Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Περι Αφρικής

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Δημοσίευσηαπό GFiotakis » 12 Μαρ 2007, 20:38

Captaindim έγραψε:
jdelis έγραψε:
GFiotakis έγραψε:...
αναρωτησου γιατι εμεις σημερα στην συγχρονη Δυτικη κοινωνια κανουμε το πολυ 2 παιδια
ενω οι πατεραδες μας και οι παπουδες μας κανανε παρα πολλα παιδια σε πολυ χειροτερες συνθηκες ....


Να σου απαντήσω εγώ, έχοντας δύο και μη σκοπεύοντας για τρίτο. Πρώτον γιατί τα παιδιά κοστίζουν. Αν θέλεις να τους παρέχεις αυτά που θεωρείς πως πρέπει, το κόστος είναι από αρκετά έως πολύ μεγάλο. Αν βέβαια τα έχεις ξυπόλητα, υποσιτιζόμενα, με ανύπαρκτη ή στοιχειώδη εκπαίδευση(όπως πολλοί από τους παππούδες μας, αλλά και αρκετοί σημερινοί) τότε φυσικά δεν τίθεται θέμα.

Δεύτερον υπήρχε και το θέμα της παιδικής θνησιμότητας. Εκανες τότε 5-6 παιδιά, για να ζήσουν 2-3. Μίλα με ανθρώπους άνω των 60-70 και δύσκολα θα βρεις κάποιους που δεν έχουν κάποιο νεκρό αδερφό-ή από τα παιδικά τους χρόνια.

Τρίτον τα παιδιά τότε, όχι μόνο δεν στοίχιζαν, αλλά έφερναν και χρήματα. Ειδικά τα αγόρια ήταν έξτρα εργατικά χέρια, αφού σχολείο πήγαιναν ελάχιστα ή καθόλου. Το βάρος ήταν τα κορίτσια, τα οποία έπρεπε να δώσουν και προίκα για να τα "ξεφορτωθούν". Δεν είναι τυχαίο που σε αυτές τις κοινωνίες προτιμούσαν τα αρσενικά μωρά.


Καλημέρα
Γιώργο [ G Fiotakis] για να ξεκινήσουμε σε κάποια βάση καλού διαλόγου θα πρέπει να κρατάμε χαμηλούς τόνους , όχι κορώνες προς θεού και ιδικά για ένα θέμα που πιστεύω ότι όσο διαφορετικά και να αγγίζει τον κάθε έναν , το ζητούμενο είναι ΚΟΙΝΟ.

Τώρα τελικά αν τα μπερδεύω τα πράγματα η όχι άσε να το κρίνω εγώ και οποίος άλλος έχει άποψη για το θέμα της Αφρικής από « μέσα » και όχι από βιβλία ντοκιμαντέρ και επισκέψεις σε τουριστικό επίπεδο.
Όπως εσύ λες την γνώμη σου [το αν την δέχομαι η όχι είναι άλλο θέμα ] έτσι και εγώ λέω την δικιά μου , και επίσης αν την δέχεσαι η όχι είναι δικαίωμα σου.
Τα βιβλία και τα ντοκιμαντέρ μπορούν να δουλέψουν και αρνητικά και θετικά για ένα θέμα , έτσι λοιπόν αν δεν σου αρέσει δεν τα βλέπεις αν είναι αντίθετα με την γνώμη σου η την ιδεολογία σου , η , τα προωθείς αν νομίζεις ότι σε εκφράζουν σαν γνώση , γνώμη και άποψη.
Όταν πας σαν τουρίστας να δεις μια ξένη πατρίδα τότε βλέπεις αυτό που θέλουν να σου δήξουν , δηλαδή αν έρθει ένας ξένος στην Ελλάδα και του δήξεις την Ακρόπολη ,την Πλάκα , την Σαντορίνη , την Ρόδο κ.λ.π.θα φύγει με τις καλύτερες εντυπώσεις.
Το ίδιο και εσύ και ο κάθε ένας αν έχεις επισκεφθεί την Αφρική σαν τουρίστας είναι λογικό και επόμενο να σου άρεσε γιατί σε πήγαν [ η πήγες μόνος σου] σε μέρη που είχες μια αγωνία να τα δεις από ιστορίες άλλων η φωτογραφίες από καρτ ποσταλ από αμμώδης εκτάσεις , ζούγκλες , λιοντάρια κ.λ.π..

Αντίθετα τώρα ο ευτυχισμένος τουρίστας που έμεινε κατάπληκτος από τις ομορφιές της Ελλάδας αν έχει ένα ατύχημα και τραβηχτεί σε κανένα νοσοκομείο [ όχι όμως της π.χ. Σαντορίνης που το επανδρώνουνε καλά λόγω τουρισμού] σε κανένα νησάκι που περνάει το καράβι μια στο τόσο , γυρίζοντας στην πατρίδα του θα έχει της χειρότερες εντυπώσεις.
Το ίδιο τώρα και με την Αφρική και την κάθε Αφρική.
Όταν πας όμως σαν επαγγελματίας [ και βέβαια πάντα ανάλογα τον επαγγελματικό σκοπό και επίπεδο ,ένας εμπορικός αντιπρόσωπος που διαμένει δυο μέρες σε ένα πολυτελές ξενοδοχείο για να βάλει μια υπογραφή και να φύγει έχει τεραστία διάφορα από έναν τεχνικό σε μια κατασκευαστική εταιρία στην άκρη του πουθενά ] τότε θα καταλάβεις ότι , ότι πίστευες και ονειρευόσουνα «μένουν πίσω» και ξεκινάς από την αρχή είτε λέγεται Αφρική είτε λέγεται Σουηδία είτε Ν. Ζηλανδια

