Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Το βουνό μας ....

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Δημοσίευσηαπό vagelis » 26 Φεβ 2007, 15:36

Φιλε καπετανντιμ σιγουρα οι ανθρωποι με διαφορους τροπους εχουν συμβαλει στην εξωντωση των αγριων ζωων για διαφορους λογους,αυτο ομως δεν σημαινει οτι εμεις πρεπει να το συνεχιζουμε και ειδικα για χομπυ,ουτε νομιζω οτι ειναι δικαιολογια οτι αφου αυτοι το κανουνε για οχι κι'εγω.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό Captaindim » 26 Φεβ 2007, 18:05

Βαγγέλη και βέβαια συμφωνώ μαζί σου
Αυτό που δεν θα μπορέσω να συμφωνήσω και να δεχθώ είναι αυτός ο ΣΤΡΟΥΘΟΚΑΜΗΛΙΣΜΟΣ πολλών αυτόκλητων προστατών της αγρίας ζωής και του δάσους - ανάθεμα αν ξέρουν που πέφτει το δάσος και πως μπορείς να επιβιώσεις μέσα σε αυτό – που αίρουν την σημαία του αγώνα κατά των κυνηγών αλλά στην προσωπική τους επαφή το κατακρεουργούν είτε σαν περπατητές γιατί ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΤΗΣΟΥΝ με αποτέλεσμα να κάνουν ζημιά χωρίς να το θέλουν, είτε σαν κάθε μορφή επισκέπτη με όχημα [ 4 χ 4 η εντουρο] ,
που με τις εξατμίσεις και γενικά τον θόρυβο δημιουργούν τέτοια όχληση που αν εγώ για παράδειγμα καρπωθώ 1 πέρδικα αυτοί καταστρέφουν ένα ολόκληρο κλώσσημα άρα περίπου 15 και μετά με πολύ ελαφριά την συνείδηση βγαίνουν και λένε τους κυνηγούς εγκληματίες .

Αν το πάρουμε έτσι εγώ και κάθε κυνηγός περάσαμε εξετάσεις [ υποτυπώδεις η όχι περάσαμε κάποιες εξετάσεις] για να μπορέσουμε να ¨ μπούμε στο δάσος¨ σαν κυνηγοί , αυτοί όλοι που κόπτονται για την βόλτα τους μέσα στο δάσος με τι ΄΄γνώσεις ‘’ μπαίνουν ?

Το να ¨¨κατεβάσω το ντουφέκι ¨¨ και να πω μέχρι εδώ από αύριο δεν θα σκοτώνω ίσως είναι πολλή πιο εύκολο από το να με πείσεις ότι από αύριο θα πρέπει να πηγαίνω στην δουλεία μου και τις άλλες δραστηριότητες που έχω με το πατίνι .

Δυστυχώς και λέω ξανά δυστυχώς το οικολογικό κίνημα στην Ελλάδα ξεκίνησε αργά
[όπως όλα ] και στραβά [ ξανά όπως όλα ] η δεκαετία του 80 πέρασε και το μόνο που άφησε είναι αλαφιασμένους ΄΄ τύπου ΄΄ οικολόγους να έχουν μια μόνο απαίτηση ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ [ γιατί απλά αυτό ΠΟΥΛΑΓΕ ΤΟΤΕ ] για όλα τα υπόλοιπα προβλήματα απλά ΕΚΛΕΙΣΑΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ και άφησαν το χρόνο και το χρήμα να τρέχει. Εξ΄ άλλου πως θα μπορούσαν να τα βάλουν με κοινωνικές ομάδες που είναι ο ιστός της οικονομίας και της δομής αυτού του κράτους………….ας πούμε για παράδειγμα Ψαράδες η Γεωργούς .

Θλίβομαι πραγματικά όταν περπατάω στα χωράφια και δίπλα από ποταμιές και βλέπω στην κυριολεξία τις χωματερές από τα σακιά και τα μπουκάλια από τα φυτοφάρμακα να είναι πεταμένα μέσα στα τρεχούμενα νερά και μετά να αναρωτιούνται όλοι οι κοπτομενοι οικολόγοι , οικολογοπατερες , πόσα σκότωσε κάθε κυνηγός όταν από ένα δηλητηριασμένο ρυάκι προσπαθούν να ξεδιψάσουν δεκάδες ζώα με προφανές αποτέλεσμα να αποδεκατιστούν .

