Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΚΕΡΑΙΑ ΚΙΝΗΤΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

ΚΕΡΑΙΑ ΚΙΝΗΤΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό Gorgorofteros » 25 Ιουν 2004, 10:16

Διαβάστε παρακάτω να δείτε τι παιχνίδια παίζουν οι εταιρίες κινητής τηλεφωνίας εις βάρος μας.

Ενα χρόνο πρίν στην περιοχή Ζωγράφου κάποιοι περίοικοι εντοπίζουν κεραία σε ταράτσα νεόκτιστης πολυκατοικίας (Νικοπόλεως 18 ) καμουφλαρισμένη σε ηλιακό θερμοσίφωνα κεραία τηλεφωνίας, μετά απο κινητοποιήσεις ο δήθεν ηλιακός αποκαθηλώνεται, λίγο αργότερα μετακομίζω σε αυτήν την πολυκατοικία και είμαι ήσυχος οτι όλα πάνε καλά.

Πρίν 1 εβδομάδα ανακαλύπτουμε στο 2ο υπόγειο (στο οποίο κανείς ένοικος της πολυκατοικίας δεν έχει πρόσβαση) τα μηχανήματα της κεραίας να δουλεύουν στο φούλ. κάποιος μας σφυρίζει οτι ο ιδιοκτήτης πληρώνει πολλά ευρώ σε ρεύμα .

Πάνω στην αγωνία μου ψάχνω στο διαδίκτυο και ανακαλύπτω οτι είμαστε λίγο μ......κες, καθώς κατά καιρούς έχουν ανακαλυφθεί κεραίες ακόμη και μέσα σε μπετά, πίσω απο διαφημιστικές πινακίδες και οτι άλλο φανταστείτε.
Οι πρωτοπόροι μάλιστα Αμερικανοί διάβασα οτι έχουν φτιάξει κεραίες σε παραλαγή δέντρου.

Κεραίες υπάρχουν ακόμη και σε φροντιστήρια, δίπλα σε βρεφονηπιακούς σταθμούς και όπου αλλού φαντάζεστε και δεν βλέπετε, λένε μάλιστα οτι οι ιδιοκτήτες εισπράτουν γύρω στα 6000 ευρω μηνιαίως, χώρια το εφάπαξ ποσόν. Είναι πολλά τα λεφτά για να είναι αθώα .

Χθές πήρα την έγκυο γυναίκα μου και φύγαμε .

Για να σας προλάβω σας λέω οτι γνωρίζω οτι για τις κεραίες δεν έχει πιστοποιηθεί τίποτα ακόμη για το αν πρόκαλούν καρκίνο. Γνωρίζω ακόμη οτι το κινητό μου μπορεί να είναι και χειρότερο.
Ισως και να φοβάμαι υπέρμετρα, αλλά πρίν λίγο καιρό είχα δει σε εφημερίδα ενα αφιέρωμα, είχε σε τομή εγκέφαλο αρουραίου μετά 60 ώρες συνεχούς ακτινοβολίας.

Πραγματικά δεν γνωρίζω τι πρέπει να γίνει, καθώς τα κινητά σίγουρα τα χρειαζόμαστε.

Αλήθεια εσυ έχεις δει τελευταια στην ταράτσα σου κανενα ηλιακό (ο δικός μας ηλιακός είχε μέχρι και ψεύτικα κάτοπτρα) ή στο κρυφο υπόγειο μήπως υπάρχουν μηχανήματα που δουλεύουν ???????.

Λίγο μακροσκελές το μήνυμα αλλά θέλουμε να ηδηγάμε τις μηχανάρες μας για πολλά χρόνια ακόμη, και το κυριότερο μετά απο 30 χρόνια να αποδειχθεί οτι έκανα λάθος .
Άβαταρ μέλους
Gorgorofteros
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 372
Εγγραφή: 13 Απρ 2004, 08:19
Τοποθεσία: Χαλάνδρι - Αθήνα

Δημοσίευσηαπό tazmania » 25 Ιουν 2004, 14:00

Πολύ καλό το ερώτημα που θέτεις και άξιο προσοχής. Κεραίες ή αναμεταδότες (είναι διαφορετικό πράγμα), υπάρχουν παντού. Κυρίος οι αναμεταδότες, "καμουφλάροντε" για λόγους αισθητικής όπως έχουν πει. Για παρτάδειγμα υπάρχει κεραία στο Άγιο Όρος μέσα σε ένα τεράστιο σταυρό :shock:

Το θέμα είναι κατα πόσο είναι επιβλαβές αυτό. Πάντως, το σίγουρο είναι πως γύρο μας κυκλοφορεί πολύ ακτινοπβολία που ποτέ δεν έχουμε φανταστεί.

