Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Νέο μέλος με απορίες!

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Νέο μέλος με απορίες!

Δημοσίευσηαπό Φρανκι » 14 Δεκ 2016, 11:54

Καλημέρα αγαπητοί μου τετρακίνητοι και μη.

Είμαι ο Φρατζέσκος και πάντα ονειρευόμουνα ένα ανοιχτό τζιπάκι.
Ας είναι και κλειστό όμως, δεν έχω πρόβλημα.
Από τη νέα χρονιά θα αναζητήσω το κατάλληλο όχημα.
Η αφορμή είναι ότι έγινα κάτοχος τροχόσπιτου και θέλω κάτι να το τραβάει. Αφού καταλήξαμε στο ότι θα πάρουμε τζιπάκι, τότε οι εκτός δρόμου εξορμήσεις θα είναι το επόμενο.

Έχω μερικές ερωτήσεις να κάνω και αν μπορείτε εσείς οι έμπειροι να μου απαντήσετε.
1) Το τροχόσπιτό μου είναι 1500 κιλά μικτό βάρος. Συνήθως φορτωμένο δεν ξεπερνάει τα 1300-1400 κιλά. Το αυτοκίνητο που με ενδιαφέρει, έχει δύναμη έλξης με φρένα 1450 κιλά. Θα μπορέσω ή θα έχω πρόβλημα;
2) Από αυτά που έχω δει και είναι στα λεφτά μου και φορολογικά δε θα έχω πρόβλημα, είναι το vitara 1.6 και το freelander 1.8. Ψάχνω για 3 πορτο ή κάμπριο για να μην είναι μακρύ. Έχετε κάποια πρόταση ή να προσέξω κάτι όταν θα ψάξω ένα από τα δύο? Το Vitara εχει ένα + τα αργά βέβαια. Υπάρχουν και τα Lada Niva, Daihatsu Feroza αλλά δε μου αρέσουν.

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας! Ελπίζω στο μέλλον σε σκαρφαλώματα
Φρανκι
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2016, 15:00

Re: Νέο μέλος με απορίες!

Δημοσίευσηαπό BOSS » 14 Δεκ 2016, 13:33

Καλως ηλθες Φρατζεσκο
,αν και νεος κι εγω στο φορουμ αλλα με αρκετα χωματινα χλμ και τραβηγματα,σου προτεινω ανεπιφυλακτα suzuki.
1.Εχει αργα
2.φτιαχνεται σχετικα ευκολα(ψηλωματα,ποδιες,κτλ)
3.αξιοπιστο
4.εχω κι εγω :-"
Το σημαντικοτερο οτι υπαρχει δυνατο ενεργο ελληνικο φορουμ που τα βρισκεις ολα!
vitaraclub.gr
Καλη επιτυχια
Πυρ,γυνη και θαλασσα
BOSS
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2016, 22:00
Τοποθεσία: Συμη-Σαλαμινα

Re: Νέο μέλος με απορίες!

Δημοσίευσηαπό SUVord » 14 Δεκ 2016, 14:35

Η πικρή αλήθεια είναι ότι για απροβλημάτιστη ρυμούλκηση 1500 κιλών θέλεις κυβικά, ροπή και μεταξόνιο. Οσο κατεβαίνεις από τα 3000 κυβικά τόσο αυξάνεται και το κόστος συντήρησης και ζημιών.
Το Freelander δεν κάνει γι' αυτό που ζητάς και το 1600άρι Vitara οριακά θα σε καλύψει αλα και με γνώμονα ότι ανέφερα στην προηγούμενη παράγραφο.
Καλώς μας ήλθες και καλές γιορτές.

ΥΓ. Στο πύρ γυνή και θάλασσα βγάλε τη γυνή, βάλε Φριλάντερ κι είσαι μέσα.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: Νέο μέλος με απορίες!

Δημοσίευσηαπό BOSS » 14 Δεκ 2016, 15:12

SUVord έγραψε:Η πικρή αλήθεια είναι ότι για απροβλημάτιστη ρυμούλκηση 1500 κιλών θέλεις κυβικά, ροπή και μεταξόνιο. Οσο κατεβαίνεις από τα 3000 κυβικά τόσο αυξάνεται και το κόστος συντήρησης και ζημιών.
Το Freelander δεν κάνει γι' αυτό που ζητάς και το 1600άρι Vitara οριακά θα σε καλύψει αλα και με γνώμονα ότι ανέφερα στην προηγούμενη παράγραφο.
Καλώς μας ήλθες και καλές γιορτές.

