Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΣΗΜΑ & ΑΔΕΙΑ ΡΥΜΟΥΛΚΗΣΗΣ ΓΙΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ 4Χ4 ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Δημοσίευσηαπό koftis » 13 Φεβ 2009, 14:34

ωραια καταλαωα φιλε βαγγελη τι μου λες. Εσυ τι μου προτεινεις να κοιταξω να παρω?
koftis
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 11 Φεβ 2009, 16:25

Δημοσίευσηαπό vagelis » 13 Φεβ 2009, 14:49

Πριν αγορασεις επαγγελματικο ρωτησε αν μπορεις με το συγκεκριμενο επαγγελμα να βγαλεις αδεια ρυμουλκεισης ,αυτο μπορεις να το ρωτησεις και στο υπουργειο συγκοινωνιων σ'αυτους που εχουν κατι γραφεια εκει γυρω και αναλαμβανουν τετοιες δουλειες,αν γινεται αγορασε η εισηγαγε καποιο επαγγελματικο .
Αν το εισαγαγεις προσεξε να ειναι χαρακτηρισμενο στην χωρα που θα το παρεις επαγγελματικο αλα αν φτασεις εκει ρωτα και εναν εκτελωνιστη γιατι στην Ελλαδα καθε μερα βγαινουν και καινουργιοι νομοι μην την πατησεις
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό landcruiserJ120 » 14 Φεβ 2009, 00:21

το αυτοκινητο απο τη στιγμη που ειναι διπλοροδο πρωτον θελει επαγγελματικο διπλωμα , σαν επαγγελματικο μπορει να συρεις οτι θελεις εχοντας την καταληλλη αδεια απο το συγκεινωνιων που για να την βγαλεις θελει χαρτια απο την εταιρεια για διαφορα πιστοποιητικα , αλλα το πιο συμαντικο αν το φερεις μονος σου το αυτοκινητο απο τις ΗΠΑ ειναι πολυ δυσκολο διοτι θελει να εχεις πιστοποιητικο συμορφωσεις φια να το εισαγεις στην ευρωπη οπου πληρωνεις ενα 12% φορο συν αυτο που θα εχει στην ελλαδα οπου σαν επαγγελματικο εχει μονο το ΦΠΑ , αν το φερεις μεσω ολλανδιας δεν πληρωνεις αλλα πρεπει να εκτελωνιστει εκει πρωτα για την εισαγωγη στην ευρωπη .
αυτα τα λιγα καλο κουραγιο ελπιζω να βοηθησα.
Άβαταρ μέλους
landcruiserJ120
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 334
Εγγραφή: 21 Αύγ 2008, 09:31
Τοποθεσία: ΕΔΕΣΣΑ

Δημοσίευσηαπό koftis » 14 Φεβ 2009, 01:33

το ξερω οτι ειναι δυσκολο και οτι θελει τρεξιμο. ενας γνωστος μου αγορασε ενα hummer to μικρο περσι και θα το φερει φετος απο αμερικη.Θα το εκτελωνισει πρωτα γερμανια και μετα θα το φερει απο εκει Ελλαδα. ΕΙναι λεει πιο φτηνο. Θα περιμενω να δω αν τα καταφερει. Παντως σημερα ρωτησα καποια ατομα που ασχολουνται με το χωρο και μου ειπαν οτι μπορω να το βγαλω επαγγελματικο και να μου δωσουν αδεια ρυμουλκησης λογω σχετικου επαγγελματος. Αλλα για να ειμαι πιο σιγουρος θα παω να ρωτησω και σε μαντρα που ειδικευεται σε τετοιου ειδους εισαγωγες αλλα και στο υπουργειο! Ελπιζο να βρω ακρη..............
koftis
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 11 Φεβ 2009, 16:25

Δημοσίευσηαπό gourouna10 » 14 Φεβ 2009, 11:46

ελπιζω να βρης ακρη, γιατι αμα νομισουν οτι εισαι φορτωμενος με 6,2 που θελεις να αγορασης,θα εξαντλησουν τον νομο στο επαρκο,[ξερεις αν λειπη κανα γραμματοσημο καμια σφραγιδα τετοια πραγματα]ουτοσοστε αν σου βρουν καμια παραληψη να παρουν καμια μιζα.
πρεπει να το χειρηστης διπλωματικα το πραγμα, π.χ να τους πης οτι ειμαι ο κοφτης,και ηρθα με τον κοφτη μου,λογω της ανωμαλιας του εδαφους , να κοψω μια αδειουλα για να βγαζω το μεροκαματακι μου..κ.λ.π....
Άβαταρ μέλους
gourouna10
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 17 Φεβ 2007, 12:55
Τοποθεσία: athens@ãιωργος

