Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Το βουνό μας ....

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Δημοσίευσηαπό drMel » 22 Φεβ 2007, 10:45

Στο βουνό είμαστε όλοι φιλοξενούμενοι,
και το μοιραζόμαστε
στις μοιρασιές οι άνθρωποι δεν τα πήγαν ποτέ καλά, γιατί να γίνει τώρα??

Είμαστε όλοι ένοχοι στον ίδιο βαθμό και έχουμε όλοι συντελέσει στην καταστροφή του.
Μπορεί η εξάτμιση ενός κάφρου να είναι το ίδιο ξένη προς την άγρια ζωή με την ντουφεκιά ενός άλλου κάφρου.

Και μπορεί η ντουφεκιά να σκοτώνει, η μοτοσικλέτα και το 4κίνητο μολύνουν, το ίδιο και οι άνθρωποι που τα χρησιμοποιούν.
Μήπως αντί να τρωγόμαστε να καθήσουμε να βρούμε τρόπους να συντηρηθεί το περιβάλλον που εμείς το έχουμε περισσότερη ανάγκη??

Γιατί καλές οι εντουράδες και τα κυνήγια, αλλά θέλει και λίγη προσπάθεια παραπάνω για να κρατηθεί το δάσος σε καλή κατάσταση πρίν το κάψουν για να το κτίσουν.
drMel
 

Re: κυνήγι....

Δημοσίευσηαπό jdelis » 22 Φεβ 2007, 10:47

camelg4 έγραψε:[Δηλαδη αυτα που τρως εσυ, δεν εχουν ψυχη


Έχουν αλλά δεν τα σκοτώνω ό ίδιος. Και αν ήμουν αναγκασμένος να το κάνω πιθανότατα θα έκοβα το κρέας.

Το θέμα όμως είναι αλλού. Οι σημερινοί "κυνηγοί" δε σκοτώνουν για να τραφούν, το κάνουν για διασκέδαση. Ναι, τελικά το τρώνε (αυτοί ή κάποιοι άλλοι) το θήραμα, αλλά αυτό είναι δευτερεύων. Θα σκότωναν έτσι η αλλιώς, γιατί τους αρέσει, αυτή είναι η αλήθεια. Και δε μπορώ να τους συγκρίνω με όσους σκοτώνουν ζώα από επάγγελμα, σε ένα σφαγείο πχ. Φανταστείτε να ακούγατε ένα χασάπη να λέει πως το Σαββατοκύριακο πάω να σφάξω 1-2 κατσικάκια γιατί με χαλαρώνει. :shock:

Προσωπικά θεωρώ πως το να σκοτώνει κανείς ζωάκια θεωρώντας το σπορ, είναι ψυχική διαταραχή τουλάχιστον.
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό macedonas » 22 Φεβ 2007, 15:06

Αφού να φανταστείς και οι Αμερικάνοι για να μη τους βρίζει όλος ο κόσμος οτι σκοτώνουν άγριους Ιρακινούς τρέχοντας στην άλλη άκρη του κόσμου,σκέφτονται να τους εκτρέφουν σε φάρμες ειδικά γι'αυτό το σκοπό, και έτσι να τους σκοτώνουν νόμιμα μια και τα εκτροφής δεν είναι το ίδιο με τα άγρια.

ΒΡΕ ΑΝΤΕ ΣΟΒΑΡΕΥΤΕΊΤΕ

Μια έτσι και μια γιουβέτσι.Όπως μας συμφέρει.
Άβαταρ μέλους
macedonas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: 08 Μάιος 2005, 08:37
Τοποθεσία: Πολύκαστρο

