Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Το βουνό μας ....

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Δημοσίευσηαπό Captaindim » 27 Φεβ 2007, 12:05

[quote="superspy"]

Ήταν μια φρικτή εμπειρία, ο ταλαίπωρος ο λύκος, πλήρωνε με τη ζωή του, το μίσος ολόκληρης της ανθρωπότητας, σκέφτηκα, επειδή ήταν ελεύθερος.

Καλημέρα ξανά
Σπύρο το μέγεθος της αγάπης και της συμπάθειας η του μίσους που μπορεί να έχει ο κάθε άνθρωπος για ένα ζώο εξαρτάτε απόλυτα από την επαφή που έχει με αυτό , και διευκρινίζω . Εάν ο λύκος για εσένα [ και εμένα ] είναι ένα δείγμα άγριας ζωής και ελευθερίας – και γιατί όχι – είναι γιατί η προσωπική μας επαφή έχει να κάνει μέσα από ντοκιμαντέρ , φωτογραφίες , το παραμύθι της κοκκινοσκουφίτσας , κάποιοι λίγοι σε κλουβί ζωολογικού κήπου άντε ο πιο τυχερός να μπόρεσε να τον δει πάνω σε κανένα βουνό [ πολύ δύσκολο ] , κάποιοι άλλοι σε αγροτικές περιοχές έχουν μια άλλη πιο στενή επαφή μαζί του η οποία κάποιες φορές δεν θα είναι η επιθυμητή ούτε για την μια πλευρά[ του λύκου ] ούτε για την άλλη [ του ανθρώπου ] .

Εμείς εδώ στις μεγαλουπόλεις μεγαλώνουμε , και μεγαλώνουμε και τα παιδία μας επίσης ,με μια κουλτούρα φόβου για τον κακό άνθρωπο που μπορεί να παραμονεύει έξω από το σχολείο των παιδιών , τον καθημερινό ληστακο που την παραμονεύει η σε ΑΤΜ τραπεζών η τον εκάστοτε τσαντάκια κ .λ . π . άσχετα αν εμάς δεν μας έχει τύχη ποτέ . Σε κάποιες άλλες κοινωνίες αυτά δεν υπάρχουν γιατί υπάρχει άλλη δομή , εκεί όμως έχουν τα δικά τους αντίστοιχα π.χ. να μην μπει η νυφίτσα στο κοτέτσι , και μην μπει ο λύκος στην στάνη .

Στις πόλεις η κλοπή 500 ευρω είναι μια και τέλος ,μια νυφίτσα σε ένα κοτέτσι ΔΕΝ είναι μια κότα αλλά μπορεί και όλες για να φάει τελικά μόνο μια. Εάν ο λύκος έμπαινε μέσα στα πρόβατα για να πάρει ΕΝΑ πρόβατο τότε πιστεύω ότι δεν θα ταΐζανε 20 σκυλιά [ γιατί τόσα χρειάζονται ] για να μην χάσουνε ένα πρόβατο εφόσον η τροφή η καθημερινή των σκύλων θα υπερέβαινε το κόστος του ενός πρόβατου . Το κακό με τον λύκο είναι ότι σκοτώνει αδιάκριτα όσα μπορεί πίνοντας ΜΟΝΟ το αίμα [ η λαϊκή παράδοση λέει 99 γιατί μετά ξεραίνεται η γλώσσα του και πεθαίνει ] και στο τέλος παίρνει ένα και φεύγει .

Η παρουσία του συγκεκριμένου ζώου σε μια περιοχή σημαίνει γενικό συναγερμό για όλους. Στις συγκεκριμένες κοινωνίες δεν υπάρχουν ούτε τσακωμένοι γείτονες ούτε αστυνομία . Είναι θέμα επιβίωσης. Αντίθετα οι βοσκοί είναι «χαρούμενοι» αν στην περιοχή τους υπάρχει αρκούδα γιατί όπως μου έχουν πει , όπου υπάρχει αρκούδα δεν υπάρχει ο λύκος , και ενώ η αρκούδα είναι ένα τεραστίας μυϊκής δύναμης ζώο το οποίο κάτω υπό ορισμένες συνθήκες μπορεί να επιτεθεί και στον άνθρωπο [ ενώ ο λύκος είναι εντελώς σπάνια περίπτωση ] προτιμούν να « χαρίσουν » ένα πρόβατο σε μια αρκούδα γιατί ουσιαστικά τους «προστατεύει» τα υπόλοιπα .
Εμείς οι άνθρωποι των μεγαλουπόλεων αυτό ΔΕΝ μπορούμε να το καταλάβουμε.
Και εγώ αν τον έβλεπα στο δάσος ένα λύκο δεν θα του έριχνα γιατί απλά δεν με έχει πειράξει ,και ούτε πρόκειται γιατί μέχρι τώρα δεν σκέπτομαι να αλλάξω το επάγγελμα μου σε βοσκού.

Θα σας πω μια ιστορία για να καταλάβουμε ότι οι άνθρωποι δεν είναι ίδιοι σχετικά με την κουλτούρα για το κυνήγι ορισμένων ζωών που εμείς οι άνθρωποι των πόλεων τα θεωρούμαι « δικά μας » .

