Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Γινετε να βγει αδεια αγροτικου για Jeep?

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Γινετε να βγει αδεια αγροτικου για Jeep?

Δημοσίευσηαπό tomy1471 » 27 Ιουν 2009, 23:13

Γεια σας παιδια!ελπιζω να ειστε ολοι καλα (οσο μπορειτε φυσικα με τους φορους που ερχοντε!θα ηθελα να κανω την ερωτηση αν μπορω να βγαλω αδεια αγροτικου για να παρω Jeep!Ειμαι τρελαμενος να παρω Jeep και τωρα με αυτα που ακουσα εχω γονατισει! Για πειτε μου ρε παιδια υπαρχει καμια τετοια περιπτωση?
Άβαταρ μέλους
tomy1471
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 27 Ιουν 2009, 23:05

Γινετε να βγει αδεια αγροτικου για Jeep?

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 29 Ιουν 2009, 04:21

Φιλε tomy νομιζω οτι εισαι υπερβολικος με αυτο το "εχω γονατισει", εκτος και αν φοβασαι οτι θα ερθουν και χειροτερα μετρα. Το δικο μου αυτοκινητο μου στοιχιζει περιπου 3.500 € το χρονο, χωρις να συμπεριλαμβανω καποιο ποσο σαν αποσβεση αγορας:

- 1500€ περιπου σε καυσιμα (καιω 10λτ/100χλμ, κανω 15.000 χλμ το χρονο)
- 400 € περιπου σε σερβις,
- 580 € τελη κυκλοφοριας,
- 700 € περιπου ασφαλεια,
- 200 € περιπου για λαστιχα (700 € η τετραδα, καθε 3,5 με 4 χρονια αλλαγη)

Δε σου βαζω εξοδα για πλυσιματα, μικροαντικειμενα (υαλοκαθαριστηρες, πανακια καθαρισματος, αρωματα χωρου κλπ), παρκινγκ, κλησεις, διοδια, μικροζημιες και αλλα, που προφανως ανεβαζουν το ετησιο κοστος χρησης.

Δλδ, μπροστα σε ολα αυτα, σε πειραζει το εξτρα χαρατσι και γονατισες? Ειδικα αν παρεις κανα 4-λιτρο φαγανα που ρουφαει τη βενζινη οπως και τον αερα? Κι αν παει το βαρελι παλι στα 150 δολαρια?

Μη με παρεξηγεις, στα λεω με ολη την καλη διαθεση. Πιστευω απλα οτι αν θελεις να παρεις καποιο τετρακινητο, θα πρεπει να συμπεριλαβεις και το κοστος της εξτρα εισφορας στον προ-υπολογισμο σου. Δυστυχως δεν ειναι και πολυ φτηνο το χομπυ, ειδικα αν θελεις να κανεις και μετατροπες και βελτιωσεις στο οχημα σου.

Οσον αφορα την αγροτικη αδεια, μπορεις να ρωτησεις στο υπουργειο να σου πουν αναλυτικα τι χρειαζεται, εχω την εντυπωση οτι υπαρχουν πολλοι περιορισμοι παντως.
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα


Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 45 επισκέπτες