Δημοσίευσηαπό grandjohn » 22 Φεβ 2007, 18:04

Επίκαιρο θέμα για μένα..
Το τριήμερο σε εκδρομή στην Άρτα κάθισα στον Αμβρακικό Κόλπο με μια παρέα όπου οι δυο από αυτούς ήταν κυνηγοί.
Ως γνωστό ο Αμβρακικός έχει προστατευόμενα είδη και απαγορεύεται το κυνήγι δια ροπάλου.
Οι ίδιοι οι κυνηγοί μου έλεγαν φρικαρισμένοι ότι 20 άτομα από όλους τους κυνηγούς που υπάρχουν στον νομό μπαίνουν στον Αμβρακικό και θερίζουν ότι βρουν.
Μάλιστα όταν ένας δασοφύλακας έπιασε κάποιους από αυτούς, και πήγαν δικαστικώς, ο δικαστής ρώτησε τον δασοφύλακα αν είδε με τα ίδια του τα μάτια τους κυνηγούς να σηκώνουν το όπλο και να σκοτώνουν τις πάπιες , γιατί το ότι τους έπιασε στον χωματόδρομο με το αγροτικό γεμάτο σκοτωμένες πάπιες δεν λέει τίποτα από μονό του..
Φυσικά και αθωώθηκαν , ο δασοφύλακας δεν ξανά ασχολήθηκε γιατί ήδη του είχαν απειλήσει την οικογένεια.

Στην επαρχία, το κυνήγι ειναι μερος της οικογενειακης παράδοσης περα απο οτιδηποτε αλλο απο οτι κατάλαβα εγω.
Υπάρχουν αυτοί που όταν τελειώνει η κυνηγητική περίοδος κλειδώνουν τα όπλα τους και τα βγάζουν του χρόνου , και αυτοί που έχουν το όπλο σαν προέκταση του «πουλιού» τους και σκοτώνουν ότι κινείται και όποτε λάχει.
Το θέμα είναι ότι η τοπική κοινωνία στην πλειοψηφία της ,θεσμικά (δικαστήρια κτλ) είναι ανίκανη ή απλά δεν θέλει να σταματήσει την παρανομία.
Το τελευταίο μπορεί να πυροδοτήσει μια συζήτηση για την πολιτεία και το δικό της μερίδιο ευθύνης αλλά και αυτο που έχουμε όλοι μας, γιατί εμείς ψηφίζουμε στην τελική και έχουμε τον πρώτο λόγο για το ποιος κυβερναει αυτόν τον τόπο.
Επίσης θεωρώ πως η οικολογική μας συνείδηση ξεκινάει πρωτίστως προσωπικά είτε στην καθημερινότητα μέσα στην πόλη είτε σαν εκδρομείς στο βουνό.

Το σίγουρο είναι ότι μέχρι να το συζητήσουμε και να προσπαθήσουμε να εφαρμόσουμε αυτά που θα πούμε σε τούτο το forum ο Αμβρακικός και άλλες περιοχές την Ελλάδας δεν θα έχουν άλλη ζωή περά από την ανθρωπινή «αφεντιά».


Καληνύχτα και καλή τύχη (όπως λέγεται και μια αγαπημένη μου ταινία).
Άβαταρ μέλους
grandjohn
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: 30 Ιουν 2006, 20:56
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό Captaindim » 23 Φεβ 2007, 13:04

