Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Σβήστε για πέντε λεπτά τα φώτα ...

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Σβήστε για πέντε λεπτά τα φώτα ...

Δημοσίευσηαπό mato » 01 Φεβ 2007, 10:46

Αναδημοσιεύω:

"Σ’ όλο τον κόσμο πολίτες θα κλείσουν τα φώτα του σπιτιού τους για 5 λεπτά την Πέμπτη 1η Φεβρουαρίου 2007, ταυτόχρονα στις 20:55 - 21:00μμ ώρα Ελλάδας. Πρόκειται για μια πρωτοβουλία, που ξεκίνησε από τη Γαλλία, αλλά η ιδέα είναι διαδεδομένη στην Ισπανία, Γερμανία, Αυστραλία, Αγγλία, Ιταλία αλλά και στη χώρα μας. Η πρωτοβουλία αυτή έρχεται να προστεθεί στη δραματική προειδοποίηση την οποία απευθύνουν χιλιάδες επιστήμονες που ετοιμάζουν την έκθεση της διεθνούς διακυβερνητικής επιτροπής του ΟΗΕ για το κλίμα, η οποία θα ανακοινωθεί την ερχόμενη Παρασκευή, 2 Φεβρουαρίου. "Ο πλανήτης έχει μόλις 10 χρόνια μπροστά του...", δηλώνουν οι ειδικοί ενώ σύμφωνα με τους Sunday Times οι επιστήμονες έχουν καταλήξει στο τι μπορεί να συμβεί, αν δεν ληφθούν εγκαίρως μέτρα:

Καταστροφή της ζούγκλας του Αμαζονίου και του μεγαλύτερου κοραλλιογενούς υφάλου στον κόσμο, αναγκαστική μετανάστευση εκατομμυρίων ανθρώπων από τις περιοχές του Ισημερινού, τήξη των παγετώνων και εκτεταμένες πλημμύρες.
Στην Ευρώπη αφόρητα, καυτά καλοκαίρια κατά κύριο λόγο σε Ελλάδα, Ισπανία και Ιταλία με παρατεταμένες περιόδους ξηρασίας, αλλά και βαρυχειμωνιά στη Βόρεια Ευρώπη με έντονα καιρικά φαινόμενα. "

... άντε και καλό μήνα
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Σβήστε για πέντε λεπτά τα φώτα ...

Δημοσίευσηαπό sacram » 01 Φεβ 2007, 11:45

Εδώ και χρόνια έχουμε αποκτήσει ημερομηνία λήξεως με ακρίβεια μαθηματικών.
Παρ'όλα αυτά η ανθρωπότητα(virus) κατάφερε να διαψεύσει τα ως τώρα μοντέλα του πλανήτη και να επιταχύνει την καταστροφή του.
Δυστυχώς έχω ακούσει πολλούς να λένε: τι μας νοιάζει εμάς...8α έχουμε πεθάνει ως τότε.
Ε λοιπόν όπως φαίνεται...εδώ 8α είμαστε όλοι..θα θαυμάσουμε τα έργα μας

{και απο την άλλη πλευρά...έχεις κ τους ανεγκέφαλους που θελουν να βάλουν καθρέφτες στο διάστημα. Ουυυστ}

Σβήστε τα φώτα λοιπόν...άντε και καλό μήνα
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Re: Σβήστε για πέντε λεπτά τα φώτα ...

Δημοσίευσηαπό mato » 01 Φεβ 2007, 12:09

sacram έγραψε:Δυστυχώς έχω ακούσει πολλούς να λένε: τι μας νοιάζει εμάς...8α έχουμε πεθάνει ως τότε.
Ε λοιπόν όπως φαίνεται...εδώ 8α είμαστε όλοι..θα θαυμάσουμε τα έργα μας


έβαλα το αρχικό ποστ κυρίως για να ευαισθητοποιηθούμε, δεν ξέρω, μπορεί να είναι και πλάκα, αλλά δεν έχει σημασία...

