Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

CB, VHF, PMR, LPD ????

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Δημοσίευσηαπό tazmania » 26 Νοέμ 2003, 10:51

cripple έγραψε:Αφού ευχαριστήσω τους παλιότερους για τις πληροφορίες, να ρωτήσω για πρόταση καταστήματος που να είναι αξιόπιστο και οικονομικό για πώληση και εγκατάσταση CB στην Αθήνα.

Το μόνο που δεν κατάλαβα είναι γιατί να προχωρήσει κάποιος σε VHF/UHF λύσεις αφού δεν φαίνεται να τα χρησιμοποιεί κανείς.


Ποιος είπε ότι δεν τα χρησιμοποιεί κανείς :?: Κάθε άλλο, χρησιμοποιούνται σε μεγάλο βαθμό αλλά από τους έχοντες άδεια. Και μάλιστα υπάρχει ένα πολύ καλό δίκτυο αναμεταδοτών με πανελλήνια κάλυψη κάτι που βοηθάει πάρα πολύ σε περιπτώσεις που είσαι σε κάποιο βουνό και δεν υπάρχει περίπτωση να επικοινωνήσεις κατευθείαν με κάποιο σταθμό. Απλά δεν συνιστάτε η χρήση του χωρίς άδεια :!:
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό max » 26 Νοέμ 2003, 12:58

Τελικά θα πάρω CB.
Είμαστε σίγουροι ότι είναι νόμιμα ή θα μου φέρνετε καφέ.

Max
------------------------------------------
Προσοχή η Max-ιτιδά είναι κολλητική.
Άβαταρ μέλους
max
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 25 Φεβ 2003, 10:40

Δημοσίευσηαπό cripple » 26 Νοέμ 2003, 13:56

Ηταν απλοϊκή η τοποθέτηση μου σχετικά με τα VHF. Εννοούσα ότι δεν προκύπτει η ανάγκη να μπλέξει κάποιος με άδειες και υψηλότερα κόστη, εφόσον δεν έχει ιδιάιτερες απαιτήσεις εμέλειας, όταν υπάρχουν αξιοπρεπείς εναλλακτικές
cripple
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2003, 14:35

Δημοσίευσηαπό tazmania » 26 Νοέμ 2003, 14:40

cripple έγραψε:Ηταν απλοϊκή η τοποθέτηση μου σχετικά με τα VHF. Εννοούσα ότι δεν προκύπτει η ανάγκη να μπλέξει κάποιος με άδειες και υψηλότερα κόστη, εφόσον δεν έχει ιδιάιτερες απαιτήσεις εμέλειας, όταν υπάρχουν αξιοπρεπείς εναλλακτικές


Σωστός :!: :!:
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό kos4wd » 26 Νοέμ 2003, 17:44

Μπορεις να ζητήσεις τη προσφορά των 98,00 E που υπάρχει για τους συλλόγους.Αδαμίδης 2102620511 Πετρούπολη
Άβαταρ μέλους
kos4wd
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 401
Εγγραφή: 20 Δεκ 2002, 17:04
Τοποθεσία: ΚΩΣ

Δημοσίευσηαπό fyz » 27 Νοέμ 2003, 01:21

cripple έγραψε:Αφού ευχαριστήσω τους παλιότερους για τις πληροφορίες, να ρωτήσω για πρόταση καταστήματος που να είναι αξιόπιστο και οικονομικό για πώληση και εγκατάσταση CB στην Αθήνα.

Το μόνο που δεν κατάλαβα είναι γιατί να προχωρήσει κάποιος σε VHF/UHF λύσεις αφού δεν φαίνεται να τα χρησιμοποιεί κανείς.


8) 8)

Αθηνα:Freebytes,Βορειου Ηπειρου 103 Κολωνος,τηλ.2105150527

House of radio,Δυοβουνιοτη 7 κατω Χαλανδρι,τηλ.2106778927

8) 8)
Άβαταρ μέλους
fyz
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 27 Σεπ 2003, 19:46

Δημοσίευσηαπό Galloper2.5td » 15 Δεκ 2003, 18:22

Μονο το cb αποτελει την καλυτερη επιλογη για καθε 4χ4.
και αυτο γιατι:
1. Εχεις καθαρη επικοινωνια σε εκδρομη καθε ειδους.
2. Σε περιπτωση που εισαι μονος, και μεινεις, ολο και καποιος χριστιανος απο καποιο κοντινο χωριο θα σε ακουσει και θα ερθει με το τρακτερ να σε βγαλει απο τα βαθια. (μου ετυχε τρεις φορες τουλαχιστον)
3. Οι φορτηγατζηδες θα σε ενημερωσουν εγκαιρως για μπλοκα, ρανταρ, ατυχηματα, κλπ
4. Θα γνωρισεις νεους φιλους αν "πεσεις" στη συχνοτητα τους και εισαστε πχ σε κοντινες ραχουλες.
5. Εχουν την καλυτερη σχεση εμβελειας/τιμη

