Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Τα χρόνια που έρχονται

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Re: For IKE

Δημοσίευσηαπό IKE » 14 Φεβ 2005, 16:48

747 έγραψε:Ανέγνον, Έγνων, Κατέγνον........


ανέγνως, αλλ' ούκ έγνως. εί γάρ έγνως, ούκ άν κατέγνως.

YΓ. συγκινιτική η κίνηση του 747 να σκοτώσει ορθογραφικά τα λόγια του Ιουλιανού για να μου συμπαρασταθεί στην κακή χρήση των ελληνικών απο την οποία πάσχω.
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό michailbm » 14 Φεβ 2005, 17:13

IKE έγραψε:Προφανώς το προηγούμενο ποστ μου είναι άσχετο με το θέμα και γεμάτο αοριστίες ειδικά αν το συγκρίνουμε με το σαφέστατο και εκτενές του michailbm που υποκαθιστά τα επιχειρήματα με θαυμαστικα. Για να μην αισθάνομαι μοναξιά σαν κακός χρήστης της ελληνικής πάντως έβαλε ενα αριστούργημα συντακτικού με bold, merci :)


Δεν φτάνει που δεν αντιλαμβάνεσαι το θέμα της συζήτησης αλλά νομίζεις ότι ξέρεις και συντακτικό!!!!!
Εκτός από άστοχες παρατηρήσεις έχεις τίποτα επί της ουσίας να μας πεις!!!!
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

Δημοσίευσηαπό IKE » 14 Φεβ 2005, 17:23

michailbm εγω δεν είπα πως είμαι φιλόλογος αλλα εσύ που με κατακρίνεις θα πρέπει πχ να ξέρεις πως σε πρόταση που υποδηλώνει ερώτημα βάζουμε ερωτηματικό και όχι θαυμαστικό.

Αν το θέμα μας είναι ο σχολιασμός του άρθρου που παρέθεσε ο 747 στην πρώτη σελίδα την τοποθέτησή μου αναλυτικά θα την βρείς στη σελίδα 2 κάτω κάτω, την δικιά σου που θα την βρώ?

Η συμπεριφορά του 747 πάντως με στεναχωρεί, έχουμε γνωριστεί και απο κοντά και δεν φανταζόμουνα πως είναι άνθρωπος τέτοιου επιπέδου. Είναι κρίμα να βλέπεις κάποιον να καταφευγει σε αστείες προσωπικές επιθέσεις αδυνατόντας να στηρίξει αυτά που γράφει. Είναι ακόμα πιο αστεία αλλα ενίοτε και επικύνδηνη η αποκλειστική οικειοποίηση της αγάπης για την πατρίδα απο τέτοια άτομα. Η ιστορία έχει δείξει πως μόνο επιζήμιες είναι τέτοιες πεποιθήσεις.
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό michailbm » 14 Φεβ 2005, 17:36

ΔΕΝ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΙΣΩ ΑΠ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΕΣΥ ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΡΜΗΝΕΥΣΕΙΣ!!!!!


Την ερώτηση που είδες???
Παρακαλώ όποιον βλέπει ερώτηση να το πει!!!
Μαθέ παιδάκι μου να συνομιλείς χωρίς να ωθείς τους άλλους στα όρια !
Καταλαβαίνω ότι η ερηστικότητα είναι μέρος του χαρακτήρα σου αλλά καλο θα ήταν να την τιθασεύσεις!!!!
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

kokoromaxies ....

Δημοσίευσηαπό alp » 14 Φεβ 2005, 17:49

:popcorn:

Μπράβο παιδιά.....καλά το πάτε ..............
Άβαταρ μέλους
alp
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 15 Σεπ 2004, 09:54

kokoromaxies ....

Δημοσίευσηαπό 747 » 14 Φεβ 2005, 17:58

Είχα γράψει απάντηση αλλά την έσβησα, κάνοντας μια πρώτη κίνηση για το τέλος της ιστορίας. Άντε να δούμε.
747
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 09 Δεκ 2003, 13:16
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό IKE » 14 Φεβ 2005, 18:22

michailbm έγραψε:Παρακαλώ όποιον βλέπει ερώτηση να το πει!!!


voila:

michailbm έγραψε:Εκτός από άστοχες παρατηρήσεις έχεις τίποτα επί της ουσίας να μας πεις!!!!


