Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Οι αθλητές

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Οι αθλητές

Οι κυνηγοί είναι αθλητές
7
16%
Οι κυνηγοί είναι αλήτες
33
73%
Δε ξέρω/Δε με ενδιαφέρει/Δεν απαντώ
5
11%
 
Σύνολο ψήφων : 45

Δημοσίευσηαπό Amorgianos » 02 Νοέμ 2005, 11:50

Φίλε Amorgianos,
Το σκεύτηκα αυτό που σε απασχολεί και νομίζω οτι θετικά μπορώ να σου απαντήσω: Καμία ζημιά.
Απο τήν άλλη, αν εσύ είσαι απο την αγαπητή Αμοργό και ξέρεις έστω και ένα ντόπιο που να πετάει δυναμίτες για να "θρέψει τα παιδιά του" και δέν το έχεις καταγγείλει ακόμα, είσαι ότι χειρότερο μπορεί να συμβεί στην φύση. Είσαι συνυπεύθηνος για την οικολογική καταστροφή που κάποιοι επέβαλαν στο νησί και μαζί με τους συντοπίτες σου, σας αξίζουν τα χειρότερα.
Ολα αυτά ΑΝ, επαναλαμβάνω.
Αλλα ΑΝ είσαι απο το Νησί που με φιλοξενεί εδώ και πολλά καλοκαίρια και ισχυρηστείς οτι δέν γνωρίζεις ποιοί επαγγελματίες ρίχνουν δυναμίτες, τότε φοβάμαι οτι λές ψέμματα.


Καμια ζημια??? τοτε γιατι να το συζηταμε? και γιατι να καταγγειλω ο,τιδηποτε?
Ναι ειμαι απο την Αμοργο, αλλα απο τα 16 μου ζω στην Αθηνα. Αυτο δεν σημαινει οτι ξερω η δεν ξερω τι γινεται η καλυτερα τι γινοταν τοτε. Και συ αν πας αλλη εποχη εκτος τον Αυγουστο, ειμαι σιγουρος οτι θα ακουσεις τα "μπουμπουνητα" απο τις ανατιναξεις. Τι θα κανεις τοτε?
Το καλοκαιρακι που θα παω και γω μπορουμε να πιουμε κανενα καφεδακι και να τα πουμε. Μεχρι τοτε ομως δεν σε συγχωρω. :)

Οσο για αγριογούρουνα, αν τα λατρεύεις ελεύθερα στη φύση, τότε μήν τα περιμένεις να βγούν απο τη σούβλα, πήγαινε με τη σκηνή, τα κυάλια και τη φωτογραφική σου μηχανή να τα απολαύσεις στα Ελληνικά βουνά. Ολα μαζί, ΔΕΝ γίνονται
.

Το δασος εδειχνα :!: Οχι το δαχτυλο μου. :)

Οσο για τον επόμενο κυνηγό, δύτη, ορειβάτη, μοτοσυκλετιστή, τετρακίνητο, φυσιολάτρη, συλλέκτη πεταλούδων κλπ που θα σκοτωθεί κάνοντας το χόμπυ του, μήν τρελαίνεσαι, ήξερε τους κινδύνους και επέλεξε να είναι εκεί. Οι φίλοι του θα κανονίσουν την επόμενη εξόρμηση τους στη μνήμη του. Και θα συνεχίσουν να τα βάζουν με τη φύση γιατί είναι υγιές και αγαπάνε όλοι αυτό που κάνουν με τους κινδύνους που μπορεί αυτό να κρύβει.


Εδωσα την εντυπωση οτι τρελλαινομαι? Εγραψα οτι λιγο με νοιαζει για να μη γραψω καθολου και φανει πολυ σκληρο. Αλλωστε σε αρκετες περιπτωσεις ακομα και το "τελος τους" ειναι κατα καποιο τροπο επιλογη τους. Πχ δεν ενημερωσαν, δεν ηξεραν, εβαλαν κοντο φυτιλι, η πεταξαν την περονη και οχι τη χειροβομβιδα.

να τα βάζουν με τη φύση
Εννοεις να την καταστρεφουν? γιατι δεν μπορω να καταλαβω, τι σχεση εχει ο ορειβατης με τον ταλιμπαν ψαρα.
Αν παλι δεν εγινα κατανοητος, τα λεμε το καλοκαιρι, αλλα μη μου ρθεις με τιποτα μπουκαλες και φακους ε? γιατι τοτε, και μετα την υποδειξη σου, αντι να σε κερασω το καφεδακι θα παω να σε καταγγειλω. 8)

Απαντω επι προσωπικου, και με τον τροπο αυτο, γιατι παρ'ολα τα "αν" δε βλεπω το λογο της επιθεσης σου.

