Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Περι Αφρικής

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Δημοσίευσηαπό GFiotakis » 07 Μαρ 2007, 19:06

Captaindim έγραψε:
GFiotakis έγραψε:
Αν εδω εμεις οι Ελληνες εχουμε τετοιες αποψεις που εχουμε μια ιστορια δημοκρατικοτητας και αγονων για δημοκρατια και ελευθερια ....τι να κανουν αλλοι λαοι που δεν ειχαν ποτε την ευκαιρια να σηκωσουν κεφαλι ....


Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θα πρέπει να κατακρίνομαι για τις απόψεις μου και τέλος πάντων πιο είναι αυτό το άρθρο του Συντάγματος το οποίο θα μου απαγορεύσει να έχω την συγκεκριμένη άποψη πάνω στο θέμα αυτό .

Μήπως και παραβιάζω κάποιον νόμο και δεν το έχω αντιληφθεί?
Τι σημαίνουν δηλαδή τα περί Δημοκρατίας , Ελευθεριας , Αγωνων και ιστορίας Ελλήνων. ?

Απαγορεύεται δηλαδή να είμαι ΚΑΙ Δημοκράτης, ΚΑΙ Έλληνας , ΚΑΙ γνώστης της Ιστορίας (πιστεύω μέχρι ένα βαθμό καλά) ΚΑΙ να μην μου αρέσει η Αφρική , ???? η , θα πρέπει να τα πάρω σε «πακέτο» Αφρική , Δημοκρατία , Παιδία και τέλος πάντων ότι πρέπει να επιτάσσει το ρεύμα της εποχής για να είμαι και εγώ με τα μέτρα και σταθμά κάποιων «ΣΥΝΓΧΡΟΝΟΣ» όταν αυτοί οι κάποιοι (γενικά μιλάω) κατηγορούν άλλους για πρακτικές ρατσιστικές σχετικά με τον σωματοτυπο και την κατανομή του κάθε είδους ανθρώπου , οι ίδιοι έρχονται να βάλουν ΟΡΙΑ ΣΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΦΡΑΣΗ η αλλιώς θα πρέπει να μην «μιλάμε» γιατί θίγεται το «κοινό αίσθημα»

Ωραία εμένα ΔΕΝ μου αρέσει η Αφρική............

Παιδία μην τα μπερδεύουμε τα πράγματα και μην παίζουμε με τις λέξεις , δέχομαι την άποψη του οποιουδήποτε είτε είναι είτε όχι ίδια με την δικιά μου , αφορισμούς όμως του στη Δημοκρατία ,Ιστορία ,Αγώνες κ.λ.π ας τα κρατήσει ο καθένας για τον εαυτό του .

Είναι πολύ «βαριά» τα ονόματα αυτά για να πέφτουν τόσο χαμηλά .

-------------------------------------------------------------------------------------
KΑΛΟ ΔΡΟΜΟ


Νομιζω καπετανιε μου πως τα εχεις μπερδεψει λιγο τα πραγματα
Οτι εγραψα ειναι η γνωμη μου .δεν υπεγραψα απο κατω σαν εισαγγελεας ουτε σαν δικαστης ουτε επεβαλα καμια ποινη…για αυτο χαλαρωσε λιγο, εσυ ο ιδιος λες πως ο καθενας εχει δικαιωμα να εχει την αποψη του…..

Το οτι δεν σου αρεσει η αφρικη και οι ανθρωποι τους δικαιωμα σου οπως δικαιωμα μου ειναι να κρινω τις αποψεις σου και τις αποψεις του καθενος που γραφει δημοσια σε ενα φορουμ οπως εχεις δικαιωμα και εσυ να κρινεις τα λεγομενα μου

Οσο για το να μην χρησιμοποιουμε καποιες λεξεις (καραμελα πολων που τους πειραζει η αληθεια των λεξεων και των εννοιων τους ) ειναι δικαιωμα μου να χρησιμοποιω οποια λεξη βρισκω εγω πως αντιπροσωπευει αυτα που θελω να πω , εκτος αν εχεις εσυ καποιες λεξεις copy right

Φιλικα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
GFiotakis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 12 Δεκ 2006, 01:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Περιστέρι

Δημοσίευσηαπό Captaindim » 08 Μαρ 2007, 10:09

GFiotakis έγραψε:
Οσο για το να μην χρησιμοποιουμε καποιες λεξεις (καραμελα πολων που τους πειραζει η αληθεια των λεξεων και των εννοιων τους ) ειναι δικαιωμα μου να χρησιμοποιω οποια λεξη βρισκω εγω πως αντιπροσωπευει αυτα που θελω να πω , εκτος αν εχεις εσυ καποιες λεξεις copy right


Καλημέρα
Λέξεις copy right δεν υπάρχουν για μένα γιατί επέλεξα να είμαι «έξω από το μαντρί» και ας κινδυνεύω να με φάει κανένας «ΛΥΚΟΣ » από την άλλη την ενότητα [περί βουνού].