Αν η εμπειρίες σου από την Αφρική είναι σε τουριστικό επίπεδο τότε προσωπικά την κουβέντα την σταματάω εδώ, γιατί για αυτά που «ψάχνεις» εγώ έχω και άδικο και είμαι και «Μπερδεμένος». Ο ένας βλέπει Φεγγάρι και ο άλλος βλέπει Ήλιο άρα ανούσιο να συνεχίσουμε.

Αν τώρα οι εμπειρίες που έχεις είναι σε επαγγελματικό επίπεδο [ όχι όμως της μιας φοράς και επιστροφή με 10 κούτες σουβενίρ στο σπίτι γιατί ίσως δεν ξανάπαμε…] πες μου τι δουλεία κάνεις κατέθεσε τις συγκεκριμένες εμπειρίες σου για να μπορέσω να καταλάβω και εγώ ΠΟΥ έχω το λάθος για τις απόψεις μου επίσης και οι άλλοι που μας διαβάζουν να καταλάβουν ποιος τελικά είναι ποιο «ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ»

Και επίσης επειδή μου αρέσουν οι συζητήσεις και να συμφωνούμε και να διαφωνούμε όπως εγώ τώρα συμφωνώ με τον jdelis ενώ σε μια προιγουμενη ενότητα διαφωνούσαμε ριζικά θα συνεχίσω την απάντηση που σου δίνει λίγο πιο βαθιά. Για να δεις ότι η διαφορά των 10 παιδιών της Αφρικής με τα 10 παιδιά της Ελληνικής οικογένειας των προ 40 χρόνων έχει τεράστιες διαφορες και ας ήταν χειρότερες οι συνθήκες όπως λες εσυ.

Εκτός λοιπόν το πρόβλημα της θνησιμότητας [το οποίο όμως δεν είναι το ίδιο με την Αφρική και άμα θέλεις στο αναλύω αργότερα] και το δεύτερο που αναφέρει ο jdelis σχετικά με τα αγόρια που ήταν δύναμη παραγωγική , προσθέτω και εγώ τα εξής.

Αρκετά παιδιά οι γυναίκες κάνανε και για λόγους «ηθικούς» γιατί ήταν ανήκουστο μια γυναίκα να «ρίξει» ένα παιδί , έχανε την θέση στον παράδεισο που διακαώς πίστευαν ολοι . Ετσι όσα «έρχονταν» έπρεπε να γεννηθούν γιατί ήταν θέλημα θεού.
Αντισύλληψη και από τις δυο πλευρές ήταν θέμα άγνωστο και ταμπού για τους γνωρίζοντες.
Στην Αφρική ΔΕΝ ήταν και βέβαια ΔΕΝ είναι το ίδιο ιδικά τώρα που υπάρχουν και οι τρόποι και τα μέσα να αποφύγουν ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες.

Ακόμα και η πιο φτωχή οικογένεια στο πιο κατατρεγμένο χωριό είχε δικό της σπίτι .
Σαράβαλο ? μικρό ? φτωχικό ? είχε μια στέγη έστω και αν κοιμόντουσαν 4 παιδιά σε ένα δωμάτιο.
Στην Αφρική [ όπως και Ινδία] υπάρχουν άνθρωποι που ζούνε από την ημέρα που θα γεννηθούνε μέχρι την ημέρα που θα πεθάνουνε στον Δρόμο. Και για να μην παρεξηγηθώ θα το ξαναγράψω ΚΑΚΟΣ.
Όταν λοιπόν ζεις σε αυτές τις συνθήκες [εστω αν παραδεχτουμε τη χειροτερη πλευρα του σεναριου οτι στο επιβαλουν οι κακοι ] με πια λογική ξεκινάνε να κάνουν παιδιά , δηλαδή ελπίζουν να πιάσουν το LOTTO ? η είναι άλλη μια μαγική εικόνα του πεινασμένου μαύρου παιδιού που δεν έχει ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ .

Και κάτι ακόμα , όσο μα όσο φτωχικά και να ζούσαν οι Ελληνικές οικογένειες σε κάθε μα κάθε κακή εποχή που πέρασε αυτός ο τόπος [ Εμφύλιους , κοινωνικοπολιτικές αντιπαραθέσεις , αγροτικά ζητήματα , διωγμοί κ.λ.π.] είχαν νερό[ βασικο] και έστω μια φέτα ψωμί και κάποιο εποχιακό καρπό να την βγάλουν και να επιζήσουν , ένα μικρό κομμάτι γης [ έστω και αν δεν έφτανε για όλους ] το οποίο θα εκμεταλλευόντουσαν .
Έχω ακούσει αρκετές ιστορίες από ανθρώπους που πέθαιναν από αρρώστιες [ λογικό ] δεν έχω ακούσει όμως καμία ιστορία από Έλληνες που πεθάνανε από ασιτία [εκτός από την κατοχή ] .
Μήπως θα πρέπει στις ίδιες βάσεις παραδειγμάτων [ Εμφύλιους , κοινωνικοπολιτικές αντιπαραθέσεις , αγροτικά ζητήματα , διωγμοί κ.λ.π.] να μιλήσουμε για την Αφρική?

