Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Νέες υποδείξεις σε περίπτωση σεισμού!

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Δημοσίευσηαπό superspy » 30 Ιουν 2005, 10:51

Μερικά άσχετα με το θέμα μηνύματα, μεταφέρθηκαν εδώ: http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-2407.html
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό superspy » 30 Ιουν 2005, 13:28

Dr.Format έγραψε:
eteakth έγραψε:Αναφορικά με το post του Παναγιώτη, έστειλα mail στον κ. Γεράσιμο Τσελέντη, Καθηγητή Σεισμολογίας στο Πανεπιστήμιο Πάτρας, σχετικά με το θέμα μας και περιμένω απάντηση.
Όταν αυτή έρθει θα την δημοσιοποιήσω.

Φίλε Θανάση,

το mail σου πήγε στον στον πιο "αμφιλεγόμενο" εμπλεκόμενο με τα σεισμολογικά θέματα. Αν θέλεις σωστότερη απάντηση μπορείς να το απευθύνεις στον καθηγητή του Ε.Μ.Π. Κο Καρύδη.

Η προσωπική μου εμπειρία από τα αποτελέσματα του σεισμού του 1999 στα Ανω Λιόσια, επιβεβαιώνει την ισχύ του λεγόμενου "τριγώνου". Επίσης σε σχετική εκπομπή - αναφορά στην εκπαίδευση της ΕΜΑΚ για διάσωση εγκλωβισμένων από σεισμό, πολύ χαρακτηριστικά αναφέρθηκε ότι αν βρισκόμαστε σε δωμάτιο με τζάκι, είναι καλό να βρισκόμαστε δίπλα του σε περίπτωση κατάρευσης γιατί είναι εξαιρετικά ανθεκτικό και αφήνει αρκετό χώρο ελεύθερο.


Ο κ. Ακής Τσελέντης μου έστειλε το ακόλουθο μήνυμα το οποίο με παρακάλεσε να ανεβάσω:

Αγαπητέ Dr. Format, αν ο τίτλος "αμφιλεγόμενος σεισμολόγος" που άδικα μου αποδίδεις σε ΔΗΜΟΣΙΟ FORUM, οφείλεται στο ότι ποτέ δεν ήμουν σπογοκολάριος κανενός κυβερνητικού συστήματος και εξέφραζα ξεκάθαρα την γνώμη μου, τότε είναι τίτλος τιμής!
Αλλά στο Ελλαδιστάν δυστυχώς κανείς προφήτης στην τόπο του.
Καλό καλοκαίρι
Άκης Τσελέντης
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό A.Man » 01 Ιούλ 2005, 08:44

Καλημέρα σε όλους και καλό μήνα!
Πρέπει όλοι να αναγνωρίσουμε στον καθηγητή κ. Τσελέντη ότι άμεσα (σε λιγότερο από 30') διέθεσε χρόνο, για να καταθέσει την άποψή του σ' ένα θέμα που συζητούσαμε στο forum.
Προσωπικά, θα ήθελα να τον ευχαριστήσω γι' αυτό και δημόσια.
Θανάσης Γ. Μάντζαρης
Ανθυποπρόεδρος σκέτο...
Άβαταρ μέλους
A.Man
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 14:02
Τοποθεσία: Κιλκίς

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 01 Ιούλ 2005, 10:22

superspy έγραψε:Ο κ. Ακής Τσελέντης μου έστειλε το ακόλουθο μήνυμα το οποίο με παρακάλεσε να ανεβάσω:

Αγαπητέ Dr. Format, αν ο τίτλος "αμφιλεγόμενος σεισμολόγος" που άδικα μου αποδίδεις σε ΔΗΜΟΣΙΟ FORUM, οφείλεται στο ότι ποτέ δεν ήμουν σπογοκολάριος κανενός κυβερνητικού συστήματος και εξέφραζα ξεκάθαρα την γνώμη μου, τότε είναι τίτλος τιμής!
Αλλά στο Ελλαδιστάν δυστυχώς κανείς προφήτης στην τόπο του.
Καλό καλοκαίρι
Άκης Τσελέντης

Κατόπιν της παραπάνω δημοσίευσης,

σας αναφέρω ότι κι εγώ έλαβα το παρακάτω email:

Agapite file an o titlos amfilegomenos ofeilete sto oti pote den imoun spogokolarios kanenos kivernitikou sistimatos kai exefraza xekathara tin gnomi mou tote einai titlos timis!
akis tselentis


επειδή δεν είμαι σε θέση να κρίνω (προσωπικά) τον γνωστό καθηγητή Κο Ακη Τσελέντη, ο χαρακτηρισμός "αμφιλεγόμενος" που είναι τίτλος τιμής, προέρχεται από την εμπειρία μου και την εμπλοκή μου με τα επακόλουθα του σεισμού του 1999, στην Τεχνική Υπηρεσία του Δήμου Ανω Λιοσίων που εργάζομαι, όπου από τον δήμο "παρέλασαν" (και μερικοί συνεργάστηκαν) οι περισσότεροι από τους "τηλεοπτικά γνωστούς επιστήμονες" που ασχολούνται με τους σεισμούς.

Δεν γνωρίζω προσωπικά τον Κο Τσελέντη και δεν έχω ιδία άποψη, απλώς μετέφερα την άποψη των ειδικών με το αντικείμενο. Σκοπός μου δεν είναι να μειώσω κανένα ούτε να εξυψώσω κανέναν. Ελπίζω να μην ξεκινήσει κύκλος αντιπαραθέσεων που δεν συνεισφέρει καθόλου στο ενδιαφέρον ζήτημα της αντισεισμικής μας προστασίας.

με εκτίμηση

Σπυράκος Γιάννης
Τοπογράφος μηχ. Ε.Μ.Π.
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 16 επισκέπτες