Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Πατρίς - Θρησκεία - Οικογένεια

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 15 Φεβ 2005, 15:33

Πάρα πολύ καλό αν και αναφέρεται μόνο στο κομμάτι της "εφαρμογής" της θρησκείας (εκκλησία και παπάδες) και όχι στη βάση, δηλαδή στην ύπαρξη του θείου και της πίστης.
Πρόεδρος B.R.A.T.(Τομέας W/H/R...)
Brizola Raiders Adventure Team
http://www.brat.gr
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Δημοσίευσηαπό IKE » 15 Φεβ 2005, 15:41

Metalaxe αυτό είναι προσωπικό θέμα του κάθε ανθρώπου και αν δεν αντιβαίνει με τις ατομικές ελευθερίες νομίζω δεν πρέπει να μπαίνει σε νομοθετικά πλαίσια.

Ειδικότερα για το χριστιανισμό και το λόγο του Χριστού νομίζω απέχει πάρα πολύ απο την σημερινή μορφή της εκκλησίας (δεν αναφέρομαι στα σκάνδαλα).

Πάντως είναι άλλο θέμα τα εσωτερικά του χριστιανισμού που αφορούν όσους αισθάνονται χριστιανοί κατα κύριο λόγο και αλλο πράγμα η επιρροή της θρησκείας στην κοινωνία μας.
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Re: Πατρίς - Θρησκεία - Οικογένεια

Δημοσίευσηαπό 747 » 15 Φεβ 2005, 15:53

alp έγραψε:
747 έγραψε:Για την περίπτωση των στελεχών της ιεραρχίας συμφωνώ για τη σαπίλα. Η εκκλησία αν τη δεις σαν ζωντανό οργανισμό, πάσχει από καρκινώματα στα υψηλά κλιμάκια , στη διοίκηση, στον τρόπο που αντιλαμβάνεται τα πράγματα και διαχειρίζεται τους σκοπούς της.
Το σώμα της εκκλησίας, ο κόσμος δηαλδή που την απαρτίζει, όχι. Θα μπορούσαμε να πούμε οτι η Εκκλησία της Ελλάδος νοσεί, η εκκλησία όμως όχι. Φαντάζομαι καταλαβαίνεις τη διαφορά.


Δεν κατανοώ την διαφορά μεταξύ Εκκλησία της Ελλάδος και εκκλησία γενικότερα.
Εννοείς τον διαχωρισμό Ιερατείου (κληρικούς) και Εκκλησίας (λαού ή κοσμικούς) ?

Διότι, εγώ πιστεύω πως νοσεί το Ιερατείο, αλλά σε χειρότερη θέση βρίσκεται η Εκκλησία (ο λαός, οι πιστοί ή όπως αλλιώς το λένε...)

Αν ο κόσμος που απαρτίζει την εκκλησία είναι οι "κλασσικοί πιστοί" που έτρεχαν για τις ταυτότητες, οι αγράμματες γιαγιάδες που φώναζαν γεμάτες αγανάκτηση μπροστά στις κάμερες επειδή κάποιος τους είπε ότι πρέπει να τρέξουν και να φωνάξουν, τότε σίγουρα έχουμε ένα θεματάκι παιδείας, έτσι δεν είναι ?

Βέβαια ρίχνω ένα κάποιο δίκιο στους κακόμοιρους τους πιστούς καθότι από τη στιγμή που γεννιέσαι σου πιπιλάνε το μυαλό για το πόσο σπουδαία είναι η "Εκκλησία" και πόσο καλοί οι παπάδες.
Αλλά αυτό πρέπει να αλλάξει...

Για όνομα του ..Θεού, στο 2005 είμαστε...


Το "θεματάκι" παιδείας είναι και το μόνο ουσιαστικό θέμα. Από την έλλειψη της παιδείας πηγάζουν όλα τα στραβά της σημερινής μας κοινωνίας σε όλα τα επίπεδα. Η εκκλησία και τα προβλήματα από τη δράση της είναι απλά επακόλουθα, όπως και πολλά άλλα φαινόμενα.
747
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 09 Δεκ 2003, 13:16
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 15 Φεβ 2005, 15:57

IKE έγραψε:Metalaxe αυτό είναι προσωπικό θέμα του κάθε ανθρώπου και αν δεν αντιβαίνει με τις ατομικές ελευθερίες νομίζω δεν πρέπει να μπαίνει σε νομοθετικά πλαίσια.
Όχι βέβαια, αλλοίμονο αν έμπαινε σε νομοθετικά πλαίσια, απλά είναι θέμα προς συζήτηση :wink: :wink: Πάντως είναι άλλο θέμα τα εσωτερικά του χριστιανισμού που αφορούν όσους αισθάνονται χριστιανοί κατα κύριο λόγο και αλλο πράγμα η επιρροή της θρησκείας στην κοινωνία μας.
Συμφωνώ είναι δύο διαφορετικά πράγματα αλληλένδετα όμως
Πρόεδρος B.R.A.T.(Τομέας W/H/R...)
Brizola Raiders Adventure Team
http://www.brat.gr
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Δημοσίευσηαπό fokion » 15 Φεβ 2005, 16:18