ΥΓ Μέσα σε μπετά δεν μπορεί να λειτουργήσει κεραία. Λόγο της συχνότητας, το μπετό απαγορεύει στα κύματα να διαχειθούν.
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Gorgorofteros » 25 Ιουν 2004, 15:10

Τι να πω δεν ξέρω, μιας και δεν γνωρίζω και πολλά, την ιστορία με τα μπετά το είδα σε εφημερίδα και έγινε σε πολυκατοικία του Βόλου.

Οντως ακτινοβολία πρέπει να τρώμε πολύ και απο διάφορες πηγές.
Η δική μας ασχετοσύνη και των εταιριών η απληστία είναι αυτή που μας φοβίζει περισσότερο .

Καλό Σαββατοκύριακο και καλές προπονήσεις .

Αύριo δίνουμε το παρών με το ΚΤΜ στο 1st Challenge :P .

Καλή αντάμωση στο επόμενο κοινό Rally Raid.
Άβαταρ μέλους
Gorgorofteros
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 372
Εγγραφή: 13 Απρ 2004, 08:19
Τοποθεσία: Χαλάνδρι - Αθήνα

Δημοσίευσηαπό tazmania » 27 Ιουν 2004, 19:34

Ευχαριστώ πολύ. Καλή επιτυχία και σ' εσένα.
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό georgek » 28 Ιουν 2004, 15:16

Θα σας πω τι συνέβει σε εμένα και με έβαλε σε υποψίες!
Όταν πήγαινα στον ΟΤΕ να πληρώσω το λογαριασμό, παρατηρούσα, ότι το τηλεκοντρόλ του συναγερμού του αυτοκινήτου, δεν έπιανε σχεδόν καθόλου, ή έπιανε από πάρα πολύ κοντά στο αυτοκίνητο. Αυτό το απέδωσα στις πολλές κεραίες που υπάρχουν στην ταράτσα του κτηρίου, και εκπέμπουν διάφορες συχνότητες που 'ταπώνουν' το σήμα του τηλεκοντρόλ. Εδώ και δυο εβδομάδες το ίδιο συμβαίνει ακριβώς έξω από το σπίτι μου (πολυκατοικία). Το παράξενο είναι ότι οπουδήποτε αλλού, ο συναγερμός οπλίζει από πολύ μεγάλη απόσταση. Διαβάζοντας το post συνέδεσα στο μυαλό μου τα γεγονότα αλλά δεν μπορώ προς το παρόν να το αποδείξω. Μήπως κάποιος από τους φίλους του forum έχει παρατηρήσει κάτι παρόμοιο?
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό IKE » 28 Ιουν 2004, 17:14

Εγω έχω παρατηρήσει πως έξω απο τον Βάρσο στην Κηφισσιά δεν πιάνει ΠΟΤΕ το τηλεκοντρόλ του συναγερμού.

Ακόμα και ακίνδυνες να είναι οι κεραίες είναι ελεεινό να τις κρύβουνε.
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό tazmania » 29 Ιουν 2004, 01:07

georgek έγραψε:Θα σας πω τι συνέβει σε εμένα και με έβαλε σε υποψίες!
Όταν πήγαινα στον ΟΤΕ να πληρώσω το λογαριασμό, παρατηρούσα, ότι το τηλεκοντρόλ του συναγερμού του αυτοκινήτου, δεν έπιανε σχεδόν καθόλου, ή έπιανε από πάρα πολύ κοντά στο αυτοκίνητο. Αυτό το απέδωσα στις πολλές κεραίες που υπάρχουν στην ταράτσα του κτηρίου, και εκπέμπουν διάφορες συχνότητες που 'ταπώνουν' το σήμα του τηλεκοντρόλ. Εδώ και δυο εβδομάδες το ίδιο συμβαίνει ακριβώς έξω από το σπίτι μου (πολυκατοικία). Το παράξενο είναι ότι οπουδήποτε αλλού, ο συναγερμός οπλίζει από πολύ μεγάλη απόσταση. Διαβάζοντας το post συνέδεσα στο μυαλό μου τα γεγονότα αλλά δεν μπορώ προς το παρόν να το αποδείξω. Μήπως κάποιος από τους φίλους του forum έχει παρατηρήσει κάτι παρόμοιο?


Χμμμμμ, με προβλημάτισες, δεν νομίζω ότι οι πολλές κεραίες μπορεί να προκαλέσουν κάτι τέτοιο, άλλωστε όλες αυτές οι συχνότητες που χρησιμοποιούνται για τις τηλεπικοινωνίες (μιλάμε για σταθερή και κινητή τηλεφωνία) είναι αποκλειστικά διατεθειμένες γι' αυτό τον σκοπό και καμία συσκευή δεν τις χρησιμοποιεί.

