Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Γιατί κάποιος δεν αποφασίζει να συμμετέχει σε trail ride?

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Γιατί κάποιος δεν αποφασίζει να συμμετέχει σε trail ride?

Τρελλός είμαι να πάω να σπάσω το auto/moto μου ?
6
25%
Αντέχεται η κρεββατομουρμούρα?
4
17%
Το βρίσκω ανούσιο να πηγαινω να κοπανιέμαι στα κατσαβραχα!
2
8%
Δεν εχω χρόνο ούτε την Κυριακή!
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Εχω σπουδαιότερα πραγματα να κάνω την Κυριακή!
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Καλά ειναι αλλά κοστίζουν!
5
21%
Τι θα πεί ο περίγυρός μου?
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Υπάρχουν αλλοι προσωπικοί λόγοι !
1
4%
Kανέναν απο τους παραπάνω! Τρέχω και θα συνεχίσω να τρέχω trail ride!
6
25%
 
Σύνολο ψήφων : 24

Γιατί κάποιος δεν αποφασίζει να συμμετέχει σε trail ride?

Δημοσίευσηαπό nec-r » 05 Μαρ 2005, 20:19

Eχουμε ακόυσει κατα καιρούς όλα τα θετικά σχόλια για το νεο είδος αυτό των αγώνων το οποίο απευθείνεται κατα βαση σε απλόυς ερασιτέχνες ιδιώτες. Ωστόσο , ειναι νομίζω ενδιαφέρον να δούμε και τους λόγους που αφήνουν εκτός -εστω και δοκιμαστικά - πολλούς απο τους φίλους γράφοντες σε αυτό το φόρουμ!

ΥΓ Για ευνόητους λόγους δεν ανοιξα το συγκεκριμένο θέμα στην ενότητα των αγώνων ή των trail rides.Παρόλα αυτά αν οι moderators εχουν άλλη αποψη ας πράξουν τα προβλεπόμενα! :wink:
Άβαταρ μέλους
nec-r
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 184
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:38
Τοποθεσία: Ολυμπιακό χωριό - Αχαρναί

Re: Γιατί κάποιος δεν αποφασίζει να συμμετέχει σε trail ride

Δημοσίευσηαπό vagelis » 06 Μαρ 2005, 11:18

nec-r έγραψε:Eχουμε ακόυσει κατα καιρούς όλα τα θετικά σχόλια για το νεο είδος αυτό των αγώνων το οποίο απευθείνεται κατα βαση σε απλόυς ερασιτέχνες ιδιώτες. Ωστόσο , ειναι νομίζω ενδιαφέρον να δούμε και τους λόγους που αφήνουν εκτός -εστω και δοκιμαστικά - πολλούς απο τους φίλους γράφοντες σε αυτό το φόρουμ!

ΥΓ Για ευνόητους λόγους δεν ανοιξα το συγκεκριμένο θέμα στην ενότητα των αγώνων ή των trail rides.Παρόλα αυτά αν οι moderators εχουν άλλη αποψη ας πράξουν τα προβλεπόμενα! :wink:


Νομιζω οτι ποιο σωστο θα ηταν να ρωτουσες ποιοι ειναι οι λογοι που καποιοι απο τους φιλους γραφοντες στο φορουμ μετεχουν στους αγωνες,γιατι βεβαια ειναι και οι λιγοτεροι.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό michailbm » 06 Μαρ 2005, 12:50

Κακο πραμα η κρεβατομουρμουρα ρε παιδια!!!!!!!

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 07 Μαρ 2005, 09:07

Βασικά είναι καθαρά και θέμα οικονομικό πέρα από το γεγονός οτι δε γουστάρω την ταχύτητα.
Πρόεδρος B.R.A.T.(Τομέας W/H/R...)
Brizola Raiders Adventure Team
http://www.brat.gr
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Δημοσίευσηαπό sef » 09 Μαρ 2005, 13:38

Αγορασα 4χ4 για να μην πηγαινω με παραπλησιους ρυθμους GTi !!!!!
Αραγε οι 5-6 συμμετοχες σε εναν απο τους διαφορους τυπους αγωνων 4χ4,
σε ποσες διημερες εκδρομες αντιστοιχουν απο αποψη φθορας του οχηματος Χ2 ή Χ3 ή...
Η ζώνη σώζει ζωές !!!
Άβαταρ μέλους
sef
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 21 Ιαν 2004, 18:26

Δημοσίευσηαπό tazmania » 09 Μαρ 2005, 14:54

sef έγραψε:Αγορασα 4χ4 για να μην πηγαινω με παραπλησιους ρυθμους GTi !!!!!
Αραγε οι 5-6 συμμετοχες σε εναν απο τους διαφορους τυπους αγωνων 4χ4,
σε ποσες διημερες εκδρομες αντιστοιχουν απο αποψη φθορας του οχηματος Χ2 ή Χ3 ή...


