Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Περί Zeitgeist

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Δημοσίευσηαπό nikos79 » 09 Φεβ 2009, 11:09

Angel.O.S έγραψε:
nikos79 έγραψε:Και που το ξερεις οτι δεν εψαξα να βρω την αληθεια;Το θεμα ειναι που ψαχνεις να την βρεις.


Που την έψαξες ρε φίλε.. Μην μας τρελαίνεις.. αν είσαι σαν τον μέσο ελληνα όπως είμαι και εγώ, από μωρό παιδί τρως την προπαγάνδα του κύριε ελέησον. Μεγάλωσες σε ένα ασφαλές περιβάλλον χωρίς μεγάλους πειρασμούς, γιατί πολύ απλά οι περισσότεροι στην ελλάδα είναι ελληνες, πιστεύουν στο χριστιανισμό, μιλάνε ελληνικά, είναι λευκοί. Δεν είχες ποτέ φίλους αλλόθρησκους, δεν μπήκες ποτέ στη διαδικασία να αναρωτηθείς αν οι παπαριες που σου λενε στα θρησκευτικά ειναι αλήθεια, δεν αναρωτηθηκες καν αν υπάρχει λογος να κάνεις το σταυρό σου κάθε πρωί στο σχολείο για 12 χρόνια, δεν αναρωτηθηκες καν αν πρέπει να σου διδάσκουν θρησκευτικά στο σχολείο, και δεν αντεδρασες ποτε αν τα θρησκευτικά στα δίδασκε ο παπας και οχι κάποιος θεολόγος.

Εισαι ένα προιον μιας χώρας αποξενωμένης μεχρι τα τελευταια χρονια απο τις υπόλοιπες χώρες, βαθιά χωμένη στις παραδόσεις της. Κοινως και εσυ και εγω και οι περισσότεροι ελληνες μεγαλώσαμε μέσα σε μια γυάλα που λέγεται ελλαδα. Όταν μεγαλώνεις σε ενα τοσο ελεγχόμενο περιβάλλον , εσύ που κάθισες και εψαξες την αληθεια? Σε ενα περιβάλλον που δεν σου έχει παρουσιάσει εναλλακτικές ποτέ? Μη τρελαθούμε τώρα.

Σέβομαι τις απόψεις σου αλλά μην υποτιμάς και τη νοημοσύνη μας.

nikos79 έγραψε:Το αοριστο και το τυχαιο πως το αποδεικνυεις;


Δεν υπάρχει κατι να αποδείξω, το γεγονός οτι γεννήθηκες στην ελλαδα δεν είναι τυχαίο γεγονός? οχι μονο το οτι γεννήθηκες στην ελλαδα, το οτι βρίσκεσαι σε αυτό το κόσμο. Εγω απο οσο θυμάμαι πάντως δεν με ρωτησε κανεις ουτε ειχα την επιλογή για το που πότε και απο ποιον θα βρεθώ σε αυτο το κόσμο... Αρα το χαρακτηρίζω ώς τυχαίο και αόριστο.

nikos79 έγραψε:Μπορεις να αποδειξεις την μη υπαρξη του Θεου;


Όσο μπορείς και εσύ να αποδείξεις την ύπαρξη του.








Μιλας λες και με ξερεις προσωπικα.Πως θεωρεις οτι υποτιμω την νοημοσυνη σου;Μαλλον εσυ το κανεις αφου μιλας για μενα,τις εμπειριες μου,το πως μεγαλωσα,που μεγαλωσα λες και με γνωριζεις προσωπικα.Δηλαδη οι Αρμενιοι που δεν μεγαλωσαν στην Ελλαδα,ουτε σε ασφαλες μερος ορθοδοξοι δεν ειναι;Το ιδιο και οι Ρωσοι,οι Σερβοι αλλα και στην Αφρικη.Μιλατε για αγιους απο αλλες θρησκειες....πειτε μου ρε παιδια εναν αλλα και τι ζηταει σαν ''ανταλλαγμα''.Πχ στον Ινδουισμο θεωρουν Θεο τους εναν ανθρωπο εν ζωη που υποτιθεται οτι μεσα του βρισκεται μετανσαρκωμενος ο θεος τους.Τι ζηταει αυτος απο τους πιστους του ξερετε;Ψαξτε το και θα δειτε.Η ορθοδοξια τι ζηταει;Να αγαπας τον συνανθρωπο σου,να μην κλεβεις,να μην σκοτωνεις κτλ.Υπαρχουν ''θαυματοποιοι'' και αλλου,οπως οι μαγοι.Ποιος τους δινει την δυναμη που εχουν ομως;Μην τα θεωρειτε αυτα γραφικα και ξεπερασμενα γιατι υπαρχουν και σημερα και θα υπαρχουν και αυριο.
Άβαταρ μέλους
nikos79
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 08 Αύγ 2008, 12:02
Τοποθεσία: Ανω Τουμπα Θεσααλονικη

