Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

internet και virus. ΣΟΣ ΣΟΣ

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

internet και virus. ΣΟΣ ΣΟΣ

Δημοσίευσηαπό sacram » 25 Νοέμ 2005, 10:51

καλημέρα. ¨Εβαλα internet στο σπίτι μου πριν δύο ημέρες. Τα μονα site που έχω επισκεφθεί είναι το παρών, και το ΤΕΙ Αθήνας. Παρ'ολα αυτά, έχω αρκετούς ιοιύς και ακόμα περισσότερα spywares!!! Ανοίγουν σελίδες μόνες του κτλ κτλ. Τώρα , μετά από δύο 24ωρα το PC σέρνεται και πάει για format. :cry:

Μιας και απο δίκτυο είμαι άσχετος(μόνο σε κάνα off-road μπαίνω), ήθελα να σας ρωτήσω, τι προτείνετε να κάνω ώστε να μην έχω τέτοια προβλήματα??
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
:cry:
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Re: internet και virus. ΣΟΣ ΣΟΣ

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 25 Νοέμ 2005, 10:57

sacram έγραψε:Μιας και απο δίκτυο είμαι άσχετος(μόνο σε κάνα off-road μπαίνω), ήθελα να σας ρωτήσω, τι προτείνετε να κάνω ώστε να μην έχω τέτοια προβλήματα ??

Πάρε και βάλε το Norton Antivirus (κοντά στα 30 euro) και κάθε μέρα πριν κάνεις οτιδήποτε στο WWW, να κάνεις Live Update δηλαδή ενημέρωση για τους καινούργιους ιούς :P
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: internet και virus. ΣΟΣ ΣΟΣ

Δημοσίευσηαπό sacram » 25 Νοέμ 2005, 11:02

το έβαλα έκανα και την ανανέωση, μου βρήκε 248 threats από τα οποία μπόρεσε να σβήση τα 235!!!! Επίσης εντοπίζει virus αλλά μου λέει οτι δεν μπορεί να τον σβήσει.
Επίσης το PC κάνει απόπειρες να συνδεθεί στο νετ μόνο του......
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Re: internet και virus. ΣΟΣ ΣΟΣ

Δημοσίευσηαπό jimnys » 25 Νοέμ 2005, 11:04

sacram έγραψε:και πάει για format. .......


Ακου τον κατάληλο :D :D :D
Land Jimny Cruiser
Άβαταρ μέλους
jimnys
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: 20 Ιαν 2003, 17:32
Τοποθεσία: ΠΑΛΛΗΝΗ - ΠΙΣΣΩΝΑΣ

Re: internet και virus. ΣΟΣ ΣΟΣ

Δημοσίευσηαπό sacram » 25 Νοέμ 2005, 11:15

jimnys έγραψε:
sacram έγραψε:και πάει για format. .......


Ακου τον κατάληλο :D :D :D


:?: :?: :?: :?: δηλαδής?????????????
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Δημοσίευσηαπό xtrail » 25 Νοέμ 2005, 13:17

Καταρχήν δεν φτάνει μονο το antivirus αλλά και ένα firewall (υπάρχει το norton internet security πακέτο μαζί με to antivirus και το zonealarm http://www.zonelabs.com/store/content/home.jsp). Αυτά θα σε προστατέψουν αρκετά. Επίσης πάρε και το ad-aware http://www.lavasoft.de/
Καλό επίσης ειναι να σβήνεις τα προσωρινά αρχεία μέσω Εναρξη->ρυθμίσεις->Πινακας ελέγχου->Επιλογές internet. Συνήθως εκεί κρύβονται και τα αρχεία που δεν σβήνει το antivirus αλλά πιθανόν και τα spyware, adware κλπ.
Μάλλον σου έχει κολλήσει και dialer (δηλαδή γκαντεμιά στο σύνολο :D ). Αν παρ' ολαυτα τα παραπάνω δεν γινει τίποτα πας για format (ο Dr. Format πιθανόν να σε βοηθήσει αν ξέρει πως γίνεται :D :D :D ), σαν έσχατη λύση και μετά πριν από οτιδήποτε περνας αυτά τα προγράμματα.
Καλή επιτυχία
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό THANOS_KTM » 25 Νοέμ 2005, 13:38

επίσης το Αntispyware σε ΒΕΤΑ μορφή της Microsoft είναι καλό.
Άβαταρ μέλους
THANOS_KTM
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 12:11

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 25 Νοέμ 2005, 13:47

Το Norton Antivirus είναι πολύ βαρύ, θα πρότεινα το PC-Cillin της Trend Micro και για antispyware όντως το Antispyware της Microsoft δουλεύει καλά.
Πάντως μάλλον το format δεν το γλυτώνεις :(
Πρόεδρος B.R.A.T.(Τομέας W/H/R...)
Brizola Raiders Adventure Team
http://www.brat.gr
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Δημοσίευσηαπό markd » 25 Νοέμ 2005, 21:20

Εγώ έχω το antivir δωρεάν από το internet και δουλεύει άψογα!!!
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Δημοσίευσηαπό xalk » 25 Νοέμ 2005, 22:26