Δεν θα πατε μονοι στην κολαση ( παιζω και εγω μπιριμπα ). Εγω ειμαι θρήσκος - τους παπαδες δεν μπορω
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό blackchris » 15 Φεβ 2005, 16:37

Μια Αγγλική παροιμία λεει "Η γνώμη είναι σαν της κωλοτρυπίδες όλοι έχουν από μια".
Μιας και το αγαπητό μας forum είναι σχετικό με την τετρακίνηση και τις moto καλό θα ήταν πιστεύω να περιοριστούμε σε σχετικά θέματα. Αν δεν θέλουμε να ξεκινήσουμε πόλεμο μεταξύ μας και από άτομα που θίγονται από τις τοποθετήσεις. Είμαι υπέρμαχος του θεσμού τις Εκκλησίας και της πίστης, πρόβλημα μου και γούστο μου και καπέλο μου, όπως πρόβλημα σας και τον υπολοίπων τι πιστεύεται η όχι αρκεί να μην με πατάτε στον κάλο.
Ας κρατήσουμε τον αγαπημένο μας τόπο καθαρό λοιπόν μιας και μας προσφέρει τόσα πολλά. Βέβαια εκτός από το 4χ4 στο forum υπάρχουν και άλλα χιουμοριστικά θέματα τα οποία όμως δεν θίγουν την φιλοσοφία ζωής του καθενός (εκτός και αν υπάρχει πρόβλημα με τις Ουκρανίδες - Ρωσίδες), και πέρα από την πλάκα σκεφτείτε ότι μπορεί κάποιος να θίγεται περισσότερο αν υβρίζεται η Εκκλησία παρά οι γονείς του. Βάλτε λοιπόν τον εαυτό σας σε αυτήν την υποθετική θέση για να καταλάβετε την στάση ζωή μου θα σας άρεσε ? Αλληλοσεβασμός λοιπόν αγαπητοί του μου και ειρήνη ημήν.
(Πριν από χρόνια στα σκατά είδα μια λάμψη μου έκανε εντύπωση και το έψαξα και ανακάλυψα χρυσαφί και τυφλώθηκα από την λάμψη, ενώ κάποιοι φίλοι μου εντυπωσιάσθηκαν από τα σκατά και βούτηξαν και κολύμπησαν και έμειναν εκεί.)
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό IKE » 15 Φεβ 2005, 16:54

Το ρητό του Clint δεν απαγορεύει να λέγονται όλες οι απόψεις έστω και αν για κάποιους έχουν αξία κωλοτρυπίδας :)

Ο τομέας εδώ έχει τίτλο "Γενικές Συζητήσεις", για θέματα 4Χ4 κλπ υπάρχουν οι ανάλογοι τομείς, αν είμαστε ευγενικοί και σεβόμαστε τους συνομιλητές μας κανένα θέμα δεν είναι απαγορευμένο. Ακόμα και αν κάποιος σε προσέβαλε μέσω της πίστης σου μπορείς να του το πείς ευγενικά και φαντάζομαι θα σου ζητήσει συγγνώμη.
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό blackchris » 15 Φεβ 2005, 17:14

IKE έγραψε:Το ρητό του Clint δεν απαγορεύει να λέγονται όλες οι απόψεις έστω και αν για κάποιους έχουν αξία κωλοτρυπίδας :)

Ο τομέας εδώ έχει τίτλο "Γενικές Συζητήσεις", για θέματα 4Χ4 κλπ υπάρχουν οι ανάλογοι τομείς, αν είμαστε ευγενικοί και σεβόμαστε τους συνομιλητές μας κανένα θέμα δεν είναι απαγορευμένο. Ακόμα και αν κάποιος σε προσέβαλε μέσω της πίστης σου μπορείς να του το πείς ευγενικά και φαντάζομαι θα σου ζητήσει συγγνώμη.


Δεν με πρόσβαλε κανένας και ούτε αξιώνω συγνώμη από κανένα απλός το συγκεκριμένο ρητό με την ωμότητα του δείχνει ότι ο καθένας μπορεί να λεει ότι θέλει και ότι αποκλείετε να βρεις 100% ταύτιση απόψεων.
Απλώς προτείνω να μείνουμε όπως μέχρι τώρα σε χαλαρά θέματα. Φαντάζεσαι τι έχει να γίνει αν κάποιος ανοίξει πολιτικό θέμα επειδή τραβάει κάποιο ζόρι με την κυβέρνηση ? Ας μείνουμε σε αυτά που μας ενώνουν και όχι σε αυτά που μας χωρίζουν.
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό Gorgorofteros » 16 Φεβ 2005, 09:10

blackchris έγραψε: Αν δεν θέλουμε να ξεκινήσουμε πόλεμο μεταξύ μας και από άτομα που θίγονται από τις τοποθετήσεις.


Αν σκεφτούμε οτι πρίν μερικές ημέρες πήγαν να βγούν φαλτσέτες για πολύ απλότερα θέματα όπως μια προσπέραση κ.λ.π., τότε θα συμφωνήσω με τον blackchris.

Ως σκεφτόμενοι ενήλικες μπορούμε να τοποθετηθούμε αλλά να μην πέσουμε στην παγίδα ανταλλαγής αφορισμών και εξορκισμών.

Επαναλαμβάνω για να μην παρεξηγηθώ πιστεύω στο πνεύμα της θρησκείας, αλλά γυρνάω την πλάτη στα μαυροφορεμένα θρεφτάρια.
KΕΡΑΣΙ CLUB
Άβαταρ μέλους
Gorgorofteros
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 372
Εγγραφή: 13 Απρ 2004, 08:19
Τοποθεσία: Χαλάνδρι - Αθήνα

Δημοσίευσηαπό IKE » 16 Φεβ 2005, 10:25

Gorgorofteros έγραψε:Ως σκεφτόμενοι ενήλικες μπορούμε να τοποθετηθούμε αλλά να μην πέσουμε στην παγίδα ανταλλαγής αφορισμών και εξορκισμών.


Απο το να βάζουμε ταμπέλες σε μερικά θέματα σαν απαγορευμένα καλύτερα να κάνουμε αυτό που λέει ο Γοργόφτερος, να συμπεριφερόμαστε σαν σκεπτόμενοι ενήλικες.
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό alp » 16 Φεβ 2005, 17:35

IKE έγραψε:Το ρητό του Clint δεν απαγορεύει να λέγονται όλες οι απόψεις έστω και αν για κάποιους έχουν αξία κωλοτρυπίδας :)

Ο τομέας εδώ έχει τίτλο "Γενικές Συζητήσεις", για θέματα 4Χ4 κλπ υπάρχουν οι ανάλογοι τομείς, αν είμαστε ευγενικοί και σεβόμαστε τους συνομιλητές μας κανένα θέμα δεν είναι απαγορευμένο. Ακόμα και αν κάποιος σε προσέβαλε μέσω της πίστης σου μπορείς να του το πείς ευγενικά και φαντάζομαι θα σου ζητήσει συγγνώμη.


Δεν θα μπορουσα να το εκφράσω καλύτερα.

Θεωρώ πως έχουμε ανοίξει και ακόμη πιο σημαντικό έχουμε διατηρήσει μία καλή συζήτηση σε ένα αξιοπρεπέστατο επίπεδο.
Βέβαια υπάρχουν και χαρακτήρες που θα μπορούσαν να σφάζονται ακόμη και για την σωστή ή μη τοποθέτηση χιονοαλυσίδων.

Για εμένα απαγορευμένα θέματα απλά δεν υφίστανται.
Θεωρώ τον εαυτό μου αρκετά ευφυή και ελεύθερο για να μπορώ να το κάνω αυτό...

Αν φίλε blackchris θίγεσαι (που κανείς μας δεν έχει πιστεύω τέτοια πρόθεση) θα σε παρακαλούσα να παραμείνεις στα θέματα του forum που είναι ασφαλή για εσένα.
Εδώ οι συζητήσεις είναι Γενικές όπως αναφέρει και η ταμπελίτσα έξω από τα μαγαζί και αυτό δεν σημαίνει μόνο χιουμοριστικές...

Φιλικά
alp
Άβαταρ μέλους
alp
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 15 Σεπ 2004, 09:54

Δημοσίευσηαπό alp » 16 Φεβ 2005, 17:47

Σήμερα άκουσα για πρώτη φορά πολιτκό πρόσωπο
(για να μη παρεξηγηθώ: πρώτη φορά άκουσα εγώ, ενδεχομένως να είχαν εκφραστεί και άλλοι έτσι απλά να μη τους άκουσα..)
να μιλάει επισήμα για τον διαχωρισμό κράτους - εκκλησίας.

Κάτι μου λέει πως πολύ σύντομα οι Αθηναίοι θα έχουν ....αφορισμένη Δήμαρχο.

Μήπως είδατε την χθεσινοβραδυνή εκπομπή του Χαρδαβέλλα για τα το οικονομικά της Εκκλησίας ?
Δεν την είδα, αλλά μου είπαν πως ήταν άκρως ενδιαφέρουσα.
Άβαταρ μέλους
alp
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 15 Σεπ 2004, 09:54

Δημοσίευσηαπό tedos » 16 Φεβ 2005, 17:54

Η συζητηση για τα θεματα αυτα ευαισθητοποιει ενα απο τα μελη του Stratego Team.

