Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Περί Zeitgeist

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Δημοσίευσηαπό gourouna10 » 30 Ιαν 2009, 19:52

ρε δικιε μου,καπετανιε,συνελθε.
αλλο επιστημη και αλλο θεος.
ο ανθρωπος δεν μπορει να θεραπευση ακομα τον εαυτο του[βλ.αρωστειες]τι το θελει το φεγγαρι και τον αρη. για να αφηνη πεινασμενους και αβοηθητους τους συναθρωπους του,[πεθενουν καθε χρονο ποσοι απο πεινα και αρωστειες] απο τα επενδυτικα προγραματα για το διαστημα.
μη φοβασε οταν ειναι το αστερι να πεσει,θα πεσει,και ουτε θα στο πουνε.
τι μας ενδιαφερει εμας αν υπηρξε ζωη στον αρη,απο την στιγμη που δεν υπαρχει στην γη απο την πεινα.
Άβαταρ μέλους
gourouna10
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 17 Φεβ 2007, 12:55
Τοποθεσία: athens@ãιωργος

Δημοσίευσηαπό nikos79 » 30 Ιαν 2009, 20:21

Το προβλημα μας ειναι οτι εμεις οι ανθρωποι ενδιαφερομαστε τοσο πολυ για την ζωη που ζουμε τωρα.Αυτη η ζωη ομως ειναι τοσο ασημαντη στην πραγματικοτητα.Ολες τις καταστροφες που προειπατε ειναι οντως τραγικες και μακαρι να μην ξανασυμβουν ποτε.Εχετε σκεφτει οτι εκει που βρισκονται τωρα να ειναι καλυτερα απο οτι ηταν εδω;Δεν θελω να το εξηγησω περισσοτερο το συγκεκριμενο μιας και δεν ξερω τι εμπειριες εχετε και δεν θελω να στενοχωρησω καποιον η να παρεξηγηθω.Και βεβαια παμε στον γιατρο.Και βεβαια κανουμε οτι κανουν και οι αλλοι ανθρωποι οταν αρρωσταινουν.Τι γινεται ομως οταν η περιβοητη επιστημη δεν μπορει να εξηγησει περιστατικα που τα ειχαν ξεγραμμενα και στο τελος γιατρευτηκαν;Και μην μου πειτε για αυτοιαση.Αυτοιαση στον καρκινο;Η θρησκεια δεχεται την επιστημη(πολλοι ιερεις ειναι και επιστημονες),η επιστημη γιατι δεν δεχεται την θρησκεια;(που και γι αυτο δεν ειμαι σιγουρος).Οταν ακους κορυφαιο γιατρο της Θεσσαλονικης να σου λεει ''κανε και το Σταυρο σου τωρα που εγινες καλα'',αυτος δεν ζει στο 2009;Δεν διδαχτηκε την επιστημη;Μηπως ξερει καλυτερα απο εμας;
Άβαταρ μέλους
nikos79
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 08 Αύγ 2008, 12:02
Τοποθεσία: Ανω Τουμπα Θεσααλονικη

Δημοσίευσηαπό nikos79 » 30 Ιαν 2009, 20:37

[quote="Angel.O.S"]Καλά ρε τι λέτε....έχετε ξεφύγει?
Ποιες μαρτυρίες και πράσινα άλογα?
Είσουν εκεί Νίκος και δεν το ξέραμε?


Ρε φιλαρακι παρακολουθα λιγο την συζητηση.Το τσουναμι αναφερθηκε μετα το δικο μου post.Οσο για τα πρασινα αλογα που λες.Εσυ ενημερωνεσε μονο απο αυτα που λεει η τηλεοραση;Εχουν γραφει πανω απο 70 βιβλια με μαρτυριες για τα θαυματα του Αγιου Ραφαηλ με υπογραφες και ονοματεπωνυμο.
Άβαταρ μέλους
nikos79
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 08 Αύγ 2008, 12:02
Τοποθεσία: Ανω Τουμπα Θεσααλονικη