επεξεργασια
Άβαταρ μέλους
Amorgianos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 23 Μαρ 2004, 00:43

Δημοσίευσηαπό iceberg » 03 Νοέμ 2005, 01:13

Αγαπητέ Dr format, έχεις ένα εξαιρετικό τρόπο να ειρωνεύεσαι, άλλα καλύτερα θα ήταν να προσέχεις τι σου λέει ο άλλος πρώτα και μετά να λές αυτά που, έτσι κι αλλιώς, περιμένεις να πείς.
Εσύ, για κάποιο δικό σου λόγο, αντιπαθείς τους κυνηγούς και θές να μας πείσεις οτι όλοι είναι "κάπως" χωρίς να εξηγείς το "τι".
Ακόμα και μία όμορφη σκηνή που μας περιγράφεις οτι έζησες με τους κυνηγούς στη Οίτη που σε κάλεσαν στην παρέα τους αν και άγνωστος και σε κέρασαν, την κριτικάρεις και κατηγορείς αυτούς τους ανθρώπους για τις "ευαισθησίες" τους. Μα γιατί στο καλό έκατσες μαζί τους; Αν είναι τόσο τέρατα γιατί σε κάλεσαν να σε κεράσουν και να σε γνωρίσουν; Και πώς θα ένιωθαν άραγε αν ήξεραν οτι ο επισκέπτης τους απλώς τους περιεργάζεται και ψάχνει σιωπιλός να βρεί στοιχεία εναντίον τους ώστε να προτείνει να κάνουν όλοι "εκπαιδευτικές συναντήσεις" μαζί τους για να καταλάβει "περι τίνος πρόκειται";
Και πόσο κακοί θα είναι αυτοί οι κυνηγοί που θέλησαν να ζήσουν λίγες στιγμές στη φύση μαζί με ανθρώπους που επέλεξαν να βρίσκονται εκεί, όταν διαβάσουν το αποτέλεσμα της "κατασκοπείας" σου και στραβοκοιτάνε πλέον τον επόμενο φυσιολάτρη που θα συναντήσουν?
Η μήπως δέν τους είπες οτι δέν κυνηγάς και δέν τους ενοιαξε; Το έπαιξες μήπως μοβόρος δολοφόνος και έπεσες στο χαμηλό τους επίπεδο για να συγκεντρώσεις στοιχεία;
Και τώρα επιστρέφοντας στον πολιτισμό τους προσβάλεις και τους γελειοποιείς.
Και ποιά η διαφορά ανάμεσα σε κυνηγό και ψαρά όσο αφορά το θέμα μας; Ο ένας σκοτώνει και ο άλλος όχι;
Δέν σε καταλαβαίνω αγαπητέ, πραγματικά.

Οσο για αυτά που έγραψα αγαπητέ amorgianos σχετικά με τους δυναμίτες στην Αμοργό είναι αυτό που γράφω σε αυτό το θέμα απο την αρχή. Οτι τη ζημιά στη φύση και τη θαλασσα την κάνουν οι επαγγελματίες που δρούν ανεξέλεγχτα. Και αυτοί είναι που ρίχνουν δυναμίτες στην Αμοργό και στα άλλα νησιά για αυτό τους ακούς μόνο το χειμώνα. Οφείλουμε να τους καταγγείλουμε γιατί η καταστροφή που κάνουν είναι 1000πλάσια απο τη ζημιά που κάνω εγώ αν ρίξω 100μ μανωμένα δίχτυα που σαν ερασιτέχνης μου απαγορεύεται. Την ίδια στιγμή το καικι που δένει δίπλα μου ρίχνει 5000 ή και 10000μ μανωμένα δίχτυα. (το κάθε καίκι).
Εχω αν θές και εγώ να καταγγείλω ερασιτέχνες ψαράδες που παρανομούν γιατί ρίχνουν 300 αγκίστρια με το παραγάδι τους ενώ θα έπρεπε να ρίξουν 150, άλλα δέν θα το κάνω γιατί είναι σάν να καταγγέλω έναν οδηγό οτι τρέχει με 25χλμ/ώρα όταν οι περίφιμες ταμπέλες του κράτους μας επιβάλουν 20χλμ. Αλλα δυναμίτη που νεκρώνει τα πάντα όπου πέσει, στο λόγο μου θα το κάνω όποτε το συναντήσω.
Οσο για το "καμία ζημιά" που σου έγραψα, αναφέρεται στο πόση ζημιά μπορεί να κάνει ένας κυνηγός ή κάποιοι κυνηγοί στο οικοσύστημα γιατί σε αυτό αναφέρθηκες. Ο κυνηγός είναι μόνος με το όπλο και την ικανότητα του απέναντι στο θύραμα. Και ακόμα αν του τύχει και σκοτώσει (πράγμα απίθανο) παραπάνω απο όσα θα φάει και βάλει και στην κατάψυξη, η φύση μπορεί να το δεχτεί.