Δημοσίευσηαπό nikos79 » 09 Φεβ 2009, 11:31

jdelis έγραψε:
Το ίδιο θεωρώ πως ισχύει και για κάθε θρησκεία. Εγώ (σε αντίθεση με πολλούς) δεν ισχυρίζομαι ότι κατέχω την απόλυτη αλήθεια, το αντίθετο θα έλεγα. Η γνώση αυτή όμως (της άγνοιας δηλαδή) είναι αυτή που με σπρώχνει να ερευνήσω, να συζητήσω και να είμαι δεκτικός σε ότι μπορεί να με φέρει έστω και λίγο πιο κοντά. Η εύκολη λύση θα ήταν να κλείνομαι στο κουτάκι του δόγματός μου και να αποκλείω κάθε άλλη άποψη σαν λανθασμένη εξ' αρχής. Έτσι ούτε προβληματισμούς έχεις ούτε τίποτα.









Δηλαδη αποκλειεται καποιος να το εψαξε πολυ βαθια το θεμα και να κατεληξε οτι η ορθοδοξια ειναι η μονη αληθεια;Θα ηθελα να σε παραπεμψω σε ενα βιβλιο που εχει γραφτει απο καποιον που ηταν πολυ προβληματισμενος με αυτα τα θεματα.Στην ουσια ειναι αυτοβιογραφια.Ο συγγραφεας αναφερεται σε γεγονοτα,προσωπα,ονομαστικα,τοποθεσιες.Λεγεται ΟΙ ΓΚΟΥΡΟΥ Ο ΝΕΟΣ ΚΑΙ Ο ΠΑΤΕΡ ΠΑΙΣΙΟΣ.Διαβασε το,πιστευω θα σου κανει αισθηση αν οντως ψαχνεσαι οπως ειπες.
Άβαταρ μέλους
nikos79
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 08 Αύγ 2008, 12:02
Τοποθεσία: Ανω Τουμπα Θεσααλονικη

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 09 Φεβ 2009, 12:04

Κύριε, βοήθησέ με να αντιμετωπίσω με ψυχική γαλήνη όλα όσα θα μου φέρει η σημερινή μέρα.
...
Δίδαξέ με να συμπεριφέρομαι σε κάθε μέλος της οικογένειάς μου με ευθύτητα και σύνεση, ώστε να μην συγχύσω και στενοχωρήσω κανέναν.
...
Αμήν.
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό jdelis » 09 Φεβ 2009, 12:08

Μιλατε για αγιους απο αλλες θρησκειες....πειτε μου ρε παιδια εναν αλλα και τι ζηταει σαν ''ανταλλαγμα''.Πχ στον Ινδουισμο θεωρουν Θεο τους εναν ανθρωπο εν ζωη που υποτιθεται οτι μεσα του βρισκεται μετανσαρκωμενος ο θεος τους.Τι ζηταει αυτος απο τους πιστους του ξερετε;Ψαξτε το και θα δειτε.


Δε μίλησα για "αγίους" με την έννοια που το εννοείς (δεν θα μπορούσα άλλωστε καθότι δεν πιστεύω στην ύπαρξή τους), αλλά ανθρώπους που διάγουν ένα βίο που με τον ορισμό που έδωσες ταιριάζουν στο χαρακτηρισμό.