Που είναι λιπών οι κοπτομενοι οικολογοπατερες να ρίξουν στην πυρά μερικούς ρυπαρούς αγρότες έτσι για παραδειγματισμό ρε αδελφέ.
Εντάξει αυτό ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΕΙ και το ξέρουμε όλοι.
Όπως ξέρουμε επίσης πόσο εξωφρενικά νόστιμο είναι το άτιμο το χταποδακι
σε παραλιακό ουζερί καλοκαιράκι με ούζο και καλή παρέα , και ας ζει τουλάχιστον στα πρώτα χτυπήματα που τρώει μετά από την σύλληψη του και πριν το μαγείρεμα .
Λοιπόν εγώ κύριοι οικολόγοι και γενικά κύριοι «ανησυχουντες την συνείδηση» ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΩ συγνώμη αλλά δεν θέλω .
Προτιμώ τον εαυτό μου σκληρό – σαδιστή - δολοφόνο – εκτελεστή και ότι άλλο μπορείτε να μου επισυνάψετε , αλλά αληθινο, γνωριζοντας στο μέτρο πόσο κακό είναι αυτό που κάνω ΠΑΡΑ έναν πολίτη «ανησυχοντα την συνείδηση» για το μέλλων του κόσμου ….μπλα…..μπλα…..μπλα…….
Και για να φέρω ένα παράδειγμα της οικολογολατρια και οικολογολαγνιας των ημερών μας και πως μπορώ να το παραλληλίσω.,
Επειδή όλοι μας σχεδόν οδηγάμε μου θυμίζει κάτι οδηγούς αυτοκίνητων μεγάλης ηλικίας οι οποίοι όταν οδηγάνε [πάντα στην μεσαία λωρίδα και με 40 χιλ/ωρα κοιτώντας ΜΟΝΟ μπροστά και αδιαφορούν για το τι γίνεται γύρο τους ,είναι σε θέση να δημιουργήσουν ατύχημα , να σκοτωθεί κόσμος , αυτοί να μην καταλάβουνε ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΙ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ , και το βράδυ να κάθονται μπροστά στην τηλεόραση να βλέπουν το σχετικό ρεπορτάζ και τους νεκρούς από το ατύχημα και με μια απλότητα να αναφωνήσουν « ηλίθιοι δεν ξέρεται να οδηγάτε….»
Άβαταρ μέλους
Captaindim
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 17 Οκτ 2006, 10:36

Δημοσίευσηαπό vagelis » 26 Φεβ 2007, 18:49

Αυτα που γραφεις ειναι αυτα ακριβως που λενε ολοι οι κυνηγοι.
Προσωπικα δεν ειμαι οικολογος,υποστηριζω οτι μπορεις να κανεις οτιδηποτε για να επιβιωσεις ακομα και κανιβαλισμο αν απαιτειται,ειμαι ομως εναντια στην δολοφονια οποιουδηποτε ζωντανου οργανισμου,ανθρωπου η ζωων για χομπυ.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό Captaindim » 26 Φεβ 2007, 19:33

Papasouzas έγραψε:Πάντως προσωπικά θα χαιρόμουνα πάρα πολύ να έβλεπα ένα σκηνικό σαν αυτό που είδα στο CNN το μεσημέρι,δηλαδή έναν ταυρομάχο να πεθαίνει απο ταύρο...Το καταευχαριστήθηκα!
Φανταστείτε τώρα να πάει ένας ελληνάρας κυνηγός να χτυπήσει αγριογούρουνο,να μην πεθάνει και να αρχισει να τον κυνηγάει!
Ώραία θα ήταν η ίδια καταληξη με τον ταυρομάχο.
Έτσι για να δει κιαυτος πως είναι να σε σκωτονουνε εκεί που περπατας αμέριμνος στο σπίτι σου.