Το 1991 ήμουν σε ένα πολύ μικρό λιμάνι στην Ν. Αυστραλίας για φόρτωση σιτηρών , μέσα σε όλα νασου και κάτι Έλληνες στο καράβι , είδαν την Ελληνική Σημαία , και το βραδάκι οργανώνουμε ένα γλέντι. Με τα πολλά , μιλάγαμε για κυνήγια κ.λ.π. μου λέει ένας - Μετά θα πάμε κυνήγι –
Στην Αυστραλία και στο συγκεκριμένο μέρος που ήμουν επιτρέπονταν το κυνήγι και το βράδυ με προβολείς και για απεριόριστο αριθμό θηραμάτων – αγριοκουνελα – λόγω τον μεγάλων καταστροφών που κάνουν στην γεωργία .
Με τα πολλά πήγαμε μέσα στα άγρια μεσάνυχτα στο σπίτι του ενός πήραμε ένα επαναληπτικό πολεμικό [ επιτρέπεται και αυτό ] σφαίρες κ.λ.π. όταν μπήκαμε στο αμάξι μου είπαν έχε υπ΄ όψιν σου αν πεταχτεί κανένα Καγκουρό [ επίσης επιτρέπεται] ριξε μην κωλώσεις
Σε μια μόνο στιγμή ήλθαν μέσα μου τα πάνω κάτω . Καγκουρό για φαντάσου από μικρό παιδί ήθελα να το δω , μια θεια μου μας είχε στείλει ένα μικρό λουτρινο που το είχα και σαν γούρι , πάντα μέσα μου προξενούσε τον θαυμασμό …….και τώρα……..και τώρα θα έπρεπε να του ρίξω .
Η κατάληξη ήταν ότι ευτυχώς δεν πετάχτηκε κανένα καγκουρό , γιατί στην συνεχεία θα έπρεπε να τσακωθώ μαζί τους γιατί ΔΕΝ υπήρχε περίπτωση να έριχνα και να είστε σίγουρη , δεν πρόκειται να έριχνε κανένας κυνηγός ο οποίος ΔΕΝ θα κατανοούσε γιατί θα έπρεπε να ρίξει σε ένα ζωάκι που όλοι το βλέπουμε στην τηλεόραση και στα έργα ένα ζώο ούτε λίγο ούτε πολύ σχεδόν ακίνδυνο για τον άνθρωπο.
Είναι η κουλτούρα μιας ομάδας ανθρώπων αν αυτό που κυνηγάει είναι χρήσιμο η όχι στο να υπάρχει και αν πρέπει.
Για εμάς το καγκουρό είναι ένα ζωάκι που πιστεύω το λατρεύουμε , το ίδιο και ο λύκος , [ εγώ προσωπικά δεν έχω να μοιράσω τίποτα μαζί του ] για το Αυστραλό γεωργό και τον Έλληνα βοσκό ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ. Όπως και μεταξύ τους τώρα ξανά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ .
Ένα καγκουρό στην Ευρυτανία συτιζομενο βέβαια από τους ανθρώπους θα ήταν ακόμα και τουριστικό αξιοθέατο και ο κάθε Έλληνας βοσκός δεν θα είχε να φοβηθεί τίποτα μα τίποτα , αντίθετα όμως αν κατέβαινε πιο χαμηλά στο κάμπο ,ένα και μόνο πέρασμα του μέσα από τα χωράφια θα σήμαινε γενική καταστροφή για το Έλληνα γεωργό , και μετά θα είχαμε εκτός από τον κακό βοσκό ΚΑΙ τον κακό γεωργό.

Ξέρω ότι αυτή η συζήτηση όταν γίνεται δεν καταλήγει πουθενά .

Καλό θα ήταν να γίνεται όχι με την κατα πόσο συναισθηματική πλευρά μπορεί να βλέπει ο καθένας τα γεγονότα , αλλά σε πιο μέτρο θα μπορούσε να τα ζήσει αν θα ήταν πρωταγωνιστης ο ιδιος.
Άβαταρ μέλους
Captaindim
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 17 Οκτ 2006, 10:36

Δημοσίευσηαπό RaNtApLaN » 27 Φεβ 2007, 13:19

Φίλοι μου, το να ρίχνει τις ευθύνες η μια μεριά (τετρακίνητοι) στην άλλη (κυνηγοί) και τούμπαλιν, δεν είναι και τόσο αποτελεσματικό. Η καταστροφή της φύσης, στις διαστάσεις που έχει πάρει σήμερα, δεν γίνετε μόνο από τη "διασκέδαση" του καθενός μας (οι μεν με τις ρόδες και οι δε με τα όπλα), αλλά κυρίως από τις υπόλοιπες καθημερινές δραστηριότητες και ανάγκες όλων μας .
Η βαριά βιομηχανία και γενικά όλα αυτά που αποκαλούμε "τεχνολογία" και υποστηρίζουν το σημερινό life style, έχουν αλλάξει τα πετρέλαια στην ισορροπία του περιβάλλοντος.
Δεν είμαι κατά της τεχνολογίας, είμαι κατά του ενεργειακού καθεστώτος που στηρίζεται η τεχνολογία. Τα πάντα σήμερα εξαρτώνται από το πετρέλαιο. Από την στιγμή που ξέρουμε πόσο επιβαρύνει το περιβάλλον γιατί συνεχίζουμε να το χρησιμοποιούμε?? κι όταν τελειώσει τί γίνεται?? Θα καταρρεύσουν τα πάντα??
Υπάρχουν εναλλακτικές πηγές ενέργειας, τί περιμένουμε λοιπόν?? Απ΄ότι ξέρω όταν πέρασε η ανθρωπότητα από την εποχή του λίθου στην εποχή του σιδήρου, δεν τελείωσαν οι πέτρες!!!
Ας είναι καλά οι 8 πανίσχυροι κύριοι που αποφασίζουν για μας χωρίς εμάς και ψάχνουν τρόπους για να μπορέσουν να μας πουλήσουν την ηλιακή και αιολική ενέργεια που υπάρχει τσάμπα για όλους...
Δεν είμαι οικολόγος κι ούτε υπάρχουν στις μέρες μας. Οι τελευταίοι οικολόγοι εξοντώθηκαν από τους κατακτητές του νέου κόσμου. Δεν είναι άλλοι από τους Ινδιάνους οι οποίοι ζούσαν σε τέλεια αρμονία με την φύση, την σεβόντουσαν και ζητούσαν απ΄αυτή μόνο όσο χρειαζόντουσαν για να ζήσουν.
Για να συνεχίσουμε λοιπόν να χαιρόμαστε το βουνό μας όλοι, αλλά και για να το χαίρονται και οι επόμενοι από μας 8α πρέπει ν΄αλλάξουν πολλά πράγματα. Με το να απαγορευτεί το κυνήγι ή η προσπέλαση αυτοκινήτων, το πρόβλημα δεν λύνεται, ούτε φυσικά λύνεται με το να τσακωνόμαστε.
Άβαταρ μέλους
RaNtApLaN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 18 Απρ 2006, 18:18
Τοποθεσία: Ηράκλειο,Κρήτη