δεν ξέρω τι ηλικίας άτομα μας διαβάζουν, πάντως εγώ θυμάμαι οτι συχνά τους χειμώνες (προ 35ετίας, πηγαίνοντας στο σχολείο) δεν μπορούσα να περπατήσω από τον Βαρδάρη (φέτος μέχρι στιγμής φύσηξε μία φορά μόνο).
Και φυσικά τότε (κάποτε) υπήρχε άνοιξη και φθινόπωρο.

Εδώ θα είμαστε...

η θεση μου είναι οτι δεν πρέπει να περιμένουμε από κανέναν να κάνει κάτι "εξαιρετικό", αλλά να προσπαθήσει ο καθένας και όλοι, όσο λίγο (ή γελοίο για μερικούς) κι αν φαίνεται.
Μάλλον κάποιοι το θεωρούν ρομαντικό, ουτοπικό, ακόμα και οπισθοδρομικό και ασύμφορο (να πηγαίνεις στη δουλειά με το λεωφορείο ενώ τάχωσες για το αμάξι και την βολή σου, και να πληρώνεις τριπλάσια τις οικολογικές τεχνολογίες έναντι των συμβατικών), αλλά δεν γίνεται διαφορετικά, αν θέλουμε κάτι να αλλάξει.

Κανένα κράτος (και ειδικά το δικό μας) δεν θα ευαισθητοποιηθεί πριν τους πολίτες του (άλλωστε είτε το θέλουμε είτε όχι, εμείς είμαστε το κράτος, και όχι η Αστυνομία, που έλεγε ο επίτιμος).
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

100.000.000+1

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 01 Φεβ 2007, 12:14

Αν ειμαι σπιτι θα τα σβησω. Οχι οτι απο μενα θα γινει η διαφορα αλλα αν εστω 100.000.000 σπιτια σε ολη την Ευρωπη, σβησουν για 5' τον γενικο στα σπιτια τους θα κανουν μια διαφορα.
Η καταναλωση ρευματος του καθενος ξεχωριστα δημιουργει το προβλημα, το αυτοκινητο που καβαλαμε καθε μερα, οι συνηθειες μας που ολες μαζι συσσωρευμενες δημιουργουν αυτε τις συνηκες.
Μενει να καταλαβουμε οτι το προβλημα ειμαστε εμεις, και η λυση επισης.
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

100.000.000+1+1

Δημοσίευσηαπό sacram » 01 Φεβ 2007, 14:41

εγώ όπου και να είμαι 8α ρίξω τον γενικό διακοπτη.
Ακόμα κ στη σχολή....χιχιχι
Ετσι για τον τσαμπουκα...
μια μικρη κίνηση..τίποτα
πολλές μικρές ταυτόχρονα.....
Εβαλα και ξυπνητηρι για να το θυμηθω και να είμαι πιστος στο ραντεβού...
Α ρε και να σβηνε κανείς τα φώτα εκεί μπροστά...στο μεγάλο <κτήριο> πάνω από το σύνταγμα :evil:
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Re: Σβήστε για πέντε λεπτά τα φώτα ...

Δημοσίευσηαπό emerald » 01 Φεβ 2007, 16:23

mato έγραψε:
sacram έγραψε:Δυστυχώς έχω ακούσει πολλούς να λένε: τι μας νοιάζει εμάς...8α έχουμε πεθάνει ως τότε.
Ε λοιπόν όπως φαίνεται...εδώ 8α είμαστε όλοι..θα θαυμάσουμε τα έργα μας


έβαλα το αρχικό ποστ κυρίως για να ευαισθητοποιηθούμε, δεν ξέρω, μπορεί να είναι και πλάκα, αλλά δεν έχει σημασία...

δεν ξέρω τι ηλικίας άτομα μας διαβάζουν, πάντως εγώ θυμάμαι οτι συχνά τους χειμώνες (προ 35ετίας, πηγαίνοντας στο σχολείο) δεν μπορούσα να περπατήσω από τον Βαρδάρη (φέτος μέχρι στιγμής φύσηξε μία φορά μόνο).
Και φυσικά τότε (κάποτε) υπήρχε άνοιξη και φθινόπωρο.

