Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ντρόπη: Και πάλι απαράδεκτο το ισραήλ....

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Δημοσίευσηαπό superspy » 09 Αύγ 2006, 16:03

Κατά πόσο πιστεύετε ότι ο Χίτλερ, με τις αποτρόπαιες πράξεις του, τελικά "εξυπηρέτησε" τα συμφέροντα των Εβραίων, έτσι ώστε η κοινή γνώμη να επηρεαστεί και οι ίδιοι να έχουν τη δυνατότητα να το χρησιμοποιήσουν ως δικαιολογία και τελικά να προβαίνουν σε χειρότερες βαναυσότητες;

Σε τι πράξεις θα ήσαστε ικανοί να φτάσετε αν ο κατακτητής σας ξεκλήριζε την οικογένειά σας και ταυτόχρονα κανείς από τους «ισχυρούς» δεν βοηθούσε την πατρίδα σας;

Είναι εντέλει «τρομοκράτης» όποιος υπερασπίζεται την πατρίδα του και την οικογένεια του ενάντια σε ένα κατακτητή;
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 09 Αύγ 2006, 16:48

"Τρομοκρατικές" θεωρούνταν και οι αντιστασιακές ενέργειες στην Ελλάδα κατά τη διάρκεια της κατοχής...
Και παντού και πάντα ο ισχυρός την αντίσταση του ασθενέστερου θα την θεωρεί τρομοκρατία.

Βέβαια, να μην συγχέουμε την αληθινή πολιτική, κοινωνική δήθεν τρομοκρατία, οργανώσεων 10-15 ατόμων τα οποία έτσι πιστεύουν ότι θα αλλάξουν τον κόσμο.

Εμείς σαν Έλληνες το έχουμε αποδείξει πολλάκις (ή μάλλον όχι "εμείς", εμείς δεν έχουμε κάνει τπτ...) αλλά και οποιοσδήποτε ελεύθερος άνθρωπος όταν καταπατώνται τα χώματα, τα ιερά και οι εστίες του έχει το δικαίωμα να αντιδράσει και να αντισταθεί. Και κανονικά θα έπρεπε οι άλλοι ελεύθεροι να τον βοηθήσουν όταν πρόκειται για αδικία, με κάθε τρόπο...!

Υ.Γ. Αξιοσημείωτη η προσπάθεια της Εκκλησίας η οποία έχει αρχίσει και συλλέγει τρόφιμα και ρουχισμό με σκοπό την αποστολή στον Λίβανο. Ίσως είναι το μοναδικό που μπορούμε να κάνουμε από τον καναπές μας.
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 09 Αύγ 2006, 17:05

Είναι αστείο σχεδόν...

Να τονίσω αρχικά, επειδή ίσως υπάρξουν καλοθελητές που ίσως με πούν και ναζιστή, ότι φυσικά και (όπως οι περισσότεροι πιστεύω) δεν θαυμάζω τον Χίτλερ ή κάτι τέτοιο και δεν είμαι νεοναζιστής ή κάτι παρόμοιο.

Τέλοσπάντων από το βιβλίο του Χίτλερ, "Ο Αγών μου"...

"...αν όμως χάσω τον πόλεμο, αυτό δεν σημαίνει με κανέναν τρόπο ότι ο θρίαμβός τους είναι εξασφαλισμένος, γιατί τότε θα φάνε οι ίδιοι το κεφάλι τους. Θ γίνουν τόσο αλαζόνες, που θα προκαλέσουν μια βίαιη αντίδραση εναντίον τους. Θα συνεχίσουν, φυσικά, να τρέχουν με τον λαγό και να κυνηγάν με τους σκύλους για να διεκδικήσουν τα διακαιώματα του πολίτη σε κάθε χώρα και χωρίς να θυσιάσουν την υπερηφάνειά τους θα εξακολουθήσουν να παραμένουν, πάν' απ' όλα μέλη της Διαλεχτής Φυλής. Ο πανούργος, ντροπαλός Εβραίος θα εξαφανιστεί και θα αντικατασταθεί από έναν Εβραίο ματαιόδοξο και κομπορρημονούντα. [...] Δεν υπάρχει λοιπόν κίνδυνος σ' αυτές τις περιπτώσεις να εξαφανιστεί ο αντισημιτισμός, γιατί οι ίδιοι οι Εβραίοι είναι εκείνοι, που ρίχνουν λάδι στη φωτιά του και φροντίζουν να είναι πάντα καλά τροφοδοτημένη. "

