Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Το βουνό μας ....

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Δημοσίευσηαπό gc » 07 Οκτ 2003, 23:58

Φιλε jimnys

δεν νομιζω οτι εκανα τους χαρακτηρισμούς και τις προσβολές που μου προσάπτεις.
Αν εξετασεις την ετυμολογια των ελληνικων λεξεων "δολοφονος ανυπερασπιστων ζωων" θα καταλαβεις οτι σημαινουν το προφανες.

Αναλυτικα:
Φόνος με δόλο, άοπλων ζωων.

(ασε που και το νοημα της "ινδιανικης ιστοριας" ειναι οτι δεν υπολογιζουμε ουτε την ανθρωπινη ζωη, ποσο μαλλον των ζωων)

Ασε, δε βγαζουμε ακρη...
Άβαταρ μέλους
gc
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2003, 13:30

Δημοσίευσηαπό xontros » 08 Οκτ 2003, 08:12

Πάντως προσωπικά έχω βαρεθεί αυτή την αντιπαράθεση, που σίγουρα δεν οδηγεί πουθενά, παρά μόνο στο να πικραινόμαστε...
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό jimnys » 08 Οκτ 2003, 15:28

Γιαυτό λέω και εγώ ασ το να πάει στα κομμάτια....
εδώ γίνετε φόνος με δόλο άοπλων ανθρώπων.........και αναβατών....που λέει και ο ινδιάνος.....
ειναι να πικρενόμαστε κιόλας????
Land Jimny Cruiser
Άβαταρ μέλους
jimnys
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: 20 Ιαν 2003, 17:32
Τοποθεσία: ΠΑΛΛΗΝΗ - ΠΙΣΣΩΝΑΣ

Δημοσίευσηαπό samgr » 09 Οκτ 2003, 09:52

φίλοι μου, είναι η δεύτερη φορά που ασχολούμαστε με το θέμα αυτό και όπως όλοι είδατε το θέμα αυτό μυρίζει μπαρούτι.
Δεν θέλω να ασχοληθώ με το θέμα, αλλά τελικά είναι και αυτό ένα χόμπι, που όπως τα άλλα πρέπει πάνω από όλα να γίνεται σωστά.

Φυσικά όπως δεν υπάρχουν σωστοί κυνηγοί έτσι και το τονίζω έτσι, δεν υπάρχουν και σωστοί τζιπάδες. ΄Εχω δει τζιπάδες να κατακρεουγούν την φύση χωρίς λόγο και αιτία, να πετούν σκουπίδια, να πατούν σπαρμένα χωράφια και ένα σωρό αλλά τραγελαφικά.

Όπως βλέπετε το συμπέρασμα είναι ότι παντού υπάρχουν τα άσπρα και τα μαύρα πρόβατα.

Αν ο άνθρωπος έδειχνε το δέοντα σεβασμό στην φύση και το περιβάλλον τώρα σίγουρα θα είμασταν απαλλαγμένοι από μυριάδες προβλήματα.

Το θέμα δεν είναι να πούμε στους κυνηγούς, ότι είναι δολοφόνοι και να σταματήσουν να κυνηγούν, αλλά το θέμα είναι να τονίσουμε σε όσους ασχολούντε με την φύση να το κάνουν σωστά και με σεβασμό.
samgr
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2002, 13:29
Τοποθεσία: Αιγάλεω, Αθηνα

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 21 Φεβ 2007, 09:54

.
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό sacram » 21 Φεβ 2007, 11:33

Τι να πούμε???
Τα ίδια και τα ίδια?
Προσωπικά θεωρώ αδικαιολόγητο το γεγονός οτι δεν έχουν ποινικοποιήσει κάθε είδος όπλου ακόμα(άκου καραμπππίνα). ¨Ολα τα ποινικοποιήσαν εκτώς των όπλων που σκοτώνουν στα σίγουρα(γι'αυτό φτιάχνονται)
Τεσπα. Εγώ θα συμφωνήσω με τους Ινδιάνικους τρόπους αντιμετώπισης του υπερκατάσκοπου
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

κυνήγι....

Δημοσίευσηαπό bmx » 21 Φεβ 2007, 12:33

Γειά χαρά σε όλους. Δεν γράφω συχνά στo forum, αλλά για το συγκεκριμένο ζήτημα θα ήθελα να πω δυο λόγια. Επειδή γυρνάω αρκετά χρόνια τα ελληνικά βουνά, είτε με τα πόδια, είτε με μοτοσυκλέτα, γνωρίζω τους ανθρώπους και την εκεί ζωή τους. Το κυνήγι είναι απλά απαράδεκτο γιατί τα θηράματα κοντεύουν να εξαφανιστούν τελείως και οι κυνηγοί το γνωρίζουν πολύ καλά αυτό.(Γι’αυτό άλλωστε εκτρέφουν θηράματα και τα αμολάνε). Φυσικά για τη καταστροφή της πανίδας δεν φταίνε μόνο οι κυνηγοί αλλά σε μεγάλο βαθμό και τα φυτοφάρμακα, η διάνοιξη δρόμων, τα μεγάλα έργα κλπ. Υπάρχει όμως και μια άλλη πραγματικότητα: Ένα αγριογούρουνο μπορεί να θρέψει 2-3 οικογένειες για 2 μήνες, δίνοντας έτσι μια βοήθεια στην εξαθλιωμένη οικονομική κατάσταση των ορεσίβιων ανθρώπων.
Αλλά το προφίλ και οι σκοποί της συντριπτικής πλειοψηφίας των κυνηγών διαφέρει πάρα πολύ από αυτό το πράγμα. Το κυνήγι δεν θα εξαφανιστεί ποτέ γιατί είναι κοινωνικός θεσμός (της ανδρικής) ελληνικής κοινωνίας. Είναι μια κουλτούρα που αναπαράγεται και συνδέεται με το αντριλίκι, τη βία των όπλων, την εξουσία του ανθρώπου επάνω στα πάντα. Πρέπει να αλλάξουν οι άνθρωποι, δηλαδή η κοινωνία και οι σχέσεις που τη συγκροτούν.
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ οικολόγος (για όσους μουρμουράνε πίσω απ’τα δόντια). Οι οικολόγοι σχεδιάζουν και πράττουν ζώντας στις πόλεις τους χωρίς να κατανοούν πολλές σχέσεις της ελληνικής επαρχίας.
Και κάτι τελευταίο: Στο βουνό δεν πρέπει να κάνουμε κακό ποτέ σε κανένα. Το βουνό είναι απρόβλεπτο πράγμα και δεν ξέρεις ποτέ πως θα έρθουν τα πράγματα…
Μπορείς να πιάσεις κουβέντα μαζί τους (άσχετα με το αν τους σιχαίνεσαι, όπως εγώ άλλωστε) και να προσπαθήσεις να συζητήσεις και να τους ψαρώσεις για διάφορα πράγματα…Θα μάθεις αρκετά και ίσως να σκαμπάσουν και αυτοί τίποτα…(λέμε τώρα).
Άβαταρ μέλους
bmx
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 07 Φεβ 2007, 10:09
Τοποθεσία: Αθήνα

κυνήγι....

Δημοσίευσηαπό camelg4 » 21 Φεβ 2007, 15:09

και εγω κυνηγος ειμαι και δεν εχω ενοχλησει κανεναν μεχρι τωρα.και ομως
μου εχουν πει οτι ειμαι απαραδεκτος γιατι χαλαω την ηρεμια του βουνου με τον θορυβο που κανει το εντουρο.οσο για τα ακραια που διαβασα τι να πω?δεν βλεπω σε τι διαφερουν με την βλακεια που εκανε ο (πως να τον χαρακτηρισω?) στο αγρινιο.μπραβο ρε, ωραιους τροπους βρισκετε,για να (πολεμησετε) οτιδηποτε δεν μπορειτε να καταλαβετε.
www.tsernikoudis.gr

Αιρεύονται γάρ έν αντί απάντων οι άριστοι, κλέος αέναον θνητών οι δε πολλοί κεκόρηνται όκωσπερ κτήνεα.
Άβαταρ μέλους
camelg4
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1761
Εγγραφή: 26 Δεκ 2006, 19:52
Τοποθεσία: polikastro

Re: κυνήγι....

Δημοσίευσηαπό jdelis » 21 Φεβ 2007, 19:27

camelg4 έγραψε:και εγω κυνηγος ειμαι και δεν εχω ενοχλησει κανεναν μεχρι τωρα.


Προφανώς εννοείς άνθρωπο, γιατί σίγουρα κάποια ζωάκια έχουν διαφορετική άποψη... :duckie: :phear:
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

κυνήγι....

Δημοσίευσηαπό typod » 21 Φεβ 2007, 19:32

Γυρνώντας διάφορα μέρη και βλέποντας παρεές κυνηγών έχω καταλάβει τα παρακάτω.Δεν υπάρχει ντόπιος κυνηγός που να χτυπήσει όσα χρειάζεται για την οικογένειά του.Αν του δοθεί η ευκαιρία θα αγόραζε πολυβόλο και φορτηγό για να καθαρίσει την περιοχή απο ότι πετάει και περπατάει.Την μεγαλύτερη ζημιά στα δάση όχι μόνο απο κυνηγι αλλα απο όλες τις πλευρές την κάνουν οι ντόπιοι που έχουν την εντύπωση ότι η φύση είναι ιδιοκτησία τους.Στα μέρη που απαγορεύεται το κυνήγι ίσχύει αυστηρά ο νόμος :fingers: Το θέμα λοιπόν σηκώνει πολύ γράψιμο αλλά υπάρχουν σωστοί κυνηγοί όσο υπάρχουν σωστοί άνθρωποι.Α και το κυνήγι ήταν ανάγκη επιβίωσης όχι τρόπος διασκέδασης.
Άβαταρ μέλους
typod
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 22:31
Τοποθεσία: Αγιος Δημήτρης

Re: κυνήγι....