Φίλε μου papasuza και αυτό που γράφεις έχει την αλήθεια του όμως θα πρέπει να το δούμε και από την άλλη του πλευρά .
Σχετικά με τις ταυρομαχίες - προσωπικά με αφήνουν παγερά αδιάφορο – θέλω να σου πω σε εσένα προσωπικά αλλά και σε οποίον άλλον θέλει να μάθει , και λόγω σχέσης που έχω με την Ισπανία και γνωρίζω είναι τα έξης .Γύρο από αυτό που λέγεται ταυρομαχίες υπάρχει , εκτός από την 200 ετών σχεδόν κουλτούρα ενός λαού , μια τεραστία βιομηχανία θεάματος και τουρισμού , ίσως μου έπαιρνε μέρες να σου αναπτύξω το τι ακριβός συμβαίνει πάντως σίγουρα δεν είναι ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ . Στην Ελλάδα έχουμε την Ακρόπολη σαν σύμβολο , στην Γαλλία τον πύργο του Αιφελ , στην Αγγλία τον Μπινκμπεν , Ρώμη , …..κ.λ.π. οι Ισπανοί έχουν τον Ταυρομάχο .Η βιομηχανία του τουρισμού για αυτούς είναι πιο ισχυρή από την SEAT και ότι άλλο παράγουν , το 1996 [ θυμάμαι ήμουν Μαδρίτη ] κόψανε στις αρένες 63.000.000 εισιτήρια και σε μια καλή ταυρομαχία τα εισιτήρια εκτοξεύονται σε αστρονομικές τιμές [ θυμάμαι τότε πουλήθηκε εισιτήριο στην μαύρη αγορά για 400000 πεσέτες δηλαδή τότε το 96 στα 800 000 Δρχ.] και έρχονται να παρακολουθήσουν το «θέαμα» προσωπικότητες από όλο τον κόσμο. Όπως καταλαβαίνεις αυτό δεν το αφήνουν ανεκμετάλλευτο και για αυτό βλέπεις την Ελλάδα με τα νησιά τις παράλιες και ότι άλλο παραδεισένιο υπάρχει για Ευρώπη να είναι τουριστικά πατωμένη και την Ισπανία να κονταροχτυπιέται κάθε χρόνο με την Γαλλία για την πρώτη θέση με 65 και 70 εκ. τουρίστες.
Για δες λοιπόν τα πράγματα από μια άλλη πλευρά όχι κατά πόσο θα πονάει ο ταύρος αλλά πόσο χρήμα μπορεί να σου φέρει.
Καταλαβαίνω ότι είναι πολύ κυνικό αυτό που γράφω αλλά είναι μια πραγματικότητα και οποίος δε μπορεί να το δεχθεί απλά στρουθοκαμηλίζει.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝΕ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΚΑΘΡΕΦΤΗ ΚΑΙ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΤΑΜΠΟΥ ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΟΥΜΕ ΤΙ ΚΡΥΒΕΙ Η ΠΙΣΩ ΤΟΥ ΠΛΕΥΡA.
ΑΥΤΟ ΕΞ ΑΛΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΝΟΜΙΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΛY ΛΙΓΩΝ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΟ ΠΟΥ ΜΕΤΑ ΘΑΝΑΤOΝ ΤΟΥΣ ΟΝΟΜΑΖΟΥΜΕ ΕΥΕΡΓΕΤΕΣ ΕΘΝΟΠΑΤΕΡΕΣ ΕΘΝΟΣΩΤΗΡΕΣ Κ.Λ.Π

Ο ταύρος στην ταυρομαχία έχει ένα πόνο της τάξης των 15 περίπου λεπτών , το χοιρινό που τρώμε στο σπίτι μεγαλώνοντας μέσα σε ένα κλουβί 1 Χ 2,5 μέτρα υποφέρει για 6 μήνες περίπου μέχρι να φτάσει στο επιθυμητό βάρος γιατί δεν το αφήνουν να κουνηθεί για να μην χάσει βάρος με μια λάμπα από πάνω του να μην κλείνει τα μάτια του και να τρώει συνέχεια .
Μπορείς να κρίνεις και να γράψεις την άποψη σου

Στο είπα και παραπάνω το θέαμα της ταυρομαχίας με αφήνει παγερά αδιάφορο , δεν έχω πάει ποτέ και δεν ξέρω αν ποτέ θα πάρω την απόφαση να μπω να δω ένα θέαμα προδιεγεγραμενο, και ξέρεις γιατί , επειδή είμαι κυνηγός δεν μπορώ να δεχθώ εκτέλεση.
Κυνηγός και θήραμα είναι μια σχέση που είναι δύσκολο να καταλάβει κάποιος που δεν ασχολείται η παίρνει ένα όπλο και όποιον πάρει ο χάρος Ούτε λίγο ούτε πολύ είμαι με τον ταύρο , αν ο ταυρομάχος είναι της πλάκας καλά θα κάνει ο ταύρος να του βάλει τα κέρατα στον…….
--------------------------------------------------------------------------------
KAΛΟ ΔΡΟΜΟ
Άβαταρ μέλους
Captaindim
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 17 Οκτ 2006, 10:36