Μια και έχεις μελετήσει από ότι φαίνεται τον Ινδουισμό (με το απλοϊκό παράδειγμα που ανέφερες) πες μου αυτό: όταν θεωρείς πως ένας "άγιος" έχει τη δύναμη να κάνει θαύματα αυτό δεν πηγάζει από τον θεό, ο οποίος λοιπόν βρίσκεται μέσα του, πάνω του, δίπλα του ή κάτι παρόμοιο; Και το θαύμα ποιός επιλέγει να το κάνει ο θεός ή ο "άγιος"; Αν είναι ο δεύτερος του προσδίδεις θεϊκές ιδιότητες. Αν είναι ο πρώτος τότε τι χρειάζεται ακριβώς τον δεύτερο αν θέλει να το κάνει; Κάτι σαν διαμεσολαβητή ας πούμε...;

Η ορθοδοξια τι ζηταει;Να αγαπας τον συνανθρωπο σου,να μην κλεβεις,να μην σκοτωνεις κτλ.Υπαρχουν ''θαυματοποιοι'' και αλλου,οπως οι μαγοι.Ποιος τους δινει την δυναμη που εχουν ομως;Μην τα θεωρειτε αυτα γραφικα και ξεπερασμενα γιατι υπαρχουν και σημερα και θα υπαρχουν και αυριο.


Προφανώς οι υπόλοιπες θρησκείες (περιλαμβανόμενων και των υπόλοιπων χριστιανών) ζητούν να μισείς το συνάνθρωπό σου, να κλέβεις, να σκοτώνεις κλπ. Και μη μου πεις για περερμηνείες κάποιων φανατικών όπως κάνουν κάποιοι με το Κοράνι. Γιατί με αντίστοιχες διαστρεβλώσεις χριστιανοί έσφαξαν πολύ κοσμάκη ανά εποχές. Μιλάω για την γνήσια αυθεντική φιλοσοφία που διδάσκει κάθε θρησκεία.

Υπαρχουν ''θαυματοποιοι'' και αλλου,οπως οι μαγοι.Ποιος τους δινει την δυναμη που εχουν ομως;


Έλα ντε, από πού...; Πες μας να μάθουμε κι εμείς!

Μην τα θεωρειτε αυτα γραφικα και ξεπερασμενα γιατι υπαρχουν και σημερα και θα υπαρχουν και αυριο


Θα τα θεωρούσα γραφικά και ξεπερασμένα αν δεν τα θεωρούσα εν γένει επικίνδυνα. Είναι λεπτή η γραμμή μεταξύ πίστης και θρησκοληψίας...

Δηλαδη αποκλειεται καποιος να το εψαξε πολυ βαθια το θεμα και να κατεληξε οτι η ορθοδοξια ειναι η μονη αληθεια;


Φυσικά και δεν αποκλείεται, θα ήταν μάλιστα πολύ ενδιαφέρον να ακούσουμε από κάποιον τέτοιο πώς το έψαξε ακριβώς και με τι κριτήρια κατέληξε στα συμπεράσματά του. Θα μπορούσες πχ. περιληπτικά να μας αναφέρεις τη δική σου έρευνα να έχουμε κάποιο παράδειγμα;
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό jdelis » 09 Φεβ 2009, 12:10

Dr.Format έγραψε:Κύριε, βοήθησέ με να αντιμετωπίσω με ψυχική γαλήνη όλα όσα θα μου φέρει η σημερινή μέρα.
...
Δίδαξέ με να συμπεριφέρομαι σε κάθε μέλος της οικογένειάς μου με ευθύτητα και σύνεση, ώστε να μην συγχύσω και στενοχωρήσω κανέναν.
...
Αμήν.


Τόσο άσχημη την περιμένεις τη μέρα σου Γιάννη...; :?
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 09 Φεβ 2009, 12:13

jdelis έγραψε:
Dr.Format έγραψε:Κύριε, βοήθησέ με να αντιμετωπίσω με ψυχική γαλήνη όλα όσα θα μου φέρει η σημερινή μέρα.
...
Δίδαξέ με να συμπεριφέρομαι σε κάθε μέλος της οικογένειάς μου με ευθύτητα και σύνεση, ώστε να μην συγχύσω και στενοχωρήσω κανέναν.
...
Αμήν.


Τόσο άσχημη την περιμένεις τη μέρα σου Γιάννη...; :?
Οχι βέβαια,

για το παρόν thread το έγραψα 8)
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό gourouna10 » 09 Φεβ 2009, 14:54

jdelis έγραψε:
camelg4 έγραψε:Ειμαι εξω γιατι νομιζα πως συζητουσαμε σοβαρα.Παω να ξαναδιαβασω .............


