Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Περί Zeitgeist

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Δημοσίευσηαπό vram » 31 Ιαν 2009, 17:19

Οι θρησκειες αποτελουν ανθρωπινη επιννοηση και εχουν δημιουργηθει εχοντας σαν γνωμονα την αναγκη για προστασια καιεπεξηγησης του αγνωστου.Η απο την φυση του ανθρωπου αναγκη να αναζητησει απαντησεις για τα απλα και αργοτερα για τα συνθετα τον οδηγησε στην ευκολη λυση της αποδοχης ολων των ακατανοητων σε αγνωστες δυναμεις που επεδιωκαν την καταστροφη η την προοδο του.Η δημιουργια μεσα στις πρωτες κοινοτητες ηγετικων τασεων απο ατομα η ομαδες οδηγησαν στην δημιουργια εξουσιας που σκοπος της ηταν η καθοδηγηση κατα το δοκουν..παραλληλα οι λατρευτικες τασεις προς το αγνωστο γινανε πεδιο εκμεταλλευσης απο τα γηραιοτερα και πιο εμπειρα μελη (αρχικα ΓΥΝΑΙΚΕΣ και πολυ αργοτερα απο το 4000πχ απο ΑΝΔΡΕΣ)..ετσι τα πρωτα ιερατεια εμφανιστηκαν και παντρεψαν τις δεισιδαιμονιες και τους μυθους δημιουργωντας τις ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ με σκοπο να εκμεταλευτουν στο επακρο ειτε προς αποκτηση εξουσιας ειτε προς πλουτισμο την συνεχη αναζητηση και τους φοβους του ανθρωπου για το αγνωστο.
Άβαταρ μέλους
vram
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 07 Ιαν 2009, 22:37
Τοποθεσία: Trinida & Tobago

Δημοσίευσηαπό Angel.O.S » 31 Ιαν 2009, 20:44

nikos79 έγραψε:Αναρωτιεμαι αν κι εσυ γνωριζεις ολες τις θρησκειες και μιλας για ομοιοτητες με τετοια σιγουρια.Γιατι αν ηξερες εστω και τα στοιχειωδη θα καταλαβαινες οτι καμμια σχεση δεν εχει η ορθοδοξια με τις αλλες θρησκειες.Δεν στο παιζω διαβασμενος γιατι δεν ειμαι.Αλλα μερικα πραγματα ειναι οφθαλμοφανη.Ειπα και πιο πανω οτι μπερδευει το συγκεκριμενο ντοκιμαντερ τις αληθειες με τα ψεμματα. Δηλαδη ρε παιδια πως απορριπτετε κατι το οποιο δεν ξερετε;Γιατι δεν μπορουν να εξηγησουν την δημιουργια οι επιστημονες;Εδω πηγαν να την αναπαραστησουν με τον CERN και τους χαλασε το μηχανημα.Μια μικρογραφια δηλαδη και απετυχε.Φανταστειτε σε τεραστια κλιμακα τι θα γινοταν.


Κοίταξε να δείς , εγώ αν είμουν τόσο διαβασμένος όσο και αυτοί που γυρίσανε το ντοκιμαντέρ, δεν θα καθόμουν με σταυρωμένα τα χέρια αλλά θα έβγαζα δικό μου ντοκιμαντέρ για να πω την "αλήθεια" στον κόσμο. Προφανώς θα υπάρξει κόσμος να τους αμφισβητήσει , αλλά τα λένε τόσο ξεκάθαρα, με ονόματα και στοιχεία που δύσκολα κάποιος μπορεί να τους διαψεύσει. Εναντίας εσύ , οι παπάδες, μιλάτε για "έναν" Θεό που τα έκανε όλα....easy peasy... Για προσπάθησε να εξηγήσεις τα περί ορθοδοξίας με στοιχεία και αποδείξεις. Δεν υπάρχει περίπτωση να τα καταφέρεις γιατί πολύ απλά και εσύ ξέρεις οτι δεν υπάρχουν. Με την ίδια λογική που υπάρχει ο δικός σου θεός υπάρχει και ο Βούδας και ο Δίας και ο Πάοκ και το Landy του φίλου μας.