Μαλον δεν χρειάζεται…τι λες?

Τώρα να συνεχίζω να μιλάω για Αφρική η το επιασες το νόημα ?
Η προσπάθεια να συγκρίνεις τις Ελληνικές οικογένειες των 5-6 παιδιων με τις αντίστοιχες Αφρικάνικες ήταν το λιγότερο …αποτυχημένο.

Έτσι λοιπόν άφησε εμένα να τα έχω « εντελώς μπερδεμένα τα πράγματα μέσα μου »
και κοίταξε να τα ξεμπερδέψεις εσύ.


Η Αφρική με τον Ταρζαν και τους καλοκάγαθους μαύρους βαστάζους και τα λιονταράκια που κυνηγάνε αντιλόπες ΔΕΝ υπάρχει , υπάρχει μόνο στα παιδικά περιοδικά Μπλεκ – Ζαγκορ – Ομπραξ κ.λ.π.

Πάντα φιλικά γιατί πιστεύω ότι ο σκοπός είναι κοινός , διαφορετική προσέγγιση έχουμε δεν σημαίνει ότι δεν ξέρω τι μου γίνεται.


α) καπετανdim η δικια μου αποψη ειναι διαφορετικη απο την δικια σου οποτε αμεσα ειναι και κριτικη απεναντι στην δικια σου και το αντιθετο….οποτε μην λες οτι εσυ θα κρινεις τις αποψεις σου και οχι καποιος αλλος ….μην λεμε τα ιδια και τα ιδια…….μην βλεπουμε καθε αντιθετη αποψη απο την δικια μας σαν κορονα και σηκωμα τονων η προσωπικες επιθεσεις και αλλα τετοια ωραια

Β) εσυ ο ιδιος ειπες πως μπορει και να κανεις λαθος ….εγω πιστευω πως κανεις ….αλλα αυτο ειναι αλλο κεφαλαιο….
λες οτι τα εχεις ζησει απο μεσα …….νομιζω πως τα εχεις ζησει αφ υψηλου και οχι απο μεσα……παλι εχεις μπερδεψει τις εννοιες ( σου χρεωσταγα ενα ακομα μπερδεμα :razz: :lol: )
με ρωτησες αν εχω επισκεφτει την αφρικη και τι δουλεια κανω …σου λεω πως δεν εχει σημασια αν καποιος εχει επισκεφτει μια χωρα ή οχι για να εχει αποψη και γνωμη….
Εγω ειμαι ενας απλος φωτογραφος που επι 20 χρονια γυρναω απο εδω και απο εκει και καταγραφω με το φακο μου μια πραγματικοτητα , προσπαθω να καταγραψω μια πραγματικοτητα που βιωνουν οι λαοι και να καταγραψω και να κατανοησω τις αιτιες …
Οσο και να συζηταμε δεν προκειται να συμφωνησουμε μεταξυ μας οπως και με πολους αλλους …γιατι απλα εχουμε διαφορετικη θεωρηση για την αξια της ανθρωπινης ζωης …..

Παντα Φιλικα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
GFiotakis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 12 Δεκ 2006, 01:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Περιστέρι

Δημοσίευσηαπό pantg » 13 Μαρ 2007, 20:24

συνάδελφε στο φόρουμ Γιώργο (gfiotakis),

θέλω να πιστεύω ότι η αξία της ανθρώπινης ζωής μετράει το ίδιο για όλους μας σε αυτό το φόρουμ.

Νομίζω ότι είναι ατυχής (μάλλον μέσα στον οίστρο της γραφής) η δήλωση περί διαφοράς "στην θεώρηση της αξίας της ζωής".


Κανείς δεν είπε ότι είναι κακό το να θέλεις να βοηθήσεις κάποιους ανθρώπους που υποφέρουν.

Το κακό είναι να τους βοηθάς και να βλέπεις την βοήθειά σου να πηγαίνει χαμένη ή ακόμη χειρότερα να καταλήγει στις τσέπες εκείνων που θα έπρεπε να βοηθούν πρώτοι απ' όλους και συγκεκριμένα των ανθρώπων που κυβερνούν αυτούς τους κακόμοιρους ανθρώπους.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό GFiotakis » 13 Μαρ 2007, 22:27