Δημοσίευσηαπό mato » 27 Φεβ 2007, 13:54

συμφωνώ 100% με τον Rantanplan και να υπερθεματίσω περί ευθυνών όλων μας (υμών) στην κατανάλωση.
Ξέρω ότι θα σπαστούν μερικοί για την "αλλαγή" του θέματος, αλλά σύμφωνα με την (πρέπουσα) ΟΛΙΣΤΙΚΗ αντίληψη των πραγμάτων, όλα συνδέονται και όλοι κάτι μπορούμε να κάνουμε, ανεξαρτήτως πεποιθήσεων για τα υπόλοιπα (π.χ. κυνηγιού).
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό jdelis » 27 Φεβ 2007, 14:20

Captaindim έγραψε:Για εμάς το καγκουρό είναι ένα ζωάκι που πιστεύω το λατρεύουμε , το ίδιο και ο λύκος , [ εγώ προσωπικά δεν έχω να μοιράσω τίποτα μαζί του ] για το Αυστραλό γεωργό και τον Έλληνα βοσκό ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ. Όπως και μεταξύ τους τώρα ξανά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ .
Ένα καγκουρό στην Ευρυτανία συτιζομενο βέβαια από τους ανθρώπους θα ήταν ακόμα και τουριστικό αξιοθέατο και ο κάθε Έλληνας βοσκός δεν θα είχε να φοβηθεί τίποτα μα τίποτα , αντίθετα όμως αν κατέβαινε πιο χαμηλά στο κάμπο ,ένα και μόνο πέρασμα του μέσα από τα χωράφια θα σήμαινε γενική καταστροφή για το Έλληνα γεωργό , και μετά θα είχαμε εκτός από τον κακό βοσκό ΚΑΙ τον κακό γεωργό.


Το νόημα του κειμένου που παρέθεσε ο superspy δεν είχε να κάνει με το αν είναι τελικά δίκαιο να σκοτώνει κάποιος ένα ζώο, που θεωρεί πως τον απειλεί. Ούτε και εγώ μπορώ να πω πως είναι κάθετος σε αυτό. Αν ένοιωθα πως απειλείται η ζωή μου ή ακόμα και η περιουσία μου (σε σοβαρό βαθμό) ίσως έκανα το ίδιο.

Το κείμενο είχε να κάνει κυρίως με την άγρια και απάνθρωπη συμπεριφορά του όχλου. Ήταν η διαφορά μεταξύ μιας (αναγκαστικής έστω) εκτέλεσης και ενός λυντσαρίσματος. Δυστυχώς η δεύτερη περίπτωση εμπεριέχει και ευχαρίστηση, πέρα από την αναγκαιότητα και αυτό είναι το τραγικό.

Τέλος νομίζω πως το θέμα δεν έχει να κάνει με την οικολογία. Ακόμη και αν υπήρχε ένας ελεγχόμενος χώρος, με εκτρεφόμενα θηράματα, όπου θα επιτρεπόταν το κυνήγι, η γνώμη μου για την ψυχοσύνθεση αυτών που κυνηγούν για διασκέδαση δεν θα άλλαζε...
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Captaindim » 27 Φεβ 2007, 19:44

jdelis έγραψε:
Captaindim έγραψε:Για εμάς το καγκουρό είναι ένα ζωάκι που πιστεύω το λατρεύουμε , το ίδιο και ο λύκος , [ εγώ προσωπικά δεν έχω να μοιράσω τίποτα μαζί του ] για το Αυστραλό γεωργό και τον Έλληνα βοσκό ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ. Όπως και μεταξύ τους τώρα ξανά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ .
Ένα καγκουρό στην Ευρυτανία συτιζομενο βέβαια από τους ανθρώπους θα ήταν ακόμα και τουριστικό αξιοθέατο και ο κάθε Έλληνας βοσκός δεν θα είχε να φοβηθεί τίποτα μα τίποτα , αντίθετα όμως αν κατέβαινε πιο χαμηλά στο κάμπο ,ένα και μόνο πέρασμα του μέσα από τα χωράφια θα σήμαινε γενική καταστροφή για το Έλληνα γεωργό , και μετά θα είχαμε εκτός από τον κακό βοσκό ΚΑΙ τον κακό γεωργό.


Το νόημα του κειμένου που παρέθεσε ο superspy δεν είχε να κάνει με το αν είναι τελικά δίκαιο να σκοτώνει κάποιος ένα ζώο, που θεωρεί πως τον απειλεί. Ούτε και εγώ μπορώ να πω πως είναι κάθετος σε αυτό. Αν ένοιωθα πως απειλείται η ζωή μου ή ακόμα και η περιουσία μου (σε σοβαρό βαθμό) ίσως έκανα το ίδιο.

Το κείμενο είχε να κάνει κυρίως με την άγρια και απάνθρωπη συμπεριφορά του όχλου. Ήταν η διαφορά μεταξύ μιας (αναγκαστικής έστω) εκτέλεσης και ενός λυντσαρίσματος. Δυστυχώς η δεύτερη περίπτωση εμπεριέχει και ευχαρίστηση, πέρα από την αναγκαιότητα και αυτό είναι το τραγικό.

Τέλος νομίζω πως το θέμα δεν έχει να κάνει με την οικολογία. Ακόμη και αν υπήρχε ένας ελεγχόμενος χώρος, με εκτρεφόμενα θηράματα, όπου θα επιτρεπόταν το κυνήγι, η γνώμη μου για την ψυχοσύνθεση αυτών που κυνηγούν για διασκέδαση δεν θα άλλαζε...


Επειδή θα πρέπει σύμφωνα με την απαίτηση των υπολοίπων να μην ξεφύγουμε από το θέμα , θα ήθελα να παραμείνω στα πλαίσια του « βουνού » και της « ζωής » του όσο πιο πολύ μπορώ.

Αν νομίζεις φίλε jdelis ότι έχω βγει εκτός θέματος τότε θα πρέπει να ξαναδιαβάσεις την τελευταία παράγραφο στο προιγουμενο post που έγραψα και για να μην σε κουράζω το ξαναγράφω .

Καλό θα ήταν να γίνεται όχι με την κατά πόσο συναισθηματική πλευρά μπορεί να βλέπει ο καθένας τα γεγονότα , αλλά σε πιο μέτρο θα μπορούσε να τα ζήσει αν θα ήταν πρωταγωνιστής ο ίδιος.

Αν κατάλαβες τώρα έχει καλώς , αλλά ίσως επειδή να σου πέφτει και λίγο δύσκολο θα στο κάνω πιο λιανά.