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 15 Φεβ 2009, 11:38

Heavy duty !!!! WOW! Που λενε και τα αμερικανακια εδω περα, δικε μου τι να σου πω, χαρα στο κουραγιο σου να εισαγεις τετοιο πραγμα, ειναι σκυλι απιστευτο, τα εχω δει να τραβανε τα παντα. Οχι με κοτσαδορο, με επικαθημενο, τρακτορας κανονικως. Σου χρειαζεται οντως τοση δυναμη; Ειχε ενας φιλος εδω περα (Καλιφορνια) και τον πετυχα μια μερα στο βενζιναδικο... πιασαμε κουβεντα για τις δουλειες, τα παιδια , ποτε θα κατεβουμε Ελλαδα το καλοκαιρι, το μηχανακι μου, το πανεπιστημιο, την κριση, τον Ομπαμα, τον Καραμανλη, το δολλαριο, το πετρελαιο, τα ομολογα ΕΤΒΑ, που θα κανουμε Πασχα, πως γεμιζεις τις δακοπαγιδες... και ακομα γεμιζε...
Δεν σου λεω μην το παρεις, απλα σκεψου το καλα.
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό koftis » 16 Φεβ 2009, 10:48

Το ξερω οτι ειναι πολλα κυβικα και προφανως θα καει τα αντερα του. Πηγα στην βαρης κορωπιου και ειδα σε εναν μαντρα που φερνει αμερικανικα μεταχειρισμενα ενα dodge Ram 2500 Thunderroad. To φορτηγακι ειναι απλα ολα τα λεφτα οπως σχεδον και ολα τα αμερικανικα απο δυναμη και ομορφια. Αλλα και παλι ειναι ακριβο για μεταχειρισμενο. Οποτε με βλεπω για κανα ΝΑVARA σαν του αδερφου μου. Και απο οτι ρωτησα βγαζεισ αδεια για ρυμουλκση αρκει το επαγγελμα σου να το επιτρεπει δηλαδη αμα εχεισ εμπορια η ενοικιαση σκαφων. Και επειδη εγω θα σχοληθω με κατι τετοιο μου δινουν την αδεια. Επειδη δεν εχω ασχοληθει πολυ με τα αγροτικα ξερω οτι εχουν δυναμη πολυ αλλα επειδη εγω θα φτιαξω τρειλερ που να κουβαλαει τρια τζετ με εξοπλισμο και σκαφοσ 7 μετρο βαρους 1710 κιλων κενο, δεν ηξερα αν θα ζοριζεται. ΑΛΛΑ απο οτι διαβασα μεσα στο forum, sto oποιο τα παιδια που γραφουν μεσα ξερουν παρα πολυ καλα τι τους γινεται και βοηθουν αυτους που δεν ξερουν να μαθουν (οπως εγω), τετοια προβληματα δεν θα εχω. Και ιδιως αμα το τσιπαρω στα 200PS. Βεβαια δεν κρυβω οτι το ονειρο μου ειναι να παρω το συγκεκριμενο φορτηγακι. Απλα την γουσταρω την αμερικανια........Βρηκα μια φωτο απο NAVARA φτιαγμενο στην αμερικη για to SHEMA SHOW αλλα δεν ξερω αν μπορω να το φτιαξω ετσι και στην ελλαδα. ΑΠλα μπειτε στο google kai grapste nissan nismo navara kai πειτε μου γνωμες.
koftis
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 11 Φεβ 2009, 16:25

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 16 Φεβ 2009, 11:16

Ξεκολλατε το μυαλο σας ρε σεις (γενικα το λεω οχι για τον koftis) με τα "αμερικανικα", ειναι υπερτιμημενα και μετριας ποιοτητας. Jeep, Dodge & Ford εδω ειναι για την πλακα, μεταπωληση τιποτα και μονο αν το χρειαζονται ('η ειναι πολυ με το μεγεθος...!) πανε να το παρουν αυτο το πραγμα. Το διπλοροδο το εχουν για να βαζουν πισω επικαθημενο νταλικας και να μεταφερουν πραγματα πχ 2 bobcat εκσκαφεις επανω. Δεν σου χρειαζεται τετοιο πραγμα για 1800 κιλα.
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό yannis24 » 16 Φεβ 2009, 11:21

σωστος το leipsippos !!

εμενα παντως απο τα Αμερικανικα τα διπλοκαμπινα φορτηγακια μου αρεσει παρα πολυ το Chevrolet Avalanche !