Δημοσίευσηαπό Angel.O.S » 31 Ιαν 2009, 09:29

Άσε Νίκος, Μη μιλάς για βιβλία γιατί πριν σε πιάσανε αδιάβαστο.
Μπορεί να έχουνε γραφτεί πάνω από 70 βιβλία με μαρτυρίες για τα θαύματα του Αγίου Ραφαήλ αλλά έχουνε γραφτεί και 1000αδες άλλα για άλλες θρησκείες, για το 12Θεο, για διάφορες αιρέσεις, και για πολλούς που κάνουν θαύματα.
Πλέον ακόμα και τα μέντιουμ γράφουνε βιβλία...So what?
Γιατί κάποιος να πιστέψει τα περί χριστιανισμού?
ίσα ίσα η εξήγηση που δίνει στο zeitgeist για τις θρησκείες είναι ότι πιο αληθινό γίνεται. Οι θρησκείες αποτελούν κοινωνικά συστήματα, είναι δημιούργημα του ανθρώπου, έχει σκοπιμότητες. Άλλοτε ήτανε για να εξηγούν ανεξήγητα για τότε φαινόμενα, άλλοτε για να χειραγωγούν την ανθρωπότητα με ένα αίσθημα φόβου. Γιατί για να μπορέσεις κάποιον να τον κάνεις ότι θέλεις ο μοναδικός τρόπος είναι να του δημιουργήσεις φοβίες να τον φανατίσεις και να τον κρατήσεις όσο πιο αμόρφωτο γίνεται.

Τα ίδια κάνει και η κυβέρνηση της Αμερικής βαφτίζοντας την νέα απειλή (που ούτε καν υπάρχει ) ως "τρομοκρατία" . Δημιουργεί ένα κλίμα φόβου και ανασφάλειας στους πολίτες για να μπορεί να τους ελεγχει. Κάτι που το κάνουνε σχεδόν όλες οι θρησκείες αιώνες τώρα.
Οι θρησκείες είναι οτι ποιο έξυπνο έχει σκεφτεί ο άνθρωπος μέχρι τώρα για να μπορεί να ελέγχει τις μάζες. Οι θρησκείες, δεν έχουνε σύνορα, δεν έχουνε κοινωνικές τάξεις, και καταφέρνουν να φανατίζουν τον κόσμο χωρίς κανένα μέτρο. Σκέψου μόνο οι μεγαλύτεροι πόλεμοι και σφαγές στην ανθρωπότητα οτι είχανε αιτία τις θρησκείες, κάτι το οποίο συμβαίνει και ακόμα.

Όσο για το τι κάνουμε εδώ και τι θα γίνει όταν πεθάνουμε?
Εσύ τι νομίζεις ότι θα γίνει όταν πεθάνεις? Θα πας στα ουράνια και θα αγιάσεις? Δύσκολα φίλε μου, θα σε φάνε τα σκουλήκια όπως και εμένα όπως και όλους (εκτός και αν είσαι καθολικός και σε κάψουν). Αν πεθάνεις game over , οπότε άσε τους παπάδες να κάνουνε την δουλειά τους (γιατί περί δουλειάς πρόκειται και όχι για κάτι άλλο) και ζήσε τη ζωή σου όσο προλαβαίνεις.

Και τα περί επιστήμης, η επιστήμη αναπτύσσεται όσο αναπτύσσεται και το ανθρώπινο μυαλό.Έχει ως βάση την έρευνα και τις γνώσεις που αποκτάμε. ¨Εχει άμεση σχέση με την μόρφωση, είναι σχεδόν βέβαιο οτι σε 100 χρόνια από τώρα η επιστήμη θα έχει προχωρήσει περισσότερο γιατί το ανθρώπινο μυαλό θα είναι πιο καλλιεργημένο. Αυτό όμως θέλει κόπο και θυσίες, και ευτυχώς που υπάρχουν επιστήμονες που πιστεύουν σε αυτό πού κάνουν και δεν καθησυχάζονται στα τρισάγια γιατί αν συνέβαινε αυτό ακόμα θα πεθαίναμε από γρίπη.

