψου.
Μου φαίνεται πως κάτι έχει αρχίσει και αλλάζει στο δημόσιο. Μαζί με τους νέους ανθρώπους που παίρνουν θέσεις, έρχεται και μια νέα νοοτροπία. Να ήμουν απλώς τυχερός? Μπορεί. Πάντως εγώ οφείλω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους αυτούς που με εξυπηρέτησαν και μου στάθηκαν.
110 V8 ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
Άβαταρ μέλους
DRAKOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 14 Σεπ 2005, 11:37
Τοποθεσία: ATHINA

Δημόσιο

Δημοσίευσηαπό pino » 14 Μάιος 2007, 12:37

Όχι δεν ήσουν απλά τυχερός. Έχω κι εγώ μερικά παραδείγματα. Το μόνο που φοβάμαι είναι μην έιναι κάποιες περιπτώσεις που απλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα.
Αν έχουν και άλλοι κάτι άξιο λόγου ας το κοινωνήσουν.
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

Δημόσιο

Δημοσίευσηαπό sacram » 14 Μάιος 2007, 12:56

ναι φίλε Pinw
έχω κάτι άξιο λόγου....
όταν βρέθηκα στο νοσοκομείο πριν 1 χρόνο...κάποια στιγμή είχε κάνει λακούβα το στρώμα στο κρεβάτι από την ακινησία μου. Οταν φώναξα νοσηλεύτρια και τις είπα οτι η λακούβα στο στρώμα με έχει πεθάνει....μου έφερε ένα μαξιλάρι.
Τι λέω τι να το κάνω το μαξιλάρι? Το στρώμα τρύπησε!!!
Και μου λέει....βάλτο πάνω από την τρύπα σαν μπάλωμα.

Αυτό είναι απο τα μικρά κακά που συνέβησαν....

Μάλλον δεν είναι θέμα δημοσίου ...αλλά να σταθείς τυχερός να πέσεις σε σωστούς ανθρώπους .
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Δημοσίευσηαπό Papasouzas » 14 Μάιος 2007, 15:35

Ακριβώς,είναι όπως τα λέει ο Γιάννης,εξαρτάται αν θα πέσεις σε άνθρωπο ή απάνθρωπο.
Εδώ όταν έφτιαξε το μαγαζί της η μητέρα μου πήγανε 2 τύποι από το υγειονομικό και της είπανε ότι θα έπερνε μεγάλο πρόστιμο αν πριν την τουαλέτα δεν έχει προθάλαμο με νιπτήρα!!!!!!!!
Και αυτό σε ένα κομμωτήριο 20τετραγωνικών...
Την ενόχλησαν αρκετές φορές μέχρι που πήρανε από 200ευρώ τωρινά ο καθένας και εδώ και 10χρόνια δεν ξαναπάτησε κανείς...
Όσο υπάρχει τράπουλα,θα βγένουνε ρηγάδες
κι όσο υπάρχουν δάσκαλοι θα βγαίνουν μαθητάδες!

TEAM 65- !!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Papasouzas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 769
Εγγραφή: 18 Ιαν 2007, 18:36
Τοποθεσία: Κάτω από τις λάσπες και το μηχανάκι απο πάνω!

Δημοσίευσηαπό dimitris-series2a » 14 Μάιος 2007, 18:49

οταν εχεις να κανεις με το δημοσιο ειναι καθαρα θεμα τυχης.
πριν 5 χρονια επαθα αυτοματο πνευμοθωρακα και νοσηλευτηκα στο Γ.Κ.Ν.Π. ΑΓΙΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ και ενω επρεπε να χειρουργειθω αμεσα με πεταξαν σαν τον σκυλο στο δρομο. ευτηχως που βρεθηκε ενας γιατρουδακος μαθητευομενος και με εβγαλε κρυφα με το μπιλαο καρφωμενο στον θωρακα και πηγα με ταξι στο ΡΙΟ και μου εκαναν την επεμβαση. εννοειτε πως το φακελακι του ο κυριος το ζητησε με το καλημερα!
μαλιστα τους τελευταιους 3 μηνες ο πατερας μου εχει γινει πειραματοζωο! μετα απο το μπαι πας που εκανε στην αθηνα επιστρεφοντας στην πατρα παρουσιασε καποια μετεγχειρηντικα προβληματακια και δεν ξερουν την τυφλα τους. ο ενας αναιρει τον αλλον και του κανει οτι γουσταρει! ασε που ολοι σε κοιτουν στα χερια! καλυτερα να χρωσταγαμε λεφτα σε ΔΟΥ!
Άβαταρ μέλους
dimitris-series2a
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 22 Δεκ 2006, 19:37
Τοποθεσία: πατρα


Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 12 επισκέπτες