Και πάνω που είχε αποκτήσει ένα σοβαρό επίπεδο η συζήτηση...



ετσι ετσι οσοι λενε κατι αλλο ειναι ασοβαροι, ενω εσεις ε?


Εδώ γίνεται μία προσπάθεια συζήτησης, με αναπτύξεις απόψεων κλπ Μπορώ να πω μάλιστα πως με έχει εκπλήξει ευχάριστα το αξιόλογο επίπεδο κάποιων από εδώ μέσα, αλλά αυτό είναι υποκειμενικό.

Αν θεωρείς ότι το κατεβατό που παρέθεσε από κάπου o gourouna10 μπορεί να θεωρηθεί άποψη και συμβάλλει στο διάλογο, τότε όντως έχω άδικο και ζητώ συγγνώμη.



κανουμε διαλογο,και δεν συζηταμε με αερολογιες,οπως συζητανε μερικοι εδω,και ο καθενας καταθετει τας αποψεις του,και οχι μονο.
μερικοι ειναι τοσο μπερδεμενοι,που εχουν μπερδεψη τα παντα σε αυτη την συζητηση.
καλο ειναι οταν αναφερομαστε σε αλλους,και κρινουμε να κοιταμε πρωτα τον εαυτο μας.
μερικοι που αναφερονται και καυτηριαζουν την θρησκεια μας,και ορισμενους κληρηκους,δεν πρεπει να το κανουν αυτο,διοτι δεν πρεπει να κυταμε τα λιγα και τα στραβα που γινονται,αλλα να λεμε και τα καλα τα οποια ειναι περισσοτερα[.....]
ειναι κακο να γινετε αυτο,αν δεν πενεψης το σπιτι σου θα πεση και θα σε πλακωση.
αναφερεστε και κριτικαρετε τας θρησκειας και ειδικοτερα τον χριστιανισμο,σαν να μην ειστε χριστιανοι.μεγαλη αμαρτια αυτο γιατι οταν κρινουμε καποιον,δεν λεμε μονο τα κακα του,αλλα και τα καλα του.
επανω σε αυτο ηθελα να πω για την ανθρωπιστικη βοηθεια που γινετε απο την ορθοδοξη εκκλησια σε ολα τα μερη της γης,και ειδικα στην αφρικη που ταιζει τους πεινασμενους,και κανει οτι μπορει να γινουν καλα απο αρωστειες κ.λπ.
τελος ο καθενας καταθετει οτι νομιζει καλυτερο που εκφραζει τας αποψεις του.
Άβαταρ μέλους
gourouna10
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 17 Φεβ 2007, 12:55
Τοποθεσία: athens@ãιωργος

Δημοσίευσηαπό nikos79 » 09 Φεβ 2009, 21:02

jdelis έγραψε:
Μιλατε για αγιους απο αλλες θρησκειες....πειτε μου ρε παιδια εναν αλλα και τι ζηταει σαν ''ανταλλαγμα''.Πχ στον Ινδουισμο θεωρουν Θεο τους εναν ανθρωπο εν ζωη που υποτιθεται οτι μεσα του βρισκεται μετανσαρκωμενος ο θεος τους.Τι ζηταει αυτος απο τους πιστους του ξερετε;Ψαξτε το και θα δειτε.


Δε μίλησα για "αγίους" με την έννοια που το εννοείς (δεν θα μπορούσα άλλωστε καθότι δεν πιστεύω στην ύπαρξή τους), αλλά ανθρώπους που διάγουν ένα βίο που με τον ορισμό που έδωσες ταιριάζουν στο χαρακτηρισμό.

Μια και έχεις μελετήσει από ότι φαίνεται τον Ινδουισμό (με το απλοϊκό παράδειγμα που ανέφερες) πες μου αυτό: όταν θεωρείς πως ένας "άγιος" έχει τη δύναμη να κάνει θαύματα αυτό δεν πηγάζει από τον θεό, ο οποίος λοιπόν βρίσκεται μέσα του, πάνω του, δίπλα του ή κάτι παρόμοιο; Και το θαύμα ποιός επιλέγει να το κάνει ο θεός ή ο "άγιος"; Αν είναι ο δεύτερος του προσδίδεις θεϊκές ιδιότητες. Αν είναι ο πρώτος τότε τι χρειάζεται ακριβώς τον δεύτερο αν θέλει να το κάνει; Κάτι σαν διαμεσολαβητή ας πούμε...;