Δημοσίευσηαπό camelg4 » 21 Φεβ 2007, 23:06

jdelis έγραψε:
camelg4 έγραψε:και εγω κυνηγος ειμαι και δεν εχω ενοχλησει κανεναν μεχρι τωρα.


Προφανώς εννοείς άνθρωπο, γιατί σίγουρα κάποια ζωάκια έχουν διαφορετική άποψη... :duckie: :phear:

Δηλαδη αυτα που τρως εσυ, δεν εχουν ψυχη
Άβαταρ μέλους
camelg4
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1761
Εγγραφή: 26 Δεκ 2006, 19:52
Τοποθεσία: polikastro

Re: κυνήγι....

Δημοσίευσηαπό pino » 22 Φεβ 2007, 08:51

camelg4 έγραψε:
jdelis έγραψε:
camelg4 έγραψε:και εγω κυνηγος ειμαι και δεν εχω ενοχλησει κανεναν μεχρι τωρα.


Προφανώς εννοείς άνθρωπο, γιατί σίγουρα κάποια ζωάκια έχουν διαφορετική άποψη... :duckie: :phear:

Δηλαδη αυτα που τρως εσυ, δεν εχουν ψυχη


Έχουν, αλλά δεν ανήκουν στην παγκόσμια πανίδα. Πως μπορείς (αβίαστα) να αφαιρείς ένα ζώο από τον πλανήτη για χόμπι; Αν προσέξεις καλύτερα θα παρατηρήσεις πως είμαστε ΜΟΝΟΙ σε αυτό το σύμπαν. Φαντάζομαι πως αν γινόσουν αστροναύτης και ανακάλυπτες έναν πλανήτη σαν την Γη δεν θα έπαιρνες ένα όπλο για να σκοτώσεις τα θαυμαστά πλάσματα που κατοικούσαν εκεί. Ε;;;
Σκέψου λίγο σαν καλός εξωγήινος. :D :D :D
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

Δημοσίευσηαπό superspy » 22 Φεβ 2007, 09:54

Dr. Format επανέφερες ένα θέμα που γνωρίζεις πολύ καλά ότι μόνο πίκρα έχει.

Ναι δυστυχώς είναι δεδομένο ότι υπάρχουν κυνηγοί, χαρακτηριστικοί όπως ανέφερε ο typod.

Ο «ινδιάνικος» τρόπος αντιμετώπισης κύριοι είναι υπερθετικός και όχι η μεθοδολογία που πρέπει να ακολουθούμε στην πραγματικότητα –για όσους δεν κατάλαβαν!

Έλεος!
Γράφτηκε με τέτοιο τρόπο ώστε να κάνει την "άλλη" πλευρά (τους κυνηγούς δηλαδή) να νιώσει όπως νιώθουν οι μη κυνηγοί για τους κυνηγούς.


Πιθανότατα τους «κακούς» κυνηγούς. Αυτούς που δεν κυνηγούν από την ανάγκη τους για να επιζήσουν όπως ανέφερε ο BMX αλλά για χόμπυ.

Όμως τελικά είναι θέμα παιδείας που μάλλον έχουμε έλλειψη.
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό sacram » 22 Φεβ 2007, 10:41

δεν ξέρω αν είναι μόνο θέμα παιδείας αλλά σίγουρα είναι και θέμα ματαιοδοξίας...
Ο <άνθρωπος> φημίζετε για την ματαιοτητά του....
Επίσης δυστυχώς το ανθρώπινο είδος πιστεύει και νομίζει οτι είναι το κέντρο του σύμπαντος.....


μέρος της απάντηση του Αρχηγού των Ινδιάνων Σηάτλ:

"Είμαι ένας άγριος και δεν καταλαβαίνω πως το σιδερένιο άλογο που καπνίζει μπορεί να είναι πιο σημαντικό από το αγριοβούβαλο που δεν το σκοτώνουμε παρά μόνο για να τραφούμε.
Τι είναι ο άνθρωπος χωρίς τα ζώα; Αν εξαφανίζονταν όλα τα ζώα, ο άνθρωπος θα πέθαινε από μια μεγάλη πνευματική ερημιά.
Γιατί αυτό που συμβαίναι στα ζώα συμβαίνει και στον άνθρωπο. Όλα τα πράγματα είναι αλληλένδετα.

Αυτή η μοίρα είναι μυστήριο για μας, γιατί δεν καταλαβαίνουμε πώς όταν όλα τα αγριοβούβαλα εξοντώνονται, τα άγρια άλογα δαμάζονται, απόκτρυφες γωνιές του δάσους μολύνονται από τους ανθρώπους και η όψη των λόφων που είναι γεμάτη αγριολούλουδα ασχημαίνει από τους γιους που μιλούν.
Πού είναι η λόχμη; Εξαφανισμένη.
Πού είναι ο αετός; Εξαφανισμένος."

Το τέλος της ζωής είναι η απαρχή της επιβίωσης
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Δημοσίευσηαπό pino » 22 Φεβ 2007, 10:45

sacram σε προλάβαμε :D :D :D
http://www.off-road.gr/article156.html
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 12 επισκέπτες