Υ.Γ
Τι θα λέγατε να κανονίσουμε όλοι οι συμετέχοντες σε αυτό το θέμα ένα καφεδάκι μιά μέρα, να τα πούμε και να διαφωνήσουμε σάν άνθρωποι πρίν πάθουμε καμιά ζημιά στα δάκτυλα απ' το γράψιμο;;;
Άβαταρ μέλους
iceberg
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 12:01
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττική

Δημοσίευσηαπό Amorgianos » 03 Νοέμ 2005, 11:09

Μερικες διεκρινησεις..

Αναζητηστε τους δυναμιτιστες σε αλλα νησια που εχουν μεγαλυτερη παραδοση στο ψαρεμα και οχι στην Αμοργο. Οι "παλαιμαχοι" αλλωστε αναγνωριζονται ευκολα. Αυτο για να μη μενουν λαθος εντυπωσεις για το νησι.

Οταν ημουν φανταρος στην κω βαζαμε παγιδες και πιαναμε αγριοκουνελα, γιατι μας ειχε ζωσει η πεινα κανονικα. Μαλιστα οσα πιαναμε και ηταν ακομη ζωντανα τα αφηναμε ελευθερα. Απο τοτε δεν χρειαστηκε να ξανακυνηγησω.
Καποτε εκανα λιγο ψαροτουφεκο τα καλοκαιρια γιατι το απλο πλατσουρισμα στη θαλασσα, δε με ενθουσιαζε ιδιαιτερα. Την τελευταια φορα που ειχα παει για ψαρεμα, αφησα ολα τα συνεργα σε κατι βραχια και δεν ξαναασχοληθηκα ποτε ξανα.

Στη συγκεκριμενη ψηφοφορια δε με εκφραζει καμια απο τις επιλογες, αρα δεν ψηφιζω τιποτα.

Και το μελος forum σχετικου με καταδυσεις-ψαρεμα που εχει nickname Amorgianos δεν ειμαι εγω.

Στο θεμα τωρα, iceberg, πραγματικα αδυνατω να παρακολουθησω το σκεπτικο σου, και μαλλον και συ το δικο μου.
Κατ΄αρχην επιτιθεσαι σε ατομα που δεν γνωριζεις και κανεις την αντιπαραθεση προσωπικη, και ο τροπος που το κανεις, αλλα και η αφορμη, (σε οτι αφορα τα δικα μου σχολια), με κανει να πιστευω οτι αισθανθηκες, πως περιγραφω ακριβως εσενα. :roll: Μακαρι να κανω λαθος.

Μετα, μπερδευεις και συγκρινεις, ανομοια πραγματα κατ' εμε. Το θεμα δηλαδη ειναι ποσοτικο? μικρη ζημια και μεγαλη ζημια? Για σενα ποσες μικρες ζημιες κανουν μια μεγαλη? Να υποθεσουμε οτι τη ζημια που κανουν 100 "μικροι" την κανει ενας "μεγαλος"? Το ιδιο δεν ειναι? Ειναι θεμα παιδειας και για τους 101.

Για ποιο λογο ακριβως ενας ερασιτεχνης ψαρας χρειαζεται 100 η 1000 μετρα δυχτια???????? Ετσι γινεται καλυτερα το χομπυ του, τρωει τοσο πολυ,η εχει τοσο μεγαλη καταψυξη?

Αν ο οδηγος των 25 χλμ σε χτυπουσε και σου σπαγε τα ποδια τη στιγμη που αφηρημενος κατεβαινες στο δρομο χωρις να κοιταξεις δεν θα εκμεταλευοσουν αυτη του την παραβαση? Αυτος η με 20 η με 25 παλι δε θα σταματαγε. Αν ηταν τα δικα μου ποδια τι θα κανες?

Μηπως δεν δε ενοχλουν τα επιπλεον αγκιστρια επειδη ξερεις οτι θα βρεις και συ κανενα ψαρακι μετα? ενω με το ΤΝΤ δε θα βρεις τιποτα? Νιωθεις σαν να σε "κλεβει" ο ΤΝΤ? και ο αλλος σε "κλεβει"ομως.

Υπαρχουν επαγγελματιες κυνηγοι? Παντως δεν ειναι αυτοι με τις ικανοτητες τους και το οπλο τους απεναντι στο θηραμα, αλλα μια επαναληπτικη καραμπινα απεναντι στο θηραμα. Πιθανοτητες 100 τοις 100 ετσι?

