Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Οι αθλητές

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Οι αθλητές

Οι κυνηγοί είναι αθλητές
7
16%
Οι κυνηγοί είναι αλήτες
33
73%
Δε ξέρω/Δε με ενδιαφέρει/Δεν απαντώ
5
11%
 
Σύνολο ψήφων : 45

Δημοσίευσηαπό iceberg » 02 Οκτ 2005, 22:19

Αγαπητέ soylis333,
Οπως θα έχεις καταλάβει τα πράγματα έχουν αλλάξει αρκετά απο τα παλιά χρόνια. Για παράδειγμα, στις μέρες μας, όλοι γράφουν στα Ελληνικά!
Μιά και το τσακίζεις το πληκτρολόγιο απ' ότι βλέπω, γύρνα το και στα Ελληνικά γιατί εγώ προσωπικά τυφλάθηκα!! (Νεοελληνική Δημοτική)!

Πέρα απο την πλάκα, μου αρέσει πολύ ο τρόπος που σκέφτεσαι και θα χαρώ πολύ να σε βλέπω συχνά στην παρέα μας. Καλοσώρισες λοιπόν μιά και είναι το πρώτο σου post απ' ότι είδα.
Άβαταρ μέλους
iceberg
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 12:01
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττική

Δημοσίευσηαπό soulis333 » 03 Οκτ 2005, 09:06

ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΣΑΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΟΣ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΑΛΛΑ ΑΠΟ Ότι ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΕΓΓΟΝΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΙΛΑΩ ΜΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ. ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΕΧΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ . ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΚΑΙΡΟΙ ΑΛΛΑΞΑΝ ΤΟ ΕΠΙΣΗΜΑΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΝ ΘΥΜΑΣΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΜΟΥ ΕΙΜΑΙ ΤΡΕΝΤΙ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ
Άβαταρ μέλους
soulis333
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 30 Σεπ 2005, 19:23

Δημοσίευσηαπό soulis333 » 28 Οκτ 2005, 09:29

ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΤΙ, ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΘΕΙ ΚΑΙ ΜΙΛΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΙΚΟΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΤΟΣΟΙ ΕΜΠΑΙΝΑΝ ΚΑΙ ΕΒΡΙΖΑΝ ΠΡΟΣΒΑΛΑΝ ΤΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ . ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΤΩΡΑ ΜΗΠΩΣ ΛΕΩ ΜΗΠΩΣ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΠΟΥΛΙΑ Η’ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΑΚΟΥΝΕ ΚΕΛΑΗΔΙΣΜΑΤΑ ΤΩΡΑ ΠΛΕΩΝ .ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΑΤΕ ΟΛΟΙ ?
ΝΑ ΠΩ ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΑΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ??? ΜΗΝ ΦΑΝΑΤΙΖΕΣΤΕ ΚΑΙ ΜΗΝ ΕΝΑΝΤΙΩΝΕΣΤΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ . ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΤΕ ΠΩΣ ΘΑ ΤΑ ΦΕΡΕΙ Η ΖΩΗ .
ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ
Άβαταρ μέλους
soulis333
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 30 Σεπ 2005, 19:23

Δημοσίευσηαπό soulis333 » 28 Οκτ 2005, 09:32

ΑΑΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ ΕΙΝΑΙ Η' ΑΘΛΗΤΕΣ Η' ΑΛΗΤΕΣ ??? ΑΛΛΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ?

ΕΓΩ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΥΤΕ ΤΟ ΕΝΑ ΟΥΤΕ ΤΟ ΑΛΛΟ .......
Άβαταρ μέλους
soulis333
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 30 Σεπ 2005, 19:23

Δημοσίευσηαπό Caravan » 29 Οκτ 2005, 13:08

Μετά τα τελευταία γεγονότα, άλλαξα και εγώ άποψη τελικά και πιστεύω ότι οι κυνηγοί είμαστε πολύ μεγάλοι αλήτες :shocked:

Διότι, εάν δεν είμασταν αλήτες, θα μπλοκάραμε τα σύνορα και δεν θα αφήναμε τα κακά αποδημητικά πουλιά να ζήσουν και να φέρουν τον επικύνδυνο ιό στη χώρα μας :P