Τα περισσότερα από όσα λένε για τις θρησκείες δεν θέλει και πολύ μυαλό για να τα σκεφτεί και κανείς από μόνος του, απλά όταν βλέπεις ένα ντοκιμαντέρ που λέει τα ίδια πράγματα με αυτά που "ψιλιάστικες" αλλά με αδιάψευστα στοιχεία και αποδείξεις δεν έχεις παρά να επιβεβαιώνεις τις υποψίες σου.

Μη με βάλεις να ξαναδώ το ντοκιμαντέρ και να το κόψω κομματάκι κομματάκι και να στο παρουσιάσω με τις αποδείξεις πάνω σε αυτά που λένε.
Αν έχεις όρεξη όταν το βλέπεις πάτα pause και ψάξε σε συγγράμματα και στο ίντερνετ για να δεις αν αυτά που λένε αληθεύουν ή όχι.Εγώ πάντως δεν έχω την παραμικρή αμφιβολία για όσα λένε.

Το γεγονός οτι το πείραμα απέτυχε δεν σημαίνει οτι οι επιστήμονες είναι άσχετοι. Τα περισσότερα πειράματα αποτυχαίνουν και για αυτό τον λόγο ονομάζονται "πειράματα"Η λέξη πείραμα εμπεριέχει και την πιθανότητα λάθους καθώς και αποτυχίας. Η αποτυχία όμως ενός πειράματος δεν επιβεβαιώνει την ύπαρξη του θεού.

Τέλος ο φίλος Vram τα λέει πολύ απλά και ξεκάθαρα.
Άβαταρ μέλους
Angel.O.S
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2007, 22:07

Δημοσίευσηαπό ZooL » 31 Ιαν 2009, 21:36

Angel.O.S έγραψε:Τέλος ο φίλος Vram τα λέει πολύ απλά και ξεκάθαρα.

x2

το ποιος τον ακούει βέβαια, είναι ένα άλλο θέμα... :?

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό macedonas » 01 Φεβ 2009, 00:06

Για μια στιγμή ρε παιδια γιατί με μπερδέψατε......

Τελικά τι θέλετε να πείτε ?
Οτι δεν πιστεύετε σε κανέναν θεό (με την ένοια της ανώτερης δύναμης που υπαρχει και δημιούργησε τα πάντα) όπως αυτός και αν λέγετε αλαχ-βουδας-ή είστε ενάντιοι μόνο στο Χριστιανισμό ?
Άβαταρ μέλους
macedonas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: 08 Μάιος 2005, 08:37
Τοποθεσία: Πολύκαστρο

Δημοσίευσηαπό jdelis » 01 Φεβ 2009, 00:53

macedonas έγραψε:Τελικά τι θέλετε να πείτε ?
Οτι δεν πιστεύετε σε κανέναν θεό (με την ένοια της ανώτερης δύναμης που υπαρχει και δημιούργησε τα πάντα) όπως αυτός και αν λέγετε αλαχ-βουδας-ή είστε ενάντιοι μόνο στο Χριστιανισμό ?


Πρώτα από όλα μπορείς να μας διευκρινίσεις τι εννοείς "ενάντια στο Χριστιανισμό"; Συγκαταλέγεις εκεί όσους δεν είναι χριστιανοί δηλαδή; Και μάλιστα εννοείς γενικά χριστιανοί ή ορθόδοξοι;

Με αυτή τη λογική και εγώ είμαι "ενάντια" στο Βουδισμό αφού δεν είμαι βουδιστής, σωστά;

Στην συζήτηση η επιχειρηματολογία κάποιων πηδάει αυθαίρετα από το αν υπάρχει θεός (που ήταν το αρχικό θέμα), στο ότι "μόνη αλήθεια η ορθοδοξία" και "πόσα θαύματα έχει κάνει ο Άγιος Φανούριος". Ας ξεκαθαρίσουμε γιατί μιλάμε πρώτα, γιατί προφανώς για κάποιους αυτά τα δύο ταυτίζονται. Είναι όμως τελειώς διαφορετικά θέματα από κάθε άποψη.
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Angel.O.S » 01 Φεβ 2009, 08:42

Makedonas ξαναδιάβασε το τι λέει ο vram και θα καταλάβεις τι εννοούμε. Εμένα δηλαδή οι απόψεις του vram με καλύπτουν απόλυτα. Επίσης να διευκρινίσουμε και αυτό που λέει ο jdelis. Το οτι δεν πιστεύω σε κάτι δεν σημαίνει απαραίτητα οτι είμαι ενάντιά του.
Άβαταρ μέλους
Angel.O.S
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2007, 22:07