Καλημέρα σας
Εγώ πάντως έχω προχωρήσει ένα βήμα παραπάνω εδώ και καιρό και με κάτι φίλους έχουμε έλθει σε μια κατ’ αρχήν συμφωνία να ιδρύσουμε ένα κίνημα σχετικά με τα δικαιώματα που έχουν τα φυτά επάνω στον πλανήτη. Ναι …Ναι ,,μην σας φαίνεται καθόλου παράξενο πρέπει τέλος πάντων , πρέπει κάποτε το ΡΑΠΑΝΑΚΙ [ που ξεριζώνεται από την γη τόσο βάναυσα για να καταλήξει στο πιάτο των ανθρωποειδών] , η δύστυχη ΝΤΟΜΑΤΑ [ που στραγγαλίζεται στην κυριολεξία από τα άπληστα χέρια του κακού ανθρώπου την ώρα που προσπαθεί να της κόψει το κοτσάνι και να αποχωριστεί για πάντα από την μητέρα της – την ντοματιά – που επί δυο ολόκληρους μήνες με την βοήθεια του μητρικού γάλακτος συγνώμη του νερού ήθελα να πω , μεγάλωνε για να κατάληξη και αυτή στο πιάτο των άπληστων Ανθρωποειδών ]……… ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΞΙΖΕΙ …ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΟΥΣ
Αμ το άλλο που το βάζεις ……το άλλο το τρομερό αυτή την φόνισσα την θεια μου την Τασία στο χωριό που μόλις πιάσει Άνοιξη πηγαίνει η ΑΘΛΙΑ και κατακρεουργεί τα άμοιρα τα ΡΑΔΙΚΙΑ με ένα μαχαίρι και μετά δεν φτάνει που τα ρίχνει σε βραστό νερό και καίγονται , δεν φτάνει που τους ρίχνει αλάτι από πάνω και μάλλον τσούζουνε οι πληγές τους στο τέλος η τρισάθλια τους βάζει και λεμόνι και στο τέλος τόσο μεγάλη σαδίστρια είναι που τους προσθέτει και ελαιόλαδο …..αχ Θεέ μου τύφλα να έχουν τα στρατόπεδα συνκεντροσης των Ναζί.

Λοιπόν για όλα τα πιο πάνω τα οποία μου έχουν δημιουργήσει αποτροπιασμό με τον τρόπο με τον οποίο ο Άνθρωπος συμπεριφέρεται στην φύση όσοι από εσάς νομίζεται ότι μπορούμε να συνστρατευτουμε για να μπορέσει ΚΑΙ αυτό το είδος ζωής [ η προς βρώσιν χλωρίδα ] επάνω στον πλανήτη μας να αποκτήσει τα δικαιώματα του και να σταματήσουμε επιτέλους μια μέρα να τα δολοφονούμε για να γεμίζουμε το πιάτο μας πατάτες , μαρούλια , καρότα και τέλος πάντων ότι μας παρέχει η φύση ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΖΗΣΕΙ και όπως καταλάβατε σαν άνθρωποι πρέπει να αρχίσουμε να αυτοκτονούμε .

Όπως λένε οι επιστήμονες [ όχι εγώ ] πριν 65.000.000.000 χρόνια ένας μετεωρίτης με 4,5 τετραγωνικά χιλιόμετρα έκταση , έσκασε στον κόλπο του Μεξικού με τα γνωστά σε όλους μας αποτελέσματα εξαφάνιση της μέχρι εκείνης στιγμής[ με ύπαρξη 350.000.000.000] ύπαρξη ζωής . δεινόσαυροι κ.λ.π.
Τώρα βέβαια δεν γνωρίζω η αν όχι και αυτοί [ οι επιστήμονες ] αν ήταν ακριβώς το έτος 65 δις η το έτος 64.836.784.108 η το έτος 67.473.098.658. κ.λ.π. αυτό όμως που είναι σίγουρο είναι ότι κάποια εκατομμύρια χρόνια μετά [ παρακαλώ προσοχή στα νούμερα γιατί μιλάμε για Εκατομμύρια χρόνια] εμφανίστηκε ένα είδος πίθηκου το οποίο στην αρχή ήταν σαν ένα κυνηγημένο αγρίμι , βορρά στα σαγόνια του κάθε θηρίου , μέχρι που μια « αποφράδα ημέρα » αυτός ο πίθηκος , αυτό το ανθρωποειδές στάθηκε στα δυο του πόδια……………………..τώρα βέβαια δεν μπορώ να γνωρίζω αν ήταν 24 Ιουλίου του 674.021 Π.Χ. ….. η 3 Φεβρουάριου του 356.109 Π.Χ. [προσοχή παρακαλώ τώρα μιλάμε για μερικές εκατοντάδες χιλιάδων] το μόνο σίγουρο είναι ότι άρχισε να επιβιώνει και να κυριαρχεί επειδή ΣΤΑΘΗΚΕ ΣΤΑ ΔΥΟ ΤΟΥ ΠΟΔΙΑ………και παρ΄ όλο που είχαν περάσει κάτι εκατοντάδες χιλιάδες χρόνια επέμενε να κουβαλάει στην πλάτη του τα πάντα και να κοψομεσιάζεται …ξαφνικά ανακαλύπτει τον τροχό έτος περίπου 10.000 Π.Χ όλα άλλαξαν ….και έσερνε ένα κάρο επί 118 σχεδόν αιώνες [ προσοχή παρακαλώ τώρα μιλάμε για δεκάδες χιλιάδες έτη ]…και ξαφνικά κάποιος έφτιαξε το πρώτο τύπου ελαστικό……..ΚΑΙ [προσοχή τώρα μιλάμε μόνο για δεκάδες έτη] γεμίσαμε με αυτοκίνητα και ποδήλατα και μηχανές που ΟΠΟΥ ΝΑ ΠΑΤΗΣΕΙ ΤΟ ΡΗΜΑΔΙ ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΔΕΝ ΞΑΝΑΒΟΣΚΑΕΙ Τ Ι Π Ο Τ Α…….… Αν τώρα εσείς μπορείτε να βάλλεται την κατάληξη είναι δικό σας θέμα …….