Εμάς μικρούς μας μαθαίνανε οι μεγαλύτεροι, επειδή η δυνατότητα αγοράς παιχνιδιών ήταν και περιορισμένη αλλά και συγκεκριμένη, [ Χριστούγεννα , Γιορτή , Γενέθλια ] με ρουλεμαν , τεσσερεις σανίδες και μερικές πρόκες να φτιάχνουμε ένα πατίνι .
Επίσης μας μαθαίνανε με μαθηματική ακρίβεια πώς να φτιάχνουμε ένα χαρταετό που αντί για κόλλα χρησιμοποιούσαμε αλευρόκολλα και τον φτιάχναμε και κανένα μήνα πιο πριν. Και άλλες ιδιοκατασκευες ,καραγκιοζακια , τοξα σπαθιά κ.λ.π.
Υπήρχε μια υπακοή προ τους μεγαλύτερους και μια ολόκληρη « ιεροτελεστία » σε όλο αυτό , από τους παππούδες που θα δίνανε την «γνώμη» τους για να αισθανθούνε ότι ακόμα ανήκουν ενεργά στην «ομάδα» μέχρι και την κ. Μαρία την κουτσομπόλα που έπρεπε και αυτή να πει «κάτι» .
Τώρα όλα αυτά ανήκουν στο παρελθόν για τον απλούστατο λόγο ότι ίσως είναι και πιο φτηνό να αγοράσεις ένα πατίνι αντί να μπεις στο κόπο να το φτιάξεις μόνο σου , όπως επίσης και τον χαρταετό

Στην Αθηνά πριν αρκετά χρόνια όταν υπήρχαν ακόμα αυλές και ερειπωμένα σπίτια [ τουλάχιστον στην περιοχή που μεγάλωσα ] οι αδέσποτες γάτες και πραγματικά υπήρχαν τότε πάρα πολλές , και επειδή δεν υπήρχαν οι γατοτροφες περιμένανε δίπλα στους υπόνομους να πιάσουνε κανένα ποντίκι το οποίο αφού το πηγαίνανε στα μικρά τους ζωντανό ,ενώ θα μπορούσαν να το σκοτώσουν πολύ γρήγορα ,αρχίζανε υπομονετικά – και βάναυσα για το ποντίκι -να το παιδεύουν να το ξεσκίζουν υπομονετικά μέχρι να μάθει και το πιο χαζό γατάκι τον τρόπο να σκοτώνει.
Τώρα πια οι γάτες δεν σκοτώνουν για να ζήσουν , οι τροφές είναι έτοιμες και πολλές [ και με πολλές γεύσεις αν δεν κάνω λάθος ] Επίσης ΔΕΝ έχουν μικρά πλέων γιατί από αδέσποτες δεν υπάρχουν γιατί τις έχουν εξολόθρευση τα αυτοκίνητα επίσης οι πιο προοδευμένη τις στειρώνουν και η αγορά γίνεται πλέων από τα pet shop.
Aν λοιπόν για εμάς το να αγοράσουμε το πατίνι η την γατοτροφη είναι καθαρά θέμα πλέων συνήθειας για κάποιους άλλους το να προστατεύουν την περιουσία τους έστω και με αυτό τον βάναυσο τρόπο είναι θέμα ανάγκης .

Και βέβαια θα μπορούσε να δώσει μια στον λύκο να τον ξεκάνει εκεί που τον βρήκε στα χωράφια , αλλά δεν το έκανε , έπρεπε να μυηθούν και άλλοι ,και τον έφερε στην πλατεία του χωριού καλώς η κακός για αυτούς είναι ο τρόπος να μάθουν , σκληρό ? αποτρόπαιο? Τρομακτικό? Απάνθρωπο? Πες το όπως θέλεις αλλά αυτός είναι ο τρόπος να μάθει και ο τελευταίος πιτσιρικάς , όπως εμείς με τα πατίνια ,όπως η γάτα με το ποντίκι και τα μικρά τις την «τέχνη».

Αν λοιπόν μπούμε στην διαδικασία όπως καταργήσαμε τα φτιαχτά πατίνια και περνούμε αγοραστά , όπως ταΐζουμε τις γάτες ζωοτροφές και μπούμε μέσα στην κοινωνία τους και τους απαγορεύσουμε να το κάνουν είναι σαν να καταργούμε ένα « παρθένο πολιτισμό » με τις συνήθειες του όπως για παράδειγμα ανέφερε ένας φίλος πιο πριν για την Λατινική Αμερική που ζει σε αρμονία με το περιβάλλων όπως έγραψε.

Το αν συμφωνώ η όχι με την βαναυσότητα θα σου το γράψω με μεγάλα γράμματα για να είναι ευδιάκριτο ΟΧΙ , το αν όμως έχουν δικαίωμα να το κάνουν είναι δικό τους θέμα και ο πρώτος που θα προσπαθήσει να τους κατακρίνει είναι λάθος γιατί δεν ανήκει στο χώρο τους.
Τους κρίνει με μέτρα που έχει μάθει σε άλλη κοινωνία με άλλο τρόπο και άλλες συνήθειες δομημένη.
Στο κάτω κάτω ποιος θα μπορέσει να απαγορεύσει ένα τύπου ας που έθιμο .

Το αν εγώ δεν έχω μάθει στο παιδί μου να φτιάχνει πατίνι το κάνω για λόγους ασφαλείας πλέων γιατί υπάρχουν αυτοκίνητα παντού

Το να ταΐζω την γάτα γατοτροφη και στο τέλος να μην μπορεί να κυνηγήσει γιατί θα χάσει τα ένστικτα της τότε έχω μπει μέσα στο χώρο της και αυτό είναι αντιοικολογικο .

Ένταξη λοιπόν υπάρχει λύση , εξαφανίζουμε όλα τα πρόβατα από τον Ελληνικό και παγκόσμιο χώρο όπου υπάρχουν λύκοι και τα εκτρέφουμε σε περιοχές όπου δεν υπάρχουν λύκοι , και όπως αγοράζουμε πλέων την γατοτροφη η το πατίνι εισάγουμε και το κρέας.
Καλό ε !!