δυστυχώς κανένα από τα προαναφερθέντα αντι- virus /spyware δεν θα ξεφορτωθεί τα ζωάκια σου αν είναι από τα πολύ νέα, και πάλι δυστυχώς ισως αναγκαστείς να τα βγάλεις "χειροκίνητα'.
απενεργοποίησε το system restore
βγάλε όσα antivirus εχεις
φτιάξε μια "default" σύνδεση στο ιντερνετ να καλεί το ...πουθενά (αριθμός κλήσης όλα μηδέν).
φτιάξε ενα "default" e-mail τελειως άσχετο.
αν σ' αφήνει το trojan /worm/virus να πας στο windows update πήγαινε αμέσως.
κατέβασε όλα τα security patches απο το windows update. (χωρίς αυτά, ακόμα κι αν έχεις antivirus κάθε νέος ιός θα αισθάνεται σαν το σπίτι του στον σκληρό σου)
κατέβασε το avg antivirus (για αρχή) ξεκίνα τον Η/Υ σου σε "safe mode" και κάνε "scan"
ξεκίνα πάλι κανονικά, κατέβασε το hijackthis, και στείλε μου το log.
αν έχεις εξωτερικό modem να κλείνεις το διακόπτη μετά από κάθε χρήση (αν έχεις εσωτερικό ή βγάλε το καλώδιο ή κλείσε τον Η/Υ, αν και υπάρχουν ζωάκια που χρησιμοποιούν το "auto wake up" του bios)
αυτά προς το παρόν, και... εδώ είμαστε
Άβαταρ μέλους
xalk
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2004, 02:43

Δημοσίευσηαπό xalk » 25 Νοέμ 2005, 22:31

...ή απλά ... κάνε format όπως πρότειναν οι προλαλήσαντες
Άβαταρ μέλους
xalk
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2004, 02:43

Δημοσίευσηαπό sacram » 26 Νοέμ 2005, 02:45

Μετά από όλα αυτά πού διαβάζω....μάλλον πακέτο έφαγα.
μάλλον γιa format με βλεπω.
Μετά το format είναι το θέμα....αν θα τα στείσω σωστά, ώστε να μην εχω τα ίδια.
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 26 Νοέμ 2005, 09:52

Προς Θεού ενοείτε ότι σε καμία περίπτωση δεν θα κάνεις format !!!! .
Είναι ευρέως γνωστό ότι το Norton και τα Mcafee είναι άχρηστα .
Η λύση είναι να πάς σε ένα μαγαζί και να αγοράσεις με 35 Euro το Panda Internet Security και να κατεβάσεις και το Ad-ware από την διέυθηνση που αναφαίρθηκε παραπάνω . Το Panda έχει και firewall και αντι-dial .
Σου τονίζω ότι μόνο με αυτό θα βρείς την υγεία σου .
Δοκιμασέ το και μετά με κερνάς κανά χοντρό !!!
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 26 Νοέμ 2005, 09:53

Υ.Γ.: Αν θές υποστήριξη στείλε σε π.μ. τηλ να σε πάρω .
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό Camelius » 26 Νοέμ 2005, 17:16

mprizolas έγραψε:Προς Θεού ενοείτε ότι σε καμία περίπτωση δεν θα κάνεις format !!!! .
Είναι ευρέως γνωστό ότι το Norton και τα Mcafee είναι άχρηστα .
Η λύση είναι να πάς σε ένα μαγαζί και να αγοράσεις με 35 Euro το Panda Internet Security και να κατεβάσεις και το Ad-ware από την διέυθηνση που αναφαίρθηκε παραπάνω . Το Panda έχει και firewall και αντι-dial .
Σου τονίζω ότι μόνο με αυτό θα βρείς την υγεία σου .
Δοκιμασέ το και μετά με κερνάς κανά χοντρό !!!


Ο καθενας το μακρυ του και το κοντο του, αλλα "ευρεως γνωστο" οτι δυο απο τις πιο παλιες εταιρειες σε αυτο τον χωρο αχρηστες; μου κανει εντυπωση.

Μηπως δουλευεις για το Πλαισιο; Το ρωταω γιατι αυτοι επιμενουν για το Panda και οταν μαλιστα ειχα παει να παρω το Mcafee, το οποιο με εχει αφησει απολυτα ικανοποιημενο, μου ειπαν οτι δεν το είχαν αλλα ειχαν το Panta και εκεινη την εποχη εδιναν και το Norton Antivirus.

Επειδη το Norton μου πεφτει βαρυ και ασηκωτο και επειδη μου εσπαγε τα νευρα κατεληξα στο Mcafee.

Οταν τους ειπα οτι το Norton ειναι πολυ βαρυ και καθυστερει το μηχανημα μου η απαντηση ηταν :
"Μα φυσικα, τοτε σημαινει οτι κανει δουλεια το αντιβιωτικο"

Μετα απο αυτη την απαντηση οτι και να φερνει το Πλαισιο το κοιταζω με 1/2 ματι.

Επισης να επισημανω οτι εχω το ιδιο σεταρισμα στο μηχανημα μου απο το 1998 που εγινε ο σεισμος στην Αττικη, χρησιμοποιω τα τελευταια 3 χρονια το Mcafee και εχω κανει upgrade απο WIn 95,σε 98, σε ΜΕ και σε ΧΡ χωρίς ποτε τοσα χρονια να χρειαστει να κανω format ουτε μια φορα.

ή πολύ τυχερός είμαι (πραγμα που το αποκλειω καθοτι ειμαι ονομαστος γκαντεμης κατηγορια Βου κατα τον Μαυροχρηστο) ή κατι δουλευει σωστα στο συστημα μου.

Θεωρω απλα οτι μερικες φορες δεν ειναι αναγκη να καταδικαζουμε αυτο που δεν εχουμε δουλεψει και να εκθειαζουμε το δικο μας προϊον.

Φιλικά,
Βασιλης

Υ.Γ. Η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι το Mcafee Suite ειναι ενα πολυ αξιοπρεπες πακετο και ιδιατερα ελαφρυ στην λειτουργια του.
Άβαταρ μέλους
Camelius
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 21 Μαρ 2004, 18:38
Τοποθεσία: Κηφισιά, Αθήνα

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχει 1 επισκέπτης