Η ορθοδοξια τι ζηταει;Να αγαπας τον συνανθρωπο σου,να μην κλεβεις,να μην σκοτωνεις κτλ.Υπαρχουν ''θαυματοποιοι'' και αλλου,οπως οι μαγοι.Ποιος τους δινει την δυναμη που εχουν ομως;Μην τα θεωρειτε αυτα γραφικα και ξεπερασμενα γιατι υπαρχουν και σημερα και θα υπαρχουν και αυριο.


Προφανώς οι υπόλοιπες θρησκείες (περιλαμβανόμενων και των υπόλοιπων χριστιανών) ζητούν να μισείς το συνάνθρωπό σου, να κλέβεις, να σκοτώνεις κλπ. Και μη μου πεις για περερμηνείες κάποιων φανατικών όπως κάνουν κάποιοι με το Κοράνι. Γιατί με αντίστοιχες διαστρεβλώσεις χριστιανοί έσφαξαν πολύ κοσμάκη ανά εποχές. Μιλάω για την γνήσια αυθεντική φιλοσοφία που διδάσκει κάθε θρησκεία.

Υπαρχουν ''θαυματοποιοι'' και αλλου,οπως οι μαγοι.Ποιος τους δινει την δυναμη που εχουν ομως;


Έλα ντε, από πού...; Πες μας να μάθουμε κι εμείς!

Μην τα θεωρειτε αυτα γραφικα και ξεπερασμενα γιατι υπαρχουν και σημερα και θα υπαρχουν και αυριο


Θα τα θεωρούσα γραφικά και ξεπερασμένα αν δεν τα θεωρούσα εν γένει επικίνδυνα. Είναι λεπτή η γραμμή μεταξύ πίστης και θρησκοληψίας...

Δηλαδη αποκλειεται καποιος να το εψαξε πολυ βαθια το θεμα και να κατεληξε οτι η ορθοδοξια ειναι η μονη αληθεια;


Φυσικά και δεν αποκλείεται, θα ήταν μάλιστα πολύ ενδιαφέρον να ακούσουμε από κάποιον τέτοιο πώς το έψαξε ακριβώς και με τι κριτήρια κατέληξε στα συμπεράσματά του. Θα μπορούσες πχ. περιληπτικά να μας αναφέρεις τη δική σου έρευνα να έχουμε κάποιο παράδειγμα;







Δεν θα σου απαντησω σε τιποτα απο τα παραπανω και οχι απο αδυναμια αλλα θα θελα να παρεις τις απαντησεις σου μεσα απο την δικια σου ερευνα.Και αυτο γιατι τα κριτηρια του καθενος ειναι διαφορετικα.Το θεμα ειναι,οπως προειπα,που θα ψαξεις.Αν ψαξεις μονο στους αμφισβητιες θα εχεις μονο αμφιβολιες.
Άβαταρ μέλους
nikos79
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 08 Αύγ 2008, 12:02
Τοποθεσία: Ανω Τουμπα Θεσααλονικη