Έτσι λοιπόν ΔΕΝ χρειάζεται να γίνουν ξανά βαναυσότητες σε λύκους με αργό και επώδυνο θάνατο σε πλατιές κάτω από τα μάτια και την συμμετοχή μικρών και μεγάλων παιδιών και έτσι ο λύκος θα μπορεί πλέον προστατευμένος και με ανθρώπους που ΔΕΝ θα μπαίνουν πλέων στο κόπο να μάθουν να τον κυνηγάνε [ γιατί δεν θα τους είναι πλέον επιβλαβής] και λόγω έλλειψης τροφής διότι δεν θα υπάρχουν τα πρόβατα να την πέφτει μονομερώς και να αποδεκατίζει τα εναπομείναντα ΖΑΡΚΑΔΙΑ .

Μήπως αυτό σου έρχεται καλύτερο………..?????????

Τελικά θα ήθελα να ξέρω κάτι σχετικά με τους «ανυσιχουντες τη συνείδηση» Ξέρουν κάτι από βουνό και δασός η…………. ????

Σίγουρα θα διεπιστοσες μια λίγο ας πούμε…… επιθετική στάση απέναντι σου [ και για να ξεκαθαρίσω όχι ως προς το πρόσωπο σου όσο ως προς τα λεγόμενα σου ] ε ….ναι είμαι λίγο επιθετικός και ξέρεις γιατί ? όχι για το ότι δεν γνωρίζεις αρκετά περί διατροφικής αλυσίδας και επιμένεις να έχεις γνώμη , όχι γιατί δεν γνωρίζεις το παραμικρό για Ρεζέρβες θηραμάτων και τις αγνοείς εντελώς …αλλά πάλι επιμένεις να έχεις γνώμη …αλλά περισσότερο αναφέρεσαι στους κυνηγούς ΓΕΝΙΚΑ [ και όπως καταλαβαίνεις δεν είμαστε όλοι το ίδιο]
Επισης αναφέρεσαι σε ΨΥΧΟΣΥΝΘΕΣΗ ΟΛΩΝ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΟΥΝ .

Είπαμε να κρατήσουμε την συζήτηση σε κάποιο επίπεδο αν δεν μπορείς άφησε το στα χέρια άλλων που μπορούν.
Πυροτεχνήματα και ρουκέτες εντυπωσιασμού να μην πετάμε έτσι για τα μάτια αλλά αυτά που γράφουμε να έχουν το λιγότερο μια λογική.

Και αν κατάλαβες καλά φίλε μου αυτό λέγεται ένστικτο……………….
-----------------------------------------------------------------------------
ΚΑΛΟ ΔΡΟΜΟ
Άβαταρ μέλους
Captaindim
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 17 Οκτ 2006, 10:36

Δημοσίευσηαπό macedonas » 28 Φεβ 2007, 09:34

Για τα σαλιγκάρια τι έχουν να πουν οι οικολόγοι;
Επιτρέπεται να τα κυνηγάμε-μαζεύουμε( μια και μπήκαμε στη σαρακοστή-είναι και νηστίσιμα) ή αυτά είναι πολύ μικρά για να έχουν ψυχή;

:haha2: :haha2: :haha2: :haha2:

Σοβαρά τώρα μόλις ζεστάνει λίγο ο καιρός δεν οργανώνουμε καμιά νυχτερινή για να μαζέψουμε κανένα σαλάγκι;

Μιχάλάκι που χάθηκες;
Έφαγα κοχλιούς μπουμπουριστούς στα μέρη σου και έπαθα την πλάκα μου.
Άβαταρ μέλους
macedonas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: 08 Μάιος 2005, 08:37
Τοποθεσία: Πολύκαστρο

Δημοσίευσηαπό xtrail » 28 Φεβ 2007, 09:41

Το θέμα με κυνηγούς και αντικυνηγούς έχει τεθεί και σε άλλα φόρα και φυσικά δεν βγήκε ούτε άκρη ούτε συμπέρασμα, ούτε θα βγει. Κάθε φορά θα αναφέρονται ακραία παραδείγματα και από τις δύο πλευρές (ομολογουμένως πιο ακραία από τους κυνηγούς) για να υποστηρίξουν την αποψη τους. Και πάντα το θέμα γυρνάει στην οικολογία, που κατά βάση ειναι άσχετο με την συζήτηση.
Ειναι λογικό κάποιος που έχει μεγαλώσει και έχει μάθει να κυνηγάει να το θεωρεί φυσιολογική διαδικασία και να μην του κάνει αίσθηση το σκότωμα όπως και ένας που δεν το έχει κάνει, να το θεωρεί απάνθρωπο.
Με βάση το παραπάνω, θα έλεγα πως φυσικά, δεν μπορούμε να είμαστε απόλυτοι πως όλοι οι κυνηγοί κακοί, όπως άλλωστε και σε άλλους τομείς της ζωής μας. Κακός μάλλον πρέπει να θεωρείται αυτός που παραβαίνει τους κανόνες (εποχές κυνηγιου, αριθμό θηραμάτων, οπλα κλπ).
Δεν ειμαι κυνηγός ούτε προκειται να γίνω γιατί μάλλον δεν είμαι πολύ αναίσθητος, για να αντέξω να βλέπω να πεθαίνει ένα ζώο μπροστά στα μάτια μου.
Το θέμα που με απασχολεί σε όλες αυτές τις συζητήσεις (έχει τεθεί και αντίστοιχο θέμα στις συζητήσεις Β. Ελλαδας) ειναι για την είσοδο στο βουνό και το "δικαίωμα" που έχουν οι κυνηγοί να μπαινουν και όλοι οι άλλοι όχι.
Ετσι νομίζω πως ξεκίνησε αυτή η κουβέντα και όχι για το αν το κυνήγι ειναι απεχθες ή όχι. Και φυσικά τα "παίρνω", όταν μου λέει κάποιος πως δεν πρέπει να περάσω (με αυτοκίνητο ή πεζός) μέσα από περιοχές που είναι δημόσιος χώρος, γιατί υπάρει κίνδυνος να με φάει καμιά "αδέσποτη".
Ξέρω, θα πείτε υπάρχουν πινακίδες....πουθένα δεν είδα, τουλάχιστον εκεί που έχω κινηθεί, να λέει "απαγορευται η είσοδος, κυνηγετική περίοδος" ή κάτι παρόμοιο.
Αν βγούμε εκτός θέματος και το πάμε στην οικολογία, θα συμφωνήσω με τον Rantanplan και τον mato απόλυτα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό drMel » 28 Φεβ 2007, 10:35

Νομιζα ότι τι θέμα ήταν μεταξύ μοτοσικλετιστών και κυνηγών.
Τώρα που κατάλαβα ότι είναι με τους τετρακίνητους νοιώθω καλύτερα.