Το παραπανισιο (δηλαδη με μια βολη πετυχε 2 μπεκατσες?) συμφωνω να μπει στην καταψυξη, αλλα μ' αυτο που δε βρηκε ο σκυλος τι γινεται? Αντε ας παει κι αυτο, καποιο αλλο σαρκοφαγο θα καλοπερασει. Με τα μικρα που περιμενουν στη φωλια το φαι απο τη μαμα που ειναι στην καταψυξη, επειδη ο "κυνηγος" "γουσταρει" όποτε γουσταρει τι γινεται?.

Τα ερωτηματα ειναι ρητορικα και δεν χρηζουν απαντησης. Ειπαμε ειναι θεμα παιδειας για ολους. Αλλωστε εχω αρχισει και γω να φοβαμαι για τα δαχτυλα μου.

Δεν αντεχω ομως να μη πω και για το σκυλο-κυνηγο η το κυνηγοσκυλο.Για μενα ειναι το πρωτο στοιχειο που μαρτυραει την κατηγορια του "αθλητη-χομπιστα-φυσιολατρη-σωτηρα των δασων".

Η καλη "δουλεια" γινεται παντα σε συνεργασια με ενα αγαπητο, (απο τους μη κυνηγους μονο οπως φαινεται), τετοιο τετραποδο. Ενω λοιπον ο κυνηγος φτανει σχεδον μεχρι τον τοπο "διασκεδασης" με την αμαξαρα του, με τη μουσικουλα του, με το καλοριφερ του,και τη φραπεδια παραμασχαλα, χαλαρος και ωραιος, ο σκυλος τρωει ολο το καυσαεριο,κρυο, νερα,κλπ στριμωγμενος σε μια κωλοκουτα με κατι ..ωλοτρυπιδες για να μη σκασει και τελειως το ζωντανο και δε μπορει να τρεξει μετα.

Γιατι ρε "μαγκα" δεν το παιρνεις μαζι σου μπροστα????? σιχαινεσαι τις τριχες? η δεν αντεχεις τη μυρωδια? για τα καθισματα μηπως? η γουσταρεις τη κουτα-σκυλο-προφυλακτηρα?

Ουτε και σ' αυτο θελω απαντηση γιατι ρωτησα ενα τετοιο σκυλο και μου ειπε πως ο "τυπος μπροστα μαδαει και απο μυρωδια μου αρεσει καλυτερα η αμολυβδη που δεν κανει και κακο.Τελευταια μαλιστα μου περναει απο το μυαλο πως ετσι που μου φερεται δε με αγαπαει. Το μονο που φοβαμαι εδω πισω ειναι μη σκασει κανενας πανω στην κουτα γιατι με την εξατμιση απο κατω θα γινω Hot Dog"

Λοιπον Κατοπιν παρακλησης του σκυλου και εφ' οσον ειπα ο,τι ειχα να πω,

ευχομαι,

Καλα κυνηγια διαδρομων στους εκδρομεις,
στους "περιεργους"κυνηγους να μη περναει ουτε σπουργιτι σε ακτινα βολης,
και περισσοτερες αρβυλες και παλιολαστιχα παρα ψαρια στους "περιεργους" ψαραδες. Ανωφελο γιατι μεσα τα ριχνουν παλι. :evil:

Χαιρετω.
Άβαταρ μέλους
Amorgianos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 23 Μαρ 2004, 00:43

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 03 Νοέμ 2005, 13:32

iceberg έγραψε:Αγαπητέ Dr format, έχεις ένα εξαιρετικό τρόπο να ειρωνεύεσαι, άλλα καλύτερα θα ήταν να προσέχεις τι σου λέει ο άλλος πρώτα και μετά να λές αυτά που, έτσι κι αλλιώς, περιμένεις να πείς.
Εσύ, για κάποιο δικό σου λόγο, αντιπαθείς τους κυνηγούς και θές να μας πείσεις οτι όλοι είναι "κάπως" χωρίς να εξηγείς το "τι".

Δεν ειρωνεύτηκα καθόλου :!:
Σου επαναλαμβάνω για το καταλάβεις: Καλή τακτική η προσωπική επίθεση 8) αλλά αν το αντιστρέψουμε γίνετα ακόμα πιο ενδιαφέρον :razz:


