Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Δεν υπάρχουν άνθρωποι!

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Δημοσίευσηαπό A.Man » 15 Σεπ 2005, 10:32

Θα συμφωνήσω επίσης εν μέρη με το φίλο eteakth ότι υπάρχουν και άλλα θέματα στη ζωή που αφορούν το ανθρωπο και ότι θα πρέπει να βάζουμε προταιρεότητες. Αυτό όμως δεν μπορεί να αποτελεί άλλοθι για να μην ασχολούμαστε και με άλλα θέματα και να αγνοούμε τα υπόλοιπα.

Αν περιμενουμε να λύσουμε το θέμα της οδηγικής συμπεριφοράς των Ελλήνων για να ασχοληθούμε με τα υπόλοιπα, φοβάμαι ότι τα "υπολοιπα" δεν θα υπάρχουν πλέον για να ασχοληθούμε μαζί τους.

Εξάλλου το ανθρωπινο μυαλό είναι πολυ-επεξαργαστικό.


Μάλλον δεν έγινα κατανοητός οπότε επανέρχομαι...

Με όλα αυτά που έγραψα πιο πάνω ήθελα να δείξω ότι ο άνθρωπος λειτουργεί ως "κυνηγός" σε κάθε φάση της ζωής του αλλά εσείς επικεντρώνεστε μόνο σε ένα κομμάτι αυτής της συμπεριφοράς.

Διαφωνώ πλήρως και δεν μπορώ να εξηγήσω λογικά το να «σκοτώνεις για σπορ». Αλλά ούτε και για ένστικτο πρόκειται. Κανένα ζώο δε σκοτώνει για σπορ. Μόνο τα άτομα που κυνηγούν μπορούν να μας διαφωτίσουν πάνω σε αυτό (αν και εφ’ όσον θέλουν). Διαφορετικά ο καθένας δίνει τη δική του ερμηνεία.


Δεν είναι κυνηγός (υπό την έννοια ότι σκοτώνει χωρίς να υπάρχει λόγος διαβίωσης ή κάτι σχετικό) αυτός που κινείται με 180Km/h στους ελληνικούς δρόμους?
Δεν είναι κυνηγός αυτός που ενώ τα έχει τσούξει για τα καλά ή έχει πιεί 4 ποτηράκια κρασί (λίγο πάνω από το όριο) πιστεύει ότι μπορεί να γυρίσει άνετα στο σπιτάκι του?
Δεν είναι κυνηγός αυτός που παρόλο που τα λάστιχα του δεν έχουν ούτε μια αυλακιά πάνω τους, αναβάλλει την αλλαγή τους για τον επόμενο χειμώνα?
Εσείς φίλοι μου Προστάτες του ζωικού βασιλείου δεν εμπίπτετε σε καμία από τις παραπάνω κατηγορίες?
Αν όχι, λέτε ψέμματα. ( o.k. ελάχιστες εξαιρέσεις μπορεί να υπάρχουν)
Αν ναι, τότε έχετε πρόθεση να σκοτώσετε χωρίς να υπάρχει κάποιος λόγος, άρα
είστε ΚΥΝΗΓΟΙ!!!
Επομένως σας πετροβολώ (ΟΧΙ δεν είμαι αναμάρτητος αλλά ούτε και εσείς είστε).
Ανθυποπρόεδρος σκέτο...
Άβαταρ μέλους
A.Man
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 14:02
Τοποθεσία: Κιλκίς

Δημοσίευσηαπό sacram » 15 Σεπ 2005, 10:39

sσχετικά με τον<άνθρωπο> που δολοφόνησε το λυκάκι(Ναόμη),η τιμωρία θα έπρεπε να είναι η εξής:
να τον τα'ί'ζουν επι 6 μήνες φώλα, κλειδωμένος σε κελί, και η φώλα σε τέτοιες δόσεις που δεν θα τον σκοτώνει αλλά θα τον κάνει να υποφέρει τόσο όσο του αξίζει.
Ρε γαμ...το και πάλι λίγο θα του ήταν.
τελικά μήπως η ανθρωπότητα είναι όντως ένα λάθος του dna?
Ενας ιός...... :(
Τελευταία επεξεργασία από sacram και 15 Σεπ 2005, 13:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Δημοσίευσηαπό giagoulas » 15 Σεπ 2005, 10:44

