Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

NISSAN PATROL τέλη,έξοδα κτλ?!?

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

NISSAN PATROL τέλη,έξοδα κτλ?!?

Δημοσίευσηαπό kserolouk » 25 Ιουν 2009, 09:21

Γειά σας παιδιά,

Θα ήθελα να πώ οτι είμαι κάπως άσχετος σε θέματα 4χ4(δεν εχω οδηγήσει ποτέ ένα) μιας και είμαι και σχετικά μικρος σε ηλικία για να αγοράζω αυτά που επιθυμώ πραγματικα(22). Παρόλα αυτα έχω λιώσει σε forums και στο internet να ψάχνω για τα καλύτερα off-roads μιας και θέλω στο μέλλον να πηγαίνω συνέχεια στα βουνά εδώ κοντα.

Το θέμα είναι πως έχω αρρωστήσει με τα εν λόγω οχήματα. Αν δω nissan patrol, isuzu trooper, land rover defender/discovery κατι με πιάνει.
Μιας και τα ανταλακτικά για land rover είναι πανάκριβα τείνω στα patrol.
Έχω πείσει το πατέρα μου να πουλήσουμε το αμάξι που έχουμε και να πάρουμε ενα μεταχειρισμένο 3πορτο patrol.

Απ τη στιγμή όμως που ειναι στα 2.500cc kai 3000cc ψάχνω τρόπους να γλιτώσω χρήματα από ασφάλειες, τέλη κυκλοφορίας(!!!) κ.τ.λ. (δλδ. άδειες αγροτικού/επαγγελματικού κτλ)

Ρώτησα έναν έμπορο αυτοκινήτων και μου είπε οτι αυτά τα έκαναν παλιότερα. Τώρα δε γίνονται!! Μόνο με άδεια ι.χ. δλδ θα μπορώ να το κυκλοφορήσω?

Δε το βλέπω με λίγα λόγια να το παίρνω...500+euro τέλη κυκλοφορίας;

Heeeeeelp!!! :)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Άβαταρ μέλους
kserolouk
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 25 Ιουν 2009, 08:32

NISSAN PATROL τέλη,έξοδα κτλ?!?

Δημοσίευσηαπό GIANNAGGELOS » 25 Ιουν 2009, 11:31

καλησπερα, ειμαστε κατοχοι δυο Galloper στην οικογενεια (3000cc x2) αυτα ταεχουμε σαν Ι.Χ. και ειναι συνολικα σε 4 ονοματα!!
δλδ εχουμε τελη+ασφαλιστρα+κτλ...
αποσο ξερω ακομα γινεται να βγαλεις 4χ4 για επαγγελματικο, αρκει να χεις ενα επαγγελμα να το δικαιολογεις!!!!
αλλα νομιζω κατι παιζει με τα πισω καθησματα!!

παντως ψαχτω το θεμα ξερω οτι γινεται!!
μονο και μονο απο τα λεφτα των τελων, θα ειναι σαν βαζεις καθε χρονο μια 4αδα λαστιχα!!!!
Άβαταρ μέλους
GIANNAGGELOS
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2007, 12:36
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ ΠΑΛΛΗΝΗ

NISSAN PATROL τέλη,έξοδα κτλ?!?

Δημοσίευσηαπό GIANNAGGELOS » 25 Ιουν 2009, 11:33

α.. μηπως ο μαντρας που ρωτησες δεν εχει δικαιωμα να πουλαει επαγγελματικα????
νομιζω δεν μπορουν ολοι οι εμποροι να πουλανε επαγγελματικα!!!!
Άβαταρ μέλους
GIANNAGGELOS
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2007, 12:36
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ ΠΑΛΛΗΝΗ

Δημοσίευσηαπό kserolouk » 25 Ιουν 2009, 11:52

1α απ όλα ευχαριστώ για την απάντηση. Ελπίζω να μου απαντήσουν και άλλα μέλη του site γιατί πραγματικά θέλει πολύ ψάξιμο το θέμα...
Δε ρώτησα μαντρά. Ρώτησα σε πωλητή nissan και μου το είπε. Μάλλον δε θα έχει ασχοληθεί και πολύ με το θέμα. Τί να πω... Είναι αναγκαίο να έχει καρότσα ξερω γω το αμαξι για να βγεί αγροτικό? Αν ειναι τύπου τζιπ δε παιζει να γίνεται;
Άβαταρ μέλους
kserolouk
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 25 Ιουν 2009, 08:32