Και δεν μου απάντησες, εσύ όταν αρρωσταινεις πας στο γιατρό, η στο παπα? Αφού πιστεύεις τόσο πολύ γιατί δεν πας στο παπα?

Η θρησκεία εννοείται ότι δέχεται την επιστήμη, όπως δέχεται και τα μίνι και τα σκουλαρίκια, γιατί αν δεν το έκανε αυτό τότε θα ξεμείνει από πιστούς. Είναι όλα θέμα marketing και διπλωματίας. Όπως καλή ώρα κάνουν και τα κόμματα στην πολιτική. Όλους τους αγαπάνε , όλους τους δέχονται.

H επιστήμη δεν δέχεται την θρησκεία γιατί η θρησκεία δεν έχει βάσεις , δεν έχει αποδείξεις... Δέν βασίζεται σε έρευνα, δεν έχει χειροπιαστές εξηγήσεις για πολλά θέματα.
Και πες ότι η επιστήμη δέχεται την θρησκεία, και είσαι εσύ στο χειρουργείο και ο γιατρός αντί να πάρει το νυστέρι να σου αφαιρέσει τον όγκο , να πει, "ας κάνουμε μια προσευχή στον άγιο Φανούριο να γιατρέψει τον ασθενή" , θα αγχωθείς ή δεν θα αγχωθείς? Για πες....
Άβαταρ μέλους
Angel.O.S
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2007, 22:07

Δημοσίευσηαπό Captaindim » 31 Ιαν 2009, 10:21

nikos79 έγραψε:Και βεβαια παμε στον γιατρο.Και βεβαια κανουμε οτι κανουν και οι αλλοι ανθρωποι οταν αρρωσταινουν.Τι γινεται ομως οταν η περιβοητη επιστημη δεν μπορει να εξηγησει περιστατικα που τα ειχαν ξεγραμμενα και στο τελος γιατρευτηκαν;Και μην μου πειτε για αυτοιαση.Αυτοιαση στον καρκινο;Η θρησκεια δεχεται την επιστημη(πολλοι ιερεις ειναι και επιστημονες),η επιστημη γιατι δεν δεχεται την θρησκεια;(που και γι αυτο δεν ειμαι σιγουρος).Οταν ακους κορυφαιο γιατρο της Θεσσαλονικης να σου λεει ''κανε και το Σταυρο σου τωρα που εγινες καλα'',αυτος δεν ζει στο 2009;Δεν διδαχτηκε την επιστημη;Μηπως ξερει καλυτερα απο εμας;



Α !!! Ωραία ……. Εγώ τώρα ….!!

Τα Χριστούγεννα ανέβαινα Αλεξανδρούπολη με το Discovery και περίπου στην Κομοτηνή από αμέλεια δική μου να ελέγξω τις βαλβολινες στο σαζμαν πριν το ταξίδι ….. μου χτυπάει και….. κάνω τα τελευταία 100 χιλ. περίπου μέχρι το χωριό με ένα σαζμαν που κουδουναγε .

Πηγαίνω σε έναν μηχανικό ( επιστήμονας και αυτός) και μου λέει
- « τι λες ρε φίλε και έφτασες μέχρι εδώ…Άγιο είχες ….»

Με τα πολλά αποφασίζω για να μην χάσω τις διακοπές μου να μην στείλω το αυτοκίνητο με την οδική βοήθεια πίσω στην Αθήνα αλλά να το χρησιμοποιήσω και ……….. όπου βγει……… « ο Θεός να σε βοηθήσει».
μου είπαν

Αφού λοιπόν η γνώμη από άλλους 1-2 «επιστήμονες» ήταν
-«καλύτερα μην το κινείς μην κάνεις χειρότερη ζημιά…» ( βέβαια κανένας από αυτούς δεν είχε άδικο γιατί και μόνο που το άκουγες τρόμαζες….)

Παίρνω λοιπόν την απόφαση και « ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΚΑΙ ΤΑΣ ΕΥΧΑΣ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΕΩΣ »ρίχνω βαλβολινες και ξεκινάω τα καθημερινά κυνήγια.