Εδώ θα είμαστε...

η θεση μου είναι οτι δεν πρέπει να περιμένουμε από κανέναν να κάνει κάτι "εξαιρετικό", αλλά να προσπαθήσει ο καθένας και όλοι, όσο λίγο (ή γελοίο για μερικούς) κι αν φαίνεται.
Μάλλον κάποιοι το θεωρούν ρομαντικό, ουτοπικό, ακόμα και οπισθοδρομικό και ασύμφορο (να πηγαίνεις στη δουλειά με το λεωφορείο ενώ τάχωσες για το αμάξι και την βολή σου, και να πληρώνεις τριπλάσια τις οικολογικές τεχνολογίες έναντι των συμβατικών), αλλά δεν γίνεται διαφορετικά, αν θέλουμε κάτι να αλλάξει.

Κανένα κράτος (και ειδικά το δικό μας) δεν θα ευαισθητοποιηθεί πριν τους πολίτες του (άλλωστε είτε το θέλουμε είτε όχι, εμείς είμαστε το κράτος, και όχι η Αστυνομία, που έλεγε ο επίτιμος).


mato οποια ατομα κι αν διαβαζουν δε παιζει ρολο γι'αυτη τη κινηση.
αυτο που λες ειναι σημαντικο για ολους οσους πηγαιναν κατι χειμωνες σχολειο με πραγματικα βαρυχειμωνιες τοτε(δεκαετια '70).
εδω στην αθηνα εδω και ισως 2 μηνες εχουμε παρατεταμενη υγρασια το πρωι και ηλιοφανεια χωρις βροχη καιρο τωρα.
η ευρωπη επισης ειναι αρρωστη!!!

και τελος ρομαντικο η οχι πρεπει να γινει απ'ολους!

καλο μεσημερι.

8) 8) 8)
κουκουρικου ξυπνηστε!!!
Άβαταρ μέλους
emerald
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 17 Ιαν 2007, 18:58
Τοποθεσία: γλυφαδα

Δημοσίευσηαπό fokion » 01 Φεβ 2007, 17:27

Καλα να τα σβησετε... για φανταστητε τι θα γινει οταν θα τα ξανα-αναψετε.....
Ολοι μαζι.....

Κρατατε καλου κακου και κανα κερι απο διπλα......
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό sacram » 01 Φεβ 2007, 18:43

έτσι πρέπει.....
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Δημοσίευσηαπό ktmakis » 01 Φεβ 2007, 21:59

Kάποτε έβαλα μια φορά αμόλυβδη σε ένα gpz500s που είχα και το μετάνοιωσα οικτρά όταν καταλαβα τι έκανα. Τώρα που δεν υπάρχει άλλη βενζίνη τι να κάνει κανείς ?? Σήμερα επίσης το έσκασα από τη δουλειά και πήγα μια εντουράδα στα Βασιλικά μέχρι Κρυονέρι...Ολα ήταν ανθισμένα, λες και ήταν άνοιξη..Ακόμα και 2 αμυγδαλιές κάτω από το μπαλκόνι μου είναι μές τα λουλούδια. 30 χρόνια περίπου που θυμάμαι τον εαυτό μου δεν είχα δει τέτοιο μπέρδεμα της φύσης...1η Φλεβάρη και βγάλαμε τα μπουφάν στο 1ο μισάωρο της βόλτας!!!
Εικόνα
Δίχρονο μέλος :dancing:
Άβαταρ μέλους
ktmakis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 14:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Μελίσσια

Δημοσίευσηαπό alexandros » 01 Φεβ 2007, 22:48

ktmakis έγραψε:..... Σήμερα επίσης το έσκασα από τη δουλειά και πήγα μια εντουράδα στα Βασιλικά μέχρι Κρυονέρι...


