Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Αλλαγη ιμαντα εκκεντοφορων

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Δημοσίευσηαπό workshop_rover » 14 Ιούλ 2006, 12:50

...και εχω πανω απ 87000χλμ χωρις να αλλαγη ιμαντα. Με τον οπτικο ελεγχο που κανω καθε τοσο, δειχνει αψογος. Εχω ομως αρχισει να φοβαμαι μην φυγει κανενα δοντι απο κατω, και μετα κι αλλο, κι αλλο... και αντιο...
Γι αυτο και θελω να τον αλλαξω
workshop_rover
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 489
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2006, 13:45

Δημοσίευσηαπό firelord » 14 Ιούλ 2006, 13:02

αλλαχτε τον, καλυτερα σε πιο λιγα...

δεν ειναι καδενα, εγω αλλαξα καδενα σχεδον 30.000 χλμ μετα τη δηλη ημερα και απλα ειχε χαλαρωσει και ετριζε. Αν ηταν ιμαντας σιγουρα θα ειχα σοβαρο προβλημα τωρα
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό Freelander » 14 Ιούλ 2006, 14:05

Μην το ρισκάρετε παιδιά... ειδικά τον ιμάντα εκκεντροφόρου του Κ..
Mέλος ελληνικού TataClub
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό disco » 14 Ιούλ 2006, 14:13

Ναι ναι.....ειδικά ΑΥΤΌΝ τον κάπα
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Re: Αλλαγη ιμαντα εκκεντοφορων

Δημοσίευσηαπό pantg » 14 Ιούλ 2006, 19:01

workshop_rover έγραψε:Καμια προταση για υπευθυνο συνεργειο (εκτός εξουσιοδοτημενων, και αν δεν θεωρειται ως διαφημηση), Lant? Θελω να αλλαξω τον ιμαντα χρονισμου σε freelander 1,8 αλλά και για ενα γενικο τσεκ απ.
Οπουδηποτε στο λεκανοπεδιο.
Ευχαριστω


Φίλε workshop_rover,

σου στέλνω προσωπικό μήνυμα.
Συνηγορώ απολύτως με την θέση του φίλου Βαγγέλη.

Πάντως είναι αστείο το να συνδυάζεις το ψευδώνυμό σου (workshop_rover) δηλαδή συνεργείο Rover με απορεία για το πού θα βρείς κάτι τέτοιο. Η απάντηση είναι σαφής. Σπίτι σου.
Με το μάνουαλ και μία στοιχειώδη σειρά εργαλείων και ένα ειδικό εργαλείο ίσως (για τα ντήζελ σίγουρα χρειάζεται για τον χρονισμό της αντλίας πετρελαίου) μπορείς να το κάνεις και μόνος σου. Ισως όμως το 1.8 να θέλεις και αυτό κάποιο ειδικό εργαλείο. Οχι οτι δεν βρίσκεται εύκολα.

Χαιρετώ
pantg
 

Re: Αλλαγη ιμαντα εκκεντοφορων

Δημοσίευσηαπό disco » 14 Ιούλ 2006, 19:28

Οι αμερικανοι λένε ότι αν θέλεις να το φτιάξεις καλά, κάντο μονος σου. Επιτέλους είπαν και κάτι τις προκοπης χάχα.
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Πώς βγηκε το ψευδωνυμο

Δημοσίευσηαπό workshop_rover » 15 Ιούλ 2006, 15:12

Λιγα λογια -οχι ως μαθημα αγγλικων, προς θεου- για το πώς διαλεξα αυτο το ψευδωνυμο.
Land = εδαφος
Rover = περιπλανητής
Οπως θα λεγαμε, λοιπον, "περιπλανητης εδαφους", κατα τον ιδιο τροπο διαλεξα το "workshop rover". Σα να λεμε δηλαδη, περιπλανητης των συνεργειων, κι ας μην εχω ακομα βλαβες κατω απο το καπο. Εχω γυρω γυρω.
Θα αλλαζα μονος μου τον ιμαντα, αλλά δεν εχω την ειδικη σφηνα που χρειαζεται, προς αποφυγην καποιου λαθους, αλλά και γιατι θελω να ψαξω το αυτ/το απο μπροστα ως πισω. Και αυτο θελω να γινει απο καλο και ευσυνειδητο μαστορα και οχι απο καποιον πιτσιρικα ενος εξουσιοδοτημενου.