Είναι όμως άποψη μου , ΚΑΙ όπως είπες και εσύ έχουμε Ιστορία και η ιστορία πρέπει να μας διδάσκει , αν αρχίζουμε λοιπόν σε κάθε συζήτηση να προτάσσουμε ακόμα και για το παραμικρό θέμα [ γενικά μιλάω] τις λέξεις Δημοκρατία , Ιστορία ,Ελευθέρια , Αγώνες τότε θα εκφυλισθούν ,και όταν θα έλθει η ώρα να τις υπερασπιστούμε δεν θα σημαίνουν ΤΙΠΟΤΑ και όπως καταλαβαίνεις για ένα ΤΙΠΟΤΑ δεν αγωνίζεται ΚΑΝΕΝΑΣ.

Πάντα φιλικά

-------------------------------------------------------------------------------------

ΚΑΛΟ ΔΡΟΜΟ
Άβαταρ μέλους
Captaindim
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 17 Οκτ 2006, 10:36

Δημοσίευσηαπό GFiotakis » 08 Μαρ 2007, 16:43

Captaindim έγραψε: Καλημέρα
Λέξεις copy right δεν υπάρχουν για μένα γιατί επέλεξα να είμαι «έξω από το μαντρί» και ας κινδυνεύω να με φάει κανένας «ΛΥΚΟΣ » από την άλλη την ενότητα [περί βουνού].

Γιατι βρε καπετανιο μου κολας σε μαντρια και τετοια ωραια ???
μην προβατοποιεις τον εαυτο σου …..
Προβατο μπορει να εισαι και μεσα στο μαντρι και εξω απο αυτο…Το θεμα ειναι να μην εισαι προβατο αλλα ελευθερος ανθρωπος που μπορει να κοιταει καθαρα και μπροστα …..Τα προβατακια ειναι καλα για να βοσκουν στο χορταρι και να τα πηγαινουμε για «γυρισμα» το Πασχα :D

Captaindim έγραψε:Είναι όμως άποψη μου , ΚΑΙ όπως είπες και εσύ έχουμε Ιστορία και η ιστορία πρέπει να μας διδάσκει , αν αρχίζουμε λοιπόν σε κάθε συζήτηση να προτάσσουμε ακόμα και για το παραμικρό θέμα [ γενικά μιλάω] τις λέξεις Δημοκρατία , Ιστορία ,Ελευθέρια , Αγώνες τότε θα εκφυλισθούν ,και όταν θα έλθει η ώρα να τις υπερασπιστούμε δεν θα σημαίνουν ΤΙΠΟΤΑ και όπως καταλαβαίνεις για ένα ΤΙΠΟΤΑ δεν αγωνίζεται ΚΑΝΕΝΑΣ.


Καπετανιο μου……….
Για να μας διδαξει η ιστορια…πρεπει να εχουμε μνημη …κατι που μας λυπει….και οταν την εχουμε την εχουμε επιλεκτικα…..

Για να αγωνιστεις για καποια πραγματα πρεπει να ξερεις και τι ειναι …..
Δεν εχουν φοβο οι λεξεις να εκφυλιστουν απο την συχνη χρυση τους αλλα απο την διαστρεβλωση των εννοιων τους για αυτο ειναι χρησιμο να τις τονιζουμε σε πολλες συζητησεις για να μην ξεχναμε τι σημαινουν και τι αντιπροσωπευουν αυτες οι λεξεις.

Πάντα φιλικά
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
GFiotakis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 12 Δεκ 2006, 01:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Περιστέρι

Δημοσίευσηαπό discogirl » 09 Μαρ 2007, 07:08

περι αφρικης λοιπον...
οι αφροαμερικανοι εχουν το ιδιο κι απαραλλαχτο DNA με τους κατοικους της κεντρικης αφρικης
και καμια πολιτισμικη διαφορα απο τους καυκασιους. Ξεκινωντας σαν σκλαβοι - οχι σαν σκλαβωμενο εθνος
αλλα σαν σκλαβοι ο καθενας σε συγκεκριμενο αφεντη- καταφεραν μεσα σε δυο αιωνες να εκμηδενισουν τις αποστασεις.
Ολοι οι πολιτισμοι αναπτυχθηκαν σε περιοχες ευνοημενες κλιματικα και γεωλογικα.
Η κεντρικη αφρικη ειναι καταραμενος τοπος. Ακομα και σημερα οι ανθρωποι εχουν να παλεψουν με την παντοδυναμη κυριαρχη τρομακτικη φυση. Ας μην παμε μακρια, παρτε μονο τις ασθενειες. Καθημερινα ανακαλυπτονται αγνωστοι ιοι με αγνωστη δραση . Το aids και ο εμπολα ειναι τα πιο τρανταχτα παραδειγματα.