Αυτό που μπορεί να συμβαίνει είναι να υπάρχουν "αντίμετρα" που να "μπουκώνουν " τις κοντινές συχνότητες για να μην υπάρχουν παρεμβολές. Τέτοια συστήματα χρησιμοποιούνται και από την αστυνομία και τις ιδιωτικές ασφάλειες για να μπουκώνουν συχνότητες τηλεκοντρόλ έτσι ώστε να μην μπορούν να ενεργοποιηθούν ρουκέτες και βόμβες εξ' αποστάσεως. Χρησιμοποιούνται σε κτίρια αλλά και αυτοκίνητα (κυρίως) Ίσως να υπάρχουν τέτοια στον ΟΤΕ ή στην Κηφισίας για λόγους ασφαλείας. IKE που είναι η περιοχή που λες; Γνωστή οικογένεια με γραφεία στην Κηφισίας (στο Μαρούσι) χρησιμοποιεί το σύστημα από τότε που έγινε στόχος τρομοκρατικής οργάνωσης με ρουκέτες και την γλίτωσε :shock:
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό georgek » 29 Ιουν 2004, 06:57

tazmania έγραψε:Χμμμμμ, με προβλημάτισες, δεν νομίζω ότι οι πολλές κεραίες μπορεί να προκαλέσουν κάτι τέτοιο, άλλωστε όλες αυτές οι συχνότητες που χρησιμοποιούνται για τις τηλεπικοινωνίες (μιλάμε για σταθερή και κινητή τηλεφωνία) είναι αποκλειστικά διατεθειμένες γι' αυτό τον σκοπό και καμία συσκευή δεν τις χρησιμοποιεί.



Μιλάω για τον ΟΤΕ στις Σέρρες. Θα μπορούσε να είναι αρμονικές? Είναι σίγουρο ότι τα μηχανήματα του ΟΤΕ δεν παράγουν αρμονικές συχνότητες (μικρής ισχύος) οι οποίες να επηρεάζουν τα τηλεκοντρόλ του συναγερμού?

Τώρα και το άλλο που λες μπορεί να ισχύει, γιατί απέναντι από το σπίτι μου στις Σέρρες είναι το κτήριο της νομαρχίας, και δίπλα η λέσχη της αστυνομίας. Άρα πιθανόν ενόψει Ολυμπιακών να εγκαταστάθηκαν τέοιες συσκευές μπουκώματος για προστασία από πιθανή τρομοκρατική ενέργεια με ρουκέτα (ή και τηλεκατευθυνόμενο αεροπλανάκι).

Το ερώτημα είναι πάλι αν οι συχνότητες που εκπέμπουν αυτές οι συσκευές 'προστασίας' είναι αβλαβείς. Επίσης δεν θα έπρεπε να γίνεται γνωστό στον κόσμο η εγκατάσταση αυτών των συσκευών? Υπάρχει κάποια έρευνα (ιατρική) που να έχει ψάξει τις επιπτώσεις μακροχρόνια, πάνω σε ευαίσθητα άτομα όπως παιδάκια και έγκυοι?
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 29 Ιουν 2004, 08:33

georgek έγραψε:...Θα μπορούσε να είναι αρμονικές?...

Φίλε georgek,

το πιθανότερο είναι ότι είναι αρμονικές :? από τα μηχανήματα ραδιοεπικοινωνιών που χρησιμοποιούνται στις υπηρεσίες που ανέφερες. Ας μην ξεχνάμε ότι οι συναγερμοί των αυτοκινήτων δεν λειτουργούν σε συχνότητες αποκλειστικά διατεθειμένες για αυτό τον σκοπό κι έτσι υπάρχει η πιθανότητα για "μπλοκάρισμα" της επικοινωνίας τους. Μερικοί μάλιστα συναγερμοί, όταν λάβουν κάποια "παρεμβολή" (δηλαδή σήμα, όχι απο το τηλεχειριστήριό τους) για αυτοπροστασία ενεργοποιούν την σειρήνα τους :shock: .

Ο συναγερμός που έχω στο αυτοκίνητο είναι (καλώς / κακώς) υπερευαίσθητος και πολλές φορές υποφέρει από τέτοια φαινόμενα. Εχει τύχει να ανακαλύψω έτσι διάφορους πομπούς CB και VHF με αυτό το τρόπο.
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό IKE » 29 Ιουν 2004, 14:47

IKE που είναι η περιοχή που λες;


Είναι κοντά στην πλατεία της Κηφισιάς (στα πλατάνεια που σταματάνε τα λεωφορεία) αν πάρεις το δρόμο που είναι τα goodies κλπ και σε βγάζει μέχρι το κεφαλάρι στα 40 m απο την Κηφισίας
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική


Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 22 επισκέπτες