Δημοσίευσηαπό Captaindim » 01 Φεβ 2009, 09:20

jdelis έγραψε:
Στην συζήτηση η επιχειρηματολογία κάποιων πηδάει αυθαίρετα από το αν υπάρχει θεός (που ήταν το αρχικό θέμα), στο ότι "μόνη αλήθεια η ορθοδοξία" και "πόσα θαύματα έχει κάνει ο Άγιος Φανούριος". Ας ξεκαθαρίσουμε γιατί μιλάμε πρώτα, γιατί προφανώς για κάποιους αυτά τα δύο ταυτίζονται. Είναι όμως τελειώς διαφορετικά θέματα από κάθε άποψη.


Αυτό ακριβώς ήθελα να ρωτήσω - διευκρινίσω και εγώ αλλά με πρόλαβες .

Το αν είμαι Άθεος ή όχι , το να πιστεύω στον Βούδα ή στον Αλλάχ δεν έχει να κάνει με αυτό που υποθέτω προσπαθεί με μισόλογα να προώθηση ο ΝΙΚΟΣ 79 , γι αυτό και σε προηγουμένη καταχώριση τον αποκάλεσα «Χριστοδουλικο» , το ότι δηλαδή την κλασική λύση «πακέτο» ………

Χριστιανισμός (σαν αρχική πίστη) + Ορθοδοξία ( καλύτερο δόγμα) = Παράδεισος.

Νίκο άμα κάνω λάθος σε παρακαλώ διόρθωσε με για να μπορέσουμε να βάλουμε την συζήτηση σε μια σειρά για να (άμα) βγάλουμε καμιά άκρη.
ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΓΑΛΑΝΗ νέα επιτυχία «ΑΝΤΕ ΓΡΑΜΜΙΣΟΥ»

http://www.youtube.com/watch?v=ukhWJ-JF ... re=related

το κομμάτι ….!
Άβαταρ μέλους
Captaindim
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 17 Οκτ 2006, 10:36

Δημοσίευσηαπό vram » 01 Φεβ 2009, 18:30

Τω αγνωστω θεω...η συγχρονη μορφη της καθε θρησκειας αποτελει διεργασιες και αναλυσεις που εχουν γινει απο τους εκαστοτε φωτισμενους πατερες που ελεω θεου και ..εκκλησιας (οποιασδηποτε μορφης) αποφασισαν για το τι θα πρεπει να διδασκομαστε και τι οχι (αιρεσεις-διασπαση της κεντρικης εξουσιας).Αυτο απο μονο του μας οδηγει στο συμπερασμα οτι η ΠΙΣΤΗ ειναι αντικειμενο που δεν επιδεχεται συζητηση (ΔΟΓΜΑ) και οι πιστοι θα πρεπει σαν αμνοι προς σφαγη να αποδεχθουν το τετελεσμενο.Αναλυτικοτερη σκεψη αποτελει σαφη παραβιαση αν εναντιωνεται σε τμημα του δογματος.Ετσι ο ανθρωπος οδηγειται η στην απολυτα επιβαλλομενη υποταγη η στην κατ'αναγκη αποδοχη που ειναι και ο απολυτος εξευτελισμος του.Το δικαιωμ του να πιστευεις σε οποια θρησκεια θελησεις ειναι αναφαιρετο και υγιες αρκει να σου δινεται το δικαιωμα επιλογης σε ωριμη ηλικια να αποφασισεις και αφου αναλυσεις να δεχθεις τα οσα εχεις ΕΣΥ και ΜΟΝΟΝ ΕΣΥ ΕΠΙΛΕΞΕΙ.
Άβαταρ μέλους
vram
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 07 Ιαν 2009, 22:37
Τοποθεσία: Trinida & Tobago

Δημοσίευσηαπό gourouna10 » 01 Φεβ 2009, 21:56

μπορειται να επιλεξετε αναμεσα στο φως και στο σκοταδι,αναμεσα στην αληθεια και στο ψεμα,και θυμειθητε οτι,οτι λαμπη δεν ειναι και χρυσος.
Άβαταρ μέλους
gourouna10
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 17 Φεβ 2007, 12:55
Τοποθεσία: athens@ãιωργος