Κάθε βράδυ που γύρναγα πίσω η γιαγιά σταυροκοπιοτανε «…ο Θεός έβαλε πάλι το χέρι του..» , « … ο Θεός είναι μεγάλος….» ( ΑΛΛΑΧ ΑΧΜΠΑΡ) κ.λ.π.

Και επειδή είδα ότι με «πάει ο Θεός» κάρφωσα μια 4η όταν βγεικα από το χωριό και την «έβγαλα» στην Κηφισιά μετά από 14 ώρες ……….σύνολο λοιπόν με την βοήθεια του Θεού μόνο 1600 χιλιομετρακια…….όταν ο «επιστήμονας» μηχανικός μου έλεγε άφησε το εδώ που είναι .

Και εκεί που ξεκίνησα πάλι να ξανακερδίζω μέσα στον ψυχικό μου κόσμο την από καιρό χαμένη μου πίστη προς το Θεό …… έγινε το κακό…….

Μιλώντας για τα κατορθώματα των ημερών με ένα φίλο που έχει και αυτός το ίδιο αυτοκίνητο αναφωνεί

…. ΡΕ ΕΣΥ ….ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ …………………………………………………………………………

«ΤΑ LAND ROVER ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΣ »

Γιατρέ μου σε παρακαλώ , πες μου τι να κάνω , έχω προβληματιστεί και πρέπει να βρω μια λύση , τελικά με βοήθησε ο Θεός να φτάσω στο σπίτι μου … ????? ή το LAND ROVER είναι θεός…..

Παιδιά βάλτε και εσείς ένα χεράκι να τα ξεκαθαρίσω τα πράγματα γιατί σκέπτομαι μετά την επισκευή να το πουλήσω…………Τι να κανω?????
ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΓΑΛΑΝΗ νέα επιτυχία «ΑΝΤΕ ΓΡΑΜΜΙΣΟΥ»

http://www.youtube.com/watch?v=ukhWJ-JF ... re=related

το κομμάτι ….!
Άβαταρ μέλους
Captaindim
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 17 Οκτ 2006, 10:36

Δημοσίευσηαπό Captaindim » 31 Ιαν 2009, 10:26

jdelis έγραψε:
Δυστυχώς όμως μέχρι τώρα δεν έχω καταφέρει να βρω κάποιον υποστηρικτή αντίθετης άποψης με τη δυνατότητα να διεξάγει μία κάπως σοβαρή και εμπεριστατωμένη συζήτηση, βασιζόμενη σε λογικά επιχειρήματα. Κατέληξα πως δεν είναι παράλογο αφού αποτελεί αντίφαση να ζητάς από κάποιον να στηρίξει λογικά θέματα "πίστης", αφού τα τελευταία είναι εξ' ορισμού αντίθετα προς την ιδέα της λογικής. Φαντάσου και τα δύο σαν εκ διαμέτρου αντίθετα περιεχόμενα μίας μπάρας, όπου όταν αυξάνεται το ένα αναγκαστικά υποχωρεί το άλλο.

Από την άλλη επειδή δεν έχω μάθει να κάνω διάλογο πέραν των επιχειρημάτων και της λογικής (άρα και της "απόδειξης" με την ευρύτερη έννοια του όρου) πρακτικά έχω εγκαταλείψει τέτοιες συζητήσεις. Γιατί είτε καταλήγουν σε αντεγκλήσεις και αφορισμούς είτε στην καλύτερη περίπτωση σε παιδαριώδη επιχειρηματολογία που αδυνατώ να ακολουθήσω.