Ο πολιτισμος για να ανθισει θελει λυμενη την επιβιωση. Οταν καθημερινα πρεπει πχ να περπατας δεκα χιλιομετρα για να βρεις νερο να πιεις , η πνευματικη σου αναπτυξη ειναι πολυτελεια αν οχι επιστημονικη φαντασια. Αυτα για το " διαφορετικο" DNA. Απο κει και περα φυσικα κι ειναι ευκολη λεια για την δυση
που συντηρει τον "πρωτογονισμο" των αφρικανων με καθε τροπο και κυριως εκμαυλιζοντας τις κυβερνησεις τους (δεν ειναι και δυσκολο αφου εξουσια και διαφθορα δεν ειναι κι ακριβως αντιθετες εννοιες...)
Τωρα να κατηγορουμε τα " μαυρακια" οτι δεν ξεσηκωνονται να διεκδικησουν τα δικαιωματα τους
μου ακουγεται ανεκδοτο μια και ολη η ...Δυσις ησυχαζει και κοιμαται υπνον ελαφρυ σ' οτι αφορα δικα της και μαλιστα κεκτημενα δικαιωματα που απειλουνται σοβαρα.
Άβαταρ μέλους
discogirl
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 18 Φεβ 2006, 14:35

Δημοσίευσηαπό discogirl » 09 Μαρ 2007, 07:53

οσο για τη βοηθεια ...
τι να πω ? κανεις δεν ειναι υπερ του "κανε το καλο και ριξτο στο γιαλο"?
υπαρχει και ουσιαστικη βοηθεια οχι η δηθεν ανθρωπιστικη ελεημοσυνη
Οργανωσεις που τους εκπαιδευουν να διαχειριζονται οσο το δυνατον καλυτερα τους
φτωχικους πορους τους, τους στοιχειωδεις κανονες υγιεινης , περιθαλψη κλπ
Υπαρχει φτωχεια και στη δυση δε λεω ,ομως ο δεικτης ευημεριας μιας
κοινωνιας ειναι το ποσο χαμηλα βρισκεται ο πατος της.
Η κορυφη η δικη τους λοιπον ξεκιναει κατω απο τον δικο μας πατο...
Άβαταρ μέλους
discogirl
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 18 Φεβ 2006, 14:35

Δημοσίευσηαπό Captaindim » 09 Μαρ 2007, 14:45

GFiotakis έγραψε: …..Τα προβατακια ειναι καλα για να βοσκουν στο χορταρι και να τα πηγαινουμε για «γυρισμα» το Πασχα :D


Σιγά !!!!!!!! Σιγά !!!!!!!!.......και μας ακούσει κανένας οικολόγος και μας περάσουνε καδένες στο λαιμό και μας σύρουν μέχρι τον Μαραθώνα , ξέρεις εκεί που έχουν εκείνο το κτήμα και μαζεύονται όλοι τους την ημέρα του Πάσχα και αμολάνε τα αρνάκια μετάξι τους και τα χαϊδεύουνε [ γιατί όσοι τα τρώνε είναι Βάρβαροι], και μας βάλουνε εμάς να τους σερβίρουμε το soya-bean και κρασί χωρίς αλκοόλ !!!!!!

Aν και συμφωνούμε διαφωνώντας ……..

-------------------------------------------------------------------------------------

ΚΑΛΟ ΔΡΟΜΟ
Άβαταρ μέλους
Captaindim
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 17 Οκτ 2006, 10:36

Δημοσίευσηαπό Captaindim » 11 Μαρ 2007, 12:53

discogirl έγραψε:οσο για τη βοηθεια ...
τι να πω ? κανεις δεν ειναι υπερ του "κανε το καλο και ριξτο στο γιαλο"?
υπαρχει και ουσιαστικη βοηθεια οχι η δηθεν ανθρωπιστικη ελεημοσυνη
Οργανωσεις που τους εκπαιδευουν να διαχειριζονται οσο το δυνατον καλυτερα τους
φτωχικους πορους τους, τους στοιχειωδεις κανονες υγιεινης , περιθαλψη κλπ
Υπαρχει φτωχεια και στη δυση δε λεω ,ομως ο δεικτης ευημεριας μιας
κοινωνιας ειναι το ποσο χαμηλα βρισκεται ο πατος της.
Η κορυφη η δικη τους λοιπον ξεκιναει κατω απο τον δικο μας πατο...


Εγώ δεν είμαι επιστήμονας ούτε ειδικός να πω ότι φταίει το DNA η δε ξέρω και εγώ τι σχετικά με την φτώχια που τους δέρνει και στην καθημερινή τους ζωή και στο μυαλό τους .
Δεν θέλω να μιλήσω για το ποιος φταίει στο θέμα αν η Αφρική θα ήταν πιο πλούσια αν δεν υπήρχαν οι αποικιοκράτες η αν δεν εκμεταλλευόντουσαν τους φυσικούς της πόρους , ας πούμε ότι έτσι είναι τα πράγματα ΚΑΚΩΣ μεν , αλλά έτσι είναι αυτή την στιγμή , και ας κάνουμε και μια θεωρία ότι προς το παρών δεν υπάρχει «φως στο τούνελ».
Το θέμα είναι αν με την παρούσα κατάσταση και το τρόπο σκέψεις αυτών τον ανθρώπων μπορούν να βγουν από το τέλμα.