Αγαπητε Παντελή δεν ηταν καθολου ατυχης και μεσα σε κανενα οιστρο γραφης η αποψη μου …
Και βεβαια πιστευω πως δεν εχουμε ολοι την ιδια θεωρηση για την αξια της ανθρωπινης ζωης.
ΔΕν ειναι δυνατον να εχουμε την ιδια θεωρηση με καποιον ο οποιος μιλαει για DNA και για Λαο που ειναι ΤΕΜΠΕΛΗΣ και ενα σωρο αλλα τετοια «ΩΡΑΙΑ»
Τωρα οσο για την βοηθεια και που παει μαλλον εχεις δικιο και για αυτο ειμαι εναντια σε καθε ειδους ελεημοσυνη παρα μονο σε ΔΡΑΣΤΙΚΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ των ΛΑΩΝ και ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ των ΛΑΩΝ , κατι που εχει εξασθενισει εντελως στον δυτικο κοσμο μιας και δεν αγγιζει κανενα …Παρα μεχρι την ωρα που ΟΙ ΠΕΙΝΑΣΜΕΝΟΙ θα ΚΑΤΑΚΛΥΣΟΥΝ την γειτονια μας και τους δρομους μας ….και τοτε παλι θα το συζηταμε ….οπως πολλες φορες.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
GFiotakis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 12 Δεκ 2006, 01:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Περιστέρι

Δημοσίευσηαπό pantg » 14 Μαρ 2007, 08:03

Γιώργο καλημέρα,

Το θέμα της άποψης καθενός για τις διαφορές μεταξύ των ανθρώπων έχει καλυφθεί εκτενώς από πιό αρμόδιους από εμάς με τις ερασιτεχνικές μας θέσεις και πεποιθήσεις.

Αυτό που έχει σημασία και νομίζω ότι ΟΛΟΙ συμφωνούμε είναι ότι ΠΡΕΠΕΙ να γίνουν πολλά για να ανακουφισθούν οι άνθρωποι ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ,και όχι μόνο στην Αφρική, οι οποίοι για διαφόρους λόγους πέραν της δικής τους θέλησης, υποφέρουν.

Προσωπικά το μόνο πράγμα που με ενοχλεί είναι αυτή η εμμονή που έχουν πολύ άνθρωποι (συγγνώμη αν αυθαίρετα έβαλα και εσένα μέσα σε αυτούς) με την Αφρική μόνο.
Υπάρχουν και σε ΠΟΛΛΑ άλλα μέρη του πλανήτη μας άνθρωποι που υποφέρουν και μάλιστα περισσότερο από τους λίγους Αφρικανικούς πληθυσμούς που τόσο έχουν διαφημισθεί, τόσο έχουν βοηθηθεί και ακόμη δεν λένε να ορθοποδήσουν, ίσως γιατί "βολεύει" μερικούς να μην ορθοποδήσουν ποτέ (και εκεί νομίζω ότι συμφωνείς κατά 100% μαζί μου)

Να είσαι καλά
pantg
 

Δημοσίευσηαπό disco » 14 Μαρ 2007, 10:14

Δεν μου λέτε ρε ανθρωπιστές?

Που είναι εκείνο το καράβι, το οποιο το είχαν μετατρέψει, σε πλωτό νοσοκομείο, για να αλωνίζει στο Αιγαίο και στης άγονες γραμμές, που το έκανε δωρεά ο Γουλανδρής (νομίζω).

Μπορείτε να πάτε να το δείτε, στου Σκαραμαγκά, να σαπίζει και που ο φύλακας του έχει να πληρωθεί μερικά χρονια και μην μπορώντας να επιβιώσει μένει εκεί μέσα από ανάγκη!

Χέστηκα για τους αφρικανούς, οι Έλληνες, οι συμπατριώτες μου με ενδιαφέρουν, πρωτίστως.

Να τους βράσω τους γιατρούς του κόσμου που ζητάνε να τους ενισχύσουμε οικονομικά.

Δεν είδα ποτε κανένας, από τους εθνοσωτήρες, να κόπτεται για αυτό, για το τσουνάμι στην χωρα του σεξοτουριμού κάναμε και παγκόσμιο ρεκόρ μαζώξεις χρημάτων.

Με ενδιαφέρουν οι γιατροί των Ελλήνων, που έπρεπε με τα 700 ευρώ που πληρώνω στο Τ.Ε.Β.Ε. να ήμασταν όλοι αρχηγοί στην υγεία.

Όταν τακτοποιήσουμε τους δικούς μας , τότε να βοηθήσουμε τους άλλους αδικημένους Έλληνες, που έχουν απομείνει στης χαμένες-πουλημένες πατρίδες.

Η δεν ξέρετε ποίες είναι αυτές?

Όταν λυθούν όλα αυτά, τότε με χαρά να βάλουμε ένα χέρι.... και στους υπολοιπους.
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό camelg4 » 14 Μαρ 2007, 11:01

disco έγραψε:Δεν μου λέτε ρε ανθρωπιστές?

Που είναι εκείνο το καράβι, το οποιο το είχαν μετατρέψει, σε πλωτό νοσοκομείο, για να αλωνίζει στο Αιγαίο και στης άγονες γραμμές, που το έκανε δωρεά ο Γουλανδρής (νομίζω).

Μπορείτε να πάτε να το δείτε, στου Σκαραμαγκά, να σαπίζει και που ο φύλακας του έχει να πληρωθεί μερικά χρονια και μην μπορώντας να επιβιώσει μένει εκεί μέσα από ανάγκη!