Παρακαλώ οποίος επιθυμεί να συστρατευθει με την ομάδα μας.
Αιτήσεις συμμετοχής παρακαλώ μετά την Δευτέρα γιατί το Σ/Κ θα λείπω για κυνήγι
και επειδή είμαι και καλός άνθρωπος ανταποδίδω την ευχή σας. ΕΠΙΣΗΣ

[αν κάποιος δηλαδή μου ευχήθηκε ‘και ούτε πούλι πετούμενο να μην βρεθεί μπροστά μου’’ και εγώ του αντεύχομαι ΄΄ ούτε λάσπη να μην πατήσει η ρόδα του ‘’.

Κακές ευχές περί υγείας και τέτοια μακριά από εδώ νομίζω ότι είμαστε μια παρέα και κακίες ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ να μπαίνουν ανάμεσα μας .

Υ.Γ. απλά να αναφέρω κάτι που διάβασα και ας μου απαντήσει κάποιος αν είναι αλήθεια η ψέματα …..
Σήμερα χρειάζονται παγκόσμια για τις ανάγκες μας στην τουαλέτα [ κοινός κωλόχαρτο ] 250 στρέμματα δασούς την ημέρα , και να σκεφτεί κανείς ότι χρησιμοποιείται μόνο από το 25 o/o του παγκόσμιου πληθυσμού [ το υπόλοιπο 75 ο/ο δεν το χρησιμοποιεί είτε λόγο πενίας 50 ο/ο είτε λόγο θρησκείας 25 ο/ο] πέστε μου λοιπόν αν θα πρέπει να κατεβούμε αύριο το πρωί όλοι στους δρόμους διαμαρτυρόμενοι για την παγκόσμια φτώχια…… για να αυξήσουμε ουσιαστικά την καθημερινή καταστροφή των δασών κατά 300 ο/ο μόνο για το κωλόχαρτο ……και ας μην σκεφθούμε π.χ. εφημερίδες βιβλία για επιμόρφωση κ.λ.π

Αγαπητοί μου Οικολόγοι [και το εννοώ ] σταματήστε να βαράτε το σαμάρι ο γάιδαρος θέλει το ξύλο .

Μετά τιμής
Άβαταρ μέλους
Captaindim
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 17 Οκτ 2006, 10:36

Δημοσίευσηαπό DRAKOS » 23 Φεβ 2007, 19:03

Κολλητέ, έχεις καμμιά καλή πληροφορία για τσίχλες?
110 V8 ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
Άβαταρ μέλους
DRAKOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 14 Σεπ 2005, 11:37
Τοποθεσία: ATHINA

Δημοσίευσηαπό typod » 23 Φεβ 2007, 20:00

Τελικά εμείς γράφουμε ότι γράφουμε και οι κυνηγοί θα παραμείνουν οι ίδιοι ...ότι κι αν σημαίνει αυτό.Εγώ πάντως όπου και να τους βρίσκω να κάνουν λαδιές θα τους σκίζω...ότι κι αν σημαίνει αυτό.....ΚΑΛΑ ΚΥΝΗΓΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ...
Άβαταρ μέλους
typod
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 22:31
Τοποθεσία: Αγιος Δημήτρης