οι τιμες τους στο μ εαξυ στην Ελλαδα εχουν ξεφτιλιστει...
περυσι τετοια εποχη τα πουλαγανε 30-35.000 το προηγουμενο μονταλο και μπηκα πριν λιγο καιρο στο σιτε ενος μαντρα ( http://www.tpauto.gr/store/car_agents_h ... entID=1019 ) και τα ειδα €22.000 !!! απιστευτη πτωση....
απλα.....καινε πολυ, ρουφανε πολυ ....και ειναι καιροι δυσκολοι !!
Άβαταρ μέλους
yannis24
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 13 Ιαν 2006, 12:02
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό koftis » 16 Φεβ 2009, 11:59

για να το λεει ο leipsippos ετσι ειναι απλα ειναι πολυ μουρατα.ε γω αμα το επαιρνα δεν παιζει μεταπωληση με τιποτα για το συγκεκριμενο. Αλλα μαλλον παω για NAVARA. Gia to AVALANCHE δεν συμφερει καθολου για το συγκεκριμενο. Τις φωτο τις ειδατε???? Παιζει να μπορω να το κανω ετσι και στην ελλαδα????
koftis
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 11 Φεβ 2009, 16:25

Δημοσίευσηαπό yannis24 » 16 Φεβ 2009, 12:31

εγω τις ειδα.....
θεριο ανημερο δειχνει.....
δεν βλεπω λογο να μην μπορει να γινει ετσι .......λεφτα να εχεις και υπομονη......και ολα τα αλλα γινονται !!
Άβαταρ μέλους
yannis24
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 13 Ιαν 2006, 12:02
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό koftis » 16 Φεβ 2009, 12:46

το θεμα ειναι αν υπαρχουν αντιστοιχα κιτ εδω στην ελλαδα και ανθρωποι που ξερουν να τα τοποθετησουν.....
koftis
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 11 Φεβ 2009, 16:25

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 17 Φεβ 2009, 23:04

yannis24 έγραψε:σωστος το leipsippos !!

εμενα παντως απο τα Αμερικανικα τα διπλοκαμπινα φορτηγακια μου αρεσει παρα πολυ το Chevrolet Avalanche !

οι τιμες τους στο μ εαξυ στην Ελλαδα εχουν ξεφτιλιστει...
περυσι τετοια εποχη τα πουλαγανε 30-35.000 το προηγουμενο μονταλο και μπηκα πριν λιγο καιρο στο σιτε ενος μαντρα ( http://www.tpauto.gr/store/car_agents_h ... entID=1019 ) και τα ειδα €22.000 !!! απιστευτη πτωση....
απλα.....καινε πολυ, ρουφανε πολυ ....και ειναι καιροι δυσκολοι !!


Αφου στο Αμερικα μπορεις να κανεις παζαρια ακομα και στο καινουριο. Η τιμη που δινει ο κατασκευαστης ειναι "ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΗ" οχι ΔΕΣΜΕΥΤΙΚΗ!!! Στο Ελλαδισταν μας πιανουν κοτσο οι αντιπρωσοπειες γιατι ετσι μας εχουν μαθει.
Τωρα δε, ειναι μια καλη εποχη για καινουριο αν εχεις ρευστο και...θρασος! Απλα πας και χτυπας οτι θες με μια απαιτηση για 20% εκπτωση... :wink:
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Re: ΣΗΜΑ & ΑΔΕΙΑ ΡΥΜΟΥΛΚΗΣΗΣ ΓΙΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ 4Χ4 ΠΕΤΡΕΛΑ

Δημοσίευσηαπό alp » 05 Μαρ 2009, 17:58

vagelis έγραψε:Φιλε για να μην μπερδευεσαι,σαν επαγγελματικο αδεια ρυμουλκισης βγαζει μονο υπο προυποθεσεις που γνωριζει η εφορια,σαν ΙΧ βγαζει αλα θα πληρωσεις ΦΠΑ19% συν 50% τελος ταξινομισης για πανω απο 2000 κυβικα και καθε χρονο σημα 580 ευρω αν σου συμφερει δεν ξερω.


για ΕΙΧ:
50% τελη ταξινομησης ΜΟΝΟ εάν είναι στην οδηγια της ΕΟΚ Euro4/φάση Β.

προσεξε το, δεν ξερω αν το καταφερνουν ολα τα αμερικανικα και ειδικα τα πετρελαια. (ισως να βοηθουσε αν ηταν απο california, αλλα δεν ειμαι σιγουρος)
Άβαταρ μέλους
alp
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 15 Σεπ 2004, 09:54

Re: ΣΗΜΑ & ΑΔΕΙΑ ΡΥΜΟΥΛΚΗΣΗΣ ΓΙΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ 4Χ4 ΠΕΤΡΕΛΑ

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 07 Μαρ 2009, 20:06

Καλα κάνεις και δεν είσαι σίγουρος γιατί τα ημιφορτηγά (Pick up trucks) ακόμα και να είναι 50 state legal, δηλαδή εχουν εγκριση και για Καλιφόρνια, ΔΕΝ υπάγονται στην ίδια νομοθεσία για τα επιβατηγά καθώς δεν υπάρχει ο διαχωρισμός ΙΧ ή επαγγελματικό στην πώληση.
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 47 επισκέπτες