Χέστηκα για τους αφρικανούς, οι Έλληνες, οι συμπατριώτες μου με ενδιαφέρουν, πρωτίστως.

Να τους βράσω τους γιατρούς του κόσμου που ζητάνε να τους ενισχύσουμε οικονομικά.

Δεν είδα ποτε κανένας, από τους εθνοσωτήρες, να κόπτεται για αυτό, για το τσουνάμι στην χωρα του σεξοτουριμού κάναμε και παγκόσμιο ρεκόρ μαζώξεις χρημάτων.

Με ενδιαφέρουν οι γιατροί των Ελλήνων, που έπρεπε με τα 700 ευρώ που πληρώνω στο Τ.Ε.Β.Ε. να ήμασταν όλοι αρχηγοί στην υγεία.

Όταν τακτοποιήσουμε τους δικούς μας , τότε να βοηθήσουμε τους άλλους αδικημένους Έλληνες, που έχουν απομείνει στης χαμένες-πουλημένες πατρίδες.

Η δεν ξέρετε ποίες είναι αυτές?

Όταν λυθούν όλα αυτά, τότε με χαρά να βάλουμε ένα χέρι.... και στους υπολοιπους.




Το κακο με μας ειναι οτι εχουμε αρκετους μισελληνες μεσα στην πατριδα μας.Οταν μπορεσουμε να καταλαβουμε οτι πρωτα πρεπει να λυσουμε τα προβληματα που ταλανιζουν τους κατοικους της ιδιας μας της χωρας,τοτε θα ειμαστε αρκετα πιο δυνατοι για να βοηθησουμε και τους αλλους.
Άβαταρ μέλους
camelg4
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1761
Εγγραφή: 26 Δεκ 2006, 19:52
Τοποθεσία: polikastro

Δημοσίευσηαπό macedonas » 14 Μαρ 2007, 15:04

disco έγραψε:Δεν μου λέτε ρε ανθρωπιστές?

Που είναι εκείνο το καράβι, το οποιο το είχαν μετατρέψει, σε πλωτό νοσοκομείο, για να αλωνίζει στο Αιγαίο και στης άγονες γραμμές, που το έκανε δωρεά ο Γουλανδρής (νομίζω).

Μπορείτε να πάτε να το δείτε, στου Σκαραμαγκά, να σαπίζει και που ο φύλακας του έχει να πληρωθεί μερικά χρονια και μην μπορώντας να επιβιώσει μένει εκεί μέσα από ανάγκη!

Χέστηκα για τους αφρικανούς, οι Έλληνες, οι συμπατριώτες μου με ενδιαφέρουν, πρωτίστως.

Να τους βράσω τους γιατρούς του κόσμου που ζητάνε να τους ενισχύσουμε οικονομικά.

Δεν είδα ποτε κανένας, από τους εθνοσωτήρες, να κόπτεται για αυτό, για το τσουνάμι στην χωρα του σεξοτουριμού κάναμε και παγκόσμιο ρεκόρ μαζώξεις χρημάτων.

Με ενδιαφέρουν οι γιατροί των Ελλήνων, που έπρεπε με τα 700 ευρώ που πληρώνω στο Τ.Ε.Β.Ε. να ήμασταν όλοι αρχηγοί στην υγεία.

Όταν τακτοποιήσουμε τους δικούς μας , τότε να βοηθήσουμε τους άλλους αδικημένους Έλληνες, που έχουν απομείνει στης χαμένες-πουλημένες πατρίδες.

Η δεν ξέρετε ποίες είναι αυτές?

Όταν λυθούν όλα αυτά, τότε με χαρά να βάλουμε ένα χέρι.... και στους υπολοιπους.



+1 :rockout2: :rockout2: :rockout2:
Άβαταρ μέλους
macedonas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: 08 Μάιος 2005, 08:37
Τοποθεσία: Πολύκαστρο

Δημοσίευσηαπό macedonas » 14 Μαρ 2007, 15:21

jdelis έγραψε:
GFiotakis έγραψε:...
αναρωτησου γιατι εμεις σημερα στην συγχρονη Δυτικη κοινωνια κανουμε το πολυ 2 παιδια
ενω οι πατεραδες μας και οι παπουδες μας κανανε παρα πολλα παιδια σε πολυ χειροτερες συνθηκες ....


Να σου απαντήσω εγώ, έχοντας δύο και μη σκοπεύοντας για τρίτο. Πρώτον γιατί τα παιδιά κοστίζουν. Αν θέλεις να τους παρέχεις αυτά που θεωρείς πως πρέπει, το κόστος είναι από αρκετά έως πολύ μεγάλο. Αν βέβαια τα έχεις ξυπόλητα, υποσιτιζόμενα, με ανύπαρκτη ή στοιχειώδη εκπαίδευση(όπως πολλοί από τους παππούδες μας, αλλά και αρκετοί σημερινοί) τότε φυσικά δεν τίθεται θέμα.

Δεύτερον υπήρχε και το θέμα της παιδικής θνησιμότητας. Εκανες τότε 5-6 παιδιά, για να ζήσουν 2-3. Μίλα με ανθρώπους άνω των 60-70 και δύσκολα θα βρεις κάποιους που δεν έχουν κάποιο νεκρό αδερφό-ή από τα παιδικά τους χρόνια.