Δημοσίευσηαπό d_dante_1974 » 25 Ιουν 2009, 15:28

Τα επαγγελματικα οπως και τα αγροτικα τυπου τζιπ αν βεβαια δεν εχει αλλαξει κατι τα τελευταια χρονια επιβαλλετε απο το νομο να μην εχουν πισω καθισματα καθως και τα πισω τζαμια πρεπει να ειναι κλειστα οχι με αυτοκολητο αλλα με λαμαρινα. Ολα αυτα παντα με καθε επιφυλαξη αν και πριν απο 5 περιπου χρονια ειχα ψαχτει για Pajero με αγροτικη αδεια αλλα δεν ηθελα να ειναι διθεσιο με κλειστα τα πισω παραθυρα οποτε παρατησα την ιδεα. Απο το Σεπτεμβριο του 2004 ειμαι κατοχος Nissan Navara Pick Up 2.5 Diesel διπλοκαμπινου με αγροτικη αδεια (στο ονομα της μητερας μου βεβαια).
Αν δεν εισαι επαγγελματιας η αγροτης τοτε ξεχνας την ιδεα και συμβιβαζεσαι με κατι αλλο τυπου τζιπ μικρου κιβυσμου (π.χ. Suzuki Jimni που κατα την φτωχη μου γνωμη ειναι πολυ ευελικτο εκτος δρομου, οικονομικο, και δεν θα χρειαστεις και πολλα γιουρα (€) αν αποφασισεις να το "φτιαξεις".
Σιγουρα γνωμες θα ακουσεις πολλες και υπαρχουν πολλοι φιλοι στο forum που ισως σε βοηθησουν περισσοτερο, εγω σου ευχομαι να εχεις το καλυτερο αποτελεσμα....
Εικόνα
d_dante_1974
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 10 Μάιος 2009, 13:33
Τοποθεσία: Σερρες

Δημοσίευσηαπό kserolouk » 25 Ιουν 2009, 16:39

dante ti na po! me boithises para poli me auta p mou eipes alla me kseneroses kiolas ahahaha :)
Etsi opos mou ta les...mia eikona m erxetai sto mialo...san na ftiaxtike akribos gi auta akribos pou m eipes... Land rover defender 90!!
Paei to patrol dld e? :S krimas
Einai kai to defender megalo oneiro...alla de ksero an tha me eksipiretei toso oso tha me eksipiretouse to patrol :(
Exo akousei einai tragiko gia dromo, mpazei nera, i thesi tou odigou einai efialtis, antalaktika akriba...Genika dld einai amaksi mono gia offroad kai na exeis kai ena 2o na kaneis douleia sou...Kati p de paizei na ginetai sti diki m periptosi.....

Klafta Xaralampe me liga logia

Sorry gia ta greeklish alla to katalaba arga kai bariomoun na ta grapso sta ellinika :D

Ty all...perimeno kai alla minimata na boithisete ti katastasi...den antexo allo to citroen ahaahaah
Άβαταρ μέλους
kserolouk
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 25 Ιουν 2009, 08:32

Δημοσίευσηαπό d_dante_1974 » 25 Ιουν 2009, 17:37

Φιλε kserolouk δεν ξερω αν σε βοηθησα η οχι και το κατα ποσο σηκωνει η τσεπη σου την αγορα και τη συντηρηση ενος Land rover defender 90 (πολυ γαματο οχημα, και μενα μου τρεχουν τα σαλια), την καταναλωση καυσιμου και τα τελη κυκλοφοριας...αλλα πριν καταληξεις καπου και χωρις να θελω να σου χαλασω τη διαθεση(δεν ξερω τι σκοπο εχει η κυβερνηση) κοιτα να την ψαξεις πολυ καλα πριν αγορασεις οτιδηποτε...

http://www.naftemporiki.gr/news/static/ ... 681833.htm

με λιγα λογια...

- Επιβάλλεται ετήσιος ειδικός φόρος υπέρ του Δημόσιου στα επιβατικά αυτοκίνητα και μοτοσυκλέτες μεγάλου κυβισμού, από τα 1929 κυβικά και πάνω, κλιμακωτά: από 1929 - 2500 150 ευρώ, από 2501 - 3000 250 ευρώ, από 3001 - 3500 350 ευρώ, από 3501 - 4000 450 ευρώ, από 4001 - 5000 550 ευρώ και άνω των 5001 650 ευρώ. Αναμενόμενα έσοδα 80 εκατ. ευρώ. Όσα απαλλάσσονται από καταβολή τελών κυκλοφορίας, απαλλάσσονται και από το νέο φόρο.

