Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΜΕ ΑΦΗΣΕ ΑΚΑΛΥΠΤΟ !!

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

ΜΕ ΑΦΗΣΕ ΑΚΑΛΥΠΤΟ !!

Δημοσίευσηαπό jps » 01 Μαρ 2005, 10:29

Οπως ίσως ξέρετε πριν από ένα μήνα περίπου σκέφτηκα να βάλω στο καινούριο αυτοκίνητο μου ένα CB για να μπορώ να επικοινωνώ με την παρέα στις εκδρομές και πιθανώς να έχω μια επικοινωνία για ώρα ανάγκης σε δύσκολα μέρη.

Πάω λοιπόν σε γνωστό κατάστημα ειδών 4χ4 στα βόρεια προάστια ( οδός Πεντέλης ), το οποίο διαφημίζει και στον επίσημο κατάλογο του, την διάθεση κάποιων συσκευών CB, και αγοράζω ένα President Billy και μια μαγνητική κεραία.

Το σύστημα δοκιμάστηκε στην πρώτη εκδρομή και δούλεψε τέλεια, .....κανένα παράπονο από το προιόν.

Μετά από σχετική όχληση τροχονόμου, αποφάσισα να πάω να του βγάλω μιά άδεια, ( όπως ξέρετε όλοι και έχετε γράψει αρκετοί, το Κράτος ακόμα ζητάει να έχουμε μιά άδεια για να χρησιμοποιούμε τέτοιες συσκευές ).

Ε σκέφτηκα, δεν είναι κάτι δύσκολο, ούτε κοστίζει πολύ !

Στο Υπουργείο μου έδωσαν ένα έντυπο με ένα κατάλογο απαιτούμενων δικαιολογητικών μεταξύ των οποίων έπρεπε να έχω και ένα ΕΝΤΥΠΟ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑΣ CB καθώς και ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΑΓΟΡΑΣ.

Και εδώ αρχίζουν οι εκπλήξεις !!

Σε επανειλημμένες οχλήσεις μου προς το κατάστημα αγοράς, ο πολυγραφότατος και κατά τα άλλα χαίρων ευρείας εκτίμησης, ιδιοκτήτης του, ισχυριζόμενος οτι δεν απαιτείται άδεια για το προιόν, τελικά δεν με προμήθευσε με τα σχετικά έντυπα ( προφανώς δεν μπορούσε, γιατί δεν έχει άδεια να πουλάει τέτοιου είδους συσκευές).

Και λέω τώρα εγώ:

1. Το να κατέχω παράνομα, όπως πολλοί από εμάς, το Cb στο αυτοκίνητο μου, θα ήθελα να είναι δική μου επιλογή και όχι του εν λόγω κυρίου.

2. Σαν καινούριος στο χώρο του 4χ4 θα ήθελα οι παλαιότεροι να με καθοδηγήσουν και να με βοηθήσουν και όχι να μου δημιουργούν προβλήματα και να με βλέπουν σαν ένα ακόμα πελάτη.

3. Μόλις είχα αρχίσει να φροντίζω το καινούριο μου τζιπ, ψωνίζοντας τον απαραίτητο εξοπλισμό. Με αυτό που έκανε ο εν λόγω κύριος, δεν πρόκειται να με ξαναδεί στο μαγαζί του.

4. Καλό είναι να έχουμε άποψη επι παντός επιστητού, αλλά πρώτα πρέπει να είμαστε εντάξει σε βασικά πράγματα και ειδικά όταν αυτά σχετίζονται με το κύριο επάγγελμα μας.

Και τελειώνοντας έχω να πω μόνο ενα μεγάλο .... ΛΥΠΑΜΑΙ !!!
Be Cool but ... Alert !!
http://users.ntua.gr/jpsarris/
Άβαταρ μέλους
jps
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2004, 18:49
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ, ΑΤΤΙΚΗ

ΜΕ ΑΦΗΣΕ ΑΚΑΛΥΠΤΟ !!