Δεν είναι κυνηγός (υπό την έννοια ότι σκοτώνει χωρίς να υπάρχει λόγος διαβίωσης ή κάτι σχετικό) αυτός που κινείται με 180Km/h στους ελληνικούς δρόμους?
Δεν είναι κυνηγός αυτός που ενώ τα έχει τσούξει για τα καλά ή έχει πιεί 4 ποτηράκια κρασί (λίγο πάνω από το όριο) πιστεύει ότι μπορεί να γυρίσει άνετα στο σπιτάκι του?
Δεν είναι κυνηγός αυτός που παρόλο που τα λάστιχα του δεν έχουν ούτε μια αυλακιά πάνω τους, αναβάλλει την αλλαγή τους για τον επόμενο χειμώνα?


ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΥΝΗΓΟΣ.

Ανεγκέφαλος μπορεί να είναι, μαλ.κ.ας μπορεί να είναι, καμικάζι μπορεί να είναι ...............

Εχει δεί πολλούς κυνηγούς μετά το φόνο να αυτοπυροβολούνται και να αυτοκτονούν. Γιατί όλοι οι παραπάνω που αναφέρεις αυτοκτονούν (και φυσικά σκοτώνουν και άλλους).

Σε κάθε περίπτωση όμως δεν έχουν πρόθεση να σκοτώσουν για σπορ , ασχετα με το αν στο τέλος σκοτώνουν.

Και βέβαια ο ανθρωπος είναι και κυνηγός. Απλά έχει μεταφέρει το πεδίο δράσης αλλου (πχ επάγγελμα). Αυτό λέγεται εξέλιξη.

Αλλά αν το θέτεις έτσι ο ανθρωπος κάποτε ήταν και τροφοσυλεκτης. Τι προτείνεις ? Να μεταβούμε στην πλησιέστερη χωματερή !
-------------------------------------------------------
Ο ιπτάμενος Γιαγκουλας MIG 29
-------------------------------------------------------
Αν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πάς, Θα πάς εκεί που κοιτάς.

ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ

www.tataclub.gr
Άβαταρ μέλους
giagoulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 773
Εγγραφή: 21 Ιαν 2004, 00:21
Τοποθεσία: Bombay - Bollywood

Δημοσίευσηαπό firelord » 15 Σεπ 2005, 10:50

όχι, να μεταβείς στο πλησιέστερο σφαγείο (και να παραμένεις κρεατοφάγος το ύστερον)

τουλάχιστον στο κυνήγι το θήραμα έχει περισσότερες πιθανότητες
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό A.Man » 15 Σεπ 2005, 10:59

Αλλά αν το θέτεις έτσι ο ανθρωπος κάποτε ήταν και τροφοσυλεκτης. Τι προτείνεις ? Να μεταβούμε στην πλησιέστερη χωματερή !


Ο άνθρωπος κάποτε ήταν και πολυγαμικός. Όχι -δυστυχώς- δεν προτείνω να έχουμε όσες γυναίκες θέλουμε... (δεν καταλαβαίνω βέβαια, πως το θέτω, ώστε να βγάλεις αυτό το συμπέρασμα)

Σε κάθε περίπτωση όμως δεν έχουν πρόθεση να σκοτώσουν για σπορ , ασχετα με το αν στο τέλος σκοτώνουν.


Το αποτέλεσμα μετράει!
Ανθυποπρόεδρος σκέτο...
Άβαταρ μέλους
A.Man
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 14:02
Τοποθεσία: Κιλκίς

Δημοσίευσηαπό firelord » 15 Σεπ 2005, 11:05

το όλο ζήτημα μου θυμίζει ελαφρώς τις σφοδρές διαμάχες στην Ευρώπη για τα 4χ4, περί μολύνσεως, ρύπων, ατυχημάτων κλπ...