Οπότε, δεν είμαστε απλά αλήτες, είμαστε και προδότες του Έθνους :smackbottom:
Άβαταρ μέλους
Caravan
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 30 Μαρ 2005, 20:32
Τοποθεσία: Κρυονέρι Αττικής

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 31 Οκτ 2005, 14:15

Η στραβός είν' ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε

Τι σχέση έχει η νόσος των πτηνών με τους κυνηγούς ρε παιδιά :?:




Η μήπως είμαι τελείως βλάκας :roll:
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Caravan » 31 Οκτ 2005, 14:38

Dr.Format έγραψε:Η στραβός είν' ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε

Τι σχέση έχει η νόσος των πτηνών με τους κυνηγούς ρε παιδιά :?:




Η μήπως είμαι τελείως βλάκας :roll:


Είπα να το ρίξω στην πλάκα και μου τα 'χωσες :evil:
Άβαταρ μέλους
Caravan
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 30 Μαρ 2005, 20:32
Τοποθεσία: Κρυονέρι Αττικής

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 31 Οκτ 2005, 15:31

Caravan έγραψε:Είπα να το ρίξω στην πλάκα και μου τα 'χωσες :evil:


Καλά, κι εσύ μην το πάρεις προσωπικά :P :lol: :lol: :lol:

Πάντως το τελευταίο τριήμερο στην Οίτη, η περιοχή ήταν γεμάτη φίλαθλους κυνηγούς με έξτρα οικολογικές ευαισθησίες.

Το αποκορύφωμα δε, ήταν η σύναξη (εντός του δρυμού) νυχτο-κυνηγών που έτρωγαν στην φωτιά προβατίνα και περίμεναν να παγιδέψουν το "γουρούνι" σε συγκεκριμένο σημείο - πέρασμα. Μας κάλεσαν, μας κέρασαν κρασί και ψητό και συζητήσαμε αναλυτικά για τους άθλους τους. :shock: Ετσι για να έχουμε (η παρέα μας) γνώση κι άποψη ΑΠΟ ΠΡΩΤΟ ΧΕΡΙ :!: :wink:

Πιστεύω ότι αυτές οι εκπαιδευτικές συναντήσεις πρέπει να γίνουν υποχρεωτικά από όλους μας, κυνηγούς και μή, για να ανοίξουμε επιτέλους τα ματάκια μας και να αντιληφθούμε περί τίνος πρόκειται.

Μια τέτοια σύντομη επαφή είναι ότι μας χρειάζεται :?

Στις δε ταβέρνες και καφενεία (σχεδόν) δεν έβρισκες τραπέζι από τις παρέες των κυνηγών, το τι άκουγες δε, είναι λίγο πολύ γνωστό σε όλους μας :?
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Amorgianos » 31 Οκτ 2005, 22:58

Το τριημερο ομως το "γουρουνι" ειχε αποφασισει να παει εκδρομουλα, κι ετσι ο φιλος κυνηγος μπερδευτηκε "νομιζα πως ηταν γουρουνι", ειπε, και φυτεψε το μονοβολο στον συνκυνηγο του που περιμενε μεσα στους θαμνους το πονηρο "γουρουνι".
Γι αυτη τη σαιζον εχουμε προς το παρων ενα ζωντανο γουρουνακι, εναν που κοιταει τα ραδικια αναποδα, εναν που θα ηθελε να τα κοιταει αυτος και οχι ο αλλος, και σιγουρα κανα δυο παιδακια που θα την πληρωσουν οταν ο τουφεκιοφορος αποφασισει να κανει service το κανονι του, η να μην το κλειδωσει καπου σιγουρα.
Μην αγχωνεστε...............αυτοι ξερουν τι κανουν.