Όταν εγώ και εσύ ( Ισιδορα αν θημαμε καλά) και άλλοι άνθρωποι βλέπουμε π.χ. ένα σπίτι με αυλή , γιατί ΕΙΝΑΙ ένα σπίτι με αυλή και την ίδια στιγμή ένας τρίτος το βλέπει Τρόλεϊ με κεραίες τότε δυο πράγματα συμβαίνουν , η , εμείς δεν βλέπουμε καλά , η , εκείνος (ο τρίτος).

Όταν οι Αφρικανοί γεννάνε από 10 παιδία ο καθένας μέσα σε κατ΄ αρχήν άθλιες οικονομικές και κοινωνικές συνθήκες , δηλαδή γνωρίζουν από την ΑΡΧΗ ότι ΔΕΝ θα έχουν φαγητό να τα ταΐσουν και πόσο μάλλον χρήματα για σχολείο , άρα εδώ έχουμε το ΠΡΩΤΟ ΛΑΘΟΣ που κάνουν οι ίδιοι ΗΘΕΛΗΜΕΝΑ , δηλαδή ένα παιδί ΔΕΝ πέφτει από τον ουρανό ΟΥΤΕ το στέλνει ο Θεός όπως πιστεύανε μέχρι και οι αφελείς γιαγιάδες μας αλλά τέλος πάντων τώρα μέχρι και ο πιο αδαής άνθρωπος στον πλανήτη μπορεί να το αποτρέψει , αλλά τους βλέπεις όχι μόνο ΔΕΝ χρησιμοποιούν τα δωρεάν προφυλακτικά που τους παρέχουν όχι τόσο για την μη τεκνοποίηση αλλά για την μη διάδοση του AIDS άρα ΔΕΥΤΕΡΟ ΛΑΘΟΣ έχουν και μια εμμονή και μια κουλτούρα ότι «ΟΣΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΝΩ , ΤΟΣΕΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΩΣΤΕ ΑΝ ΠΕΤΥΧΕΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΝΑ ΣΩΣΕΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ» άρα ΤΡΙΤΟ ΛΑΘΟΣ και φαρμακερό
.
Γιατί ουσιαστικά ΑΝ «πετύχει» στην ζωή – και με ποιες βάσεις δηλαδή – και ΠΟΣΟ να πετύχει στη ζωή ώστε να μπορεί να θρέψει τον εαυτό του , την οικογένεια που θα κάνει , τα αδέλφια του και τους γονείς του .

ΤΕΛΕΙΩΤΙΚΟ ΛΑΘΟΣ

Και όλο αυτό βάλτο με αριθμητική πρόοδο για να διαπιστώσεις ότι είναι από χέρι καμένοι.

Το 1993 στην Κένυα συνομιλούσα με έναν foreman ( αρχιεργάτης) και μου λέει

- «Έχω 12 παιδία – η μεγάλη του η κόρη ήταν έγκυος υποθέτω γύρο στα 18 – και τα βγάζω δύσκολα πέρα γιατί πληρωνόμαστε πολύ λίγα χρήματα» .
-
Του απαντώ «γιατί δεν έκανες έναν οικογενειακό προγραμματισμό»
Και παίρνω μια απάντηση που με άφησε μ@λ@κ@

- «Κοίτα …το σκεφτόμαστε ακόμα με την γυναίκα μου αλλά δεν βλέπω να το περνούμε απόφαση σύντομα»

Πως είπατε ? Που είναι ο πύργος του Αιφελ ? Να τρία στενά πιο κάτω στο δεξί σας χέρι…

Ρε παιδία ήμαρτον πότε δηλαδή περίμενε να το πάρει απόφαση …..μεταξύ 15ου και 16ου παιδιού ?

------------------------------------------------------------------------------------- ΚΑΛΟ ΔΡΟΜΟ
Άβαταρ μέλους
Captaindim
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 17 Οκτ 2006, 10:36

Δημοσίευσηαπό GFiotakis » 11 Μαρ 2007, 20:29

ΚαπετανDim για ριξε μια δευτερη αναγνωση σε αυτ που εγραψε το discogirl
και μην τα μπερδευεια τα πραγματα .........
αναρωτησου γιατι εμεις σημερα στην συγχρονη Δυτικη κοινωνια κανουμε το πολυ 2 παιδια
ενω οι πατεραδες μας και οι παπουδες μας κανανε παρα πολλα παιδια σε πολυ χειροτερες συνθηκες ....

τα εχεις πολυ μπερδεμενα στο μυαλο σου μαλον και πρεπει να τα διαχωρησεις .....
παντα φιλικα
Γιωργος
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
GFiotakis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 12 Δεκ 2006, 01:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Περιστέρι

Δημοσίευσηαπό pantg » 12 Μαρ 2007, 07:43

Κορίτσια και αγόρια καλημέρα,

μιά και ο υπογράφων έβαλε την φωτιά για την συζήτηση να υποβάλλω μία παράκληση.

Μην το γυρίζουμε στο προσωπικό.

Για να γίνω πιό σαφής.