ολα τα λεφτα φιλε μου, ολα τα λεφτα !!!!
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό ktmakis » 02 Φεβ 2007, 09:56

Ναι από το ΣΚ που γίνεται της κακομοίρας καλύτερα είναι έστω και για 2 ωρίτσες!!
Πάντως χθές είδαμε και 2 άλογα ....
Εικόνα
Δίχρονο μέλος :dancing:
Άβαταρ μέλους
ktmakis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 14:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Μελίσσια

Δημοσίευσηαπό jfk60 » 02 Φεβ 2007, 12:47

ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ και παλι ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ

Για αλλη μια φορα συνειδητοποιησα το ποσο καφροι ημαστε.
Εχτες το βραδυ βγηκα στο μπαλκονι (ανω πατησια)να δω απο περιεργεια
ποσα φωτα εσβησαν (προσωπικα δεν πιστευω σε τετοιου ειδους λαιτ
αντιδρασεις) ε λοιπον σε καμια απο τις πολυκατοικιες που ειχα οπτικη
επαφη δεν ειχε σβησει καποιο φως.

Οχι οτι εγινε κατι τρομερο, αλλα ρε που...... με αυτο
που λεμε
συνειδηση τι γινεται????
Άβαταρ μέλους
jfk60
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 02 Μαρ 2005, 16:21
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό ktmakis » 02 Φεβ 2007, 13:19

Μπορεί να μην ενημερώθηκαν ρε φίλε. Μη σε χαλάει..ότι είναι να γίνει θα γίνει.
Εικόνα
Δίχρονο μέλος :dancing:
Άβαταρ μέλους
ktmakis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 14:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Μελίσσια

ΤΖΙΦΟΣ

Δημοσίευσηαπό kyr » 02 Φεβ 2007, 13:32

Να ευχαριστήσω για την ενημέρωση τον συναγωνιστή και οπλαρχηγό mato.

Αλλά μάλλον είμαστε λίγοι εμείς που σβήσαμε τα φώτα.
Σβήνοντας τα φώτα στο κατάστημα στην Τσιμισκή , βγήκα όξω να δω τι γίνεται.
ΤΖΙΦΟΣ. Μόνο εγώ τα είχα κλείσει. Άτιμη κενωνία...
Άβαταρ μέλους
kyr
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2005, 14:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

ΤΖΙΦΟΣ

Δημοσίευσηαπό mato » 02 Φεβ 2007, 14:15

Οικολογικό βήμα (ecological footprint) είναι ένας όρος που χρησιμοποιείται διεθνώς για να περιγράψει την γη και το νερό (και αναλογικά την ενέργεια) που χρειάζεται ένας πληθυσμός για να παράγει τα απαραίτητα προϊόντα τα οποία καλύπτουν την κατανάλωση των πόρων που ο ίδιος πληθυσμός απαιτεί.

Π.χ. (όπου αρνητικό πρόσημο, έλλειψη και υπερκατανάλωση φυσικών πόρων)
USA -4.8
Canada +6.9
Sweden +3.5
Greece -3.6
(στοιχεία του 2003, σήμερα μάλλον είναι χειρότερα, αφού οι φυσικοί πόροι εξαντλούνται διαρκώς)

Ένας χάρτης-παραμορφωτικός καθρέφτης με την υπερκατανάλωση (με κόκκινο)

Εικόνα



και τέλος ένα quiz για να υπολογίσετε (όποιος ενδιαφέρεται) το "δικό του" οικολογικό βήμα. Συμπληρώνοντας το ερωτηματολόγιο συνειδητοποιείτε πως επηρεάζεται η κατανάλωση φυσικών πόρων από τα άτομα και παίρνετε μια ιδέα για το πώς μπορεί ο καθένας να συμβάλει, έστω και λίγο.

Και για όποιον έχει απορία, το quiz έβγαλε για μένα ότι αν όλοι κατανάλωναν ενέργεια με τους δικούς μου ρυθμούς (πρέπει να μειώσω την μετακίνηση ή να πάρω ποδήλατο) θα χρειαζόμασταν 1,5 πλανήτη.

http://www.earthday.net/footprint/index.asp


περισσότερα για το οικολογικό βήμα

http://www.footprintnetwork.org/gfn_sub ... _footprint
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 26 επισκέπτες