Αλήθεια οι κυνηγοί πώς πάνε στο βουνό, με ποδήλατο???
drMel
 

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 28 Φεβ 2007, 10:43

drMel έγραψε:Νομιζα ότι τι θέμα ήταν μεταξύ μοτοσικλετιστών και κυνηγών.
Τώρα που κατάλαβα ότι είναι με τους τετρακίνητους νοιώθω καλύτερα.


Αλήθεια οι κυνηγοί πώς πάνε στο βουνό, με ποδήλατο???
:lol: :lol: :lol:


Και για να μην ξεχνιώμαστε: http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-3076.html
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Captaindim » 28 Φεβ 2007, 12:10

drMel έγραψε:Νομιζα ότι τι θέμα ήταν μεταξύ μοτοσικλετιστών και κυνηγών.
Τώρα που κατάλαβα ότι είναι με τους τετρακίνητους νοιώθω καλύτερα.


Αλήθεια οι κυνηγοί πώς πάνε στο βουνό, με ποδήλατο???


Καλημέρα.
Για να πω την αλήθεια το καλύτερο θα ήταν [ και αρκετά ρομαντικό ] να είχε κάθε κυνηγός μια καλύβα στο βουνό και από εκεί μέσα στην άγρια φύση να έβγαινε περπατώντας στο δάσος – μήπως σας θυμίζει κάποιες ταινίες με καουμποιδες και ινδιάνους ?

Τώρα για να μπούμε και στην πραγματικότητα και οι κυνηγοί ανεβαίνουν στο βουνό με τα τετρακίνητα μέσα από δασικούς δρόμους και φθάνουν μέχρι εκεί ακριβώς που μπορεί ς να φθάσεις[ γενικα ] και εσύ με το δικό σου τετρακίνητο .Μετά φυσιολογικά το κόβουν με τα πόδια.

Τώρα αν το πρόβλημα με τους «ανισυχουντες τη συνείδηση » και γενικά οικολογολαγνους [ και δεν πάει επί προσωπικού ]είναι αν οι κυνηγοί κάνουν ζημιά στο βουνό και στο δάσος από το σημείο που ΟΛΟΙ ΠΑΡΚΑΡΟΥΜΕ Η ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΝ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΠΙΟ ΨΙΛΑ , τότε τι να πω , ίσως άστοχο και μόνο σαν σκέψη.

Τότε αν ένα βουνό με π.χ. 1000 μέτρα ύψος και δασικούς δρόμους μέχρι τα 200 την δεκαετία του ΄70 οι κυνηγοί φταίγανε για τα 800 ενώ αν οι δασικοί δρόμοι ανέβηκαν στα 500 μέτρα την δεκαετία του ΄80 τότε ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ 500μ. ΕΝΩ ΣΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ 500μ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ ?????

Ε και βέβαια τώρα πια που δασικοί δρόμοι έχουν φτάσει σχεδόν σε κάθε κορυφή

Μην ανησυχείτε παρακαλώ …ενας ενας……..όλοι θα πάρετε ΑΦΕΣΗ ΑΜΑΡΤΙΩΝ……. ……..για τα προιγουμενα 999μ. ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΑΣ εκτός από εκείνο το ξεφτιλισμένο τελευταίο 1 μέτρο [ όπου πάντα στην Ελλάδα θα υπάρχει «κάποιος» που φταίει δηλ. ΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ ] όπου κανονικά θα πρέπει να στηθούν σταυροί μαρτυρίου για να σταυρώσουμε τους κυνηγούς για να δήξουμε στις επόμενες γενεές ΠΟΙΟΙ ΗΤΑΝ ΟΙ ΚΑΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΧΑΛΑΣΑΝΕ ΤΗΝ ΗΣΥΧΙΑ ΤΟΥ ΒΟΥΝΟΥ.

Μετά τιμής
Άβαταρ μέλους
Captaindim
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 17 Οκτ 2006, 10:36

Δημοσίευσηαπό camelg4 » 28 Φεβ 2007, 14:15

Οχι οχι σταυρους,να μωρε και η γκιλοτινα καλη ειναι,μην το παρακανουμε κιολας.
ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΩΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΣΚΟΥΛΙΚΙΑ.Και ο λογος που κυνηγω μπεκατσες ειναι που η μπαγασικες τρωνε οτι καημενο σκουλικακι βρουν μπροστα τους.
Σε μενα τι αρμοζει?Μηπως ξεριζωμα τα νυχια,ε καμια φαλαγγα,λιγο μαστιγιο,λιγο αλατι στις πληγες και μετα (καπου εδω στερευει η φαντασια μου. Την συνεχεια την αφηνω στους οικολολαγνους.)
www.tsernikoudis.gr

Αιρεύονται γάρ έν αντί απάντων οι άριστοι, κλέος αέναον θνητών οι δε πολλοί κεκόρηνται όκωσπερ κτήνεα.
Άβαταρ μέλους
camelg4
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1761
Εγγραφή: 26 Δεκ 2006, 19:52
Τοποθεσία: polikastro

Δημοσίευσηαπό jdelis » 28 Φεβ 2007, 14:15

Captaindim έγραψε:Καλό θα ήταν να γίνεται όχι με την κατά πόσο συναισθηματική πλευρά μπορεί να βλέπει ο καθένας τα γεγονότα , αλλά σε πιο μέτρο θα μπορούσε να τα ζήσει αν θα ήταν πρωταγωνιστής ο ίδιος.

Αν κατάλαβες τώρα έχει καλώς , αλλά ίσως επειδή να σου πέφτει και λίγο δύσκολο θα στο κάνω πιο λιανά.