ΥΓ. Στο πύρ γυνή και θάλασσα βγάλε τη γυνή, βάλε Φριλάντερ κι είσαι μέσα.

Καλες γιορτες και απο μενα!
Σωστα οτι ειπες σε σχεση με τα κυβικα...
Χωρις την γυνη δεν γινεται τιποτις :-"
Πυρ,γυνη και θαλασσα
BOSS
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2016, 22:00
Τοποθεσία: Συμη-Σαλαμινα

Re: Νέο μέλος με απορίες!

Δημοσίευσηαπό Φρανκι » 14 Δεκ 2016, 19:54

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.
Ουσιαστικά θα ρυμουλκώ 1250 κιλά απλά είπα παραπάνω για να πέσω μέσα. Ο "τροχοσπιτάς" μου είπε ότι το τραβάω άνετα με το Vitara.
Αφορμή είναι το τροχόσπιτο αλλά αιτία είναι η αγάπη μου για το χώμα. Χρόνια εντουράς αλλά γέρασα για πετάγματα και σούζες. Θέλω να μπώ σε κάνα ποτάμι!
Από τη νέα χρονιά θα μπω για τα καλά σε αναζήτηση 4Χ4 και θα δούμε ανάλογα με τον παρά τι θα πάρουμε.
Άλλο ένα που σκέφτομαι είναι το Kia sportage το τρίπορτο. Γνώμες γι'αυτό έχουμε?
Φρανκι
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2016, 15:00

Re: Νέο μέλος με απορίες!

Δημοσίευσηαπό superspy » 14 Δεκ 2016, 20:29

Για το βάρος που θες να τραβάς σίγουρα μεταξύ των δυο το free θα είναι καλύτερο στην άσφαλτο. Πιο σταθερό και με μονιμη τετρακίνηση θα κάνει τα πράγματα πιο ευκολα εκεί που με το vitara θα τα χρειαστείς.
Στο χώμα το vitara (μαζί με το τροχόσπιτο) θα σε βγάλει σίγουρα πιο ευκολα λόγω κοντών.
Μέχρι εκεί όμως. Μην περιμένεις να κάνεις τίποτα ιδιαίτερο στο χώμα μαζί με το τροχόσπιτο :-)

Σε κάθε περίπτωση είσαι οριακά και είναι μονόδρομος η επιλογή τουλάχιστον 2λιτρου.
Σε αυτή την περίπτωση η καλύτερη περίπτωση είναι ένα disco 2.0 που το τροχοσπιτο δεν θα το καταλάβει και θα κάνεις και το παιχνίδι σου με αξιώσεις.

Μην ξεχνάς ότι με απλό Β δίπλωμα οδηγάς συρμό έως συνολικό βάρος 3.5 τόννων μετά θες τουλάχιστον B+E διπλωμα
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Νέο μέλος με απορίες!

Δημοσίευσηαπό Φρανκι » 14 Δεκ 2016, 21:10

Το τροχόσπιτο θα είναι μόνο στη άσφαλτο και θα μεταφέρεται 120 χλμ 2 φορές το χρόνο! Δε θα είναι μόνιμα κοτσαρισμένο. Με ενδιαφέρει δηλαδή να το τραβάει αυτές τις 2 φορές.
Θέλω να αποφύγω το 2λιτρο λόγω εφορίας γιατί έχω και άλλο 2λιτρο οικογενειακό και θα με ρημάξουν!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
Φρανκι
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2016, 15:00

Re: Νέο μέλος με απορίες!

Δημοσίευσηαπό superspy » 15 Δεκ 2016, 11:02

:-) Τώρα που έδωσες περισσότερες πληροφορίες :-)

Κράτα το 2λιτρο που έχεις για το τροχόσπιτο και σαν endurας θα ευχαριστηθείς περισσότερο ένα jimny ;-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Νέο μέλος με απορίες!

Δημοσίευσηαπό Φρανκι » 16 Δεκ 2016, 20:47

Παίδες, για το Kia Sportage το παλιό τι έχετε να πείτε?
Και γενικά άλλες προτάσεις για 3πορτα τζιπάκια μέχρι 2000 κυβικά δεκτές!
Φρανκι
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2016, 15:00

Re: Νέο μέλος με απορίες!

Δημοσίευσηαπό superspy » 17 Δεκ 2016, 15:00

Τελικά μπορείς να πας μέχρι 2.0 λίτρα;
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Νέο μέλος με απορίες!