Θέλω να πιστεύω ότι κανείς μας δεν αρνείται σε κανέναν την βοήθειά του όταν αυτή χρειάζεται.
Και το κάνει αυτό μέχρι να αποδειχθεί περίτρανα ότι η βοήθεια πάει χαμένη ή διαχειρίζεται από ανθρώπους ιδιοτελείς, ανάξιους και αναξιόπιστους.
Τότε απλώς αποφασίζεις ότι μάλλον πρέπει να βοηθήσεις κάποιους που αξιοποιούν με σωστό τρόπο την βοήθεια που τους δίνεις.

Αυτό ήταν το νόημα αυτών που έγραψα και φυσικά όχι ότι τα "νεγράκια" ή τα "κιτρινάκια" ή τα "σιμπιζάκια" ή τα "νομιστεράκια" είναι υποδεέστερα των "λευκών", "τυρκουάζ", "βεραμάν" και άλλων κατηγοριών.
Ολοι είμαστε επισκέπτες απλοί αυτής της Γης και οι ράτσες δεν παίζουν καμμία σημασία όταν κάποιος θέλει να δουλέψει και να αντιδράσει σε αυτά που του συμβαίνουν.

Να είσαστε όλοι καλά
pantg
 

Δημοσίευσηαπό disco » 12 Μαρ 2007, 08:48

Τα ζώα ζουν και οι ’Ανθρωποι Βιώνουν.

Τεραστια διαφορα.

Ο άνθρωπος μπορεί να γίνει ζωων, η ακόμα χειρότερα κτήνος, (τρανό παράδειγμα σήμερα) με την βοήθεια της νέας τάξης πραγμάτων, της οποιας ιδρυτές και κέντρα αποφάσεων, αποτελούνται από ζώα (τα οποια πιστεύουν, ότι είναι ο περιούσιος λαός του θεού, η ακόμα χειρότερα υπηρέτες τους), τα οποια αδυνατώντας να γίνουν ’νθρωποι, κοιτάζουν να κατεβάσουν όλα τα επίπεδα στης προδιαγραφές τους.

Το ζωων, δεν μπορεί να γίνει ’Ανθρωπος.
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό jdelis » 12 Μαρ 2007, 10:37

GFiotakis έγραψε:...
αναρωτησου γιατι εμεις σημερα στην συγχρονη Δυτικη κοινωνια κανουμε το πολυ 2 παιδια
ενω οι πατεραδες μας και οι παπουδες μας κανανε παρα πολλα παιδια σε πολυ χειροτερες συνθηκες ....


Να σου απαντήσω εγώ, έχοντας δύο και μη σκοπεύοντας για τρίτο. Πρώτον γιατί τα παιδιά κοστίζουν. Αν θέλεις να τους παρέχεις αυτά που θεωρείς πως πρέπει, το κόστος είναι από αρκετά έως πολύ μεγάλο. Αν βέβαια τα έχεις ξυπόλητα, υποσιτιζόμενα, με ανύπαρκτη ή στοιχειώδη εκπαίδευση(όπως πολλοί από τους παππούδες μας, αλλά και αρκετοί σημερινοί) τότε φυσικά δεν τίθεται θέμα.

Δεύτερον υπήρχε και το θέμα της παιδικής θνησιμότητας. Εκανες τότε 5-6 παιδιά, για να ζήσουν 2-3. Μίλα με ανθρώπους άνω των 60-70 και δύσκολα θα βρεις κάποιους που δεν έχουν κάποιο νεκρό αδερφό-ή από τα παιδικά τους χρόνια.

Τρίτον τα παιδιά τότε, όχι μόνο δεν στοίχιζαν, αλλά έφερναν και χρήματα. Ειδικά τα αγόρια ήταν έξτρα εργατικά χέρια, αφού σχολείο πήγαιναν ελάχιστα ή καθόλου. Το βάρος ήταν τα κορίτσια, τα οποία έπρεπε να δώσουν και προίκα για να τα "ξεφορτωθούν". Δεν είναι τυχαίο που σε αυτές τις κοινωνίες προτιμούσαν τα αρσενικά μωρά.
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Captaindim » 12 Μαρ 2007, 13:23

jdelis έγραψε:
GFiotakis έγραψε:...
αναρωτησου γιατι εμεις σημερα στην συγχρονη Δυτικη κοινωνια κανουμε το πολυ 2 παιδια
ενω οι πατεραδες μας και οι παπουδες μας κανανε παρα πολλα παιδια σε πολυ χειροτερες συνθηκες ....


Να σου απαντήσω εγώ, έχοντας δύο και μη σκοπεύοντας για τρίτο. Πρώτον γιατί τα παιδιά κοστίζουν. Αν θέλεις να τους παρέχεις αυτά που θεωρείς πως πρέπει, το κόστος είναι από αρκετά έως πολύ μεγάλο. Αν βέβαια τα έχεις ξυπόλητα, υποσιτιζόμενα, με ανύπαρκτη ή στοιχειώδη εκπαίδευση(όπως πολλοί από τους παππούδες μας, αλλά και αρκετοί σημερινοί) τότε φυσικά δεν τίθεται θέμα.