Δημοσίευσηαπό typod » 26 Φεβ 2007, 19:47

Captaindim έγραψε:
savourdaman έγραψε:Οσο για τον φιλο που κανει το κινημα για τα διαφορα ζαρζαβατικα να τον ενημερωσω οτι απο ενα ραπανακι φυτρωνουν αλλα 20 και μετα ενα στρεμα σε 3 χρονια αλλα απο ενα πουλι ποσα βγαινουν?3, 4 ,5 αυγα? Και απο αυτα ποσα επιζουν συμφωνα με τον νομο της φυσης χωρις φυσικα να τον παραβιαζουμε?2 το πολυ και τυχερα θα ειναι.


Φίλε Γιώργο [ savurdaman] , ο πατέρας μου γεννήθηκε στο Βύρωνα στην συνοικία που είναι στους πρόποδες του Υμηττού το 1931, δίπλα από το πατρικό σπίτι υπήρχε μια στάνη και στην γωνία του δρόμου μια βρύση από αυτή που έπαιρναν οι νοικοκυρές νερό πόσιμο γιατί τα σπίτια είχαν πηγάδια [όπως και το δικό μας πατρικό] για την λάτρα. Λίγο πιο πάνω από το σπίτι ξεκίναγε το δασός με κάτι παράγκες [που αν είναι αλήθεια αυτό που έχω ακούσει , και αν κάνω λάθος σας παρακαλώ διορθώστε με ] εκεί πήγαιναν τους φτωχούς φυματικούς λόγω έλλειψης χρημάτων για τα σανατόρια της Πεντέλης και κατ’εφημισμο την περιοχή την ονομάσανε Νέα Ελβετία που αργότερα χτίσθηκαν σπίτια και σήμερα έχει πνίγει στις πολυκατοικίες.
Μεγαλώνοντας σε αυτή την περιοχή κάποια πράγματα από τα πιο πάνω τα έχω ακούσει σαν ιστορίες και κάποια τα πρόλαβα. . Σήμερα ο Βύρωνας ενώθηκε με την Νέα Ελβετία και χτίσθηκε και η περιοχή του Κορέα [ τότε υπήρχαν λίγα σπίτια και 3 ταβέρνες και από την στροφή της Ν. Ελβετίας και πάνω ήταν χωματόδρομος] . Θυμάμαι αρχές της δεκαετίας του 70 πετάγαμε τον χαρταετό [ έχω και φωτογραφία ] στα σημερινά ¨Αναπηρικά¨ κάτω από το μοναστήρι που έχει εκεί και κάποια στιγμή ο χαρταετός πέφτει και όπως πηγαίνει ο μικρός ο αδελφός μου να τον πάρει πετάγεται από τα πόδια του ένας λαγός , αλλά μη γνωρίζοντας καλά είπε ότι στους θάμνους ήταν ένα μεγάλο κουνέλι. Σήμερα λοιπόν ακριβώς στην θέση του ίδιου θάμνου που δεν υπάρχει πια [όπως και τα πευκάκια που δενδροφιτεψαμε με τους προσκόπους το 1975 , γ@μ..... την τύχη μου για κράτος και προγραμματισμό που έχει ] περνάει ένας δρόμος που σίγουρα μα σίγουρα τον ξέρουμε όλοι μας …… η λεωφόρος ΚΑΤΕΧΑΚΗ . Ο πατέρας μου λοιπόν μου λέει [σημειωτέων δεν είναι κυνηγός] ότι από τότε που ζει ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΕΙ ΝΤΟΥΦΕΚΙΑ ΣΤΟΝ ΥΜΗΤΤΟ εγώ πάλι μπορώ να πω ότι με ένα φίλο φωτογραφίσαμε αρχές δεκαετίας του 80 ένα κοπάδι πέρδικες [ σημ. η περδικα γενναει 2 η 3 φορες τον χρονο και μεχρι 15 αυγα] πάνω από τον ¨ Κουταλα ¨ , αν λοιπόν τα πιο πάνω σου λένε κάτι ……….
Τότε που είναι η άγρια ζωή αυτού του βουνού?
Αν υποθέσουμε ότι τηρούμε τους νόμους τις φύσης [ και αφού εχουμε αποκλείσει εκ των πραγμάτων τους κυνηγούς ] γιατί οι πέρδικες του Υμηττού δεν έχουν φτάσει στην Ομόνοια και να στρίβουνε στην Πατησίων ?
Μήπως οι λαγοί μαθαίνουν οδική συμπεριφορά σε πάρκο προσομοίωσης για να κατεβούν στο Σύνταγμα ?
Το 1993 σε μια πρωινή μου βόλτα πίσω από το στρατόπεδο ΣΑΚΕΤΑ έπεσα πάνω σε μια αλεπού που ποιος ξέρει από τι είχε τρομάξει και δεν άκουσε ούτε τα βήματα μου….