μόνο πυρές δεν στήσανε...
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό michailbm » 15 Σεπ 2005, 11:09

Δεν έχω συναντήσει κτηνοτρόφο, σφάκτη ή χασάπη που να σφάζει με ευχαρίστηση. Δεν τους έχω δεί ποτέ όταν έρχεται το πάσχα να ακονίζουν τα μαχαίρια τους , να γυαλίζουν τον εξοπλισμό τους και να τρίβουν τα χέρια τους με χαρά και να λένε "ωραία ήρθε το πάσχα θα σφάξουμε". Είναι μία δουλειά και απλά την κάνουν.

Εχεις κάνει και εχεις δει να κάνουν άλλοι μεγάλες "χαρες" που θα φανέ μπριζολάκια , παϊδάκια κλπ που κάποιοι πληρώθηκαν για να σκοτώσουν για την δικιά σου - τους ευχαρίστηση!
Τέλος εδώ γιατι δεν οδηγεί πουθενά!
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

Δημοσίευσηαπό bisba » 15 Σεπ 2005, 11:09

Το κυνηγι ειναι τροπος ζωης .
Πειτε το οπως θελετε . ειναι χομπυ .
Ωραια τι να κανουμε ?
Κυνηγαγε ο παππους μου μετα ο πατερας μου εγω και θα μπορει να κυνηγαει και το παιδι μου .
Μπορει ο καθε ενας να λεει τα υπερ και τα κατα για το καθε τι που κανει .
Κουβεντα γεινεται και πρεπει να κραταμε τους τονους χαμηλα .
Μου αρεσει να παω την βολτα στο βουνο να δω το ξημερωμα να δω τον σκυλο να τρεχει και να ψαχνει το θηραμα και μετα απο προσπαθεια να το καρποθω .
Αν το δουμε απο την πλευρα του φαγητου και παλι ειναι ποιο υγειηνο απο ολα αυτα που πουλανε .
Τρωω κατι που δεν μπορω να το παρω ουτε απο το καλυτερο μαγαζι .
Αλλα αυτο που εσθανεται καθε κυνηγος οταν βγενει στο βουνο δεν μπορει να το ανταλλαξει με τιποτα .
Άβαταρ μέλους
bisba
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 10 Απρ 2003, 13:59
Τοποθεσία: N.Iωνια Αθηνα

Δημοσίευσηαπό firelord » 15 Σεπ 2005, 11:11

σωστόν, δεν οδηγεί πουθενά
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό michailbm » 15 Σεπ 2005, 11:13

bisba έγραψε:Το κυνηγι ειναι τροπος ζωης .
Πειτε το οπως θελετε . ειναι χομπυ .
Ωραια τι να κανουμε ?
Κυνηγαγε ο παππους μου μετα ο πατερας μου εγω και θα μπορει να κυνηγαει και το παιδι μου .
Μπορει ο καθε ενας να λεει τα υπερ και τα κατα για το καθε τι που κανει .
Κουβεντα γεινεται και πρεπει να κραταμε τους τονους χαμηλα .
Μου αρεσει να παω την βολτα στο βουνο να δω το ξημερωμα να δω τον σκυλο να τρεχει και να ψαχνει το θηραμα και μετα απο προσπαθεια να το καρποθω .
Αν το δουμε απο την πλευρα του φαγητου και παλι ειναι ποιο υγειηνο απο ολα αυτα που πουλανε .
Τρωω κατι που δεν μπορω να το παρω ουτε απο το καλυτερο μαγαζι .
Αλλα αυτο που εσθανεται καθε κυνηγος οταν βγενει στο βουνο δεν μπορει να το ανταλλαξει με τιποτα .


Πεστα αγορι μου!!!!
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

Δημοσίευσηαπό A.Man » 15 Σεπ 2005, 11:19

σωστόν, δεν οδηγεί πουθενά


Eίναι σαν να ψάχνεις πιο είναι το καλύτερο 4x4...

Τέλος εδώ γιατι δεν οδηγεί πουθενά!