Δημοσίευσηαπό savourdaman » 23 Φεβ 2007, 21:15

Το κακο ειναι οτι ολα τα θηραματα ειναι ειδη υπο εξαφανιση ενω οι κυνηγοι οχι :evil: :evil: Ζω για την μερα που τα θυματα θα γινουν θυτες και οι θυτες θυματα να δω σε ποιον θα αρεσει.
Οσο για τον φιλο που κανει το κινημα για τα διαφορα ζαρζαβατικα να τον ενημερωσω οτι απο ενα ραπανακι φυτρωνουν αλλα 20 και μετα ενα στρεμα σε 3 χρονια αλλα απο ενα πουλι ποσα βγαινουν?3, 4 ,5 αυγα? Και απο αυτα ποσα επιζουν συμφωνα με τον νομο της φυσης χωρις φυσικα να τον παραβιαζουμε?2 το πολυ και τυχερα θα ειναι.
Καλο θα ηταν να τα σκεφτομαστε ολα αυτα πριν παρουμε το οπλο και παμε να αφανισουμε τον μισο πλυθησμο της μιας η της αλλης περιοχης.
Δεν ειμαι οικολογος ουτε ανηκω σε καποιο κινημα τους και αυτοι ξεφτιλες καταντησαν αλλα δεν μπορω να βλεπω πορτ μπαγκαζ γεματα πτωματα και υπερηφανους κυνηγους με αμετρητες φωτογραφιες πανω απο γενοκτονιες στην κυριολεξια.
Και μια ζωη ειναι μια ζωη ασχετα αν αυτη διαρκει 75 η 5 η1 χρονο η εστω και λιγες εβδομαδες καλο θα ειναι να την σεβομαστε
Οσο για τσιχλες περιπτερο και ξερο ψωμι
Ευχαριστω
Πριν με ελεγαν συντροφο
μετα Αγγλο Ψυχασθενη
και τωρα....ΙΝΔΟ ΦΑΚΙΡΙ
Άβαταρ μέλους
savourdaman
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: 28 Ιαν 2004, 16:21
Τοποθεσία: Ν.Κοσμος ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό Papasouzas » 23 Φεβ 2007, 22:36

Πάντως προσωπικά θα χαιρόμουνα πάρα πολύ να έβλεπα ένα σκηνικό σαν αυτό που είδα στο CNN το μεσημέρι,δηλαδή έναν ταυρομάχο να πεθαίνει απο ταύρο...Το καταευχαριστήθηκα!
Φανταστείτε τώρα να πάει ένας ελληνάρας κυνηγός να χτυπήσει αγριογούρουνο,να μην πεθάνει και να αρχισει να τον κυνηγάει!
Ώραία θα ήταν η ίδια καταληξη με τον ταυρομάχο.
Έτσι για να δει κιαυτος πως είναι να σε σκωτονουνε εκεί που περπατας αμέριμνος στο σπίτι σου.
Όσο υπάρχει τράπουλα,θα βγένουνε ρηγάδες
κι όσο υπάρχουν δάσκαλοι θα βγαίνουν μαθητάδες!

TEAM 65- !!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Papasouzas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 769
Εγγραφή: 18 Ιαν 2007, 18:36
Τοποθεσία: Κάτω από τις λάσπες και το μηχανάκι απο πάνω!