Όλα τα πιο πάνω δεν τα έγραψα για να πίσω κάποιον ότι δεν ευθύνεται ΚΑΙ το ντουφέκι στην ζημιά που κάνει άνθρωπος στη φύση επίσης δεν τα έγραψα για να πίσω να γίνει κάποιος κυνηγός……απλά με αυτό τον τρόπο απαντώ σε όποιον νομίζει ότι αν αύριο το πρωί σταματήσει το κυνήγι ότι θα σωθεί η κατάσταση.

Αν είναι αλήθεια αυτό που λέγεται ότι περίπου στο 2040 θα έχει διπλασιαστεί ο πληθυσμός της γης τότε τα ντουφέκια δεν θα στρέφονται πλέων ενάντια στα όποια ζώα υπάρχουν τότε αλλά………………………..την συνέχεια του έργου την αφήνω στην σεναριακη ευχέρεια του κάθε ενός γράφοντα και σκεπτόμενου.

Το εγραψα και πιο πριν ……..Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΣΤΑΘΗΚΕ ΣΤΑ ΔΥΟ ΤΟΥ ΠΟΔΙΑ..
-----------------------------------------------------------------------------
ΚΑΛΟ ΔΡΟΜΟ
Προσωπικά δεν τα βάζω με τους κυνηγούς αλλά με τους κακούς κυνηγούς.Ξέρω ότι τις πέρδικες στον Υμητό τις έχει αφήσει ο κυνηγητικός σύλλογος όπως επίσης έχω δεί να κυνηγάνε στήν Καισαριανή στον Καρέα Και στην Αργυρούπολη (τις περδικες που λές).Αυτά κατακρίνουμε και την ασιδοσία στην ποσότητα (τι θα τις κάνεις ρε τις 50 τσίχλες,τι θα τα κάνεις τα δύο αγρογούρουνα ή τις 20 πέρδικες) τόσο πολύ πεινάς?Αν χτύπαγες το 1|3 θα έβρισκες και το επόμενο Σαββατοκύριακο και δεν θα τα πέταγες απο το ψυγείο ή δεν θα τα μοίραζες για να βγάλεις την όποια υποχρέωση.Λοιπόν οι σοβαροί κυνηγοί βάλτε μυαλό στους υπόλοιπους.
Άβαταρ μέλους
typod
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 22:31
Τοποθεσία: Αγιος Δημήτρης

Δημοσίευσηαπό Captaindim » 26 Φεβ 2007, 20:26

[/quote]Προσωπικά δεν τα βάζω με τους κυνηγούς αλλά με τους κακούς κυνηγούς.Ξέρω ότι τις πέρδικες στον Υμητό τις έχει αφήσει ο κυνηγητικός σύλλογος όπως επίσης έχω δεί να κυνηγάνε στήν Καισαριανή στον Καρέα Και στην Αργυρούπολη (τις περδικες που λές).Αυτά κατακρίνουμε και την ασιδοσία στην ποσότητα (τι θα τις κάνεις ρε τις 50 τσίχλες,τι θα τα κάνεις τα δύο αγρογούρουνα ή τις 20 πέρδικες) τόσο πολύ πεινάς?Αν χτύπαγες το 1|3 θα έβρισκες και το επόμενο Σαββατοκύριακο και δεν θα τα πέταγες απο το ψυγείο ή δεν θα τα μοίραζες για να βγάλεις την όποια υποχρέωση.Λοιπόν οι σοβαροί κυνηγοί βάλτε μυαλό στους υπόλοιπους.[/quote]

Mαζί σου
Δεν θα αναλύσω περισσότερο το θέμα απλά να σου πω ότι εκεί είναι η πληγή .
Στην Ελλάδα δεν υπάρχει κυνηγητική παιδία .
Τώρα να μου πεις εδώ δεν έχουμε παιδία γενικότερα με την κυνηγητική θα ασχοληθούμε !!! ε αυτό είναι άλλο θέμα .