Το ερωτημα που μου 'ρχεται στο μυαλο ειναι, αν εστω και ενας κυνηγος που ειδε την παραπανω ειδηση στην tv , μπηκε καθολου σε διαδικασια να σκεφτει!!!
Μπαααα μαλλον θα ειπε "τον λαλάκα δεν εβλεπε?"
Άβαταρ μέλους
Amorgianos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 23 Μαρ 2004, 00:43

Δημοσίευσηαπό Caravan » 01 Νοέμ 2005, 11:22

Φίλε amorgianos,

Τώρα το πας αλλού, γιατί απ' ότι κατάλαβα δεν σου φταίει το κυνήγι αλλά οι απρόσεκτοι κυνηγοί.
Πριν από λίγους μήνες κάηκε από το ρεύμα ένας που έπιασε γυμνά καλώδια. Εμείς θα πούμε ότι φταίει η ΔΕΗ και θα απαιτήσουμε να διακοπεί το ρεύμα;

Οι σωστοί κυνηγοί γνωρίζουν ότι όταν κυνηγούν αγριογούρουνα πρέπει να ενημερώνουν όλους σε ποιό σημείο βρίσκονται και να μην μετακινούνται για κανένα λόγο εάν δεν έχουν ενημερώσει προηγουμένως.

Σίγουρα το όπλα στο σπίτι είναι επικύνδυνα για τα παιδιά αλλά μήπως είναι πιο ασφαλή τα σπίρτα στα χέρια μικρών παιδιών;
Όπως κρύβουμε τα σπίρτα, υπάρχουν μεταλικές ντουλάπες για τη φύλαξη των όπλων.
Άβαταρ μέλους
Caravan
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 30 Μαρ 2005, 20:32
Τοποθεσία: Κρυονέρι Αττικής

Δημοσίευσηαπό Amorgianos » 02 Νοέμ 2005, 01:16

Φιλε Caravan,
το κυνηγι δεν ειναι αυθυπαρκτο, αλλα για να υπαρξει χρειαζεται κυνηγους, προσεκτικους η οχι και θηραματα-θυματα. Αρα μια που δεν ειμαι κυνηγος, σιγουρα δε μου φταινε τα θηραματα. Οι κυνηγοι ειναι το προβλημα.
Δεν εχω προβλημα με αυτον η αυτους που θα πανε αραια και που για κυνηγι, με σκοπο να φανε μια κυριακη πχ ο,τι πιασουν αλλα μεχρι εκει. Ουτε πουπουλο παραπανω.

Το σκεπτικο ομως των περισσοτερων ειναι, σκοτωνουμε ο,τι κινειται και ο,τι πεταει και μετα βλεπουμε τι ειναι. (πριν μερικα χρονια σε καποιο αεροδρομιο της π.αεροποριας ειχαν ενα εκπαιδευμενο γερακι με σκοπο να διωχνει τα πουλια απο τον χωρο του αεροδρομιου. Δεν χρειαστηκε και πολυς χρονος για να βρεθει νεκρο απο τα σκαγια καποιου κυνηγου).
Αν παρατηρησεις (τα φυσιγγια)σε ορισμενα σημεια σε βουνα, εχουν στηθει κανονικοι πολεμοι. :!:

Το παραδειγμα-ερωτημα σου με το ρευμα και τη ΔΕΗ δεν καταλαβαινω γιατι το χρησιμοποιεις, μια που εγω δεν εννοω κατι τετοιο. Για πες μου ομως, αν ο ανθρωπος που επιανε τα γυμνα καλωδια ηταν καποιος υπαλληλος της ΔΕΗ δε θα σημαινε κατι αυτο?

Και για να ξαναμπω στο θεμα, δεν νομιζεις οτι θα επρεπε, απο τη στιγμη που υπαρχουν τοσοι απροσεκτοι, κατι να γινει? Πχ καποιος υπευθυνα να τους μαθει τι,πως, ποτε, ποσο πρεπει και τι οχι? και φυσικα πριν παρουν το πολυβολο τους και βγουν στα βουνα?

Ισως ετσι να σωθει ο,τι σωζεται. Διαφορετικα σε μερικα χρονια θα κυνηγανε τηλεκατευθυνομενα αεροπλανακια και 4χ4 αυτοκινητακια μια που τα τενεκεδια δεν τους αρεσουν για σκοποβολη. Και παλι ομως νομιζω οτι θα τους λειπει το αιμα του θηραματος.