Προσπάθησε σε παρακαλώ, γιατί είμαι και λίγο αργόστροφος. Ευχαριστώ για την κατανόηση εκ των προτέρων... :withstupid:


Captaindim έγραψε:Στην Αθηνά πριν αρκετά χρόνια όταν υπήρχαν ακόμα αυλές και ερειπωμένα σπίτια [ τουλάχιστον στην περιοχή που μεγάλωσα ] οι αδέσποτες γάτες και πραγματικά υπήρχαν τότε πάρα πολλές , και επειδή δεν υπήρχαν οι γατοτροφες περιμένανε δίπλα στους υπόνομους να πιάσουνε κανένα ποντίκι το οποίο αφού το πηγαίνανε στα μικρά τους ζωντανό ,ενώ θα μπορούσαν να το σκοτώσουν πολύ γρήγορα ,αρχίζανε υπομονετικά – και βάναυσα για το ποντίκι -να το παιδεύουν να το ξεσκίζουν υπομονετικά μέχρι να μάθει και το πιο χαζό γατάκι τον τρόπο να σκοτώνει.
Τώρα πια οι γάτες δεν σκοτώνουν για να ζήσουν , οι τροφές είναι έτοιμες και πολλές [ και με πολλές γεύσεις αν δεν κάνω λάθος ] Επίσης ΔΕΝ έχουν μικρά πλέων γιατί από αδέσποτες δεν υπάρχουν γιατί τις έχουν εξολόθρευση τα αυτοκίνητα επίσης οι πιο προοδευμένη τις στειρώνουν και η αγορά γίνεται πλέων από τα pet shop.
Aν λοιπόν για εμάς το να αγοράσουμε το πατίνι η την γατοτροφη είναι καθαρά θέμα πλέων συνήθειας για κάποιους άλλους το να προστατεύουν την περιουσία τους έστω και με αυτό τον βάναυσο τρόπο είναι θέμα ανάγκης ..


Εδώ πρέπει να προσπαθήσεις περισσότερο, γιατί δυσκολεύομαι να βρω κάποια σχέση με το προηγούμενο θέμα μας... :scratch:

Captaindim έγραψε:Και βέβαια θα μπορούσε να δώσει μια στον λύκο να τον ξεκάνει εκεί που τον βρήκε στα χωράφια , αλλά δεν το έκανε , έπρεπε να μυηθούν και άλλοι ,και τον έφερε στην πλατεία του χωριού καλώς η κακός για αυτούς είναι ο τρόπος να μάθουν , σκληρό ? αποτρόπαιο? Τρομακτικό? Απάνθρωπο? Πες το όπως θέλεις αλλά αυτός είναι ο τρόπος να μάθει και ο τελευταίος πιτσιρικάς , όπως εμείς με τα πατίνια ,όπως η γάτα με το ποντίκι και τα μικρά τις την «τέχνη»


Φυσικά, είναι κρίμα να χαθεί μια τέτοια τέχνη! Πρέπει να περνάει από γενιά σε γενιά, δε μπορεί να χάνονται τέτοιες ευγενικές παραδόσεις. Θα έπρεπε μάλιστα να βιντεοσκοπείται και να μοιράζεται σε σχολεία των πόλεων , όπου τα παιδιά δεν έχουν την τύχη να βιώνουν από πρώτο χέρι τέτοιες καταστάσεις. :evil:


Captaindim έγραψε:Αν λοιπόν μπούμε στην διαδικασία όπως καταργήσαμε τα φτιαχτά πατίνια και περνούμε αγοραστά , όπως ταΐζουμε τις γάτες ζωοτροφές και μπούμε μέσα στην κοινωνία τους και τους απαγορεύσουμε να το κάνουν είναι σαν να καταργούμε ένα « παρθένο πολιτισμό » με τις συνήθειες του όπως για παράδειγμα ανέφερε ένας φίλος πιο πριν για την Λατινική Αμερική που ζει σε αρμονία με το περιβάλλων όπως έγραψε

Το αν συμφωνώ η όχι με την βαναυσότητα θα σου το γράψω με μεγάλα γράμματα για να είναι ευδιάκριτο ΟΧΙ , το αν όμως έχουν δικαίωμα να το κάνουν είναι δικό τους θέμα και ο πρώτος που θα προσπαθήσει να τους κατακρίνει είναι λάθος γιατί δεν ανήκει στο χώρο τους.
Τους κρίνει με μέτρα που έχει μάθει σε άλλη κοινωνία με άλλο τρόπο και άλλες συνήθειες δομημένη.
Στο κάτω κάτω ποιος θα μπορέσει να απαγορεύσει ένα τύπου ας που έθιμο .


Υπάρχουν "κοινωνίες" που ακόμη και σήμερα τιμωρούν εγκλήματα με λιθοβολισμό. Και κάποιες εποχές γίνονταν και ανθρωποθυσίες. Με αυτή τη λογική δεν πρέπει να τους κατακρίνουμε, αλλά πρέπει να τους βλέπουμε κάτω από ένα λαογραφικό πρίσμα. Στο κάτω κάτω τέτοιες "ιδιαιτερότητες" χαρακτηρίζουν ένα λαό και πλουτίζουν την κοινωνία μας! :madman:


Captaindim έγραψε:Ένταξη λοιπόν υπάρχει λύση , εξαφανίζουμε όλα τα πρόβατα από τον Ελληνικό και παγκόσμιο χώρο όπου υπάρχουν λύκοι και τα εκτρέφουμε σε περιοχές όπου δεν υπάρχουν λύκοι , και όπως αγοράζουμε πλέων την γατοτροφη η το πατίνι εισάγουμε και το κρέας.
Καλό ε !!

Έτσι λοιπόν ΔΕΝ χρειάζεται να γίνουν ξανά βαναυσότητες σε λύκους με αργό και επώδυνο θάνατο σε πλατιές κάτω από τα μάτια και την συμμετοχή μικρών και μεγάλων παιδιών και έτσι ο λύκος θα μπορεί πλέον προστατευμένος και με ανθρώπους που ΔΕΝ θα μπαίνουν πλέων στο κόπο να μάθουν να τον κυνηγάνε [ γιατί δεν θα τους είναι πλέον επιβλαβής] και λόγω έλλειψης τροφής διότι δεν θα υπάρχουν τα πρόβατα να την πέφτει μονομερώς και να αποδεκατίζει τα εναπομείναντα ΖΑΡΚΑΔΙΑ .