Σαν ραδιοερασιτεχνης, εχω και vhf και cb στο οχημα. (και δυο pmr στο ντουλαπακι, αλλα μονο για τα πιτσιρικια οταν παιζουν στις πλαγιες μεχρι να ψηθουν τα κοψιδια)

αυτα ειχα να πω!
Galloper2.5td
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 15 Δεκ 2003, 16:42
Τοποθεσία: Θεσσαλια

Δημοσίευσηαπό cripple » 19 Δεκ 2003, 13:40

Erotisis

i sixnotita anagis ine i 19?

Iparxi kapia sixnotita opou sinithizete na vgenis ala ke n akous gia themata pou endiaferun ki alus? p.x bloka, atiximata klp
cripple
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2003, 14:35

Δημοσίευσηαπό Galloper2.5td » 19 Δεκ 2003, 14:41

Στο 13 ακουνε και μιλανε κατα κανονα ολοι στο δρομο.
Στο 11 ακουνε οι λεσχες και οι αδειουχοι cb-ερ.
Το 9 υποτειθεται οτι ειναι το καναλι εκτακτης αναγκης, αλλα ποτε δεν ακουσα κατι απο εκει.
Τα υπολοιπα καναλια ειναι κατα κανονα ελευθερα για οπιαδηποτε παρεα, αρκει να μην γινεται συζητηση απο αλλους εκεινη τη στιγμη.
Galloper2.5td
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 15 Δεκ 2003, 16:42
Τοποθεσία: Θεσσαλια

Δημοσίευσηαπό xtrail » 05 Ιαν 2004, 16:50

pmr της Binatone το MR200 35 €!!! από το Μacro
Δοκιμάστηκαν εντός πόλης σε σχετική ευθεία αλλά με οικοδομές ενδιάμεσα γύρω στα 2χλμ!!!!!
Σε eshop αγγλιας το είχε κοντα στα 50€
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό gmav » 06 Ιαν 2004, 21:29

xtrail έγραψε:pmr της Binatone το MR200 35 €!!! από το Μacro
Δοκιμάστηκαν εντός πόλης σε σχετική ευθεία αλλά με οικοδομές ενδιάμεσα γύρω στα 2χλμ!!!!!
Σε eshop αγγλιας το είχε κοντα στα 50€


Ναι, τα είδα και εγώ στο macro αλλά μου φάνηκαν πολύ παιδικά...
Ενας φίλος μου αγόρασε τα cobra (t700 νομίζω) και telco (pmr και τα δυο).

τα δοκιμάσαμε πριν από μια βδομάδα περίπου που πήγαμε στο σέλι (από Θεσσαλονίκη). δεν μου άρεσε η εμβέλειά τους. υποτίθεται ότι πιάνουν 3-5km. όταν ήμασταν στην εθνική οδό (χωρίς εμπόδια ανάμεσά μας, κτίρια, βουνά κτλ), μόλις απομακρυνόμασταν πάνω από 1km τον έχανα. και όταν ανεβαίναμε στο Σέλι, τον έχανα σε απόσταση 3-4 στροφών.
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 06 Ιαν 2004, 22:05

Τα δοκίμασα (νομίζω πως είσαι από θεσσαλονίκη οπότε θα καταλαβεις που εννοω μάλλον) στην Καλαμαριά. Από την Χιλής σταθερό σημείο ο ένας κι εγώ κινήθηκα προς Μαιαμι (ψαροταβέρνα) Μέχρι το Mistral (μπαρ κοντα στην Ρέμβη) ακουγόμασταν (2χλμ περίπου).
Πάντως για τα λέφτα κάνουν την δουλειά τους. Αν και πιστεύω πως μεσα σε αυτοκίνητο χανουν πολύ από την εμβέλεια τους γενικά, αλλά με τόσα λίγα λεφτά πάλι καλά είναι.
Τα PMR από ότι το εψαξα όλα λένε 3 χλμ όταν δεν υπάρχουν εμπόδια, και απ΄ότι θυμάμαι από την φυσική και την ψιλοασχολεία μου με τοτε πειρατικους σταθμούς τα κύματα δύσκολα κινούνται μέσα από εμπόδια. Στην ευθεία και χωρίς εμπόδια ίσως να εχεις και πάνω από 3 χλμ.
Αλλά και πάλι λέω πως δεν περιμένω να κάνουν και θαυματα. Ισως μοιάζουν παιδικά (τα combra που είδα σε βιτρινα ίδια μου φάνηκαν) αλλά κι εμεις όλοι παιδιά είμαστε και παίζουμε!!! :D
Ισως με CB εχεις περισσότερα αλλά πας σε άλλα πραγματα (κεραιες, τροφοδοσία και πιθανόν άδεια-ακόμα δεν κατάλαβα πότε χρειάζεται, ίσως οποτε δεν έχουν να σε γράψουν για κάτι άλλο :evil: )
Πάντως έχει ότι αναφέρθηκε σε αλλο post (VOX, 8 καναλια, Call, Scan, δεχεται Mic και ακουστικα, δεν εχει FM αλλά αυτό αφορα τους μοτο)
Ελπίζω να βοήθησα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό IKE » 07 Ιαν 2004, 17:47