iceberg έγραψε:Ακόμα και μία όμορφη σκηνή που μας περιγράφεις οτι έζησες με τους κυνηγούς στη Οίτη που σε κάλεσαν στην παρέα τους αν και άγνωστος και σε κέρασαν, την κριτικάρεις και κατηγορείς αυτούς τους ανθρώπους για τις "ευαισθησίες" τους. Μα γιατί στο καλό έκατσες μαζί τους; Αν είναι τόσο τέρατα γιατί σε κάλεσαν να σε κεράσουν και να σε γνωρίσουν; Και πώς θα ένιωθαν άραγε αν ήξεραν οτι ο επισκέπτης τους απλώς τους περιεργάζεται και ψάχνει σιωπιλός να βρεί στοιχεία εναντίον τους ώστε να προτείνει να κάνουν όλοι "εκπαιδευτικές συναντήσεις" μαζί τους για να καταλάβει "περι τίνος πρόκειται";
Και πόσο κακοί θα είναι αυτοί οι κυνηγοί που θέλησαν να ζήσουν λίγες στιγμές στη φύση μαζί με ανθρώπους που επέλεξαν να βρίσκονται εκεί, όταν διαβάσουν το αποτέλεσμα της "κατασκοπείας" σου και στραβοκοιτάνε πλέον τον επόμενο φυσιολάτρη που θα συναντήσουν?
Η μήπως δέν τους είπες οτι δέν κυνηγάς και δέν τους ενοιαξε; Το έπαιξες μήπως μοβόρος δολοφόνος και έπεσες στο χαμηλό τους επίπεδο για να συγκεντρώσεις στοιχεία;
Και τώρα επιστρέφοντας στον πολιτισμό τους προσβάλεις και τους γελειοποιείς.
Και ποιά η διαφορά ανάμεσα σε κυνηγό και ψαρά όσο αφορά το θέμα μας; Ο ένας σκοτώνει και ο άλλος όχι;

Φίλε μου τι ΔΕΝ κατάλαβες ? ότι ήταν λαθροθήρες μέσα σε Εθνικό Δρυμό ή κάτι άλλο :shock:

iceberg έγραψε:Δέν σε καταλαβαίνω αγαπητέ, πραγματικά.

Ισως δεν διαθέτεις αυτή την ικανότητα, προσπάθησε πάλι :wink:


Νομίζω ότι κάτι σε ρώτησα, αλλά απάντηση δεν έχω πάρει :(
Εσύ φίλε μου iceberg που τόσο πολύ ενδιαφέρεσαι, ποιόν "κακό" κυνηγό έχεις καταγγείλει :?:


Αν υπάρχουν σοβαρά επιχειρήματα από τους κυνηγούς για το χόμπυ τους, καλό είναι να τα αναφέρουν μήπως και μας πείσουν ότι δεν βλάπτουν όλους μας, αλλά επιχειρήματα σε στυλ προσωπικής αντεπίθεσης, ή αλλαγής του θέματος συζήτησης σε άλλο (ρύπανση, φυτοφάρμακα, ασθένειες, ψάρεμα, ρουφιανιές κ.λ.π.) δεν πείθει κανέναν, και μαρτυρά είτε ανθρώπους με ανύπαρκτα επιχειρήματα είτε φανατισμένους με το χόμπυ τους σε τέτοιο βαθμό που να τους αναγκάζει να χρησιμοποιούν κάθε μέσο για να το υποστηρίξουν :?
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό iceberg » 03 Νοέμ 2005, 13:49

Μετά την εντυπωσιακή δήλωση του αγαπητού τετράποδου που μας μετέφερες αγαπητέ amorgianos εγώ καλύφθηκα 100% πάνω στο θέμα που συζητήσαμε!
Και μία πρόταση που αισθάνομαι οτι καλύπτει 100% ΟΛΕΣ τις πλευρές που πήραν μέρος στη συζήτηση είναι ή:
"ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΕΡΧΟΜΑΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΟΡΦΗ ΚΑΝΕΛΛΑ
ΚΙ ΕΒΓΑΛΑ ΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗ ΒΡΑΧΕΙ Η ΟΜΠΡΕΛΑ.
Μή βιαστείς....όλες τις πλευρές είπα. :twisted: :twisted:
Και ένα τελευταίο, στο internet αυτό κάνεις, μιλάς με αγνώστους,τους γνωρίζεις, τους συμπαθείς ή τους αντιπαθείς και σπανίως μπορεί και να τους καταλάβεις κιόλας.
Προσωπική κόντρα δέν αισθάνομαι να έχω με κανένα, παρά την ένταση της στιγμής, που θεωρώ οτι είναι φυσιολογική πάνω σε μία διαφωνία.

ΥΓ Ολα τα άνω ισχύουν μέχρι να γράψει ο αγαπητός
Dr. Format!!! :lol: :lol: :lol:

ΥΓ2 Η πρόταση για καφέ ισχύει.
Άβαταρ μέλους
iceberg
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 12:01
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττική

Δημοσίευσηαπό iceberg » 03 Νοέμ 2005, 14:03

ΕΕΕεεε τώρα Dr. Format...!!!
Αντε πάλι απο την αρχή. :( :( :(
1ον- Σε καλύπτει ώς πρός εμένα η εκφραση που έγραψα πρίν;
2ον- Εχω άνω του μέσου όρου ικανότητα να καταλαβαίνω (λέω εγώ τώρα)!
3ον- Τώρα μπορώ να μή ρωτήσω; Αφού ήξερες οτι είναι λαθροθήρες σε εθνικό δρυμό (εγώ όντως δέν το συμπέρανα απο το post σου) γιατί δέν έκανες ένα τηλ στο δασαρχείο; Σε 10 λεπτά θα τους είχαν μαζέψει.
4ον-Δέν έχω καταγγείλει κανένα κυνηγό γιατί εγώ δέν έχω κυνηγήσει ποτέ μου, ψαράς είμαι (τέζα ο Doctor)!!! :lol: :lol: :lol:
4ον- Niva έχεις;
Άβαταρ μέλους
iceberg
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 12:01
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττική

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 03 Νοέμ 2005, 16:59

iceberg έγραψε:...ψαράς είμαι (τέζα ο Doctor)!!! :lol: :lol: :lol:
4ον- Niva έχεις;

Nivo-σύντροφε μας έστειλες αδιάβαστους :lol: :lol: :lol:

Παρά το έντονο ύφος μου, δεν σου κρατώ κακία και κάποια μέρα θα το πιούμε αυτό το καφεδάκι :P
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό xtrail » 03 Νοέμ 2005, 17:28

Dr.Format έγραψε:
iceberg έγραψε:...ψαράς είμαι (τέζα ο Doctor)!!! :lol: :lol: :lol:
4ον- Niva έχεις;

Nivo-σύντροφε μας έστειλες αδιάβαστους :lol: :lol: :lol:

Παρά το έντονο ύφος μου, δεν σου κρατώ κακία και κάποια μέρα θα το πιούμε αυτό το καφεδάκι :P

Η κατάληξη της κουβέντας μου έφερε την εικόνα δύο τύπων που κάθονται αγκαλιασμένοι, με μαυρισμένα μάτια και τσιρώτα στο πρόσωπο μετα από καυγά και πίνουν μπύρες στο μπαρ!!!!
1. Γιάννη πράγματι δεν ήταν ξεκάθαρο πως ήταν λαθροθήρες κι επίσης κι εγώ δεν ήξερα πως ειναι εθνικός δρυμός :? :(
2. Ο σκύλος που σου εκμυστηρεύτηκε όλα αυτά ΦΙΛΕ Amogiane ήταν όλα τα λεφτα σε αυτή την συζήτηση (απολαυστικότατος) :D
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό iceberg » 03 Νοέμ 2005, 20:35

Μα μετά απο καυγά φίλε xtrail είναι όλα απολαυστικότερα!!!
Αλλα τώρα;...Πώς θα περνάει η ώρα;;;
Καθίστε,...όπου νάναι θα ανακαλύψει και κανείς άλλος το post και θα αρχίσουμε πάλι... :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
iceberg
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 12:01
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττική

Δημοσίευσηαπό Amorgianos » 04 Νοέμ 2005, 00:57

Φιλε xtrail εχω και γω μελανιες και μερικα τριροτα. Επισης μου αρεσει και η μπυρα. :P
Ο σκυλος ειναι μπλε, (απο το μονοξειδιο της εξατμισης), αλλα του αρεσουν αυτα τα συνθετικα κοκκαλα.
Φανταζομαι οτι μπορω να τον φωναξω να ερθουμε και μεις στο μπαρ ε? :twisted: :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
Amorgianos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 23 Μαρ 2004, 00:43

Δημοσίευσηαπό Amorgianos » 04 Νοέμ 2005, 01:41

iceberg έγραψε:Μα μετά απο καυγά φίλε xtrail είναι όλα απολαυστικότερα!!!
Αλλα τώρα;...Πώς θα περνάει η ώρα;;;
Καθίστε,...όπου νάναι θα ανακαλύψει και κανείς άλλος το post και θα αρχίσουμε πάλι... :lol: :lol: :lol:


Χμμμ :roll: :roll: ......Ελα τωρα σε εφτιαξα :!:
Για να περναει η ωρα, μπορουμε να ανοιξουμε αλλο θεμα με παροιμιες, η σχετικα με τις ζημιες που κανουν τα δελφινια στα διχτυα των ψαραδων, οι οι ψαραδες στα διχτυα των δελφινιων. :lol:
Λεω να προτιμησουμε τις παροιμιες ομως, γιατι παρ' ολο που ξερω και ενα καρχαρια που μιλαει, δε θελω να τον ρωταω διαφορα γιατι τσαντιζεται. :lol:

Καφεδακι με θεα πανω απο την παραλια του Μουρου εχεις απολαυσει?