-----------------------------------------------------------------------------

ΚΑΛΟ ΔΡΟΜΟ
Άβαταρ μέλους
Captaindim
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 17 Οκτ 2006, 10:36

Δημοσίευσηαπό Captaindim » 26 Φεβ 2007, 20:36

vagelis έγραψε:Αυτα που γραφεις ειναι αυτα ακριβως που λενε ολοι οι κυνηγοι.
Προσωπικα δεν ειμαι οικολογος,υποστηριζω οτι μπορεις να κανεις οτιδηποτε για να επιβιωσεις ακομα και κανιβαλισμο αν απαιτειται,ειμαι ομως εναντια στην δολοφονια οποιουδηποτε ζωντανου οργανισμου,ανθρωπου η ζωων για χομπυ.


Εντάξει Βαγγέλη αφού συμφωνούμε και πιστεύεις ότι αυτά που γράφω είναι ακριβώς τα ίδια που λένε όλοι οι κυνηγοί και αφού όπως λες δεν είσαι με καμία από τις δυο πλευρές τότε γιατί δεν ρίχνεις και κανένα βέλος σε δηλωμένους οικολόγους?
Εκτός και οι οικολόγοι τα κάνουν όλα τέλια
Για να είμαστε και πιο δίκαιοι δηλαδή..!!!!!!!!!
-----------------------------------------------------------------------------------
ΚΑΛΟ ΔΡΟΜΟ
Άβαταρ μέλους
Captaindim
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 17 Οκτ 2006, 10:36

Δημοσίευσηαπό superspy » 26 Φεβ 2007, 21:02

ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΒΟΥΝΑ
ΚΩΣΤΑΣ ΤΣΙΠΗΡΑΣ


…Νιάλα… Και ξάφνου, να, λίγο πιο κάτω απ’ το διάσελο, δε θα ήταν σε περισσότερο από 100, ειλικρινά, μέτρα, είδα τη φιγούρα, ενός μεγάλου, γκρίζου με τα χρώματα του καλοκαιριού, λύκου.

Στάθηκα αποσβολωμένος, αρκετή ώρα ακίνητος, κοιτώντας τον με αισθήματα ανάμικτα, φόβου και θαυμασμού. Καθόταν όρθιος και ακίνητος και με κοιτούσε κι αυτός, σίγουρα με περιέργεια, ίσως και με λίγο φόβο, γιατί γιάυτόν ήμουν ο μεγάλος εχθρός…

Κανένας δεν με πίστεψε εκείνο το βράδυ.
«Μπα, θάταν κανά τσοπανόσκυλο», «ε, και τι έγινε». Μόνο ο γερό Δημόπουλος, ένας γλυκύτατος τσομπάνος, πούχαν δεί πολλά τα μάτια του, με πίστεψέ. «

Πρέπει νάναι ο μοναχόλυκος, που παρακολουθεί το κοπάδι μου», μου είπε. «Προχθές μ’φαγε, μια προβατίνα γαλάρα. Αμ τι να κάνει κι αυτός, πείναγε. Οι λύκοι είναι για να τρων τα πρόβατα: έτσι τους έφτιακε ο θεός». Τα λόγια του με συγκλόνισαν. Και ήταν τα λόγια τα βιοκεντρικά κάποιου, που μόλις είχε υποστεί ζημία απ’ το λύκο….

……

… Ήταν νωρίς το απόγευμα, του Ιούλη το ’83, όταν η φυσιολατρική μας ομάδα προσέγγισε το όμορφο χωριό, της ορεινής Ευρυτανίας. (Και τι σημασία έχει το όνομα του).

Είμαστε κουρασμένοι, μετά από 8μιση ώρες πεζοπορία και το βάρος του γεμάτου σακιδίου, μας επέβαλε μια στάση στην πλατεία του χωριού, την οποία και προσεγγίσαμε σχεδόν τρέχοντας με σκοπό να βγάλουμε τα άρβυλά μας και να ξεκουραστούμε. Τα καφενεία της όμως ήταν άδεια και πολύς κόσμος ήταν μαζεμένος γύρω από τον πλάτανο του χωριού. Κατευθυνθήκαμε προς τα εκεί, κι αντικρίσαμε το πιο βάρβαρο θέαμα που έχω δει ποτέ στη ζωή μου.