Μερικές (χαζές?) απορείες:

-τα pmr επικοινωνούν μεταξύ τους ανεξαρτήτως μοντέλου?
-αν ναι πόσοι μπορούνε να μιλάνε ταυτόχρονα?
-οι 10 (?) συχνότητες που υποστηρίζουνε τα νομιμα είναι γενικές για όλα τα μοντέλα και μπορείς να επιλέξεις με κάποιους να μιλατε στην 5πχ αν οι άλλες είναι κατηλλημένες?

ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις, σκέφτομαι να πάρω pmr πριν τισ 8 φεβρουαρίου (το πιάσατε το υπονοούμενο ε?) μιας και φαίνεται αρκετά φθηνή λύση :)
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό pavlox » 07 Ιαν 2004, 18:16

Φίλε ΙΚΕ, τα PMR είναι πραγματικά η ΚΑΛΥΤΕΡΗ και πιο ενδεδειγμένη λυση απο την στιγμη που δεν θελεις να μπλέξεις με αδειες Ραδιοερασιτεχνών κλπ...
εαν παρεις καποιο καλο μοντελο...θα εχει εκτος απο τα 8 στανταρτ καναλια και 38 "υποκαναλα" που δεν ειναι τιποτα αλλο απο codes που σου ανηγουν το SQUELCH ετσι ωστε να μην ακους κανένα αλλον εκτος απο την ομάδα που εχεις επιλεξει εσυ... δηλαδη. εαν σε μια παραλια πχ...υπαρχουν 8 ομαδες με PMR..και εχουν καταλάβει ολα τα κανάλια..εσυ δαλεγεις ενα...και μετα τον κωδικο...και μιλας ανενοχλητα....δηλ 8Χ38=304 επιλογές...
Το μονο κακο.ειναι οτι ειναι μικρα σε ισχυ...αλλα στο δασος και το βουνο ειναι αλλιως...ανάλογα το μερος εχουν μιλησει μεχρι και 50 μιλια.......σου στέλνω και δυο καλα site....
Τα motorola...εχουν καλο ονομα.....
http://www.skywatcher.org/pmr446/

http://www.geocities.com/euro446
Των φρονίμων τα παιδιά, πριν πεινάσουν δεν πεινoύσαν!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
pavlox
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: 23 Δεκ 2002, 11:28
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό tazmania » 07 Ιαν 2004, 22:23

IKE έγραψε:Μερικές (χαζές?) απορείες:

-τα pmr επικοινωνούν μεταξύ τους ανεξαρτήτως μοντέλου?
-αν ναι πόσοι μπορούνε να μιλάνε ταυτόχρονα?
-οι 10 (?) συχνότητες που υποστηρίζουνε τα νομιμα είναι γενικές για όλα τα μοντέλα και μπορείς να επιλέξεις με κάποιους να μιλατε στην 5πχ αν οι άλλες είναι κατηλλημένες?

ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις, σκέφτομαι να πάρω pmr πριν τισ 8 φεβρουαρίου (το πιάσατε το υπονοούμενο ε?) μιας και φαίνεται αρκετά φθηνή λύση :)


1. Τα PMR, εάν είναι τα νόμιμα με τα 8 κανάλια, επικοινωνούν μεταξύ τους ανεξαρτήτως οίκου κατασκευής
2. Άπειροι, χρήστες μπορούν να μιλάνε, αλλά όχι ταυτόχρονα με την πραγματική έννοια της λέξης, αλλά ένας ένας, όπως σε όλα τα ασύρματα μέσα επικοινωνίας εκτός από την τηλεφωνία και μερικών άλλων.
3. Τα κανάλια των PMR αντιστοιχούν το καθένα σε συγκεκριμένη συχνότητα βάση του νόμου. επιλέγεις σε ποιο κανάλι θα μιλήσεις αλλά στα νόμιμα δεν μπορείς να αλλάξεις τις συχνότητες που αντιστοιχούν στο κάθε κανάλι.

Ελπίζω να σε βοήθησα.
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 28 επισκέπτες