Δημοσίευσηαπό DRAKOS » 24 Φεβ 2007, 11:45

Στο Σχοινιά, ανάμεσα στο πευκοδάσος και στο μικρό αεροδρόμιο της αερολέσχης, υπάρχει ( υπήρχε) ένας τεράστιος επίπεδος χώρος που κάθε εποχή άλλαζε χρώμα από τα διαφορετικά λουλούδια που φύτρωναν, σαν να άλλαζες χαλί. Τότε , πριν 10 – 12 χρόνια, επισκεφτόμουν συχνά αυτό το λιβάδι γιατί άρεσε στα παιδιά που ήταν μικρά να παίζουν χωρίς μη και πρόσεχε. Την τελευταία φορά που πήγα εκεί, για εκείνη την εποχή πάντα μιλάω, δεν πίστευα στα μάτια μου. Θαρρείς και μια επιλαρχία αρμάτων έκανε ασκήσεις για καμμιά εβδομάδα μέσα στο λιβάδι. Παντού υπήρχαν αναχώματα, χαντάκια, και ροδιές. Και μια παρέα <<εντουράδων>> έκοβε βόλτες στο στίβο μάχης γεμίζοντας την ατμόσφαιρα σκόνη, διχρονίλα και θόρυβο. Απογοητευμένος, πήγα στην άκρη του χώρου, που ήταν ακόμα απείραχτος, και έβγαλα τα παιδιά να παίξουν. Μετά από λίγο κάποιοι από την παρέα άρχισαν να ξεκόβουν από τον στίβο, και να περνάνε ανάμεσα μας με μεγάλη ταχύτητα . Τους παρακάλεσα, αν ήταν δυνατόν, να μη περνάνε τόσο κοντά γιατί φοβόμουν για τα παιδιά. Εξάλλου ο χώρος ήταν τεράστιος. Τότε κάποιος από τους <<μάχιμους>> που το έπαιζε αρχηγός, και εμφανώς καμμιά δεκαριά χρόνια μεγαλύτερος από εμένα, με πλησίασε και μου είπε. << Μπάρμπα, μάζεψε τα κουτσούβελα για να μην έχουμε κανένα ατύχημα>>. Φαίνεται , για τον γεροντογιεγιέ, όποιος έχει παιδιά είναι << μπάρμπας>>. Πράγματι μπήκαμε στο αμάξι , αλλά προς τέρψιν των <<κουτσούβελων>>, αντί να φύγω, άρχισα να γυρίζω και εγώ μέσα στο στίβο μάχης αλλά με φορά αντίθετη από τα μηχανάκια της παρέας. Το μπάχαλο που ακολούθησε δεν λέγεται. Οι δύο – τρεις πρώτοι που με είδαν απέναντι τους χωρίς να το περιμένουν, φαίνεται πως ένοιωσαν όπως τα πιτσιρίκια, όταν πέρναγαν ανάμεσα τους με ταχύτητα. Κάποια στιγμή που το πράγμα άρχισε να χοντραίνει και άρχισαν να με λούζουν με κοσμητικά επίθετα, τους εξήγησα πως ότι δικαίωμα είχαν αυτοί στο χώρο, το ίδιο είχα και εγώ. Το αντριλίκι της παρέας άρχισε να φουντώνει , και επειδή δεν είχα επιλογή έφυγα, αλλά είμαι σίγουρος ότι το νόημα το έπιασαν. Πρέπει όλοι να καταλάβουμε, ότι δίπλα στη λέξη ΒΟΥΝΟ , δεν χωράει κανένα κτητικό , μου , σου του, μας. Ο καθένας έχει δικαίωμα να το χαίρεται όπως νομίζει, είτε λέγεται εντουράς, κυνηγός, <<μπάρμπας>>, χορτοσυλλέκτης, αρκεί να μην ενοχλεί και περιορίζει τον άλλο. Και δηλώσεις του στυλ << θα σας τουφεκίσω από τα 500 μέτρα με μονόβολο, η θα κρεμάσω τους κυνηγούς στο καπώ του αυτοκινήτου>> , είναι αντριλίκια του κώλου.
110 V8 ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
Άβαταρ μέλους
DRAKOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 14 Σεπ 2005, 11:37
Τοποθεσία: ATHINA

Δημοσίευσηαπό vagelis » 24 Φεβ 2007, 12:36

Το θεμα δεν ειναι σε ποιον ανεικει το βουνο η η πεδιαδα,αλλα αν πρεπει να αφαιρουμε ζωη απο καποιο ζωντανο πλασμα για διασκεδαση και οχι για επιβιωση.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό DRAKOS » 24 Φεβ 2007, 12:50

