Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

20% μικρότερη κατανάλωση ...

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

20% μικρότερη κατανάλωση ...

Δημοσίευσηαπό xalk » 29 Σεπ 2008, 10:37

20% μικρότερη κατανάλωση ...
Από το... American Chemical Society, μια συσκευή που δεν μοιάζει με τις άλλες που απλά.... υπόσχονται
Εικόνα
http://pubs.acs.org/cgi-bin/sample.cgi/ ... 04898.html
Άβαταρ μέλους
xalk
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2004, 02:43

Δημοσίευσηαπό pantg » 29 Σεπ 2008, 16:42

Aγαπητέ φίλε xalk,

υπάρχει άμεσα διαθέσιμη στην Ελλάδα, και μάλιστα είναι ελληνικού σχεδιασμού και κατασκευής, η συσκευή BENS (ή Η2 by Hydrogen) η οποία στην ουσία κάνει το ίδιο πράγμα.

Την έχω τοποθετήσει στο ένα μου Discovery 200Tdi από τον Μάρτιο του 2005 (ήταν ένα από τα πρώτα αυτοκίνητα που την χρησιμοποίησαν) ενώ εδώ και 18 μήνες την έχω βάλει και στο δεύτερό μου αυτοκίνητο (ιδίας μάρκας και τύπου)

Και στα δύο αυτοκίνητα η μείωση στην κατανάλωση έφτασε από το 12 έως το 18% σε σχέση με την μέση κατανάλωση που είχαν τα αυτοκίνητα την πενταετία πριν την τοποθέτηση των συσκευών.

Επίσης είδα αισθητή διαφορά στην ευκολία εκκίνησης το πρωί, την ροπή και την τελική των αυτοκινήτων καθώς και ουσιαστική μείωση της καπνιάς (είναι πετρελαία) παρόλο το "άνοιγμα" της αντλίας που έχω κάνει για να πηγαίνουν καλύτερα.

Αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο να σου δώσω το τηλέφωνο του ανθρώπου που τα βάζει και μιλάτε μαζί.

Σε NIVA έχει τοποθετηθεί σε ένα στο Βόλο (νομίζω ότι ο firelord ξέρει τον ιδιοκτήτη του οχήματος). Οι συσκευές έχουν τρεις μήνες εγγύηση επιστροφής χρημάτων σε περίπτωση που δεν φέρουν αποτελέσματα τέτοια ώστε να μείνει ευχαριστημένος ο ιδιοκτήτης του οχήμαος οπότε αφού δεν έχει επιστρέψει την συσκευή εδώ και πάνω από δύο χρόνια μάλλον θα λειτούργησε και εκεί καλά.

Σε Land Rovers πάντως έχει φέρει στην χειρότερη περίπτωση πάνω από 10% μείωση στην κατανάλωση.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό Freelander » 29 Σεπ 2008, 21:08

pantg έγραψε:Σε NIVA έχει τοποθετηθεί σε ένα στο Βόλο (νομίζω ότι ο firelord ξέρει τον ιδιοκτήτη του οχήματος). Οι συσκευές έχουν τρεις μήνες εγγύηση επιστροφής χρημάτων σε περίπτωση που δεν φέρουν αποτελέσματα τέτοια ώστε να μείνει ευχαριστημένος ο ιδιοκτήτης του οχήμαος οπότε αφού δεν έχει επιστρέψει την συσκευή εδώ και πάνω από δύο χρόνια μάλλον θα λειτούργησε και εκεί καλά.
Δηλαδή εδώ και δυόμιση χρόνια δοκιμάζει τη συσκευή ο τζαμπατζής ;;
:lol:
Mέλος ελληνικού TataClub
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό panayiotis » 30 Σεπ 2008, 00:52

Παντελη με ενδιαφερει και εμενα θα μπορουσες να μου στειλεις λεπτομερειες με πμ αν θελεις?
73 DE SW3JBY
KIA SORENTO 2.5 CRDI -Ενα TOD Sorento που συνδιαζει την αυτοματη τετρακινηση της Borg-Warner με το μηχανικο κλειδωμα του κεντρικου συμπλεκτη.
Άβαταρ μέλους
panayiotis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: 30 Σεπ 2004, 20:55
Τοποθεσία: Καλαματα