Με λιγα λογια, λιγο μ' ενοχλει αν μερικοι σκοτωθουν μεταξυ τους, αλλα με ενοχλει παρα πολυ που δεν εχω δει ζωντανο αγριογουρουνο. :wink: Θα προλαβω αραγε να το δω, η ειμαι καταδικασμενος να το βλεπω μονο περασμενο σε σουβλα? :roll: :roll:
Άβαταρ μέλους
Amorgianos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 23 Μαρ 2004, 00:43

Δημοσίευσηαπό Amorgianos » 02 Νοέμ 2005, 01:25

Συνεχεια....
Αληθεια ποση ζημια μπορει να κανει εστω και ενας απροσεκτος κυνηγος σε ενα οικοσυστημα? σε μια οικογενεια? σε ενα χωριο? σε ενα νησι ισως? (δυναμιτες κλπ)......κλπ κλπ....
.......σκεφτειτε το!
Άβαταρ μέλους
Amorgianos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 23 Μαρ 2004, 00:43

Δημοσίευσηαπό iceberg » 02 Νοέμ 2005, 02:31

Amorgianos έγραψε:Συνεχεια....
Αληθεια ποση ζημια μπορει να κανει εστω και ενας απροσεκτος κυνηγος σε ενα οικοσυστημα? σε μια οικογενεια? σε ενα χωριο? σε ενα νησι ισως? (δυναμιτες κλπ)......κλπ κλπ....
.......σκεφτειτε το!

Φίλε Amorgianos,
Το σκεύτηκα αυτό που σε απασχολεί και νομίζω οτι θετικά μπορώ να σου απαντήσω: Καμία ζημιά.
Απο τήν άλλη, αν εσύ είσαι απο την αγαπητή Αμοργό και ξέρεις έστω και ένα ντόπιο που να πετάει δυναμίτες για να "θρέψει τα παιδιά του" και δέν το έχεις καταγγείλει ακόμα, είσαι ότι χειρότερο μπορεί να συμβεί στην φύση. Είσαι συνυπεύθηνος για την οικολογική καταστροφή που κάποιοι επέβαλαν στο νησί και μαζί με τους συντοπίτες σου, σας αξίζουν τα χειρότερα.
Ολα αυτά ΑΝ, επαναλαμβάνω.
Αλλα ΑΝ είσαι απο το Νησί που με φιλοξενεί εδώ και πολλά καλοκαίρια και ισχυρηστείς οτι δέν γνωρίζεις ποιοί επαγγελματίες ρίχνουν δυναμίτες, τότε φοβάμαι οτι λές ψέμματα.
ΑΝ πάλι όχι, τότε με συνχωρείς για το ύφος μου.
Οσο για αγριογούρουνα, αν τα λατρεύεις ελεύθερα στη φύση, τότε μήν τα περιμένεις να βγούν απο τη σούβλα, πήγαινε με τη σκηνή, τα κυάλια και τη φωτογραφική σου μηχανή να τα απολαύσεις στα Ελληνικά βουνά. Ολα μαζί, ΔΕΝ γίνονται.
Οσο για τον επόμενο κυνηγό, δύτη, ορειβάτη, μοτοσυκλετιστή, τετρακίνητο, φυσιολάτρη, συλλέκτη πεταλούδων κλπ που θα σκοτωθεί κάνοντας το χόμπυ του, μήν τρελαίνεσαι, ήξερε τους κινδύνους και επέλεξε να είναι εκεί. Οι φίλοι του θα κανονίσουν την επόμενη εξόρμηση τους στη μνήμη του. Και θα συνεχίσουν να τα βάζουν με τη φύση γιατί είναι υγιές και αγαπάνε όλοι αυτό που κάνουν με τους κινδύνους που μπορεί αυτό να κρύβει.
Άβαταρ μέλους
iceberg
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 12:01
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττική

Δημοσίευσηαπό xtrail » 02 Νοέμ 2005, 08:13

Οι συζητήσεις που αφορούν το κυνήγι και τους κυνηγούς όπου κι αν έχουν γίνει πάντα μα πάντα δεν βγάζουν σε κανένα συμπέρασμα. Τελικά καταλήγουν σε διαμάχη μεταξύ των αντίπαλων πλευρών. Το μόνο ίσως κοινό σημείο ειναι η διαπίστωση πως υπάρχουν οι κακοί κυνηγοί που σκοτώνουν ότι κινείται, αδιακριτα, οποιαδήποτε εποχή του χρόνου και κατακρίνονται από όλους. Για αυτούς (όπως και για τους ψαράδες με δυναμίτη και άλλους τέτοιους) υπάρχουν οι νόμοι που φυσικά ειναι αδύνατον να εφαρμοστούν αφού πρέπει να υπάρχει αστυνόμευση=>ανθρώπινο δυναμικό=>χρήματα...που δεν υπάρχουν ή δεν υπάρχει διάθεση να δοθούν. Οι οργανωμένοι σύλλογοι (και μιλάω γενικά εδώ) προσπαθούν να αποβάλλουν τα μαυρα πρόβατα αλλά δεν μπορούν να κάνουν και θαυματα (πχ δεν έχουν δικαίωμα να συλλάβουν και να φυλακίσουν έναν παρανομούντα).
Από την άλλη έχουν ειπωθεί πάρα πολλές φορές να γίνουν ιδιωτικές προσπάθειες είτε με αστυνόμευση είτε με ατομικές καταγγελιες. Το μεν πρώτο μετά από λίγο καιρό εγκαταλείπεται (εαν ξεκινήσει), για το δευτερο στην Ελλάδα η καταγγελία της παρανομιας (οποιασδήποτε μορφής) ισοδυναμεί με ρουφιανιά (δυστυχώς) και είναι και πολύ δύσκολο να γίνει από συντοπιτες ειδικά στα πολύ μικρά μέρη.
Οπως εμείς κατακρίνουμε εναν κυνηγό, έτσι το ίδιο μπορεί να πει για εμας ένας πεζοπόρος στο δάσος, πως διαταράσουμε την ησυχία και την ισορροπία στο δάσος κι ας είμαστε εμεις οι φανατικότεροι οικολόγοι.
Αυτό που θέλω εντελει να πω, είναι πως το όλο θέμα ειναι η πλευρα που το βλέπουμε και σίγουρα δεν πρέπει να το βλέπουμε φανατισμένα ακόμα κι αν είμαστε εντελώς αντίθετοι και πως με την κουβέντα, θα έπρεπε να ψάχνουμε τρόπους για να εφαρμοστούν οι νόμοι για τους παρανομούντες.
ΥΓ Δεν είμαι κυνηγός ούτε έχω κυνηγήσει ποτέ
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 02 Νοέμ 2005, 11:13

iceberg έγραψε:Το σκεύτηκα αυτό που σε απασχολεί και νομίζω οτι θετικά μπορώ να σου απαντήσω: Καμία ζημιά.
:shock: :shock: :shock: :bang:

iceberg έγραψε:Απο τήν άλλη, αν εσύ ... ξέρεις έστω και ένα ντόπιο που να πετάει δυναμίτες ... και δέν το έχεις καταγγείλει ακόμα, είσαι ότι χειρότερο μπορεί να συμβεί στην φύση. Είσαι συνυπεύθηνος για την οικολογική καταστροφή που κάποιοι επέβαλαν στο νησί και μαζί με τους συντοπίτες σου, σας αξίζουν τα χειρότερα.
Καλή τακτική η προσωπική επίθεση 8) αλλά αν το αντιστρέψουμε γίνετα ακόμα πιο ενδιαφέρον :P :

Εσύ φίλε μου iceberg που τόσο πολύ ενδιαφέρεσαι, ποιόν "κακό" κυνηγό έχεις καταγγείλει :?:

Και μην μας πεις ότι δεν γνωρίζεις γιατί τότε ΕΣΥ θα λές ψέμματα (χωρίς ΑΝ) :!:



Αν υπάρχουν σοβαρά επιχειρήματα από τους κυνηγούς για το χόμπυ τους, καλό είναι να τα αναφέρουν μήπως και μας πείσουν ότι δεν βλάπτουν όλους μας, αλλά επιχειρήματα σε στυλ προσωπικής αντεπίθεσης, ή αλλαγής του θέματος συζήτησης σε άλλο (ρύπανση, φυτοφάρμακα, ασθένειες, ψάρεμα, ρουφιανιές κ.λ.π.) δεν πείθει κανέναν, και μαρτυρά είτε ανθρώπους με ανύπαρκτα επιχειρήματα είτε φανατισμένους με το χόμπυ τους σε τέτοιο βαθμό που να τους αναγκάζει να χρησιμοποιούν κάθε μέσο για να το υποστηρίξουν :?
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 5 επισκέπτες