Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

CB, VHF, PMR, LPD ????

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

CB, VHF, PMR, LPD ????

Δημοσίευσηαπό gmav » 20 Νοέμ 2003, 22:13

Καλησπέρα.

Σε προηγούμενο post μου, ο φίλος dista έγραψε:
dista έγραψε:Να συμπληρώσω εδώ ότι τα PMR είναι στο Αμερικάνικο πρότυπο ενώ τα αντοίστιχα Ευρωπαικά είναι τα LPD, είναι στα UHF - FM, είναι ελεύθερα (δεν χρειάζονται άδεια). Είναι μια καλή λύση για όσους δεν έχουν CB, δεν χρειάζονται εξωτερική καραία είναι πανάλαφρα ώστε να τα έχεις μόνιμα μαζί σου. Υπάρχουν στην αγορά ξεκλείδωτα :roll: (με 120 Euro περίπου το ζευγάρι) που δουλεύουν και στα δύο συστήματα με 10 κανάλια στο PMR και 69-99 στο LPD με δυνατότητα να ακούς - μιλάς ταυτόχρονα και στα δύο, καθώς και με ασυρμάτους UHF :!: . Κανονικά η ισχύς τους είναι 5-50mW ενώ τα ξεκλείδωτα με 500mW. Υπάρχουν και ξεκλείδωτα με ισχύ στα 2W αλλά με κόστος 130 - 150 Euro το κομάτι.


αρκετοί φίλοι από ότι διαβάζω έχουν cb.
Στην εκδρομή που έκανα το προηγούμενο Σαβ/κο είχαμε όλοι VHF.


1. Τι είναι προτιμότερο να αγοράσει κανείς? cb, vhf, pmr?
2. Σε ποιά από αυτά χρειαζεται άδεια (εξαιρείτε το pmr που απαντήθηκε από τον dista ότι είναι ελεύθερο)
3. Απο που μπορώ να προμηθευτώ τέτοιες συσκευές (Θεσσαλονίκη)
4. ποια είναι τα πλεονεκτήματα - μειονεκτήματα από το καθένα?
5. σε μια παρέα offroaders, αν μερικοί από αυτούς έχουν cb και άλλοι έχου vhf, υπάρχει δυνατότητα επικοινωνίας μεταξύ τους?

Στο θέμα "ΝΕΟΣ ΣΤΟ ΑΘΛΗΜΑ" (http://www.off-road.gr/modules.php?op=m ... 7&start=15)

ο jimnys αναφέρει αρκετά για τα δικαιολογητικά που χρειάζονται για τα cb.

ο kos4wd γράφει:
kos4wd έγραψε:Σωστά όσα αναφέρεις για το CB αλλά μάλλον λίγο παλιά.
Σύντομα θα έχω στα χέρια μου την απόφαση για τα CB που λέει ότι αν είναι νέας εισαγωγής δε χρειάζεται τίποτ άλλο εκτός από την απόδειξη αγοράς.
Βέβαια όποιος θέλει μπορεί να πάει να βγάλει και άδεια αλλά είναι εκ του περισού απ ότι έμαθα.
Πάντα μιλάμε για τα 4WATT βέβαια



Επειδή το θέμα είναι αρκετά μεγάλο, άνοιξα καινούργιο post.
Οποιαδήποτε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 20 Νοέμ 2003, 22:49

ΣΗΜΑΤΑ ΚΑΠΝΟΥ.......
ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΝ ΚΑΙ ΑΝΤΙΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΑΝ ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΞΕΙΣ.... :lol: :lol: :lol:
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό max » 21 Νοέμ 2003, 09:32

Ρε παίδες και εγώ τα έχω μπερδέψει με τα CB, LPD κλπ.
Εγώ θέλω να αγοράσω κάτι φορητό για να μπορώ να επικοινωνώ μαζί σας και να είμαι νόμιμος.
Τη πρέπει να πάρω και να μην ξεπαραδιαστώ.

Max :roll:
Άβαταρ μέλους
max
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 25 Φεβ 2003, 10:40

Δημοσίευσηαπό gmav » 21 Νοέμ 2003, 10:22

Μάλλον πρέπει να αγοράσουμε κάρβουνα για τα σήματα καπνού!!