Ξαναχαιρετω γιατι αν μαζευτουμε κι αλλοι αντε να πληρωσεις τοσους καφεδες :twisted: :wave:

ΥΓ. Χαιρομαι που αν και δεν καταλαβε ο ενας τον αλλο, καταλαβαμε και οι δυο τον σκυλο. 8)
Άβαταρ μέλους
Amorgianos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 23 Μαρ 2004, 00:43

Δημοσίευσηαπό Caravan » 04 Νοέμ 2005, 12:19

Amorgianos έγραψε:Φιλε Caravan,
το κυνηγι δεν ειναι αυθυπαρκτο, αλλα για να υπαρξει χρειαζεται κυνηγους, προσεκτικους η οχι και θηραματα-θυματα. Αρα μια που δεν ειμαι κυνηγος, σιγουρα δε μου φταινε τα θηραματα. Οι κυνηγοι ειναι το προβλημα.
Δεν εχω προβλημα με αυτον η αυτους που θα πανε αραια και που για κυνηγι, με σκοπο να φανε μια κυριακη πχ ο,τι πιασουν αλλα μεχρι εκει. Ουτε πουπουλο παραπανω.

Το σκεπτικο ομως των περισσοτερων ειναι, σκοτωνουμε ο,τι κινειται και ο,τι πεταει και μετα βλεπουμε τι ειναι. (πριν μερικα χρονια σε καποιο αεροδρομιο της π.αεροποριας ειχαν ενα εκπαιδευμενο γερακι με σκοπο να διωχνει τα πουλια απο τον χωρο του αεροδρομιου. Δεν χρειαστηκε και πολυς χρονος για να βρεθει νεκρο απο τα σκαγια καποιου κυνηγου).
Αν παρατηρησεις (τα φυσιγγια)σε ορισμενα σημεια σε βουνα, εχουν στηθει κανονικοι πολεμοι. :!:

Το παραδειγμα-ερωτημα σου με το ρευμα και τη ΔΕΗ δεν καταλαβαινω γιατι το χρησιμοποιεις, μια που εγω δεν εννοω κατι τετοιο. Για πες μου ομως, αν ο ανθρωπος που επιανε τα γυμνα καλωδια ηταν καποιος υπαλληλος της ΔΕΗ δε θα σημαινε κατι αυτο?

Και για να ξαναμπω στο θεμα, δεν νομιζεις οτι θα επρεπε, απο τη στιγμη που υπαρχουν τοσοι απροσεκτοι, κατι να γινει? Πχ καποιος υπευθυνα να τους μαθει τι,πως, ποτε, ποσο πρεπει και τι οχι? και φυσικα πριν παρουν το πολυβολο τους και βγουν στα βουνα?

Ισως ετσι να σωθει ο,τι σωζεται. Διαφορετικα σε μερικα χρονια θα κυνηγανε τηλεκατευθυνομενα αεροπλανακια και 4χ4 αυτοκινητακια μια που τα τενεκεδια δεν τους αρεσουν για σκοποβολη. Και παλι ομως νομιζω οτι θα τους λειπει το αιμα του θηραματος.

Με λιγα λογια, λιγο μ' ενοχλει αν μερικοι σκοτωθουν μεταξυ τους, αλλα με ενοχλει παρα πολυ που δεν εχω δει ζωντανο αγριογουρουνο. :wink: Θα προλαβω αραγε να το δω, η ειμαι καταδικασμενος να το βλεπω μονο περασμενο σε σουβλα? :roll: :roll:


"Αραιός κυνηγός" δεν υπάρχει.
Εγώ έχω να κυνηγήσω χρόνια, αλλά το "αραιός" δεν το καταλαβαίνω. Δηλαδή εσένα δεν σε ενοχλεί το κυνήγι αλλά το πόσα πουλιά σκοτώνονται για να μην διαταραχθεί η πανίδα; Πάνω σ' αυτό έχω απαντήσει ότι την πανίδα την ανανεώνουν κάθε χρόνο οι σύλλογοι των κυνηγών.

Όσο για το σκοτώνω ό,τι κινείται, πίστεψε με, πάλι δεν αναφέρεσαι σε κυνηγούς αλλά στους παράνομους λαθροθήρες που κακώς τους ταυτίζεις με τους κυνηγούς.

'Οπως επίσης, τι σε κάνει να είσαι σίγουρος ότι το γεράκι το σκότωσε κυνηγός; Νομίζεις πως μόνο οι κυνηγοί κατέχουν όπλα;
Εάν προσπαθούσε να το χτυπήσει κάποιος κυνηγός, το μόνο που θα του έκανε, θα ήταν να το γαργαλήσει εάν χρησιμοποιούσε κυνηγετικά φυσίγγια για κυνήγι πουλιών.

Το παραδειγμα με τη ΔΕΗ ήθελες και δεν το κατάλαβες, διότι ατυχήματα συμβαίνουν και στη καθημερινή μας ζωή, και δεν φταίει κανείς άλλος πάρα η μία στιγμή απερισκεψίας μας. Καλό είναι αυτή η απερισκεψία μας να μην κοστίζει τη ζωή και άλλων, όπως συμβαίνει καθημερινά και με τα αυτοκινητιστικά δυστηχήματα.