Δημοσίευσηαπό fokion » 01 Μαρ 2005, 10:45

Και να ηταν μονο στα CB αυτη η αντιμετοπιση...........
Οπως ειπες, δεν θα ξαναπατησεις εκει. Αυτη ειναι η μονη λυση
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

ΜΕ ΑΦΗΣΕ ΑΚΑΛΥΠΤΟ !!

Δημοσίευσηαπό teroulas » 01 Μαρ 2005, 11:09

:( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :(
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

ΜΕ ΑΦΗΣΕ ΑΚΑΛΥΠΤΟ !!

Δημοσίευσηαπό firelord » 01 Μαρ 2005, 11:21

μετά από λήψη υπόψιν των δεδομένων αλλά και των απαντήσεων εκατέρωθεν, θα πρέπει να ανασκευάσω το προηγούμενο σχόλιο
Τελευταία επεξεργασία από firelord και 30 Μαρ 2005, 21:57, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

ΜΕ ΑΦΗΣΕ ΑΚΑΛΥΠΤΟ !!

Δημοσίευσηαπό pkatsab » 01 Μαρ 2005, 11:28

Τέτοιες εμπειρίες είναι πολύ χρήσιμο για όλους μας να κοινοποιούνται...
Παναγιώτης.

Εικόνα_____ΧΩΡΙΣ ΟΡΙΑ
Άβαταρ μέλους
pkatsab
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 13 Ιαν 2005, 04:03
Τοποθεσία: Κηφισιά

Re: ΜΕ ΑΦΗΣΕ ΑΚΑΛΥΠΤΟ !!

Δημοσίευσηαπό tazmania » 01 Μαρ 2005, 14:24

jps έγραψε:Οπως ίσως ξέρετε πριν από ένα μήνα περίπου σκέφτηκα να βάλω στο καινούριο αυτοκίνητο μου ένα CB για να μπορώ να επικοινωνώ με την παρέα στις εκδρομές και πιθανώς να έχω μια επικοινωνία για ώρα ανάγκης σε δύσκολα μέρη.

Πάω λοιπόν σε γνωστό κατάστημα ειδών 4χ4 στα βόρεια προάστια ( οδός Πεντέλης ), το οποίο διαφημίζει και στον επίσημο κατάλογο του, την διάθεση κάποιων συσκευών CB, και αγοράζω ένα President Billy και μια μαγνητική κεραία.

Το σύστημα δοκιμάστηκε στην πρώτη εκδρομή και δούλεψε τέλεια, .....κανένα παράπονο από το προιόν.

Μετά από σχετική όχληση τροχονόμου, αποφάσισα να πάω να του βγάλω μιά άδεια, ( όπως ξέρετε όλοι και έχετε γράψει αρκετοί, το Κράτος ακόμα ζητάει να έχουμε μιά άδεια για να χρησιμοποιούμε τέτοιες συσκευές ).

Ε σκέφτηκα, δεν είναι κάτι δύσκολο, ούτε κοστίζει πολύ !

Στο Υπουργείο μου έδωσαν ένα έντυπο με ένα κατάλογο απαιτούμενων δικαιολογητικών μεταξύ των οποίων έπρεπε να έχω και ένα ΕΝΤΥΠΟ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑΣ CB καθώς και ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΑΓΟΡΑΣ.

Και εδώ αρχίζουν οι εκπλήξεις !!

Σε επανειλημμένες οχλήσεις μου προς το κατάστημα αγοράς, ο πολυγραφότατος και κατά τα άλλα χαίρων ευρείας εκτίμησης, ιδιοκτήτης του, ισχυριζόμενος οτι δεν απαιτείται άδεια για το προιόν, τελικά δεν με προμήθευσε με τα σχετικά έντυπα (προφανώς δεν μπορούσε, γιατί δεν έχει άδεια να πουλάει τέτοιου είδους συσκευές).

