Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Πές μου πώς πάς στο χώμα/φύση να σου πώ ποιός είσαι (part 2)

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Πές μου πώς πάς στο χώμα/φύση να σου πώ ποιός είσαι (part 2)

Δημοσίευσηαπό H1N1 » 20 Απρ 2010, 12:08

Ξεκινώντας απ'τη παραδοχή ότι το περιβάλλον ανήκει (=δικαίωμα) σε όλους, αλλά επίσης χρειάζεται (απαιτεί) την προσοχή (=ευθύνη) όλων μας νομίζω ότι μιά λογική κ υπεύθυνη οδός είναι η εξής:

Οι μηχ/τοι προσπαθούμε να χωματιάζουμε μετρημένα κ όχι συνεχώς. Κρατάμε το γκάζι σε μέτρο γενικώς κ κόβουμε εντελώς όταν συναντάμε περιπατητές/παιδιά/ποδηλάτες, εκτός αν είμαστε σε απομονωμένη πίστα όπου - δικαιωματικά - ξελυσσάμε! Θυμόμαστε να σταματάμε όποτε μας ταιριάζει γιά κουβεντούλα με Β)-άδες (κ άλλους Α)-άδες). Όσο πιό ογκώδες είναι το όχημα, τόσο πιό "μαζεμένα" κινούμαστε. Δεν υπάρχει τίποτα χυδαιότερο - άποψή μου - από ένα Hummer που πηγαίνε χωρίς αύριο στη Πάρνηθα...Είναι, παίδες, θέμα πολιτισμού κ μας εξασφαλίζει τη πολυπόθητη κοινωνική συναίνεση - γιά όσο χρόνο ακόμα παραμείνουν οι χωματ/μοι στην Ελλάδα ελεύθεροι/προσβάσιμοι στα μηχ/τα...

:( Στην επαρχία τα πράγματα είναι πιό χαλαρά, όχι ότι ΔΕΝ χρειάζεται να είμαστε υπεύθυνα άτομα, απλώς υπάρχει χώρος...

Προσωπικά ως νέος ξεκίνησα κάπου στη μέση μεταξύ των άκρων τύπου "eat my dust, motherfuckers" κ ακραιφνούς φυσιολάτρη κ, με τα χρόνια, μετακινούμαι προς το δεύτερο...Φανταστείτε ότι το trail μηχ/κι μου που χρησιμοποιώ πιά λίγο μπορούσα να το κατεβάσω στο χωριό στο Ταύγετο κ να παίζω...αλλά (αφού έβγαλα μιά "ειδική" που τη κόζαρα καιρό) προτιμώ τα πόδια μου!

Δε θέλει κόπο, θέλει τρόπο! :P

Εεε, τι λέτε...ειδικά οι νέοι; :?:
Άβαταρ μέλους
H1N1
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 330
Εγγραφή: 18 Σεπ 2009, 09:06
Τοποθεσία: Αλσούπολη, Αθήνα

Πές μου κλπ...

Δημοσίευσηαπό H1N1 » 20 Απρ 2010, 12:44

Κ να κλείσω το θέμα προσθέτοντας ότι:

Γιά μένα είναι εγκληματικό το να κάνουμε κάθε χωματ/μο "πίστα", όπως κ κάθε δημόσιο δρόμο πίστα...απλά δεν έχουμε αυτό το "δικαίωμα".

Το δίλημα είναι αυτό: θέλουμε να είμαστε εραστές η βιαστές της φύσης;

Από μακρυά το ίδιο φαίνεται...αλλά είναι;;;
Άβαταρ μέλους
H1N1
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 330
Εγγραφή: 18 Σεπ 2009, 09:06
Τοποθεσία: Αλσούπολη, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό alp » 21 Απρ 2010, 11:18

ειναι θεμα παιδειας.

στην ελλαδα δεν εχουμε το μηδεν αγαν.
ειμαστε της βολης και της υπερβολης.

