Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Αγορά μεταχειρισμένου . Προβλήματα - λύσεις - Δικαιώματα.

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Δημοσίευσηαπό xtrail » 07 Νοέμ 2005, 20:06

Μπράβο και στους δύο σας. Ευτυχώς που ο έμπορος έκανε άμεσα την κίνηση γιατί θα μπορούσε (έστω και για λίγο) να το παίξει κινέζος. Οι καθυστερήσεις και το κόστος για να βρεις το δίκιο σου στα δικαστήρια κάνουν πολλούς να τα παρατάνε και εκει πατάνε και οι διάφοροι.
Ασχετο ή σχετικό λόγω πρόσφατης κακής εμπειρίας από την αντιπροσωπία της ΝΙSSAN, σε θέμα που περιλαμβάνονταν στα πλαισια της εγγύησης (και προλαβαίνοντας για μια μόλις μέρα πριν την λήξη της) σας λέω ένα (ο firelord θα συμφωνήσει): Για οτιδήποτε κάνετε να παίρνετε κάποιο χαρτί, γιατί στα λόγια και στις υποσχέσεις όλοι καλοί είναι Σε εμένα πήγαιναν να το βγάλουν ταχα εκτος εγγύησης και το γλύτωσα με τα χαρτια που είχα και με την απειλή αγωγής (δεν ειμαι δικηγόρος :D )
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 07 Νοέμ 2005, 21:33

firelord έγραψε:ΜΙΧΑΛΗ ΜΟΥ! τέλος καλό, όλα καλά και δεν μπορείς να φανταστείς πόσο χάρηκα με το αποτέλεσμα! Άσε που ημείς οι τετρακίνητοι πρέπει να υποστηριζουμε αλλήλους με αγριότητα

το σκεπτικό εν συντομία

>>>>>>>>>>>>

Για τους φίλους τετρακίνητους, ιδού κάποια εντελώς βασικά στοιχεία που πάντα πρέπει να έχουν υπ'όψιν τους.

κατ' άρθρο 534 ΑΚ επόμενα , στα πλαίσια μιας συμβάσεως πωλήσεως, ο πωλητής οφείλει να παραδώσει το αντικείμενο, με τις ιδιότητες που αυτό συμφωνήθηκε να έχει. Σε περίπτωση που αυτές απουσιάζουν, ή το αντικείμενο έχει πραγματικά ελλατώματα (ζημίες - κρυφές ή φανερές), ο αγοραστής, για να είναι κατοχυρωμένος, οφείλει να τα γνωστοποιήσει στον πωλητή, το αργότερο 6 μήνες από την πώληση (καθόσον εκ του νόμου υπάρχει τεκμήριο ύπαρξης των ελαττωμάτων κατά τη στιγμή της πώλησης- ΑΚ 537)

Στην περίπτωση του Μιχάλη ισχύουν τα εξής

1. Το πραγματικό ελάττωμα βρισκόταν εντός του κινητήρα, ο οποίος είχε μεν κάποια χλμ στο ιστορικό του και ήταν δύσκολο να διαγνωσθεί άμεσα

2. αν το ήξερε ο Μιχάλης είτε δεν θα προέβαινε στην αγορά είτε θα προέβαινε αλλά με σημαντικά μειωμένο τίμημα

3. Το γεγονός πως είχε αλλαχθεί κύλινδρος καταδεικνύει εμφάνιση του προβλήματος και εντελώς εγκληματική προσπάθεια συγκάλυψης


4. Μπορεί ο τελικός έμπορος και συναλλασσόμενος με το Μιχάλη να μην το εγνώριζε αλλά

α. και πάλι φέρει ευθύνη
β. οφείλει όπως αναστρέψει το εν λόγω πραγματικό ελάττωμα και ας αναζητήσει κατόπιν τη ζημία του δια του θεσμού της αναγωγής από τον τρίτο

Το τελευταίο εκμεταλλευόταν έμπορος αυτοκινήτων στην πόλη μας που αγόραζε (με ανταλλαγή καινούριου μιας και ήταν αντιπρόσωπος συγκεκριμμένης μάρκας) υπερτιμημένα τα μεταχειρισμένα και μετά έστηνε μια βιομηχανία εξωδίκων αρχικά και αγωγών στη συνέχεια, υποστηρίζοντας πως το μεταχειρισμένο που σου αγόρασε, αναγκάστηκε να το επισκευάσει (στο συνεργείο του πάντα και με μάρτυρα τον υπάλληλο μηχανικό του) και να το πουλήσει σε τιμή χαμηλώτερη από αυτήν της κτήσης. Το αποτέλεσμα ήταν πολλοί να υποκύψουν εξωδίκως και να του πληρώσουν διαφορές και πολλοί άλλοι να ταλαιπωρηθούν στα δικαστήρια και να πληρώσουν μιας και δεν μπορούσαν να αποδείξουν πως το αυτοκίνητό τους δεν ήταν ελαττωματικό.
Την πάτησε βέβαια κάποια στιγμή με φίλο για του οποίου το αυτοκίνητο υπεστήριξε πως αναγκάστηκε να αλλάξει τον κινητήρα που χτύπησε μπιέλλα, αλλά ο δικός μου σταμάτησε το αυτοκίνητο με την τροχαία ενώ κινιόταν με τον νέο ιδιοκτήτη (ο δικηγόρος του εμπόρου) και ανακάλυψαν πως ο αριθμός κινητήρα ήταν ο αρχικός.....
Γιατί τα γράφω αυτά;
Γιατί τα νομίσματα έχουν πάντα δύο όψεις και εμείς δεν είμαστε πάντα αγοραστές αλλά και πωλητές. :wink: :wink: :wink: :wink:
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 16 Νοέμ 2005, 09:30

O Firelord εχει δικιο, ο επαγγελματιας μαντρας επειδη ακριβως ειναι η δουλεια του αυτη ΔΕΝ τον συμφερει να δημιουργησει προβλημα και ονομα στην αγορα. Ο ιδιωτης δεν πολυνοιαζεται, πουλαει ενα αμαξι καθε 5-10 χρονια, δεν τον νοιαζει να εχει ονομα στην αγορα.

Παντως πρεπει να πω οτι τα παιδια με την κινηση μου ανοιξαν τα ματια και μου βγηκε σε καλο, τα εχωσα σε ενα μαντρα για κατι κλειδια απο ενα Φολξβαγκεν που ημουν ετοιμος να αγορασω, δεν το παρελαβα καν, του εδωσα το κλειδι οπως ηταν πισω και βεβαια προκριμενου να χασει την πωληση, βρηκε πως να επαναπρογραμματισει εγκεφαλο, που υπηρχε αλλη πισω κλειδαρια για να αντικατασταθει, παραγγειλε δευτερο κλειδι .... και δεν ζητησε δεκαρα... και ολα αυτα μεσα σε 30' . Αν απλα το δεχομουν οπως ηταν, χρειαζομουν 1 μηνα για να τα κανω μονος μου ολα αυτα.

Να 'στε καλα ρε παιδια , και καλες βολτες!!!!
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 17 Νοέμ 2005, 03:35

Αγαπητοί συνάδελφοι οφείλω να σας ενημερώσω ότι το περιθώριο του εξαμήνου ισχύει και για αγορά καινούργιου οχήματος !!
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 8 επισκέπτες