Μήπως αυτό σου έρχεται καλύτερο………..?????????.


Προφανώς αν τρώνε τα ζαρκάδια τι θα μείνει να κυνηγάτε; Μάλλον τους βλέπετε ανταγωνιστικά τους λύκους. :phear:

Captaindim έγραψε:Τελικά θα ήθελα να ξέρω κάτι σχετικά με τους «ανυσιχουντες τη συνείδηση» Ξέρουν κάτι από βουνό και δασός η…………. ????


Δηλαδή πρέπει να ξέρω από θάλασσα για να αρωσταίνω όταν βλέπω να δολοφονούν τα δελφίνια ή τις φώκιες...; :animalfish:


Captaindim έγραψε:Σίγουρα θα διεπιστοσες μια λίγο ας πούμε…… επιθετική στάση απέναντι σου [ και για να ξεκαθαρίσω όχι ως προς το πρόσωπο σου όσο ως προς τα λεγόμενα σου ] ε ….ναι είμαι λίγο επιθετικός και ξέρεις γιατί ? όχι για το ότι δεν γνωρίζεις αρκετά περί διατροφικής αλυσίδας και επιμένεις να έχεις γνώμη , όχι γιατί δεν γνωρίζεις το παραμικρό για Ρεζέρβες θηραμάτων και τις αγνοείς εντελώς …αλλά πάλι επιμένεις να έχεις γνώμη …αλλά περισσότερο αναφέρεσαι στους κυνηγούς ΓΕΝΙΚΑ [ και όπως καταλαβαίνεις δεν είμαστε όλοι το ίδιο]
Επισης αναφέρεσαι σε ΨΥΧΟΣΥΝΘΕΣΗ ΟΛΩΝ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΟΥΝ .

Είπαμε να κρατήσουμε την συζήτηση σε κάποιο επίπεδο αν δεν μπορείς άφησε το στα χέρια άλλων που μπορούν.
Πυροτεχνήματα και ρουκέτες εντυπωσιασμού να μην πετάμε έτσι για τα μάτια αλλά αυτά που γράφουμε να έχουν το λιγότερο μια λογική.


Νομίζω πως κράτησα το επίπεδο, αν ξέφυγα κάπου παρακαλώ να μου το υποδείξεις. Γενικά αποφεύγω τους χαρακτηρισμούς, για τους κυνηγούς όμως κάνω μία εξαίρεση. :twisted:

Captaindim έγραψε:Και αν κατάλαβες καλά φίλε μου αυτό λέγεται ένστικτο……………….


Ε...;
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Captaindim » 28 Φεβ 2007, 20:23

Τώρα τι να πω ……
Κάποιου μια φορά του έδειχναν το φεγγάρι και αυτός κοιτούσε το …..δάκτυλο.

Λοιπόν ΦΙΛΟΙ και τελειώνουμε εδώ .
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
ΚΑΛΟ ΔΡΟΜΟ
Άβαταρ μέλους
Captaindim
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 17 Οκτ 2006, 10:36

Δημοσίευσηαπό Captaindim » 28 Φεβ 2007, 20:44

[quote="jdelis"
[[/quote]

Υπάρχουν "κοινωνίες" που ακόμη και σήμερα τιμωρούν εγκλήματα με λιθοβολισμό. Και κάποιες εποχές γίνονταν και ανθρωποθυσίες. Με αυτή τη λογική δεν πρέπει να τους κατακρίνουμε, αλλά πρέπει να τους βλέπουμε κάτω από ένα λαογραφικό πρίσμα. Στο κάτω κάτω τέτοιες "ιδιαιτερότητες" χαρακτηρίζουν ένα λαό και πλουτίζουν την κοινωνία μας! :madman:


Δηλαδή για σένα οι Ισπανοί κατακτητές της Λατινικής Αμερικής του 15ου και 16ου Αιώνα που πήγαν εκεί και δεν άφησαν τίποτα όρθιο και σκοτώνανε τους ΙΝΚΑΣ και του ΜΑΙΑ καταστρέφοντας τον πολιτισμό τους , που γι αυτούς ήταν άγριοι επιδη κάνανε ανθρωποθυσίες γιατί με το ζόρι θέλανε να τους κάνουν «ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΚΑΤ΄ ΕΙΚΟΝΑ ΚΑΙ ΟΜΟΙΟΣΗ» δικιά τους είχαν δίκιο?????????????

ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΟΣΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΣΚΑΣΩ
Άβαταρ μέλους
Captaindim
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 17 Οκτ 2006, 10:36

Δημοσίευσηαπό vagelis » 01 Μαρ 2007, 08:11

Captaindim έγραψε:[quote="jdelis"
[


Υπάρχουν "κοινωνίες" που ακόμη και σήμερα τιμωρούν εγκλήματα με λιθοβολισμό. Και κάποιες εποχές γίνονταν και ανθρωποθυσίες. Με αυτή τη λογική δεν πρέπει να τους κατακρίνουμε, αλλά πρέπει να τους βλέπουμε κάτω από ένα λαογραφικό πρίσμα. Στο κάτω κάτω τέτοιες "ιδιαιτερότητες" χαρακτηρίζουν ένα λαό και πλουτίζουν την κοινωνία μας! :madman:


Δηλαδή για σένα οι Ισπανοί κατακτητές της Λατινικής Αμερικής του 15ου και 16ου Αιώνα που πήγαν εκεί και δεν άφησαν τίποτα όρθιο και σκοτώνανε τους ΙΝΚΑΣ και του ΜΑΙΑ καταστρέφοντας τον πολιτισμό τους , που γι αυτούς ήταν άγριοι επιδη κάνανε ανθρωποθυσίες γιατί με το ζόρι θέλανε να τους κάνουν «ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΚΑΤ΄ ΕΙΚΟΝΑ ΚΑΙ ΟΜΟΙΟΣΗ» δικιά τους είχαν δίκιο?????????????

ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΟΣΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΣΚΑΣΩ[/quote]

Οποιοσδηποτε κανει φονο και για αποιονδηποτε λογο και οτι και αν σκοτωνει,ανθρωπους η ζωα δεν εχει δικιο,αυτα μια και θες ντε και καλλα μια απαντηση για να δικαιολογησεις τον εαυτο σου.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 17 επισκέπτες