, ανάλογα με το πως πας. Βέβαια είναι σχετικό, γιατί υπάρχουν εκδρομικά αυτοκίνητα που φθείρονται πολύ περισσότερο με αυτά που κάνουν.
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό teroulas » 10 Μαρ 2005, 09:04

Γενικώς δεν μου αρέσει να κάνω κάτι τέτοιο. Το πήρα μόνο για εκδρομές και βόλτες στη φύση σε χαλαρούς περιηγητικούς ρυθμούς. Να πηγαίνω λίγο παραπέρα από ότι με το starletaki που είχα. Αν είχα την οικονομική δυνατότητα θα έπαιρνα σίγουρα κάτι πιο off, αλλά μόνο για χρήση που προανέφερα.
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό sef » 12 Μαρ 2005, 11:15

tazmania έγραψε:
sef έγραψε:Αγορασα 4χ4 για να μην πηγαινω με παραπλησιους ρυθμους GTi !!!!!
Αραγε οι 5-6 συμμετοχες σε εναν απο τους διαφορους τυπους αγωνων 4χ4,
σε ποσες διημερες εκδρομες αντιστοιχουν απο αποψη φθορας του οχηματος Χ2 ή Χ3 ή...


, ανάλογα με το πως πας. Βέβαια είναι σχετικό, γιατί υπάρχουν εκδρομικά αυτοκίνητα που φθείρονται πολύ περισσότερο με αυτά που κάνουν.


Παντα αναφερομαι στον μεσο εκδρομεα ή αγωνιζομενο, γιατι και στις 2 περιπτωσεις υπαρχουν οχηματα που κανουν υπερβολες.
Η ζώνη σώζει ζωές !!!
Άβαταρ μέλους
sef
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 21 Ιαν 2004, 18:26

Δημοσίευσηαπό nec-r » 12 Μαρ 2005, 23:00

Σιγουρα πάντα παίζει ρόλο το ''πως'' το κάνεις.Μπορεις σε μια απλη βόλτα να το γυρίσεις κομμάτια ,
μπορείς και να τερματίσεις 200χλμ τρέιλ ράιντ αγρατζούνιστος.
Άβαταρ μέλους
nec-r
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 184
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:38
Τοποθεσία: Ολυμπιακό χωριό - Αχαρναί

Δημοσίευσηαπό TLG » 14 Μαρ 2005, 00:19

Προτιμω οτι οι περιηγητικες εκδρομες στη φυση μεχρι κ καποιους δευτερευων χωματοδρομους -οταν οδηγουν καπου - ειναι προτιμοτερες , απο το να κοπανιεμαι ανουσια στα κατσαβραχα και να σπαω το αυτοκινητο μου διχως λογο .... 8)

Αλλα και αν μου ειχε κολησει το μικροβιο θα επρεπε να ειχα ενα οff αυτοκινητο που θα το χρησιμοποιουσα για τη συγκεκριμενη χρηση μονο...
Βεβαια ολα αυτα μεταφραζονται σε αρκετο εως πολυ χρονο κ χρημα και δεν ξερω ποσοι τα διαθετουν και τα δυο στις μερες μας :roll:
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό samy » 14 Μαρ 2005, 21:40