Τρίτον τα παιδιά τότε, όχι μόνο δεν στοίχιζαν, αλλά έφερναν και χρήματα. Ειδικά τα αγόρια ήταν έξτρα εργατικά χέρια, αφού σχολείο πήγαιναν ελάχιστα ή καθόλου. Το βάρος ήταν τα κορίτσια, τα οποία έπρεπε να δώσουν και προίκα για να τα "ξεφορτωθούν". Δεν είναι τυχαίο που σε αυτές τις κοινωνίες προτιμούσαν τα αρσενικά μωρά.


Εδώ θα διαφωνήσω.
Τα δικά μου παιδιά ούτε ξυπόλητα είναι ούτε υποσιτισμένα ούτε στερημένα απο τίποτα.
Και είμαι ένας ταπεινός εργάτης και εγώ αλλά και η γυναίκα μου.
Μόνο που δεν έχω 4 τηλεωράσεις ούτε χομ θίατερ.
Δεν έχω ράγκλερ αλλά ένα ταπεινό βιτάρα.
Δεν πάω το καλοκαίρι διακοπές σε ξενοδοχεία 9 αστέρων αλλά τη βγάζω στο τροχοσπιτάκι μου στο κάμπιγκ.
Όταν καταλάβουμε ποιές είναι οι πραγματικές ανάγκες μας τότε όλα μας φτάνουν.
Και δεν τα έκανα για να έχω έξτρα εργατικά χέρια.
Και σε πληροφορώ πως δεν άλλαζα όλη αυτή την ευτυχία με όλα τα λεφτά
του κόσμου.

Και τέλος χέστηκα για το αν έχουν να φαν οι μαύροι.
Ας δούμε πρώτα τα δικά μας χάλια (παιδεία -υγεία-άνοιξαν τα σύνορα και μπήκε ο κάθε καραγκιόζης και το παίζει Ελληνάρας.Πας σε δημόσιο νοσοκομείο και ακούς απο τους εργαζόμενους να μιλάν οι πιο πολοί Ρώσικα παρά Ελληνικά) και μετά το συζητάμε και για τους άλλους.
Άβαταρ μέλους
macedonas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: 08 Μάιος 2005, 08:37
Τοποθεσία: Πολύκαστρο

Δημοσίευσηαπό GFiotakis » 14 Μαρ 2007, 15:44

Μια κοινωνια που αποτελειτε απο ανθρωπους που εχουν την αποψη «χεστηκα αν θα φανε οι μαυροι» ευκολα θα πει «χεστηκα αν θα φανε οι διπλανοι μου» «χεστηκα αν θα φανε τα παιδια μου» «χεστηκα αν θα σκοτωσουν τον γειτονα μου»
και πολλα αλλα «χεστηκα» ειναι σαπια και καμια σχεση δεν εχει με την εννοια ανθρωπος*

*Άνθρωπος : [<αρχ. /άνθρωπος], (ο) ουσ. το τελειότερο από τα όντα, το προικισμένο με νόηση και έναρθρο λόγο | στον πληθ. οι άνθρωποι, το ανθρώπινο γένος, η ανθρωπότητα | ο προικισμένος με ψυχικά χαρίσματα.
Πηγη:Μείζων Ελληνικό Λεξικό
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
GFiotakis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 12 Δεκ 2006, 01:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Περιστέρι

Δημοσίευσηαπό pantg » 14 Μαρ 2007, 16:49

disco έγραψε:Δεν μου λέτε ρε ανθρωπιστές?

Που είναι εκείνο το καράβι, το οποιο το είχαν μετατρέψει, σε πλωτό νοσοκομείο, για να αλωνίζει στο Αιγαίο και στης άγονες γραμμές, που το έκανε δωρεά ο Γουλανδρής (νομίζω).

Μπορείτε να πάτε να το δείτε, στου Σκαραμαγκά, να σαπίζει και που ο φύλακας του έχει να πληρωθεί μερικά χρονια και μην μπορώντας να επιβιώσει μένει εκεί μέσα από ανάγκη!

Χέστηκα για τους αφρικανούς, οι Έλληνες, οι συμπατριώτες μου με ενδιαφέρουν, πρωτίστως.

Να τους βράσω τους γιατρούς του κόσμου που ζητάνε να τους ενισχύσουμε οικονομικά.

Δεν είδα ποτε κανένας, από τους εθνοσωτήρες, να κόπτεται για αυτό, για το τσουνάμι στην χωρα του σεξοτουριμού κάναμε και παγκόσμιο ρεκόρ μαζώξεις χρημάτων.

Με ενδιαφέρουν οι γιατροί των Ελλήνων, που έπρεπε με τα 700 ευρώ που πληρώνω στο Τ.Ε.Β.Ε. να ήμασταν όλοι αρχηγοί στην υγεία.

Όταν τακτοποιήσουμε τους δικούς μας , τότε να βοηθήσουμε τους άλλους αδικημένους Έλληνες, που έχουν απομείνει στης χαμένες-πουλημένες πατρίδες.