Συμφωνώ!!
Ανθυποπρόεδρος σκέτο...
Άβαταρ μέλους
A.Man
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 14:02
Τοποθεσία: Κιλκίς

Δημοσίευσηαπό Caravan » 15 Σεπ 2005, 12:07

Kotsyfaki, sorry για το ορθογραφικόν αλλά είχες καιρό να φανείς και σε ξέχασα.

Ευτυχώς φάνηκες την κατάλληλη στιγμή (αρχή κυνηγετικής περιόδου :P :P :P ).

Μην ανυσηχείς όμως, ακόμη περιμένω ανταλλακτικά για την καραμπίνα μου.

Ευχαρίστως να συναντηθούμε,
Ο ΚΥΝΗΓΟΣ.
Άβαταρ μέλους
Caravan
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 30 Μαρ 2005, 20:32
Τοποθεσία: Κρυονέρι Αττικής

Δημοσίευσηαπό firelord » 15 Σεπ 2005, 12:11

γεια σου ωρέ...Σβαρτσενέγκερ!
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό vagelis » 15 Σεπ 2005, 12:12

eteakth έγραψε:
σωστόν, δεν οδηγεί πουθενά


Eίναι σαν να ψάχνεις πιο είναι το καλύτερο 4x4...

Τέλος εδώ γιατι δεν οδηγεί πουθενά!


Συμφωνώ!!


Λαθος ,το καλυτερο 4Χ4 εχει βρεθει,LAND ROVER ,αγορι μου.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό iceberg » 15 Σεπ 2005, 12:14

firelord έγραψε:τουλάχιστον στο κυνήγι το θήραμα έχει περισσότερες πιθανότητες


Αυτό είναι που δέν καταλαβαίνουν με τίποτα ολοι οι πολέμιοι του κυνηγιού και του ψαρέματος.
Για να κυνηγήσεις και για να ψαρέψεις πρώτα θα γίνεις μέρος της φύσης και του παιχνιδιού. Η εικόνα που περιγράφηκε με τον "μεξικανό" που πυροβολεί και σκοτώνει μάλιστα οτι πετάει ξαπλωμένος, έχει ιδιέταιρη αξία σαν κόμικ, άλλα καμία σχέση με την πραγματικότητα.
Μα πως δέν το σκευτήκατε όλοι εσείς οι κυνηγοί και τόσα χρόνια βελτιώνεστε για ένα καλύτερο αποτέλεσμα;
Και πώς τόσοι ψαροκυνηγοί που τολμάνε να τα βάλουν με τη φύση και τα ψάρια μπαίνοντας όλο και πιο βαθιά μέσα στο βασίλειο τους χάνουν κάθε χρόνο τη ζωή τους;
Αυτό αποδεικνύει σεβασμό στο θύραμα και αυτογνωσία οτι πρέπει να ξεπεράσεις τα όρια σου για να γίνεις όχι ίσος, άλλα να πλησιάσεις έστω και στο ελάχιστο τις ικανότητες του θυράματος.
Αυτό είναι η πρόκληση, το στοίχημα και ο στόχος. Αν τα καταφέρεις που θα γίνει μετά απο καιρό, πολύ καιρο, σίγουρα δέν μπορεί να σε πεί φονιά αυτός που μόλις χωνεύει το πλάσμα που εζησε όλη τη ζωή του σε κλουβί τρώγωντας σκατά (κυριολεκτικά), και να πληρώνει το χασάπη για να επαναλάβει το αίσχος!
Εγώ δέν κυνηγάω άλλα ψαρεύω μανιωδώς. Για μένα είναι πλέον σπάνιο να καταναλώσω ψάρι που δέν έπιασα ο ίδιος. Θεωρώ οτι εγώ είμαι ο υγιής και ο δίκαιος και οτι όσοι με θεωρούν φονιά η ότι άλλο θα πρέπει να ψάξουν βαθιά μέσα τους τι είναι αυτό που πραγματικά τους φταίει και ψάχνουν για κακούς γύρω τους.
Άβαταρ μέλους
iceberg
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 12:01
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττική

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχει 1 επισκέπτης