- Αυξάνεται ο ειδικός φόρος κατανάλωσης της βενζίνης, από 359 ευρώ σε 410 ευρώ το χιλιόλιτρο. Η συνολική αύξηση στη λιανική τιμή θα είναι περίπου 6 λεπτά το λίτρο.

οποτε γνωμη δικη μου παντα...προσανατολισου σε κατι κατω των 2000cc. Και κοιτα μην βιαστεις να παρεις αποφασεις, ρωτα, ψαξε, βρες και αγορασε μονο οταν θα εισαι σιγουρος...
Εικόνα
d_dante_1974
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 10 Μάιος 2009, 13:33
Τοποθεσία: Σερρες

Δημοσίευσηαπό xtrail » 25 Ιουν 2009, 22:33

Επαγγελματικά τύπου τζιπ μόνο μεταχειρισμένα δηλαδή ότι είχε δηλωθεί παλιά. Μετά μόνο ότι έχει καρότσα για καινούριο. Το μόνο που ίσως θα σε βόλευε είναι το DEF με την καρότσα (για καινούριο εννοω). Και φυσικά να έχεις επαγγελμα που να το δικαιολογεί.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό kserolouk » 27 Ιουν 2009, 09:01

Πωπω εμετός με τη !@#$κυβέρνηση και τις @@ριές κάθε φορά.. Ε τι είναι αυτα τώρα μωρέ?? Πές οτι βρίσκω ενα LR (παλιατζούρα 10+ετιας φυσικά) και πες οτι είναι και με άδεια αγροτικου...τα 250 δε τα γλιτώνω....τέλεια...
Αντε παιδιά, με το citroen μέχρι να γίνει βίδες με βλέπω...

Τώρα για αμάξι τύπου τζίπ κάτω των 2000cc δε με βλέπω και δε το ψήνω κιόλας..Δε μου αρέσουν και δε θα ικανοποιούμαι και στους τομείς που θέλω..

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας.

Τσάμπα μου φαίνεται γραφτηκα στο site :P

Αλλά δε τη παλεύω...έχω και απ την άλλη καθε μέρα απέναντι απ τη δουλειά 2 Defender της ΔΕΗ και ενα Discovery σε ενα βενζιναδικο...ε μα επίτηδες όλα πια? :P ...Ας περάσουν να τα πάρουν πια οι κύριοι...2 βδομάδες στα μουτρα μου τα χω ahahha
Άβαταρ μέλους
kserolouk
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 25 Ιουν 2009, 08:32

Δημοσίευσηαπό panmal » 29 Ιουν 2009, 09:19

kserolouk έγραψε:Πωπω εμετός με τη !@#$κυβέρνηση και τις @@ριές κάθε φορά.. Ε τι είναι αυτα τώρα μωρέ?? Πές οτι βρίσκω ενα LR (παλιατζούρα 10+ετιας φυσικά) και πες οτι είναι και με άδεια αγροτικου...τα 250 δε τα γλιτώνω....τέλεια...
Αντε παιδιά, με το citroen μέχρι να γίνει βίδες με βλέπω...

Τώρα για αμάξι τύπου τζίπ κάτω των 2000cc δε με βλέπω και δε το ψήνω κιόλας..Δε μου αρέσουν και δε θα ικανοποιούμαι και στους τομείς που θέλω..

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας.

Τσάμπα μου φαίνεται γραφτηκα στο site :P

Αλλά δε τη παλεύω...έχω και απ την άλλη καθε μέρα απέναντι απ τη δουλειά 2 Defender της ΔΕΗ και ενα Discovery σε ενα βενζιναδικο...ε μα επίτηδες όλα πια? :P ...Ας περάσουν να τα πάρουν πια οι κύριοι...2 βδομάδες στα μουτρα μου τα χω ahahha


Στα επαγγελματικά - αγροτικά η άδεια κυκλοφορίας γράφει ΦΙΧ (Φορτηγό ΙΧ) και άρα δεν μπορεί να εμπίπτουν στο ίδιο φορολογικό μέτρο. Ήδη τους έχουνε στη μπούκα οι αγρότες, φαντάζεσαι να επεκτείνανε το μέτρο και σ’ αυτά; Θα χάνανε κι άλλες ψήφους. Αυτά είναι τώρα βέβαια. Αύριο ποιος ξέρει… αφού όλα στο πόδι βγαίνουνε…
Άβαταρ μέλους
panmal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 213
Εγγραφή: 14 Μάιος 2005, 18:27
Τοποθεσία: ΜΕΛΙΣΣΙΑ, ΑΤΤΙΚΗ


Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 18 επισκέπτες