Η δεν ξέρετε ποίες είναι αυτές?

Όταν λυθούν όλα αυτά, τότε με χαρά να βάλουμε ένα χέρι.... και στους υπολοιπους.


Nίκο γειά,

ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ εννοούσα εξ' αρχής και έγραψα αυτό που έγραψα για τον "νεγράκο"

Τους δικούς ΜΑΣ "νεγράκους" πρέπει πρώτα να βοηθήσουμε και μετά δόξα τω Θεώ "νεγράκοι" υπάρχουν ΟΠΟΥ και αν κοιτάξεις......(και όχι μόνο στην Αφρική)

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό pantg » 14 Μαρ 2007, 17:18

Κορίτσια και αγόρια ας μην γενικεύουμε γιατί οι γενικεύσεις οδηγούν σε διαφωνίες που στην ουσία δεν υπάρχουν.

Γιώργο (GFiotakis) νομίζω ότι και εσύ αν είχες να διαλέξεις αν θα βοηθήσεις να σβύσει η φωτιά στο σπίτι σου ή στο σπίτι που είναι δύο γειτονιές πιό πέρα και ανήκει σε κάποιον άγνωστο μάλλον το δικό σου θα προσπαθούσες να σώσεις πρώτο.

Και μετά φυσικά πιστεύω πως όλοι μας θα βοηθούσαμε και στην διάσωση του σπιτιού του γείτονα, γνωστού ή αγνώστου.

Ας μην πιανόμαστε απο τις λέξεις για να διαφωνούμε και μόνο.

Στην ουσία νομίζω ότι όλοι μας συμφωνούμε πως βοήθεια πρέπει να δίνουμε.

Αν κάποιος θέλει να την δίνει στον διπλανό του και άλλος στον εντελώς σε εκείνον άγνωστο αυτό είναι αποκλειστικά και μόνο θέμα του καθενός.

Αν έγραψα αυτό που έγραψα (και άρχισε η συζήτηση) είναι γιατί προσωπικά πιστεύω ότι η βοήθεια στα μέρη της συζήτησης πάει ΔΥΣΤΥΧΩΣ χαμένη. Και οι αιτίες είναι πολλές, σοβαρές και πολύ βαθιές για να μπορούν να καταπολεμηθούν αποτελεσματικά.
Μόνη ουσιαστική βοήθεια αυτή που προσφέρουν ΜΕΡΙΚΟΙ (με κεφαλαία γιατί όντως είναι μερικοί και όχι όλοι) άνθρωποι που πηγαίνουν εκεί και προσφέρουν οι ίδιοι αυτά που θέλουν στους τελικούς αποδέκτες.
Ο΄τι άλλο δίνεται από ανθρώπους που βρίσκονται μακρυά από τους τελικούς αποδέκτες στις περισσότερες περιπτώσεις ΧΑΝΕΤΑΙ ολόκληρο ή το μεγαλύτερό του τμήμα. Και φυσικά νομίζω ότι οι περισσότεροι μπορείτε να καταλάβετε ότι οι "οργανισμοί "ανθρωπιστικής" βοήθειας" στην ουσία ξοδεύουν ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ τμήμα των χρημάτων που καλοπροαίρετα δίνεται από όσους θέλουν να βοηθήσουν για τις αμοιβές και τα "έξοδα", μισθούς, bonus κλπ των ανθρώπων που δουλεύουν για τους οργανισμούς αυτούς.

Αν θέλετε να βοηθήσετε κάντε το μόνοι σας. Το πού και ποιόν θέλει ο καθένας να βοηθήσει είναι δικό του θέμα. Απλώς καλό είναι όταν βοηθάς να ξέρεις ότι αυτό που δίνεις πιάνει τόπο και αξιοποιείται και δεν καταλήγει στον τραπεζικό λογαριασμό κάποιου.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό disco » 14 Μαρ 2007, 19:27

GFiotakis, Μου φαίνεται ότι, προσθέτεις λέξεις που δεν είπα , αυτό είναι κακό, διότι αλλοιώνει το αποτέλεσμα και δεν προκαλεί εντυπώσεις (αν έτσι νομίζεις).

Μιας και μιλάς για αρχαία, θα σου συνιστούσα να διαβάσεις τα "Φυσιογνωμικά" του Αριστοτέλη.

Τότε τα ξαναλέμε, περί αφρικανούς.

Υ.Γ. Χρησιμοποιώ άλλο λεξικό, στο οποιο το άνθρωπος, γράφετε "Oν/θρωπος".