Δεύτερον υπήρχε και το θέμα της παιδικής θνησιμότητας. Εκανες τότε 5-6 παιδιά, για να ζήσουν 2-3. Μίλα με ανθρώπους άνω των 60-70 και δύσκολα θα βρεις κάποιους που δεν έχουν κάποιο νεκρό αδερφό-ή από τα παιδικά τους χρόνια.

Τρίτον τα παιδιά τότε, όχι μόνο δεν στοίχιζαν, αλλά έφερναν και χρήματα. Ειδικά τα αγόρια ήταν έξτρα εργατικά χέρια, αφού σχολείο πήγαιναν ελάχιστα ή καθόλου. Το βάρος ήταν τα κορίτσια, τα οποία έπρεπε να δώσουν και προίκα για να τα "ξεφορτωθούν". Δεν είναι τυχαίο που σε αυτές τις κοινωνίες προτιμούσαν τα αρσενικά μωρά.


Καλημέρα
Γιώργο [ G Fiotakis] για να ξεκινήσουμε σε κάποια βάση καλού διαλόγου θα πρέπει να κρατάμε χαμηλούς τόνους , όχι κορώνες προς θεού και ιδικά για ένα θέμα που πιστεύω ότι όσο διαφορετικά και να αγγίζει τον κάθε έναν , το ζητούμενο είναι ΚΟΙΝΟ.

Τώρα τελικά αν τα μπερδεύω τα πράγματα η όχι άσε να το κρίνω εγώ και οποίος άλλος έχει άποψη για το θέμα της Αφρικής από « μέσα » και όχι από βιβλία ντοκιμαντέρ και επισκέψεις σε τουριστικό επίπεδο.
Όπως εσύ λες την γνώμη σου [το αν την δέχομαι η όχι είναι άλλο θέμα ] έτσι και εγώ λέω την δικιά μου , και επίσης αν την δέχεσαι η όχι είναι δικαίωμα σου.
Τα βιβλία και τα ντοκιμαντέρ μπορούν να δουλέψουν και αρνητικά και θετικά για ένα θέμα , έτσι λοιπόν αν δεν σου αρέσει δεν τα βλέπεις αν είναι αντίθετα με την γνώμη σου η την ιδεολογία σου , η , τα προωθείς αν νομίζεις ότι σε εκφράζουν σαν γνώση , γνώμη και άποψη.
Όταν πας σαν τουρίστας να δεις μια ξένη πατρίδα τότε βλέπεις αυτό που θέλουν να σου δήξουν , δηλαδή αν έρθει ένας ξένος στην Ελλάδα και του δήξεις την Ακρόπολη ,την Πλάκα , την Σαντορίνη , την Ρόδο κ.λ.π.θα φύγει με τις καλύτερες εντυπώσεις.
Το ίδιο και εσύ και ο κάθε ένας αν έχεις επισκεφθεί την Αφρική σαν τουρίστας είναι λογικό και επόμενο να σου άρεσε γιατί σε πήγαν [ η πήγες μόνος σου] σε μέρη που είχες μια αγωνία να τα δεις από ιστορίες άλλων η φωτογραφίες από καρτ ποσταλ από αμμώδης εκτάσεις , ζούγκλες , λιοντάρια κ.λ.π..

Αντίθετα τώρα ο ευτυχισμένος τουρίστας που έμεινε κατάπληκτος από τις ομορφιές της Ελλάδας αν έχει ένα ατύχημα και τραβηχτεί σε κανένα νοσοκομείο [ όχι όμως της π.χ. Σαντορίνης που το επανδρώνουνε καλά λόγω τουρισμού] σε κανένα νησάκι που περνάει το καράβι μια στο τόσο , γυρίζοντας στην πατρίδα του θα έχει της χειρότερες εντυπώσεις.
Το ίδιο τώρα και με την Αφρική και την κάθε Αφρική.
Όταν πας όμως σαν επαγγελματίας [ και βέβαια πάντα ανάλογα τον επαγγελματικό σκοπό και επίπεδο ,ένας εμπορικός αντιπρόσωπος που διαμένει δυο μέρες σε ένα πολυτελές ξενοδοχείο για να βάλει μια υπογραφή και να φύγει έχει τεραστία διάφορα από έναν τεχνικό σε μια κατασκευαστική εταιρία στην άκρη του πουθενά ] τότε θα καταλάβεις ότι , ότι πίστευες και ονειρευόσουνα «μένουν πίσω» και ξεκινάς από την αρχή είτε λέγεται Αφρική είτε λέγεται Σουηδία είτε Ν. Ζηλανδια

Αν η εμπειρίες σου από την Αφρική είναι σε τουριστικό επίπεδο τότε προσωπικά την κουβέντα την σταματάω εδώ, γιατί για αυτά που «ψάχνεις» εγώ έχω και άδικο και είμαι και «Μπερδεμένος». Ο ένας βλέπει Φεγγάρι και ο άλλος βλέπει Ήλιο άρα ανούσιο να συνεχίσουμε.