Δημοσίευσηαπό vram » 09 Φεβ 2009, 22:56

Επειδη η ουσια της ερευνας ειναι η αποδειξη θα προτεινα στους καλου φιλους την αναγνωση του μικρου μεταφρασμενου μερους (25%)των χειρογραφων της Νεκρας Θαλασσας που τα πρωτα ειληταρια τους βρεθηκαν το 1949 απο Παλαιστινιο βοσκο στην περιοχη του Κουμραν και μεχρι σημερα παρολο που εχουν αποκρυπτογραφηθει δεν δημοσιοποιουνται.Το πονημα ειναι του καρδιναλιου Ζαν ΝΤΑΝΙΕΛΟΥ...Το βιβλιο Ερευνωντας την Γνωση (En quete de la Gnose) που ειναι αναλυση του Ευαγγελιου του Θωμα που ανακαλυφθηκε στη Ναγκ Χαμαντι της Ανω ΑΙΓΥΠΤΟΥ το 1945 που παραμενει στην αφανεια χαρη στην δραση των θεολογων της ορθοδοξης και καθολικης εκκλησιας...Ενα ευαγγελιο που χρησιμοποιουνταν απο τους χριστιανους εως τον 5 αιωνα...η τα αλλα 35 ευαγγελια που αποσυρθηκαν με αποφαση του παπα Γελασιουτο 5ο αιωνα.....η ακομα το Πρωτοευαγγελιο του Ιακωβου που αναλυεται η προσωπικοτητα του Ιωσηφ.Αναζητηστε στην βιβλιοθηκη της Φιλ.Σχολης τα κειμενα του Φλαβιου Ιωσηππου Ρωμαιου Ιστορικου και ανατρεξτε στο κατα ΛΟΥΚΑ ευαγγελιο και ανακαλυψτε τις χρονολογικες και ονοματολογικες ανακριβειες...οπως επισης οτι τα αρχικα καεμενα των ευαγγελιων τροποποιηθηκαν απο τους αντιγραφεις του 1ου και 2ου αιωνα που τα εξωραισαν χωρις ομως να γνωριζουν τις ιδιομορφιες και την ιστορια της Παλαιστινης..Οσον αφορα το ζητημα της συγκριτικης μελετης των Μεσσιανικων ιδεων διαβαστε ΝΤΙΜΕΖΙΛ ΖΟΡΖ...αναζητειστε την ιστορια του ΤΑΚΙΤΟΥ και τα εργα του Μπερναρ Ντιμπουρ.....ττο εργο του Γκοτφριντ Αρνολντ του 1699 για την Ιστορια των Εκκλησιων η Γιοχαν βον Μοσχαιμ 1730 για τους θεσμους της εκκλησιαστικης Ιστοριας....και εκατονταδες αλλους που ευχαριστως να παραθεσω κατ'ιδιαν σε οποιον θελησει...Βασιλης παρ'ολιγον θεολογος παρα κατι βιολογος κατ'ουσιαν ανθρωπος...
Άβαταρ μέλους
vram
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 07 Ιαν 2009, 22:37
Τοποθεσία: Trinida & Tobago

Δημοσίευσηαπό vram » 09 Φεβ 2009, 23:13

ΠΑΣΚΑΛ,ΝΤΕΚΑΡΤ(ΚΑΡΤΕΣΙΟΣ),ΣΠΙΝΟΖΑ,ΛΑΙΜΠΝΙΤΖ,ΤΖΟΝ ΛΟΚ,ΜΠΕΡΚΛΕΥ,ΒΟΛΤΑΙΡΟΣ......και εκατονταδες αλλοι...ΤΕΡΑΤΑ της ΑΝΑΛΥΤΙΚΗΣ ΣΚΕΨΗΣ της ΘΕΟΛΟΓΙΚΗΣ ΑΝΤΙΛΗΨΗΣ και της ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΗΣ.........οι ΑΓΙΟΙ των ΑΓΙΩΝ.......ΤΕΛΟΣ
Άβαταρ μέλους
vram
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 07 Ιαν 2009, 22:37
Τοποθεσία: Trinida & Tobago

Δημοσίευσηαπό vagelis » 10 Φεβ 2009, 08:24

Φιλε vram δυστυχως δεν προκειται να πεισεις κανενα ο φανατισμος και οι παροπιδες ειναι πανω απο την λογικη.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό jdelis » 10 Φεβ 2009, 08:41

vram (μα παραλίγο θεολόγος...; ) τα βιβλία που αναφέρεις είναι αμφισβητούμενα, πλαστά και απευθύνονται σε ανθρώπους χαμηλού πνευματικού επιπέδου. Οι συγγραφείς που ονόμασες είναι άθεοι, εγκάθετοι και εχθροί της ορθοδοξίας.

Αν θέλετε να χρησιμοποιήσετε αξιόπιστες πηγές αυτές πρέπει να προέρχονται από σοβαρούς και αναγνωρισμένους συγγραφείς και να έχουν μία σφαιρική θεματολογία προσεγγίζοντας επιστημονικά και τεκμηριωμένα το αντικείμενο που πραγματεύονται. Όπως εδώ πχ.

http://www.e-morfi.gr/home.php?cat=16
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό camelg4 » 10 Φεβ 2009, 08:58

δλδ το συμπερασμα ειναι οτι ο vram και οι αλλοι που εχετε τις ιδιες ιδεες εχετε δικιο τα βιβλια που εχετε διαβασει ειναι τα σωστα. Οι αλλοι τωρα αγρον αγοραζουν τους ταϊζουν κουτοχορτο και ειναι φανατικοι και με παροπιδες!