Ειλικρινά όλα τα παραπάνω είναι γενικές απόψεις και δεν θέλω να μειώσουν κανέναν, ειδικά τους φίλους που συζητάμε εδώ μαζί. Μακάρι να βρεθεί κάποιος και να με πείσει για το αντίθετο. Όσο και αν σε κάποιους φανεί αντιφατικό εγώ είμαι ανοιχτός στο ότι μπορώ να κάνω λάθως. Αυτοί είναι...;


Επειδή λοιπόν συμφωνώ απόλυτα με αυτά που γραφεί ο jdelis προσθέτω λοιπόν ότι ο καθένας μπορεί να πιστεύει σε όποιον Θεό θέλει ακόμα και στον εαυτό του ακόμα και σε κανέναν Θεό

Όσο ο άνθρωπος σκέπτεται και προβληματίζεται , ότι δεν μπορεί να εξηγήσει το αποδίδει στον εκάστοτε Θεό τότε πραγματικά η μελλοντική «ζωή» του εκάστοτε Θεού θα είναι αιώνια
ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΓΑΛΑΝΗ νέα επιτυχία «ΑΝΤΕ ΓΡΑΜΜΙΣΟΥ»

http://www.youtube.com/watch?v=ukhWJ-JF ... re=related

το κομμάτι ….!
Άβαταρ μέλους
Captaindim
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 17 Οκτ 2006, 10:36

Δημοσίευσηαπό Captaindim » 31 Ιαν 2009, 10:41

vagelis έγραψε:
Πρωτα ο θεος θα ερθεις την Κυριακη στην μαζωξη;



«Πρώτα ο Θεός….» !!!!!!

Ναι θα έλθω .

Επειδή το θεϊκό Land Rover είναι συνεργείο λέω να έλθω με το όσιο παπάκι…

«Αν δώσει ο Θεός…» και δεν βρέχει , λέω να κάνω μια βόλτα να τα πούμε , και όπως καταλαβαίνεις με την « βοήθεια του Θεού ….» να γυρίσω πίσω….


Άντε ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΑΣ
ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΓΑΛΑΝΗ νέα επιτυχία «ΑΝΤΕ ΓΡΑΜΜΙΣΟΥ»

http://www.youtube.com/watch?v=ukhWJ-JF ... re=related

το κομμάτι ….!
Άβαταρ μέλους
Captaindim
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 17 Οκτ 2006, 10:36

Δημοσίευσηαπό Angel.O.S » 31 Ιαν 2009, 11:31

hahahaha :) ....
Άβαταρ μέλους
Angel.O.S
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2007, 22:07

Δημοσίευσηαπό macedonas » 31 Ιαν 2009, 12:16

Αυτά τα ονόματα σου λεν τίποτα ?

Αϊνστάιν, Πλάνκ, Παστέρ, Τόμσον, Αμπέρ, Νεύτων, Μάξουελ, Πασκάλ, Λεμαίτρ, Έντιγκτον, Κόμπτον, Λαπλάς, Κέπλερ, Μπράουν, Ντιράκ, Καρτέσιος, Σμάρτ, Λεπρένς, Σωάρ, Βάγκνερ, Κοπέρνικος, Μέντελ. Χάϊζεμπεργκ, Σμιθ, Ντεσάουερ, Μιλν, Κώσυ, Καντ, Μαρκόνι, Μίλικαν, Λάϊμπνιτς και πολλοί άλλοι κορυφαίοι νομπελίστες, αποδίδουν την αιτία της υπάρξεως των μηχανισμών του σύμπαντος, στο Θεό δημιουργό!

Και ο πιο διάσημος, ίσως, φυσικός Stephen Hawking: «Η σημερινή επιστήμη μπορεί να συμπεράνει ότι το σύμ­παν πρέπει να είχε μια αρχή, αλλά δε μπορεί να ξέρει πώς έγινε η γέν­νηση του σύμπαντος. Γι' αυτό κά­ποιος θα πρέπει να επικαλεστεί τον Θεό!»

Όλοι οι επιστήμονες ανεξαιρέτως ομολογούν, ότι ειδικά μετά τη διά­σπαση του ατόμου και την αποκωδικοποίηση του DΝΑ μένουν εκστατικοί μπροστά στην ασύλ­ληπτη «τελειότητα» της κτίσεως! Ο φυσικός Fransis Crick και ο Βιο­λόγος James Watson, με την ανακάλυψή τους (της διπλής έλικας), άνοιξαν το δρόμο για την απο­κωδικοποίηση του DΝΑ και γι' αυτό βραβεύτηκαν με το βραβείο Νόμπελ. Μετά τη συγκλονιστική τους ανακάλυψη ο Crick έγραψε: «...O Θεός κατευθύνει τη ζωή και τη συμπεριφορά των ζωτικών συ­στημάτων, όμως αυτός δε μπορεί να εξηγηθεί με τις επιστημονικές δοξασίες μας...».
Άβαταρ μέλους
macedonas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: 08 Μάιος 2005, 08:37
Τοποθεσία: Πολύκαστρο