Και λέω τώρα εγώ:

1. Το να κατέχω παράνομα, όπως πολλοί από εμάς, το Cb στο αυτοκίνητο μου, θα ήθελα να είναι δική μου επιλογή και όχι του εν λόγω κυρίου.

2. Σαν καινούριος στο χώρο του 4χ4 θα ήθελα οι παλαιότεροι να με καθοδηγήσουν και να με βοηθήσουν και όχι να μου δημιουργούν προβλήματα και να με βλέπουν σαν ένα ακόμα πελάτη.

3. Μόλις είχα αρχίσει να φροντίζω το καινούριο μου τζιπ, ψωνίζοντας τον απαραίτητο εξοπλισμό. Με αυτό που έκανε ο εν λόγω κύριος, δεν πρόκειται να με ξαναδεί στο μαγαζί του.

4. Καλό είναι να έχουμε άποψη επι παντός επιστητού, αλλά πρώτα πρέπει να είμαστε εντάξει σε βασικά πράγματα και ειδικά όταν αυτά σχετίζονται με το κύριο επάγγελμα μας.

Και τελειώνοντας έχω να πω μόνο ενα μεγάλο .... ΛΥΠΑΜΑΙ !!!


Δυστυχώς, μην γνωρίζοντας την άποψη και των δύο πλευρών δεν μπορούμε να πάρουμε θέση.

Όμως, έχω ένα σχόλιο για το σημείο που έχω κάνει bold στο κείμενό σου. Μετά τον τελευταίο νόμο του κ. Βερελή (εάν δεν απατώμαι), δεν χρειάζεται ειδική άδεια για την εμπορία των εν λόγο συσκευών. Απλά για ενημέρωση.

ΥΓ Αγαπητέ Dr Format, ως πιο σχετικός επιβεβαίωσε μας ότι αυτό που λέω ισχύει και δεν λέω αηδίες.
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΜΕ ΑΦΗΣΕ ΑΚΑΛΥΠΤΟ !!

Δημοσίευσηαπό IKE » 01 Μαρ 2005, 14:41

Φίλε jps νομίζω είναι παράλογο να απαιτείς να μην σε αντιμετωπίζουν σαν σκουπίδι. Στο κάτω κάτω ποιος είσαι εσύ για να ενοχλείς επανελημένα κιόλας και να του ταράζεις την ησηχία.
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό blackchris » 01 Μαρ 2005, 14:57

Πέρα απο το συγκεκριμένο γεγονός, και εγώ πιστεύω ότι πλέον δεν χρειάζεται άδεια. Πιστεύω ότι αν έχουμε μαζί μας το συγκεκριμένο φύλλο από την εφημερίδα της κυβερνήσεως θα είναι αρκετό για τους τροχονόμους.
Μήπως οι δικηγόροι του forum μπορούν να βοηθήσουν να βρεθεί το συγκεκριμένο φύλλο ?
Άντε ρε firelord βάλε ένα χεράκι και θα σου πουμε οτι έχεις ωραίο αμάξι :D
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό pkatsab » 01 Μαρ 2005, 15:01

Νομίζω ότι επιτρέπεται η εμπορία χωρις ειδ. άδεια, αλλά όχι και η χρήση.
Παναγιώτης.

Εικόνα_____ΧΩΡΙΣ ΟΡΙΑ
Άβαταρ μέλους
pkatsab
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 13 Ιαν 2005, 04:03
Τοποθεσία: Κηφισιά

Re: ΜΕ ΑΦΗΣΕ ΑΚΑΛΥΠΤΟ !!

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 01 Μαρ 2005, 15:06

tazmania έγραψε:Μετά τον τελευταίο νόμο του κ. Βερελή (εάν δεν απατώμαι), δεν χρειάζεται ειδική άδεια για την εμπορία των εν λόγο συσκευών. Απλά για ενημέρωση.