Βολεύουν και για τα παιδάκια... :D :D
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 21 Νοέμ 2003, 12:56

max έγραψε:Ρε παίδες και εγώ τα έχω μπερδέψει με τα CB, LPD κλπ.
Εγώ θέλω να αγοράσω κάτι φορητό για να μπορώ να επικοινωνώ μαζί σας και να είμαι νόμιμος.Τη πρέπει να πάρω και να μην ξεπαραδιαστώ.Max :roll:

Αγαπητοί φίλοι,

  για να βάλουμε λίγο τα πράγματα στην θέση τους, με απλά λόγια (οι experts μη βαράτε :roll: ):

1> Τα CB είναι η "παλιά μόδα" γιατί κάποτε δεν υπήρχε κάτι καλύτερο :cry:. Δουλεύουν στα HF στους 27 MHz και απαιτούν μεγάλες κεραίες, κάτι που τα κάνει δύσχρηστα, είναι ακριβά και χρειάζονται και κάποιου είδους άδεια.

2> Η "νέα μόδα" είναι τα PMR 8) . Δουλεύουν στα UHF στους 446 MHz και με (νόμιμη) ισχύ 500 mW δεν χρειάζονται καμμία άδεια. Εχουν μικρές κεραίες, περίπου σαν των κινητών και είναι εξαιρετικά εύχρηστα για 4x4 εξορμήσεις. Ειναι πολύ φθηνά, αδειάζουν αργά τις μπαταρίες τους κι έτσι μπορεί να τα έχει κάποιος συνεχώς μαζί του. Εχουν 8 κανάλια (συχνότητες) επικοινωνίας.

3> Η "προηγούμενη μόδα" ήταν τα LPD :? . Κι αυτά δουλεύουν στα UHF στους 434 MHz και με (νόμιμη) ισχύ 10 mW δεν χρειάζονται καμμία άδεια. Η εισαγωγή και κυκλοφορία τους έχει σταματήσει, όμως τα υπάρχοντα παραμένουν νόμιμα. Εχουν μικρές κεραίες, περίπου σαν των κινητών και είναι εξαιρετικά εύχρηστα για 4x4 εξορμήσεις. Ειναι φθηνά, αδειάζουν εξαιρετικά αργά τις μπαταρίες τους κι έτσι μπορεί να τα έχει κάποιος συνεχώς μαζί του. Εχουν 38 κανάλια (συχνότητες) επικοινωνίας.

ΑΠΟΡΙΑ#1: Τα PMR επικοινωνούν με τα LPD :?:
ΑΠΑΝΤΗΣΗ: ΟΧΙ :cry: .

ΑΠΟΡΙΑ#2: Τι εμβέλεια περιμένει κάποιος από τα PMR και LPD :?:
ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Εντός οχημάτων σε πόλη περίπου 300 - 500 m. Εντός οχημάτων σε ανοικτό πεδίο (με οπτική επαφή) περίπου 3.000 m. Εκτός οχημάτων (στο χέρι) με οπτική επαφή μέχρι και 20.000 m :!: .

ΑΠΟΡΙΑ#3: Τι είναι τα VHF :?:
ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Είναι κι αυτά ασύρματοι, που δουλεύουν σε συχνότητες που επιτρέπονται μόνο σε αδειούχους ραδιοερασιτέχνες (περίπου 145 MHz), ή σε αδειούχους χειριστές σκαφών (περίπου 165 MHz marine). Η χρήση τους απαγορεύεται αυστηρά από μη αδειούχους (και εκτός θαλάσσης για τα marine) και οι ποινές για τους παραβάτες είναι εξοντωτικές :!: .

ΑΠΟΡΙΑ#4: Τι είναι καλύτερο για offroading :?:
ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Για την επικοινωνία μεταξύ της ομάδας (κονβόυ) ιδανικά είναι τα PMR ή και τα LPD. Είναι επίσης πολύ χρήσιμα και για την καθοδήγηση των 4x4, την εξερεύνηση των περασμάτων πεζή, την επικοινωνία από τα δωμάτια των καταλυμάτων, στα ferry boat και γενικά παντού. Είναι οικονομικά, νόμιμα κι έχετε το κεφάλι σας ήσυχο :) . Το βασικό τους μειονέκτημα είναι η περιορισμένη εμβέλειά τους σε συνθήκες μη οπτικής επαφής, όπου υπερτερούν αισθητά τα CB.