Όσο για το κυρίως θέμα, οι κυνηγοί είναι ενήμεροι και επιμορφώνονται από τους θηροφύλακες που τους αστυνομεύουν σε κάθε τους βήμα στη φύση, οι οποίοι είναι αρκετοί.
Για τα πολυβόλα, τι να πω... βλέπω ότι είσαι εναντίον κάποιων για τους οποίους δεν γνωρίζεις τίποτα γι' αυτούς, και θέλεις μόνο να τους κριτικάρεις. 3 σφαίρες είναι το ανώτατο όριο για τα κυνηγετικά όπλα, και για το δυσοίωνο μέλλον που προδικάζεις, να απευθυνθείς σε μελλοντολόγο. Εσύ μιλάς για το επόμενο είδος καρχαριών που μυρίζουν το αίμα από χιλιόμετρο.

Αγριογούρουνο θες να δεις; Τα βουνά είναι γεμάτα γιατί δεν πας;
Μόνο να είσαι έτοιμος να τρέξεις πολύ, γιατί αν σε μυρίσουν στο έδαφος που θεωρούν δικό τους, θα τρέξουν να σε ξεσκίσουν, όσο κι αν θέλεις εσύ να τα χαιδέψεις, και μην τα ρίξεις στους κυνηγούς, διότι έτσι τα έμαθε η φύση και όχι ο άνθρωπος.

Τέλος πάντων, άποψη εσύ, άποψη κι εγώ, δεν πρόκειται να ασχοληθώ περισσότερο διότι βαρέθηκα να γράφω τα ίδια και τα ίδια.
Άβαταρ μέλους
Caravan
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 30 Μαρ 2005, 20:32
Τοποθεσία: Κρυονέρι Αττικής

Δημοσίευσηαπό Amorgianos » 04 Νοέμ 2005, 14:02

Φιλε Caravan,
OK τωρα καταλαβα που "κολλησες". Λες δηλαδη οτι οποιος ονομαζει τον εαυτο του κυνηγο, ειναι ο "σωστος κυνηγος".
Μα και οι λαθροθηρες σαν κυνηγοι συστηθηκαν στον Dr Format :shock: :shock:
Και αν ξαναδιαβασεις ολα οσα εγραψα θα δεις πως σε γενικες γραμμες συμφωνουμε.

Εχω ομως ενα ερωτημα.
Αν η φυση ανεχεται την "παρεμβαση" των κυνηγων, ποιος ακριβως ειναι ο λογος που οι κυνηγετικοι συλλογοι ανανεωνουν καθε χρονο την πανιδα?


Ευχαριστω παντως για τη συμβουλη σχετικα με το αγριογουρουνο.
Οταν μου ερθει αυτη η ακατανικητη επιθυμια να το χαϊδεψω θα ψαξω να βρω ενα πανω σε σουβλα.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
Amorgianos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 23 Μαρ 2004, 00:43

Δημοσίευσηαπό Caravan » 04 Νοέμ 2005, 14:48

Σχετικά με την ερώτηση σου, εγώ είπα ότι δεν υπάρχει "αραιός" κυνηγός, άρα, εάν δεν "βοηθήσουν" οι σύλλογοι τη φύση, σίγουρα θα μειωθεί ο πλυθυσμός των πουλιών.
Άλλωστε, αυτό γίνεται σε συνεργασία με τα αρμόδια υπουργεία και υπηρεσίες.

Πάντως, καλό αγριογούρουνο στη σχάρα έχει στο Κρυονέρι.
Άβαταρ μέλους
Caravan
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 30 Μαρ 2005, 20:32
Τοποθεσία: Κρυονέρι Αττικής

Δημοσίευσηαπό iceberg » 05 Νοέμ 2005, 01:33

Και στην Αμοργό εξαιρετικό Ρακόμελο!!! Και είναι νομίζω το ιδανικό μέρος να συναντηθούμε όλοι. Δέν έχει ούτε ψάρια (για τους ερασιτέχνες) και νομίζω ούτε κυνήγι.
Μόνο offroad και ρακόμελα.
Εγώ φέτος μετά απο μία εβδομάδα εντατικού ψαρέματος (με την τελευταία λέξη της τεχνολογίας σε όργανα και εξοπλισμό) έπιασα ένα κολιό.
Οπότε τις επόμενες 2 το έριξα στα ρακόμελα και το διαλογισμό!!!
Το τέλειο μέρος για συνέδριο των διαφωνούντων!!!
Άβαταρ μέλους
iceberg
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 12:01
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττική

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 55 επισκέπτες