Σίγουρα είναι παλιότερο από το δικό σου και δύσκολα θα βρείς να αποκτήσεις ένα τέτοιο.
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό macedonas » 14 Μαρ 2007, 20:12

GFiotakis έγραψε:Μια κοινωνια που αποτελειτε απο ανθρωπους που εχουν την αποψη «χεστηκα αν θα φανε οι μαυροι» ευκολα θα πει «χεστηκα αν θα φανε οι διπλανοι μου» «χεστηκα αν θα φανε τα παιδια μου» «χεστηκα αν θα σκοτωσουν τον γειτονα μου»
και πολλα αλλα «χεστηκα» ειναι σαπια και καμια σχεση δεν εχει με την εννοια ανθρωπος*

*Άνθρωπος : [<αρχ. /άνθρωπος], (ο) ουσ. το τελειότερο από τα όντα, το προικισμένο με νόηση και έναρθρο λόγο | στον πληθ. οι άνθρωποι, το ανθρώπινο γένος, η ανθρωπότητα | ο προικισμένος με ψυχικά χαρίσματα.
Πηγη:Μείζων Ελληνικό Λεξικό


Δεν ξέρω για τις δικές σας προτεραιώτητες αλλά οι δικές μου είναι , η οικογένειά μου πρώτα απο όλα , οι φίλοι μου, οι γνωστοί μου και μετά πάμε παραπέρα.
Τώρα αν οι δικές σου πάνε ανάποδα μάλον κάπου μπερδευόμαστε.
Μου θυμίζει κάτι νεόπλουτες γιαγιάδες που για να το παίξουν κάπως πάν και υιοθετούν μια ντουζίνα κοπρόσκυλα αντί να βοηθήσουν μια οικογένεια δίπλα τους που έχει πράγματι ανάγκη .
Άβαταρ μέλους
macedonas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: 08 Μάιος 2005, 08:37
Τοποθεσία: Πολύκαστρο

Δημοσίευσηαπό DRAKOS » 14 Μαρ 2007, 20:24

Κολλητέ, τα κοπρόσκυλα τα βλέπουν πολλοί, ενώ άμα βοηθήσεις μια οικογένεια δεν το ξέρει κανένας.
110 V8 ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
Άβαταρ μέλους
DRAKOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 14 Σεπ 2005, 11:37
Τοποθεσία: ATHINA

Δημοσίευσηαπό pantg » 14 Μαρ 2007, 20:32

disco έγραψε:GFiotakis, Μου φαίνεται ότι, προσθέτεις λέξεις που δεν είπα , αυτό είναι κακό, διότι αλλοιώνει το αποτέλεσμα και δεν προκαλεί εντυπώσεις (αν έτσι νομίζεις).

Μιας και μιλάς για αρχαία, θα σου συνιστούσα να διαβάσεις τα "Φυσιογνωμικά" του Αριστοτέλη.

Τότε τα ξαναλέμε, περί αφρικανούς.

Υ.Γ. Χρησιμοποιώ άλλο λεξικό, στο οποιο το άνθρωπος, γράφετε "Oν/θρωπος".

Σίγουρα είναι παλιότερο από το δικό σου και δύσκολα θα βρείς να αποκτήσεις ένα τέτοιο.



Nίκο και Γιώργο γειά

όλα ξεκινούν από το εξαιρετικά προσγειωμένο.....

"άνθρωπος (ο, η). Ζώον μαστοφόρον, δίχειρον και δίπουν, ορθίως ιστάμενον και πεπροικισμένον δια νοήσεως και ενάρθρου λόγου' ο ανήρ και η γυνή.// Κοινωνικός και πεπολιτισμένον ον, εν αντιθέσει προς το θηρίον και το κτήνος............."

και τελειώνουν σε αυτό που δεν πρέπει να ξεχνάμε......

"ανθρωπιά (η). Το αρμόζον εις τον άνθρωπον' χαρακτήρ ευπροσήγορος' καλή συμπεριφορά' και εν γένει το καλόν και πρέπον.

(εγκυκλοπαιδικόν λεξικόν ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΔΑΚΗ, πρώτη έκδοση 1927)

Να θυμήσω ότι στην ουσία η λέξη άνθρωπος σημαίνει "αυτός που κοιτάει ψηλά", άρα έχει στόχους και ιδανικά, όνειρα και επιζητά την βελτίωση του, ηθική και πνευματική (ουμαστική προσέγγιση) αλλά και υλική και οικονομική (ανθρωποκεντρική προσέγγιση, homo economicus).

-------------

To θέμα μας δεν είναι το πιό λεξικό είναι παλαιότερη ή καλύτερο.

Το θέμα μας είναι ότι

Πρώτον. Δεν μαλώνουμε μεταξύ μας
Δεύτερον. Ολοι συμφωνούμε ότι η βοήθεια είναι καλή. Απλώς διαφωνούμε στο πού ο καθένας θέλει να την δίνει και με ποιόν τρόπο.

Να είσαστε καλά και σας παρακαλώ μην μαλώνουμε και μην προσπαθούμε να χωρίσουμε την παρέα μας σε ομάδες, φατρίες, καλούς και κακούς, πράσινους και κόκκινους, μαύρους και άσπρους, ψηλούς και χαμηλούς, τετρακίνητους και δίτροχους και ο'τιδήποτε άλλο.
Το φόρουμ μας υπάρχει γιατί κάτι μας ενώνει και όχι για τα πράγματα ή τις ιδέες που ίσως να διαφοροποιούμαστε. Αλλωστε αυτό είναι και το καλό της ζωής. Οτι όλοι έχουμε τις διαφορές μας. Ας σεβόμαστε αυτές των άλλων όπως θέλουμε να σέβονται και οι άλλοι τις δικές μας.

Χαιρετώ
pantg
 

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 19 επισκέπτες