Μου αρέσουν όλες οι μορφές αγώνων αυτοκινήτου και παρακολουθούσα πάντα από πολύ μικρός ειδικά φόρμουλα 1 (και μη μου πει κανένας για τον πατάτα το σούμι γιατί βγάζω σπυράκια με το ρομποτάκι)αλλά ποτέ δεν είχα το μικρόβιο να τρέξω σε αγωνιστικούς ρυθμούς ιδιαίτερα σε 4χ4 για λόγους και προστασίας του αυτοκινήτου.Είναι σχεδόν 18 χρόνια που οδηγώ 4χ4 ξεκίνησα λοιπόν με το σκεπτικό να πάω και λίγο παραπέρα για να θαυμάσω κάτι που με ένα απλό ιχ δεν θα το έβλεπα ποτέ αλλά ανακάλυψα ότι αν δεν περπατήσω δεν πρόκειται να δω και πάρα πολλά απλά θα φτάσω πιό κοντά.Σε όλα αυτά τα χρόνια προστέθηκαν πολλοί με 4χ4 αλλά δυστυχώς κουβάλησαν μαζί τους και τη συμπεριφορά τους την ασφάλτινη και μάλιστα σε μεγαλύτερο βαθμό γιατί ως γνήσιοι βλαχομπαρόκ ελληναράδες πέρασαν όλους τους χωματόδρομους των βουνών μας για ειδικές του ακρόπολης και χωρίς μάλιστα αστυνόμευση μεταξύ των οποίων και πάρα πολλοί με μηχανές .Εκτός από το κίνδυνο για τους ίδιους και τους άλλους που μπορεί να σηναντήσουν στο διάβα τους υπάρχει και η διατάραξη του φυσικού παριβάλλοντος και στο τέλος από εκεί θα τη βρούμε όλοι μας και καλά να πάθουμε.Ομως οι περισσότεροι από εσας δεν δοκιμάσατε ποτέ την εμπειρία και τη συγκίνηση να περπατήσετε ή έστω και να οδηγήσετε με μηδενικές ταχύτητες για να μπορέσετε να ακούσετε να μυρίσετε και να δείτε.Εσείς χάνετε αλλά μαζί σας θα χάσουν και άνθρωποι που δεν φταίνε.Τώρα για το επίμαχο θέμα των αγώνων εφόσον δεν γίνονται σε περιοχές ευαίσθητες νομίζω ότι είναι μία καλή ευκαιρία για όλους σε ερασιτεχνικό επίπεδο άσχετα αν κυκλοφορούν και μερικοί επαγγελματίες με διαφορετικούς σκοπούς και οφέλη από τη συμμετοχή τους σε΄μία παιδιά όπως θέλουν να αποκαλούν τους αγώνες τους.Αλλά είπαμε εμείς θα πάμε για τη πλάκα μας στον αγώνα και για τη φύση με τα ποδαράκια μας ή πολύ σιγά και με σεβασμό στο περιβάλλον για βόλτα στα βουναλάκια .Συγνώμη για το διδακτικό ύφος δεν έχω κανένα λόγω για αντιπαραθέσεις μιά και δεν γνωρίζω κανέναν προσωπικά και ούτε απευθύνομαι σε κανένα ιδιαίτερα . Η ιστορία και τα πρόσωπα που λένε και στις ταινίες είναι φανταστικά και ουδεμία ομοιότητα έχουν με καταστάσεις και πρόσωπα της πραγματικότητας . Παρεπιπτόντως ο SENNA ήταν μακράν ο καλύτερος ειδικά από κάτι τύπους άχρωμους άοσμους και τηλεκατευθυνόμενους σαν τον Πρόστ και καλή ώρα το Σούμι
ΑΝΘΥΠΟΠΡΟΕΔΡΟΣ PRAT
κι αυτό μόνο για λίγους φίλους
samy
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 14 Ιαν 2005, 04:59
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ ΑΤΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό teroulas » 15 Μαρ 2005, 09:00

samy έγραψε:Ομως οι περισσότεροι από εσας δεν δοκιμάσατε ποτέ την εμπειρία και τη συγκίνηση να περπατήσετε ή έστω και να οδηγήσετε με μηδενικές ταχύτητες για να μπορέσετε να ακούσετε να μυρίσετε και να δείτε.


Εμένα αυτό ακριβώς είναι που με τρελλαίνει. Δεν θα καταλάβω τίποτα αν περάσω μια εκπληκτική διαδρομή όπως περιγράφεις με 40-50km. Είναι σαν να μην πήγα.

Νομίζω πως έχεις δίκιο σ' αυτό που θίγεις, εγώ προσωπικά όσους έχω συναντήσει στο βουνό έχουν το στυλάκι του ταχύτατου ραλίστα που το ικανό τους θηρίο σαρώνει τα πάντα και κινείται όπως στην άσφαλτο, εκτός από πολύ λίγους εκλεκτούς, που τους έχω ξεχωρίσει...
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό kos4wd » 15 Μαρ 2005, 17:09

Μεγάλο το κόστος για μια "βόλτα" στο βουνό και δηστυχώς συμφωνώ και με τον SAMY αν και παρασύρομαι και γω κάποιες φορές αλλά τουλάχιστον προσπαθώ να αντιστέκομαι.Πάντως στη Κω στις εκδρομές μας η μέση ωριαία ταχύτητα είναι(μετρημένη) 16 km / h
Άβαταρ μέλους
kos4wd
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 401
Εγγραφή: 20 Δεκ 2002, 17:04
Τοποθεσία: ΚΩΣ

Δημοσίευσηαπό blackchris » 15 Μαρ 2005, 19:17

teroulas έγραψε:, εκτός από πολύ λίγους εκλεκτούς, που τους έχω ξεχωρίσει...


Ευχαριστώ......ευχαριστώ :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό teroulas » 16 Μαρ 2005, 09:08

Οι εκλεκτοί μου φίλοι δεν τρέχουν επειδή έχουν χρέπια!

:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 41 επισκέπτες