Οσο για τα παρακάτω:

michailbm έγραψε:Μαθέ παιδάκι μου να συνομιλείς χωρίς να ωθείς τους άλλους στα όρια !
Καταλαβαίνω ότι η ερηστικότητα είναι μέρος του χαρακτήρα σου αλλά καλο θα ήταν να την τιθασεύσεις!!!!


747 έγραψε:Είχα γράψει απάντηση αλλά την έσβησα, κάνοντας μια πρώτη κίνηση για το τέλος της ιστορίας. Άντε να δούμε.


Ούτε έβρισα ούτε πρόσβαλα κανένα, μάλλον το ανάποδο έγινε, δεν βλέπω γιατί χαρακτηρίζομαι εγώ ως ο εριστικός. Ο 747 ξεκίνησε τα άστοχα ποστ και εφόσον τα σταματάει πλέον μάλλον τελείωσε το πανυγήρι :P
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό 747 » 14 Φεβ 2005, 18:45

:roll:
747
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 09 Δεκ 2003, 13:16
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό michailbm » 14 Φεβ 2005, 19:19

:banging:
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

Re: For IKE

Δημοσίευσηαπό iperodigos » 14 Φεβ 2005, 20:25

IKE έγραψε:
747 έγραψε:Ανέγνον, Έγνων, Κατέγνον........


ανέγνως, αλλ' ούκ έγνως. εί γάρ έγνως, ούκ άν κατέγνως.

YΓ. συγκινιτική η κίνηση του 747 να σκοτώσει ορθογραφικά τα λόγια του Ιουλιανού για να μου συμπαρασταθεί στην κακή χρήση των ελληνικών απο την οποία πάσχω.


Παιδια δεν ξερω τι λετε εσεις,αλλα εγω.............ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΛΕΤΕ ΕΣΕΙΣ!!!!!!!
iperodigos
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 05 Ιουν 2004, 12:01

Re: kokoromaxies ....

Δημοσίευσηαπό Gorgorofteros » 15 Φεβ 2005, 07:56

alp έγραψε::popcorn:

Μπράβο παιδιά.....καλά το πάτε ..............



Αlp πιάσε μου και μένα ένα κουτί φυστίκια.


Ρε παιδιά τι πάθατε ?? Αγιοβαλεντίνικες μέρες, θα μας βάλει η Πρόεδρος του Κοινοβουλίου να σκοτωθούμε ??
KΕΡΑΣΙ CLUB
Άβαταρ μέλους
Gorgorofteros
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 372
Εγγραφή: 13 Απρ 2004, 08:19
Τοποθεσία: Χαλάνδρι - Αθήνα

Re: kokoromaxies ....

Δημοσίευσηαπό IKE » 15 Φεβ 2005, 15:51

Gorgorofteros έγραψε:
alp έγραψε::popcorn:

Μπράβο παιδιά.....καλά το πάτε ..............



Αlp πιάσε μου και μένα ένα κουτί φυστίκια.


Ρε παιδιά τι πάθατε ?? Αγιοβαλεντίνικες μέρες, θα μας βάλει η Πρόεδρος του Κοινοβουλίου να σκοτωθούμε ??


Δεν υπάρχει κανένα σκότωμα! It takes two to tango;)
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Re: kokoromaxies ....

Δημοσίευσηαπό 747 » 15 Φεβ 2005, 16:10

Gorgorofteros έγραψε:
alp έγραψε::popcorn:

Μπράβο παιδιά.....καλά το πάτε ..............



Αlp πιάσε μου και μένα ένα κουτί φυστίκια.


Ρε παιδιά τι πάθατε ?? Αγιοβαλεντίνικες μέρες, θα μας βάλει η Πρόεδρος του Κοινοβουλίου να σκοτωθούμε ??


Gorgoroftere, η Πρόεδρος και οι υπόλοιποι "πολιτικοί" θα μας βάλουν να σκοτωθούμε στα σίγουρα, όλους, όχι εμένα και τον ΙΚΕ.
Η κόντρα των προηγούμενων σελίδων δεν έχει να κάνει με το θέμα, και σε καμμία περίπτωση δεν είναι σκοτωμός......ούτε και έχει οποιεσδήποτε προεκτάσεις όπως κάποιος μπορεί να νομίζει.
Τέσπά, πολυζαλίστηκε το forum με αυτά. Έχει και προσωπικά μηνύματα για όποιον θέλει περαιτέρω εξηγήσεις.
747
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 09 Δεκ 2003, 13:16
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό Gorgorofteros » 16 Φεβ 2005, 09:24

Αδερφωμένοι ποτέ νικημένοι.