Φιλε pandg δεν βρηκα πμ
Χαιρετω
workshop_rover
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 489
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2006, 13:45

Re: Πώς βγηκε το ψευδωνυμο

Δημοσίευσηαπό pantg » 15 Ιούλ 2006, 17:37

workshop_rover έγραψε:Λιγα λογια -οχι ως μαθημα αγγλικων, προς θεου- για το πώς διαλεξα αυτο το ψευδωνυμο.
Land = εδαφος
Rover = περιπλανητής
Οπως θα λεγαμε, λοιπον, "περιπλανητης εδαφους", κατα τον ιδιο τροπο διαλεξα το "workshop rover". Σα να λεμε δηλαδη, περιπλανητης των συνεργειων, κι ας μην εχω ακομα βλαβες κατω απο το καπο. Εχω γυρω γυρω.
Θα αλλαζα μονος μου τον ιμαντα, αλλά δεν εχω την ειδικη σφηνα που χρειαζεται, προς αποφυγην καποιου λαθους, αλλά και γιατι θελω να ψαξω το αυτ/το απο μπροστα ως πισω. Και αυτο θελω να γινει απο καλο και ευσυνειδητο μαστορα και οχι απο καποιον πιτσιρικα ενος εξουσιοδοτημενου.

Φιλε pandg δεν βρηκα πμ
Χαιρετω



Φίλε workshop_rover γειά,

έχεις απόλυτο δίκαιο για το ψευδώνυμο.
Θα έπρεπε να είναι Rover_workshop για να έχει την σημασία που του έδωσα καθώς η σύνταξη των προσδιορισμών των ουσιαστικών στα αγγλικά γίνεται συνήθως αντίστροφα από τον τρόπο με τον οποίο γίνεται στην Ελληνική γλώσσα. Ομως έιπα να αστειευτώ λιγάκι μιά και η αφορμή ήταν τόσο δελεαστική. (μια και μπήκαμε στις λεπτομέρειες το Rover σημαίνει επίσης και "πειρατής" εκτός από "περιπλανητής" και για αυτό και είχε και μεγάλη πέραση αυτο το επίθετο στην Αμερική σαν όνομα σκύλων, κάτι που δεν ήταν ιδιαίτερα ευχάριστο στους ανθρώπους του marketing της LR αλλά και της Rover όταν προσπαθούσαν να βάλουν "πόδι" στην αγορά της Βόρειας Αμερικής)

Τώρα όσον αφορά το προσωπικό μήνυμα αυτό κατέληξε, δεν ξέρω τί έκανα λάθος, στα δικά μου εισερχόμενα (κοινώς το έστειλα στον εαυτό μου) στις 20.25 εχθές το βράδυ. Στο ξαναέστειλα σήμερα (πριν από λίγο) και ελπίζω να το έλαβες εντάξει τώρα.
Σου έστειλα και τα τηλέφωνά μου αν θέλεις και άλλες διευκρινήσεις.

Πάντως αν θέλεις το ειδικό εργαλείο και αυτό μπορεί να βρεθεί.
Ρίξε πρώτα από όλα μιά ματιά στο difflock.
Αλλιώς μπορούμε να το παραγγείλουμε μέσω της Land Rover.

Πάντως νομίζω ότι θα βρείς κάτι να σε βολεύει στις διευθύνσεις και στα τηλέφωνα που σου έστειλα.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό axilleas » 15 Ιούλ 2006, 19:12

Freelander έγραψε:Και μην ξεχάσω: Τον ιμάντα εκεντροφόρου σου ΩΠΟΣΔΗΠΟΤΕ κάθε 60.000 χλμ.


Μαζί με την φλάντζα! Αν κρατήσει τοσο...

Κι αν δεν κρατήσει, μιας που έβγαλες τον ιμάντα, άλλαξε την καλού-κακού! :lol:

Το άκρον άωτον της γκαντεμιάς!
Στα 60000 να αλλάξεις τον ιμάντα χρονισμου και μετα απο 150χλμ να κάψεις φλάντζα!