γι αυτο και εχουν γεμισει τα βουνα με λακαμαδες...
Άβαταρ μέλους
alp
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 15 Σεπ 2004, 09:54

Δημοσίευσηαπό meco » 21 Απρ 2010, 11:31

Επίσης καλό είναι να μη βγαίνουμε από τους χωματόδρομους ή αν βγαίνουμε να φροντίζουμε να μην σκάβουμε με τα αυτοκίνητά μας. Εκεί που θα το κάνουμε αυτό μπορεί να είναι ένας σπόρος που να πασχίζει να φυτρώσει ή η φωλιά κάποιου άγριου ζώου.
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό karpouioan » 21 Απρ 2010, 12:02

Επισης να περιοριστουν οι εκδρομες απο τις λεσχες 4χ4.
Δεν ειναι δυνατων να δημιουργουν φαλλαγγες (15-20) αυτοκινητων και να κινουνται σε ευαισθητα οικοσυστηματα ( δασικους δρυμους,υδροβιοτοπους).Αν δεν το καταλαβουμε τοτε γρηγορα θα ερθει και η ολικη απαγορευση σε δασικους δρομους.
karpouioan
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 08 Μαρ 2007, 09:51

Δημοσίευσηαπό meco » 22 Απρ 2010, 09:03

karpouioan έγραψε:Επισης να περιοριστουν οι εκδρομες απο τις λεσχες 4χ4.
Δεν ειναι δυνατων να δημιουργουν φαλλαγγες (15-20) αυτοκινητων και να κινουνται σε ευαισθητα οικοσυστηματα ( δασικους δρυμους,υδροβιοτοπους).Αν δεν το καταλαβουμε τοτε γρηγορα θα ερθει και η ολικη απαγορευση σε δασικους δρομους.

Αυτό δεν πειράζει. Αν το/τα αυτοκίνητο/α μένει στο δασικό δρόμο όλα είναι καλά. Το πρόβλημα παρουσιάζεται όταν βγαίνει/ουν έξω από αυτόν!!
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό SUVord » 25 Απρ 2010, 13:12

Κανένα τετράτροχο και δίκυκλο δεν μπορεί οσο κι αν προσπαθήσει να κάνει ζημιά στο οικοσύστημα που να πλησιάζει την καταστροφική συμβολή των ίδιων των "ντόπιων".
Οι αυθαιρεσίες τους, η οικονομική τους συμφεροντολογία και αδιαφορία για το μέλλον των ίδιων των πατρογονικών τους εδαφών είναι η κύρια αιτία των όσων παρατράγουδων παρατηρούνται και επιτελούνται στην ελληνική περιφέρεια.
Η βρωμιά και η κακομοιριά στο μεγαλείο της!!!
Οι αμπελοφιλοσοφίες δεν βλάπτουν, απλώς λιγάκι αποπροσανατολίζουν τους αμόρφωτους κι ανίδεους.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Δημοσίευσηαπό H1N1 » 26 Απρ 2010, 12:25

Συμφωνώ με τα λεγόμενά σου περί ντόπιων, αλλά διαφωνώ κάθετα με την άποψή σου περί "αμπελοφιλοσοφίας": οι λίγοι ντόπιοι κάνουν τεράστια (αναλογικά) ζημιά, αλλά μεγάλη ζημιά κάνουμε κ οι πολλοί πολίτες με την εξίσωση "λίγη ζημιά Χ πολλά άτομα".

Σκέψου την αντίστοιχη σπατάλη νερού από ασυνείδητους "αγρότες" κ όλους εμάς να κόβουμε τη ροή στο καζανάκι στο μισό κλπ.

Σίγουρα δεν είναι άλλοθι γιά εμάς ώστε να μη κάνουμε τίποτα η να μη καλυτερέψουμε νοοτροπία.
Άβαταρ μέλους
H1N1
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 330
Εγγραφή: 18 Σεπ 2009, 09:06
Τοποθεσία: Αλσούπολη, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό SUVord » 26 Απρ 2010, 14:20

Ο καθε ένας είναι υπεύθυνος των πράξεών του.
Οι περισσότεροι άνθρωποι βρίσκουν άλλοθι για να δικαιολογήσουν την αντικοινωνική τους συμπεριφορά.
Μία διαπίστωση που εξέφρασα γιατί εκλαμβάνεται ως άλλοθι και έμμεσος στρουθοκαμηλισμός για όσους ανεγκέφαλους 4Χ4άδες παρεκτρέπονται;
Η μόνη διαφωνία μου είναι τα μαθηματικά σου καθόσον απαιτούνται εκατομμύρια κώνοπες για να ισορροπήσουν την πλάστιγγα απέναντι σε μιά καμήλα.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Δημοσίευσηαπό mato » 26 Απρ 2010, 16:04

...
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη


Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 24 επισκέπτες