Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Land Rover Military Vehicles

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Land Rover Military Vehicles

Δημοσίευσηαπό superspy » 29 Ιουν 2006, 01:48

Στα video downloads ( http://www.off-road.gr/Downloads-index- ... cid-5.html ) προστέθηκε ενδιαφέρον video για τα στρατιωτικά οχήματα της Land Rover ..... :wink:
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Land Rover Military Vehicles

Δημοσίευσηαπό blackchris » 29 Ιουν 2006, 06:09

superspy έγραψε:Στα video downloads ( http://www.off-road.gr/Downloads-index- ... cid-5.html ) προστέθηκε ενδιαφέρον video για τα στρατιωτικά οχήματα της Land Rover ..... :wink:



Βολές με αντιαρματικά με ΠΑΟ 106 χιλ και πυραύλους MILAN είδα και μου θύμισε τα νιάτα μου στο στρατό που έκανα βολές από τα διαμορφωμένα για αντιαρματικά όπλα GWAGEN του στρατού.
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Re: Land Rover Military Vehicles

Δημοσίευσηαπό firelord » 29 Ιουν 2006, 08:33

ευχαριστουμε Σπυρο!
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Re: Land Rover Military Vehicles

Δημοσίευσηαπό disco » 29 Ιουν 2006, 08:44

εγώ θα προτιμούσα να μην έχουν όπλα τα Διφενδερ αλλα γυμνές γυναίκες σαν εξοπλισμό. μιας και το πήδημα μου αρέσει περισσότερο από τον κερδοσκοπικό για λίγους πόλεμο.
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό pantg » 29 Ιουν 2006, 10:23

Φίλε Disco,

oρίστε λοιπόν ένα παλιό αλλά καλό (για την εποχή του) sex symbol και ένα Series 1 (1948 έως 1952 το συγκεκριμένο καθώς δεν έχει μαρσπιέ κάτω από τις πόρτες)
Το συγκεκριμένο όχημα ανήκε στο σύζυγο της Marilyn Monroe εκείνη την εποχή τον Arthur Miller.
pantg
 

Δημοσίευσηαπό disco » 29 Ιουν 2006, 12:26

ΕΎΓΕ ΠΑΝΤΕΛΉ . ΑΥΤΌΣ ΕΊΝΑΙ ΕΞΟΠΛΙΣΜΌΣ. ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΟ ΑΜAΞΙ ΤΟ ΈΧΩ ΚΑΨΟΎΡΑ
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό disco » 29 Ιουν 2006, 12:53

τώρα που το λέμε.........έχω σταμπάρει ένα τέτοιο παραπεταμένο από κάποια τεχνική εταιρία.! το κοντέρ λέει 42.000 μίλια και είναι χωρίς κινητήρα. από ρουφιανιά που έχω από κάποιον που δούλευε τότε εκεί όλα τα αλλα δούλευαν κανονικά. από ότι θυμάται ο τύπος το είχαν αφήσει από λάδια. ο κινητήρας δεν γνωρίζει κανεις που βρίσκετε. και ποιον κινητήρα μπορεί να φορέσει σε πιο φρέσκια έκδοση?? ποσα ευρώ λέτε να είναι μια καλή τιμή για αυτό το "χρεπι"?
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό firelord » 29 Ιουν 2006, 13:37

το μονο σιγουρο ειναι οτι εκτος απο κινητηρα θα θελει και σασσι...γαλβανισμενο φυσικα

επισης σχεδον σιγουρο ειναι πως θα θελει και αλλαγη καλωδιωσεων

γενικα και τι δεν θα θελει ενα σεριες 1
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό pantg » 29 Ιουν 2006, 13:56

Νίκο γειά,

αν το αυτοκίνητο που έχεις βρεί είναι πραγματικά σειράς 1 τότε αξίζει να το μαζεψεις και να το αφήσεις κάπου (αν έχεις φυσικά χώρο) για φτιάξιμο σιγά σιγά.
Το θέμα του κινητήρα θέλει ψάξιμο γιατί αν είναι να το φτιάξεις για κλασσικό όχημα καλό είναι να είναι ο γνήσιος.
Οση ζημιά και αν έχει πάθει, υπάρχουν ανταλλακτικά και μπορεί να φτιαχθεί.
Μην ξεχνάς ότι οι ανοχές των παλαιών κινητήρων ήταν τεράστιες και έτσι επιδέχονται (όπως σίγουρα γνωρίζεις καλύτερα από εμένα) πολλών επισκευών.
Απλώς προσπάθησε να τον βρείς. Και αν είναι ο 1.800 (δηλαδή από τους πρώτους) ακόμη καλύτερα γιατί αυτό θα σημαίνει ίσως ότι το αυτόκινητο μπορεί να είναι το 80άρι και όχι 88άρι (αν και αν θυμάμαι καλά τα 88αρια άρχισαν με τα σειρά 2 και ενδιάμεσα από το αρχικό 80άρι υπήρχε και ένα 82άρι στα σειράς 1)

Τώρα για το πόσο μπορεί να κάνει τί να σου πώ. Ανοικτή αγορά είμαστε. Δώσε τους 500 Ευρώ να τους αδειάσεις το χώρο (μπορεί να λέω πολλά μπορεί να λέω και λίγα)
Ακόμη καλύτερα πες τους να σου δώσουν 500 Ευρώ να τους αδειάσεις το χώρο (όνειρο καλοκαιρινής νυκτός το βλέπω αυτό μάλλον.....)
-------------------------