ΑΠΟΡΙΑ#5: Μπορώ να βρώ ένα "μηχάνημα" που να δουλεύει σε όλες τις συχνότητες :?:
ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Χωρίς άδεια ραδιοερασιτέχνη (νόμιμα) ΟΧΙ. Ομως υπάρχει η (ημι-παράνομη) δυνατότητα να λαμβάνεις (ακούς) τις διάφορες συχνότητες (CB-HF, VHF, PMR/LPD-UHF κ.α.) χωρίς όμως να μπορείς να εκπέμπεις (μιλάς) σε αυτές.

ΑΠΟΡΙΑ#6: Πως μπορώ να γίνω νόμιμος ραδιοερασιτέχνης, ώστε να χρησιμοποιώ τις συχνότητές τους, τους αναμεταδότες τους και να εκπέμπω με μεγαλύτερη ισχύ :?:
ΑΠΑΝΤΗΣΗ: δες τα σχετικά links: http://www.raag.org/ & http://www.eett.gr/

Ελπίζω να σας φώτισα λιγάκι :idea:
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό max » 21 Νοέμ 2003, 13:12

Ουφφφφ τώρα έπηξα ούτε Windows να σετάρης :twisted: .
Εσείς τη έχετε στα τουτού σας.
Εάν πάρω PRM θα μπορώ να κάνω μπλα-μπλα μαζί σας.
Μήπως πάρω CB?

Max
Άβαταρ μέλους
max
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 25 Φεβ 2003, 10:40

Δημοσίευσηαπό tazmania » 21 Νοέμ 2003, 13:15

max έγραψε:Ρε παίδες και εγώ τα έχω μπερδέψει με τα CB, LPD κλπ.
Εγώ θέλω να αγοράσω κάτι φορητό για να μπορώ να επικοινωνώ μαζί σας και να είμαι νόμιμος.
Τη πρέπει να πάρω και να μην ξεπαραδιαστώ.

Max :roll:


Παίδες, το ζήτημα είναι αρκετά περίπλοκο. Οι νόμοι έχουν αλλάξει πολύ τα τελευταία χρόνια, διότι έπρεπε να ακολουθήσουμε τα ευρωπαϊκά πρότυπα. Με λίγα λόγια, τα CB είναι πλέον νόμιμά και το μόνο που χρειάζεται είναι η απόδειξη αγορά (ίσως δεν χρειάζεται ούτε αυτή, τα LPD - PMR, είναι νόμιμα όταν είναι κλειδωμένα σε 10 κανάλια και μέχρι 0,5W, τα VHF - UHF είναι νόμιμα μόνο για κατόχους άδεις ραδιοερασιτέχνη, αλλά δεν χρειάζονται πλέον άδεια έγκρισης από το υπουργείο (οι συσκευές) και έχει δημιουργηθεί μια νέα κατηγορία άδειας που δεν χρειάζεται mors και είναι μόνο για VUF - UHF και όχι βραχέα.
Όσον αφορά την συμβατότητα, τα UHF επικοινωνούν με τα PMR - LPD. όλα τα άλλα είναι ασύμβατα μεταξύ τους.
Θα ψάξω να βρω κάποια άρθρα, ποιο κατατοπιστικά και θα σας στείλω.
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 21 Νοέμ 2003, 13:57

gmav έγραψε:Μάλλον πρέπει να αγοράσουμε κάρβουνα για τα σήματα καπνού!!

Βολεύουν και για τα παιδάκια... :D :D

ΓΙΑ ΤΑ ΣΗΜΑΤΑ ΜΗ ΞΕΧΝΑΤΕ ΝΑ ΤΑ ΒΡΕΧΕΤΕ.......
ΑΛΛΙΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙ ΓΙΑ ΠΑΪΔΑΚΙΑ (ΚΑΛΟΟΟΟΟΟ..) :lol: :lol:
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό dista » 21 Νοέμ 2003, 16:04

Πάντος αν πάρεται LPD ή PMR ψάξτε για ξεκλείδωτα που μιλάν - ακούν και στους δύο τύπους γιατί ήδη άλλοι έχουν τον ένα ή τον άλλο τύπο :roll: .
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό juan » 21 Νοέμ 2003, 17:06

dista έγραψε:Πάντος αν πάρεται LPD ή PMR ψάξτε για ξεκλείδωτα που μιλάν - ακούν και στους δύο τύπους γιατί ήδη άλλοι έχουν τον ένα ή τον άλλο τύπο :roll: .