Φίλε Βαγγέλη, το θέμα ξεκίνησε με τον τίτλο , το βουνό ΜΑΣ.
110 V8 ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
Άβαταρ μέλους
DRAKOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 14 Σεπ 2005, 11:37
Τοποθεσία: ATHINA

Δημοσίευσηαπό jdelis » 26 Φεβ 2007, 11:08

vagelis έγραψε:Το θεμα δεν ειναι σε ποιον ανεικει το βουνο η η πεδιαδα,αλλα αν πρεπει να αφαιρουμε ζωη απο καποιο ζωντανο πλασμα για διασκεδαση και οχι για επιβιωση.


Αυτό ακριβώς είναι το νόημα. Στον αντίλογό τους οι κυνηγοί συνήθως προβάλλουν επιχειρήματα, που θα έστεκαν αν έπρεπε να κυνηγήσουν για να επιβιώσουν. Το 99% όμως (τουλάχιστον στην Ελλάδα) δεν ανήκει σε αυτή την κατηγορία. Το κάνουν για διασκέδαση και εγώ το θεωρώ απλά άρρωστο.
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Captaindim » 26 Φεβ 2007, 15:05

[quote="savourdaman"]Οσο για τον φιλο που κανει το κινημα για τα διαφορα ζαρζαβατικα να τον ενημερωσω οτι απο ενα ραπανακι φυτρωνουν αλλα 20 και μετα ενα στρεμα σε 3 χρονια αλλα απο ενα πουλι ποσα βγαινουν?3, 4 ,5 αυγα? Και απο αυτα ποσα επιζουν συμφωνα με τον νομο της φυσης χωρις φυσικα να τον παραβιαζουμε?2 το πολυ και τυχερα θα ειναι.


Φίλε Γιώργο [ savurdaman] , ο πατέρας μου γεννήθηκε στο Βύρωνα στην συνοικία που είναι στους πρόποδες του Υμηττού το 1931, δίπλα από το πατρικό σπίτι υπήρχε μια στάνη και στην γωνία του δρόμου μια βρύση από αυτή που έπαιρναν οι νοικοκυρές νερό πόσιμο γιατί τα σπίτια είχαν πηγάδια [όπως και το δικό μας πατρικό] για την λάτρα. Λίγο πιο πάνω από το σπίτι ξεκίναγε το δασός με κάτι παράγκες [που αν είναι αλήθεια αυτό που έχω ακούσει , και αν κάνω λάθος σας παρακαλώ διορθώστε με ] εκεί πήγαιναν τους φτωχούς φυματικούς λόγω έλλειψης χρημάτων για τα σανατόρια της Πεντέλης και κατ’εφημισμο την περιοχή την ονομάσανε Νέα Ελβετία που αργότερα χτίσθηκαν σπίτια και σήμερα έχει πνίγει στις πολυκατοικίες.
Μεγαλώνοντας σε αυτή την περιοχή κάποια πράγματα από τα πιο πάνω τα έχω ακούσει σαν ιστορίες και κάποια τα πρόλαβα. . Σήμερα ο Βύρωνας ενώθηκε με την Νέα Ελβετία και χτίσθηκε και η περιοχή του Κορέα [ τότε υπήρχαν λίγα σπίτια και 3 ταβέρνες και από την στροφή της Ν. Ελβετίας και πάνω ήταν χωματόδρομος] . Θυμάμαι αρχές της δεκαετίας του 70 πετάγαμε τον χαρταετό [ έχω και φωτογραφία ] στα σημερινά ¨Αναπηρικά¨ κάτω από το μοναστήρι που έχει εκεί και κάποια στιγμή ο χαρταετός πέφτει και όπως πηγαίνει ο μικρός ο αδελφός μου να τον πάρει πετάγεται από τα πόδια του ένας λαγός , αλλά μη γνωρίζοντας καλά είπε ότι στους θάμνους ήταν ένα μεγάλο κουνέλι. Σήμερα λοιπόν ακριβώς στην θέση του ίδιου θάμνου που δεν υπάρχει πια [όπως και τα πευκάκια που δενδροφιτεψαμε με τους προσκόπους το 1975 , γ@μ..... την τύχη μου για κράτος και προγραμματισμό που έχει ] περνάει ένας δρόμος που σίγουρα μα σίγουρα τον ξέρουμε όλοι μας …… η λεωφόρος ΚΑΤΕΧΑΚΗ . Ο πατέρας μου λοιπόν μου λέει [σημειωτέων δεν είναι κυνηγός] ότι από τότε που ζει ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΕΙ ΝΤΟΥΦΕΚΙΑ ΣΤΟΝ ΥΜΗΤΤΟ εγώ πάλι μπορώ να πω ότι με ένα φίλο φωτογραφίσαμε αρχές δεκαετίας του 80 ένα κοπάδι πέρδικες [ σημ. η περδικα γενναει 2 η 3 φορες τον χρονο και μεχρι 15 αυγα] πάνω από τον ¨ Κουταλα ¨ , αν λοιπόν τα πιο πάνω σου λένε κάτι ……….
Τότε που είναι η άγρια ζωή αυτού του βουνού?
Αν υποθέσουμε ότι τηρούμε τους νόμους τις φύσης [ και αφού εχουμε αποκλείσει εκ των πραγμάτων τους κυνηγούς ] γιατί οι πέρδικες του Υμηττού δεν έχουν φτάσει στην Ομόνοια και να στρίβουνε στην Πατησίων ?
Μήπως οι λαγοί μαθαίνουν οδική συμπεριφορά σε πάρκο προσομοίωσης για να κατεβούν στο Σύνταγμα ?
Το 1993 σε μια πρωινή μου βόλτα πίσω από το στρατόπεδο ΣΑΚΕΤΑ έπεσα πάνω σε μια αλεπού που ποιος ξέρει από τι είχε τρομάξει και δεν άκουσε ούτε τα βήματα μου….