Δημοσίευσηαπό pantg » 30 Σεπ 2008, 06:21

Freelander έγραψε:
pantg έγραψε:Σε NIVA έχει τοποθετηθεί σε ένα στο Βόλο (νομίζω ότι ο firelord ξέρει τον ιδιοκτήτη του οχήματος). Οι συσκευές έχουν τρεις μήνες εγγύηση επιστροφής χρημάτων σε περίπτωση που δεν φέρουν αποτελέσματα τέτοια ώστε να μείνει ευχαριστημένος ο ιδιοκτήτης του οχήμαος οπότε αφού δεν έχει επιστρέψει την συσκευή εδώ και πάνω από δύο χρόνια μάλλον θα λειτούργησε και εκεί καλά.
Δηλαδή εδώ και δυόμιση χρόνια δοκιμάζει τη συσκευή ο τζαμπατζής ;;
:lol:




Γιώργο μην εκφέρουμε γνώμες και χαρακτηρισμούς στην τύχη και δημοσίως χωρίς να το ξέρουμε καν τον άνθρωπο. Ιδίως την στιγμή που δεν είναι και εδώ στο φόρουμ. Ξέρω ότι αστειεύεσαι και το έγραψες για πλάκα αλλά υπάρχουν και άνθρωποι που δεν θα έβλεπαν τον χαρακτηρισμό που έδωσες με καλό μάτι, και πολύ σωστά θα έκαναν.

Ο συγκεκριμένος πάντως, όπως και όλοι όσοι την έχουν βάλει, την έχουν πληρώσει κανονικά. Από όσο ξέρω μόνο τρεις περιπτώσεις υπήρξαν που συσκευή τέτοια γύρισε πίσω.
Η μία ήταν σε ένα Discovery 2 TD5, όπου πολύ απλά ο ιδιοκτήτης δεν μετρούσε καν την κατανάλωση αλλά είχε βάλει την συσκευή περιμένοντας ότι θα του έκανε το αυτοκίνητο "πύραυλο". Αν και βελτιώνει την απόδοση η βασική της λειτουργία δεν είναι αυτή.
Η δεύτερη ήταν σε αυτοκίνητο που αποδείχθηκε ότι την είχαν συνδέσει με ακατάλληλο τρόπο μιάς και είχαν αφήσει το τέρμα του καλωδίου που λειτουργεί ως πηνίο εντελώς χωρίς μόνωση.
Η τρίτη περίπτωση ήταν σε ένα παλαιό λεωφορείο. Σε αυτό αφαιρέθηκε γιατί η καθαριστική δράση της συσκευής στο καύσιμο ήταν τόσο έντονη που βούλωναν συνεχώς τα φίλτρα πετρελαίου από τις σκουριές που αφαιρούσε από τα σωληνάκια παροχής καυσίμου και το τεπόζιτο. Τελικά συνέφερε περισσότερο τον ιδιοκτήτη να ξαναέχει την αυξημένη κατανάλωση παρά να αλλάζει τόσο συχνά τα φίλτρα.

-------------------------

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό pantg » 30 Σεπ 2008, 06:31

panayiotis έγραψε:Παντελη με ενδιαφερει και εμενα θα μπορουσες να μου στειλεις λεπτομερειες με πμ αν θελεις?


Συνάδελφε τετρακίνητα panayiotis καλημέρα,

σου στέλνω το τηλέφωνο και το όνομα του ανθρώπου που ασχολείται με τις συσκευές αυτές με π.μ.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό Freelander » 30 Σεπ 2008, 17:07

pantg έγραψε:Γιώργο μην εκφέρουμε γνώμες και χαρακτηρισμούς στην τύχη και δημοσίως χωρίς να το ξέρουμε καν τον άνθρωπο. Ιδίως την στιγμή που δεν είναι και εδώ στο φόρουμ. Ξέρω ότι αστειεύεσαι και το έγραψες για πλάκα αλλά υπάρχουν και άνθρωποι που δεν θα έβλεπαν τον χαρακτηρισμό που έδωσες με καλό μάτι, και πολύ σωστά θα έκαναν.