Ανεξαρτητως προσωπικων πεποιθησεων καλω και τα υπολοιπα μελη του Stratego να ειναι ιδιαιτερα προσεκτικα στη περιπτωση που αποφασισουν να τοποθετηθουν σε αυτη την ενοτητα. Μαλλον καλο θα ηταν να το αποφυγουμε. Αμα θετε να βγαλετε το αχτι σας στον τσιφουτη καπελα ελευθερα!!! :twisted: :twisted: :twisted: Στα "Μαχαιρωματα" :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό blackchris » 16 Φεβ 2005, 18:02

alp έγραψε:
Αν φίλε blackchris θίγεσαι (που κανείς μας δεν έχει πιστεύω τέτοια πρόθεση) θα σε παρακαλούσα να παραμείνεις στα θέματα του forum που είναι ασφαλή για εσένα.
Εδώ οι συζητήσεις είναι Γενικές όπως αναφέρει και η ταμπελίτσα έξω από τα μαγαζί και αυτό δεν σημαίνει μόνο χιουμοριστικές...

Φιλικά
alp


Μιας και έχω την κακή συνήθεια να τριγυρνάω στην γειτονιά όπου βλέπω φως μπαίνω. Τώρα αν θίγομαι και τραβάω ζόρι θα συμφωνήσω αν μου πεις ότι είναι πρόβλημα μου. Απλώς είπα ότι με πιο σοβαρά απο τα χιουμοριστικά θέματα είναι πιο εύκολο να βγουν μαχαίρια και να χαλάσει το κλίμα. Δεν συνηθίζω να φυγομαχώ και ούτε έχω πρόβλημα να αρπαχτώ αν κρίνω ότι έτσι πρέπει. Ξεκίνησες ένα θέμα που εμένα με ενοχλεί και δικαίωμα σου να το ξεκινήσεις (δημοκρατία κτλ). Μάλλον είμαι με την πλάτη στον τοίχο και μπορείς να πατάς στον κάλο όσο γουστάρεις και πάλι no problem.
Όλοι έχουμε κάποια ευαίσθητα σημεία σε ένα άλλο ποστ είπα χασοδίκη ένα δικηγόρο συνφορουμίστα χάριν αστειότητας και πετάχτηκε στα ουράνια γιατί
προσβλήθηκε, το κατάλαβα και το έκοψα, κανένα πρόβλημα.
Δεν σε γνωρίζω και δεν ξέρω τι πρεσβεύεις και με τι θέματα που αφορούν την κοσμοθεωρία σου τραβάς ζόρι, μπορώ να κάνω δοκιμές να δω που θα τσιμπήσεις για να σου δώσω την ίδια απάντηση με την δικιά σου παραπάνω. Αν πχ είσαι με τους "πράσινους" η με τους "μπλε" η με τους μενεξεδί μπορείς να ενοχληθείς πολύ, η αν πιστεύεις στο δικαίωμα στην "διαφορετικότητα" θα σε ενοχλήσω ακόμη περισσότερο. Μπορεί πάλι να είσαι απο αυτούς που δεν σηκώνουν μύγα στο σπαθί τους και τρωνε 4 για την παραγγελιά, εκεί να δεις γλέντια. Μόνο πες μου ποιος είναι ο "κάλος" σου και να δεις τι ωραία ταμπελίτσα μπορεί να κρεμαστεί απ΄ έξω για να μην μπαίνεις.
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό blackchris » 16 Φεβ 2005, 18:16

tedos έγραψε:Η συζητηση για τα θεματα αυτα ευαισθητοποιει ενα απο τα μελη του Stratego Team.

Ανεξαρτητως προσωπικων πεποιθησεων καλω και τα υπολοιπα μελη του Stratego να ειναι ιδιαιτερα προσεκτικα στη περιπτωση που αποφασισουν να τοποθετηθουν σε αυτη την ενοτητα. Μαλλον καλο θα ηταν να το αποφυγουμε. Αμα θετε να βγαλετε το αχτι σας στον τσιφουτη καπελα ελευθερα!!! :twisted: :twisted: :twisted: Στα "Μαχαιρωματα" :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:


Θοδωρή τα μέλη του stratego μπορούν να τοποθετηθούν όπως θέλουν δεν κάνω τον χωροφύλακα κανενός, απλός η θέση μου είναι ότι τα σοβαρά θέματα, προβλήματα και πικρίες θα φέρουν και όχι λύσεις. Δείτε τι σκότωμα έπεσε σε κάποιες ενότητες οι οποίες είναι και σχετικές με το άθλημα, και μερικές φορές για ψύλλού πήδημα.
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot]. Υπάρχουν 12 επισκέπτες