ΠΟΥ μπορούμε να πάρουμε LPD Ή PMR . Υπάρχουν κάποιες προτάσεις ?
και με ποιά τιμή (τάξη μεγέθους ) :roll:
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Δημοσίευσηαπό jimnys » 21 Νοέμ 2003, 17:22

Μην ψάχνετε για νομιμότητα καλή μεν αλλά .....
Τα Bull Bars είναι νόμιμα????
ΟΧΙ αλλά τα φοράμε.
Oi προφυλακτήρες ARB είναι νόμιμοι????
Οχι
Ψηλώματα και διάφορα άλλες μετατροπές????
Οχι..
4χ4 ψηλωμένο κατά 18 cm.....περνά απο ΚΤΕΟ?????
ΦΤΙΑΓΜΕΝΟ?????
Safari Snorkel????
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ!!!
ΚΑΙ ψάχνουμε την νομιμότητα στους ασυρμάτους?????
ΠΑΡΤΕ φορητούς και αν σας σταματίσουν κρύψτε τους!!!!
:shock: :shock: :shock: :lol: :lol: :lol: :lol:
Land Jimny Cruiser
Άβαταρ μέλους
jimnys
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: 20 Ιαν 2003, 17:32
Τοποθεσία: ΠΑΛΛΗΝΗ - ΠΙΣΣΩΝΑΣ

Δημοσίευσηαπό tazmania » 21 Νοέμ 2003, 17:23

juan έγραψε:
dista έγραψε:Πάντος αν πάρεται LPD ή PMR ψάξτε για ξεκλείδωτα που μιλάν - ακούν και στους δύο τύπους γιατί ήδη άλλοι έχουν τον ένα ή τον άλλο τύπο :roll: .


ΠΟΥ μπορούμε να πάρουμε LPD Ή PMR . Υπάρχουν κάποιες προτάσεις ?
και με ποιά τιμή (τάξη μεγέθους ) :roll:


Μπορείς να βρεις σε πολλά σημεία. Πάρε κάποιο περιοδικό του χώρου και δες διαφιμίσεις :!:
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό superspy » 21 Νοέμ 2003, 18:11

PMR θα βρεις πάμφθηνα στη στοά ΦΕΞΗ, (απέναντι απο το παλιό κτίριο του ΜΙΝΙΟΝ) 50-60 € το ζευγάρι.

Επίσεις απο κει θα βρείτε άλλο ένα χρήσιμο και φθηνό "εργαλείο" INVERTER απο 12 σε 220V.
Με περίπου 100 € θα πάρετε για 300W!!!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό juan » 21 Νοέμ 2003, 18:13

tazmania έγραψε:
juan έγραψε:
dista έγραψε:Πάντος αν πάρεται LPD ή PMR ψάξτε για ξεκλείδωτα που μιλάν - ακούν και στους δύο τύπους γιατί ήδη άλλοι έχουν τον ένα ή τον άλλο τύπο :roll: .


ΠΟΥ μπορούμε να πάρουμε LPD Ή PMR . Υπάρχουν κάποιες προτάσεις ?
και με ποιά τιμή (τάξη μεγέθους ) :roll:


Μπορείς να βρεις σε πολλά σημεία. Πάρε κάποιο περιοδικό του χώρου και δες διαφιμίσεις :!:


Ευχαριστώ για την βοήθεια. :shock:
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Δημοσίευσηαπό dista » 21 Νοέμ 2003, 21:33

LPD ή PMR έχουν όλα τα καταστήματα ηλεκτρονικών ακόμα και τα πολυκαταστήματα ηλεκτρικών - ηλεκτρονικών (Πλαίσιο, Carefur κλπ.) Στα καταστήματα ηλεκτρονικών θα βρείται ευκολότερα ξεκλείδωτα.
Οι τιμές ξεκινούν απο 20 ευρό το κομάτι τα απλά, ζευγάρι καλά 80-90ευρό, ξεκλείδωτα και στα δύο συστήματα, 500mW 120-140 ευρό το ζευγάρι, ξεκλείδωτα στα 2W (παράνομα :roll: ) 130-140 ευρο το ένα.
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 40 επισκέπτες