Τελικα εσεις μαλλον εχετε το αλαθητο του πάπα ....τι να πω, δεν ξερω?
Θα καψω ολα τα βιβλια μου και τις εγκυκλοπαιδιες και θα κρατησω τον vram ΤΑ ΞΕΡΕΙ ΟΛΑ!!!
www.tsernikoudis.gr

Αιρεύονται γάρ έν αντί απάντων οι άριστοι, κλέος αέναον θνητών οι δε πολλοί κεκόρηνται όκωσπερ κτήνεα.
Άβαταρ μέλους
camelg4
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1761
Εγγραφή: 26 Δεκ 2006, 19:52
Τοποθεσία: polikastro

Δημοσίευσηαπό jdelis » 10 Φεβ 2009, 09:29

Κάνεις ένα βασικό λάθος θεωρώντας πως κάποιοι έχουμε τις ίδιες "ιδέες". Το ότι απορρίπτουμε ή διαφωνούμε με κάποια πράγματα, δε σημαίνει πως οι απόψεις μας ταυτίζονται. Αν δηλ. και οι δυό μας δεν είμαστε κομμουνιστές (μα το έχω ταράξει αυτό το παράδειγμα, δεν το κάνω όμως για πολιτικούς λόγους) σημαίνει πως έχουμε τις ίδιες ιδέες;

Νομίζω πως σε όλους μας θα άρεσε μία γόνιμη αντιπαράθεση, με σοβαρά επιχειρήματα και απόψεις. Όταν όμως απέναντι σε μία άποψη σου πετάνε "θεολογικά" κατεβατά ή μία λίστα "γερόντων" πόσο σοβαρή συζήτηση μπορείς να κάνεις;

Και αλήθεια, γιατί όλοι αυτοί είναι γέροντες; Κανένας νέος δεν υπάρχει; Αγιάζουν μόνο οι γέροι ή αναγνωρίζονται μετά θάνατον (κάτι σαν τους καλλιτέχνες ας πούμε)...;

Σοβαρά τώρα ο vram παρέθεσε συγκεκριμένα βιβλία και πηγές. Προφανώς δεν τα ξέρει όλα γιαυτό και διαβάζει προσπαθώντας να ξεστραβωθεί (όπως και κάποιοι άλλοι σαν εμάς). Η άλλη πλευρά τι παραθέτει: Τον βίο του Αγίου Φανουρίου;

Ο φίλος μας Νίκος δεν μου παραθέτει κάποια από τη δική του βιβλιογραφία ώστε να αναζητήσω μόνος μου τις πηγές μου (τι καλό εκ μέρους του!). Τα βιβλία που τον έπεισαν δε με ενδιαφέρουν, όπως είδατε μπορώ να βρω πολλά. Θα ήθελα ειλικρινά να μάθω αυτά που δεν τον έπεισαν. Ποιές ακριβώς θρησκείες και άλλα δόγματα μελέτησε και τι ακριβώς τον έκανε να τις απορρίψει, επιλέγοντας την ορθοδοξία. Γιατί ανέφερε πως "το έχει ψάξει το πράγμα" και κατέληξε εκεί. Ε ας βοηθήσει και κάποιους άλλους να το ψάξουν...
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό nikos79 » 10 Φεβ 2009, 20:08

Το θεμα ρε παιδια δεν ειναι να σου πω ενα βιβλιο να μου πεις εσυ μετα δυο και παει λεγοντας.Αν δεν θελεις να πιστεψεις σε κατι οτι και να διαβασεις ειναι αχρηστο.Γεροντες δεν λεγονται λογω ηλικιας αλλα ειναι τιτλος σεβασμου.Αν δεν σας ειναι αρκετες οι βιογραφιες των Αγιων τοτε τι αλλο να σας πω να διαβασετε;Το Γεροντικο και την Φιλοκαλια;ΕΙναι πολυ προχωρημενα.
Άβαταρ μέλους
nikos79
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 08 Αύγ 2008, 12:02
Τοποθεσία: Ανω Τουμπα Θεσααλονικη

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 9 επισκέπτες