Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

CB or not CB...

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

CB or not CB...

Δημοσίευσηαπό pavlox » 22 Δεκ 2003, 10:25

Στίς τελευταιες βόλτες χρησίμοποιούσα κατα κορον ενα VHF που μπορώ και εχω στήν κατοχή μου νομίμα, το σύνολο ωεωαια της παρεας χρησιμοποιει CB ετσι πρίν μερικές ημερες και μετα απο αρκετό ψάξιμο πηρα ενα φορητό CB ..4W, θεώρησα οτι η φορητότητα του το κάνει πιο πρακτικό και σε χρηση στο αυτοκινητο με μια κεραία σταθερή θα μπορω να το χρησιμοποιω και οδηγώντας αυξάνοντας λίγο την εμβέλεια του.
Η ερωτηση μου στους γνωριζοντες ειναι...ποια η εμπειρια απο φορητα CB βεβαια....και εαν χρειαζεται ρυθμιση μονο μια φορά για τα στασιμα της κεραίας....ουυφφ...ευχαριστω
Των φρονίμων τα παιδιά, πριν πεινάσουν δεν πεινoύσαν!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
pavlox
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: 23 Δεκ 2002, 11:28
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό panos » 23 Δεκ 2003, 01:26

Pavlox τι εννοείς πήρες cb?
Ενδιαφέρον αν προκειτε για φορητό. Τι πήρες , από που , πόσο , τι κάνει , ψήνει καφέ κτλ.;
Εικόνα
ΥΠΟΓΡΑΦΗ
panos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 17 Ιαν 2003, 03:54
Τοποθεσία: Αθηνα Πεντέλη

Δημοσίευσηαπό Galloper2.5td » 23 Δεκ 2003, 08:21

ε μην τρελλαινεσαι κιολας!!!! Δεν θα αγορασεις φανταζομαι και οργανο για να μετρας και να ρυθμιζεις καθε φορα τα στασιμα.. Αν ειναι να το κανεις αυτο ας τοποθετουσες κατευθειαν ενα σταθερο cb στο αυτοκινητο.
Εχω το cb midland 78 plus, και το vhf yaesu ft90r τοποθετημενα μονιμα και σταθερα και καλυπτομαι σε καθε περιπτωση.
Το φορητο το πουλησα γιατι βαρεθηκα να κουβαλαω μπαταριες οι οποιες αδειαζουν παντα την πιο κρισιμη στιγμη.
Αν πηρες φορητο, ελπιζω να βρηκες κατι με επαναφορτιση απο τον αναπτηρα του αυτοκινητου. ε?
Galloper2.5td
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 15 Δεκ 2003, 16:42
Τοποθεσία: Θεσσαλια

Δημοσίευσηαπό dista » 24 Δεκ 2003, 09:36

Παύλο καλό είναι να ρυθμίσεις τη κεραία για τα στάσιμα. Βέβαια μετά τη ρύθμιση δεν μπορείς να μεταβάλεις το μήκος του καλωδίου γιατί τότε θέλει ξανά ρύθμιση. Επίσης μπορείς να βάλεις μια "παντόφλα" (ενισχυτή) μόνιμα στο αυτοκίνητο (χωρίς να φαίνεται μιας και είναι παράνομο) και μια καλή κεραία και να ακούγεσαι μακριά και καλά. Για τη τροφοδοσία δες αν παίρνει εξωτερικά και αν ναι, υπάρχουν ρυθμιζόμενα τροφοδοτικά για τον αναπτήρα. Για τα στάσιμα φέρτο μαζί σου μαζί με τη κεραία την επόμενη φορά και θα στο ρυθμίσω με τη γέφυρα την δική μου.
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό pavlox » 25 Δεκ 2003, 15:07

Ευχαριστω....η ιδέα με την παντοφλα καλη :evil: .....κατσε να πεισω και τον φιλο που πηρε το ιδιο...χεχεχεχ, ηδη ψαχνω για 2 μαγνητικες...
Με την ευκαιρια ...φιλησε μου και την μπουμπου σου.....
Των φρονίμων τα παιδιά, πριν πεινάσουν δεν πεινoύσαν!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
pavlox
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: 23 Δεκ 2002, 11:28
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό dista » 26 Δεκ 2003, 23:05

pavlox έγραψε:Ευχαριστω....η ιδέα με την παντοφλα καλη :evil: .....κατσε να πεισω και τον φιλο που πηρε το ιδιο...χεχεχεχ, ηδη ψαχνω για 2 μαγνητικες...
Με την ευκαιρια ...φιλησε μου και την μπουμπου σου.....


Έχω εγώ να σου δώσω μια μαγνητική κεραία (Mini Magnum) :P
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα


Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 54 επισκέπτες