Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΚΟΡΟΙΔΑ!!!!!

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

ΚΟΡΟΙΔΑ!!!!!

Δημοσίευσηαπό ktmakis » 07 Ιαν 2006, 14:01

Μόλις διάβασα στην εφημερίδα και τα πήρα!!!
Διόδια Αττ. Οδού από 2.70 σταδιακά 3 ευρώ!!
Αξίζει το κόπο? Ολοι την προτιμούσαμε για την ευκολία αλλά αν ειναι να πληρώσω 3 ευρώ, το αντίστοιχο σε βενζίνες θα μου εφτανε να κάνω 2 φορές την ίδια διαδρομή μέσα από την πόλη. (Ασε που 3 περάσματα είναι η βενζίνη μιας εντουράδας ή 10 μέρες για το runner!)
Σε Ευρωπαικές χώρες που έχω βρεθεί τα διόδια στην εθνική είναι 1 ευρώ και σε δρόμους άλλης κλάσεως!! Και καλά για την Αττ. Οδο ε΄χω και επιλογή να μην τη χρισιμοποιήσω!!! Για τα υπόλοιπα? ΦΠΑ, ΔΕΗ, ΟΤΕ....
Ενας χριστιανός ρε παιδιά να μου πει τι σπασμένα πληρώνουμε εμείς εδώ σε αυτή τη χώρα....Ωραίος και ο ήλιος και η φραπεδούμπα και όλα αυτά που σου λείπουν όταν λείπεις απο το τόπο σου αλλά η κοροιδία δεν αντέχεται!!! Ελεος πια!!!! Και μετα μας φαίνεται περίεργο που κλέβουν οι βενζινοπώλες ή οι κουλουρτζίδες!!!
Άβαταρ μέλους
ktmakis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 14:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Μελίσσια

Και που είσαι ακόμη ...

Δημοσίευσηαπό AXAROS » 07 Ιαν 2006, 16:58

Η σύμβαση της κοινοπραξίας με το δημόσιο είναι «λεόντειος».

Περάσει δεν περάσει χ αριθμός οχημάτων την ημέρα
αυτοί θα τα πάρουν τα λεφτά τους από ποιόν άλλον;
από το Δημόσιο ...
Δηλαδή από όλους εμάς και πάλι ....

Business στα Βαλκάνια ...
Επιχειρηματικό ρίσκο και τα ρέστα ...
Καλό έτσι ;

Το κορόϊδα είναι μάλλον λίγο ...
ΧΩΜΑ και ξερό ψωμί
Άβαταρ μέλους
AXAROS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: 18 Ιαν 2005, 14:13
Τοποθεσία: Να μη σας νοιάζει αδιάκριτοι

Και που είσαι ακόμη ...

Δημοσίευσηαπό superspy » 13 Ιαν 2006, 03:14

Με κάθε τρόπο χαμένοι, δηλαδή.....
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό blackchris » 13 Ιαν 2006, 07:07

Λάθος με κάθε τρόπο μ@λ@κες. :evil: :evil:
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό axelkal » 13 Ιαν 2006, 08:37

Πως αλλιώς θα μπορούσε να είναι , όταν ζούμε σε μια χώρα πουτ@ν@ ,
με 300 επίσημους & κανα δυό χιλιάδες ανεπισημους , νταβατζήδες ;

VAYA CON DIOS
Άβαταρ μέλους
axelkal
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 900
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 08:04
Τοποθεσία: kantza-pallini

Δημοσίευσηαπό markd » 13 Ιαν 2006, 09:37

Από ότι διάβασα σε ένα άρθρο του 0-300, η αττική οδός είναι στο όριο για να έχουμε μποτιλιάρισματα κάθε μέρα, οπότε όταν φτάσουμε σε αυτό το σημείο "πάπαλα"!!!
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Δημοσίευσηαπό cuspid » 13 Ιαν 2006, 10:02

markd έγραψε:Από ότι διάβασα σε ένα άρθρο του 0-300, η αττική οδός είναι στο όριο για να έχουμε μποτιλιάρισματα κάθε μέρα, οπότε όταν φτάσουμε σε αυτό το σημείο "πάπαλα"!!!


"Μα βρε χαζά για αυτόν ακριβώς τον λόγο ανεβάζουμε την τιμή των διοδίων!
Για να χρησιμοποιούν την αττική οδό λιγότεροι (οι πιο πλούσιοι) και να μην υπάρχει κίνδυνος μποτιλιαρίσματος.
Δεν το έχετε καταλάβει ακόμα ότι η αττική οδός είναι ένας δρόμος VIP?
Εμείς σκεπτόμαστε για εσάς, πριν από εσάς!"

ΚΟΙΝΟΠΡΑΞΙΑ ΑΤΤΙΚΗΣ ΟΔΟΥ Α.Ε.

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφείτε το:

davatzides.gr
cuspid
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 16 Φεβ 2005, 14:34

Δημοσίευσηαπό blackchris » 13 Ιαν 2006, 10:49

markd έγραψε:Από ότι διάβασα σε ένα άρθρο του 0-300, η αττική οδός είναι στο όριο για να έχουμε μποτιλιάρισματα κάθε μέρα, οπότε όταν φτάσουμε σε αυτό το σημείο "πάπαλα"!!!


Αυτό όμως είναι ο ακραίος ρατσισμός. Όσοι δεν μπορούν να πληρώσουν να παν να γ.........ν. Και μιλάω για καθημερινή χρήση για να πας στην δουλειά σου 3+3 ευρώ χ 25 = 150 ευρώ τον μήνα . Δηλαδή η Αττική φτιάχτηκε για όποιον δεν έχει οικονομικό πρόβλημα και όχι για την εξυπηρέτηση των πολιτών.
Αφού κινδυνεύει με μπούκωμα θα πάμε τα διόδια εκατό ευρώ παλιοκουφάλες που θέλετε και Αττική οδό :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό fokion » 13 Ιαν 2006, 11:07

Χωρις να θελω να μειωσω την ουσια των ανωτερω λεχθεντων ( ολων ) αν καποιος χρησιμοποιει την αττικη οδο πανω απο 15 εισοδους σε αυτη το μηνα ΠΡΕΠΕΙ ( που λεει ο λογος ) να παρει το e-pass. Ψαξτε το. Ασε που για τους ελευθερους επαγγελματιες ο μηνιαιος λογαριασμος περναει στα εξοδα
( τα ανωτερω δειτε τα υπο το πρισμα του " μας ......... που μας .......... να οφεληθουμε οσο μπορουμε"
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό blackchris » 13 Ιαν 2006, 11:24

To e - pass κοστίζει 0.30 ευρώ φθηνότερα την διέλευση, και για να πετύχεις περισσότερη έκπτωση οι συνολικές διελεύσεις ανά μήνα είναι περισσότερες απο τις 22 εργάσιμες του μήνα, δηλαδή πρέπει να περνάς και τα Σαββατοκύριακα για να πάρεις την συνολική χαμηλότερη χρέωση. Την έπιασες την πουστιά ??
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό vagelis » 13 Ιαν 2006, 13:39

Η αττικη οδος συμφερει σ΄αυτους που εξαντλουν την διαδρομη της,οχι σε αυτους που μπαινουν και βγαινουν στην επομενη η μεθεπομενη εξοδο,εγω την χρησιμοποιω και βγαινω στα διοδια Ελευσινας,πρωτα ηθελα 1-1,5 ωρα τωρα 13 λεπτα,δηλαδη εχω πολυ μεγαλο κερδος και κοστους και χρονου ασε δε τα νευρα μου που δεν γινονται τσαταλια.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό fokion » 13 Ιαν 2006, 14:13

blackchris έγραψε:To e - pass κοστίζει 0.30 ευρώ φθηνότερα την διέλευση, και για να πετύχεις περισσότερη έκπτωση οι συνολικές διελεύσεις ανά μήνα είναι περισσότερες απο τις 22 εργάσιμες του μήνα, δηλαδή πρέπει να περνάς και τα Σαββατοκύριακα για να πάρεις την συνολική χαμηλότερη χρέωση. Την έπιασες την πουστιά ??


0.30 ειναι ενα κατοσταρικο στα 850 λιγοτερο.
δειτε το site της Αττικης οδου, οπου νομιζω οτι ειναι www.aodos.gr
εγω κανω ανα 4 εβδομαδες 64 διελευσεις τουλαχιστον

κοιτοντας το λογαριασμό μου σας ενημερωνω για τα ακολουθα
απο 1 - και 30 διελευσεις = 2.15
απο 31 - και 50 διελευσεις = 1.80
απο 51 - και δεν ξερω αν υπαρχει αλλη κλιμακα = 1.5
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό TLG » 14 Ιαν 2006, 10:49

Ας γινει το συστημα ως εξης...
Να παιρνεις ενα χαρτακι στην εισοδο που να γραφει την εισοδο που μπηκες και να πληρωνεις τα διοδια με τιμη αναλογη της εξοδου που βγηκες ....
Οπως αυτο γινεται σε πολλες αλλες χωρες που υπαρχει καποιος σεβασμος στον πολιτη...

Αλλα εδω ρε παιδια το θεμα ειναι οτι ολοι μας εχουν για τελειως M@Λ@ΚΕΣ και δυστυχως οχι αδικα ....
Πληρωνουμε τα παντα ακριβοτερα απο τους υπολοιπους ευρωπαιους , εχουμε τους μικροτερους μισθους , την χειροτερη υγεια , παιδεια ,δημοσια διοικηση , την μεγαλυτερη διαφθορα ....φταιμε ΟΛΟΙ ΜΑΣ για αυτα , γιατι ενω τα κατακρινουμε ΔΕΝ κανουμε τιποτα σε προωπικο επιπεδο για να σταματησει ολη αυτη κατασταση ..το αντιθετο μαλιστα ψαχνουμε να βρουμε παντα καποιον "γνωστο" να μας "εξυπηρετηση" και το θεωρουμε "μαγκια"...
Ασε που εμεις θεωρουμε τους υπολοιπους ευρωπαιους "κουτοφραγκους"..

Ε λοιπον αυτη η "μαγκια" μας εχει καταστρεψει και γι'αυτο παθαινουμε οτι παθαινουμε ....Χασαμε ολη την αξιοπρεπεια μας και τον σεβασμο που μας ειχαν και τωρα γιναμε οι τελευταιοι των τελευταιων της Ευρωπης ...

Αλλα...τωρα που το σκεφτομαι ....μαλλον μας αξιζει ....και σιγουρα το μελλον μονο ευοιωνο ΔΕΝ ειναι ..
Κοιταξτε την συμπεριφορα του ενος μας προς τον αλλον στους δρομους και στις υπηρεσιες και θα καταλαβετε τι εννοω ...
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Ακούστε και αυτό ...

Δημοσίευσηαπό AXAROS » 18 Ιαν 2006, 12:31

Ξέχασα και το πιο ωραίο ...
Πήγα να βγάλω epass για το αμάξι και αφού προπλήρωσα 80 euro καθώς πήγα να φύγω η υπάλληλος στο ταμείο μου είπε ότι για τεχνικούς λόγους το pass μου δεν είχε ενεργοποιηθεί και θα έπρεπε να πληρώσω το κανονικό αντίτιμο ...

Φυσικά βγήκα από τα ρούχα μου γιατί επειδή το σύστημα τους είναι ουσιαστικά offline (ενημερώνεται ανά Χ νομίζω 30 λεπτά) και ενώ επαναλαμβάνω είχα προπληρώσει ένα Υ ποσό μου ζητούσαν ουσιαστικά να ξαναπληρώσω.

Η καλύτερη κομπίνα δεν είναι άλλη από το καθεστώς προπληρωμής σύμφωνα με το οποίο ο χρήστης δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει όλο το ποσό που έχει προπληρώσει (εάν έχεις χρήματα που αντιστοιχούν σε μία διέλευση πρέπει να πληρώσεις κανονικά σαν να μην είχες pass) και άρα οι τύποι μένουν πάντα με ένα αποθεματικό στα χέρια.

Οι περισσότεροι ούτως ή άλλως συνήθως ξαναγεμίζουν την κάρτα όταν δουν για πρώτη φορά την ένδειξη "οριακό" δηλαδή στις 3 πριν το τέλος διελεύσεις.

Απλά μαθηματικά είναι βγάλτε τι λεφτά παίζονται ....
Δούλεμα κανονικό και το βασικότερο με το νόμο !!!!!!!
ΧΩΜΑ και ξερό ψωμί
Άβαταρ μέλους
AXAROS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: 18 Ιαν 2005, 14:13
Τοποθεσία: Να μη σας νοιάζει αδιάκριτοι

Ακούστε και αυτό ...

Δημοσίευσηαπό louie » 21 Φεβ 2006, 23:05

Καπου σε καποιο αλλο thread ειχα διαβασει το εξης: Το μεταφέρω όπως είναι, δεν θα εκφέρω ακποψη γιατι δεν το εχω ψαξει και δε γνωρίζω.
"Εφόσον η Αττικη οδός δεν είναι ιδιωτικός δρόμος, αλλά δημόσιο οδοποιητικό έργο, εφόσον πληρώνουμε τελη κυκλοφορίας και εφόσον διέρχεται από κει μέσα και άλλο δημόσιο μέσο μεταφοράς (προαστιακός) τι αντιπροσωπεύει το 3αρι ευρω που δίνουμε? Έχω την εντύπωση ότι εχουμε δικαίωμα να αρνηθούμε να πληρώσουμε, βέβαια δεν θα μας αφήσουν, νταβαντούρι θα γίνει, αλλά δεν ειμαι τελείως σιγουρος ότι οι τυποι της ΑΤΤΙΚΗΣ ΟΔΟΥ ΑΕ ειναι απολύτως κατοχυρωμένοι νομικα"
Τι λέτε? υπάρχει καποιος νομικός που να γνωρίζει και από αστικό και εμπορικό δικαιο κλπ κλπ να πει καμια γνώμη?
ααα και συμφωνω 100% με τον προλαλήσαντα TLG
Άβαταρ μέλους
louie
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 21 Φεβ 2006, 01:23
Τοποθεσία: athina

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 24 επισκέπτες