Δημοσίευσηαπό Angel.O.S » 31 Ιαν 2009, 12:50

Ναι ποιος Θεός δεν μας είπατε. Ο Ήλιος, ο Βούδας, ο Δίας, ο Πάοκ, Ο Αλλάχ , Ο δικός μας, το Landy του Captaindim?
Eνοείται οτι κάτι, κάπως, κάποιος έκανε κάτι ή από μόνο του έγινε κάτι (Big Bang???) και δημιουργήθηκε ο κόσμος ,το σύμπαν, αλλά γιατί κάποιοι επιμένουν να πιστεύουν χωρίς καμία απόδειξη οτι αυτό το έκανε ο δικός τους θεός και κανείς άλλος?

Δεν αμφιβάλει κανείς στο γεγονός οτι υπάρχει κάποια ανωτέρα δύναμη για την δημιουργία του κόσμου. Αμφιβάλουμε για την ταυτότητά της, καθώς και οτι αυτή η δύναμη ευθύνεται για όλα τα δεινά και καλά που μας συμβαίνουν στην καθημερινότητά μας, καθώς και για το άν θα γίνουμε σκόνη ή αγγελάκια όταν θα πεθάνουμε.
Άβαταρ μέλους
Angel.O.S
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2007, 22:07

Δημοσίευσηαπό jdelis » 31 Ιαν 2009, 12:51

macedonas έγραψε:Και ο πιο διάσημος, ίσως, φυσικός Stephen Hawking: «Η σημερινή επιστήμη μπορεί να συμπεράνει ότι το σύμ­παν πρέπει να είχε μια αρχή, αλλά δε μπορεί να ξέρει πώς έγινε η γέν­νηση του σύμπαντος. Γι' αυτό κά­ποιος θα πρέπει να επικαλεστεί τον Θεό!»


Μα αν αναλύσεις αυτό που λέει ο Hawkins είναι ακριβώς αυτό που υποστηρίζουμε : πως ότι δε μπορούμε να εξηγήσουμε το αποδίδουμε στο "θεό". Κάποτε ήταν η φωτιά και οι κεραυνοί, τώρα είναι το μυστήριο της ζωής και του σύμπαντος, αύριο μπορεί να είναι κάτι άλλο. Πάντοτε θα υπάρχει κενό γνώσης και πάντοτε ο άνθρωπος θα έχει την τάση να το γεμίζει με κάποιον "θεό".

Και σε τελική φάση τι σχέση έχει η φιλοσοφική υπόσταση της έννοιας του "θεού" (σαν ενός ανώτατου, άφθαρτου όντος που δημιούργησε τα πάντα) με την μορφή που πήραν οι θρησκείες. Δηλαδή αυτό το ανώτερο ον παρακολουθεί κάθε μας σκέψη και κίνηση, τιμωρεί (μετά θάνατον αλλά όχι μόνο -βλέπε κατακλυσμούς κλπ-) τους "αμαρτωλούς" και έχει ορίσει και μία κάστα εκλεκτών (ιερείς) να οργανώνουν τη λατρεία του. Αλήθεια πόσο "τέλειο" ακούγεται αυτό το ον...;

Αυτό που κάνουν οι θρησκείες εν τέλει είναι να εκφυλίζουν την πραγματικά ανώτερη ιδέα ύπαρξης μιας τέτοιας οντότητας και να την κατεβάζουν στο δικό τους επίπεδο ύπαρξης και ηθικής: "ο θεός είναι μαζί μας" (σε κάθε πόλεμο!), "θα σε κάψει ο θεός" (όταν δε συμφωνείς με αυτά που σου λέμε ότι λέει) και άλλα τέτοια γραφικά.