Μπορεί να έκανε σ' όλα τα υπόλοιπα λάθος, αυτό όμως φαίνεται πολύ επίκαιρο. Και όπως και όλοι οι υπόλοιποι δεχόμαστε το Ολοκαύτωμα σαν κάτι αποτρόπαιο, αυτοί γιατί διαπράττουν ό,τι τους έκαναν;
Και γιατί δεν φαίνεται έτσι; Γιατί δεν είναι τόσο αηδιαστικό και απάνθρωπο όπως οι θάλαμοι αερίων ίσως; Μα αυτοί σκοτώνουν παιδιά έξω στον αέρα. Ο Λίβανος είναι στο σύνολό του θάλαμος αερίων...
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό superspy » 11 Αύγ 2006, 13:26

GALILAIOS έγραψε:.....

"...αν όμως χάσω τον πόλεμο, αυτό δεν σημαίνει με κανέναν τρόπο ότι ο θρίαμβός τους είναι εξασφαλισμένος, γιατί τότε θα φάνε οι ίδιοι το κεφάλι τους. Θ γίνουν τόσο αλαζόνες, που θα προκαλέσουν μια βίαιη αντίδραση εναντίον τους. Θα συνεχίσουν, φυσικά, να τρέχουν με τον λαγό και να κυνηγάν με τους σκύλους για να διεκδικήσουν τα διακαιώματα του πολίτη σε κάθε χώρα και χωρίς να θυσιάσουν την υπερηφάνειά τους θα εξακολουθήσουν να παραμένουν, πάν' απ' όλα μέλη της Διαλεχτής Φυλής. Ο πανούργος, ντροπαλός Εβραίος θα εξαφανιστεί και θα αντικατασταθεί από έναν Εβραίο ματαιόδοξο και κομπορρημονούντα. [...] Δεν υπάρχει λοιπόν κίνδυνος σ' αυτές τις περιπτώσεις να εξαφανιστεί ο αντισημιτισμός, γιατί οι ίδιοι οι Εβραίοι είναι εκείνοι, που ρίχνουν λάδι στη φωτιά του και φροντίζουν να είναι πάντα καλά τροφοδοτημένη. "
...



.....Το Ισραήλ απέρριψε πρόταση της Ρωσίας για εκεχειρία 72 ωρών, ώστε να αντιμετωπιστεί η ανθρωπιστική κρίση και να επιτευχθεί συμφωνία στον ΟΗΕ.....
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό superspy » 11 Αύγ 2006, 13:48

.... Η Zainab, 18 χρονών λέει την ιστορία της.

Είναι η μόνη που επέζησε από μια από τις Ισραηλινές σφαγές της περασμένης εβδομάδας. Είναι από το νότιο χωριό που έχασε 23 μέλη δυο οικογενειών σε ένα βομβαρδισμό. Αυτό έγινε παρ' όλο που ήταν το Ισραήλ που τους προειδοποίησε να εγκαταλείψουν το χωριό. Η Zainab έχασε τους γονείς και τα αδέλφια της καθώς και άλλους συγγενείς στη σφαγή. Περιγράφει:

"Πήγαμε στο κέντρο των ΗΕ στο χωριό μας για να ζητήσουμε καταφύγιο αλλά οι αξιωματούχοι των ΗΕ μας έδιωξαν πίσω λέγοντας ότι δεν μπορούν να μας φιλοξενήσουν στο κέντρο τους. 'Ημαστε 23 σε ένα μίνιβαν τρέχοντας μακρυά από το χωριό μας μετά που οι Ισραηλίτες μας ζήτησαν να φύγουμε και μετά που το κέντρο των ΗΕ αρνήθηκε να μας φιλοξενήσει ως πρόσφυγες. Βρισκόμαστε στο δρόμο όταν ένα σκάφος του Ισραήλ άρχισε να μας βομβαρδίζει.

