Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Αλλο Χαράτσι παλι.

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Δημοσίευσηαπό vagelis » 26 Ιουν 2009, 16:27

Για ολα αυτα μην πατε να ψηφισεται,απ'οτι φανηκε στις Ευρωεκλογες τους καιει πολυ η αποχηκαι δεν μπορουν να σας κανουν και τιποτα μην ακουτε το παραμυθι περι υποχρεωτικης ψηφου,εμενα μεχρι τωρα μου ταχουν κλασει.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 26 Ιουν 2009, 17:25

panmal, αυτα που λες ειναι σωστα, εχω ομως μια βασικη διαφωνια: το κρατος δεν ειναι κατι ξενο, απροσδιοριστο και εξω απο μας, το κρατος ειμαστε εμεις, εγω, εσυ κι ο χατζηπετρης μαζι. Στη θεση του δημοσιου υπαλληλου που δεν σε εξυπηρετει οπως σου αρμοζει μπορει να εισαι εσυ, στη θεση του γιατρου που δε σε χειρουργει αν δεν παρει πρωτα το φακελακι και σε αφηνει να ταλαιπωριεσαι μπορει να ειμαι εγω, ο δε χατζηπετρης μπορει να ειναι ο ζητας που δε μου εδωσε προτεραιοτητα να περασω στη διαβαση πεζων χτες και μου φωναξε περνωντας ξυστα πλαι μου "συγγνωμη"! Τι συγγνωμη ρε, του φωναζω, εισαι και τροχαιος γ@#ω τη φαρα μου !!!

Εχω διαλεξει προ πολλου για τον εαυτο μου να μην αποποιουμαι τις ευθυνες που μου αναλογουν και να μη λεω οτι "φταιει το κρατος που με φορολογει χωρις να μου δινει εργο και οχι εγω που συνεχιζω να ψηφιζω το ιδιο κομμα ωστε να μπορει να κανει κι αλλες προσληψεις, φταινε οι γιατροι που τα παιρνουν και οχι εγω που τους τα δινω, φταιει ο μπογιατζης που δε μου δινει αποδειξη και οχι εγω που τον πληρωνω ουτως η αλλως" κλπ κλπ.

Παντως, μεσες ακρες κι εσυ αυτο ευαγγελιζεσαι, την αλλαγη νοοτροπιας. Ο Σουηδος ας πουμε δεν σκεφτεται πως θα αποκρυψει εισοδηματα γιατι οντως βλεπει να γινεται δουλεια, βλεπει να εχει ενα καλο συστημα υγειας που τον εξυπηρετει, βλεπει να εχει σωστες υποδομες (ακριβουτσικες ειναι η αληθεια, αλλα σωστες) κλπ. Αν εμεις δε γινουμε Σουηδοι, με ποιο δικαιωμα απαιτουμε η χωρα μας να μετατραπει σε Σουηδια? Η αλλιως μπορει να μετατραπει η χωρα μας σε Σουηδια χωρις εμεις να γινουμε Σουηδοι?
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό panmal » 29 Ιουν 2009, 10:18

vayero4_4 έγραψε:...Παντως, μεσες ακρες κι εσυ αυτο ευαγγελιζεσαι, την αλλαγη νοοτροπιας. Ο Σουηδος ας πουμε δεν σκεφτεται πως θα αποκρυψει εισοδηματα γιατι οντως βλεπει να γινεται δουλεια, βλεπει να εχει ενα καλο συστημα υγειας που τον εξυπηρετει, βλεπει να εχει σωστες υποδομες (ακριβουτσικες ειναι η αληθεια, αλλα σωστες) κλπ. Αν εμεις δε γινουμε Σουηδοι, με ποιο δικαιωμα απαιτουμε η χωρα μας να μετατραπει σε Σουηδια? Η αλλιως μπορει να μετατραπει η χωρα μας σε Σουηδια χωρις εμεις να γινουμε Σουηδοι?