Πρακτικά αν όντως υπήρχε "θεός" που να θέλει να ασχοληθεί με τα δικά μας, από τους κάθε λογής παπάδες θα ξεκίναγε το ξεκαθάρισμα. Που έκαναν επάγγελμα την ανθρώπινη ανάγκη για ελπίδα και πίστη σε κάτι ανώτερο από τους ίδιους. Και δεν υπερβάλλω αν πω πως οι χειρότεροι άνθρωποι που έχω γνωρίσει στη ζωή μου είναι αυτοί που διατυμπανίζουν την (όποια) πίστη τους, προβάλλουν σαν ηθικά ανώτεροι και κατακεραυνώνουν όσους διαφωνούν μαζί τους.
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό gourouna10 » 31 Ιαν 2009, 15:41

η ενοια του θεου βρισκετε μεσα στην ενοια της[υπαρξης].
και υπαρξης ενοω,της ζωικης υλης,αλλα και της αζωτης υλης,αν και οι πετρες και αυτες εχουν ζωη, τελος παντων θα προσπαθησω να το δωσω το θεμα με λιγες λεξεις,που για να αποδωθει αυτο το θεμα χρειαζονται ωρες ομιλιας,και πολλες σελιδες γραψιματος.
αν δεν υπηρχε το συμπαν,οι πλανητες,η γη , η ζωη, εμεις, η γνωση[ολα αυτα υπαρχουν,αλλα ολα δεν εχουν ζωη οπως ο πλανητης αρης ας πουμε, η μια πετρα επανω στην γη] τιθετε θεμα υπαρξεως δηλαδη,και μη υπαρξεως,καθως επισης και ζωης,καθοτι ζωικο ειναι ενα γουρουνι,και ζωικος ειναι ενας ανθρωπος,με την μονη διαφορα της γνωσεως που εχει ο ανθρωπος εν συγκριση με τα αλλα ζωα.
λοιπον με την ενοια της υπαρξεως[ζωικης και αζωτης] ολα αυτα ειναι φτιαγμενα απο εναν μεγαλο πρωτομαστορα.
και περνουμε και το θεμα της μη υπαρξεως[σαν λογικα οντα που ειμαστε]και λεμε.
αν δεν υπηρχαν.
γιατι υπαρχουν ολα αυτα?
αν δεν υπηρχε τιποτα?
το θεμα ειναι λεπτο και δυσκολο να κατανοηθη.
η σεληνη ειναι διπλα μας και δεν εχει καθολου ζωη,και ομως υπαρχει.
αν δεν υπηρχε τιποτα?
με λιγα λογια,γιατι οπως σας ειπα και παραπανω,καθηγητες μιλανε ωρες γι το θεμα της υπαρξεως του θεου και δεν μπορουν να το εξαντλησουν.
θεος ειναι οτι υπαρχουν ολα αυτα,και εμεις,και ο θεος μας επλασε σαν μικρους θεους για να μπορεσουμε να τον φτασουμε[κατ εικονα και καθ ομοιωσιν]και η μονη θρησκεια που μπορει να τα αποδωση και να τα ερμηνευση αυτα,καλυτερα απο οποιν αλλον,ειναι ο χριστιανισμος και η ορθοδοξια.
Άβαταρ μέλους
gourouna10
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 17 Φεβ 2007, 12:55
Τοποθεσία: athens@ãιωργος

Δημοσίευσηαπό Angel.O.S » 31 Ιαν 2009, 15:59

gourouna10 έγραψε:και η μονη θρησκεια που μπορει να τα αποδωση και να τα ερμηνευση αυτα,καλυτερα απο οποιν αλλον,ειναι ο χριστιανισμος και η ορθοδοξια.


Πώς είσαι τόσο σίγουρος?
Έχεις μελετήσει τις υπόλοιπες θρησκείες και είσαι τόσο σίγουρος?
Δεν σου έχουν κάνει εντύπωση οι τόσο πολλές ομοιότητες που αναφέρονται στο zeitgeist όσο αφορά όλες τις θρησκείες? Δεν σε κάνει αυτό να υποψιάζεσαι οτι τελικά τίποτα από όλα αυτά δεν είναι αλήθεια και οτι είναι δημιούργημα της ανθρώπινης σκέψης για να ικανοποιήσει τις ανάγκες κάθε εποχής?