Δεμένος με μια χοντρή αλυσίδα στα πόδια, και με το αίμα να τρέχει απ’ το σπασμένο, προφανώς από πυροβολισμό πόδι του, ένας λύκος σφάδαζε ουρλιάζοντας, από τις πέτρες που του πετούσε το χωριό. Και κυριολεκτικά, φίλοι αναγνώστες τις πέτρες του τις πετούσε ολόκληρο το χωριό. Γέροι, νέοι, άνδρες, γυναίκες, παιδιά…

«Τι έκανε ρε πατριώτη», ρωτώ τον πρώτο τυχόντα.
«Αμ, έφαγε μια προβατίνα», μου αποκρίθηκε.
«Δεν πιστεβ’ν’τον λυπάσι;»
«Όχι, όχι» απάντησα, σχεδόν φοβισμένος, σ’αύτον τον αγριάνθρωπο, που σημάδευε με πέτρες το κεφάλι του ζώου.

Ήταν μια φρικτή εμπειρία, ο ταλαίπωρος ο λύκος, πλήρωνε με τη ζωή του, το μίσος ολόκληρης της ανθρωπότητας, σκέφτηκα, επειδή ήταν ελεύθερος.

Όμως αισθάνθηκα πολύ μικρός για να επέμβω. Κάπου μου πέρασε η ιδέα κάτι να πω, όμως τα βλέμματα, τα γεμάτα μίσος και κακία αυτών των ανθρώπων, που αφού σταμάτησαν να πετάνε πέτρες, πήραν ραβδιά και κτυπούσαν το λύκο όπου εύρισκαν και πολλών εκ των οποίων τα χέρια είχαν βαφτεί κόκκινα από το αίμα του ανυπεράσπιστου ζώου, λειτούργησαν ανασταλτικά. Πριν ο αλέκτωρ λαλήσει είχα προδώσει στο πρόσωπο μάρτυρα των λύκων, όλους τους λύκους. Και αισθάνομαι τύψεις ακόμα και σήμερα, φίλες και φίλοι που δεν μπόρεσα να κάνω, τότε, κάτι για τον συγκεκριμένο λύκο…

Πλησίασα πιο κοντά. Ο λύκος, με το αίμα να αναβλύζει από παντού, έπνεε τα λοίσθια. Κάτι με έσπρωξέ να τον κοιτάξω στα μάτια. Ανατρίχιασα με τη σκέψη, ότι θα μπορούσε να ήταν ο λύκος της Νιάλας, που τόσο φιλεύσπλαχνα τον συγχώρησε ο γερο – τσομπάνης. Λες; Αποκλείεται!

Έχουν περάσει τόσα χρόνια. Ο λύκος της Νιάλας ήταν γέρικος, όπως κι αυτός, μπα… θαχει πεθάνει. Οι λύκοι δεν ψοφάνε, πεθαίνουν όπως κι εμείς…

Τον κοίταξα στα μάτια, την ώρα που πέθαινε. Γύρω το παρδαλό πλήθος παραληρούσε. Δεν υπάρχει οίκτος στην κοινωνία αυτή για τους λύκους. Τον κοίταξα στα μάτια. Στα μικρά μαύρα μάτια του, διέκρινα μια μικρή λάμψη, που ξεμακραίνει στα μάτια ενός ετοιμοθάνατου ανθρώπου. Ο λύκος πέθαινε όπως ο άνθρωπός…


Από το http://www.off-road.gr/article13.html
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό vagelis » 27 Φεβ 2007, 08:20

Ενταξει φιλε μου ,αν για σενα ο θανατος ειναι διασκεδαση η τουριστικο αξιοθεατο συγκρινομενο με την ακροπολη τοτε τι να πω , σκοτωνε,αντε και καλη δισκεδαση.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό camelg4 » 27 Φεβ 2007, 08:44

vagelis έγραψε:Ενταξει φιλε μου ,αν για σενα ο θανατος ειναι διασκεδαση η τουριστικο αξιοθεατο συγκρινομενο με την ακροπολη τοτε τι να πω , σκοτωνε,αντε και καλη δισκεδαση.