Καλά τα λες κι εσύ. Πάνω κάτω τα ίδια λέμε. Μόνο σ’ ένα πράγμα διαφωνούμε. Η αλλαγή νοοτροπίας πρέπει να ξεκινήσει απ’ το κράτος.
Αυτό που έχει ο Σουηδός, που χρησιμοποιείς σαν παράδειγμα, είναι παιδεία. Δεν την απέκτησε μόνος του όμως. Για να φτάσουμε να έχουμε μια ανάλογη παιδεία πρέπει πρώτα το κράτος να φτιάξει θεμέλια, να θεσπίσει νόμους και διαδικασίες υπέρ του πολίτη. Μόνο τότε και οι πολίτες θα γίνουν καλύτεροι, γιατί θα δουν ότι αξίζει το κόπο. Όσο τα πράγματα είναι μπάχαλο, ο πολίτης πρέπει να επιβιώσει μέσα στο μπάχαλο και θα κάνει ότι του είναι απαραίτητο. Συμφωνώ μαζί σου ότι δεν είναι καλό αυτό, ότι δεν βοηθάει και κάνει τα πράγματα χειρότερα. Στη συντριπτική τους πλειοψηφία όμως οι πολίτες έτσι θα ενεργούν και αναγκαστικά θα παρασύρονται και οι υπόλοιποι. Πόσο καιρό μπορεί να αντέξει κανείς να κάνει τον “ευρωπαίο” και να του τρώνε τη σειρά;
Άβαταρ μέλους
panmal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 213
Εγγραφή: 14 Μάιος 2005, 18:27
Τοποθεσία: ΜΕΛΙΣΣΙΑ, ΑΤΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό johndrama » 29 Ιουν 2009, 18:50

Τοτε κοψε το κεφαλι αν βρωμαει.Γινεται???????????Καθε χρονο στα μουλωχτα χωρις να το παρουν πολλοι χαμπαρι οι 300 περνανε στο φτερο ενα ψηφισμα (δε ξερω πως ακριβως λεγεται)για να παρουν την αυξηση ΤΟΥΣ .Φετος νομιζω την πηραν παλι στα μουλωχτα προ κρισης του χρονου να δουμε???????????????????????????
Άβαταρ μέλους
johndrama
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 31 Αύγ 2008, 02:25
Τοποθεσία: N.Δραμας

Δημοσίευσηαπό Jugulator » 29 Ιουν 2009, 20:21

Η........αιώνια αντιπαράθεση : ποιος φταίει....το κράτος ή οι πολίτες ;
Η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την κότα ; To διεφθαρμένο και ανίκανο (και ύπουλο !) κράτος στελεχώνεται από ανατολίτες , μεσογειακούς , βαλκάνιους Έλληνες , και οι "άμοιροι" πολίτες είναι Σκανδιναυοί ;
O vayero τα ανάλυσε σωστά.....Tου αρέσει του ΝεοΈλληνα η εύκολη λύση , να τον παραμυθιάζουν , να του χαϊδεύουν τα αυτιά , να του υπόσχονται τους ...γνωστούς λαγούς κ.λ.π. Η λύση κύριοι θα έρθει (στο μέλλον και άν) από την σωστή παιδεία που θα δώσουμε τουλάχιστον στα παιδιά μας.....για μας είναι αργά πλέον..
Άβαταρ μέλους
Jugulator
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2004, 12:43
Τοποθεσία: Βέροια

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 30 Ιουν 2009, 19:59

... και απο την πολυ πιθανη τοποθετηση "διευθυντηριου" απο τας Ευρωπας... Ηδη αγοραζουν μεγαλες επιχειρησεις (π.χ. ΟΤΕ), μμε (π.χ. ALPHA) και εχουμε και μελλον. Τους πηρε κοντα 30 χρονια αλλα μας καταλαβαν και οι "κουτοφραγκοι".
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 27 επισκέπτες