Γιώργο είπαμε είναι αναξιόπιστα τα Land Rovers αλλά περιέργως οι "γιαγιάδες" στην Ελλάδα γερνάνε όμορφα. Εκτός φυσικά και αν βρίσκονται κοντά σε θαλασσινό νερο (βλ. νησιά)

Ετσι λοιπόν αν αυτή η "γιαγιά" που έχει βρει ο Νίκος είναι μακρυά από υγρασίες και κυρίως αλάτια τότε το πιθανότερο είναι ότι θα είναι εντάξει.
Οσον αφορά την πλεξούδα των ηλεκτρικών αν είναι σειράς 1 μάλλον θα είναι ακόμη σε πολύ καλή κατάσταση (μιλάμε πάντα για ελληνικό καιρό ηπειρωτικής Ελλάδος). Αλλωστε τα ηλεκτρικά εκείνης της εποχής ήταν φτιαγμένα με γουταπέρκα, ύφασμα, χαλκό και βακελίτη και δύσκολα χαλάνε αν δεν βρέχονται συνέχεια και είναι σε σχετικά ξηρό κλίμα.

Δεν θα απορούσα αν μας πει ο Νικος ότι δουλεύουν ακόμη ή το μόνο που χρειάζονται ότι είναι ένα καλό καθάρισμα των γειώσεων.

Αλλωστε η πλεξούδα σε αυτά τα αυτοκίνητα μετριέται σε μερικά μόλις μέτρα απλού καλωδίου, άντε λίγο ενισχυμένο για το δυναμό προς την μπαταρία (και συζητάμε για απλό δυναμό και όχι για αλτερνάτορ με αυτόματους κλπ κλπ)

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό firelord » 29 Ιουν 2006, 14:03

ναι..καθολου απιθανο

παντως αναμφιβολα στη θεση του συντροφου θα το επαιρνα ανυ γουευ και θα το εβαζα καπου μακρυα απο τα διαπεραστικα ματια της συζυγου χαχα

ΥΓ που μπορω να βρω ενα 90 εστω και με τη μικρη βενζινα (πόσο είναι, 2.25?) και να κανει μονο 1500 ευρω? ε ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΙ ΣΥΝΤΡΟΦΟΙ?
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό pantg » 29 Ιουν 2006, 14:17

Να διορθώσω ένα λαθάκι δακτυλογράφησης.

Ο πρώτος κινητήρας στα Series 1 ήταν 1.600 κυβικά εκατοστά και οχι χίλια οκτακόσια που έγραψα κατά λάθος.

Συγγνώμη για το λάθος. (πετούσαν τα δάκτυλα και αγνάντευε ο νούς)

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό Freelander » 29 Ιουν 2006, 14:34

Παντελή, ποιόν χιλιο-οκτακοσάρι είχες άραγε στο μυαλό και μπερδεύτηκες;
ε;

Εικόνα

χι χι χι
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό pantg » 29 Ιουν 2006, 14:45

Ελα ντε?????

ποιόν??

(γιατί κάθε φορά που βλέπω ένα μοτέρ ανοιγμένο έτσι με πιάνει η καρδιά μου? Ειναι το δικό σου αυτό? Αν είναι έχεις κάνει την αλλαγή από πράσινο σε κόκκινο ψυκτικό υγρό στον κινητήρα? Υποτίθεται ότι είναι κάτι που βοηθάει στην καλύτερη ψύξη και αποφυγή προβλημάτων αλλά ΑΠΑΙΤΕΙ τον πληρη καθαρισμό του συστήματος ψύξης από και το τελευταίο ίχνος του πράσινου υγρού και μετά την πλήρωσή του με το κόκκινο)

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό disco » 29 Ιουν 2006, 15:00

παιδιά το σεριες 1 είναι. αυτο που λεει ο Παντελης,το κοντο, ειναι δε τόσο λαδωμένο από τα λάδια που έχανε που δεν υπάρχει ίχνος σκουριάς πάνω του , τα δε ηλεκτρικά φαίνεται να είναι σε αριστη κατάσταση. σίγουρα είναι με διναμό διότι βλέπω έναν αυτόματο της Lucas. δεν ξέρω μην είναι και 6 volt.
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό Freelander » 29 Ιουν 2006, 15:20

Όχι Παντελή το συγκεκριμένο μοτόρι δεν είναι δικό μου αλλά έχει περάσει και φωτογραφηθεί πάραυτα και το δικό μου σε αυτό το στάδιο.
Όσο για το αντιψυκτικό πράγματι όλοι οι κινητήρες Κ1. 8 μετά το 2000 όπως και ο δικός μου, πρέπει να έχουν κόκκινο-πορτοκαλί οργανικό αντιψυκτικό (ΟΑΤ) χωρίς ίχνη απο παλιό πράσινο ή μπλέ.
Οι παλιοί Κ με τις πλαστικούρες στις βίδες της κεφαλής (όσοι έχουν μείνει) έχουν πρασινάκι παραφλού όπως της φωτογραφίας.

Τελικά γιαγιάδες είναι όλα τα σειράς 3 και πίσω;
Νόμιζα οτι γιαγιάδες λέμε τα σειράς 2-2α
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 3 επισκέπτες