Αν απο ολα αυτα που εγραψε ο captaindim εσυ καταλαβες αυτο τοτε τα παντα κυλουν ομαλα.(το φαγητο ειναι ζεστο.Μα τωρα το εβγαλα απο το ψυγειο.Ε και τι με αυτο θα ειναι χαλασμενο το ψυγειο)ΚΑΛΗΜΕΡΑ σε ολους.
Άβαταρ μέλους
camelg4
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1761
Εγγραφή: 26 Δεκ 2006, 19:52
Τοποθεσία: polikastro

Δημοσίευσηαπό Captaindim » 27 Φεβ 2007, 09:46

vagelis έγραψε:Ενταξει φιλε μου ,αν για σενα ο θανατος ειναι διασκεδαση η τουριστικο αξιοθεατο συγκρινομενο με την ακροπολη τοτε τι να πω , σκοτωνε,αντε και καλη δισκεδαση.


Βαγγέλη καλημέρα
Αν αυτό κατάλαβες λυπάμαι , η γιατί δεν διατύπωσα σωστά αυτό που ήθελα να πω , η , δεν υπάρχει δίαυλος επικοινωνίας [ και ας προσπαθώ να σε ακούσω στο 20 ]
Άβαταρ μέλους
Captaindim
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 17 Οκτ 2006, 10:36

Δημοσίευσηαπό mato » 27 Φεβ 2007, 10:41

Καλημέρα σας.
Βρίσκω πολύ σοβαρούς και τεκμηριωμένους τους προβληματισμούς του Captaindim περί μεριδίου ευθύνης (των κατά τα άλλα αυτο-δηλούμενων "εραστών της φύσης" μηχανοκίνητων) στην καταστροφή και ρύπανση φυσικών πόρων.
Αν το θέμα είναι το κυνήγι αποκλειστικά, είμαι ίσως εκτός, αλλά αν το θέμα είναι "το βουνό..." θα με ενδιέφεραν κι άλλες απόψεις.
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό vagelis » 27 Φεβ 2007, 11:15

Ουδεποτε δηλωσα οικολογος,αν ειμουν τετοιος θα πηγαινα στο βουνο με γαιδαρο η με τα ποδια,δεν θα ειχα ρευμα σπιτι μου γιατι για να παραχθει μολυνουμε τον αερα που αναπνεουμε και χιλιαδες αλλα που κανω που ειναι αναντια στην φυση,ειμαι εναντια στην δολοφονια οποιουδηποτε ζωντος οργανισμου και δεν με πειθει καμια δικαιολογια γιατι πρεπει να σκοτωσω.
Και κατι ακομα τι κανετε εσεις οι κυνηγοι οταν πιασεται ενα μισοπεθαμενο ζεστο θηραμα που η καρδια κτυπαει με διπλασιους σφυγμους απο την τρομαρα του;Καποιος που τον ρωτησα μου απαντησε,του στριβω το λαρυγγι για να ψωφησει και το ριχνω στην σακουλα.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό sacram » 27 Φεβ 2007, 11:19

έχετε δει το <Ολα είναι δρόμος> με τον Θανάση Βέγγο???
Κ αυτός κυνηγός έγινε
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Δημοσίευσηαπό THANOS_KTM » 27 Φεβ 2007, 11:49

Ο αδερφός μου είναι κυνηγός και συχνά "τσακωνόμαστε" για το αν είναι χόμπυ,άθλημα,ή χαζομάρα το να κυνηγάς κάτι απροστάτευτο,που αν το σκοτώσεις μπορεί και να μην το φάς (αν γίνετε για αυτό το λόγο το κυνήγι) και να το πετάξεις στα σκουπίδια όπως πολλές γορές έχω δεί να κάνει.
Η απάντηση είναι ότι είναι χόμπυ που έχει σχέση με το περπάτημα στην φύση και νιώθεις ότι ζείς , και απλά έχεις και ένα οπλο μαζί για να ρίξεις σε κανένα πουλί.
Βέβαια όταν του λέω να έρθει να τρέξει μαζί μου στον Μαραθώνιο του Ολύμπου μου λέει ότι είναι to much και δεν έχει πλάκα,ή το να πάμε και να ρίξουμε καμμιά σφαίρα στην Μαλακάσα σε στόχους πάλι δεν έχει ενδιαφέρον.
Εν κατακλείδι το συμπέρασμα που βγαίνει είναι ότι ο κυνηγός ακολουθεί το πρωτόγωνο αίσθημα που έχουμε όλοι μέσα μας (απλά άλλοι το έχουν θαψει) για να κυνηγήσει και να σκοτώσει κάτι, που σε άλλες εποχές θα ήταν τροφή για να ζήσει....ενώ τώρα το κάνει για να νομίζει ότι ζεί.
Άβαταρ μέλους
THANOS_KTM
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 12:11

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 21 επισκέπτες