Και plz κάντε και κανένα spelling όταν γράφετε γιατί μας έχουν πεταχτεί τα μάτια απ' έξω.
Άβαταρ μέλους
Angel.O.S
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2007, 22:07

Δημοσίευσηαπό Angel.O.S » 31 Ιαν 2009, 16:04

gourouna10 έγραψε:η σεληνη ειναι διπλα μας και δεν εχει καθολου ζωη,και ομως υπαρχει.
αν δεν υπηρχε τιποτα?


Η σελήνη είναι δορυφόρος της γης και έχει λόγο ύπαρξης. Πολλά φυσικά φαινόμενα πάνω στο δικό μας πλανήτη έχουνε άμεση σχέση με την σελήνη. (π.χ. Παλίρροιες ) .

Και μπορεί πριν από πολλά χρόνια η σελήνη να είχε ζωή. Δεν το ξέρεις. Όπως και ο Άρης. Ίσως και η γη σε μερικούς αιώνες να καταλήξει σαν την σελήνη με τα χάλια μας. Πάντως τότε σίγουρα για αυτό θα ευθυνόμαστε εμείς και όχι ο Θεός... Η μήπως θα καταστρέψει ο Θεός την γη επειδή είμασταν άτακτα παιδιά σαν τιμωρία?
Άβαταρ μέλους
Angel.O.S
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2007, 22:07

Δημοσίευσηαπό nikos79 » 31 Ιαν 2009, 16:58

Angel.O.S έγραψε:
gourouna10 έγραψε:και η μονη θρησκεια που μπορει να τα αποδωση και να τα ερμηνευση αυτα,καλυτερα απο οποιν αλλον,ειναι ο χριστιανισμος και η ορθοδοξια.


Πώς είσαι τόσο σίγουρος?
Έχεις μελετήσει τις υπόλοιπες θρησκείες και είσαι τόσο σίγουρος?
Δεν σου έχουν κάνει εντύπωση οι τόσο πολλές ομοιότητες που αναφέρονται στο zeitgeist όσο αφορά όλες τις θρησκείες? Δεν σε κάνει αυτό να υποψιάζεσαι οτι τελικά τίποτα από όλα αυτά δεν είναι αλήθεια και οτι είναι δημιούργημα της ανθρώπινης σκέψης για να ικανοποιήσει τις ανάγκες κάθε εποχής?

Και plz κάντε και κανένα spelling όταν γράφετε γιατί μας έχουν πεταχτεί τα μάτια απ' έξω.



Αναρωτιεμαι αν κι εσυ γνωριζεις ολες τις θρησκειες και μιλας για ομοιοτητες με τετοια σιγουρια.Γιατι αν ηξερες εστω και τα στοιχειωδη θα καταλαβαινες οτι καμμια σχεση δεν εχει η ορθοδοξια με τις αλλες θρησκειες.Δεν στο παιζω διαβασμενος γιατι δεν ειμαι.Αλλα μερικα πραγματα ειναι οφθαλμοφανη.Ειπα και πιο πανω οτι μπερδευει το συγκεκριμενο ντοκιμαντερ τις αληθειες με τα ψεμματα. Δηλαδη ρε παιδια πως απορριπτετε κατι το οποιο δεν ξερετε;Γιατι δεν μπορουν να εξηγησουν την δημιουργια οι επιστημονες;Εδω πηγαν να την αναπαραστησουν με τον CERN και τους χαλασε το μηχανημα.Μια μικρογραφια δηλαδη και απετυχε.Φανταστειτε σε τεραστια κλιμακα τι θα γινοταν.
Άβαταρ μέλους
nikos79
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 08 Αύγ 2008, 12:02
Τοποθεσία: Ανω Τουμπα Θεσααλονικη

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 32 επισκέπτες

cron