Χωρίς πλάκα όμως τώρα, είχα ένα Sephia και μου εκοψε ο ιμάντας...
Πλήρωσα 16 βαλβίδες 20 ευρώ τη μία! (Κάντε το λογαριασμό)
Τα υπόλοιπα δεν τα λογαριάζω... Ιμαντα, τεντωτήρα, μηχανικο!

Ήταν η πρώτη φορά που παρακαλούσα να είχα 8βαλβιδο, για να μη σου πω και 4βαλβιδο...

87000χλμ; Αλλαξε τον άμεσα!
"Τον άρχοντα τριών δει μέμνησθαι.
Πρώτον ότι ανθρώπων άρχει.
Δεύτερον ότι κατά τον νόμον άρχει.
Τρίτον ότι ουκ αει άρχει."
Αγάθων

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
axilleas
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 09 Ιουν 2006, 15:55

Δημοσίευσηαπό workshop_rover » 31 Ιούλ 2006, 14:27

Πρωτη μου φορά ειδα μαστοραντζα συνεργειου να αφαιρει απο μόνος του τα πλαστικα καλυμματα απο τους υποδοχεις του γρυλου, πριν σηκωσει το αυτοκινητο με τον αναβατηρα. Ο λογος για το Γιωργο, στο συνεργειο του Σπυρου Τζατζιμάκη στη Μεταμορφωση. Και αυτη ηταν η πρωτη καλη εντυπωση.
Η συνεχεια ηταν ακομα πιο εντυπωσιακη, αφου καθε εργασια που εγινε, ηταν εμπεριστατωμενη, και δεν ελειπαν οι εξηγησεις για το καθετι.
Οχι σαν καποιους αλλους που δεν κανουν τιποτα μεχρι να βαρεθεις και να φυγεις, και λιγο μετα σου τηλεφωνουν και σου λενε ελα να το παρεις, εχοντας κανει οποιαδηποτε μ.... στο αυτοκινητο σου, την οποια και πληρωνεις.
Ευχαριστω, παιδια, που μου τον συστησατε.

(ο ιμαντας εκκεντροφορων ηταν σε πολυ καλη κατασταση 89χχ, αυτος του τιμονιου τα ειχε παιξει. Φυσικα αλλαχτηκαν ολοι)
workshop_rover
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 489
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2006, 13:45

Δημοσίευσηαπό niva13 » 31 Ιούλ 2006, 15:03

και το κοστος της ολησ επισκευης
Άβαταρ μέλους
niva13
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: 16 Μαρ 2005, 12:40
Τοποθεσία: zografou attiki

Δημοσίευσηαπό workshop_rover » 31 Ιούλ 2006, 15:33

Ιμαντας εκκεντροφορων 36,61
Τεντωτηρας 40,55
Ιμαντας τιμονιου 9,78
Εργασια 70,00
ΦΠΑ 29,82
Συνολο 186,76
workshop_rover
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 489
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2006, 13:45

Δημοσίευσηαπό workshop_rover » 31 Ιούλ 2006, 15:43


Τωρα θελω να βρω το ρολόι του ταμπλο. Αυτο που δειχνει και τις συχνοτητες του ραδιοφωνου. Κατι ακουσα για κοντα στα 200 απο την αντιπροσωπια. Καμια αλλη ακρη...;
workshop_rover
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 489
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2006, 13:45

Δημοσίευσηαπό pantg » 31 Ιούλ 2006, 16:09

Φίλε workshop_rover γειά,

πολύ ευχάριστο το ότι έμεινες ικανοποιημένος από τον Σπύρο και τα παλληκάρια του.

Για το ρολόι σου στέλνω πμ.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό Green » 03 Αύγ 2006, 23:18

pantg έγραψε:Φίλε workshop_rover γειά,


Για το ρολόι σου στέλνω πμ.

Χαιρετώ


Παντελή, δεν μου στέλνεις κι εμένα το ίδιο pm γιατί έχω κι εγώ πρόβλημα με το ρολόϊ και δεν σκοπεύω να δώσω τα 200 ευρώ που μου είπαν στην αντιπροσωπεία.....
Άβαταρ μέλους
Green
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 15 Φεβ 2005, 15:42
Τοποθεσία: Aγία Παρασκευή

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 19 επισκέπτες