Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

H ΔΥΝΑΜΗ ΤΩΝ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΩΝ - ΓΙΑ ΦΑΝΤΑΣΟΥ!!!!

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Re: ΔΙΑΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ BIKERS ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ

Δημοσίευσηαπό jimmy955i » 13 Οκτ 2005, 09:19

iceberg έγραψε:Τελικά δέν παίζει;
Πιάσαν τα κρύα μάλλον και δέν γράφουν πια για κράνη.
Ολοι το ξέρετε. Για κράνη γράφουν μόλις πιάσουν οι ζέστες.


Το θεωρώ λάθος να αναφέρεται αυτό τουλάχιστον από το βήμα ενός αγωνιστικού forum ιδαίτερα συνδεδεμένο με τα δίτροχα. Άν θέλουμε εμείς οι ίδιοι να σεβόμαστε το εαυτό μας και το κεφάλι που κουβαλάμε δεν θα πρέπει να μας νοιάζει αν βγήκαν να γράψουν για κράνη. Το κράνος και γενικά ένας καλός εξοπλισμός ασφαλείας γλυτώνει ζωές.
Έχει τύχη να φύγω από το σπίτι χωρίς κράνος, με σταμάτησαν, είχαν πρόθεση να με γράψουν, αλλά επειδή παραδέχτηκα ότι έφταιγα και είχα κάνει μ@λ@κί@, με άφησαν να φύγω και εγώ για να τους το ανταποδώσω επέστρεψα σπίτι πήρα το κράνος και ξαναπέρασα από μπροστά τους και τους ξαναευχαρίστησα. Οχι ότι αν με έγραφαν θα είχαν άδικο, το δικό μου κεφάλι πηγαίνουν να σώσουν.
Γιαυτό μην κρινιάζουμε για το κράνος, το ΚΡΑΝΟΣ ΜΑΣ ΣΩΖΕΙ και πρέπει να το φοράμε πάντα (κρύο-ζέστη) και πάντα δεμένο.

Υ.Γ. Αφιερωμένο: Σε ένα φίλο και συνάδελφο που έχασε την ζωή του οδηγώντας την μηχανή του την Πέμπτη που μας πέρασε και ενώ φόραγε κράνος δεν το είχε δέσει με αποτέλεσμα να του φύγει.
B.R.A.T. ΠΡΟΕΔΡΟΣ
.............................................
CHEROKEE 4.0
Jeep There is only one
Άβαταρ μέλους
jimmy955i
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 08 Φεβ 2004, 11:58
Τοποθεσία: Αργυρούπολη, Αττικής

Re: ΔΙΑΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ BIKERS ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ

Δημοσίευσηαπό iceberg » 13 Οκτ 2005, 13:29

Λυπάμαι για το φίλο σου jimmy955i και εύχομαι να είναι ο τελευταίος.

Το θέμα με τα κράνη εμένα με ενοχλεί γιατί δέν έχει σχέση με την ασφάλεια των μοτοσυκλετιστών, άλλα λειτουργεί καθαρά εισπρακτικά.
Γιαυτό και γίνεται ανάλογα με τις εποχές.
Πρίν 3 χρόνια στη Ρώμη οπου έκατσα 4 μέρες αγωνιζόμουν να δώ ένα μοτοσυκλετιστή χωρίς κράνος και στο λόγο μου, επι 4 μέρες δέν είδα ούτε έναν.
Είδα μέχρι και κράνος πάνω απο jokey καπέλο, άλλα ουτέ έναν χωρίς καθόλου κράνος.
Αν και στο δρόμο είναι οι χειρότεροι οδηγοί που έχω δεί, το κράτος με σοβαρότητα το έχει λήξει το θέμα.
Και το έχει λήξει το κράτος γιατί απο την άλλη, κανένα κράνος δέν ήταν fullface, άλλα της πλάκας. Οπότε δέν ήταν επιλογή συνειδητοποιημένων οδηγών, άλλα σοβαρό μέτρο.
Το να βλέπω όμως στην Ελλάδα να γράφουν τις μηχανές στη σειρά και να μήν ασχολούνται καθόλου με τα αυτοκίνητα και τις ζώνες εμένα με εκνευρίζει.
Το μόνο που χρειάζεται αν θέλουν να μήν βγεί κανείς χωρίς κράνος είναι ένα σοβαρό μέτρο που να το τηρήσουν.
Δέν το κάνουν όμως, για να μήν χάσουν τα φράγκα απο τις πολλές μικρές κλήσεις.
Η έτσι μου φαίνεται αν θές, άλλα όπως και να έχει με βρίσκει αντίθετο.
Άβαταρ μέλους
iceberg
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 12:01
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττική

Re: ΔΙΑΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ BIKERS ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 14 Οκτ 2005, 09:10

iceberg έγραψε:...
Το να βλέπω όμως στην Ελλάδα να γράφουν τις μηχανές στη σειρά και να μήν ασχολούνται καθόλου με τα αυτοκίνητα και τις ζώνες εμένα με εκνευρίζει.
Το μόνο που χρειάζεται αν θέλουν να μήν βγεί κανείς χωρίς κράνος είναι ένα σοβαρό μέτρο που να το τηρήσουν.
Δέν το κάνουν όμως, για να μήν χάσουν τα φράγκα απο τις πολλές μικρές κλήσεις.
Η έτσι μου φαίνεται αν θές, άλλα όπως και να έχει με βρίσκει αντίθετο.

Σύντροφε iceberg,

μας έχεις "μπερδέψει σφόδρα" :? : τι προτρέπεις τους αναβάτες τελικά :?:, να φορούν ή να μην φορούν κράνος (της προκοπής εννοείται).

Εσύ ο ίδιος το φοράς πάντα κι αν ναι για ποιόν λόγο, επειδή το πιστεύεις ή επειδή φοβάσαι την κλήση :?:

Τα περί κράτους, αστυνόμευσης κ.λ.π. τι σχέση έχουν με την αναγκαιότητα του κράνους και της ζώνης :roll: αφού μιλάμε για μέτρα αυτοπροστασίας κι όχι για την ασφάλεια των υπολοίπων :!:
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΔΙΑΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ BIKERS ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ

Δημοσίευσηαπό sacram » 14 Οκτ 2005, 16:39

εννοείτε πως αν δεν φοράς κράνος έχεις τάσεις αυτοκτονίας, αλλά μην τρελαθουμε τελείως λεγοντας οτι -αυτοί- ,τέλος παντων οι αστυνομικοί, ενδιαφέρονται για το καλό μας!!!! ΕΛΕΟΣ. Σιγά μην είναι η μητέρα Τερέζα. Δεν δυσκολεύονται να αποδεικνείουν το αντίθετο...
(μπορώ να αναφέρω πανπολλα πχ αλλά δεν έχει νόημα).


.&- (τελεία κ παύλα)

FREEDOM IS...NEVER FREE
Τελευταία επεξεργασία από sacram και 14 Οκτ 2005, 16:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Re: ΔΙΑΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ BIKERS ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ

Δημοσίευσηαπό iceberg » 14 Οκτ 2005, 16:45

Δέν προτρέπω κανένα να κάνει τίποτα dr.
Και δέν μίλησα για την αναγκαιότητα ή όχι του κράνους. Είπα μόνο οτι στην Ελλάδα το θέμα των κλήσεων λειτουργεί επιλεκτικά και καθαρά εισπρακτικά εναντίον των μοτοσυκλετιστών.
Είπα επίσης οτι δέν υπάρχει κρατική μέριμνα για προστασία των αναβατών, πέρα απο το τι κάνει ο καθένας για να αυτοπροστατευτεί.
Ανέφερα επίσης την Ιταλία σαν χώρα στην οποία είδα το κράτος να είναι αποτελεσματικό στο να βάλει κάτι ανάμεσα στο κεφάλι του αναβάτη και στην άσφαλτο και αυτό για μένα σημαίνει μέριμνα.
Και ναί, την θεωρώ σωστή, άσχετα οτι χωρίς κράνος σπάς μόνο το δικό σου κεφάλι και όχι του άλλου. Μέριμνα όμως και όχι ευκαιρία για κονόμα.
Αν το διαβάσεις και πάλι, ολόκληρο όμως και όχι αποσπασματικά, νομίζω οτι δέν θα σε μπερδέψει.
Άβαταρ μέλους
iceberg
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 12:01
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττική

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 18 επισκέπτες