ΥΓ Αγαπητέ Dr Format, ως πιο σχετικός επιβεβαίωσε μας ότι αυτό που λέω ισχύει και δεν λέω αηδίες.

Χμμμ με πιάσατε αδιάβαστο :oops:
αν μάθω κάτι θα σας ενημερώσω :P
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό jps » 01 Μαρ 2005, 16:44

blackchris έγραψε:Πέρα απο το συγκεκριμένο γεγονός, και εγώ πιστεύω ότι πλέον δεν χρειάζεται άδεια. Πιστεύω ότι αν έχουμε μαζί μας το συγκεκριμένο φύλλο από την εφημερίδα της κυβερνήσεως θα είναι αρκετό για τους τροχονόμους.
Μήπως οι δικηγόροι του forum μπορούν να βοηθήσουν να βρεθεί το συγκεκριμένο φύλλο ?
Άντε ρε firelord βάλε ένα χεράκι και θα σου πουμε οτι έχεις ωραίο αμάξι :D


Απ' όσο διάβασα στο φύλλο αυτό της Εφημερίδας της Κυβερνήσεως (μου επιδείχθηκε στο περί ού ο λόγος κατάστημα), οι ασυρματικές συσκευές κατατάσσονται σε δύο κατηγορίες. Την 1 (για την οποία δεν χρειάζεται άδεια χρήσης) και την 2 ( για την οποία χρειάζεται άδεια και οι συσκευές αυτές φέρουν ένα χαρακτηριστικό θαυμαστικό μέσα σε κύκλο).
Δυστυχώς τα CB τόσο στη συσκευασία τους, όσο και πάνω στο σώμα τους, έχουν αυτο το χαρακτηριστικό. Αυτο σημαίνει οτι κατατάσσονται στην κατηγορία των συσκευών για τις οποίες απαιτείται άδεια χρήσης.
Be Cool but ... Alert !!
http://users.ntua.gr/jpsarris/
Άβαταρ μέλους
jps
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2004, 18:49
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ, ΑΤΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό tedos » 01 Μαρ 2005, 18:31

Κυριοι

Χωρις να παρεμβαινω στην διαμαχη επι της ουσιας -καθως δεν γνωριζω τα γεγονοτα- θα ηθελα να πω τα εξης

1. Δεν αμφισβητω οτι ο καθε πελατης θελει να εξυπηρετηθει με τον καλυτερο τροπο.

2. Το προιον η τιμη και η χρηστικοτητα του ηταν αψογα κατα δηλωση του πελατη.

3. Ο κος Ι. Αθανασιου ειναι γνωστος και συνεπης επαγγελματιας του χωρου. Αλλωστε ο χωρος ειναι τοσο μικρος που οποιαδηποτε αναρμοστη συμπεριφορα θα ηταν γνωστη.

4. Εκφρασεις οπως οι ακολουθες ειναι νομιζω σκληρες και αδικες.....

Φίλε jps νομίζω είναι παράλογο να απαιτείς να μην σε αντιμετωπίζουν σαν σκουπίδι. Στο κάτω κάτω ποιος είσαι εσύ για να ενοχλείς επανελημένα κιόλας και να του ταράζεις την ησηχία.


αισχρό




Και να ηταν μονο στα CB αυτη η αντιμετοπιση...........
Οπως ειπες, δεν θα ξαναπατησεις εκει. Αυτη ειναι η μονη λυση


Νομιζω οτι αν το δειτε πιο νηφαλια θα συμφωνησετε μαζι μου.....
Η απαντηση του θιγομενου υπαρχει στο http://www.to4x4.gr ετσι ωστε να σας γινουν γνωστες και οι δυο αποψεις.
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό tazmania » 01 Μαρ 2005, 18:46

Η απάντηση σε όλα είναι εδώ:

tazmania έγραψε:Αγαπητέ jps, έχεις μπλέξει στα γρανάζια της γραφειοκρατίας και κατηγορείς άδικα τον Γιάννη.

Συγκεκριμένα, το υπουργείο λέει:


"Αρμόδια Υπηρεσία
Υπηρεσία Μεταφορών και Επικοινωνιών της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης του τόπου κατοικίας του ενδιαφερομένου.

Γενικά - Προϋποθέσεις
Οι άδειες εγκατάστασης και λειτουργίας ραδιοσταθμών CB διακρίνονται σε τρεις κατηγορίες: Α', Β', Γ'.
Η άδεια Α' κατηγορίας περιλαμβάνει τους σταθερούς σταθμούς και χορηγείται:
● Σε ενώσεις προσώπων C.B.
● Σε άτομα που διαβιούν σε απομονωμένες κατοικίες αγροτικών, νησιωτικών ή ορεινών περιοχών και σε Μονές, κατόπιν σχετικής βεβαίωσης των αρχών της τοπικής αυτοδιοίκησης και του ΟΤΕ.
● Σε ενώσεις προσώπων (χωρίς οικονομικό συμφέρον) που ασχολούνται με την προσφορά βοηθείας σε περιπτώσεις ανάγκης σε ανθρώπους ή ζώα ή με την προστασία του περιβάλλοντος
● Κατ' εξαίρεση και για διάστημα όχι μεγαλύτερο των έξι (6) μηνών σε ομάδες προσώπων που παρέχουν κοινωφελές έργο (π.χ. πυρασφάλεια κατά τους θερινούς μήνες) ή που ασχολούνται με εκδηλώσεις πολιτιστικού χαρακτήρα, κατόπιν σύμφωνης γνώμης της αρμόδιας κατά περίπτωση Δημόσιας Υπηρεσίας.
● Προκειμένου για φυσικό πρόσωπο να έχει συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας
● Η άδεια Β' κατηγορίας περιλαμβάνει τους κινητούς σταθμούς
● Η άδεια Γ' κατηγορίας περιλαμβάνει τους φορητούς σταθμούς .
Οι άδειες αυτές (Β' και Γ' κατηγορίας) χορηγούνται σε Έλληνες πολίτες που έχουν συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας τους και δεν έχουν καταδικαστεί για παράβαση ποινικής διάταξης που συνεπάγεται κώλυμα για διορισμό σε Δημόσια Υπηρεσία.


Απαιτούμενα δικαιολογητικά:
α. Για τη χορήγηση νέας άδειας ή την αντικατάσταση της παλαιάς, ο ενδιαφερόμενος υποβάλλει στη Δ/νση Μεταφορών και Επικοινωνιών της οικείας Nομαρχίας, είτε ατομικά, είτε μέσω του συλλόγου CB που τυχόν ανήκει, τα παρακάτω δικαιολογητικά:
● Aίτηση - δήλωση (διατίθεται από την υπηρεσία) που περιλαμβάνει:
- τα στοιχεία της αστυνομικής του ταυτότητας και τη διεύθυνση κατοικίας του.
- τα παρακάτω τεχνικά στοιχεία του ραδιοσταθμού CB
o Oίκος κατασκευής
o Μάρκα ή τύπος συσκευής
o Αριθμός πλαισίου συσκευής (serial number)
o Iσχύς εξόδου πομπού
o Συχνότητες λειτουργίας και αριθμός καναλιών
o Eίδος διαμόρφωσης
- Το είδος χρήσης του ραδιοσταθμού CB = Σταθερός [βάση] ή κινητός [επί οχήματος της ξηράς - mobile] ή φορητός.
Aν πρόκειται για ιδιοκατασκευή σημειώνεται η ένδειξη «IΔIOKATAΣKEYH» και μέχρις ότου εφαρμοστεί η διαδικασία έγκρισης τύπου συσκευής υποβάλλεται συνημμένα πλήρες κυκλωματικό σχέδιο με τα τεχνικά χαρακτηριστικά της συσκευής.
- Στοιχεία οχήματος (αριθμός κυκλοφορίας και τύπος οχήματος) που θα τοποθετηθεί αν πρόκειται για κινητό σταθμό.
Διευκρίνιση
(Μία συσκευή CB μπορεί να τοποθετηθεί εναλλακτικά και σε δεύτερο όχημα, μόνον εάν και τα δύο οχήματα είναι ιδιοκτησίας του ενδιαφερομένου και τούτο αποδεικνύεται από τις άδειες κυκλοφορίας).
● Yπεύθυνη δήλωση του N. 1599/86, ότι δεν έχει ανακληθεί προσωρινά ή οριστικά προηγούμενη άδεια εγκατάστασης και λειτουργίας ραδιοσταθμού CB στο όνομά του. Σε περίπτωση προσωρινής ανάκλησης η άδεια χορηγείται με έναρξη ισχύος την ημερομηνία λήξης της προσωρινής ανάκλησης. Σε περίπτωση οριστικής ανάκλησης (σύμφωνα με το άρθρο 6 παρ. 5 και 6 του Π.Δ. 156/90) δεν χορηγείται νέα άδεια.
● Γραμμάτιο είσπραξης για παράβολα και τέλη λειτουργίας όπως παρακάτω:
- Για ραδιοσταθμό CB A' κατηγορίας, σε συλλόγους CB της περίπτωσης 2α του άρθρου 5 του Π.Δ. 156/90,( 88 ΕΥΡΩ).
- Για ραδιοσταθμό CB A' κατηγορίας των περιπτώσεων β και γ της παρ. 2 του άρθρου 5 του Π.Δ. 156/90, ( 35 ΕΥΡΩ).
- Για ραδιοσταθμό CB A' κατηγορίας προσωρινής διάρκειας λειτουργίας της περιπτώσεως δ της παραγράφου 2 του άρθρου 5 του Π.Δ. 156/90, (17,50 ΕΥΡΩ).
- Για ραδιοσταθμό CB B' και Γ' κατηγορίας, (35 ΕΥΡΩ)
β. Για την τροποποίηση οποιασδήποτε άδειας CB από τις παραπάνω περιπτώσεις
● Αίτηση - υπεύθυνη δήλωση (το παρόν έντυπο)
● Γραμμάτιο είσπραξης (6 ΕΥΡΩ)
γ. Για την ανανέωση οποιασδήποτε άδειας CB
● Αίτηση - υπεύθυνη δήλωση (το παρόν έντυπο)
● Γραμμάτιο είσπραξης για παράβολα και τέλη λειτουργίας


Διαδικασία
Κατάθεση δικαιολογητικών στον αρμόδιο υπάλληλο της Yπηρεσίας Μεταφορών και Επικοινωνιών της οικείας Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης.

Διάρκεια έκδοσης της πράξης
Από 5 έως 60 ημέρες.*
*O ακριβής χρόνος καθορίζεται κάθε φορά από τη Υπηρεσία που αναλαμβάνει την ολοκλήρωση της παρεχόμενης υπηρεσίας.


Σημείωση
Διευκρινίσεις για τα παράβολα
Για κάθε συσκευή CB χορηγείται ξεχωριστή άδεια και συνεπώς εισπράττεται το ανάλογο παράβολο. Για την τροποποίηση οποιασδήποτε αδείας C.B. καταβάλλονται: 6 ΕΥΡΩ ως παράβολο. Οι ανάπηροι (τυφλοί, παραπληγικοί, ημιπληγικοί, άτομα με μεγάλη κινητική αναπηρία, καρδιοπαθείς, νεφροπαθείς σε τακτική αιμοκάθαρση ) με ποσοστά αναπηρίας τουλάχιστον 67% βεβαιωμένο από τις αρμόδιες υγειονομικές αρχές, καθώς και οι πάσχοντες από μεσογειακή αναιμία για την έκδοση , ανανέωση ή τροποποίηση αδείας λειτουργίας ραδιοσταθμού CB καταβάλλουν το μισό ( 1/2) από τα καθοριζόμενα πιο πάνω παράβολα .