Ο συγκεκριμένος πάντως, όπως και όλοι όσοι την έχουν βάλει, την έχουν πληρώσει κανονικά.

Παντελή δεν είχα σκοπό να τον ξεφτιλίσω τον άνθρωπο απλά:
α) έχω την εντύπωση οτι τον ξέρω άρα δύσκολα θα παρεξηγούταν και
β) όπως το έγραψες κατα λάθος κατάλαβα οτι παίζει τζαμπατζιλίκι.
Μπαρδόν
Mέλος ελληνικού TataClub
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό pantg » 30 Σεπ 2008, 17:32

Γιώργη γειά,

πολύ χαίρομαι που δεν θα δημιουργηθεί πρόβλημα καθώς θα αισθανόμουν πραγματικά άσχημα αν από τα γραπτά μου υπήρχε πιθανότητα έστω και από παρανόηση τρίτου να βλαφθεί η υπόληψη κάποιου ανθρώπου.

Αν όντως τον γνωρίζεις να του δώσεις πολλούς χαιρετισμούς και θα ήθελα και τις εντυπώσεις του για την απόδοση της συσκευής καθώς σε NIVA δεν γνωρίζω άλλον που να την έχει τοποθετήσει.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό XChris » 30 Σεπ 2008, 17:38

Καθότι θα με ενδιέφερε και εμένα η τοποθέτηση του Benz, καθώς το είχα ακούσει και παλαιότερα, αν μπορούσες να μου στείλεις με πμ κι εμένα για να επικοινωνήσω pantg. Σε ευχαριστώ πολύ!
Pinin 1.8 MPI, 2003...
Άβαταρ μέλους
XChris
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 07 Σεπ 2007, 15:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Stavris » 22 Οκτ 2008, 12:32

Μπορείς να μου στείλεις και εμένα τα στοιχεία του ανθρώπου που έχει αυτή τη συσκευή?
Stavris
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 09 Σεπ 2003, 23:46
Τοποθεσία: Πατήσια

Δημοσίευσηαπό teroulas » 22 Οκτ 2008, 16:59

Παντελή και σε εμένα σε παρακαλώ
Όχι για το τεριος αλλά για το galloper του αδερφού
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό bluesportage » 13 Νοέμ 2008, 13:17

Μπορείς να μου στείλεις και εμένα τα στοιχεία του ανθρώπου που έχει αυτή τη συσκευή?
Άβαταρ μέλους
bluesportage
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 20:42
Τοποθεσία: Κερατσινι-βραχατι κορινθιας

Δημοσίευσηαπό makfrag » 26 Μαρ 2009, 09:36

Ένα πμ και σε εμένα παρακαλώ πολύ με τα στοιχεία του ατόμου που έχει την συσκευή. Ευχαριστώ.

Καλό θα ήταν, επίσης, να είχαμε ένα είδους feedback από άτομα που την έχουν ήδη τοποθετήσει.
It's the first day of the rest of your life......
makfrag
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2004, 18:58

Δημοσίευσηαπό yannis24 » 26 Μαρ 2009, 09:54

ειχε γινει εκτενης συζητηση γι ολα αυτα εδω :

http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-8623.html
Άβαταρ μέλους
yannis24
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 13 Ιαν 2006, 12:02
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό makfrag » 30 Μαρ 2009, 12:27

yannis24 έγραψε:ειχε γινει εκτενης συζητηση γι ολα αυτα εδω :

http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-8623.html


Σε ευχαριστώ πολύ, την διάβασα όλη κ ήταν κατατοπιστικότατη.....!!!!! classic snake oil....!!!! :lol:
It's the first day of the rest of your life......
makfrag
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2004, 18:58


Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 17 επισκέπτες

cron