Δημοσίευσηαπό gourouna10 » 01 Φεβ 2009, 21:59

μπορειται να επιλεξετε αναμεσα στο φως και στο σκοταδι,αναμεσα στην αληθεια και στο ψεμα,και θυμειθητε οτι,οτι λαμπη δεν ειναι και χρυσος.
Άβαταρ μέλους
gourouna10
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 17 Φεβ 2007, 12:55
Τοποθεσία: athens@ãιωργος

Δημοσίευσηαπό jdelis » 01 Φεβ 2009, 22:24

Κάθε νόμισμα έχει δύο όψεις.
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Angel.O.S » 01 Φεβ 2009, 22:42

Στου κουφού την πόρτα, όσο θέλεις βρόντα.
(επόμενος)
Άβαταρ μέλους
Angel.O.S
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2007, 22:07

Δημοσίευσηαπό gourouna10 » 02 Φεβ 2009, 00:41

1]μπορει να ειμαι λιγο κουφος,[γιατι αμα ακουγα οτι λεει ο καθενας αστα να πανε],αλλα δεν ειμαι και τυφλος.
οσο για το επομενος,δεν ειπες και τιποτα που να εχει ουσια.
αυτα τα ελεγα και εγω πριν εικοσι χρονια για να πουλησω μουρη.
2]οσο για το νομισμα που εχει δυο οψεις,αυτο λεει πολλα και θελει συζητηση.
π.χ αληθεια,ψεμα, φως,σκοταδι ζωη,θανατος κ.λπ.

και στην τελικη για φερτε και κανα αποσπασμα απο το επιμαχο βιντεο απο εδω,γιατι ουτε προφτασα να δω κατι,μαλλον ιστοριες για αγριους προκειτε,η και εξηγηστε τι δειχνει,γιατι ειμαι και αγραμματος.
Άβαταρ μέλους
gourouna10
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 17 Φεβ 2007, 12:55
Τοποθεσία: athens@ãιωργος

Δημοσίευσηαπό vram » 02 Φεβ 2009, 06:34

Σιγουρα καθε νομισμα εχει 2 οψεις?Ειναι απλως ενα αντικειμενο που οριζεται απο μια μονο παραμετρο η απο πολλες?Εαν το τοποθετησεις στον χωρο και το παρατηρησεις προσεκτικα θα δεις οτι ειναι σχηματικη παρασταση ενος κυλινδρου?Με αυτο το παραδειγμα ακολουθουμε τυφλα την οποιαδηποτε ΔΟΓΜΑΤΙΚΗ θεση της ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ και κατα συνεπεια τησ εκαστοτε θρησκειας και αρνουμαστε να δεχθουμε την πολυεπιπεδη σκεψη και αναλυση του τι παρατηρουμε και ποσο αναλυτικα...Οσο για τις απαντησεις του στυλ 20 χρονια πριν -αληθεια,ψεμα-φως,σκοταδι....ειναι αποτελεσμα σκεψεων η απλα ελλειψη θεσεων?Για το επιμαχο video θα ελεγα σε ολους να ερευνησουν πριν αποδεχθουν και να αναλυσουν οσο θα παρατηρουν...Η υπεραπλουστευση των στοιχειων ειναι το ζητουμενο σε καθε ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ θεωρια.... και παραλληλα η τεκμηριωμενη μελετη που οδηγει σε αποδοχη της θεωριας πρεπει να ειναι αναλυτικη.Το θεμα του τι ειναι αληθες και τι οχι ανηκει σε ενα πολυεπιπεδο χωρο που το ανθρωπινο μυαλο εχει αρχισει σιγα σιγα να αντιλαμβανεται...
Άβαταρ μέλους
vram
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 07 Ιαν 2009, 22:37
Τοποθεσία: Trinida & Tobago

Δημοσίευσηαπό vram » 02 Φεβ 2009, 06:42

Ειναι η ΘΡΗΣΚΕΙΑ, ΕΠΙΣΤΗΜΗ?Εαν ναι για πιο λογο?
Άβαταρ μέλους
vram
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 07 Ιαν 2009, 22:37
Τοποθεσία: Trinida & Tobago

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες