Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

internet και virus. ΣΟΣ ΣΟΣ

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 26 Νοέμ 2005, 18:11

Φίλε Βασίλη , η αποψή σου είναι δεκτή και σεβαστή .
Για να λύσω την απορία σου φίλε μου , δεν δουλέυω για το Πλαίσιο , αλλά , τα τελευταία χρόνια έχω ασχοληθεί επαγγελματικά σε μεγάλες εταιρίες στο συγκεκριμένο θέμα , θα σε παρακαλέσω να μου επιτρέψεις να έχω τη δική μου άποψη . Όπως θα είδες και παραπάνω παρακάλεσα τον φίλο sacram να μου στείλει το τηλεφωνο του για να του λύσω το πρόβλημα , μάλιστα θα του πώ να το αγοράσει αν θέλει αφού διαπιστώσει ότι έχει λυθεί το προβλημά του . Επίσης αφού σου ζητήσω συγνώμη αν σε έθιξα για κάποιο λόγο , θα σε παρακαλούσα θερμά να μην έχεις γνώμη για το αν έχει δοκιμάσει κάτι ο ίδιος αν δεν το γνωρίζεις .

Φιλικά ,

Μιχάλης
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό xalk » 26 Νοέμ 2005, 22:53

Δεν υπάρχει λόγος για ένταση! Ο καθένας έχει τις απόψεις του που ειναι σεβαστές (και στο κάτω κάτω ολοι όσοι postαραν εδώ τό έκαναν για να βοηθήσουν)
Anyway, οποιος θέλει να δοκιμάσει το antivirus του:D να του στείλω 2 ολόφρεσκα "ζωάκια" που για 3η μέρα σήμερα, 16 antivirus δεν τα αναγνωρίζουν.
Άβαταρ μέλους
xalk
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2004, 02:43

Δημοσίευσηαπό Camelius » 27 Νοέμ 2005, 00:02

mprizolas έγραψε:Φίλε Βασίλη , η αποψή σου είναι δεκτή και σεβαστή .
Για να λύσω την απορία σου φίλε μου , δεν δουλέυω για το Πλαίσιο , αλλά , τα τελευταία χρόνια έχω ασχοληθεί επαγγελματικά σε μεγάλες εταιρίες στο συγκεκριμένο θέμα , θα σε παρακαλέσω να μου επιτρέψεις να έχω τη δική μου άποψη . Όπως θα είδες και παραπάνω παρακάλεσα τον φίλο sacram να μου στείλει το τηλεφωνο του για να του λύσω το πρόβλημα , μάλιστα θα του πώ να το αγοράσει αν θέλει αφού διαπιστώσει ότι έχει λυθεί το προβλημά του . Επίσης αφού σου ζητήσω συγνώμη αν σε έθιξα για κάποιο λόγο , θα σε παρακαλούσα θερμά να μην έχεις γνώμη για το αν έχει δοκιμάσει κάτι ο ίδιος αν δεν το γνωρίζεις .

Φιλικά ,

Μιχάλης


Δεν θεωρω οτι εχει νοημα να τραβηξουμε αυτη την κουβεντα περαιτερω.

Σαφως και δεν υπαρχει λογος για συγγνωμη, και αν κατι με ενοχλησε στο υφος σου (το οποιο δεν με εθιξε προσωπικα) ήταν το απόλυτο στυλ στην φραση "ειναι ευρεως γνωστο οτι η ταδε και δεινα εταιρεια ειναι αχρηστες"

Τιποτα παραπανω, τιποτα παρακατω. Αν θελεις ας πουμε οτι αγγιξες μια ευαισθητη χορδη με τον τροπο που μιλησες, οχι για τον προιον που εθιξες. Αλλωστε ουτε ο ενας ουτε ο αλλος (Norton & Mcafee) μου δινουν να τρωω.

Απλα τυχαινει στην καθημερινοτητα μου να αντιμετωπιζω τετοιου ειδους αποψεις ή παραμφερεις αν θελεις για τα προίοντα που κανω εισαγωγη εδω και πολλα χρονια απο την Γερμανια και μου δινει στα νευρα η απολυτη κατακραυγη ενος καταξιωμενου (για πολλους) ονοματος στην ευρυτερη αγορα χωρις να παρατιθονται και οι αντιστοιχες αποδειξεις.

Φιλικοτατα Βασιλης.

Υ.Γ. Μπορεις να κανεις 1000 πειραματα που να αποδεικνυουν οτι ενα θεωρημα ειναι σωστό αλλα αρκεί μόνο ενα για να το καταρίψει.
Άβαταρ μέλους
Camelius
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 21 Μαρ 2004, 18:38
Τοποθεσία: Κηφισιά, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 27 Νοέμ 2005, 07:22

Αγαπητοί φίλοι δεν ξέρω που είδατε την αντιπαράθεση και την ένταση :roll: ( Αν ήταν ο λόγος περί Niva το συζητάγαμε :evil: :evil: ) . Ο χώρος εδώ είναι για να ανταλλάσσουμε απόψεις , γνώμες και να επεκτείνουμε έτσι το πεδίο των γνώσεων μας :wink: . Ο Βασίλης έχει απόλυτο δίκιο σε αυτά που λεει και επειδή κατάλαβα ότι έθιξα τη ευαίσθητη χορδή του , του ζήτησα συγνώμη :oops: . Όπως είπε και ο φίλος xalk όλοι προσπάθησαν να βοηθήσουν όσο μπορούσαν , άλλωστε αυτό θέλω να κάνω και εγώ . Τέλος πάντων , επειδή ακριβώς το συγκεκριμένο θέμα το γνωρίζω καλά και το έχω φαει στη μάπα πολλά χρόνια , φίλε Βασίλη , έχω βαρεθεί και εγώ να ακούω τους ειδήμονες να συμβουλεύουν τον κόσμο να κάνει format – πραγματικό όχι εσένα doctor !! :shock: - . Υπάρχει και άλλη λύση ανώδυνη που μπορεί να βοηθήσει αλλά είναι χρονοβόρα , και για αυτό δεν ασχολείται κανείς . Όπως και να έχει ας μην μακρηγορώ - και γίνω Firelord :shock: - όταν σου χαλάσει το PC φαντάζομαι ότι δεν θα φωνάξεις τον υδραυλικό σωστά ?? . Αυτός είναι και ο λόγος για τα οποία ανέφερα τα όσα είπα στο «ένοχο» μήνυμα . Φίλε sacram αναμένω P.M.

Υ.Γ : Βασίλη τι καλό εισάγεις να σε έχουμε στα υπ΄όψιν ???:?: :?:
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό Camelius » 27 Νοέμ 2005, 16:26

mprizolas έγραψε:
Υ.Γ : Βασίλη τι καλό εισάγεις να σε έχουμε στα υπ΄όψιν ???:?: :?:


Λες να με κατηγορησουν οτι κανω διαφημιση των προϊοντων μου; 8-) 8-)

Αν φτιαξεις σπιτι ποτε ή αν αποφασισεις να κανεις ανακαινιση στα μπανια σου θα με χρειαστεις (ισως)

Βρυσες Grohe και πορσελανες Keramag ..... και να για να μιλησουμε για την χορδη που λεγαμε, τρελλαινομαι να ακουω οτι οι Grohe φτιαχνονται στην Τουρκια ή στην Κινα, ειδικά όταν εχω δει με τα ματια μου τα εργοστασια στην Γερμανια και ειδικα οταν καθε εβδομαδα παραλαμβανω εμπορευματα και τιμολόγια απο την Γερμανια.

Τελος παντων... τελος καλο .. ολα καλα..

Βασιλης
Άβαταρ μέλους
Camelius
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 21 Μαρ 2004, 18:38
Τοποθεσία: Κηφισιά, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό michailbm » 27 Νοέμ 2005, 18:33

Λοιπών φίλοι μου στο λαπτοπ μου (ACER Travelmate 4000) εδώ και 7 - 8 μήνες ο norton μου λέει ότι έχω "μολυνθεί" από τον εξής ιό : Bloodhound.MBR.
Έχω δοκιμάσει τα πάντα και δεν μπορώ να τον βγάλω και με άλλο αντιβιοτικό και μέσω ιντερνετ αλλά τίποτα !!!
Έχει κάποιος να μου προτείνει κάτι?????
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

Δημοσίευσηαπό xalk » 27 Νοέμ 2005, 19:57

To Bloodhound.MBR δέν ειναι όνομα ιού. Ειναι το "χαιδευτικό" που δίνει το norton σε οτιδήποτε νομίζει οτι ειναι ιός. το MBR sto τέλος δηλώνει Master Boot Record (και αυτό ειναι κακό).
Πήγαινε στο my computer > και κανε δεξί click στο C σου, και μετά ιδιότητες Το file system ειναι NTFS ? FAT ? FAT32 ?
Άβαταρ μέλους
xalk
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2004, 02:43

Δημοσίευσηαπό michailbm » 27 Νοέμ 2005, 20:11

Δεν χρειαζεται να παω ειναι NTFS!
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

Δημοσίευσηαπό xalk » 27 Νοέμ 2005, 22:51

πάρε backup!
έχεις εγκατεστημένους boot managers? αν όχι ...
από το Start menu, click στο Run γράψε diskmgmt.msc, και OK. είναι Healthy (At Risk)???
κοίταξε στο bios, αν υπάρχει επιλογή protect boot sector, protect disk from virus , virus protection ή κάτι αντίστοιχο.
Aν υπάρχει απενεργοποίησε την και κάνε πάλι scan (αν και δεν θα έχεις πολλές ελπίδες).
Aν δεν υπάρχει, ή το scan συνεχίζει να δείχνει ιό έχεις 2 επιλογές:
η μια κατευθείαν στο MBR χρησιμοποιώντας έναν disk/sector editor για να φτιάξουμε ξανά τον sector 1 cylinder 0, head 0
ή βρες το cd εγκατάστασης μια bootable δισκέτα, και στείλε μου με πμ ένα mail σου.
Άβαταρ μέλους
xalk
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2004, 02:43

Δημοσίευσηαπό sacram » 28 Νοέμ 2005, 10:29

καλημέρα και ευχαρηστώ για την καλή σας διάθεση.
Σήμερα ή αύριο θα έχω χρόνο να ασχοληθώ ξαναμε το pc και θα σας ενημερώσω για νεότερα. Πάντως προς το παρόν τα update στον norton και στο microsoft antispyware, δεν βοηθήσανε.
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 29 Νοέμ 2005, 08:37

michailbm έγραψε:Λοιπών φίλοι μου στο λαπτοπ μου (ACER Travelmate 4000) εδώ και 7 - 8 μήνες ο norton μου λέει ότι έχω "μολυνθεί" από τον εξής ιό : Bloodhound.MBR.
Έχω δοκιμάσει τα πάντα και δεν μπορώ να τον βγάλω και με άλλο αντιβιοτικό και μέσω ιντερνετ αλλά τίποτα !!!
Έχει κάποιος να μου προτείνει κάτι?????



Μιχάλη καλημέρα ,

Όσα αναφέρει παραπάνω ο φίλος Xalk είναι ορθά . Στην περίπτωση σου όμως δεν υπάρχει πρόβλημα . Υποθέτω ότι στο κάνει όταν έχεις το NIS2004 and heuristic level = high , σωστά ? . Αν ναι το πιο πιθανό είναι να βλέπει το κρυφό Active Recovery Partition της Acer . Επειδή αυτός ο χώρος δεν είναι στάνταρ MBR φορμά το αντιβιοτικό σου το βλέπει σαν απειλή . Αν μπορείς κάνε τα παρακάτω και πες μου το αποτέλεσμα : control panel > administrative tools > computer management > hard drives ( Αν έχεις Αγγλικό λειτουργικό θα πρέπει να δεις έναν ακόμα δίσκο 3Gb καλούμενο PQSERVICE – Στα Ελληνικά δεν γνωρίζω πως μπορεί να το ονομάζει αλλά θα υπάρχει ) . Αν έχεις πρόβλημα χτύπα τηλ .

Υ.Γ. : Το ποντίκι έφτιαξε ????
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό michailbm » 29 Νοέμ 2005, 09:21

Έτσι ακριβώς είναι φίλε Μιχάλη!
Τα είπαμε με τον xalk και αυτος το ίδιο μου είπε!
Το ποντίκι στο PC του γραφείου μου πλέων είναι Οκ!
Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

Δημοσίευσηαπό Lepes » 01 Δεκ 2005, 10:32

Καλημερα και καλο μηνα ..... Οσα τα pc τοσες και οι αποψεις ;) εγω ας πουμε εχω εδω και ενα χρονο dsl.. εχω κατεβασει το συμπαν και εχω μπει σε οτι site υπαρχει απο χχχ μεχρι crack ;) δεν εχω παθει ουτε μια ζημια εχω πανω το nod32(ενα απο τα πιο light Antivirus που εχω δει και εχει τα μικροτερα updatew)και κα8ε μια βδομαδα τρεχω το adware ... το θεμα δεν ειναι ομως μονο εκει ειναι τι κλικ κανουμε οταν ειμαστε στο net ;) θελει παντα προσοχη τι παταμε και τι κανουμε accept .
ΒRAT PRESIDENT
www.brat???.gr
Άβαταρ μέλους
Lepes
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 03 Μάιος 2004, 11:41
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό xalk » 01 Δεκ 2005, 21:16

Lepes έγραψε:Καλημερα και καλο μηνα ..... Οσα τα pc τοσες και οι αποψεις ;) εγω ας πουμε εχω εδω και ενα χρονο dsl.. εχω κατεβασει το συμπαν και εχω μπει σε οτι site υπαρχει απο χχχ μεχρι crack ;) δεν εχω παθει ουτε μια ζημια εχω πανω το nod32(ενα απο τα πιο light Antivirus που εχω δει και εχει τα μικροτερα updatew)και κα8ε μια βδομαδα τρεχω το adware ... το θεμα δεν ειναι ομως μονο εκει ειναι τι κλικ κανουμε οταν ειμαστε στο net ;) θελει παντα προσοχη τι παταμε και τι κανουμε accept .

1) είσαι πολύ τυχερός!
2) προφανώς το "modem" σου έχει τουλάχιστον και ένα υποτυπώδες firewall.
3) πιθανώς δεν έχεις αλλάξει τις default ρυθμίσεις του SP2.
4) (μπορεί να είμαστε τεχνοκράτες του κέρατα … αλλά) μη το γρουσουζεύεις :D :D :D
Άβαταρ μέλους
xalk
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2004, 02:43

Δημοσίευσηαπό sacram » 09 Δεκ 2005, 11:28

καλημέρα. Τελικά δεν το γλύτωσα το φορματ αφού το PC μου την άκουσε τελείως.
Τώρα πρωτου ξανα μπώ νετ, λέω να εγκαταστήσω το AVG(αν δεν κάνω λάθως) και το microsoft antispyware. Η μήπως και το norton?
Επίσης εγκατέστησα XP πιο καινούργια έκδοση από αυτή που είχα και ενεργοποίησα και τα δικά τους firewalls. Πώς το βλέπετε???
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 3 επισκέπτες