ΠAPATHPHΣH:
Διακρίνουμε δύο (2) τύπους αδειών CB:
● ΑΔΕΙΑ CB (Εθνική άδεια) Η άδεια αυτή χορηγείται για εκείνα τα C.B. που έχουν διαμόρφωση ΑΜ ή ΑΜ/FM και εκπέμπουν με ισχύ έως 5 WATT.
● Διεθνή άδεια C.B. (ΡR - 27) Η άδεια είναι σύμφωνη με τη σύσταση Τ/R 20 - 07 της Ευρωπαϊκής Συνδιάσκεψης Ταχυδρομείων και Τηλεπικοινωνιών (CEΡΤ) και χορηγείται για ραδιοσταθμούς C.B. οι οποίοι έχουν διαμόρφωση μόνο FM ή FM/ΡΜ και μέγιστη ισχύ εξόδου 4 WATT. Με την άδεια αυτή ο 'Έλληνας πολίτης μπορεί να μεταφέρει μαζί του και να λειτουργεί το ραδιοσταθμό του (κινητό ή φορητό ) και σε άλλες χώρες της Ευρώπης (με δική του ευθύνη)."

Να και η αίτηση.

Από πουθενά δεν προκύπτει να χρειάζονται τα χαρτιά που αναφέρεις.
Κρίνω σκόπιμο, να πεις στον υπάλληλο του υπουργείου που σου είπε ότι σου είπε, πως πρέπει να αλλάξει επάγγελμα :wink:


Από το www.tο4x4.gr
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό fokion » 02 Μαρ 2005, 10:45

Φιλε Tedos
Μια και με "παρεθεσες" να πω εδω την αποψη μου, μια και εξω.
α. Εκανα ενα λάθος και δεν διαβασα ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ το αρχικό post ωστε να δω οτι φωτογραφίζεται ο Κος Αθανασίου, μια και τουλαχιστον εγω μαγαζι 4χ4 στην Λ. Πεντελης δεν ξερω αλλο. Αν το ειχα παρατηρησει πιστεψε με ΔΕΝ εγραφα ΔΗΜΟΣΙΑ, δεν θα υπηρχε το ποστ το οποιο "παραθεσες". Και δεν θα συμετοιχα σε αυτο το thread.

B. Μην ορκιζεσαι για κατι που μπορει να εχει και αλλες version απο αυτεσ που εχεις υποψη σου. Αν σε ενδιαφερει τι εννοω θα σου απαντησω ΜΟΝΟ me e-mail διοτι δεν ειναι στο χαρακτηρα μου να θιγω ΔΗΜΟΣΙΑ προσωπα και πραγματα
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό tedos » 03 Μαρ 2005, 22:43

B. Μην ορκιζεσαι για κατι που μπορει να εχει και αλλες version απο αυτεσ που εχεις υποψη σου. Αν σε ενδιαφερει τι εννοω θα σου απαντησω ΜΟΝΟ me e-mail διοτι δεν ειναι στο χαρακτηρα μου να θιγω ΔΗΜΟΣΙΑ προσωπα και πραγματα




Δεν ορκιστηκα για τιποτα...ισα-ισα εγραψα οτι δεν γνωριζω την ουσια των πραγματων αρα.... :? :? :?

Κυριοι

Χωρις να παρεμβαινω στην διαμαχη επι της ουσιας -καθως δεν γνωριζω τα γεγονοτα- θα ηθελα να πω τα εξης



Μπορεις να μου στειλεις πμ εδω για οτι θα ηθελες.
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 24 επισκέπτες