Την καλημέρα μου αδέρφια.
KΕΡΑΣΙ CLUB
Άβαταρ μέλους
Gorgorofteros
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 372
Εγγραφή: 13 Απρ 2004, 08:19
Τοποθεσία: Χαλάνδρι - Αθήνα

Δημοσίευσηαπό michailbm » 11 Μαρ 2005, 00:52

Μεταφέρω και εδώ προβληματισμούς και απόψεις μου :

Κύριοι θα επισημάνω λίγα πράγματα που τα έζησα και τα ξαναζώ δυστυχώς στην ίδια μου την χώρα !!
Το 1987 ήμουν στην τότε ενωμένη Γιουγκοσλαβία, όπου άκουγα στις ειδήσεις καθημερινά για προβλήματα που δημιουργούταν στο Κόσοβο , προβλήματα που είχαν τότε να κάνουν με οπλισμό αλβανικής προέλευσης που ανακάλυπτε η αστυνομία σε σπηλιές και κρύπτες σε διάφορα μέρη στο Κόσοβο!
Αλλά πριν γράψω οτιδήποτε άλλο θα σας κάνω μια συνοπτική ενημέρωση για όσους δεν έτυχε να ξέρουν ακριβώς για τον πληθυσμιακό μωσαϊκό της συγκεκριμένης περιοχής μέχρι σήμερα.
Η περιοχή είναι για τους Σέρβους η γενέτειρα τους ως έθνος ,η κοιτίδα τους ,εκεί έχουν τα μοναστήρια τους και τις εκκλησίες τους ,από εκεί προέρχονταν οι βασιλιάδες τους και από εκεί ξεκίνησε η επανάσταση τους ενάντια στους τούρκους.
Πάντα υπήρχαν λίγοι Αλβανοί εκεί , όμως ήταν περιορισμένοι κοντά στα σημερινά σύνορα με την Αλβανία και σε καμία περίπτωση και ποτέ έως το 1955 δεν ξεπερνούσαν το 1/5 του πληθυσμού του Κόσοβο. Το 1960 περίπου ο Τίτο άφησε τα σύνορα ελευθέρα να περάσουν οι Αλβανοί (λογο διαφωνίας του με το καθεστώς της Αλβανίας τότε) και έτσι πέρασαν στο κοσοβο Αλβανοί και σιγά σιγά πολιτογραφήθηκαν ως γιουγκοσλάβοι. Τότε άλλαξε ξαφνικά το δημογραφικό μωσαϊκό και οι Αλβανοί αποτελούσαν πλέον το 1/3 του πληθυσμού! Από τότε μέχρι το 1980 λογο του ότι κάνουν πολλά παιδία (ενώ οι σέρβοι έκαναν 2-3 ανά οικογ) αύξησαν τον πληθυσμό τους και πλέον ήταν τα 2/3 του πληθυσμού και οι σέρβοι ήταν μειονότητα μέσα στον ίδιο τους τον τόπο! Η κεντρική εξουσία σε μια προσπάθεια να συγκρατήσει , αυτό που τελικά δεν μπόρεσε, τους αναγνώρισε την γλώσσα τους ως μια εκ των επίσημων του κράτους ,ίδρυσε σχολεία και πανεπιστήμια στην γλώσσα τους και πάντα υπήρχε και κάποιος υπουργός Αλβανός!
Επανέρχομαι στα τέλη της δεκαετίας του 80 που γινόταν αυτό που προανέφερα και αρχικά αποδιδόταν σε παράνομο εμπόριο οπλών (τουλάχιστον επίσημα) . Στις αρχές της δεκαετίας του 90 άρχισε η διάσπαση της τότε Γιουγκοσλαβίας και κανείς δεν έδινε μεγάλη σημασία σε μια επαρχία που ήταν μακριά από τις εστίες πολέμου που είχαν τότε δημιουργηθεί έως ότου κάποια μέρα άρχισαν σφαγές και δολιοφθορές από μέρους των Αλβανών και πρωτοεμφανίστηκε ο UCK ως απελευθερωτικός Στράτος των ήδη ελεύθερων και πλήρως αναγνωρισμένων Αλβανών . Όπως καταλαβαίνετε ο οπλισμός τους μαζεύονταν τόσα χρόνια και φυλασσόταν σε τέτοιες κρύπτες μέχρι να “έρθει η ώρα” .
Τότε οι Σέρβοι απάντησαν στις σφαγές και έγινε ότι έγινε με τα γνωστά αποτελέσματα και την επικείμενη αυτονόμηση του αλβανικού πλέων Κοσόβου.
Έχει ανοίξει ο ασκός του Αίολου και οι εξελίξεις θα είναι ραγδαίες! Αυτό που θέλω να πω είναι ότι όλοι όσοι θεωρούν ότι είναι μειονότητα στα Βαλκάνια έχουν πλέων το δικαίωμα να ζητήσουν αυτονόμηση από την στιγμή που το Κοσοβο επίσημα θα αυτονομηθεί και θα αποσχισθεί από την Σερβία!!
Σας θυμίζει κάτι αυτό Κύριοι ? Τα όπλα που διακινούνται στην Ελλάδα από Αλβανούς και οι κρυπτές που ανακαλύπτονται κατά καιρούς στην βόριο Ελλάδα (Ήπειρο & Μακεδονία) τι σημαίνουν ? Το ότι βάση του συντάγματος μας θα πολιτογραφηθούν έλληνες και σε 5-6 χρόνια θα έχουμε 1500000 Αλβανούς έλληνες πολίτες σας κάνει κλικ? Το ότι έχουν μόνιμα την εντύπωση ότι τους εκμεταλλευόμαστε – καταπιέζουμε – καταδυναστεύουμε τι σας λέει?
Χώρια τα σχέδια για την Μ. Αλβανία και την απελευθέρωση της τσαμουριάς ,κάτι που είναι υπαρκτό και όχι κάτι που υπάρχει στην φαντασία κάποιων όπως νομίζουν ορισμένοι!!!
Αυτούς τους προβληματισμούς σας θέτω που πηγάζουν από καταστάσεις που έζησα από πρώτο χέρι!!
_
_
_

Το να εθελοτυφλούμε κύριοι είναι χαζομάρα και όχι προτέρημα πολιτισμένων που δεν θέλουν να χαρακτηριστούν (και δεν είναι ) ρατσιστές!
Οι προοδευτικότεροι όλων των ανατολικοευρωπαίων ,οι Γιουγκοσλάβοι ,χαρακτηρίσθηκαν ΡΑΤΣΙΣΤΕΣ και κατάπτυστοι εγκληματίες σε τέτοιο βαθμό που έπρεπε όλα τα αλλά έθνη να τους βομβαρδίσουν γιατι τόλμησαν αφού εθελοτυφλούσαν για 30-35 χρόνια να υπερασπιστούν τα σπίτια τους και τις οικογένειες τους που σφαγιάζονταν από τους πλήρως ενταγμένους και αναγνωρισμένους Αλβανούς στην χώρα τους!
Τους τα έσβησαν (τα αλλά προοδευτικά κράτη και οι ίδιοι οι Αλβανοί)μονομιάς όλα όσα είχαν κάνει για τους Αλβανούς τόσα χρόνια και ποτέ ούτε ακούσθηκαν ούτε σχολιάσθηκαν από κανένα ,ότι δηλαδή είχαν τα πάντα , περισσότερα ακόμα από όσα θα είχαν στην ίδια τους την χώρα ,..,και πιστέψτε με είχαν περισσότερα από ότι είχαμε εμείς , την εποχή εκείνη , στην Ελλάδα!
Ο παππούς μου, έφεδρος Λοχαγός του ελληνικού Στράτου που πολέμησε στην Μ. Ασία και είχε το γενικό πρόσταγμα στην μάχη της Κρήτης μετά την αποχώρηση της ελληνικής κυβέρνησης και των Άγγλων και γι' αυτό πήρε 5 μετάλλια ανδρείας και που κατόπιν δεν πήρε ούτε σύνταξη γιατι τον θεώρησαν κομουνιστή κι ας μην ήταν , μου έλεγε ότι :
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΑΡΓΑ ΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ... ΚΛΕΙΣΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΘΑ 'ΡΘΕΙ!!!!!!
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες

cron