Αν τώρα οι εμπειρίες που έχεις είναι σε επαγγελματικό επίπεδο [ όχι όμως της μιας φοράς και επιστροφή με 10 κούτες σουβενίρ στο σπίτι γιατί ίσως δεν ξανάπαμε…] πες μου τι δουλεία κάνεις κατέθεσε τις συγκεκριμένες εμπειρίες σου για να μπορέσω να καταλάβω και εγώ ΠΟΥ έχω το λάθος για τις απόψεις μου επίσης και οι άλλοι που μας διαβάζουν να καταλάβουν ποιος τελικά είναι ποιο «ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ»

Και επίσης επειδή μου αρέσουν οι συζητήσεις και να συμφωνούμε και να διαφωνούμε όπως εγώ τώρα συμφωνώ με τον jdelis ενώ σε μια προιγουμενη ενότητα διαφωνούσαμε ριζικά θα συνεχίσω την απάντηση που σου δίνει λίγο πιο βαθιά. Για να δεις ότι η διαφορά των 10 παιδιών της Αφρικής με τα 10 παιδιά της Ελληνικής οικογένειας των προ 40 χρόνων έχει τεράστιες διαφορες και ας ήταν χειρότερες οι συνθήκες όπως λες εσυ.

Εκτός λοιπόν το πρόβλημα της θνησιμότητας [το οποίο όμως δεν είναι το ίδιο με την Αφρική και άμα θέλεις στο αναλύω αργότερα] και το δεύτερο που αναφέρει ο jdelis σχετικά με τα αγόρια που ήταν δύναμη παραγωγική , προσθέτω και εγώ τα εξής.

Αρκετά παιδιά οι γυναίκες κάνανε και για λόγους «ηθικούς» γιατί ήταν ανήκουστο μια γυναίκα να «ρίξει» ένα παιδί , έχανε την θέση στον παράδεισο που διακαώς πίστευαν ολοι . Ετσι όσα «έρχονταν» έπρεπε να γεννηθούν γιατί ήταν θέλημα θεού.
Αντισύλληψη και από τις δυο πλευρές ήταν θέμα άγνωστο και ταμπού για τους γνωρίζοντες.
Στην Αφρική ΔΕΝ ήταν και βέβαια ΔΕΝ είναι το ίδιο ιδικά τώρα που υπάρχουν και οι τρόποι και τα μέσα να αποφύγουν ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες.

Ακόμα και η πιο φτωχή οικογένεια στο πιο κατατρεγμένο χωριό είχε δικό της σπίτι .
Σαράβαλο ? μικρό ? φτωχικό ? είχε μια στέγη έστω και αν κοιμόντουσαν 4 παιδιά σε ένα δωμάτιο.
Στην Αφρική [ όπως και Ινδία] υπάρχουν άνθρωποι που ζούνε από την ημέρα που θα γεννηθούνε μέχρι την ημέρα που θα πεθάνουνε στον Δρόμο. Και για να μην παρεξηγηθώ θα το ξαναγράψω ΚΑΚΟΣ.
Όταν λοιπόν ζεις σε αυτές τις συνθήκες [εστω αν παραδεχτουμε τη χειροτερη πλευρα του σεναριου οτι στο επιβαλουν οι κακοι ] με πια λογική ξεκινάνε να κάνουν παιδιά , δηλαδή ελπίζουν να πιάσουν το LOTTO ? η είναι άλλη μια μαγική εικόνα του πεινασμένου μαύρου παιδιού που δεν έχει ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ .

Και κάτι ακόμα , όσο μα όσο φτωχικά και να ζούσαν οι Ελληνικές οικογένειες σε κάθε μα κάθε κακή εποχή που πέρασε αυτός ο τόπος [ Εμφύλιους , κοινωνικοπολιτικές αντιπαραθέσεις , αγροτικά ζητήματα , διωγμοί κ.λ.π.] είχαν νερό[ βασικο] και έστω μια φέτα ψωμί και κάποιο εποχιακό καρπό να την βγάλουν και να επιζήσουν , ένα μικρό κομμάτι γης [ έστω και αν δεν έφτανε για όλους ] το οποίο θα εκμεταλλευόντουσαν .
Έχω ακούσει αρκετές ιστορίες από ανθρώπους που πέθαιναν από αρρώστιες [ λογικό ] δεν έχω ακούσει όμως καμία ιστορία από Έλληνες που πεθάνανε από ασιτία [εκτός από την κατοχή ] .
Μήπως θα πρέπει στις ίδιες βάσεις παραδειγμάτων [ Εμφύλιους , κοινωνικοπολιτικές αντιπαραθέσεις , αγροτικά ζητήματα , διωγμοί κ.λ.π.] να μιλήσουμε για την Αφρική?

Μαλον δεν χρειάζεται…τι λες?

Τώρα να συνεχίζω να μιλάω για Αφρική η το επιασες το νόημα ?
Η προσπάθεια να συγκρίνεις τις Ελληνικές οικογένειες των 5-6 παιδιων με τις αντίστοιχες Αφρικάνικες ήταν το λιγότερο …αποτυχημένο.