Όλα τα πιο πάνω δεν τα έγραψα για να πίσω κάποιον ότι δεν ευθύνεται ΚΑΙ το ντουφέκι στην ζημιά που κάνει άνθρωπος στη φύση επίσης δεν τα έγραψα για να πίσω να γίνει κάποιος κυνηγός……απλά με αυτό τον τρόπο απαντώ σε όποιον νομίζει ότι αν αύριο το πρωί σταματήσει το κυνήγι ότι θα σωθεί η κατάσταση.

Αν είναι αλήθεια αυτό που λέγεται ότι περίπου στο 2040 θα έχει διπλασιαστεί ο πληθυσμός της γης τότε τα ντουφέκια δεν θα στρέφονται πλέων ενάντια στα όποια ζώα υπάρχουν τότε αλλά………………………..την συνέχεια του έργου την αφήνω στην σεναριακη ευχέρεια του κάθε ενός γράφοντα και σκεπτόμενου.

Το εγραψα και πιο πριν ……..Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΣΤΑΘΗΚΕ ΣΤΑ ΔΥΟ ΤΟΥ ΠΟΔΙΑ..
-----------------------------------------------------------------------------
ΚΑΛΟ ΔΡΟΜΟ
Άβαταρ μέλους
Captaindim
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 17 Οκτ 2006, 10:36

Δημοσίευσηαπό DRAKOS » 26 Φεβ 2007, 15:17

Να πούμε και για την μπαμπακιά του πεύκου, που οι <<επαγγελματίες>> οικολόγοι μετέφεραν στα πευκοδάση της β. Αττικής, χωρίς κανένα προγραμματισμό, με αποτέλεσμα εκατοντάδες στρέμματα πευκοδάσους να έχει ξεραθεί?
110 V8 ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
Άβαταρ μέλους
DRAKOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 14 Σεπ 2005, 11:37
Τοποθεσία: ATHINA

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 18 επισκέπτες