Δημοσίευσηαπό Φρανκι » 17 Δεκ 2016, 16:36

Αν το αυτοκίνητο είναι 10ετίας μπορώ. Αφού το τεκμήριο είναι στο μισό. Το μπάτζετ μου είναι 3000 και το πολύ πολύ να πάω στα 3500. Δε με ενδιαφέρει η κατάστασή του αφού στην παρέα έχουμε κολλητό με συνεργείο και φτιάχνουμε τα πάντα. Με νοιάζει μόνο να κυκλοφορεί κανονικα και το μόνο που να χρειάζεται να είναι αναλώσιμα.
Φρανκι
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2016, 15:00

Re: Νέο μέλος με απορίες!

Δημοσίευσηαπό superspy » 17 Δεκ 2016, 18:32

Λοιπόν, δες απάντηση παραπάνω: είσαι έτοιμος για Disco 2.0
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Νέο μέλος με απορίες!

Δημοσίευσηαπό fokion » 17 Δεκ 2016, 19:02

Αν θες να εισαι νομιμος το ΠΡΩΤΟ που πρεπει να κοιταξεις ειναι το ΜΕΓΙΣΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΟ βαρος ελξής με φρενα του αυτοκινητου που τραβαει...
Κι αυτο το επισημο χαρτι το περνεις απο την αντιπροσωπεια και αναφερει το επιτρεπομενο οσο μπορει να ειναι.....
δε πα ναναι Χαμερ... αμα η εγκριση τυπου του αυτοκινητου λεει 1000 κιλά με φρενα - αυτο ειναι και τελος.

Χωρις αυτο δε πας πουθενα.
Ειναι - για την αδεια - αδιαφορο αν το αυτοκινητο που σκεφτεσαι αντικοιμενικά μπορει να τραβηξει οτι θες...
Αν το ρυμουλκό δεν εχει το σωστο "χαρτι" ολα ειναι "να εχουμε να λεμε"
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Re: Νέο μέλος με απορίες!

Δημοσίευσηαπό Φρανκι » 18 Δεκ 2016, 14:28

fokion έγραψε:Αν θες να εισαι νομιμος το ΠΡΩΤΟ που πρεπει να κοιταξεις ειναι το ΜΕΓΙΣΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΟ βαρος ελξής με φρενα του αυτοκινητου που τραβαει...
Κι αυτο το επισημο χαρτι το περνεις απο την αντιπροσωπεια και αναφερει το επιτρεπομενο οσο μπορει να ειναι.....
δε πα ναναι Χαμερ... αμα η εγκριση τυπου του αυτοκινητου λεει 1000 κιλά με φρενα - αυτο ειναι και τελος.

Χωρις αυτο δε πας πουθενα.
Ειναι - για την αδεια - αδιαφορο αν το αυτοκινητο που σκεφτεσαι αντικοιμενικά μπορει να τραβηξει οτι θες...
Αν το ρυμουλκό δεν εχει το σωστο "χαρτι" ολα ειναι "να εχουμε να λεμε"

Μέχρι στιγμής ότι έχω δει με καλύπτει στην έλξη.
Φρανκι
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2016, 15:00

Re: Νέο μέλος με απορίες!

Δημοσίευσηαπό Φρανκι » 18 Δεκ 2016, 15:07

Μετά από αρκετό ψάξιμο, έχω καταλήξει στα παρακάτω μοντέλα που με καλύπτουν όσον αφορά την έλξη αλλά δε γνωρίζω αν είναι ζημιάρικα.
1) Freelander 1,8
2) Vitara 1,6 ή 2,0
3) Grand Vitara 1,6 ή 2,0
4) Kia Sportage 2,0

Όλα 3πορτα

Η μόνη μου επιφύλαξη είναι για το αν το freelander ανταποκρίνεται εκτός δρόμου σε χωματόδρομους με λίγη λάσπη και αν περνάει κανένα ποταμάκι χωρίς να κάψουμε συμπλέκτη. Δεν ξέρω γενικά τι σύστημα τετρακίνησης έχει ενώ τα άλλα έχουν το κλασικό σύστημα με τα αργά και το μοχλό επιλογής.
Δε θα κάνω και τρομερά πράγματα εκτός δρόμου λόγω χρόνου. Αν στο μέλλον γίνω off road animal, ίσως αλλάξω και πάω σε κάτι διαφορετικό.
Φρανκι
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2016, 15:00

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 10 επισκέπτες