Έτσι λοιπόν άφησε εμένα να τα έχω « εντελώς μπερδεμένα τα πράγματα μέσα μου »
και κοίταξε να τα ξεμπερδέψεις εσύ.


Η Αφρική με τον Ταρζαν και τους καλοκάγαθους μαύρους βαστάζους και τα λιονταράκια που κυνηγάνε αντιλόπες ΔΕΝ υπάρχει , υπάρχει μόνο στα παιδικά περιοδικά Μπλεκ – Ζαγκορ – Ομπραξ κ.λ.π.

Πάντα φιλικά γιατί πιστεύω ότι ο σκοπός είναι κοινός , διαφορετική προσέγγιση έχουμε δεν σημαίνει ότι δεν ξέρω τι μου γίνεται.
Άβαταρ μέλους
Captaindim
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 17 Οκτ 2006, 10:36

Δημοσίευσηαπό GFiotakis » 12 Μαρ 2007, 13:39

ΘΑ ΓΡΑΨΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΤΟΠΙΚ
Προσωπικες επιθεσεις δεν νομιζω να γινονται μιας και δεν γνωριζομαστε.
Απο μεριας μου διαφωνω και κριτικαρω τις αποψεις και οχι τα ατομα ,αφου οπως προειπα δεν τα γνωριζω.
Η κριτικη αποψεων ειναι θεμιτη και νομιζω πως ολοι αυτο κανουμε , απλα ο γραπτος λογος ειναι λιγο ιδιαιτερος και καμια φορα ξεγελαει , νομιζω πως κανεις δεν εχει διαθεση για προσωπικες διαμαχες , οι αποψεις ειναι που κανουν διαμαχη οχι τα ατομα.
Νομιζω πως ετσι σκεφτονται ολοι οσοι γραφουν
ΑΝ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΤΟΤΕ ΣΤΑΜΑΤΩ ΕΔΩ
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
GFiotakis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 12 Δεκ 2006, 01:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Περιστέρι

Δημοσίευσηαπό Captaindim » 12 Μαρ 2007, 17:16

GFiotakis έγραψε:ΘΑ ΓΡΑΨΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΤΟΠΙΚ
Προσωπικες επιθεσεις δεν νομιζω να γινονται μιας και δεν γνωριζομαστε.
Απο μεριας μου διαφωνω και κριτικαρω τις αποψεις και οχι τα ατομα ,αφου οπως προειπα δεν τα γνωριζω.
Η κριτικη αποψεων ειναι θεμιτη και νομιζω πως ολοι αυτο κανουμε , απλα ο γραπτος λογος ειναι λιγο ιδιαιτερος και καμια φορα ξεγελαει , νομιζω πως κανεις δεν εχει διαθεση για προσωπικες διαμαχες , οι αποψεις ειναι που κανουν διαμαχη οχι τα ατομα.
Νομιζω πως ετσι σκεφτονται ολοι οσοι γραφουν
ΑΝ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΤΟΤΕ ΣΤΑΜΑΤΩ ΕΔΩ



Όχι προς θεού ούτε να το σκέφτεσαι
Προσωπικές αντιπαραθέσεις δεν υπάρχουν πρώτον γιατί δεν γνωριζόμαστε και δεύτερον όποια διαφορά να έχουμε για το συγκεκριμένο θέμα , και εγώ και εσύ «δίνουμε» ο καθένας από την πλευρά του .

Αν εγώ έχω πάει μερικές φορές στην Αφρική , και επειδή έχω ζήσει κάποια πράγματα από «μέσα» δεν σημαίνει ότι είμαι ο φωτεινός παντογνώστης και τα ξέρω όλα , και οπωσδήποτε μπορώ να κάνω παντελώς λάθος.

Εντάξει και για να πούμε κάτι για να γελάσουμε αν κάποιος από τους δυο θα έπρεπε να έχει νευριάσει θα πρέπει να ήμουν εγώ :? :? γιατί 4 φορές αναφέρεις ότι έχω μπερδέψει τα πράγματα και πρέπει να τα ξεμπερδέψω στο μυαλό μου. :D

Πάντα φιλικά
Άβαταρ μέλους
Captaindim
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 17 Οκτ 2006, 10:36

Δημοσίευσηαπό GFiotakis » 12 Μαρ 2007, 19:47

Captaindim έγραψε:Εντάξει και για να πούμε κάτι για να γελάσουμε αν κάποιος από τους δυο θα έπρεπε να έχει νευριάσει θα πρέπει να ήμουν εγώ :? :? γιατί 4 φορές αναφέρεις ότι έχω μπερδέψει τα πράγματα και πρέπει να τα ξεμπερδέψω στο μυαλό μου. :D
Πάντα φιλικά

Πρωτον δεν νευριασα καθολου ….ασε που θα επρεπε μιας και ψευδεσαι ασυστολα οταν λες πως σου ειπα εγω 4 φορες οτι τα εχεις μπερδεμενα ……μονο 3 φορες στο εγραψα :razz: :P :lol:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
GFiotakis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 12 Δεκ 2006, 01:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Περιστέρι

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 4 επισκέπτες