Γύρισα στον πατέρα μου για να του πω ότι μας βομβαρδίζουν, δεν απάντησε, ήταν ήδη σκοτωμένος, γεμάτος αίματα. Κοίταξα τους γιους του αδελφού μου Ali, Hussein, Mohammed, Hassan, Mahmoud και τη νύφη μου και την αδελφή μου και τη γυναίκα του θείου μου με τους δυο της γιους...

Τους βρήκα όλους κομμάτια και να καίγονται. Άκουγα τα βογγητά όλων όσων δεν είχαν πεθάνει ακόμη. Τι μπορούσα να κάνω;
Ήμαστε 28 και οι 23 είχαν σκοτωθεί, όλοι από δυο οικογένειες. Μετά από λίγο ένα αεροπλάνο μας βομβάρδισε ξανά σκοτώνοντας όσους δεν είχαν πεθάνει την πρώτη φορά, μας βομβάρδισε με βόμβες καρφιών.

Κτυπήθηκα στο στομάχι τα πόδια και τα χέρια. Αιμορραγώντας προσπάθησα να τρέξω μακρυά. Είδα την κόρη του αδελφού μου Lara, 4 χρονών να κλαίει μπροστά από το καμένο σώμα της μητέρας της. Βρήκα ακόμη την κόρη του θείου μου 8 χρονών ζωντανή, τις κράτησα από τα χέρια σέρνοντάς τις για 150 μέτρα σκεφτόμενη ότι θα πεθάνουμε κι εμείς καθώς οι Ισραηλινές βόμβες συνέχισαν να πέφτουν.

Στο δρόμο είδα ένα καραβάνια αυτοκινήτων από το χωριό μου Marwaheen να δραπετεύουν επίσης, τους σταμάτησα λέγοντάς τους να μας σώσουν και να γυρίσουν πίσω, καθώς το Ισραήλ βομβάρδισε τα πρώτα αυτοκίνητα που έφευγαν σκοτώνοντας όλους όσους άνηκαν στην οικογένειά μου, τους αδελφούς, τις αδελφές μου και τα παιδιά τους."

IMC ATHENS http://athens.indymedia.org/front.php3? ... _id=551106
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό superspy » 11 Αύγ 2006, 14:00

Μάλλον έχω όρεξη σήμερα να μαμήσω την ψυχολογία των διακοπών μας....
ΜΗΝ δείτε αυτό το site: http://www.barborana.com/from_the_leban ... to_the.htm
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό mato » 11 Αύγ 2006, 14:07

αντιγράφω....αξιολογήστε το

Dear Friends,
Please VOTE, it is urgent.
CNN is doing an online vote on whether the Israeli invasion of Lebanon is justified and most people are voting 'yes'. Please copy the internet address below, go down the page to 'quickvote' and vote 'NO'. Forward to others, as many as you can.
http://edition.cnn.com/2006/WORLD/meast ... index.html
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 11 Αύγ 2006, 14:13

Created: Thursday, July 13, 2006, at 03:55:19 EDT
Do you think the Israeli military response inside Lebanon is justified?

Yes 29% 1089578 votes

No 71% 2678976 votes
Total: 3768554 votes
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό disco » 01 Σεπ 2006, 18:38

Η πραγματική αλήθεια καμια φορα δεν φαίνεται στο σκοτάδι με ένα κεράκι. Μερικοί έχουν σε ένα ειδικό ας πούμε κηροπήγιο (επτάλυχνο η επτάφωτος λυχνία κατά κόσμον) επτά κεράκια και έτσι αφού μας έχουν ρίξει στο σκοτάδι βλέπουν (έτσι νομίζουν) 6 φορες παραπάνω από εμάς. ..... Λέτε να είναι έτσι?..... ..... http://www.geocities.com/anaxfiles/forum/index.html
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 12 επισκέπτες